Door financieel debacle in Zandvoort moet nu ook andere van kabeltelevisie hotels afstoten BRANDWEER ZANDVOORT VIERT FEEST Bond Zonder Naam Twijfels over fietspad in Vogelenzang Bejaarden blijven j wellicht verstoken natuurlijk...empelen van dijkbv. 6 3 Raad stemt (met wat tegenzin) in met bouwplannen Rabobank „Beeldbepalende” pui mag toch weg uit Bloemendaal f f 11131 hJ 7 HD REGIO 5 1980 OKTOBER VRIJDAG 1 7 Bloemendaal gaat problemen met directies bespreken - (Van een onzer verslaggevers) ie iep u Nèt even iets anders. Dat proeft u. In dUes! BLOEMENDAAL. Bewoners van bejaardentehuizen in Bloemen daal dreigen verstoken te blijven van de geneugten van kabeltelevisie. De bewoners moeten elk, als er niets verandert, een tientje per maand betalen om de binnen- en buitenlandse zenders via de kabel te kunnen ontvangen. Voor veel bejaarden is dat bedrag te hoog. De meesten zijn op bijstand aangewezen. Het gaat om f 120 per jaar. De bejaardente huizen mogen het geld ook niet uit eigen zak betalen, omdat televisie niet als eerste levensbehoefte (zoals eten en slapen) wordt beschouwd. (Van onze streekredactie) HAARLEM. De Bond Zonder Naam ziet zich door financiële problemen gedwongen haar twee hotels te verkopen. Het gaat om het hotel „Land en Bosch” in Haarlem en hotel „Sin Nombre” in Cubellas in Spanje. Woordvoerder mr. L. Laus zei donderdag desgevraagd dat „exploitatie-beëindiging” van de hotels noodzakelijk is geworden door de financiële tegenvallers, ontstaan door de aankoop van hotel „Sonnewende” in Zandvoort, in december 1977. Dit hotel, dat inmid- dels is gesloopt, heeft zoveel van de financiële reserves van de bond gevergd, dat verkoop van de overige twee hotels nu onontkoombaar is om het verdere voortbestaan van de bond te kunnen waarborgen. 1 «t RESTAURANT De brandspuit, die na 1900 dienst deed in Zandvoort. ,,De capaciteit is duizend liter per minuut", vermelden de annalen trots. (ADVERTENTIE) Tuinplante: (ADVERTENTIE) De Bond Zonder Naam, die ongeveer 300.000 leden en begunstigers kent, richt zijn activiteiten vooral op de minder-vali- den, alleenstaanden en bejaarden. De ho tels van de bond zijn speciaal op deze groepen ingesteld. Het hotel „Sonnewen- de” zou eveneens worden aangepast aan het gastenbestand van de bond, maar de renovatie bleek zo duur uit te vallen dat besloten werd tot sloop. Plannen om een nieuw hotel te bouwen zijn inmiddels op gegeven. Volgens mr. Laus is de belabber de financiële gang van zaken rond het hotel „Sonnewende” vooral te wijten aan Volgens mr. Laus probeert de bond de hotels als „going concerns” van de hand te doen waardoor de werkgelegenheid van het totaal 35 man tellende personeel ge handhaafd zou kunnen blijven. Lukt dat niet, dan is ontslag niet uitgesloten, aldus mr. Laus. (Van onze correspondent; ZANDVOORT. Met een groot feest gaat de Brandweervereniging Zandvoort volgende week zaterdag zijn 25-jarig bestaan vieren. Op 13 juli van dit jaar bestond de vereni ging een kwart eeuw, maar toen midden in het seizoen was er geen tijd voor festiviteiten. Geen geld ook trouwens, maar een bescheiden op roep heeft met name de midden stand fors in de buidel doen tasten. Commandant Klaas Paap is daar blij om: „Een feestje kost geld en in dit geval hebben we bij de bevolking durven aan kloppen. We rukken zo’n kleine twee honderd maal per jaar uit voor allerlei gevallen en alle hulp is gratis. We weten nu ook al, dat het erg druk wordt op onze receptie". Het vijfentwintigjarig bestaan van de brandweervereniging betekent niet, dat men in de badplaats pas in 1955 met het blussen van branden is gestart. „Nee, het is bekend, dat hier in 1816 al een brand spuit was", vertelt Paap. Hij bladert in een stapel kostelijke historische docu menten en foto’s en tovert een „Extract van het Verbaal van het verhandelde” van Gedeputeerde Staten uit 1816 te voorschijn, waaruit blijkt, dat de ge meente een spuit voor de somma van f 160.- mocht aanschaften. Volgens mr. Laus gaat het om een uitge breid rapport, waarbij verschillende be- stemmingsmogelijkheden onder de loep „de onfortuinlijke connecties van de bond met de beleggingsmaatschappij Finlea”. Inmiddels heeft de bond aangekondigd onderhandelingen met de gemeente Zand voort te willen beginnen over verkoop van de grond waarop „Sonnewende” heeft ge staan. Een eerste gesprek zal plaatsheb ben zodra het taxatierapport gereed is dat een makelaar in opdracht van de Bond Zonder Naam opstelt over het betreffende stuk grond. Deze „onsoliede maatschappij” heeft vol gens de woordvoerder van de bond zeer slechte adviezen uitgebracht. Ook het personeelsbestand groeide snel en liep op tot veertig man. Vijf daarvan zijn beroeps, de overigen en thousiaste vrijwilligers. Tijdens die aan was bleek de noodzaak van een vereni ging, met als doelstellingen het in stand houden van een goed geoefend korps, het bevorderen van saamhorigheid en teamgeest en het behartigen van de be langen van de spuitgasten. Die club kwam er in 1955 en werd opgericht door Joop Rutgers, Albert Dorsman en de huidige commandant. „Het was nodig”, vertelt Paap. „Vroeger gingen we bij gebeurtenissen met'lief en leed met de pet rond. Ook werd duidelijk, dat we de vrouwen, die hun man veel moeten af- tot 1971 in een veel te kleine ruimte hebben gezeten. Nu, hier in onze kazerne aan de Duinstraat, zitten we riant. Na die verhuizing hebben we ook meer en moderner materieel gekregen en inp laats van de sirene kwam het draadloos alarm”. w Het circuit is een belangrijk werkterrein voor de brandweer. Hier blussen de Zandvoortse spuitgasten een fik in de bolide van de Argentijn Gonzales (1950). worden genomen. „Er wordt een schatting gemaakt op basis van de huidige hotelbe- stemming, er wordt getaxeerd op basis van sociale woningbouw en het gebeurt op basis van luxe woningbouw”, aldus de raadsman. „Wij hebben berekend dat er niet meer dan 23 wooneenheden gebouwd kunnen worden. Per eenheid krijgen wij van het Een dergelijk bedrag is voor mr. Laus echter „niet aanvaardbaar”. Over de prijs die de Bond Zonder Naam voor ogen staat wil hij zich niet uitlaten, maar wel merkt hij op dat „de makelaar andere bedragen heeft genoemd”. „Wij moeten wel een aan vaardbare prijs krijgen, want we hebben de plicht om de schade voor de bond zoveel mogelijk te beperken. De grond in Zandvoort kunnen we niet voor een appel en een ei van de hand doen”, aldus mr. Laus*. rijk ongeveer 10.000 gulden in de grond- kosten er bij. Veel verder dan 230.000 gulden kunnen wij toch niet gaan”, aldus Termes. deboMudoorns Ki fwi Wethouder van Gefukpatk ZEfWEG 53 OVERVEEN Hftswvwwi Q?3 263600 s Maandags gesloten missie had in een eerder stadium nu juist het plan dat alle raadsleden zo lelijk von den goedgekeurd. „Niets geeft ons de waarborg, dat een eventuele volgende ei genaar van de panden niet een nóg veel lelijker plan uit de hoed tovert en door de Welstandscommissie duwt.” VOGELENZANG. CDA—raadslid J. H. Schopman vreest dat Bloemendaal over een tijdje veel geld (hij sprak van tonnen) gaat uitgeven voor het verbreken en doortrekken van een fietspad langs de Vogelenzangseweg zonder dat de nood zaak van dat pad is aangetoond. „We moeten zuinig aan doen,” oordeelde hij. „Ik vraag me af, of we met onze beschei den middelen niet andere gevaarlijke punten moeten aanpakken.” Toon eerst maar eens met verkeerstellingen aan, of er- ïk- .00 en .30 ve- sn: op Ja- ui- ?k- de la- m en io- ke op 3a- de ro- ?e- 'dt de la- is 3ij :er lar dt. er- la- m- io- ;ke 1, ge- 3P Lie en $e- ;d. la an ur rt- en ar- in- >er de al, m. el- ler 50 ur g. op tie en ?e- de en en ng en er- .ur ta re a- m r- r- rs 0, >r- le, i. m- iio ro- ik. Bij- de aal an- ng. ek. u- er et m ?r- ae m ;e- 50 ur JP .ie m ;e- jk ia- JP de ?r- ns an Ta n in. 00 ai- Secretaris Bert Assié zegt, dat zijn vereniging weinig aan de weg timmert. „Daarom is het misschien goed, dat het bestaan door middel van dit jubileum wat meer bekend wordt. Overigens kun nen we er best nog een paar vrijwilligers bij gebruiken. We hebben het druk, want we rukken niet alleen uit bij brand, we verlenen ook hulp bij stormschade, au- to-ongelukken en het redden van dieren. Verder komt er binnenkort een BB-taak bij en ook het toetreden tot de regionale brandweer schept verplichtingen. Maar eerst gaan we feestvieren op 25 oktober met van 14.30 tot 17.00 uur een receptie in ons gebouw aan de Duinstraat. Daar vóór worden nog drie ereleden be noemd, maar wie dat zijn moet nog geheim blijven". staan voor cursussen, oefeningen en branden, bij het korps moesten betrek ken. Het is een fijne personeelsvereni ging geworden met een eigen kas, die allerlei evenementen organiseert”. Enkele ondernemende buurtbewoners, die niet graag van buitenlandse tv-stati- ons verstoken zouden blijven, zijn echter in actie gekomen. Ze hebben de tegenstan ders „bewerkt” met argumenten, gebruik makend van het adressenbestand (van tegenstanders) waarover de gemeente be schikte. En dat wekte enige argwaan bij de WD-fractie in de raad. Immers: was hier de privacy niet in het ling? Nee, meende wethouder Van der Ham. Want datgene wat de ondernemende Duin-en-Dalers hadden gedaan lag volko men in de lijn van wat de gemeente wil: kabel-tv in het dorp realiseren. En om nu de schijn te vermijden, dat Bloemendaal zo graag iedereen „aan de kabel” wil hebben, heeft de gemeente niet zelf alle tegenstanders willen bewerken, maar gaf men wel (graag, zelfs) medewerking aan burgers die om adressen van dwarsliggers kwamen vragen. Zo simpel ligt dat. De betrokken burgers hebben hun werk goed gedaan: Duin en Daal is uit de geva renzone. Althans de helft van de wijk, maar het ziet er naar uit, dat de andere helft deze week nog over de streep getrok ken wordt, verzekerde Van der Ham. „Het betekent, dat ook Duin en Daal zijn kabel- tv krijgt.” Intussen ziet het er naar uit, dat ook in de wijk Duin en Daal de kabel wordt aangelegd. Het had er even op geleken, dat minder bewoners zich wilden laten aansluiten dan Bloemendaal aanvaard baar achtte (vijftig procent was voor de gemeente het minimum van het aantal gezinnen in de verschillende wijken). Na het eerste contact van de gemeente met de betrokken bewoners in Duin en Daal leek die norm niet gehaald te worden. De commandant weet veel uit de loka le brandweerhistorie: „Het was in die periode nog erg primitief. Men moest het doen met een houten spuitje met hand bediening en natuurlijk was er toen nog geen waterleiding. Rond 1900 kwam er een nieuwe brandspuit en het dorp werd later in kringen verdeeld, die ieder een spuit kregen. Bij brand ging een ordon nans per fiets zijn wijk door om de manschappen te alarmeren en men kwam ook beslist wel eens te laat”. Wethouder J. Termes laat echter weten dat Zandvoort de grond alleen wil aanko pen als daar sociale woningbouw op ge pleegd kan worden. Financieel moet dat dan wel mogelijk zijn, volgens Termes. Het gevolg zal volgens VVD-raadslid H. Coebergh zijn, dat bejaardentehuizen in het algemeen niet aangesloten worden op „de kabel”. Een vreemde zaak, vond hij. Deze mensen hebben vaak juist veel be hoefte aan de buis. In Bloemendaal func tioneert een speciale commissie kabeltele visie. Daarin had de problematiek beslist besproken moeten worden, meende Coe bergh. Hij gooide zijn balletje gisteren op tijdens de rondvraag van de raadsverga dering, citerend uit een brief die de ge meente aan de directies van de Bloemen- daalse tehuizen had gestuurd. Daarin worden deze uitgenodigd voor een ge sprek op 27 oktober. Wethouden P. J. van der Ham, die de kabel-tv in zijn portefeuille heeft, reageer de wat pinnig: de bewuste kabel-tv-com- missie had al twee keer niet kunnen ver gaderen omdat er te weinig raadsleden kwamen opdagen. De vrees vanuit de raad, dat de commissie op sterven na dood was, is dus ongegrond, althans het ligt aan de commissieleden zelf, vond Van der Ham. Bovendien zei hij, tot nog toe niet de indruk te hebben gekregen, dat deze zaak de gemoederen erg in beweging had gebracht. En tenslotte had Coebergh „vóór zijn beurt gesproken”, meende de wethouder, omdat het gesprek met de directies van de tehuizen juist over deze problemen gaat en nog moet plaatsvin den. Er is nog van alles mogelijk. Eén ding is duidelijk: de raad heeft in het verleden beslist, dat Bloemendaal geen geld op de kabel-tv mag toeleggen. Wanneer men nu zou vinden, dat dit toch moet gebeuren om de portemonnee van de bejaarden in tehuizen minder te belas ten dient de raad daar een apart, nieuw besluit voor te nemen. het met de drukte op de Vogelenzangse weg wel zo’n vaart loopt, was zijn advies aan het college. Verkeerswethouder P. J. van der Ham toonde zich ietwat verbaasd. „Er wordt al jaren gezegd, dat daar een behoorlijk fietspad moet komen. Dat pad is gewoon nodig, om redenen van verkeersveilig heid, ook al zouden tellingen uitwijzen, dat er niet zo gek veel verkeer lang skomt.” De vraag of het pad er moet komen zal de raad nog moeten beantwoorden. Giste ren was slechts een formele zaak aan de orde: het betalen van de kosten die het maken van de plannen voor het fietspad door de Grontmij met zich mee heeft gebracht. Het ging om ruim f 47.000. In die plannen heeft de Grontmij, waar dat mo gelijk was, rekening gehouden met het bomenbestand op het tracé. De brandweer groeide echter mee met het zich onstuimig ontwikkelende Zand voort en in 1913 kwam er een georgani seerde brandbestrijding. „In 1925 waren er al zes kringen, waarvan één in Bent veld”, zegt Klaas Paap, die al dertig jaar meeloopt. „In 1936 kregen we de centra le post aan de Kleine Krocht, waar we op de etage bevindt kun je nauwelijks „woningen” noemen. Wethouder P. J. van der Ham, die er was gaan kijken, zei gisteren zich „ongelukkig geschrokken te zijn”, toen hij bovenkwam. „Daar kan, volgens het huidige plan van de bank, iets eigentijds voor terug komen. Mét een ge vel die veel op de huidige lijkt.” De raad liet zich - in meerderheid - overtuigen. Een bijkomende vrees voor het geval men de bank niet haar zin zou geven was de kans, dat de panden ver kocht worden en dat de nieuwe eigenaar er wellicht alsnog „verschrikkelijke din gen” mee zou doen: op zijn minst de gevel slopen. Op de Welstandscommissie hoeft wat dat betreft nauwelijks enige hoop gevestigd te zijn, zo beargumenteerde de liberaal mr. A. Voüte zijn standpunt, want deze com- dnve-in tuincentrum Zandvoortselaan 192 - Heemstede-Aerdenhout-Tel (023)249221 Geopend Maandag9 30-12 30 en 13 00-18 00uur Di. Wo. Do. Vr 9 00-12 30 en 1300-18 00uur Zaterdags 30-17 00uur De raad stemde met 14 tegen 3 stemmen in met de voorgestelde bouwplannen: er werd een voorbereidingsbesluit genomen, waarin men zegt dat een herziening van het bestemminsplan ter plaatse in voorbe reiding is. In het kader van een (snelle) artikel 19-procedure is dat de eerste stap tot realisering van de bouwplannen. Ver volgens moet de provincie haar goedkeu ring aan het plan hechten (nadat men eventuele bezwaren heeft aangehoord en beoordeeld) en een verklaring van geen bezwaar voor de bouw afgeven. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. De inmiddels beroemd geworden „panden aan de Bloemendaalseweg 97 tot en met 103” mogen, van de Bloemendaalse ge meenteraad gesloopt worden ten gunste van nieuwbouw van de Rabo bank. Het huidige plan van de bank betekent vervanging van de door sommigen als beeldbepalend geken schetste voorpui door een andere. Weliswaar een pui die er veel op lijkt, ook in baksteen is uitgevoerd net als omringende panden, maar het is niet de oude voorpui. En dat blééf steken bij sommigen. Voor de dames Y. Moes-Plemp van Dui- veland, S. Reestman-Bogaert (Progressief Bloemendaal) en M.Schipper-Hofman (WD) reden om tegen een voorberei dingsbesluit te stemmen dat bedoeld is om de bouw betrekkelijk snel mogelijk te maken. De overige raadsleden stemden ermee in. dat de bank gaat bouwen op de manier zoals ze zich die voorstelt, zij het dat velen hun stem met min of meer bloedend hart gaven. Want er gaat toch maar een stukje oud Bloemendaal ver loren. De redenen die voor de overgrote meer derheid de weegschaal hadden doen doorslaan waren: het „redelijke compro mis,” zoals wethouder Staleman het zie, dat bereikt is nu de bank haar eerdere, volgens iedereen foeilijke plan had inge slikt, én het feit dat de gemeente iets te zeggen heeft over de mensen die op de verdieping boven de bank komen te wo nen. Er blijft daar betrekkelijk betaalbare woonruimte beschikbaar, maar aange past aan de moderne eisen. Wat er zich nu

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 7