Handhaving drie procentsnorm geëist Beraad Husak en Kadar In Polen opnieuw stakingsdreiging Voyager passeert reuzeplaneet Geleerden verbaasd over Saturnusringen Studentenacties Raketaanval op Koeweit Politieke actie verboden voor r.k.-religieuzen DDR beperkt ook uitreisvisa grensincidenten Legertoestel VS stort neer: 13 in Indonesië Vietnam meldt slachtoffers Arabische Liga vraagt EG erkenning PLO voor kunstenaars Politie slaat in op vluchtelingen Ordeverstoringen tijdens jubileum Westduits leger The Times heeft nog paar maanden Westduitse soldaat geen „staatsburger in uniform” D O N D E R D AG 13 NOVEMBER 1980 ten per Irik j een geko st ge- P. N. i ver in en utori- k ge- ap te ndere dhjev n het eerst r de idigd. estig- ij de TOUW 2 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Amerikaanse ruimtevaartuig Voyager I is de afgelopen nacht na het passeren van de Saturnusmaan Titan, de grootste maan in het zonnestelsel, enkele uren in de nabijheid van de ringen van de reuzeplaneet geweest. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/WASHINGTON. De Amerikaanse regering gaat de Europese NAVO-lan- den onder druk zetten om hen te dwingen hun belofte na te komen dat de defensieuitga- ven in 1981 met drie procent zullen worden verhoogd. NAVO-landen onder Amerikaanse druk Een lid van de politie van de Bahama s dent, jr de irich tzon- 1 die met rocu- larov ;t’ en voor r en zelfs reis tot mid- chrij- jnge- )k al d net niet- Saturnus werd daarbij tot op 124.000 kilometer genaderd voordat de Voyager De Amerikaanse waarschuwingen wor den in NAVO-kringen ernstig opgenomen. Dit is niet een laatste stuiptrekking van de regering-Carter zo werd gezegd. Ook als Carter terug zou zijn gekomen als presi dent zou Washington op een grotere de- fensieuitspanning in Europa hebben aan gedrongen. Zoals bekend heeft de toe komstige president Reagan, al herhaalde lijk verklaard dat Europa meer geld voor defensie moet uittrekken. De Nederlandse minister van Defensie, De Geus, zei gisteravond overigens in Brussel dat er door Nederland 180 miljoen gulden is bezuinigd, waarvan 130 miljoen echt pijn doet. „Maar over een periode van vier jaar gerekend 1970 tot en met 1980 voldoen we praktisch toch aan de drie procentsnorm’ aldus De Geus. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Fran<;ois-Poncet zei gisteren dat zijn land een nauwere en doeltreffender dialoog wil aangaan met de Verenigde Staten, zonder zijn onafhankelijkheid daarbij op te ge ven. Frankrijk is vastbesloten zijn ver plichtingen in de NAVO na te komen, zo zei hij. staat gele- anti- viteit m de «cte- acht, res- t het nens bela- i ver te, de iet te hij in eking agen. oeide zijn irger- sn de rmee volk meer vrij- n het evaar koste dden, thzelf maar onge- moet hem d zes i, ter- zich rban- :hoek HANOI (AFP). Het Vietnamese pers bureau heeft gisteren gemeld dat zich in de week van 4 tot 11 november schietpar tijen hebben voorgedaan aan de grens met China. Volgens Vietnam zijn Chinese militai ren de grens overgestoken en houden zij „bepaalde punten” bezet bij de plaats Xin Man in de provincie Ha Tuyen. Verder beschuldigde het Vietnamese persbureau de Chinezen ervan op andere punten langs de grens „gewapende activiteit” te hebben bedreven. JAKARTA (Reuter/UPI). Enkele dui zenden studenten aan de twee grote uni- versiteiten van Jakarta hebben gisteren de colleges geboycot uit protest legen de uitsluiting van een studentenleider van de colleges. De studentenleider, Biner Tobing, mag niet meer naar de colleges komen omdat hij kritiek heeft geleverd op het bewind van Soeharto. Militairen en politie hebben in de afgelopen weken meermalen bijeen komsten van studenten op de universi teitsterreinen onmogelijk gemaakt. Op 25 oktober liepen twaalf studenten verwon dingen op toen het leger ingreep op het moment dat een toespraak zou worden gehouden waarin kritiek op Soeharto zou worden geleverd. De studenten hebben het parlement hierop om een onderzoek verzocht. De rector-magnifïcus van de Universiteit van Indonesië in Jakarta, heeft de minister van Defensie gewaarschuwd, dat een te bruut ingrijpen van de militairen handha ving van de tucht op de universiteitsterrei nen moeilijk kan maken. jvjet- mder r het lalrik onlij- j ‘rust: praat voor >If al een lotse- siebegroting wordt met vijf procent ver hoogd, zo zei hij, en ook van de Europese partners wordt bereidheid tot steun ver wacht. BONN (DPA). Het 25-jarig bestaan van de Westduitse strijdkrachten is gis teren in Bonn gevierd met een militaire ceremonie in het centrum. Grote aan tallen betogers waren op de been, die de gebeurtenis met voortdurend ge schreeuw en gefluit trachten te ver storen. In de Westduitse hoofdstad was een zeer groot aantal politiemensen samen getrokken. Demonstraties werden ver wacht, omdat bij twee massale beëindi gingen van jonge recruten vorige week in het centrum van München ook rellen waren ontstaan. Jonge anti-militaris- ten, soms gekleed in oude Pruisische uniformen, trachtten toen in Beierse hoofdstad de beëdiging te verstoren, maar werden door de politie uiteenge dreven. ?roter nheid Con- nwer- berei- :ht zo chten elevi- t het arter ie uit (Door Hans Amesz) De Westduitse strijdkrachten be staan 25 jaar. Dat werd gisteren vernomen van de onafhankelijke vakorganisatie Solidari teit. Al bijna een week wordt, voorname lijk in Gdansk, gestaakt door groepen werknemers uit het onderwijs en de ge zondheidszorg. Ze eisen niet alleen meer loon, maar voor de gezondheidszorg ook betere omstandigheden. Gisteren is het gesprek tussen de sta- >r om teren in. Ik voor- en is !T de issen. irech- i zijn .984?’ iten: Dit bleek gisteren uit een toespraak van de Amerikaanse onderminister van De fensie Robert Komer tot de permanente raad van NAVO-ambassadeurs in Brus sel. De Amerikaanse druk zal zich vooral richten op Nederland, West-Duitsland, Denemarken en België, landen die al heb ben aangekondigd niet aan de drie pro centsnorm te kunnen voldoen. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie in Washington zeiden gisteravond dat de NAVO een cata strofe moet vrezen wanneer de Europese landen niet aanmerkelijk meer aan hun defensie willen besteden. De woordvoer der liet daarbij weten dat de afgesproken drie procentsnorm niet als „plafond” De politie in Bonn had gisteren uren voor de militaire ceremonie alle toe gangswegen naar het centrum afgezet. Alle auto’s en inzittenden die naar het centrum wilden werden gecontroleerd. De politie arresteerde in het centrum 88 demonstranten, terwijl twaalf men sen door het politieoptreden bij de on geregeldheden gewond raakten. De po litie heeft meegedeeld dat slagwapens. messen, traangaspistolen en flessen ether in beslag zijn genomen. kers en een regeringsdelegatie over de eisen op niets uitgelopen, aldus het officië le persbureau PAP. De leiders van Hongarije en Tsjecho- Slowakije, Kadar en Husak, hebben el kaar gisteren in de Slowaakse stad Bratis lava ontmoet. Na afloop van het overleg spraken ze hun steun uit aan de commu nistische partij van Polen en aan de Pool- se arbeidersklasse. Volgens hun verkla ring proberen „anti-socialistische krach ten zich met de zaken in Polen te be moeien”. Het plaatselijke bestuur van de commu nistische partij in Gdansk heeft gisteren verklaard geen vertrouwen meer te heb ben in het centrale comité van de partij in Warschau. Het centraal comité reageert te traag op hervormingen, aldus een verkla ring. Bovendien wil het bestuur in Gdansk dat het bestuur over het land wordt gede centraliseerd. De onafhankelijke vakorganisatie Soli dariteit heeft laten weten dat een vak- bondscomité zich met de censuur gaat bezighouden. Solidariteit eist dat de crite ria voor censuur allemaal worden gepu bliceerd en dat na het ingrijpen van de censor mogelijkheden voor beroep moe ten bestaan. In Rome heeft de paus zich tegenover Poolse pelgrims verheugd getoond over de erkenning van Solidariteit. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU-PRAAG. Wanneer de Poolse regering niet voor maandag tegemoet komt aan de eisen van de in Gdansk stakende onderwijzers en personeelsleden uit de gezondheidszorg, zijn nieuwe landelijke stakingen niet uitgesloten. CAIRO-LONDEN. Gisteravond is bij de Egyptische hoofdstad Cairo een trans- porttoestel van de Amerikaanse lucht macht neergestort. De zes bemanningsle den en zeven passagiers kwamen daarbij om het leven. Het vliegtuig maakte deel uit van de nieuwe snel inzetbare eenheid van het Amerikaanse leger. Momenteel oefenen 1400 Amerikaanse militairen samen met het Egyptische leger. Boven de Noordzee is gisteravond een Phantom straaljager van de Britse lucht macht neergestort. Zoekacties hebben tot nu toe niets opgeleverd. Van beide onge lukken is de oorzaak nog onbekend. maar als „vloer” van de stijging van de- fensieuitgaven moet worden beschouwd. De woorden van Komer, zo verluidt in Amerikaanse defensiekringen, zullen morgen worden herhaald door de Ameri kaanse minister van Defensie Harold Brown. De bewindsman is dan in Brussel in verband met de halfjaarlijkse minis- tersbijeenkomst van de Nuclear Planning Group van de NAVO, waarin de ontwik kelingen rond de kernbewapening bij Navo en Sovjet-Unie worden besproken. De Amerikaanse regering stelt zich op het standpunt dat verhoging van de defen- sieuitgaven nodig is in verband met de gespannen internationale situatie. Daar bij wordt vooral gedacht aan de crisissi tuatie rond de Perzische Golf. Europa en Japan, zo stelt Washington, zijn voor hun grondstoffen op het crisisgebied aange wezen en moeten dan ook een aanzienlijke bijdrage leveren in de door de VS gedra gen kosten van de beveiliging van de verbindingswegen in dit gebied. Een zegsman op het Witte Huis ver, klaarde dat de Amerikaanse regering het Congres en het volk moeilijk duidelijk kan maken dat er voor de verantwoorde lijkheid in het gebied rond de Perzische Golf veel moet worden betaald, als de Europese bondgenoten geen behoorlijke bijdrage leveren. De Amerikaanse defen- de diepte van het heelal indook. De Ameri kaanse geleerden verbijsterd achterla tend over de waarneming. Tijdens de pas sage werden duizenden uitermate gede tailleerde foto’s van Saturnus en de be roemde ringen van Saturnus overgeseind naar de aarde. Deze foto’s hebben meer vragen dan antwoorden opgeleverd. Het ringenstelsel om Saturnus blijkt buitengewoon complex te zijn. Meer dan 100 ringen zijn er te onderscheiden. Niet alle ringen hebben hetzelfde middelpunt en ze draaien ook niet allemaal even snel. In de ringen zijn donkere vlekken aange troffen die lijken op de spaken van een wiel. Deze donkere spaken blijken na en kele uren te zijn verdwenen, om vervol gens later weer op te duiken. De verschijnselen in de ring zijn zo gecompliceerd, dat het hoofd van het we tenschappelijk team, dat de foto’s’ analy seert, dr. Brad Smith, vannacht op een persconferentie vertwijfeld uitriep dat hij geen zinnige verklaring kon bedenken voor de vreemde structuren. „De gehei men van de ringen zijn voor ons een bodemloze put geworden”, aldus Smith. Gisteren vloog de Voyager I langs de grootste maan van Saturnus, Titan. De kleinste afstand tot Titan bedroeg slechts 4.000 kilometer, ongeveer evenveel als de middellijn van de maan. Titan was, zoals verwacht, omgeven door een atmosfeer. In deze atmosfeer was geen enkel detail te herkennen, hoewel de poolgebieden don ker afstaken bij de rest van de Saturnus maan. Een eerste analyse van de gegevens over de samenstelling van de atmosfeer toonde geen spoor aan van moleculen die bouw stenen van leven kunnen worden ge noemd. In de loop van vandaag zal de Voyager nog vijf Saturnus-manen van dichtbij bekijken, die overigens met kra ters bedekt lijken. De Voyager-passage langs Saturnus be reikt pas in de loop van vandaag een climax, als de stroom foto’s en gegevens in het vluchtleidingscentrum Pasadena bin nenkomt die is „opgespaard” in de perio de dat de Voyager zich achter de planeet bevond. De afstand van het ruimtevaar tuig tot de aarde is nu zo groot, dat de signalen die reizen met de snelheid van het licht (300.000 kilometer per seconde) er een uur en 25 minuten voor nodig hebbent om die afstand te overbruggen. (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT-LONDEN-TEHERAN. Gistermiddag heeft een onbekend vliegtuig twee raketten afgeworpen boven het noorden van Koeweit. Schade werd niet aangericht, aldus de Koeweitse minister van Staat Abdel Hoessein. Naar aanleiding van de raketaanval heeft Saoedi-Arabië laten weten klaar te staan om de kant van Koeweit te kiezen om elk gevaar dat dit land bedreigt te weerstaan. Een ander gevolg van de raketaanval was gisteren dat de goudprijs op de Londense markt steeg met 18 dollar tot 621.50 dollar. Inmiddels gaan Irak en Iran door eikaars olie-installaties te bestoken. Na het bekend worden van de voorgenomen vredesmissie van de Zweed Olof Palme werden de aanvallen zelfs nog heviger. In beide landen ligt de olie-industrie stil, wat Irak ongeveer 200 miljoen en Iran 60 miljoen gulden per dag kost. In Iran is vanaf gisteren de benzine op de bon gegaan en drastisch in prijs verhoogd. De Japanse minister Ito van Buitenlandse Zaken heeft aan secretaris-generaal Waldheim van de VN laten weten dat Japan bereid is een vredesinitiatief te nemen in de oorlog tussen Iran en Irak. slaat met een knuppel in op Haitiaanse vluchtelingen. Meer dan honderd voormalige inwoners van Haiti verblijven sinds een maand op het eilandje Cayo Lobos van de Bahama s. Ze moeten daar weg. maar willen niet. (Van onze redactie buitenland) ROME. Politieke actie is voor rooms katholieke religieuzen (priesters, monnik- ken, zusters e.d.) verboden. Het Vaticaan is bereid uitzonderingen top te staan, maar dit zal van geval tot geval moeten worden bekeken. Dit blijkt uit de richtlijnen die gisteren zijn gepubliceerd door de Vaticaanse con- LUXEMBURG-BEIROET. De Arabi sche Liga heeft de Europese Gemeen schap verzocht de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO voor komende lente te erkennen. Het verzoek werd gisteren ge daan op de eerste dag van een twee dagen durende bijeenkomst tussen de EG en de arabische landen te Brussel. De zogenaamde Europees-arabische di aloog werd eind 1978 afgebroken na de ondertekening van de akkoorden van Camp David tussen Egypte en Israel. Syrië heeft inmiddels formeel om uitstel gevraagd van de arabische topconferentie die over twee weken in de Jordaanss hoofdstad Amman moet beginnen. Vol gens Syrië moeten eerst de huidige scher pe tegenstellingen in de arabische wereld uit de weg worden geruimd. Deze tegen stellingen zijn verder aangescherpt door de oorlog tussen Iran en Irak. De Libische leider Kadaffi werft inmid dels soldaten voor een grote heilige oor log. In Libanese kranten heeft hij gisteren advertenties laten plaatsen, waarin hij vrijwilligers oproept dienst te nemen in het Libische leger „om een speciale oplei ding te volgen ter voorbereiding van de grote arabische veldslag”. Het Egyptische blad El Achram tenslot te meldt dat Ronald Reagan na zijn ambtsaanvaarding Henry Kissinger als speciale gezant voor het Midden-Oosten zal benoemen. Het blad zegt uit Egypti sche diplomatieke bron te hebben verno men dat Kissinger een nieuwe Ameri kaanse strategie voor het Midden-Oosten zal uitvoeren. (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN. De Oostduitse overheid heeft de beperkende maatrege len jegens West-Duitsland uitgebreid. Dit wordt geconcludeerd uit het feit dat Oost duitse kunstenaars tot nader order niet naar de bondsrepubliek mogen en dat Westduitse verslaggevers een aantal syno des in de DDR niet mogen bijwonen. Het voorlopige uitreisverbod voor Oost duitse kunstenaars werd gisteren gemeld door de chansonnière Barbara Thalheim, die dit te horen had gekregen van een hoge medewerkster van het staatsbureau voor kunstenaars in Oost-Berlijn. Als mo tief voor de maatregel werden de ver slechterde betrekkingen tussen de beide Duitslanden genoemd en de eis van de DDR erkend te worden door de regering in Bonn als een onafhankelijke staat. LONDEN (DAP). Het befaamde Brit se dagblad The Times zal op 14 maart van het komend jaar voor het laatst verschij nen, tenzij er voor die datum een koper voor het blad is gevonden. Dit is gisteren in Londen meegedeeld door de bedrijfsleiding van The Times. Het blad bevindt zich zoals bekend in grote financiële moeilijkheden. Het zon dagsblad The Sunday Times zal voor het laatst op 8 maart in de winkels te koop zijn. De Britse vakbond voor journalisten NUJ verklaarde gisteren, dat de directie niet wil meedelen of er zich tot dusver al mogelijke kopers hebben gemeld. gregatie voor de religieuzen in het Vati caanse dagblad l’Osservatore Romano. Die richtlijnen waren al eerder uitgege ven, maar nog niet gepubliceerd. Religieuzen worden geacht leken op hun politieke verantwoordelijkheden voor te bereiden, zo blijkt uit de publica tie. Zij mogen zelf echter geen „eenzijdige standpunten innemen of in parlementen zitting nemen”. Als reden voor deze richt lijn noemt Rome: „Zij kunnen namelijk worden meegezogen in een visie op de mens, op de maatschappij, op de geschie denis en op de wereld van de arbeid, die niet in overeenstemming is met de nor men en richtlijnen van de kerkelijke maatschappelijke leer”. Met nadruk waarschuwt Rome tegen „ideogieën die de klassestrijd steunen”. Op 12 november 1955 legden 101 be roepssoldaten in de Ermekeit-kazeme in Bonn de eed op de grondwet af en ontvingen van de toenmalige minister van Defensie Theodor Blank hun be noemingsoorkonden. In april 1957 werden de eerste dienstplichtigen in- gelijfd bij de in april 1956 tot Bundes- wehr omgedoopte nieuwe strijdmacht. Inmiddels is het Westduitse leger, zo verzekerden kenners, uitgegroeid tot één der beste ter wereld. Er zijn op dit moment ruim 450.000 man onder de wapenen. Daarbij komen nog 170.00Ö mensen die een „burgerfunctie” in de Bundeswehr hebben. De structuur van het leger is, aldus inspecteur-gene- raal Jurgen Brandt, „modern” en de materiële uitrusting „kan elke verge lijking doorstaan". De woorden van de hoogste Duitse offi cier wekken vertrouwen. De vraag is echter of dat gerechtvaardigd is. Met name de laatste tijd wordt de Bundes wehr in toenemende mate bekriti seerd. Er is sprake van zeer veel dienstweigeraars, van buitengewoon ontevreden dienstplichtigen die uit sluitend „balen” en gefrustreerde offi cieren die er nu al zeker van zijn dat ze niet meer bevorderd zullen worden. In mei van dit jaar ontaardde een massa le beëdiging van recruten in het Bre- mense Weser-stadion in een veldslag tussen politie en demonstranten tegen deze „militaristische humbug”. Tij dens de campagne voor de afgelopen Bondsdagverkiezingen vroegen voor al CDU- en CSD-politici zich „verbijs terd” af hoe het mogelijk was gewor den dat de huidige Bundeswehr zo’n afkeer opwekt. Dat was verkiezingspropaganda en dus per definitie overdreven, want enquê tes wijzen uit dat het Westduitse leger door het overgrote deel van de bevol king wordt geaccepteerd, zij het zon der geestdrift. De demonstratie in Bre men was gericht tegen de „niet meer in deze moderne tijd passende openbare beëdiging, compleet met taptoe en aanwezigheid van de hoogste staats- functionarissen’ Ook in Bonn kwam het tot betogingen toen gisteren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van -de Bundeswehr 50 soldaten op de Munsterplatz in de Westduitse hoofdstad in het openbaar met groot ceremonieel werden beëdigd. Hoe men ook over dit soort ceremonies denkt, het blijft merkwaardig dat er in de Bondsrepubliek zo weinig openlijk over wordt gediscussieerd. Met uitzon dering van SPD-politici als de plaats vervangend fractievoorzitter Horst Ehmke, die het heeft over een „ana chronistische toestand”, schijnen de meeste andere politieke leiders van mening te zijn dat een „stille” beëdi ging op de binnenplaats van een ka zerne in feite een „capitulatie” bete kent voor degenen die kritisch willen nadenken over het functioneren van de Bundeswehr, zonder daarbij overi gens het bestaansrecht van het West duitse leger in twijfel te trekken. Dat laatste was in het begin van de jaren vijftig helemaal niet zo vanzelfspre kend. In 1951 gaven drie van elke vier Duitsers nog te kennen dat zij niets van Duitse soldaten moesten hebben. Daarvoor waren genoeg redenen: de miljoenen doden en verwoestingen van de Tweede Wereldoorlog, daarna de ontmilitarisering en de heropvoe- dingspolitiek van de bezetters. In december 1949 verbood de geallieerde Hoge Commissie in de bondsrepubliek elke handeling die direct of indirect te maken had met een herbewapening. Maar in juni 1950 brak de Korea-oor- log uit, waarna de Amerikanen en hun bondgenoten met uitzondering van Frankrijk akkoord gingen met het voorstel van de toenmalige bondskan selier Konrad Adenauer tot herbewa pening over te gaan. In de herfst van 1950 werd in principe afgesproken dat er een Duits contin gent zou komen. Officieel kon dat pas verwezenlijkt worden nadat in mei 1955 de verdragen van Parijs van kracht waren geworden. De nieuwe Duitse soldaten, zo werd verlangd, moesten geen houwdegens zijn, maar mensen die hun moeilijke opdracht als „staatsburger in uniform” wilden ver vullen. Dit begrip was uitgewerkt door generaal Wolf Graf Baudissin. „Van de soldaat wordt verwacht dat hij me de gestalte geeft aan de politieke ont wikkeling”, aldus Baudissin. Het ideaal van de „staatsburger in uni form” is na 25 jaar Bundeswehr niet vervuld. De Westduitse strijdkrachten zijn niet voldoende geïntegreerd in de maatschappij, ze zijn ondanks alle goede voornemens toch een soort staat in de staat geworden. Een ontwikke ling waar de toenmalige regerings commissaris voor het leger, vice-admi- raal B. D. Hellmuth Heye, al in 1964 voor waarschuwde. Minister Apel van Defensie, die in 1978 Leber opvolgde, is niet blind voor de problemen. Hij heeft een grote discus sie aangekondigd over de Bundes wehr. Hij wil de „staatsburger in uni form” herdopen tot „republikein in uniform”. Daarvoor is het nodig te erkennen dat de huidige strijdmacht niet zonder meer in het republikeinse landschap past.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 3