VVD wil verkoop van niet-rendabele gemeentewoningen scholen beperken tweede sporthal gczmacznta haarlam cacluirel streek in 't kort Hillegom moet plek voor mortuarium nu aanwijzen Partijen steunen Energiegebruik op CDA-fractievoorzitter Van der Kamp: Raadsfracties worden ongeduldig CDA wil nota over opzet (Algemene beschouwingen niet alleen politieke visie BONTMUTSEN VOOR HEREN zandvoort heemstede 15 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 REGIO IENU Hatters since 1896 De grootste kollektie van GEMEENTE HAARLEM AFSCHEIDSRECEPTIE A. VOS en P. SIKMA (Van onze streekredactie) HILLEGOM. Het gemeente bestuur van Hillegom moet op korte termijn alle gemeente-ei- gendommen, die niet voldoende geld opleveren, afstoten. De ver koop van huizen, gebouwen en gronden die in de toekomst voor de gemeente niet belangrijk zijn, kunnen de gemeentekas behoor lijk vullen, zo stelde WD-fractie- voorzitter B. de Graaff tijdens de algemene beschouwingen. d mrant heeft BOETIEK DOMUS Hoofdstraat 125 (Van onze streekredactie) HILLEGOM. De meeste partijen in de Hillegomse gemeenteraad hebben de jaarlijkse algemene beschouwingen niet alleen gebruikt voor het geven van een politieke visie voor de langere termijn, maar eveneens aangegrepen voor het spuien van opgehoopte kritiek op andere partijen en het college. Teleurstelling over de vorming van het college van B. en W. in 1978 en felle kritiek op de onlangs voltrokken wethouderswisseling. Kortom, de partijpolitieke „vonken” vlogen er weer flink vanaf tijdens de gisteravond gehouden eerste van de drie begrotingsdebatten. op elkaar en het college B. de Graaff (VVD). J. Wotte (D'66). A. Hulsebosch (BBH). ep D. v. d. Kamp (CDA). Mrichten naar Ou de weg 12-14 in Haarlem (Van onze streekredactie) ('ADVERTENTIES) HOLD® verhuren aan plaatselijke sportvereni- R. v. d. Laan (PvdA). (ADVERTENTIE) Burgemeester en wethouders van Haarlem. voornoen KRUISWEG 72 - HAARLEM s I 12 4 1606 i Voor de door hen bewezen diensten aan de gemeente Haarlem biedt het gemeentebestuur de afgetreden wethouders A.J.A. Vos en P.J. Sikma een afscheidsreceptie aan op dinsdag 11 november. Belangstellenden zijn om 20.00 uur welkom in de Gravenzaal van het Stadhuis. Burgemeester en wethouders zien zich genoodzaakt de gemeentelijke uitkering per leerling met ruim 33 gulden op te schroeven om zo de bezuiniging van het rijk te kunnen opvangen. Met name bij het CDA is dat in het verkeerde keelgat ge schoten. Volgens de christen-democraten is de voorgestelde verhoging in het bedrag per leerling alleen te wijten aan de hogere energiekosten (voor dit jaar 9 cent per eenheid). Het CDA heeft de indruk, dat bij de geraamde energiekosten geen rekening is gehouden met de van iedere burger en dus ook van scholen en overheidsin stellingen verwachte en noodzakelijke besparing. In de begroting voor 1980 was voor beide openbare scholen een bedrag van 25.000 gulden voor gas, water en electrici- teit geraamd. Voor het komende jaar is dat bedrag opgetrokken tot ruim 34.000 gulden. Een bedrag dat niet geraamd is volgens „zuinig zijn met energie”, aldus CDA-voorman D. van der Kamp. Hij drong er bij het college op aan de energie kosten als onderdeel van het bedrag per leerling nog eens te bekijken. zonder wijdlopige uiteenzettingen. „Op deze wijze werken wij hopelijk toe naar meer waardering bij de burger voor de werkzaamheden, in deze raad.” Terugblikkend op het afgelopen jaar kwam BBH tot de conclusie dat de samen werking binnen de raad steeds minder dreigt te worden. Volgens mevrouw A. Hulsebosch is dit het gevolg van het niet respecteren van democratische besluiten en doelt daarbij kennelijk op de actie van D’66 tegen de uitbreiding van het raad huis. „Wij kunnen geen waardering op brengen voor het steunen of oproepen van buitenparlementaire acties. Het beharti gen van de belangen van Hillegom is de hoofdzaak en niet de politiek. Het lijkt de liberalen een goede zaak om woningen die eigendom zijn van de ge meente en tegen een onrendabele huur- som worden verhuurd te verkopen aan de bewoners. Op deze manier wordt het par ticulier woningbezit bevorderd, ander zijds brengt het weer wat geld in het laatje. Ook D’66 is van mening dat goedkopere woningbouw in Hillegom noodzakelijk is. Kant en klare plannen heeft D’66 niet, maar de democraten kaartten wel moge lijkheden aan voor sociale woningbouw. Voor de PvdA/PPR vallen de problemen met betrekking tot de volkshuisvesting in twee delen uiteen. Enerzijds de proble men met de nieuwbouw en renovatie, an derzijds het beheer van alle woningwet woningen door de woningstichting Pago. Bij de stichting mankeert het aan open heid, inspraak en verantwoording, zo me nen de socialisten en radicalen. Voor een goede gang van zaken op het gebied van Hogere grondkosten zitten er echter wel aan vast, maar ondanks de reservering van geld voor het raadhuis, moet er vol doende financiële ruimte zijn om dat op te vangen, is D’66 van mening. X Toneel. Toneelvereniging Nut en Ge noegen uit Heemstede geeft zaterdag 8 november haar eerste uitvoering van het seizoen. Gespeeld wordt een politiekome- die in vijf bedrijven, geschreven door Ro bert Thomas. Om acht uur gaat het doek op in de „Princehof” aan de Glipperweg te Heemstede. Plaatsbespreken is op boven genoemd adres de avond daaraan vooraf gaand mogelijk van zeven tot acht uur. HILLEGOM Tel.: 02520-21039 ma.ochtend gesloten do.avond koopavond f Fracties spuien kritiek Ook BBH en WD waren van mening dat B. en W. snel maatregelen moeten treffen. De VVD ziet graag dat in alle scholen dubbele beglazing wordt aange bracht. Enerzijds wordt op die manier de geluidshinder beperkt, anderzijds worden energiekosten gedrukt. Wel moeten deze en andere maatregelen in goed overleg met de hoofden van scholen worden geno men. Een regelmatig contact met deze mensen en de wethouder van onderwijs vindt men dan ook noodzakelijk. (Van onze streekredactie) HILLEGOM. De fracties van CDA, BBH en WD in Hillegom vin den het hoogste tijd maatregelen te nemen om het energiegebruik van scholen in de bollengemeente te be perken. Het is volgens de drie partij en de enige mogelijkheid om de lage re uitkering per leerling van het mi nisterie van onderwijs op te vangen zonder afbreuk te doen aan de kwali teit van het onderwijs. Dat bleek gis teren tijdens de behandeling van de algemene beschouwingen. de volkshuisvesting moet de werkwijze bij Pago worden veranderd. Zo zal Pago een jaarverslag van de werkzaamheden moeten maken, aldus R. van der Laan. Dit verslag moet met de huurders worden besproken. Bovendien vindt de PvdA/PPR dat zij op de hoogte moet worden gesteld van de onderhouds werkzaamheden. Daartoe dient Pago ie der jaar in november met een onderhoudsplan voor het volgende jaar op de proppen te komen. Een oplossing voor de diverse proble men kan zijn, aldus de PvdA/PPR een huurdersvereniging, die als gesprekspart ner van Pago kan optreden. De socialisti sche fractie drong er bij het college op aan, Pago erop te wijzen, dat zij alle verplichtingen volgens de woningwet dient na te komen. Alleen op die manier kan er sprake zijn van een goede samen werking, aldus de socialisten en de PPR. BBH ging in haar algemene beschou wingen in op de problemen rond het be stemmingsplan Elsbroek UW 11. Het plan is financieel niet sluitend te krijgen als de aannemers blijven weigeren woningen in de vrije sector te bouwen. Mocht hiervoor geen oplossing kunnen worden gevonden, dan hebben B. en W. volgens BBH het bouwplan aan de Olympiaweg nog achter de hand om in ieder geval de bouwstroom op gang te houden. Bij een nog steeds toenemende vraag naar woonruimte is het de plicht van B. en W. en de raad om alle zeilen bij te zetten en te voorkomen dat de bouw stagneert, aldus mevrouw A. Hulse bosch. Ontwerpen die voldoen aan de wenken en voorschriften en die worden gemaakt door een architect in Spaarndam en een bureau in Den Bosch. „Smakelijk” ogen de achtkantige woningen met zonnecol lectoren met stichtingskosten van 130.000 gulden bij een bouwstroom van vijftig woningen. Goedkope woningbouw kan dus wel en het zijn zeker niet de krotten van de toekomst, concludeerde ir. J. Wotte. ae bevoiKing blijft denken: „Het gemeen tebestuur mag bouwen als ik er maar niets van merk”, komt er niets tot stand, zo stelde de fractie van BBH. PvdA of Van der Laan verweet het college de zaken verkeerd te hebben aan gepakt. Dat er bezwaren zouden komen tegen „Molenduintje” was te verwachten. Zeker gezien de tegenstand van bepaalde raadsleden, zo meent de PvdA/PPR. De fracties keuren het echter af, dat men uit de krant heeft moeten vernemen, dat het college besloten heeft het plan niet door te zetten, zonder de raad te raadplegen. De tegen het plan ingebrachte bezwaren vinden de socialisten en radicalen niet steekhoudend. Bovendien had het college, omdat het een raadsbesluit betrof, de pro blemen rond de bezwaren terug moeten koppelen naar de raad. De burgerij had dan opnieuw kunnen horen wat de raad ervan dacht, aldus de PvdA/PPR. In ieder geval moet de afdeling openba re werken haast maken met het vinden van een nieuwe bouwplek voor het mortu arium, zo was de unanieme mening van alle Hillegomse fracties. De politieke partijen in Hillegom hebben gister avond de spits van de be- grotingsdebatten afgebe ten met het uitspreken van de algemene beschouwin gen. Het college van bur gemeester en wethouders zal dinsdag 18 november om 19.30 uur op de alge mene beschouwingen rea geren. Voor de afsluiting van de debatten heeft men een hele dag uitgetrokken en wel dinsdag 25 no vember. Tevens dringt de WD aan op het aan kopen van naar verhouding goedkope gronden in de Zanderij. Hoe goedkoper de grond, hoe goedkoper de woningbouw kan zijn. In samenhang met het bestem mingsplan Treslong kan een bestem mingsplan voor de Zanderij worden ont wikkeld, zodat op de dure grond van Tres long duurdere en vrije sectorbouw kan worden gerealiseerd. De bouwheren wil len wel als zij maar mogen blijven leven, aldus de VVD. gingen. Van der Kamp wilde gisteravond van het college weten welke verenigingen dit zijn, en om hoeveel uren het gaat. „Wij hopen dat het allemaal kan, maar vrezen dat dit niet het geval zal zijn”, aldus Van der Kamp. De progressieve fracties in de raad kon- V - digden aan de bouw van de tweede sport- hal te zullen steunen. Wel verlangde de PvdA/PPR-fractie een behoorlijke finan ciële opzet. „Op dit punt geen verkiezing- stunten”, aldus fractievoorzitter R. van ild, dat a .der Laan. In zo’n financiële opzet zou Vooral aandacht moeten worden besteed aan de consequenties voor de bestaande HILLEGOM. Het is sinister, zo meent het CDA in zijn algemene be schouwingen, sprekend over het hoofdstuk volksgezondheid, dat het nodig is eerst de aandacht te moeten vestigen op het mortuarium. Niet al leen het CDA, maar ook PvdA, PPR, BBH, WD en D’66 spraken gister avond hun teleurstelling uit over de gang van zaken en men wees het college er nog eens duidelijk op dat het uitvaartcentrum er zo snel moge lijk moet komen. begrotingsbehandeling stelt voor D’66 niet veel meer voor. B. en W. hebben hun positie al veilig gesteld, door onlangs en kele zeer belangrijke besluiten te nemen, zoals de uitbreiding van het raadhuis. Overigens kwam ook CDA-voorzitter Van der Kamp met kritiek op het functio neren van raad en college. Hij noemde echter geen der partijen bij naam. Van der Kamp vergeleek de raad met een lastige schoolklas. „Ze waren er allemaal: de eeuwige kletsmajoor, de volijverige leerlingetjes en de dwarsijvertjes, de bru tale belhamel, die de meester stilletjes zit te pesten, de twee jongetjes, die elkaar zitten te stompen en het meisje dat uit roept, „doen jullie niet zo flauw” en dan de goedwillende meester, die op zulke momenten wat moeite met de orde heeft.” Gelukkig was de klas meestal trouw aan het werk, al werd er ook dan niet altijd door iedereen goed opgelet. „Terecht”, zo merkte Van der Kamp op, „heeft de bur gemeester onlangs gezegd, dat van raads leden een stuk zelfdiscipline mag worden verwacht. Daar doen wij bij allen, ook bij onszelf, een beroep op.” De liberalen deden tijdens de algemene beschouwingen een beroep op de burge meester om tijdens de raadsvergaderin gen toch vooral de klok in de gaten te houden. Tevens pleitte fractievoorzitter B. de Graaff voor een ordelijk verloop Edwin Rutten, bekend presentator van kinderprogramma’s, komt maandag avond 10 november naar gebouw De Krocht aan de Grote Krocht 41 voor opna men van het radioprogramma „Zing zo maar simpel een melodie”. Hij wordt mu zikaal bijgestaan door het kwartet van Henk Westrus, terwijl als speciale gasten de Zandvoortse Operettevereniging en het mannenkoor Zanglust uit Beverwijk optreden. Wie ouder is dan 15 jaar kan deze avond vol vrolijke liedjes - gratis - bijwonen. Voor de toegangskaarten kan men terecht bij mevrouw v. d. Werf in de A. J. van der Moolenstraat 40, bij het gemeenschapshuis aan de Louis Davids- straat 17 en in het gebouw De Krocht. Het CDA wil dat B. en W. reeds in december met een voorstel voor de bouw locatie van het uitvaartcentrum komen en gaat duidelijk het verst met deze eis. D’66 wijt de vertraging voor een groot gedeelte aan de burgers. Hoewel eigenlijk iedereen ervan overtuigd is, dat het uitvaartcentrum er zo snel mogelijk moet komen, uit de bevol king zich in de trant van „alles goed en wel, maar niet in mijn buurt”. Bovendien, zo meent D’66, schrikken sommige raads leden er niet voor terug, een meerder heidsbesluit van de raad te ondermijnen, door steun te verlenen aan groepen pro testerende burgers. Wanneer het om een mortuarium gaat, worden er kennelijk andere regels gehanteerd dan bij het ver lenen van steun aan andere buitenparle mentaire acties, zoals bijvoorbeeld bij jongerenhuisvesting (kraken medisch centrum), aldus de democraten. Overigens is ook de BBH-fractie van mening dat als de Hillegomse bevolking een mortuarium wil, er wel meegewerkt dient te worden. Tegen de locatie Olympi aweg werden op voorhand al bezwaren aangekondigd. De lokatie „Molenduintje” leverde 70 bezwaarschriften op. Nu wordt een derde bouwplek gezocht, maar zo lang De exploitant van de sporthal, de Wes- termeyer-groep, verlangt van de gemeen te en het bestuur van de tennisvereniging HAP H.T.C. een garantie voor het aantal speel- DEL 0 uren in de hal. De gemeente wil de sport- ..hal Treslong en de exploitatie van de gymnastieklokalen. WD-er B. de Graaff drong aan op een kritische beoordeling van de mogelijkhe den. „De exploitant moet zich een juist isers end door i ven zulli pen om’ I op d® 181 te 151 Vooral het CDA kreeg van de progres sieve fractie (PvdA/PPR) een veeg uit de pan. Het zit de oppositie nog steeds niet lekker dat de christen-democraten de heer J. Drayer tot wethouder hebben be noemd zonder overleg met alle andere raadsleden na het vertrek van de heer C. Smits. De PvdA noemt deze gang van zaken zeer jammer. „Een gemiste kans tot wat meer harmonie”, aldus Van der Laan. Overigens „feliciteerde” de socialist het --CDA met de opheffing van de drie oude christelijke partijen. R. van der Laan: „Wij gaan ervan uit dat er nu een hechte j christelijke partij is ontstaan die een voor iedereen duidelijk programmatisch beleid gaat voeren. Een beleid dat voor vriend en vijand als evangelisch herkenbaar zal zijn. Niet een beleid, dat wordt geken merkt door het gesjoemel van de oude partijen. Partijen, waarvan wij met uit zondering van de AR, van harte afscheid genomen zouden hebben, als we daartoe on de gelegenheid waren gesteld.” Volgens D’66-woordvoerder J. Wotte is 1 1de raad weer terug bij af, eenzelfde positie als enkele jaren geleden. Door de vorming wan het CDA en de houding van BBH is een situatie ontstaan waarin deze partijen -de dienst uitmaken. De andere zijn in feite -monddood, omdat het college inspeelt op die machtspositie en de zekerheid heeft dat voorstellen de eindstreep halen. De 50-plussers. Theo Schaad van Centrum 111 aan de Herenweg 111 laat weten dat er nog enkele 50-plussers deel kunnen ne men aan de warme maaltijd, die elke donderdagmiddag om 12.15 uur klaar staat in het centrum. Wanneer u eens van deze gelegenheid gebruik wilt maken, dan kunt u dat woensdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur melden via tel. nr. 284975. De kosten bedragen 5,- per persoon. Elke derde donderdag van de maand wordt er bovendien een thema-ochtend gehouden. Deze maand bestaat deze ochtend uit de vertoning van twee films over actuele problemen: luchtverontreiniging en ge luidsoverlast. Aanvang 10.30 uur. Mocht u zin hebben om eens een „keutje” te leg gen, dan kunt u daarvoor elke dinsdag- en donderdagmorgen vanaf 9.30 uur op het centrum terecht. (Ook donderdag middag). 4V, definin' gevraagd etaling in een al oordeel hierover kunnen vormen”. Naar ij het ve zijn mening is het noodzakelijk dat de ie schutó -- Hillegomse scholen in de toekomst ge- bruik kunnen blijven maken van de huidi ge sporthal Treslong. (Van onze correspondent) HILLEGOM. De door het Hille- 0Q3 -gomse college van burgemeester en lira wethouders aangekondigde tweede (M Sporthal in de gemeente is niet door h“[J «die partijen in de gemeenteraad met enthousiasme ontvangen. Het CDA -- vroeg bij monde van haar fractie voorzitter D. van der Kamp zelfs om de arroo- -een nota over de bouw van de hal. >ank bekend king d noveml BV., te Nietffi nte Haai Bergs® >pig surse ig is vs eming skil, advt- ir te Haat sstraatj thus 3W t bewiK

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 15