Tonnen verlies op stad in het kort Chinees drama zware opgave voor Hrotsvitha Wijkraad oneens met staken verkeersproef cacharel INKOOP OUD GOUD ƒ20,- per gram 1 SIEBEL JUWELIERS Grote Houtstraat 63-65 HAARLEM AMSTERDAM-ROTTERDAM DEN HAAG-UTRECHT geldig t/m 28-11-’80 I J GEVOLGEN ACCIJNSVERHOGING FATAAL’’ bestratingswerk mu 40 mille duurder Geen bezuiniging Verbouwing zolder stadhuis wordt Etmaal vertraging TAUNUS - CAPRI - ESCORT NOVEMBER VRIJDAG 21 13 12 Tariefsverhogingen tot 100% nodig VEELEISENDE BRIEF VAN DE GENERAAL I 4 r "iL 1980 STAD h -ft De grootste kollektie van heeft BOETIEK DOMUS Hoofdstraat 12S FORD GARAGE NIJMAN b.v. Bij aankoop van een artikel verrekenen wij zelfs 22,50 per gram W MS Nm (ADVERTENTIE) Sigarenhandel massaal naar Haagse Binnenhof (ADVERTENTIE) Concertge- TH. J. KOECKHOVEN (ADVERTENTIE) loop van leerlingen in het voorzieningen- peil op zich geen bezuiniging is”. i De tabaksdetaillist dreigt de sigaar te worden... Vanwege het ontbreken van een be stemmingsplan vraagt de wijkraad ook om een horecabeleid. Men wil het in een Joca Jacobs-Sierhuis speelde een ont roerende rol als de oude petemoei die zich opoffert voor de anderen. Vooral in het slotbedrijf gaf Eric Verdoes een sterke vertolking van kapitein Lee, stoer maar klein van hart. Axel Elhorst en Joke Blansjaar gaven soms wat zwak, echter gaandeweg meer geladen, gestalte aan het consulsechtpaar dat ook nog met huwe lijksproblemen kampte. John Jacobs was Van Dam over de door Haarlem voorge stelde actie in Den Haag: „Haarlemmers zijn wel stug, maar als we loskomen lopen we de Amsterdammers voorbij”. De Am sterdammer Modder: „De ene na de ande re collega verdwijnt en als- we ze straks weer tekort komen krijgen we wéér een accijnsverhoging, want ze moeten toch geld hebben. Als een vod gooien ze ons in de goot en we worden straatarm. Kapot Het daverende applaus liet er geen mis verstand over bestaan dat de aanwezige detaillisten dit voorstel ondersteunden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Mede als gevolg van onbereikbaarheid van straten door foutparkeerders en diefstal van ste nen, is het bestratings werk voor de gemeente Haarlem een schip van bij leggen geworden. Vorig jaar leverde dit werk voor derden een verlies op van 336.000 en voor 1980 wordt op nieuw op een tekort van meer dan drie ton gerekend. De tarieven zou den met 24 procent verhoogd moeten worden om kostendekkend te zijn. Om van deze verliezen af te komen, zou besloten kunnen worden de burgers voor taan zelf het bestratingswerk te laten doen, aldus de directeur van Openbare Werken. Dit zou er in de praktijk op neer gaan we, maar dan wel strijdend”. De bijeenkomst werd geleid door Lou Braak man, voorzitter van afdeling Haarlem, die komen dat ze het werk bij particuliere bedrijven moeten uitbesteden, wat duur der is dan bij de gemeente. Volgens Schef- felaar is het overigens zo dat Haarlem aanzienlijk lagere tarieven berekent dan bijvporbeeld Utrecht. Probleem is echter dat in Haarlem in het verleden over te lage prijzen de maximale door de overheid toegestane percentages zijn verhoogd, al dus wethouder Gerard van Noort. „We moeten de zaak in Den Haag claimen, want dit werk dient kostendekkend te zijn, dat is duidelijk.” tot zijn spijt constateerde dat alle uitgeno digde politieke partijen verstek hadden laten gaan. Kaarten. Vanavond kan de wekelijkse kaartavond van speeltuin Te Zaanen bezocht worden door kla- verjasfanaten. Zij moeten dan afreizen naar het club huis aan de Albert Verwey- laan 2. Aanvang: 20.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden. HILLEGOM Tel.: 02520*21039 ma.ochtend gesloten do.avond koopavond VERKOOP SERVICE RUIME VOORRAAD ORIGINELE FORD-ONDERDELEN OOK OP ZATERDAG LEIDSEVAART 344 TEL. 244913 De Britse consul, diens vrouw en en een landgenoot die als kapitein dient in het Chinese volksleger raken persoonlijk ver wikkeld in dit spel vol intriges en gewe tensconflicten. Hierbij komt nog dat de bevelvoerende Chinese generaal het pete kind is van een der zusters. Diens brief aan zijn peetmoeder bergt de ontknoping in zich. Door hand opsteken werd dit nog ondub belzinnig bewezen. Andere voorstellen waren: geen strippenkaarten, lotto of toto- formulieren verkopen; twee weken de lan delijke kranten uit de handel houden, handtekeningenlijsten in de winkels en massaal autoriteiten bij ministeries en po litieke partijen opbellen. Mede omdat de zakenmensen het publiek willen duperen, werd gekozen voor de reis naar het Bin nenhof. Er werd een actiecomité opge richt. Dit bleek donderdag in de raadscom missie voor Openbare Werken. Samen met de verbouwing van de Frans Halska- mer ten behoeve van afdeling onderwijs en de bodes, betekent dit een investering van 155.000. In het investeringsplan werd voor deze bouwkundige werkzaam heden 135.000 opgenomen, zodat een aanpassing nodig is. Gerard Buurman (PvdA) vroeg zich af of niet op energie bespaard kon worden door plafonds te verlagen. Directeur H. J. Scheffelaar van Openbare Werken wees hierbij op de ex- tra-kosten die dit met zich meebrengt en benadrukte dat het een kwestie van afwe gen blijft. Rike Ruiter (D’66) vond dat ook in het oog moet worden gehouden of in dergelijke ruimten veel mensen bij elkaar koïrieh. In dat geval kunnen de plafonds niet al te laag. Buurman vroeg voorzitter Gerard van Noort om een totaaloverzicht van de kos ten die de verbouwing en herindeling van secretarie-afdelingen met zich meebren gen. Er wordt aan gewerkt, liet secretaris Van Gorkem weten. Regisseur Ed Blansjaar mag zich geluk kig prijzen de beschikking te hebben over een paar uitstekende spelers die met na me in het slotbedrijf de uitvoering als geheel hebben gered. Hrotsvitha heeft zich gewaagd aan een krachttoer, want ga er maar aan staan de spanning op te roepen die vijf Engelse religieuzen en een Duitse pater meemaken, als zij met de dood worden bedreigd. De missiepost moet sluiten, maar de zusters willen niet vertrekken zonder de priester die door de communisten wordt gezocht. Onder meer zal in grensstreken de consument naar het goedkopere België gaan en Duitsers zullen niet meer in Ne derland kopen. Dit is totaal 90 miljoen gulden omzetvermindering. De Haar lemse sigarenhandelaar Teun van Dam was nog pessimistischer door de verwach ting uit te spreken dat ook Duitse toeris ten in de kuststreek geen tabakswareri meer zullen kopen, maar deze uit hun eigen land meenemen. Hij pleitte voor de massale protestbijeenkomst in Den Haag, aangezien de traditionele „lieve acties” van de bond geen effect meer hebben in deze tijd. „De beuk moet er in, keiharde acties zijn nodig. In onze huidige demo cratie moet dit, laten wij ons eindelijk eens in de Tweede Kamer laten zien en onze kritiek spuien. De klanten staan ach ter ons, dat is zeker en we moeten gehoord worden in Den Haag”. Het onderzoek moet in april voltooid zijn en een rechtvaardiging vormen voor de drastische verhogingen van de tarieven die Haarlem in Den Haag wil aanvragen. Verklaard dient te worden, aldus Mole naar, waarom de kosten toenemen bij afnemende produktie. Volgens directeur Scheffelaar zal het moeilijk zijn de achter stand in de tarieven in te lopen (hij had een gemiddelde verhoging met 24 procent voorgesteld, red.). Afdeling financiën ver minderde dit aanvankelijk tot vijftien procent en recent tot vijf procent, gezien de onduidelijkheid over de tariefstelling. Onder voorwaarde overigens dat zo spoe dig mogelijk in 1981 een definitieve aan passing plaatsvindt. De jonge toneelvereniging biedt dus nogal wat verschil in ervaring en talent. Vooral de jonge spelers zullen moeten leren dat acteren meer is dan het opzeg gen van een tekst en het alleen uiterlijk weergeven van gevoelens. Als dit is ge leerd, zullen de volgende uitvoeringen van Hrotsvitha ook minder lijden aan traag heid. Ik wens deze hard werkende vereni ging het succes dat zij ongetwijfeld ver dient. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De wijkraad Centrum neemt geen genoegen met het stopzet ten van de verkeersproef met het afsluiten van de Schagchelstraat voor auto’s op donderdagavond en zaterdag. Onlangs besloten B. en W. de proef te beëindigen. Woensdag beraadden wijkraadsleden zich over te nemen stappen. brief aan de gemeente vervatte bezwaar tegen uitbreiding van het aantal horecage legenheden in de buurt in het algemeen niet intrekken ten behoeve van de vesti ging van een Joegoslavisch restaurant in een voormalig winkelpand op de hoek van de Anegang en de Lange Veerstraat. Wijk bewoner Dick Vis, die zelf een café drijft, hield de wijkraad woensdagavond voor dat de binnenstad naast een woonfunctie ook een gezelligheidsfunctie heeft. Zolang de gemeente echter niet met een horeca beleid op de proppen komt, wil men in aparte gevallen zoals dit niet de hand over het hart strijken. clubgebouw aan het Fle- voplein. Kinderen beneden 16 jaar hebben zonder ge leide geen toegang. Aan vang: 20.00 uur. Hoofdbestuurslid P. Modder uit Am sterdam zei dat de „rijksfinanciers” al voldoende „uitgeknepen zijn”. Hij doelde hiermee op het feit dat sigarenhandelaren hun tabaksprodukten altijd contant bij aflevering moeten betalen. En daarmee ook de belasting vóór moeten schieten, omda he groo s e deel van de verkoop prijs naar de fiscus gaa Hij voorspelde dat het kwartje prijsverhoging een zoda nige verkoopdaling teweeg zal brengen dat de overheid volgend jaar geen cent méér belasting van tabaksartikelen ont vangt. Een paar honderd sigarenwinkeliers uit verschillende delen van ons land waren gisteren bijeen in Die Raeckse. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Nederlandse si garenwinkeliers gaan 8 december- massaal naar het Binnenhof in Den Haag om te protesteren tegen de voorgestelde accijnsverhoging op si garetten en tabak. Dit werd gister avond op een door afdeling Haarlem georganiseerde vergadering in Die Raeckse unaniem besloten door een paar honderd detaillisten die tot uit Den Helder en Tilburg naar Haarlem waren gekomen. Voorzitter H. J. Hulsman van het hoofdbestuur van de Nederlandse Sigarenwinkeliers Organisatie zei dat de situatie bij de vierduizend sigarenwinkeliers in ons land nu al niet rooskleurig is en dat de nieuwe prijsverhoging voor veel economisch zwakke zaken fa taal zal zijn. Nadelige invloed op de verkoop hebben de prijsverhoging met een kwartje in 1981, de anti-rookacties en pogingen de niet- rokers te beschermen. De Nederlandse Sigarenwinkeliers Organisatie NSO pro testeert hiertegen bij de regering. De win kelier zal namelijk extra moeten investe ren, minder verkopen en op negen pro cent lagere winst uitkomen. De tabaksin dustrie en grossiers ondersteunen de ac ties, aldus de voorzitter en dat is uniek fn de geschiedenis. De vijf religieuzen in zwart habijt kwa men opnieuw tot leven door Thea Dekker, Jenny Hooisma, Petra van de Peet, Riet Stavenuiter en de rees geprezen Joca Ja cobs. Vooral de jonge zusters toonden hun emoties te veel uitsluitend aan de buiten kant. Gebrek aan ervaring zal hier hebben meegespeeld. Gelukkig vonden zij een rustige moeder-overste en een ook inner lijk bewogen zuster Henrica naast zich. HAARLEM. De verdere toneelver- richtingen van de Hrotsvitha-amateurs kunnen met een gematigd optimisme te gemoet worden gezien. Met de voorstel ling van Brief van de generaal gister avond in de Tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw heeft de vereniging be wezen talent in huis te hebben, echter nog niet in voldoende aantal om dit veelei sende toneelspel van Maurice McLough lin uit te voeren met de dramatische geladenheid die het stuk vergt. Brief van de generaal, dat speelt op een Chinese missiepost kort na de tweede wereld oorlog, moet het vooral hebben van ster ke dialogen. Deze waren soms geladen met een angstige stilte die de auteur niet kan hebben bedoeld. Bingo. Ook in sociëteit Kamis aan de Zoetestraat 11b valt morgenavond een fiets te winnen. In dit geval met bingo spelen. De kaar ten daarvoor zijn verkrijg baar voor een gulden per stuk. De bar is om 18.00 uur open. De bingo begint om 20.30 uur, waarna ook nog de dansliefhebbers aan bod komen. Schaatsen. Leny Hug- tenburg organiseert mor genochtend om 10.30 uur een ruilbeurs voor schaat sen. Men kan er terecht met te grote of te kleine schaatsen. Haar adres: Liewegje 20, tel. 340346. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De verbouwing van de archiefzolder in het stadhuis tot kantoorruimte kost geen 31.000 maar ruim zeventigduizend gulden. Deze verdieping zal worden gebruikt door afdeling openbare werken, volkshuisvesting en bedrijven. De kostenverhoging wordt onder meer veroorzaakt door het aanbrengen van twee extra-dakvensters. Wandkleden. Wandkle den, schellekoorden, kus sens, i schilderijen en ander ma teriaal. Dat kan men mor- Bridgen. De Adelbertve- reniging Kennemerland heeft voor vanavond een bridge-drive georgani seerd. Deze vindt plaats in het informatie-centrum van de Stichting Spaarn- Er gaat een brief naar het college waar in wordt gevraagd waarom de proef niet is verlengd. Er waren plannen de afslui ting tot na oud en nieuw te laten duren. Nu de initiatiefhemer van de proef, de winke liersvereniging Schagchelstraat, heeft af gehaakt, neemt de wijkraad het voortouw over. De belangenorganisatie gaat bij de gemeente een verzoek indienen voor een verkeersproef waarbij meer straten be trokken worden dan alleen de Schagchel straat. De belangenorganisatie van de buurt stelt zich op het standpunt dat het verkeersprobleem in de smalle binnen- stadstraatjes in zijn geheel moet worden bekeken en niet per straat. Zonodig wil men de noodzaak van afsluiting voor autoverkeer van de straatjes tussen de Gedempte Oude Gracht en de Grote Markt met eigen onderzoek aantonen. Twee argumenten heeft de wijkraad tegenover het college. Uit een enquête, die deze zomer gehouden werd, bleek dat het merendeel van de bewoners in de betrok ken straten, er voorstander van is de Schagchelstraat, Frankestraat, Warmoes- straat en het stukje Anegang tussen de Frankestraat en de Schagchelstraat af te sluiten. Omdat de winkeliers in de Schag chelstraat veelal ook de bewoners zijn, betekent dat volgens de wijkraad dat zij wèl voor afsluiting zijn. De winkeliersver eniging, waarvan het idee van de verkeer sproef kwam, is inmiddels geen voorstan der meer van het auto weren. De vereni ging verklaart bij monde van voorzitter F. Karsenbarg verlenging van de verkeer sproef niet meer wenselijk te vinden nu dat bij de winkeliers uit de omliggende straten op bezwaren blijkt te stuiten. Het idee de Schagchelstraat voor auto’s af te sluiten ontstond bij de winkeliers toen de straat door afsluiting van de Klei ne Houtstraat volgens Karsenbarg plotse ling meer verkeer dan voorheen kreeg te verwerken. „Niemand heeft ons- van tevo ren van die afsluiting op de hoogte ge bracht”, zegt hij. Hoewel de Schagchel- straat-middenstand volgens Karsenbarg zo het verkeersprobleem van de Kleine Houtstraat op zijn bord geschoven krijgt, wil men het probleem op zijn beurt niet weer doorschuiven naar de Frankestraat. „Als de winkeliers vinden dat je het verkeersprobleem niet mag doorschuiven van de ene straat naar de andere, dan moeten wij er maar voor zorgen dat het in alle straten tegelijk aangepakt wordt”, zo reageert de wijkraad op Karsenbargs uit latingen. De Centrumwijk heeft geen be stemmingsplan waarin het afsluiten van de kleine straten geregeld zou kunnen worden. Welkom. Jongeren zijn morgenavond hartelijk welkom in de koffiebars van Youth for Christ. Die zijn te vinden in de Turf- steeg (Het Turfschip) en in het park naast de Enge- landlaan in Schalkwijk (Het Keerpunt). Aanvang van de bijeenkomsten: 20.00 uur. De toegang is gratis. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Als gevolg van een zet fout is gisteren in onze krant op de Haar lemse begrotingspagina een storende fout geslopen. Het betreft een uitspraak van Leni van Son in het artikel „Onderwijs gevrijwaard van harde bezuinigingsklap- pen”. In de laatste regel van de op één na laatste alinea moet staan dat „de terug- Dit bleek gisteren tijdens de vergade ring van de raadscommissie Openbare Werken. De directie van het gelijknamige gemeentelijke bedrijf heeft uitgerekend dat forse tariefsverhogingen van tien tot honded procent nodig zijn om uit de zor gen te komen. Het college van B. en W. wil echter eerst een onderzoek en een ant woord op de vraag hebben of afzonderlij ke tarieven voor grootwerk ten behoeve van bijvoorbeeld PTT en GEB en klein- werk voor particulieren een oplossing kunnen bieden. Besloten werd dat voorlo pig per 1 januari een tariefsverhoging van vijf procent wordt ingevoerd, omdat het ministerie van Binnenlandse Zaken hier tegen geen bezwaar heeft. Financieel specialist Molenaar van het stadhuis zei dat de minister niet met een hogere stijging instemt als de gemeente geen goede argumenten daarvoor aan voert. Directeur Scheffelaar van Openba re Werken zei dat de produktiviteit van de stratenmakers is gedaald, doordat ze soms tot vijfmaal toe naar een plaats terug moeten, omdat de werkplek onbe reikbaar is door foutparkeerders. Veel klein werk kost aanzienlijk meer, dan groot bestratingswerk waarmee doorge gaan kan worden. Bovendien zijn thee pauzes ingevoerd en kleedt het personeel zich om in werktijd, werd verduidelijkt door de directie. Het zijn enkele van de vele aspecten die uit het onderzoek naar voren moeten komen. Ook diefstal van „autoladingen” stenen aldus Scheffelaar. Ze kunnen tegenwoordig alleen nog maar in kleine hoeveelheden naar de werkplek gebracht worden, omdat de stenen anders verdwijnen. Dit werkt eveneens kosten verhogend. zeker geloofwaardig als de pater, maar een Duits accent was niet nodig geweest. (Van onze stadsredactie) HAARLEM.- Inwoners van Haar lem die hun brieven rechtstreeks naar het privé-adres van wethouders sturen lopen het gevaar dat de behan deling een vertraging van 24 uur krijgt. De brief naar het stadhuis sturen is daarom de snelste weg. Dit zei gisteren wethouder Gerard van Noort in de commissie voor Openba re Werken. Het gebeurde aan de hand van een praktijkgeval overigens. Bewoners in de Amsterdamsebuurt hadden de li berale wethouder een schriftelij'k verzoek gedaan om zo snel mogelijk de Byzantiumstraat af te sluiten. De stadsbestuurder bleek geen tijd ge had te hebben om de brief vóór de commissievergadering te lezen. Wèl als deze direct naar de Grote Markt was gestuurd, suggereerde hij. Gerard Buurman (PvdA), die ook een brief had ontvangen, benadrukte de noodzaak van afsluiting in ver band met de verkeersonveiligheid. Zoals bekend protesteert de plaatse lijke middenstand tegen een stop in deze straat. Van Noort beloofde bin nen enkele dagen antwoord. Secreta ris Van Gorkem, stuurde dit wat bij: binnen een paar weken! Plus de 24 uur natuurlijk. Hoofdbestuurder Hulsman erkende desgevraagd dat als de winkeliers volg zaam blijven zij „de sigaar zullen zijn” en dat het bestuur daarom bezig is de hou ding bij de onderhandelingen met de overheid te verharden. In de zaal werd geconstateerd dat nog nooit zoveel ta bakshandelaren bijeen waren geweest. Kienen. Mooie prijzen in de vorm van onder meer een dames- of herenrijwiel en een behangbon wachten poppen, geborduurde de winnaars van de kiena- ivond van de speeltuinvere- niging Dartele Jeugd. Die gen en overmorgen kopen vindt morgen plaats in het tijdens een tentoonstelling van de welfare-club Zon nebloem. Deze wordt ge houden in de ontmoetings ruimte van de Verlosser- kerk op de hoek van de Floris van Adrichemlaan en prof. Eijkmanlaan. Openingstijden: tussen 10.00 uur en 16.00 uur. berg aan de Wüsleiaan 80 in Santpoort. Voorstelling: de Brief van de gene raal van Maurice McLoughlin. Groep: Toneelgroep Hrotsvitha. Regie: Ed Blansjaar. Coördinatie: Frans Bonge- naar. Spelers: Thea Bekker, Jenny Hooisma, Riet Stavenuiter, Petra van de Peet, Jocka Sierhuis, Joke Blans jaar. Axel Elhorst, Eric Verdoes, Frans Rige. Tuinzaal, Haarlems bouw, 20 november 1980.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13