Liefdes Leerschool integer verbeeld handig Kinderlijke humor van Loudon Wainright III exposities toll januari 19Ö inn5 284 333 of schrijf aan overzichteli)k Trompettiste veertig jaar bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest Recordbedrag voor beroemde diamant Poëtische tekst bij Sater y y *i i y g 2 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 Origineel minitheater van solozanger Zwitserse architect Von der Muhll overleden Hans van der Horst I KUNST door Brigitte Sprenger De *-*! r 7 b.v. algemene boekhandel en antiquariaat lWl H.DE VRIES BOEKEN studieboekcentrum van kennemeriand Ged. Oude Gracht 27 - In de Kalfsvelspoort - Studieboekcentrum van Kennemeriand Nederlandse buitenlandse literatuur, kinderboeken Algemene wetenschappelijke boekhandel Jacobijnestraat 5 Antiquariaat, boekkoopjes muziekliteratuur Sport medische literatuur (geen postzegel) voor traditionele blazers, en Neem even die moeite, de KRO is het waard. OVERVEEN. Het is inmiddels al veertig jaar dat Nelly Gaffel-Boerée op die stoel zat bij het Noordhollands Philhar monisch Orkest. De stoel die vrijwel in het midden staat, achter de tweede en de altviolen, de cello’s rechts van haar, de piano links. Achter haar rug staat de percussie opge steld. De plaats voor eerste trompettiste Nelly Boerée. 1. Nelly Boerée altijd nieuwsgierig naar I nieuwe composities 30). JOOST NIEMÖLLER B.S. Marie-Louise “)Vv (ADVERTENTIES) im ALMA POST -■’W 5 Boekwinkels onder één dak 'V HH1 3SC lit- Te Patrick maskeert zijn onzekerheid ach ter het gedrag van een ironisch jong genie, zijn conversatie bestaat uit literaire cita ten. Vrijen, of zelfs maar lief zijn, kan hij niet. Na zijn eerste sex-ervaring (met Stel la) reageert hij door een boek te willen schrijven over erotiek. Tegenover zijn stugge stoerheid, die ik maar mannelijk zal noemen, staan die twee schattige vrij ende meisjes: „Je hand is even groot als de mijne”, zegt Jozé tegen Stella „die van Patrick is zo groot.” Mannelijke ego’s smelten in deze voor stelling als sneeuw voor de zon. Patrick wordt een paar maal flink door Stella te grazen genomen en Jozé’s vader wordt tot een sulletje gereduceerd door Jozé’s licht neurotische moeder. Toen ze weer ging zitten op de inmiddels zo vertrouwde stoel, was het als eerste trompettiste, de enige in Europa destijds. bij dat ze niet alleen trompettis te, maar ook pianiste is. Door de jaren heen zette Nelly Boerée zich in voor nieuwe mu ziek, meestal avant-garde. Ze in troduceerde in Nederland het Concert voor trompet en orkest van Krizek en ook een gelijkna mige compositie van Alexander Aroetjoenjan. Nelly Boerée: „Het orkest-re- pertoire is eigenlijk overgoten met de hoge romantiek. Het valt vaak terug op dingen die mensen herkennen. Maar er is zoveel meer. Het is natuurlijk wel moei lijk voor het publiek: wij kunnen lange tijd repeteren en gewend raken aan nieuwe werken, de mensen in de zaal moeten het a la minute opnemen en overwegen. Maar het hangt van jezelf af.” Nelly Boerée is niet van plan om het nu, na veertig jaar, lang zaam aan te gaan doen en op de lauweren te gaan rusten. Inte- mendaal de uitgave van de uiteindelijke bijna 200 tekeningen in boekvorm een financiële steun geven, ook daarover heeft deze krant uitgebreid bericht. De gemeente liet verstek gaan, maar het boek is onlangs toch verschenen, op de zelfde datum dat een expositie van het merendeel van de tekeningen daarin „Ik voel mezelf, noch als trom pettiste, noch als iemand die veertig jaar in het vak zit, uniek. Ik probeerde meer te doen dan alleen de trillertjes en loopjes te spelen die men gewend is van een trompet in een orkest Het instrument heeft zijn beperkin gen, maar zoveel is wel mogelijk. Ik voel me verontwaardigd wan neer men de trompet nu in nieuw werk gebruikt zoals vroeger. Er is zoveel werk waarin de trompet gebruikt wordt op nieuwe, uitda gende manieren.” Jan Alders exposeert pentekeningen en olieverfschilderijen in Galerie Hoogs- tra Prinsengracht 575, Amsterdam). Tot 11 december. Dinsdag tot en met zondag 13-18 uur. Van der Horst heeft zich niet beperkt tot één aspect van het geheel, noch tot één stijl van documentatie. In sommige tekeningen weegt het architectonische zwaarder dan de sfeer, soms is het een Na zo’n acht solo-elpees, ettelijke optredens en een min of meer toevallig hitje, heeft Wainwright zich in ND- ich- Tel. een leel Da- /52, nel. etc. all 350. Tijdens een gezamenlijke vakantie van het drietal en Jozé’s ouders ontstaat er een liefdesverhouding tussen de twee meisjes, heel mooi en heel speels, die in ieder geval voor Jozé invult wat ze met Patrick niet bereiken kan. Hans van der Horst: tekeningen van het voormalig landgoed Kareol. Tot en met 13 januari 1981 in het Prentenkabi net van het Frans Halsmuseum (Groot Heiligland, Haarlem). Geopend: dage lijks van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. r «ft 4 i IKV SA- irte ne- ler- PO- leel rre- ed. 70, 123- EN, ens 323- IUIS r.pr. 66. ien Uni ird. les, m. el JW 20 tot 20- o. EN 'W/ oh. oh. st., ter, 0,-. ast ien iet, >ed 133 Verzoekjes worden soms ingewilligd (School Days), maar hij kan er ook open hartig eerlijk vooruitko men dat hij niet meer pre cies weet hoe het liedje ging en een andere keer zegt hij eenvoudigweg dat hij er deze avond geen zin in heeft. „Maar ik heb wel iets wat er een beetje op lijkt.” 3 ek. ;cu 23- Ged. Oude Gracht 27 Jacobijnestraat 3 Jacobijnestraat 7 recente grafiek en tekeningen in het Provinciehuis (Dreef, Haarlem). Tot 31 december. Dagelijks van 9-17 uur. De keramisten Nora Baetens, Bep Broos en Alma Langeveld exposeren tot 18 januari 1981 in het Dordrechts Mu seum. Dagelijks 10-17 uur, behalve zon dag wanneer 13-17 uur. In het Gemeentemuseum Arnhem is tot en met 4 januari werk te zien van Jan de Roden (keramiek) en Margot Rolf (weefsels). Kunstenaars Gilbert en George expo seren fotowerken uit de periode 1971- 1980 van 29 november tot 4 januari in het Van Abbemuseum in Eindhoven. Vanuit textiel, een tentoonstelling met werk van Maryan Geluk, Dana Horony- ové, Kathy Hoyer, Carla Kraayeveld en Guusje van den Heuvel is van 29 novem ber tot en met januari te zien in Museum Fodor (Keizersgracht, Amsterdam). Ge opend: maandag tot en met zaterdag van 9.30-17 uur, zondag van 13-17 uur. Jenny Maarschalk (gouaches, zinken reliëfs en foto’s) en Maurice Heerdink (litho’s, etsen, kleurpotloodtekeningen) exposeren in de Openbare Bibliotheek in Zand voort. Tot 20 december De Haarlemse kunstenaar exposeert Loudon Wainwright is een rare van de betere soort. Met een verfrissend kinderlijk gevoel voor hu mor trekt hij onafgebro ken gekke bekken, maakt een origineel minitheater van eindeloos gitaarstem men, zit iemand pestend na te doen wiens gezicht hem niet bevalt, verwisselt zijn gitaar voor een piano wan neer hij Red Guitar moet zingen en krijgt het voor elkaar om zijn publiek in driestemmig koor te veran deren. Er is echter één grote ge mene deler in het oeuvre van Wainwright: zijn con sequente simpelheid. Zo wel de haast minimale wij ze van gitaarspel als de ui terst eenvoudige structure ring van zijn teksten (Air- plan too, bestaat bijvoor beeld uit niets anders dan een lange opsomming van wat je allemaal in een vliegtuig kunt vinden) ge tuigen daarvan. En je moet wel van grote klasse zijn, om zoiets van begin tot eind boeiend te laten zijn. Wainright lukt dat. HAARLEM. Lente Zomer Herfst speelt rond die belangrijke zomer van het eindexamen, die voor iedere jongere een ander leven inluidt. Het gaat niet over problemen van kamerbewoners, of sexue- le uitspattingen, maar over zoeken, vra gen, vinden en weer kwijtraken, kortom, over alle dingen die niet in voorlichtings- boekjes te vinden zijn. Het is veel gekunstelder dan wat Sater ooit deed, past precies in de huidige ont wikkelingen, en ondersteunt de vragende, onzekere thematiek van de voorstelling. Alleen lukte het de spelers in het begin niet altijd om de juiste toon te vinden, waardoor het spel soms amateuristische aandeed. Later werd dat beter, en ik vind het in dit geval geen echt storend bezwaar. Aat Ceelen, komisch acteur bij onder andere de Toneelraad, laat zich in de tekst herkennen met echte Ceelen-achtige grap pen en fantasieën, die ik meestal leuk vind, maar die soms iets teveel de werke lijke gebeurtenissen versluieren. Als Jozé, op de hoogte gebracht van de affaire Patrick-Stella bijvoorbeeld, lacherig een verhaal over een zielige koffer op een perron gaat vertellen, vind ik dat een te gemakkelijke manier om haar reactie te omkleden: het kan voor mij van alles betekenen. Het decor bestaat uit koude metalen meubelen, met één vriendelijke lichtblauwgeverfde tafel: opzet of geldge brek? „Kijk, ik vind dat de klanken in welk genre dan ook niet zo verschillen onderling. Zelfs pop muziek er bestaat niet zoveel verschil tussen dat en klassiek. De klanken zijn niet gedefor meerd maar alleen anders gefor meerd. Vaak zou ik het publiek een injectie van nieuwsgierig heid en belangstelling willen ge- Nelly Boerée: „Muziek is te lang in een corset gehouden (Foto: Ron Michel) Tekening van de westzijde van het voormalige landhuis Kareol Nummer 37 uit de serie Kareol; ondergang van een monument door Hans van der Horst. werd geopend in het Frans Halsmu seum. gendeel, nu zij over een wat moeilijke persoonlijke periode heen is, wil ze meer dan ooit doorgaan en zelfs meer gaan doen. Ze wil zich bijvoorbeeld weer meer gaan bezighouden met kamermuziek. Jozé en Patrick zijn al van kindsbeen af een stelletje, maar nog niet met elkaar naar bed geweest. In de lente ontmoet Jozé Stella, die al wat ervaring heeft. ven voor vernieuwende muziek. Mensen reageren te vaak met „het is niet mooi” of „lelijk” of „gek”. Het hoeft ook niet mooi te zijn. Ik lig ook niet in aanbidding bij het horen van een nieuwe compositie maar ik ben wel al tijd nieuwsgierig.” De achtergrond van het gesloopte Aer- denhoutse landgoed Kareol is wel be kend. De laatste vijf jaar vooral heeft deze Wagneriaanse burcht, gebouwd in de in ons land weinig toegepaste Sezessi- onstijl (Weense versie van Jugendstil), ruime aandacht gekregen, vooral in deze krant. Het eerste dreigement voor het voortbestaan, de eerste pogingen tot be houd, de ontwikkelingen die schommel den tussen plannen voor een gerestau reerd monument of de sloophamer; de treurige geschiedenis en de nog meer treurige, uiteindelijke uitkomst zijn alle schriftelijk goed gedocumenteerd. De Haarlemse tekenaar en tekenle raar Hans van der Horst heeft vooral het laatste hoofdstuk van het verhaal gedo cumenteerd op eigen wijze. Sinds de afbreuk begon vorig jaar gebruikte Van der Horst zijn vrije tijd om naar de Van Lennepweg te fietsen en daar onder de, eerst wantrouwende en later meer vrien delijke ogen van de slopers de dood en ondergang van een unziek monument in tekening vast te leggen. Aanvankelijk zou de Gemeente Bloe- Het is een heel poëtisch stuk, opge bouwd uit korte scènes die steeds het topje van een gebeurtenis laten zien, en de logische verbanden aan jezelf overlaten. ste eigenaar was Joseph Bonaparte, ver volgens kwam het in de collectie van prin ses Tatiana Youssoupoff, en daarna kwam de steen in het bezit van de Parijse juwelier Cartier. „En daar ga ik mee door, hoor. Ik blijf me toeleggen op het werk van nieuwe componisten. De aandacht voor de trompet is groeiende; er is nu weer een nieuw werk van Jolivet dat met de wetten van harmonie breekt. Muziek is te lang in een corset gehouden”. Bij Wainwright is alles een grap. Ook - en mis schien wel vooral - bij de ontnuchterende parodiën van de Stones of The Be- HUI ',ülï I In het Singer Museum (Laren, NH) is van 30 november tot en met 1 februari ’81 de tentoonstelling Kerstkribben uit de hele wereld te zien, (meer dan 400 nummers uit collectie dr. Maria Elisa beth Houtzager). r.sf 11 In Galerie de Kapberg (Egmond aan de Hoef) exposeren tot en met 21 decem ber Simon Hin (beelden). Lies Verdenius (litho’s, Ruth Fischer Jacinta Hin en Sylvia van Berkel (tekeningen), Sylvia Oudekerk (etsen), Dorien Geertsma (ke ramiek), Cees Broersen en Marian de Clopper (aquarellen), en anderen. Woensdag tot en met zondag 12.30-17 uur. Walter Spies en de Balinese kunst is tot 18 januari te zien in het Tropenmu seum in Amsterdam. De tentoonstelling omvat 20 schilderijen en 50 prenten. Tijdens dezelfde periode is de tentoon stelling met beide voeten op de grond, over veranderingen op het platteland in de tropen, te zien in het Tropenmuseum. LAUSANNE (AFP). De Zwitserse ar chitect Robert von der Muhll, mét Edou ard le Corbusier stichter van het internati onale congres van moderne architectuur, is op 83-jarige leeftijd in Lausanne overleden. De in Elzas geboren Von der Muhll vestigde zich in 1925 in Lausanne. Hij publiceerde een reeks studies over archi tectuur en kunstgeschiedenis. treffende combinatie, soms heeft de emotie, de nostalgie bijna, de overhand. De serie is in zes hoofdstukken verdeeld: De Omgeving, Het Huis, De Tuin, De Sloop, De Tegels en Aanvullingen. De serie is vooral een uitstekend, waardevol en nauwkeurig document, waarin eigenlijk alleen aandacht voor het interieur ontbreekt. De ruwe, sfeer- geënte illustraties, met kruipende strui ken die de laatste glorie van het verval len pand net niet kunnen verdringen, zijn uiterst krachtige werkstukken. De serie tekeningen rondom de sloop beel den een overweldigend treurige sfeer uit. Ze brengen machteloze, pijnlijke woede tot uitdrukking. Er is enkel een negatief aspect aan de expositie; verwarring. Het nauwkeurig, uitgebreid document werkt waarschijn lijk meer begrijpelijk en overzichtelijk in een boek je kan dan op je gemak heen en weer bladeren om jezelf telkens weer te oriënteren. Opgehangen, bieden de tekeningen als verslag minder duide lijkheid (de tegeltableaus zijn bijvoor beeld meters verwijderd van de tekenin gen van de plekken waar deze tableaus gesitueerd waren). De extra verwarring die het Frans Halsmuseum daarbij heeft veroorzaakt door de nummering van de serie niet logisch te volgen (nr. 48 wordt bijvoorbeeld gevolgd door nummer 118 en pas na enig gefrustreerd zoekwerk vond ik nr 49) doet heel wat af aan de kern van het geheel. Voorstelling: Lente Zomer Herfst, collectief bedacht, geïmproviseerd en vormgegeven door toneelgroep Sater. Tekst: Aat Ceelen. Regie: Jaap van Donselaar. Dekor/Kostuums: Frits Jansma. Met: Marie-Louise Stheins, Carla Hardy, Hans Ligtvoet, Frieda Pittoors, Roelof den Ambtman. Ge zien op 21 nov. 1980 in De Toneel schuur, daar vanavond nog te zien. „Dat het al veertig jaar is, ja dat is moeilijk te vatten. Zo voelt het echt niet aan,” zegt Nelly Boerée nu, één week na de be scheiden viering van dit feit sa men met haar collegae. „Het is snel gegaan, want het was een erg druk bestaan. Niet alleen de muziek, want ik heb ook drie zonen.” De eerste twintig jaren waren op muzikaal gebied drukker dan de laatste twintig. Nelly, nu we duwe, woonde aanvankelijk in Amsterdam. Vier keer per dag pakte ze de trein, op en neer tussen haar huis en Haarlem, of welk ander dorp het orkest ook moest spelen. Ze kapte met fo rensen toen avondtoilet werd geëist en verhuisde naar Overveen. Behalve in het orkest was ze ook actief op ander muzi kaal terrein: kamermuziek, schoolconcerten met Albert de Klerk, oratoria. Daar komt nog Lebenslaufe, een expositie van en met Manon (m.m.v. Th. Wurth) is tot en met 19 december te zien in het Fundatie Kunsthuis Amsterdam (Lijnbaans- gracht 54). Dinsdag tot en met zondag 13- 17 uur. DELFT. Halverwege de tweede set gespt Loudon Wainwright opeens zijn gitaar af. ,Jk moet even naar de W.C. Praat maar wat met elkaar. Maak het je plezierig. In een minuutje ben ik weer terug.” En inderdaad, na een snelle spurt staat Loudon binnen de minuut weer op de planken, om grapjes te maken over de mensen die van de weeromstuit ook moesten, maar daar kennelijk langer over deden. „Ik heb de wedstrijd gewonnen. Mijn hele leven is een cirkelgang rond het toilet. Jullie vinden het toch niet erg dat ik m’n handen niet gewassen heb? En nu een liedje over water.” De „Poolster” maakte deel uit van de collectie sieraden van Lady Deterding, de weduwe van de oprichter van de Konin klijke Shell. De diamant werd voor de 18de eeuw in de inmiddels gesloten mijn van Golconda in India gevonden. De eer- GENEVE (UPI). De zogenaamde „Poolster” een van de beroemdste dia manten ter wereld, heeft op de veiling van Christie’s in Genève 4,6 miljoen dollar, ca 9,5 miljoen gulden, opgebracht. Het is een wereldrecordprijs voor één enkel juweel op een veiling. Verwacht was dat de 41,28 karaat wegende edelsteen ongeveer drie miljoen gulden zou opbrengen. De koper was een Indiase verzamelaar uit Bombay. Nelly Boerée lijkt een lans te willen breken voor al wat nieuw is: „Het zou fijn zijn als de diri gent zou kunnen breken met het ijzeren repertoire dat het orkest nu speelt. Maar het is voor een dirigent van een provinciaal or kest veel moeilijker dan voor de leider van bijvoorbeeld het Con certgebouw- of Residentie Or kest. De verhoudingen en ver wachtingen liggen anders. Maar wat nu gebeurt is te onevenwich tig. Waarom niet méér nieuw werk? Eigenlijk zouden we alles moeten spelen wat er geschreven wordt. En laten we de componist er dan bij halen, zoals ze vroeger deden. Hij kan dan dirigeren of een bepaalde uitleg geven.” een positie gemanoeu vreerd waarbinnen hij kan doen en laten wat hem op het moment invalt. Je ziet hem denken, tussen twee nummers door: „Wat zal ik nu weer gaan uithalen”. En die twee pretoogjes laten hem geen moment in de steek. Ook niet tijdens een cynisch werkje over zelf moord (Suicide Song), drugs (Acid Song) of tij dens zijn eindeloze collec tie over alcoholmisbruik. ach Boys. En. zowel aan Reggae, Disco, Blues en Country Western lijkt hij een broertje dood te hebben, want daarvan worden de zowel tekstuele als muzikale clichés wel heel nadrukkelijk blootge legd. Als je het over Wainwright hebt, kun je ei genlijk alleen een grote op somming van anekdotes geven. Concert Loudon Wainwright III. Loudon Wainwright: zang, gi taar, piano. Waagtheater, Delft. 20 november 1980. (Van daag nog in het Shaffy- theater, Amsterdam). Carla Hardy (staand) en Stheins. Ze hield voor het eerst een trompet in haar handen op acht jarige leeftijd, bijna vijftig jaar geleden. Voor de piano, waar ze vaak om had gebedeld, was geen geld. Haar vader schonk haar een trompet. Als zeventienjarige kwam ze terecht bij de Haar- lemsch Orkest Vereeniging (HOV), zoals het NPO toen heet te. Ze verliet die stoel enkel voor een periode van twee jaar om bij het Residentie Orkest te spelen tjjdens de Tweede Wereldoorlog.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13