Minimumleeftijd mogelijk 19 jaar Belangengroepen vragen Kamer: Plan klaar voor Verzet tegen president Tsjoen Olie-akkoord VS-Israel Reagan aarzelt met tv-debat CDA steunt motie PvdA Ginjaar: Geen Pakkende liefde onderzoek naar afval KEMA Po Visumplicht voor ov Turken mogelijk spoedig ingevoerd Weer schokken in El Asnam Vermogensbelasting op onroerend goed bepleit Opnieuw rellen in hoofdstad Z.-Korea Slijters vrezen accijnsverhoging ontruiming van Groote Keyser Döblinprijs naar auteur Hoffer Kamer: Wiegel moet BKR-plan intrekken (Van onze redactie binnenland) DamiatePers in koopwoningen” „Stop omzetting van huurhuizen E n Pol will in r PvdA dient motie in Haarlems Dagblad Protest tegen Fiat KI ■H VF 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 OKTOBER 1 7 VRIJDAG a HO een g nijver tingsr wonir omda goedf een j kunni waars I art ooi ves we zog ore mc Le vai kei (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het omzetten van goedkope huurwoningen in koopwoningen moet onmiddellijk worden stopgezet. Dat be toogde gisteren de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting en ruimtelijke ordening. i BR® I Regering: meer oudere agenten (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie buitenland) 155.00 nieuwe problemen op, zo zei hij. „Wij kunnen niet steeds hogere rangen creëren ten behoeve van de doorstroming” aldus De Ruiter. Zijn collega Wiegel van Bin- WASHINGTON. De VS en Israel heb ben vandaag een overeenkomst gesloten waarin de Amerikanen zich verplichten tot het leveren van olie ingeval Israel in crisissituaties niet over voldoende olie zou kunnen beschikken. De volkshuisvestingspecialisten uit de Tweede Kamer hebben de belangenorga nisaties uit onder meer Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem weinig toezeggingen kunnen doen. Nora Salomons (PvdA) zei wel dat zij de rege ring op zeer korte termijn zal verzoeken de voorkeursrechtspositie van gemeenten bij aankoop van woningen te verbeteren. Dat is vooral van belang voor de stadsver nieuwing. Reagan ligt nu met 45 procent drie pro cent voor op Carter met 42 procent, met een afwijking van 4 procent. keursrechtspositie van gemeenten eerst binnen zijn fractie bespreken. De WD zal het PvdA-idee niet overnemen. De studenten eisten het aftreden van Zuidkorea’s sterke man, generaal Tsjoen Doo-Hwan. Dit hebben ooggetuigen mee gedeeld. De studenten, ongeveer 500 in getal, riepen voorts op tot een boycot van het referendum volgende week woensdag, waarin de Zuidkoreaanse bevolking zich Het akkoord, dat in Washington werd ondertekend door de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Muskie en de Israëlische minister van Energie Modai, regelt onder meer de prijs en de wijze van vervoer. In de door Israel bezette Gaza-strook zijn gisteren door de Israëlische militaire gouverneur 33 Palestijnse gevangenen vrijgelaten ter gelegenheid van het Islami tische offerfeest. dienst te houden. Volgens Wiegel moet het „verlies aan ervaring en vrouwelijk ele ment bij de politie” worden tegengegaan. De suggestie van de WD-fractie om dit te doen door deeltijdbanen noemde hij zeker bruikbaar. Wat de uitbreiding van de getalssterkte van de politie betreft, zal het accent het komend jaar vooral liggen op de kleine korpsen en daar waar de taken uitzonder lijk veel zwaarder worden. Minister De Ruiter zei dat het „veront rustend lage opsporingscijfer” van zoge noemde kleine criminaliteit moet worden opgevijzeld. Er is een kloof ontstaan tus sen de aandacht die de politie schenkt aan zware misdrijven en lichtere. Een motie van CDA, WD en D’66 waar in wordt gevraagd om opschorting van de invoering van het nieuwe dienstpistool Walther P-5 tot voor dit pistool bruikbare munitie is gevonden, werd door Wiegel van de hand gewezen. De contracten voor de levering van het pistool zijn afgesloten, de oude pistolen zijn tot op de draad versleten en nieuwe bruikbare munitie kan niet op korte termijn worden gevon den, zo zei hij. LONDEN (DPA).Een vrouw in En geland die haar man bezocht in het Huis van Bewaring in Birmingham, heeft zich daar aan hem vastgekleefd. Overgebracht naar een ziekenhuis hebben artsen enkele uren nodig ge had om het paar te scheiden... Voor het afscheid smeerde ze haar hand in met een sneldrogend plakmid del en greep die van haar man. Het paar was niet meer los te krijgen. ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 WASHINGTON (DPA/UPI). Ronald Reagan aarzelt nog steeds met het aanne men van de uitdaging van zijn mededin ger, president Carter, tot het houden van een televisiedebat. Hij zei op een perscon ferentie wel een tv-debat te willen, maar dan moet ook de derde presidentskandi daat, John Anderson, daarbij zijn. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewljks E Koning DIRECTIE Mr H C van der Mije 17.30- 19 30 uur 11.30- 13.30 uur Volgens de LOBH is een aantal gemeen ten, waaronder Amsterdam, in een benar de positie gekomen omdat hun verscherp te vergunningenbepalingen buiten wer king zijn gesteld, omdat ze in strijd zijn met de wet. De LOBH vindt dan ook dat op korte termijn een wetswijziging noodzakelijk is om te voorkomen dat goedkope huurwo ningen uit het huurbestand verdwijnen door een verkoop. De mensen die op der gelijke huurwoningen zijn aangewezen, zijn meestal niet in staat de koop van een dergelijke woning te bekostigen, aldus de LOBH. BERLIJN (DPA). De Alfred Döblin Prijs is dit jaar toegekend aan de 38-jarige Oostenrijkse auteur Klaus Hoffer. SCI einde ma o, telie bijeei postz lucht de H „60 ji D kon wor prol een: gen A te. 1 regt uitt H in i Wet op iedt wer ft Ne' stij rea del Oprechte Haarlemsche Courant van 1656 Ondé houd t van kr met na CPN, was vc wetwoi vastste werd t nu kor bus. „Geg vuur e stelde i I het gei gek zij teerde verhaa gemeei de pn dit soo altema hoofdstad. Dit zei minister Wiegel van Binnenlandse Zaken gisteren in de Tweede Kamer. Het rijk heeft de ge meente faten weten dat al het voor ontruiming benodigde personeel en materieel beschikbaar wordt gesteld, aldus de bewindsman. Overigens heeft Israel vannacht aanval len uitgevoerd op Palestijnse stellingen in Zuid-Libanon. Daarbij werden volgens een Israëlische legerwoordvoerder twee bases vernietigd. Israel zegt dat bij de acties geen soldaten om het leven zijn gekomen of zijn gewond, maar een Pales tijnse woordvoerder sprak van verschei dene doden en gewonden aan Israëlische kant. HAA Tweed schiet verschi de beg de niet nen d lemme Melisse Haarlei Uythov ten w< stellen raadslii voor ee Zij v tieke v ervarin zetel ii meer d namen: leiding lemme: Uythov Haag c beiders in enig en hij raad vï al 6 jas Naas' nog ee stelling Venloo meente PvdA 1 een orj wikkel DEN HAAG. Het rijk en de ge meente Amsterdam hebben een plan klaar voor de ontruiming van het kraakpand De Groote Keyser in de Carter wil Anderson echter niet in een dergelijk debat zien, zeker niet nu deze in de publieke opinie weer in de gunst ge daald blijkt te zijn. Gisteren bleek uit een opiniepeiling dat Anderson op nog slechts acht procent van de stemmen kan rekenen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering streeft ernaar, de minimumtoelatingsleef- tijd voor de politie te verhogen van 17 naar 19 jaar. EL ASNAM (AFP). In El Asnam heb ben gisteren nieuwe aardschokken een groot aantal beschadigde huizen volko men in puin doen storten. Nieuwe slacht offers zijn er niet. De laatste 24 uur zijn er vijf van dergelijke schokken geregi streerd. Hiermee komt volgens deskundi gen van het geofysisch centrum in Algiers de energie los, die bij de eerste schok van vorige week vrijdag in de aardkorst was geraakt. Wiegels plannen komen volgens de Be roepsvereniging van Beeldende Kunste naars (BBK) voort uit bezuinigingsover- wegingen en leiden er in de praktijk toe dat gemeenten minder geld van het rijk krijgen, en daarom zullen besluiten de BKR niet meer uit te voeren. De gemeen ten zullen de voorkeur geven aan andere „welzijnsvoorzieningen”, zo vreest de BBK. Bovendien vindt de organisatie dat de BKR een inkomstenregeling van een nenlandse Zaken kondigde aan te zullen onderzoeken naar mogelijkheden om vrouwelijke agenten, die gemiddeld 4,5 jaar bij de rijkspolitie werken, langer in In december zullen Amerikaanse en Egyptische militairen samen oefeningen houden op Egyptisch grondgebied, zo is gisteren in Cairo bekend gemaakt. Het is voor het eerst dat Amerikaanse grond troepen in het Midden-Oosten „in actie komen”. SEOEL (Reuter). Demonstrerende studenten zijn vandaag in de Zuidko reaanse hoofdstad Seoel in botsing gekomen met honderden politie-agenten. opstand in de stad Kwangsjoe, mei dit jaar, zou hebben aangezet. DEN HAAG. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ziet vooralsnog geen aanleiding om een ge rechtelijk onderzoek te laten instellen naar het begraven van radioactief afval op het KEMA-terrein te Arnhem. Volgens hem heeft de KEMA geen wettelijke bepa lingen overtreden. Ook bestaat er geen relatie tussen het begraven van afval en ziekteverschijnselen bij kinderen die op het KEMA-terrein hebben gewoond. Ginjaar schrijft dit aan het gemeentebe stuur van Arnhem als antwoord op in maart van dit jaar door de gemeenteraad gestelde vragen. Hij voegt er aan toe dat de offeier van justitie wel het werkplan voor de verwijdering van de in de grond gedumpte radioactieve stoffen zal beoor delen. De minister wil hiermee voorko men dat eventuele gegevens voor een jus titieel onderzoek verloren gaan. BUREAU: Redactie en administratie Oudeweg 12-14, Haarlem telefoon 023-319053 postbus 507, 2003 PA Haarlem postgiro: 273107 telex: 41866 BIJKANTOREN Haarlem: tel 023-31 90 53 Gedempte Oude Gracht 82 Centrum Floresstraat 1 Noord Californiëplein 17 Schalkwijk Heemstede tel. 023-28 77 54 Raadhuisstraat 60 DEN HAAG.Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zijn voorstellen tot wijziging van de financie ring van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) ongedaan maakt. beroepsgroep is, die helemaal niet thuis hoort in een pakket van algemene wel zijnsvoorzieningen. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft een motie ingediend waarin Wiegel wordt gevraagd, zijn wijzigingsvoorstel len in te trekken. Deze motie kan rekenen op een meerderheid in de Kamer: de CDA’er Hans de Boer zegde gisteren in een gesprek met een BBK-delegatie toe dat zijn fractie de motie zal steunen. Ook D’66 zal voor de PvdA-motie stemmen. De WD heeft nog geen standpunt bepaald in deze kwestie. Dinsdag wordt over de mo tie gestemd. Overigens vinden PvdA en CDA dat nu snel de resultaten van de lopende onder zoeken naar het huidige functioneren van de BKR op tafel moeten komen. HILLEGOM (ANP). Het Bedrijf schap voor de Detailhandel in Alcohol houdende Dranken, de Verenigde Neder landse Slijters en de Vereniging van Grootwinkelbedrijven in Alcoholhouden de en Alcoholvrije Dranken, zijn ernstig verontrust over de voorgenomen maatre gelen van de overheid inzake een eventue le verhoging van de accijns op gedistil leerde dranken. Dit hebben deze organisa ties gisteren meegedeeld in een telegram aan minister-president Van Agt. De drankenhandel vindt een verhoging van de accijns op gedistilleerd onaan vaardbaar omdat de accijnsverhoging van 1 januari van dit jaar mede de oor zaak is van een drastische daling van de omzet. In het telegram staat verder dat de accijnsinkomsten over het lopende jaar achterblijven ten opzichte van de raming en wel met een bedrag van ongeveer 150 miljoen gulden. De organisaties schrijven verder het er niet mee eens te zijn dat hun bedrijfstak „keer op keer gepakt wordt”, waardoor de „rek” er definitief uit is. Dat bedreigt de werkgelegenheid in deze sec tor, aldus het telegram. Reagan heeft van zijn medewerkers de raad gekregen een tv-debat met Carter in ieder geval uit te stellen, zolang hij in de oostelijke industriestaten de leiding heeft. Zij vrezen dat Carter bij een tv-debat punten kan scoren omdat hij door zijn functie over meer gegevens kan be schikken. De zwarte leider voor de burgerrechten, Ralph Abernathy, heeft gisteren voor de rest van de campagne zijn steun toege zegd aan Reagan. Hij zei dat Carter de moeilijkheden van de negers in de VS blijkbaar niet kan opheffen. Abernathy steunde aanvankelijk senator Edward Kennedy. Gemeenten moeten u bij aankoop de hoge speculatiewaarde betalen. Door wij ziging van het systeem zouden gemeenten eerder van hun voorkeursrecht gebruik kunnen maken en tegen lagere prijzen de huizen kunnen bemachtigen. Nora Salo mons: „De mogelijkheid moet ontstaan dat heel geleidelijk alle huizen in oude stadsvernieuwingsgebieden kunnen wor den verworven”. CDA-woordvoerder Dijkman wil die verbreding van de voor- i GROENTJES, gerubriceerde adverten ties, uitsluitend, telefoon 023-319272 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van uitsluitend telefoon: 023-32 43 41 moet uitspreken over een grondwet die Tsjoen voor zeven jaar aan het bewind zou houden. De betogingen vonden plaats op het terrein van de Korea-unTversito’t Ongeveer 30 demonstranten werden gear resteerd. De rellen van vandaag zijn de ergste sinds de opstand van de stad Kwangsjoe, in mei dit jaar. Bij het neerslaan van de opstand kwamen ongeveer tweeduizend mensen om het leven. Ook tijdens deze opstand was generaal Tsjoen het voor naamste mikpunt van kritiek. Sinds het begin van het nieuwe studie jaar in september gist het op de universi- teiten in Zuid-Korea. Eerder deze week sloten de autoriteiten een theologische, universiteit in Seoel. Op bijna alle univer- siteiten circuleren pamfletten waarin scherpe kritiek wordt geuit op president Tsjoen en zijn regering. De Internationale Federatie voor de Rechten van de Mens gaat de internatio nale publieke opinie mobiliseren om het leven te redden van de Zuidkoreaanse oppositieleider Kim Dae-Jung. Kim werd 16 september ter dood veroordeeld door een militaire rechtbank in de Zuidkore aanse hoofdstad Seoel, omdat hij tot de Dit zei minister De Ruiter van Justitie gisteren bij het debat in de Tweede Kamer over de begrotingen van binnenlandse za ken en justitie. De regering voelt ook voor het verhogen van de maximumleeftijds- grens bij de politie, zodat er maatschappe lijk meer ervaren mensen bij de korpsen komen. Een meerderheid van de Kamer heeft hierop aangedrongen. Volgens minister De Ruiter is de gemid delde leeftijd van de rijkspolitieman in korte tijd gedaald met twintig jaar. De onevenwichtige leeftijdsopbouw levert DEN HAAG (ANP). Het Tweede-Kamerlid Kombrink (PvdA) heeft gisteren bij de behandeling van wetsvoorstellen tot wijziging van de vermo gensbelasting en de successierechten, een motie ingediend waarin de regering wordt verzocht een vermogenswinstbelasting op onroerend goed voor te bereiden. Binnen een jaar dient de regering een studie over deze nieuwe belasting over te leggen. Wöltgens (PvdA) oefende kritiek op de amendementen op de nieuwe successie wet van de WD en het CDA, die een gat van 200 miljoen gulden in de begroting zullen slaan. Van Dijk (CDA) sprak dat tegen. De schatkist zal slechts 30 tot 35 miljoen gulden worden onthouden, zo meent Van Dijk, die de opmerkingen van Wöltgens als verkie zingspropaganda naast zich neerlegde. De CDA-Kamerleden Van Muiden en Evenhuis-van Essen dienden een motie in waarin de regering wordt gevraagd de vrouw bij de aangifte voor en de aanslag in de vermogensbelasting op gelijke voet te behandelen met de man. Wöltgens diende een amendement in op de natuurschoonwet 1928 dat beoogt de tegemoetkomingen op het gebied van het successie- en schenkingsrecht ten aanzien van landgoederen met natuurschoon te vergroten. Van Dis (SGP) kwam met een motie om de oudedagsvrijstelling voor gemoedsbe- zwaarden tegen elke vorm van verzekering tevens toe te kennen aan personen of groepen van personen die in het geheel niet of slechts in beperkte mate aanspraak kunnen maken op AOW. STRAATSBURG-AMSTERDAM. Waarschijnlijk binnen enkele dagen zal Nederland een visumplicht voor Turken invoeren. Vandaag voert een Turkse dele gatie in Brussel besprekingen met verte genwoordigers van België, Nederland en Luxemburg. Gisteren zei minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken te verwachten dat „kort” na het overleg een beslissing wordt genomen. Van der Klaauw zei niet hoe die beslis sing zal uitvallen, maar volgens zijn Luxemburgse collega Thorn is invoering van een visumplicht onvermijdelijk. Gis teren heeft de Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Türkmen, verklaard dat een visumplicht in strijd is met het hand vest van de Raad van Europa. Frankrijk en West-Duitsland kennen al een dergelij ke visumplicht. Vier christelijke Turkse gezinnen, die in afwachting van hun uitwijzing uit Neder land in de Amsterdamse Bijlmerbajes zit ten, moeten worden vrijgelaten. Dat is de uitspraak van president W. Borgerhoff Mulder van de rechtbank in de hoofdstad in het kort geding dat de Turken tegen de staat hadden aangespannen. De prijs, waarmee een bedrag van 15.000 mark is gemoeid, werd twee jaar geleden ingesteld door de schrijver Gun ther Grass. Hij is genoemd naar de Duitse schrijver Döblin, vooral bekend door zijn roman Berlin Alexanderplatz. De uitrei king is op 23 oktober. 15,90 45,85 60,00 180.70 233.00 0.80 s: S,.A Vee/ meer Fiat-arbeiders dan verwacht stemden gisteren tegen de overeenkomst die de vakbonden met de Fiat-directie sloten om een eind te maken aan de al een maand durende acties bij het autoconcern. De werknemers op de foto steken hun ongenoegen niet onder stoelen of banken. Volgens de bonden heeft een meerderheid echter voor het akkoord gestemd.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 4