Souplesse en kleur bij spel Albert de Klerk Figee komt handen tekort cacharel Clipper jeugd wil buurthuis FlMCO opent ’ii eigen 425 handtekeningen voor wethouder Willemse Buurt bang voor extra verkeershinder en verlies aan uitzicht VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 DOOR NIEUWE ORDER EXTRA PROBLEMEN STAD EN REGIO 8 9 Organist en violist openen Heemsteedse winterserie ol <Q BOETIEK DOMUS Hoofdstraat 125 J4 Voor een goede geluidstoren kunt u altijd beter eerst even bij Limco kijken. Daar vindt u de grootste merken voor de kleinste prijzen. Winkelcentrum Schalkwijk Rivièradreef 27 Tel. 023-331917 (Van een onzer verslaggevers) DE GLIP. De jeugd van de Glip wil een eigen gebouw, waar alle activiteiten voor jongeren in deze „uithoek” van Heemstede kunnen plaatsvinden. De jongeren zijn ontevreden over de mogelijkheden van gebouw de Princenhof. Slechts eens per drie weken kunnen ze daar terecht, zo zeggen ze, en de ruimte is bepaald „saai”. Het is weliswaar mogelijk, er op zo’n avond een film te draaien, te kienen of een discotheek te houden, maar voor die doelen achten ze de Princenhof eigenlijk niet geschikt. „Je mag er geen spijker in de muur slaan, er kan geen verfje op de muur”, zegt één van de jeudigen. een van de Sterfte Vijf (Van een onzer verslaggevers) DE GLIP. Veel bewoners van De Glip zijn bepaald niet blij met de komst van een tenniscom plex met zestien banen in het open gebied ten oosten van de Fazantenlaan. Tijdens een infor matiebijeenkomst in het raadhuis bleken tal van aanwezigen de toe komst van hun buurt met zorg in te zien, vooral door de grote stroom auto’s die men in gedach ten via de Patrijzenlaan, dan wel over de Korhoenlaan of de Kwar tellaan op zich af ziet komen. Een tweede belangrijke reden tot zorg was het verlies van een vrij uit zicht voor bewoners van de Fa zantenlaan op de plek waar het tenniscomplex zal worden gebouwd. (ADVERTENTIE) Komst tennispark vervult Glippers met grote zorgen liUe- r JAAP STORK at en- ADVERTENTIE eder emd Hij komt te staan bij de Scheldemond. LIMCO i z e> ant- dag van het gebied te maken, maar Heemstede staat niet te trappelen om daartoe over te gaan. Het zal pas gebeuren, als de buurt er eenstemmig of in overgrote meerderheid om vraagt. Daar lijkt het voorlopig niet op. Gelui den in die richting waren gisteren vrijwel niet te horen. Integendeel. Sommigen vreesden wèl, dat ze straks ongewild met een woonerf worden opgescheept, omdat dit wel eens de enige manier zou kunnen zijn om sluipverkeer doeltreffend tegen te gaan. Oorzaak van dit alles zou de aanleg van het tenniscomplex en de verkeersaan- trekkende werking zijn, was de vrees on der de bewoners. Deze zogenaamde continueladers hebben een capaciteit van 2400 zakken of acht honderd ton bulk per uur. Ze hebben een eigen gewicht van 300 ton elk. Figee bouw de ze voor Northern Shipping Service in Antwerpen, waar ze begin januri in ge bruik worden genomen. De kranen gaan vandaag op de pontons naar België. Vorig jaar plaatste Figee in de zelfde loshaven al twee grijpkranen. Ondanks felle buitenlandse concurren te! is het volgens Zwart gelukt een order binnen te slepen voor een nieuwe drijven de kraan met een vermogen an 25 ton bij een vlucht van veertig meter. De installa tie dient voort het laden en lossen van de Er is thans voor 12,5 miljoen in porte feuille en er zit nog veel meer in de pen, aldus verkoper Zwart. „Het werk ligt voor iemand die zijn best doet op straat. We moeten bijna werk uitbesteden, maar dat doen we niet graag in verband met de hoge kwaliteit die we willen handhaven. Bij uitbesteding moet je ook veel controle verrichten. Waarvoor je weer mensen vrij mnoet maken”. Op de kade staan momenteel drie van de zes voor Antwerpen gebouwde haven kranen. Ze hebben een hefvermogen van 25 ton elk en vormen samen de eerste installatie in het nieuwe negende haven dok in deze Belgische haven. Op pontons in het Spaarne staan thans twee scheeps- beladers voor zakken en bulkgoederen. Volgens Willemse is die vrees onge grond en kunnen simpele verkeersmaat regelen zoals het versmallen van de weg evenveel effect bereiken. Niettemin blijft het verkeer ook de gemeente zorgen ba ren. Willemse kon dan ook niet zonder meer een antwoord geven op de vragen van buurtbewoners over de drukke Glip- perweg, die straks als het tennispark er ligt nóg meer auto’s te verwerken krijgt. „Je bent je leven nu al niet zeker”, riep iemand. „Het is er catastrofaal met al die bedrijven en de grote vrachtwagens die daar moeten zijn”. De nabijheid van de Linnaeushof en de aanwezigheid van Pedagogische Acade mie De La Salie maakt het er niet simpe ler op. Willemse deelde overigens de zor gen van bewoners over het grote aantal auto’s dat de Pedagogische Academie naar zich toe zuigt. „Die situatie baart ook mij zorgen”, zei hij. Voor Figee is deze opdracht een door braak, gezien de felle concurrentie die dit Haarlemse bedrijf te verduren heeft. Deze week kwam daarbij de opdracht voor de bouw van twee mulit-purpose kranen die op een afstand van veertig meter maar liefst veertig ton kunnen hef fen. Het zijn de grootste die ooit gebouwd zijn. Zwart ervaart dat de Klanten steeds grotere hijskranen en almaar kortere le vertijden willen. Vooral dit laatste levert Dat bleek dan ook wel uit de souplesse en de inventiviteit waarmee hij dit milde instrument recht deed wedervaren. Ik denk dan aan stukken als het Capriccio desperato (die heerlijke Bourdon liet de bezongen wanhoop overigens als sneeuw voor de zon verdwijnen) en de vier ge smeerde Fuga’s van Muffat, Balbastres lieflijke Romance vol behaagzieke trioolt- jes in de bas, alsmede aan de geestrijke vertolking van de recentelijk in Engeland gepubliceerde Flötenuhrstücke van Carl Philipp Emanuel Bach (wie durft er nog te beweren dat een orgel per definitie een statisch instrument is?). Niet minder virtuoos hanteerde Albert de Klerk het kleurenpalet in de voortva rende schildering van een bekender taf- reel als de Suite du deuxième ton van Clérambault, waarin fluiten, aliquoten en trompet excelleerden. Een andere goede gewoonte van deze Bavo-concerten: de organist laten verge zellen door een vocale dan wel instrumen tale gast werd gisteravond in ere gehou den door de medewerking van violist Gijs van der Grinten, die deel uitmaakte van het bekende Gemini-Ensemble, en voorts verbonden is aan het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Hij bewerkstelligde op deze avond een jongeren, die graag willen tennissen”. De twee tennisverenigin gen hebben veel jeugdleden. Ze kunnen zelfs geen nieuwe leden meer aannemen, omdat er te weinig banen in Heemstede zijn. Er zijn wachtlijsten. Overigens zei Willemse er persoonlijk van overtuigd te zijn, dat er zowel een tenniscomplex in de Glip als een jeugdgebouw voor deze buurt moeten komen. Op de bewuste plek was alleen de mogelijkheid aanwezig in het kader van recreatieve voorzienin gen, een tenniscomplex aan te leggen. Mét clubhuis, want dat is onlosmakelijk met de sport verbonden. Ook in de winter is zo’n gebouw nuttig, want de clubs houden er dan spelavonden of informatiebijeenkomsten voor leden over hun sport. Op dezelfde plek kon men geen jeugdhuis bouwen want het is een kwetsbare plaats. Een tennispark kèn net, mits het vrijwel onzichtbaar wordt gemaakt door er veel plantsoen en bomen tegenaan te gooien. Als recreatieve voorziening past het park in het ontwerp-bestemmingsplan. Het bouwen van een clubhuis voor jongeren op deze plaats is iets heel anders. Heemstede gaat er juist vanuit, dat hier niet echt gebouwd mag worden, om het landschap te sparen. Maar, beloofde Willemse, de gemeente zal nog eens bekijken, of de behoefte van de Clipper jeugd aan een eigen gebouw echt zo groot is als de handtekeningen doen vermoeden. „Ik hoop dat het mogelijk is, iets voor jullie te doen. Als blijkt, dat de behoefte groot is, zullen we moeten zoeken naar mogelijkheden in de Glip”. Als voorlopige oplossing is gebouw de Princenhof aanwezig. „Maar”, zo vroeg een bezorgde jongen ui de Glip zich af, „wat moeten wij als de discotheek in de Princenhof om elf uur sluit? Die avonden zijn toch bedoeld om de jeugd van de straat te houden? Wat moeten wij na elven doen?” „Slapen”, meende Willemse. Een aardigheidje, voegde hij er snel aan toe, toen het geroeze moes onder de jeugdige aanwezigen snel aanzwol tot een hevig rumoer. „In theorie kan de Princenhof tot twaalf uur open zijn. Dat moeten jullie eens met ’t Oude Posthuis bespreken”. gezien de moeilijkheid om aan meer per soneel te komen problemen op. De twee laatstgenoemde kranen moeten bijvoor beeld over negen maanden klaar zijn. Een hekstentoer, vooral omdat Figee ook nog wel wat anders te doen heeft, gezien de dikgevulde onderportefeuille. In Leclairs opwekkende Sonate in D bleek bovendien dat Gijs van der Grinten en Albert de Klerk uit hetzelfde Bourgon dische muzikantenhout gesneden waren. Op die momenten vergeet je als toehoor der dat het in de kerk maar zo’n graad of vijftien is. w- en al lijk !507- >end ang Hjn Ju. iter- veg, vin- ten- het Ion., tel 1-16 nd. tel. Jet t/m t/m 212 .45- O f )UW' .ofd- >62, n iet I, I 19 g iweg elen lijks sort, 2.00. ring coi ning hier- a 1, Ion. 3e- iur. heeft HILLEGOM Tel.: 02520-21039 sna.ochtend gesloten do.avond koopavond tal lijk irp; :>rp ling eel 29, 956 ir- :n- atie- reg). Died 11- weg ise- I u., 10- 3, ;en Lra- 20 ie le n- on- 1-01 en 81). >rti- Ise- zan rer- ir. bi nd en en Om hun eisen kracht bij te zetten togen gisteravond zo’n vijfentwintig jongens en meisjes uit de Glip naar de Burgerzaal van het raadhuis, waar ze wethouder G. J. Willemse (ruimtelijke ordening) met hun ongenoegen confronteerden tijdens een infor matiebijeenkomst over ontwerp-bestemmingsplan Glip II. Be langrijkste grief van de jongeren is, dat Heemstede wel kans ziet in de Glip een tenniscomplex met niet minder dan 16 banen én een clubhuis voor de tennisliefhebbers neer te zetten, maar de jongeren „in de kou laat staan”. Een petitie, vergezeld van 425 handtekeningen, moest de eis voor een eigen „home” onder steunen. Willemse evenwel meende de jeugdige Glippers een aardig eind tegemoet te kunnen komen. „Jullie worden zo’n beetje op je wenken bediend. Vooruitlopend op de begrotingsbehandeling in december kan ik al zeggen, dat wij subsidie beschikbaar willen stellen om iets te doen voor de jeugd in de Glip. „Concreet betekent het, dat burgemeester en wethouders de gemeenteraad zullen voorstellen, de nieuwe ideeën die stichting ’t Oude Pos thuis met de jeugdopvang in de Glip heeft financieel te steunen. ’t Oude Posthuis wil een beter gebruik gaan maken van gebouw de Princenhof, waar gelegenheid geboden zou moeten Opening winterserie orgelconcer ten Sint-Bavo Heemstede. Organist: Albert de Klerk, met me dewerking van Gijs van der Grinten, viool. Programma: Muffat, Bach, Clé rambault, Balbastre, Leclair, C. Ph. E. Bach. Heemstede, Rooms-Katholieke Sint-Bavokerk, 13 november 1980. lein, lijks üng. tel. n 12 and- Wethouder A. J. Willemse (ruimtelijke ordening) wist de onrustgevoelens giste ren nauwelijks weg te nemen. De Glip blijft vrezen, dat het sportcomplex, waar de wijk zelf niet om zou hebben gevraagd, de buurt opzadelt met grote verkeers drukte van mensen uit andere delen van Heemstede. Het is goed denkbaar, dat het nog jaren kan duren voor de tennisbanen er liggen, wanneer buurtbewoners straks, als het ontwerp-bestemmingsplan Glip II ter vi sie wordt gelegd, met bezwaren komen. Wethouder Willemse stipte die mogelijk heid zelf aan, toen hem vanuit de zaal werd gevraagd, de verdere procedure te schetsen. Voor het plan-Merlenhoven, waar Heemstede enkele honderden wo ningen wil bouwen, heeft de vertraging als gevolg van bezwaarschriften volgens de wethouder zozeer in het nadeel ge werkt, dat Merlenhoven nu „als los zand in de lucht hangt”. Het heeft vijf jaar geduurd. „De huizen hadden er al kunnen staan”, zei Willemse feL De hoge rente, de stijging van de bouwkosten en de algeme ne teruggang in de woningmarkt zorgen, nu bijna alles op papier rond is, op hun beurt voor vertraging. Er wordt nog steeds met „Den Haag” gepraat, er wordt wekelijks over vergaderd, zei Willemse. De tennisbanen in de Glip zijn volgens de gemeente van groot belang. Er is veel te weinig gelegenheid in Heemstede om ten nis te beoefenen. In Groenendaal zijn der tien banen, bij particulieren kan men over nog eens vijf banen beschikken en de gemeente telt vier overdekte tennisbanen. Tekort om de groeiende vraag van deze ,31 lang niet meer elitaire sport” op te vangen. „Tennis is heel duidelijk een pu- bliekssport geworden, die niet duurder is dan welke andere sport ook”, aldus Wil lemse. Er moet ruimte voor komen, vindt de gemeente. En De Glip is de enige plek waar op een dergelijke grote schaal banen kunnen komen. Buurtbewoners waren daar niet van overtuigd. Sommigen opperden zelfs de gedachte om in Groenendaal de tennis sport meer de ruimte te geven. „We heb ben in Heemstede ruim voldoende bossen. Waarom zouden we het bestaande tennis complex in Groenendaal niet wat uitbrei den? Dan kunnen de Heemstedenaren in hun eigen centrum spelen en hoeven ze niet naar het uiteinde van de gemeente, Jaren geleden is die mogelijkheid al eens serieus bestudeerd, maar toen bleek dat er eeuwenoude bomen zouden moeten sneuvelen om twee tennisbanen extra aan te leggen heeft men het plan snel in de la gelegd, met de bedoeling het er nooit meer uit te halen. „Er kan pertinent geen spra ke zijn van een alternatief „Groenendaal”, zei Willemse vastbesloten. Een andere bewoonster, die nog moge lijkheden zag om bomen te sparen door de banen op een open plek in Groenendaal aan te leggen („De grotere drukte op de Glipperweg is minstens zo erg als de be schadiging van een klein stukje Groenen daal”) kreeg van de wethouder hetzelfde te horen, zo mogelijk nog vastbeslotener. „Ik ga hier niet over discussiëren. Dat is uitgesloten. Een complex met zestien ba nen in Groenendaal zou onverantwoord zijn”, meende hij. Ook eventuele andere plekken in Heem stede zijn door de gemeente onderzocht, maar men kon geen geschiktere plaats vinden dan de grond aan de Fazantenlaan in De Glip. Voor de bewoners van het zuidelijke deel van de Fazantenlaan betekent de komst van het tennispark verlies van hun vrije uitzicht over de landerijen, richting Ringvaart en Haarlemmermeer. „Dat ont ken ik niet”, zei Willemse. „Maar ik kan wel teien andere plaatsen in Heemstede noemen, waar in de loop der jaren het vrije uitzicht is verdwenen”. Dat ligt nu eenmaal aan veranderde inzichten over gewenste bebouwing. De groenstrook van minstens dertien meter, die de Fazanten laan van de tennisbanen scheidt, moet voldoende zijn om de ergste hinder weg te nemen, vond de wethouder. Sommigen dachten er anders over. „Dat is gewoon een camouflage. Een soort groene schutting”, zei iemand. Hoeveel bomen er ook komen en hoe goed het complex ook in het lover wordt „verpakt”, het zal nooit zo fraai worden als nu, meen de hij. Willemse: „Ik heb begrip voor dit soort bezwaren. Maar wij moeten alle belangen in de gemeente afwegen. Tennis is erg belangrijk geworden. Het wordt steeds belangrijker, ook als recreatie voor de jeugd”. De toevloed van auto’s die de bewoners verwachten (er is bij het complex een parkeerplaats voor tachtig voertuigen ge tekend) zal waarschijnlijk op een onge wenste manier de wijk binnenkomen, was de algemene vrees. Willeiïlse en zijn amb tenaren, alsmede een vertegenwoordiger van bureau Stad en Landschap, dat de plannen hielp opstellen, waren ervan overtuigd, dat Heemstedenaren die uit het noorden komen straks keurig via de Glip perweg naar de Fazantenlaan zullen rij den, alwaar ze net om de hoek de ingang van het tenniscomplex aantreffen. Bewoners waren wantrouwiger: auto mobilisten die de Glipperweg willen ver mijden zullen waarschijnlijk via de Patrij zenlaan naar de Fazantenlaan rijden, ver moedden velen. Of ze nemen de Patrijzen laan naar de Korhoenlaan danwel de Kwartellaan. „Hoe denkt u dat tegen te gaan?”, werd Willemse gevraagd. „Door verkeersmaatregelen te nemen, als het nodig mocht zijn”, was het ant woord. De wethouder verwacht dat het niet zo’n vaart zal lopen, maar mocht dat toch gebeuren, dan kunnen wegversmal lingen of misschien zelfs verkeersdrem pels een oplossing zijn, dacht hij. De aan leg van een woonwerf in de wijk, om sluipverkeer te dwingen via de Glipper weg naar het sportcomplex te rijden, zal de gemeente uit zichzelf niet bevorderen. Het bestemmingsplan, waar gisteren over gepraat werd, biedt weliswaar in principe de mogelijkheid om (met uitzon dering van de Glipperweg) een woonerf nieuwe generatie schepen van 150.000 ton. worden. In de Princenhof zijn en blijven de mogelijkheden beperkt, vrezen de jongeren. „Nou, een combinatie van tieneractiviteiten met een kleuter klas in hetzelfde gebouw lijkt mij niet ideaal”, reageerde de wethouder. „Als jullie een ruimte zoeken waar je echt je gang kunt gaan is dat niet zo geschikt. Je zit er bijvoorbeeld met hele kleine kleutertoiletjes”. worden voor zowel een discotheek als beat- en stijldansen, maar ook voor activiteiten zoals speurtochten, kienavonden en ralley's op de fiets. Voor jongere tieners wordt gedacht aan het gebouw van kleuterschool de Glippertjeshof, waar door een lage toevloed van kleuters slechts één lokaal voor het onderwijs wordt benut. Het andere lokaal kan door de jongere tieners gebruikt worden. „Ik kan niet vooruitlopen op datgene wat de gemeenteraad erover zal zeggen, maar ik ben erg optimistisch. Ik denk, dat de raad ,ja” zal zeggen tegen deze subsidiëring”, zei Willemse tot de jongeren. „Het is nog maar een begin. We hebben dan tenminste een aanzet gegeven om iets te doen”. Tevreden waren de jeugdige Glippers nog lang niet. Woord voerster Esther de Groot zag liever, dat het gebouw van de Glippertjeshof door de jeugd van alle leeftijden gebruikt kan indringend rustpunt door middel van de gave voordracht van Bachs magistrale Chaconne uit de derde Partita voor viool- solo; een voordracht die uitmuntte zowel door een suggestieve verbeelding van de grootse architectuur als door het vermo gen om de weidse akoestiek schaalvergro- tend en niet vertroebelend te laten werken. De grootste kollektie van Blijft de vraag, zo vroeg Esther de Groot zich af, waarom de tennissers straks wél over een prachtig clubhuis beschikken en, de jeugd van de Glip, die er al jaren om vraagt, niet. Willemse: „Als wij op die plek een „honk” voor jullie zouden bouwen (als het planologisch al zou kunnen) duperen we andere Esther de Groot biedt wet houder G. J. Wil lemse een petitie met 425 handteke ningen aan. De jeugd in De Glip wil snel een eigen gebouw. HEEMSTEDE. Ton Nelissen, organisator van de jaarlijkse winterserie orgelcon certen in de Rooms-Katholieke Sint Bavokerk in Heemstede, had voor het behoorlijk bezochte openingsrecital van dit seizoen traditiegetrouw de keus laten vallen op stadsorganist Albert de Klerk die zich na al deze jaren achter de klavieren van het van den Brinkorgel als een vis in het water moet voelen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Bij machinefabriek Figee n.v. in het Haarlemse indu striegebied Waarderpolder kan men het werk bijna niet meer aan. En dit probleem wordt nog groter gezien de verwachte kolenstroom, die steeds meer hijskranen nodig zal maken. Er is niet aan vakmensen te komen; vol gens directeur ir. ’t Hullenaar kunnen zo’n twintig vacatures vervuld worden. Op de voorgrond op pontons twee conti- nuebeladers voor zakken en bulkgoederen, bestemd voor de haven van Antwerpen. Daar achter onderdelen voor drie van de zes kra nen die door Figee eind november moeten worden afgeleverd. waar ons mooie uitzicht zou verdwijnen”, meende een bewoonster. Willemse reageerde buitengewoon fel. „Het verbaast mij in hoge mate, dat zoveel mensen kennelijk ons prachtige bos Groe nendaal willen vernielen om er tennisba nen van te maken”.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9