Ombouw VAM-station mogelijk hensen vakkleding Nieuw leven in De Waag Slachtmaand Slagerschap in de bedrijfsportret VOGELHUISJES en VOGEL VOER 2 g Waarschijnlijk wel de enige in Haarlem die nog echt ouderwets ondergoed van Jansen Tilanus verkoopt. DENK OM UW GEVLEUGELDE VRIENDEN 9 19 8 0 STAD D O N D E R DAG 6 NOVEMBER 8 door Cor Boos I I zelfbediening tuincentrum Vlaamseweg - Haarlem tel. 243283 Bedrijfsleven Huisvrouw Wenen kiest Haarlemse afvalscheidingsfabriek trek bij de Vleeschmeesters. Zoals vond ’t verschrikkelijk”. Met precisie sneed Teekens ach ter het fornuis het vlees aan. De proefinstallatie voor het scheiden van huisvuil bij Esmil Int. in het Haarlems indu striegebied. In dit deel van de apparatuur wordt plastic folie van papier gescheiden. maand zijn, vindt Teekens en nodig de zijn chefs aan de dis. Geheel links de broers Aad en Jan Schreuders, die respectievelijk op Botermarkt en Ju- lianapark werken. Verder op de foto Erik Bosma, die de Zijlweg doet, Evert de Vries uit Heemstede. Jan Anthomssen uit Hillegom. Henk Ver dijk uit Lisse en de twee chefs in opleiding. Ruud Molenaar en Cor van de Werft Hooftman vreest dat hierdoor in ons land de indruk zou kunnen onstaan dat scheiding van huisvuil een onmogelijke naar", zei Teekens me al vooraf, nog even de map post doorblade rend die hij ontving na zijn ver- produkten toont Grondstofprijzen stij gen met de dag dus zo’n installatie om produktie terug te winnen moet lucratief zijn, is hun mening. Ze hebben daarbij de steun van TNO, de Voedingsbond, het Landbouw Proefstation en dergelijke. Ing. Hooftman: „Voor de bestuurders was het natuurlijk een erg makkelijk be sluit om het huisvuil uit de regio per trein af te voeren naar Drenthe. Wat hier bij ons gebeurt zou eigenlijk in Wijster moe ten gebeuren. We draaien rond in een kringetje. De fabrikanten willen bijvoor beeld wel afvalplastic, maar moeten zeker weten dat ze het krijgen en de bestuurders De Hongaar Ist van Szakars in zijn nieuwe bar-bistro in de Waag Naast hem Mirjam Lokenberg, die hem in de zaak assisteert. r’ willen eerst zeker weten of ze de terugge wonnen grondstoffen wel ergens kwijt kunnen. Tot juli 1981 heeft Esmil optie op het gebouw bij de Gemeentereiniging. Hooftman acht het verstandig daarna ge woon door te gaan en een deel van het Haarlemse huisvuil hier te blijven schei den. Je doet er dan iets zinvols mee”, aldus de Esmil-man. HET IS VOOR MIJ EEN RAAD SEL waarom het prachtige Waag gebouw in Haarlem, op de hoek van Damstraat en Spaarne, in toeristische gidsen zo stiefkinder lijk wordt bedeeld. In een reeks boekwerken die ik er op nasloeg komt de (vermoedelijke) schep ping van de Gentenaar Lieven d e K e y één-regelig voor, in som mige gevallen zelfs helemaal niet. Het kan natuurlijk met de ligging te maken hebben, daar tochtig aan het water, waar het door de Haarlemse stadsarchitect in 1597- 1598 werd neergezet. Anders zou ik het ook niet weten. TOCH IS DE WAAG geroemd en neemt op de waarderingslijst van onze nationele monumenten een hoge plaats in. Dat werd me verteld door de 45-jarige Istvan Szakars, die sinds augustus de vaste bewoner is van de grijze natuurstenen vesting en er een bar-bistro in vestigde. Daarmee kwam een einde aan een lange periode van touwtrekken, want ook de gemeente wist met goed raad met het historische gebouw en aarzelde zeer lang voor het Istvan een vergunning gaf om het De gewestgemeenten in Zuid-Kenne- merland durfden het indertijd niet aan een dergelijke (kleinere) scheidingsinstal- latie te plaatsen, ofschoon het bedrijfsle ven en TNO Verzekerden dat het experi ment, met steun van de Nederlandse overheid, ten einde liep, en gunstig was Alle systemen zijn inmiddels geperfecti oneerd en de mogelijkheden uitgebreid aldus Esmil-operator R. Coenen. Bijna dagelijks komen er uit alle delen van de wereld bezoekers; gisteren nog het stads bestuur van Dublin en een paar weken geleden een minister uit Marokko. De afgelopen maanden zijn proeven gedaan met hoeveelheden huisvuil uit Joegosla vië, Duitsland, Hongarije, Oostenrijk, De nemarken, België en andere landen. Vrachtwagens vol afval gaan door de scheidingsinstallatie; die op elke samen stelling huisvuil afgestemd kan worden. Volgens ing. J. Hooftman van Esmil is dit niet mogelijk met de Zweedse scheidings installatie die de VAM (99 procent staats- aandelen) in Drenthe gebruikt en waar ook regelmatig storingen optreden. zaak is, terwijl de Haarlemse werkwijze juist goed voldoet. In Wijster wordt overi gens slechts een tiende gedeelte van het aangevoerde vuil door de recycling instal latie gevoerd, de rest gaat op een belt. Een deel daarvan wordt omgezet in compost. „Dat de VAM in het Tropenmuseum vijf tig vertegenwoordigers van ontwikke lingslanden heeft geadviseerd de Zweedse scheidingsinstallatie te gebruiken, die echt slecht is, en niet onze, met overheids geld gesubsidieerde, scheidingsinstallatie aanbeveelt, begrijp ik niet”. Positief punt is dat met name de regio nale bedrijven zoals Visno, Nells, Rutte, Esmil en andere in staat zijn dergelijke recyclinginstallaties te bouwen, hetgeen de werkgelegenheid ten goede komt. In het verleden is kritiek geuit op de werk omstandigheden bij de vermalingsinstal- latie, maar volgens Coenen is dit met eenvoudige voorzieningen (die wel geld kosten) te verbeteren. Het ging om lawaai overlast voornamelijk. Alleen al voor de afvoer naar Drenthe moet ongeveer tachtig gulden per ton be taald worden, volgens Coenen en daarom is het altijd aantrekkelijker grondstoffen terug te winnen. „Je kunt het toch niet altijd in de grond blijven stoppen”. Ing. Hooftman: „We hebben ook een verant woordelijkheid voor onze kinderen met betrekking tot het milieu, het grondstof fen- en energieprobleem. Wij maken bij voorbeeld ook van de zware fractie uit het huisvuil brandstof. Dit vormt 23 procent van het afval! Van duizend kilo rommel blijft maar veertig kilo prachtig schone as over. Wellicht is dit zelfs nog als cement of zoiets te gebruiken,” verduidelijkt hij. Daar is wel onderzoek voor nodig, maar we hebben bijna geen geld meer. Coenen: „Nee subsidie krijgen we niet meer, we zitten nu op de bijstand te wachten”. myriantha DE ZES ZAKEN waarmee hij opnieuw van start is gegaan en die hij prefereerde boven een gou den handdruk van zijn vroegere compagnons en medestrijders maken deze maand ouderwetse tijden mee. Hoewel ook de Neder landse slager onder invloed van de recessie en daardoor kritischer besteding van de klant een stapje terug moest doen (gesproken wordt over gemiddeld vijf percent en een bewuste keuze van goedko- Het Haarlemse VAM overslaggebouw aan de Jan van Krimpenweg is volgens de Esmil-deskundige best geschikt om een scheidingsinstallatie in te bouwen. Ten slotte wil Drenthe dat zo snel mogelijk een eind wordt gemaakt aan de stort van vuil uit andere provincies. Hooftman schat dat voor een scheidingsinstallatie een investe ring van vijftien miljoen nodig is voor apparatuur.” Het is aantrekkelijk, want fabrikanten blijken erg creatief in het bedenken van produkten uit herwonnen grondstoffen, aldus Coenen, die trots bloempotten, compost, vloeren voor sporthallen, rollen pakpapier, isolatiema teriaal, golfkarton, golfplaten en andere HAARLEM. In Wenen bouwt Es mil Int. (milieutak van Estel N.V.) samen met de Oostenrijkse machine fabriek Andritz een praktij kuitvoe- ring van de in ons land ontwikkelde en in Haarlem beproefde scheidings installatie voor huisvuil. Esmil heeft een proeffabriek op het terrein van de Gemeentereiniging aan de Oude- weg, waar zeven mensen werken. Af val van de bijna één miljoen inwo ners van Wenen en randgemeenten wordt straks met een snelheid van achthonderd ton per dag in opnieuw bruikbare, steeds kostbaarder wor dende grondstoffen, omgezet. Zoals metalen, plastic, compost, brandstof, materiaal voor stenen en papierpulp. Er zijn toepassingen voor gevonden. Medio 1981 neemt het stadsbestuur de recyclinginstallatie in gebruik. Er gaan zestig mensen werken. Als er iemand bij de pakken neer zit, is het Eimert Teek ens in ieder geval niet. De su- perslager, jarenlang voorzitter en woordvoerder van De Vleesch meesters is sinds zijn gedwongen afscheid van die groep weer da nig in de weer. De drieduizend man, met wie hij toen te maken had, is geslonken tot een perso neelssterkte van vijfendertig man. „Ik ga ze zelf weer helemaal coachen, door het delegeren in mijn vorige functie was ik er uit gegroeid, maar ik zit er nu weer helemaal in”, zegt Teekens, die ook van zijn zes chefs (en de twee in de reservebank) de hoogste verwachtingen heeft. „Dat zijn mijn eigen C r u ij f f i e s”, vindt hij vergenoegd. interieur van De Waag te verbou wen en er een fornuis neer te zetten. En daarna duurde het nog eens zesentwintig maanden voor hij zijn eerste champignons met blauwe kaas in de oven kon zetten en zijn eerste glas bier kon tappen. „TOEN WE EENMAAL konden beginnen ging er van alles mis. De koppen van de balken waren ver rot, de ankers, dat was allemaal maanden werk. Alles moest opge knapt worden”, aldus de nieuwe eigenaar. Toen de zaak net vier weken draaide verschenen er weer steigers om het gebouw in het winterjasje te zetten. Dat was net op het moment dat de zaak enige bekendheid kreeg. Steigers lokken nu eenmaal geen mensen en opnieuw daalde de omzet tot onder het nulpunt. „Dat was vre selijk, we zaten met de handen in het haar”, aldus Marjan K1 i p p, die een paar dagen per week in de zaak helpt; de andere uren zorgt Mirjam Loken berg dat de klanten aan hun trekken komen. ISTVAN SZAKARS is een Hon gaar. verliet tijdens de opstand in 1956 zijn land en vluchtte naar „De loop zit er goed in”, aldus Teekens, gistermorgen na een ronde langs zijn zes zaken die hij Tast Toe Slagerijen doopte: drie in Haarlem (Gedempte Oude Gracht, hoek Botermarkt, Zijlweg en Julianapark), aan de Binnen weg in Heemstede, in Blokhuis in Lisse en aan de Hoofdstraat in Hillegom. GISTERAVOND ZETTE HIJ, om het succes te vieren zijn chefs bij hem thuis een maal voor en ging daarbij zelf achter het fornuis staan. Op het menu: hersens in een vinegreittesaus, gebakken kalfslever met licht gezouten ba con en lamscoteletten. Hij ont vouwde hen ook zijn plan op korte termijn in Zandvoort een zaak te beginnen. Dat was tijdens de ver gadering die op het etentje op Teekens’ landgoed Woestduin in /Vogelenzang aansloot. „Na het eten gaan we even vergaderen, zo’n anderhalf uur, tot ’n uurtje of half tien. Dan zijn ze om tien uur weer bij het meisje. Daar streef ik pere vleessoorten) steeg de omzet de laatste dagen flink. Dat heeft te maken met een actie die de consu ment er nog eens extra van moet doordringen dat november van oudsher de slachtmaand is. TEEKENS: „In november slachtten de boeren hun zelfge- meste varkens. Van de afvallen werd meteen zure zult of hoofd kaas gemaakt, boerenleverworst, de allerlekkerste bloedworst. De hammen en de zijen spek werden gezouten en gekookt en in de schouw bewaard. Daarom is die boerenham ook zo lekker”. Hij gelooft dat het slagersvak novem ber veel nadrukkelijker als slacht maand moet verkopen. „Net zoals het de slijters is gelukt van okto- ber-wijnmaand een begrip te ma ken”, zegt hij. DE DADENDRANG in hem heeft hem er toe aangezet die woorden deze maanden met een gerichte promotiecampagne te on derstrepen. Maatgevend daarin is een couponboekje dat Teekens in enkele regio’s heeft laten versprei den, met daarin waardebonnen die recht geven op belangrijke kortingen. Ook op de toonbanken van de winkels liggen die boekjes. De actie sorteerde al direct succes. verlopen. Besloten werd daarentegen om in de Waarderpolder een VAM-overslag- station te bouwen. Hiervandaan rijden nu dagelijks treinen met huisvuil uit de regio naar een stortplaats in Drenthe. Esmil werd wel in de gelegenheid gesteld uitvoe riger proeven te doen met deze enige Nederlandse vermalingsinstallatie op het terrein van de Gemeentereiniging. Nederland. De laatste tien jaar had hij een eigen architectenbu reau aan de Nieuwe Gracht. „De bouw is duidelijk teruggevallen, het werd moeilijk. Ik wilde iets gaan doen waar ik plezier in heb. Als werkstudent heb ik in de hore ca gewerkt en oude liefde roest nu eenmaal niet. Ik heb mijn horeca- papieren gehaald en nu sta ik hier”, is zijn korte commentaar op zijn beslissing aan een van de meest veeleisende beroepen te be ginnen die ik ken. SZAKARS HEEFT een eenvou dige maar originele kaart opge steld, die vooral betaalbaar is. Voorgerechten (ik kan de Quiche Lorraine warm aanbevelen) varië ren in prijs van f 4 tot f 6; hoofdge rechten van f 15,50 tot f27,50 en nagerechten staan voor f5,50 ge noteerd. Bovendien heeft Istvan nog een kleine kaart, waarmee hij mikt op de concertbezoeker, die na een avondje „culturen” nog trek heeft in een hapje. In de goe de keuken is zijn Hongaarse af komst goed terug te vinden. Die zwaai heeft hij er op verzoek van zijn klanten aan gegeven. „Van een Hongaar willen we iets Hon gaars”, vonden die. Ze kregen (on der meer) smakelijk hun zin met een pikant gevulde rollade, en een paar andere gerechten waar pitti ge paprikapoeder aan te pas is gekomen. De wijnkaart is eenvou dig, de huiswijn (f2,50 per glas, f 9,50 per karaf en f 14 per fles) plezierig. Gewoon een biertje kunt u er ook drinken. UITEINDELIJK IS Istvan blij met zijn keuze. „Ik zat tien jaar tussen vier muren, als in een gou den kooi en nu ontmoet ik tenmin ste mensen”, lacht hij. Ik wens hem na al die maanden knokken veel nieuwe ontmoetingen. de brief van de 15-jarige Petra i uit Hillegom, die hem in haar J meisjeshandschrift schreef: „Lie- I ve meneer Teekens. ik vind 't heel, j heel erg dat u zomaar ontslagen bent, want u hebt ’t niet verdiend. Ik heb de artikelen gelezen en ik I „UITINGEN VAN warme men selijkheid”, noemt de al weer groeiende slager die veelal zeer aangrijpende brieven. „De men- i sen kunnen me veel afnemen, maar m’n persoonlijkheid, en- thousiasme en kundigheid niet en dat is zo’n bezit”, zegt hij terwijl J hij de map dichtklapt, „het verte- I den moeten we vergeten, we moe- ten naar de toekomst kijken. Zijn actie om aan november weer I wat nadrukkelijker het begrip slachtmaand te koppelen is daar i een ijzersterk voorbeeld van. Hooftman verduidelijkt, dat er maar één systeem beter is: scheiding aan de bron. „Maar dan moet de huisvrouw wel tien bakken hebben waarin ze alles sor teert. Dit is praktisch niet uitvoerbaar, dus dienen we iets anders te zoeken en dan kom je op een combinatie van metho den. Dus niet alleen scheiden of verbran den, maar eventueel allebei. Een verbran dingsinstallatie is overigens vele malen duurder dan een scheidingsinstallatie en je houdt minder over. „Sommige onderde len zijn wel milieubelastend, bijvoorbeeld het wassen van glasafval, erkent Hooftman. (ADVERTENTIES)

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9