i Door bouwplannen in Haarlemmermeer Postzegeldag streek in 't kort over Schiphol inhaleerapparaat Actie: behoudt arbeidsbureau bollenstreek s Astmapatiënte verliest haar tekort ambtenaren Opzetten van bouwplannen niet alleen gemeentetaak” Ei Politieke vrienden willen Korringa in Tweede Kamer arnoldushoeve kienen artemis bloembollenmarkt herfstvakantie rectificatie jeugdfilms jeugdfilms onthulling ij omugbouwveremging wil meer overleg rww ■rw d I 5 REGIO VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 1 Voorstellen college gaan raadsleden niet ver genoeg (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Blij en tegelijkertijd verontwaardigd. Zo voelde een groot deel van de raadscommissie ruimtelijke ordening en bouw nijverheid zich gisteravond bij de behandeling van de volkshuisves tingsnota 1980. Blij, omdat er in de komende jaren in de polder veel woningwetwoningen zullen worden gebouwd en verontwaardigd, omdat men zich bij de neus genomen voelde. Het bouwen van veel goedkopere huurwoningen, iets dat volgens het college van B. en W. een jaar geleden nog onmogelijk was, blijkt nu plotseling wel te kunnen. Bovendien heeft het college in de nota niet duidelijk gemaakt waaraan die onverwachte wijziging in het beleid te danken is. H. Combee-van Geuns. Drs. J. Pinkse. van plannen wordt betrokken. willen meer goedkope huizen in de Haarlemmermeer 1 (Van onze streekredactie) (Van onze streekredactie) k >.00 DE ZILK. Filmgroep De Toverlantaarn r ir aar lid- Het gste ;joe, i de ;end leze oor- idie- ersi- /eek che, iver- arin dent iet le- in. te rer tte iet ine er- Ondanks alle waardering voor de in houd van het stuk kwam er een stroom van kritiek aan het adres van B. en W., met name uit de progressieve hoek (PPR, CPN, PvdA en D’66). Een jaar geleden was volgens B. en W. 30 procent woning wetwoningen maximaal haalbaar, bij de vaststelling van het beleidsplan in mei werd het percentage opgevoerd tot 45 en nu komt het college met 55 procent uit de bus. „Gegoochel met cijfers die vorig jaar te vuur en te zwaard werden bestreden”, stelde mevrouw H. Combee (D'66). „Ik heb het gevoel dat we door het college voor de gek zijn gehouden”. De democrate consta teerde een aantal tegenstellingen in het verhaal van B. en W. Enerzijds is het gemeentebestuur bang voor stagnatie op de premiekoopmarkt, terwijl anderzijds dit soort woningen wordt aangeprezen als alternatief voor mensen met een niet al te (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Heeft de gemeente Haarlemmermeer voldoende medewerkers in dienst om alle voorgenomen bouwplannen werkelijk te kunnen uitvoeren? Wethouder W. de Vrey-Vringer moest gisteravond het antwoord schuldig blijven op deze brandende vraag van de leden van de commissie ruimtelijke ordening. In ieder geval staat wel vast dat het sociografisch bureau De Meerlanden, dat veel werk voor de gemeente verricht, op dit moment onvoldoende personeel heeft. hoog inkomen. PPR-woordvoerder L. Mesman noemde het bepalen van de woningdifferentatie „een truc met het konijn uit de hoed”. De keuze van het college is volgens de radi caal gebaseerd op een aantal veronder stellingen, die in de nota niet goed worden onderbouwd. Als basis voor het beleid dient het in 1978 gehouden woningmarkt onderzoek. Daaruit blijkt dat 70 procent van de woningzoekenden gezien het inko men in aanmerking komt voor een wo ningwetwoning. Mesman begreep dan ook niet waarom het college in de nota uitgaat van 55 pro cent goedkopere huurhuizen. Volgens hem moet worden gestreefd naar het per centage (70) dat nodig is om aan de werke lijke behoefte te voldoen. Ook PvdA en CPN vonden dat het aantal goedkopere woningen omhoog moet. LISSE. Bijna alle cursussen bij Artemis zijn volgeboekt, maar bij sommige is er nog een plaatsje over. We noemen ze even: jazzgymnastiek, kop- en modeltekenen, HEEMSTEDE. Tijdens de komende herfstvakantie organiseert ’t Oude Post huis aan de Herenweg een aantal vakan- tieaktiviteiten. Op maandag 20 oktober wordt er voor tieners 12 -16 jaar) de film „The Genius” gedraaid, een komische avonturenwestern, met in de hoofdrol Te rence Hill. De film is’s ochtends van 10.30 tot 12.45 uur en de toegangsprijs bedraagt LISSE. Voor de zevende maal wordt er in Lisse een Nationale Bloembollen markt gehouden, en wel op vrijdag 17 oktober van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur. Tuinliefhebbers worden er in de gelegenheid gesteld bloembollen rechtstreeks van de kweker te kopen. Dit hele gebeuren heeft plaats in het verwarmde C.N.B.-veiling-ge- bouw op de hoek van de Tulpenstraat en Hyacinthenstraat. Een speciale voorlich tingsstand is aanwezig. van Bosma was een zinsnede in de ont- werp-volkshuisvestingsnota, waarin B. en W. stellen dat het ontwikkelen van nieuwe woonwijken een zaak is van de gemeente. positie wel subsidie. Door het overdra gen van de oudere huizen aan WVH zal komen, zo vertelde wethouder W. de Vrey-Vringer. de atio- het anse verd door core- t de i dit ko- i. bridge, dramatische expressie en spreken in het openbaar. Wilt u alsnog meedoen aan één van de cursussen, dan is snel opgeven gewenst. Loes Haantjes (tel. 02521-13356) en Marja Hartog (tel. 02521- 11340) staan u na 19.00 uur graag te woord. Overdag is omtrent deze cursus sen informatie te verkrijgen bij het VW- kantoor in Lisse aan de Grachtweg 53a (tel. 02521-14262). uis ge- berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem >,90 >,85 1,00 1,70 :,00 i,80 Progressieven bó qO die dnd aats te’t ear- nt- ge- len us- lan ut brengt zaterdag 18 oktober om half twee een lachfilm op het doek voor de kleintjes van 4 tot 8 jaar. Om half vier wordt er nog een piratenfilm gedraaid voor de jeugd van 8 tot 12 jaar. De toegangsprijs is een rijksdaalder. De voorstellingen worden gegeven in de Duinpan. iar- de ooi are gel oor en, aad itie on- 6 5n- net im, >fd. onjuist dat B. en W. stellen dat mensen willen overstappen van de huur- naar de koopsector. „Dat is een verkeerde veron derstelling. De meeste mensen hebben niet eens een keus”. WD en CDA schaarden zich achter de voornemens van het college. De liberaal A. Elenbaas stak zijn waardering voor de nota niet onder stoelen of banken: „Een Het oude stationsgebouw in Hoofddorp, dat binnenkort zal worden verbouwd tot huisves ting voor een- en tweepersoonshuishoudens. R. Divendal (CPN) concludeerde uit de nota dat er in de afgelopen jaren een achterstand is ontstaan in de bouw van woningwetwoningen. Die achterstand moet worden ingehaald, zeker nu de inko mens van de meeste mensen teruglopen. De noodzaak om goedkope woningen te bouwen is nog groter dan enkele jaren terug, zo vond Divendal. Hij vond het pluim op de hoed van de samenstellers”. Hij sprak van een goede en verantwoorde keuze. Wethouder W. de Vrey-Vringer stelde dat het uitgangspunt van het colle ge is de zorg voor goede en betaalbare woonruimte voor de Haarlemmermeerse woningzoekenden. Bij het opzetten van een bouwprogram ma wordt echter niet alleen gekeken naar de behoefte, maar tevens naar de haal baarheid. Het in de volkshuisvestingsnota voorgestelde beleid voldoet volgens haar redelijk aan de behoefte. Er is een grote vraag naar premiekoopwoningen. De goedkopere koopwoningen zijn volgens het college ook geschikt voor mensen met een inkomen net beneden modaal (onge veer 33.000 gulden bruto per jaar). De heer Alkhoven, directeur van de bouwtechnische dienst, wees erop dat dit soort woningen bij stagnatie op de wo ningmarkt door de gemeente kan worden verhuurd. De gemeenteraad kan de in de nota genoemde percentages desgewenst jaarlijks bijstellen. Over de huren van nieuw te bouwen woningen toonde Alkho ven zich pessimistisch. Een forse stijging van de huren is volgens hem in de toe komst onontkoombaar. In de nieuwbouwplannen komen in de toekomst meer hulzen voor alleenstaan den en kleine gezinnen, de zogenaamde Van Dam-eenheden. Dit zijn met steun van het rijk gebouwde woningen bestemd voor een- en tweepersoonshuishoudens met een laag inkomen. B. en W. denken Bij de behandeling van de meerjarenbegroting in mei van dit jaar bleek dat er in de komende jaren slechts mondjesmaat nieuwe ambtenaren kunnen worden aange steld. Volgens wethouder De Vrey is er op de korte termijn nog geen reden tot ongerustheid. Over de toekomst daarentegen is op dit moment niets zinnigs te zeggen. Mocht blijken dat meer personeel nodig is dan kan de raad bij de bijstelling van de meerjarenbegroting hier geld voor uittrekken, aldus de wethouder. HEEMSTEDE. Komende zondag con certeren The Rhythm Sellers en het Trio Ted Powder op het landgoed Groenen- daal in Heemstede (en niet, zoals aange- kondigd in de Hitwijzer van gisteren, in het Koetshuis van Beeckestijn). Aanvang 15 uur. ministerie van sociale zaken heeft dan ook laten weten dat het bureau een bij kantoor van Leiden moet worden. In Hillegom is men echter van mening, dat het inwonertal geen breekpunt mag zijn, opdat de grens van 100.000 inwo ners spoedig bereikt zal zijn. Bovendien is er in de zomermaanden een enorme vraag naar seizoenkrachten voor de bloembollensector, en zit het arbeidsbu reau tot over de oren in het werk. Het kantoor moet een bureau van de eerste orde blijven, is Hillegom van mening. Het ministerie van sociale zaken kan van de gemeente binnenkort dan ook een krachtig protest verwachten. Bovendien lijke verantwoordelijkheid hiervoor gewezen op de eigen verantwoordelijk- bij de gemeente berust, is het be- - stuur van de woningbouwvereni ging van mening dat de ontwikke ling van plannen in goed overleg de woningbouwvereniging bij de opzet tussen beide partijen dient te ge- van plannen wordt betrokken. beuren. f2,50. Op woensdagmiddag 22 oktober is er voor kinderen van 6-10 jaar een groots knutselfestijn. Van 14.00 - 15.30 uur voor fl,50 met elkaar talrijke leuke dingen maken. Tenslotte is er op zaterdagoch tend 25 oktober vanaf 10.30 uur voor alle kinderen de film „Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn”. De toegangprijs voor deze Nederlands gesproken film is f 1,50. Overigens gaan tijdens de herfstvakantie alle gewone aktiviteiten van ’t Oude Post huis normaal door. HAARLEMMERMEER. De Filmcom- missie Haarlemmermeer heeft weer voor een aantal gezellige films gezorgd voor 6 tot 12-jarigen in de Meer op zaterdag 18 oktober. In De Silo aan de Nieuweweg in Hoofddorp draait om 10.30 uur de film Fuzzy-het recht van de sterkste, waarin een vrolijke cowboy voor de nodige span ning en humor zorgt. Dezelfde voorstel ling wordt in het Dorpshuis Cruquius aan de Spaarneweg te Cruquius gegeven, maar dan om 3.30 uur. In Badhoevedorp bestaat het filmprogramma uit een teken film en enkele kluchten met onder andere Stan Laurel en Oliver Hardy. De kinderen kunnen hiervoor terecht in het Klaver blad aan de Adelaarstraat om 10.30 uur. Voor alle voorstellingen is de toegangs prijs 1.25. WD’er A. Elenbaas betoogde dat een uitbreiding van personeel nu noodzakelijk is. „De vertragingen in de bouwplannen zien we elke maand weer”, aldus de liberaal. CDA-woordvoerder P. Blom stelde voor om deskundigen van buitenaf in te schakelen bij de voorbereiding van bouwplannen. Een suggestie die door de ambtenaren van de hand werd gewezen, vanwege de hogere kosten. Door een vertegenwoordiger van de woningbouwvereniging werd geopperd om een deel van de groeikernuitkering te gebruiken voor het aantrekken van nieuw personeel. Het college van B. en W. voelt weinig voor dit idee. Het gemeentebestuur wil het grootste deel van de uitkering in een pot stoppen (reserveren) om te voorkomen dat de gemeente na het beëindigen van de groeitaak in de „rode cijfers” komt. bouwvereniging met lege handen komt te staan, omdat zij niet mag bouwen. Tot en met 1981 geldt de regeling dat WVH de helft van het aantal woningwet woningen bouwt. Er ligt nu een verzoek bij de gemeente om in de toekomst meer te mogen bouwen. Hierover is nog burgers bij het beleid te betrekken door college met een voorstel bij de raad woonwijken. Hoewel de uiteinde- Van de kant van de ambtenaren werd heid van de gemeente voor wat betreft stedebouwkundige ontwikkelingen. Drs. J. Pinkse van het sociografisch bureau wees er echter op dat dit niet uitsluit dat HEEMSTEDE. Toneelvereniging Nut en Genoegen uit Heemstede heeft een kienavond georganiseerd, die gehouden gaat worden in de Princehof aan de Glip- perweg 57 te Heemstede. Om acht uur zaterdagavond worden eerste nummer tjes afgeroepen. Er zijn mooie prijzen te winnen. (Van onze streekredactie) HILLEGOM— Het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) Lisse moet ook in de toekomst een zelfstandige vestiging blijven. Het is niet ge wenst dat het kantoor in Lisse een zogenaamd bureau van de tweede orde wordt en werkzaamheden moet gaan afstaan aan het GAB in Leiden. Dat is unaniem de mening van de raadscommissie sociale za ken in Hillegom. Met ingang van 1 januari 1981 wordt in Nederland het arbeidsbureau „nieuwe stijl(ANS)” geïntroduceerd. Deze bu reaus zijn bedoeld om de arbeidsbemid deling en alles wat daarmee samenhangt HEEMSTEDE. Een aan astma lijden-' de inwoonster van Heemstede heeft maandag in de omgeving van de Java- laan, de Heemsteedse Dreef en de Cru- quiusweg een inhaleerapparaat verloren. Het grijze apparaat met het opschrift Me- dihalen is bij gebruik door anderen ge vaarlijk. De vinder van het inhaleerappa raat wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Heemstede, telefoon 023- 286150. WVH zal in de toekomst niet alleen nieuwe huizen mogen bouwen, maar krijgt tevens een deel van het oude wo ningbestand van de gemeente. Voorzit ter Bosma pleitte voor snelheid bij de overdracht van deze woningen. De ge meente heeft zelf niet voldoende geld voor grote renovatieplannen en ont vangt hiervoor geen geld van het rijk. De - -1 --j daarentegen als opdrachtgeefster van bouwpro jecten fungeren, maar wil eveneens betrokken worden bij de stede bouwkundige opzet van nieuwe HOOFDDORP.The electric one man band, gevormd door Frank Verhoef, is vrijdagavond te beluisteren in de Kleine Bar van de Hoeve. Hij speelt zowel gitaar en accordeon als mondharmonika, ritme- box en voetpiano. De toegangsprijs is één rijksdaalder. Zaterdagavond om half negen is er een special over blues, film en muziek. De toegang is dit keer gratis. Zondagavond om half negen wordt er in de Hoeve een spannende avonturenfilm gedraaid, waarvoor de toegang een rijksdaalder is. Haarlemmermeer van de FNV, Philip Uythoven aan hun medepartijgenoten la ten weten dat zij het op prijs zouden stellen indien het afdelingsbestuur het raadslid Arie Korringa kandidaat stelt voor een plaats in de Tweede Kamer. Zij vinden dat Korringa gezien zijn poli tieke verleden en zijn grote bestuurlijke ervaring de geschiktste man is voor een zetel in de Tweede Kamer. Korringa is meer dan 20 jaar lid van de PvdA, en heeft namens de partij en het FNV de centrale leiding van het ombudsteam in de Haar lemmermeer. Ook achten Melissen en Uythoven hem de aangewezen man in den Haag door zijn activiteiten binnen de ar beidersbeweging. Korringa heeft zitting in enige beleidscommissies van het FNV en hij is voorzitter van de ondernemings raad van de KLM. Daarnaast is Korringa al 6 jaar raadslid voor de PvdA. Naast Korringa is er binnen de PvdA nog een kanshebber voor de kandidaat stelling door het afdelingsbestuur, Owen Venloo. Venloo is ambtenaar bij de ge meente Haarlemmermeer en is voor de PvdA lid van de Evert Vermeer Stichting, een orgaan dat zich bezig houdt met ont wikkelingssamenwerking. SCHIPHOL. Het komende week einde wordt er in het restaurant Aviora- ma op Schiphol een dag voor aero-phila- telie gehouden. De organisatie van deze bijeenkomst voor verzamelaars van postzegels die betrekking hebben op de luchtvaart, is in handen van de Vliegen de Hollander. Het motto voor de dag is „60 jaar luchthaven Schiphol”. De vraag van de commissieleden kwam niet onverwacht. Het gaat er in de komende jaren immers om dat er in de polder veel huizen worden gebouwd. Zonder woningen geel geld van het rijk en dan komt Haarlemmermeer in de financiële problemen, zo was de redenatie van de commissieleden. En woningbouw is nu eenmaal niet mogelijk zonder veel voorbereidend werk van gemeentelijke afdelin gen en diensten. Alle partijen spraken met bezorgdheid over het personeelsbestand van de gemeen te. Er moet veel werk worden verzet, niet in de laatste plaats een gevolg van de vele regels en procedures. De financiële positie van de gemeente laat echter geen grote uitbreidingen van het personeel toe. Van de zijde van de woningbouwvere- De voorzitter van WVH, de heer A. niging werd verder gevraagd om meer Bosma, legde dit verlangen gisteravond duidelijkheid over het aandeel van de woningbouwvereniging bij de leden van de raadscommissie vereniging in de nieuwbouwplannen. krijgt vanwege de benarde financiële ruimtelijke ordening en bouwnijverheid Het college van B. en W. wil dit laten op tafel. Aanleiding voor de opmerking afhangen van de beschikbare man- --j-x kracht en kennis bij WVH, zo blijkt uit een deel van het bestaande woningbe- de nota. Een en ander mag er volgens stand spoedig verbeterd kunnen wor- Bosma niet toe leiden dat de woning- den, zo betoogde Bosma. (Van onze streekredactie) HAARLEMMERMEER. Met de Tweede-Kamerverkiezingen in het ver schiet is binnen de afdelingen van de verschHlende politieke partijen in den lan de begonnen met de kandidaatstelling van de nieuwe leden voor het parlement. Bin nen de PvdA-afdeling van de Haar lemmermeer hebben het raadslid Melis Melissen en de voorzitter van de afdeling ZAND VOORT. Beeldhouwer Edft van Tetterode onthult zaterdag 18 oktober om drie uur in zijn functie van secretaris generaal van het nationaal 1 april-genoot- schap een door hemzelf gehouwen Lu- diecke Boeckanier. Plaats van handeling is Herbergh ’t Boeckaniersnest aan de Zandvoortselaan. De directie van dit jubi lerende etablissement ontvangt het beeld als dank voor de langdurige aan het Ge nootschap verleende gastvrijheid. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De woning bouwvereniging Haarlemmermeer Bosma u dat het goed was om de (WVH) wil in de toekomst niet alleen woningbouwvereniging zo vroeg moge- - lijk bij de opzet van nieuwe bouwplan nen te betrekken. Het past volgens hem geheel in het streven van de overheid om overleg gaande en over enige tijd zal het middel van inspraak en participatie. voorlopig 10 procent van de totale nieuw- bouw in deze sector te realiseren. Volgens een advies van de stuurgroep kleine huis houdens zou dit percentage hoger moeten zijn. Mesman en Divendal vroegen dan ook meer aandacht voor deze groep woning zoekenden. Het college wil niet verder gaan dan 10 procent. AUeenstaanden en kleine gezinnen geven volgens wethouder De Vrey vaak voorkeur aan een wat grote re woning. Bovendien verwacht de ge meente dat veel mensen na enkele jaren doorstromen vanuit een Van Dam-een- heid naar een ander huis. De gemeente gaat bovendien een flexi- .bel bouwprogramma opzetten met wonin- *gen die zonder grote ingrepen kunnen worden ingericht als drie- of als vierka- l' merwoning. Wanneer de vraag op de wo ningmarkt verandert, kunnen de wonin gen worden aangepast, zo betoogde J. Pinkse van het sociografisch bureau. „We wiHen ruimte houden om in te spelen op J ontwikkelingen die je moeilijk kunt voor- 4 zien”. Van de kant van de woningbouwvereni ging werd geopperd om dat ook het toe wijzingsbeleid hierbij aan te passen. Er zou in het gemeentelijke urgentiesysteem een koppeling moeten komen tussen wo ninggrootte en gezinsgrootte. Op die ma nier kan worden voorkomen dat alleen staanden of kleine gezinnen in een niet voor hen bedoelde grote eengezinswoning terechtkomen. BÖ te verbeteren. Aan een dergelijk bureau zijn echter wel enkele voorwaarden ver bonden. Het gebied van een ANS moet minimaal 100.000 inwoners tellen en op het kantoor moeten minstens twintig mensen werkzaam zijn. Het huidige bureau in het gewest Lisse wil de gemeente ook bij de andere dor- (Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noord- pen, die tot het gewest behoren, er op wijk, Noordwijkerhout en Voorhout) aandringen, te protesteren tegen de voldoet aan beide voorwaarden niet. Het maatregel van minister Albeda.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5