z Ambassadeurs op matje geroepen B bi g< E 0 c het weer order Taiwan ei NVV-vrouwen Sexbotenplan bijna zeker van de baan Kabinet nog verdeeld over Gevangenpoort paar uur bezet willen eigen bond in FNV Kritiek topman NS op minister en Tweede Kamer Directeur weg bij Het Parool achtergrond „Driecentstuk heeft nadelen” Postbank voorlopig op lange baan ïjö te Gemeente Rotterdam teleurgesteld Milieu vriendelij k aardgas winnen Ameland kan niet 01 I .w (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een delegatie van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer is niet welkom in Argenti nië, Chili en Uruguay. f S3 C I gen s o.« ÊS Ï5 BINNEN* EN BUITENLAND Parlementsleden niet welkom in Latijns-Amerika sexboten in de Waalhaven en aan de WEERRAPPORTEN en nno onbew. o UTRECHT (ANP) „Regering en par lement deinzen er nog steeds voor terug om een werkelijke keuze te maken voor het openbaar vervoer en dat is bijzonder teleurstellend”. Nadat om zeven uur een medewerker van het ministerie van CRM van de oezet- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De ministerraad is nog altijd verdeeld over de verlenging van een exportvergunning aan RSV voor de leve ring van duikboten en elektriciteitscentra- ters had gevorderd het pand te verlaten, deelde een politieofficier de bezetters, op hun weigering weg te gaan, mee dat ze zich schuldig maakten aan lokaalvrede breuk en daarom aangehouden zouden worden. les aan Taiwan. Premier Van Agt zei gis teravond dat binnen twee weken een be slissing valt te verwachten. zegd dan uitgebracht. PvdA en CDA zien helder de adder onder het gras. Uitbreiding van het dien stenpakket waar de VVD contre coeur mee akkoord gaat zou de Postbank wel eens overbodig kunnen maken. En daar is het natuurlijk allemaal niet om begonnen. China zou een besluit om de levering van onderzeeërs aan Taiwan goed te keu ren, beschouwen als een onvriendelijke In diplomatieke kringen in Den Haag wordt de mogelijkheid niet uitgesloten dat het bewind op Taiwan slechts belangstel ling voor Nederlandse onderzeeërs veinst, omdat het zich zorgen maakt over de steeds nauwere betrekkingen tussen Ne derland en China. king De gemeente wil echter nog een slag om De delegatie, bestaande uit Ter Beek (PvdA), Scholten (CDA), Ploeg (VVD) en Brinkhorst (D’66), wilde deze landen be zoeken ondanks het feit dat een natuurlij ke gesprekspartner ontbreekt, omdat er geen functionerend parlement is. Volgens zw n zzw nw wnw wzw w JI mini giste gekc opri V( oud- Mos part hij digd Wei; won ders In tege staai titeii dat geve de I dere voot tairt poli! jaar bekt SI leme voor den ware het van De begr Vc hebl werl loos land land proc volk getn cent betr met LI in d toeg joen van wan ofwe B] gekt sche opre Ni de r scha arsei cher een Die geldnood is er ook de oorzaak van, dat volgend jaar niet kan worden begon nen met de uitvoering van voor NS uiterst belangrijke projecten als de ringspoor- baan bij Amsterdam en de vervanging van de Willemsspoorbrug door een tunnel bij Rotterdam, zo luidde de onheilsbood schap van Tuijnman donderdag aan de Tweede Kamer. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen on bew. zw. bew. zw. bew- 1. bew h. bew. h. bew. on bew. regen zw. bew. mist zw. bew. h. bew. mist zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. 1. bew 1. bew. 1. bew. h. bew. onbew. onbew. regenbui mist onbew. h. bew. 3 CC De minister kon de vertegenwoordigers van Chili en Uruguay niet persoonlijk ontvangen, maar het hoofd van de directie Westelijk Halfrond, P. J. F. Daniels, heeft zich tegenover deze diplomaten in dezelf de zin uitgelaten als Van der Klaauw tegenover Argentinië deed. land moet het bestemmingsplan Bui tengebied dat ruimte biedt aan gaswin ning op dit punt niet goedkeuren, aldus schrijft de vereniging in een bezwaar schrift aan de raad. Volgens de vereniging betekent win ning van het gas een zeer grote aanslag op natuur en milieu voor een lange reeks van jaren, veel groter in elk geval dan het bestemmingsplan doet ver moeden. Kwelders en platen van de Wadde neilanden, die regelmatig dan wel inci denteel onder water staan, worden voortaan tot het gebied van de Wad denzee gerekend. Het beleid van be scherming, behoud en/herstel van de Waddenzee geldt dus ook voor die ge bieden. Voorts zal zo spoedig mogelijk een wettelijke regeling voor de Wad denzee worden ontworpen. Dit blijkt uit de definitieve versie van de Nota Waddenzee, die minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening) aan de Tweede Ka mer heeft aangeboden. DEN HAAG (ANP). Met een geweld loze ontruiming heeft de gemeentepolitie van Den Haag gisteravond omstreeks kwart over zeven een einde gemaakt aan de bezetting van de Gevangenpoort in Den Haag. Leden van een anti-militaristi- sche groep uit Rotterdam hadden de poort omstreeks het middaguur bezet uit pro test tegen het proces tegen een dienstwei geraar dat maandag in Den Haag dient. g«i onder anderen minister Van der Klaauw zou een bezoek toch zinvol zijn, waarop werd besloten ook deze landen om mede werking te vragen. De commissie vindt het jammer dat iedere gedachtenwisse ling met deze landen nu onmogelijk is geworden. De commissie heeft sinds dit jaar de mogelijkheid kleine delegaties naar het buitenland te sturen voor rapportage over onderwerpen die relevant zijn voor de Nederlandse politiek. Zo’n delegatie is be gin dit jaar naar enkele West- en Oosteu- ropese hoofdsteden geweest om zich te informeren over de Oost-West-verhou- ding. Het verslag van deze reis was mede de basis van de discussie in de Kamer. tc ■Oi zw zw zw zw zw zw zw wzw zzw zw z no windst w zzo wzw zw w zw windst. windst. wzw nno zzo zw wzw windst. windst zw LEEUWARDEN (ANP). Er is geen milieuvriendelijker winning van de vijf miljard kubieke meter aardgas op Ameland gevonden dan de methode die men nu van plan is. De interdepar tementale planologische commissie heeft in een rapport aan minister Van Aardenne van Economische Zaken dan ook laten weten, dat er geen aan vaardbare alternatieven zijn. De be windsman heeft dit gisteren op het eiland bekendgemaakt bij de officiële aansluiting van Ameland op het aard gasnet. De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee vindt de noodzaak om tot winning van het aardgas onder Ame land door nieuwe ontwikkelingen en feiten achterhaald. De raad van Ame- daad die de ontwikkeling van de Chinees- Nederlandse betrekkingen hoogst ongun stig zou beïnvloeden, maar sluit niet uit dat Taiwan in het geheel geen belangstel ling heeft voor onderzeeërs, doch slechts de Nederlands-Chinese betrekkingen wil verstoren. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Het plan van de gemeente Rotterdam om de overlastge vende prostitutie te concentreren op Parkkade lijkt van de baan. Vooruitzichten voor maandag opgesteld door het KNMI: Enkele opklaringen en later weer regen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 0 tot 3. Minimumtemperatuur: omstreeks 6 gra den. Maximumtemperatuur: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. De ambassadeurs van die landen in Nederland hebben dit de Kamer officieel laten weten. De delegatie zal wel een be zoek brengen aan Brazilië, Peru en Vene zuela. Het bezoek betreft de interne situatie in de landen, hun plaats in de internationale politiek en onderlinge samenwerking. In de drie landen waar de delegatie wel naar toe gaat, zullen gesprekken worden ge voerd met ministers, politieke partijen, werkgevers, werknemers, kerken en an dere maatschappelijke instellingen. De Argentijnse ambassadeur kon niet uitleggen waarom de Nederlandse parle mentariërs in zijn land niet welkom zijn. Zijn Chileense collega wees erop dat Ne derland in de Verenigde Naties Chili heeft genoemd in verband met schending van de mensenrechten. Uruguay zette schrif telijk uiteen dat de weigering te maken heeft met Nederlandse subsidie aan groe peringen die zich tegen het huidige be wind in dit land richten. s MA1 gere (ie i cuss zine stud daar Oc ond( ning ongt vonc den dat i Bi: leme dien De maat is nu echter vol. De socialist Hans Kombrink sprak donderdag over onbehoorlijk bestuur en Couprie (CDA) had het over onverantwoorde en onbe grijpelijke besluiteloosheid. Maar zo on begrijpelijk is die toch niet. De VVD, op de bres voor het particu liere ondernemerschap, ziet in de (staats) Postbank een bedreiging voor de commerciële banken, omdat zij alle ta ken zal gaan uitvoeren en diensten verle nen die de cliënt nu slechts bij de han delsbanken in één huis aantreft. De VVD heeft vooral bezwaar tegen het verstrekken door de Postbank van kredieten aan bedrijven. De overheid krijgt daarmee een onverantwoorde greep op het bedrijfsleven, vreest de VVD. Bij het CDA en uiteraard de PvdA leeft die vrees aanmerkelijk min der. Als staatsbedrijf zal ook een Post bank onder de uiteindelijke controle van het parlement staan. Gezien de miljarden omvattende in vesteringssubsidies die de overheid ook nu al in het bedrijfsleven pompt, aller minst zonder voorwaarden vooraf, zal de greep op het bedrijfsleven niet veel groter worden. Bovendien maakt elk be drijf zelf uit of het voor krediet bij de Postbank of een gewone bank aan wil kloppen. Om aan de bezwaren wat tegemoet te komen wordt al geruime tijd gepraat over uitbreiding (per 1 januari) van het takenpakket van de bestaande gelddien- sten van de PTT. Daarbij gaat het om de verstrekking van variabele doorlopende kredieten, tweede hypotheken en ter- mijn-deposito’s. Dat zelfde geldt de totstandkoming van het „nationale betalingscircuit”, een ineenschuiving van de bankgiro-centra- le en de Postgiro. Gemakkelijk voor de cliënt (snellere overschrijvingen), ge makkelijk voor banken en giro (eenvou diger administratie). Maar rapporten over dat circuit zijn ook al meer toege- De bezetters trachtten nog via een luid spreker een verklaring af te leggen, maar die ging verloren in het geluid van vijf overvalwagens waarin de mobiele een heid ten tonele verscheen. Wel lukte het de bezetters vlak voor de ontruiming het ANP telefonisch twee eisen mee te delen. In de eerste plaats, vinden ze, mag er geen vervolging plaatsvinden van politieke dienstweigeraars. Daarnaast willen de ac tievoerders dat de zeventien politieke dienstweigeraars die momenteel gevan gen zitten, in vrijheid worden gesteld. Weer in binnön- buitenland 12 12 12 11 13 10 12 12 11 13 9 12 17 13 17 13 13 14 7 9 2 9 17 5 13 11 16 17 19 14 16 6 14 17 17 9 4 13 6 de arm houden tot de precieze tekst van de schorsing bekend is, zo lieten beide Rotterdamse politici zij het zonder overtuiging weten. Mocht de gemeente Rotterdam inder daad over het ontuchtartikel zijn gestrui keld, dan is dat eens te meer een argument dat dit artikel sterk verouderd is, aldus Van der Louw. De gemeente moet dan nog sterker gaan pleiten voor een aanpassing. Rotterdam heeft dat de afgelopen jaren voortdurend gedaan, maar onder meer bij de voormalige minister van Justitie, mr. A van Agt, geen gehoor in dat opzicht gevonden. Hoe de uitspraak ook precies moge zijn, het prostitutie-vrijmaken van Katen- drecht en de stadsvernieuwing die daar mee in dat stadsdeel gepaard gaat, moe ten doorgaan, aldus de Rotterdamse be stuurders. Het probleem is simpel: de VVD is mordicus tegen een Postbank, het CDA voor. Maar omdat een conflict hierover beide partijen slecht uitkomt, is de zaak steeds weer op de lange baan geschoven. Zoals bekend, is het kabinet verdeeld over de order die RSV in de wacht kan slepen. Van Aardenne Wil exportvergun ning geven omdat het bedrijf zo’n vette order hard nodig heeft. Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) vreest echter scha de voor de betrekkingen met de volksre publiek China. toen Van der Stee dat idee donderdag op tafel legde. Want dat was nu juist niét de bedoeling. Nog afgezien van praktische problemen als: hoe groot blijft de vinger die de Staat in de pap houdt, worden de PTT-ambtenaren „gewone” werkne mers, kan je nog wel bij het Postkantoor terecht? Want de hele opzet van de Postbank is nu juist om de Staat, via een staats- bankbedrijf met een volledig diensten pakket, te laten concurreren met de han delsbanken. „Concurrentie-bevorde- rend”, zeggen CDA en PvdA „concur rentie-vervalsing”, zegt de WD. Maar daarmee zijn de problemen niet op, en dan hebben we het nog niet eens over de geschillen rond de vraag waar de Postbank zou moeten komen: in Am sterdam (CDA) of Leeuwarden (WD), waarover ook al belofte op belofte is gestapeld. Tussen Van der Stee (CDA) en Smit- Kroes (WD) bestaat ook nog een levens groot conflict over de vraag bij wie het gezag over de Postbank moet komen: bij Financiën, zodat de staat via de Post bank enige greep op het hele bankwezen in ons land krijgt (een mager aftreksel van de socialistische oer-wens om het bankwezen te nationaliseren), of bij Ver keer en Waterstaat, het natuurlijk gezag over de PTT. Dit laatste competentie-geschil is de laatste tijd het grootste struikelblok ge worden voor het nemen van enig besluit over de toekomst van de postale getal diensten. Een geschil ook dat, zolang deze coalitie er zit, niet valt op te lossen. Die hoop hebben zowel PvdA als CDA, ondanks hun aandrang op het kabinet om voor 1 januari te beslissen, allang opgegeven. De Postbank wordt daarmee tot een mooi puntje voor de kabinetsfor matie van de komende zomer. En daar bij geldt, dat hoe langer de WD rege ringsverantwoordelijkheid draagt, hoe langer de échte Postbank uitblijft. De voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State, mr. J. van der Hoeven, heeft gisteren namelijk de vergunningen die de gemeente aan een exploiterende stichting had verleend ge schorst. Dit heeft de gemeente gistermid dag meegedeeld. AMSTERDAM (ANP). A. van der Hart (39) zal per 1 januari aftreden als directeur van het dagblad Het Parool. De hoofddirectie van de Perscombinatie N.V., uitgeefster van Het Parool, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Over de opvol ging van Van der Hart zijn nog geen mededelingen gedaan. Het opstappen van Van der Hart hing al sinds juni in de lucht, toen de hoofddirec tie van de Perscombinatie hem het advies gaf zijn functie neer te leggen. Men achtte hem niet voor de volle honderd procent geschikt. Van der Hart was sedert 1967 bij Het Parool in dienst. Zijn benoeming tot direc teur dateert van oktober 1975. NS-topman Ploeger constateert, dat niet alleen Tuijnman terugdeinst voor het doen van een echte keuze voor het open baar vervoer. Ook de Kamer zit zijns inziens nog steeds niet op het goede spoor, ook al is dan een Kamermeerderheid fa liekant tegen een extra tariefsverhoging. „De Kamer kiest ook niet echt De Kamer leden zeggen dat de ringspoorbaan door moet gaan, en de Willemstunnel en de oeververbinding over de Westerschelde en Rijksweg 19. Ze leggen overal prioritei ten maar als je aan alles prioriteit geeft, dan geef je in feite nergens prioriteit aan”, aldus Ploeger. Zo reageert desgevraagd NS-president- directeur L. F. Ploeger op de plannen van minister Tuijnman van Verkeer en Water staat om volgend jaar de tarieven voor het openbaar vervoer met vier procent extra te verhogen. Die verhoging komt bovenop de jaarlijkse verhoging van zeven procent zodat het treinkaartje volgend jaar rond elf procent duurder wordt als de minister z’n zin krijgt. Hij zegt dat dit nodig is omdat hij in geldnood verkeert. Daarom hechten zij zo aan de koppe ling tussen het grotere takenpakket en de (eventuele) oprichting van de Post bank. Maar Van der Stee het donderdag al weten dat het kabinet, dat daar tot augustus jl. net zo over dacht, wat dat betreft „om” is. De koppeling is niet meer heilig. Lees: vergeet die koppeling maar!. De uitbreiding van het takenpakket (door het kabinet-Van Agt overigens aanzienlijk gelimiteerd) heeft méér haast, vindt hij. Met als argumenten het dalende marktaandeel van de PTT-geld- diensten (14,5 procent nog maar), het afnemen van het aantal zakelijke tegoe den en van de winst over 1980. Maar hetzelfde argument gebruiken CDA en PvdA om de regering juist tot haast te manen. Minister Van der Stee en staatssecre taris Smit-Kroes (verkeer, PTT) de twee „bakkeleiers” in het kabinet spe len nu, om de lieve vrede te bewaren, met de gedachte van een „privatisering” van de Postbank: de getaldiensten van de PTT worden uit handen van die PTT (dus de Staat) gehaald en er wordt een gewone, commerciële bank met particu liere aandeelhouders van gemaakt. Verbijstering alom bij PvdA en CDA (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Vrouwenbond NW wil zich bij het FNV aansluiten als een zelfstandige vakbond met gelijksoortige rechten als de overige bonden van werk nemers. Binnen de vakcentrale worden daarover nu besprekingen gevoerd, maar er is wel een statutenwijziging voor nodig. Dit meldt De Vakbondskrant, weekblad van de FNV. Tot dusver heeft deze vrou wenbond een aparte positie naast de feite lijke vakbeweging. In het blad geeft FNV-voorzitter Wim Kok als zijn persoonlijke mening dat het van dringend belang is dat de stem van de vrouw beter kan worden gehoord in de vakbeweging, ook als ze huisvrouw is en geen werknemer. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft tegenover de Agen- tijnse ambassadeur verklaard, dat de Ne derlandse regering het Argentijnse optre den „niet begrijpt” en daar „zeer teleurge steld” over is. Dat is diplomatieke taal voor een krachtige afkeuring. Ook het op het matje roepen van diplomatieke verte genwoordigers is in Den Haag geen alle daags verschijnsel. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limourg Aberdeen Athene Barcelona Berlin Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis De weigering van Agentinië, Chili en Uruguay om de parlementariërs een vi sum te verlenen, is voor het ministerie van Buitenlandse Zaken aanleiding geweest de diplomatieke vertegenwoordigers van deze landen in Den Haag te ontbieden. Bepakt en bezakt komt een van de actievoerders de Gevangenpoort, tegenover het Haagse Binnenhof, uit, die gedurende een aantal uren door anti-militairisten bezet werd gehouden 19 ZONDAG 23 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.13 uur, onder 16.36 uur Maan op 18.08 uur, onder 09.11 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 11.54 uur en uur Laagwater 03.56 uur en 16.05 uur MAANDAG 24 NOVEMBER Zon- en maanstanden Zon op 08.14 uur, onder 16.35 uur Maan op 19.00 uur, onder 10.21 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 04.40 uur en 16.56 uur Laagwater 00.07 uur en 12.50 uur (Van onze parlementsredactie) Naarmate het einde van de rit nadert stapelen de conflictpunten tussen de coalitiepartners in het ka binet-Van Agt zich op. Zaken als grondpolitiek, hypotheekrente, ab ortus en kabel-tv roepen om een duidelijke besluitvorming, maar verdelen CDA en WD net zo als de vier hervormingsvoorstellen dat eind 1976 het kabinet-Den Uyl deden. Hetzelfde gebeurt nu met de besluit vorming rond de Postbank, de samen voeging van Rjjkspostspaarbank en Postgiro tot één „Staatsbank”. Geen her vormingsvoorstel in de ware zin des woords, maar wel een socialistisch stok paardje dat nog dateert uit de tijd dat Duisenberg in financieel Nederland de scepter zwaaide. In 1977 diende het demissionaire kabi- net-Den Uyl op de valreep het wetsvoor stel voor zo’n Postbank in, maar het kabinet-Van Agt draaide de klok terug. Als belofte echt schuld maakt, dan heeft de minister van financiën, of die nu Andriessen heette of Van der Stee, de laatste drie jaar een enorme schulden last opgebouwd. Welgeteld acht keer beloofde hij op korte termijn, voor het einde van het reces of binnen enkele weken een hard besluit over de Postbank. Maar de me ningsverschillen tussen CDA en WD zijn zo hoog opgelopen dat er geen hel derziende geest voor nodig is om in te zien dat de Postbank er onder dit kabi net niet meer komt. Rotterdams prostitutiewethouder mr. J. Mentink liet donderdag, na de behandel I ling van het schorsingsverzoek van een aantal wijken en een schippersintemaat, al weten dat het sexbotenplan vrijwel j zeker van de baan zou zijn, indien de Raad van State tot schorsing zou besluiten. Burgemeester A. van der Louw en wet houder Mentink reageerden gistermiddag uiterst teleurgesteld over het toewijzen 1 van het schorsingsverzoek. Volgens Men- tink kan de toewijzing de precieze rede- j nen worden pas over enige tijd bekendge- maakt maar op twee argumenten geba- pj seerd zijn: ofwel de gemeente Rotterdam heeft artikel 250 van het Wetboek van Strafrecht („het gelegenheid geven voor ontucht”) overtreden, of de gemeente heeft in strijd gehandeld met een be staand bestemmingsplan. „In beide gevallen moet het erosboten- plan als van de baan zijnde worden be schouwd, zo meent Mentink. „Het invoe ren van een nieuw bestemmingsplan kost vijf tot zeven jaar. Indien de gemeente op artikel 250 struikelt is iedere gemeentelij ke bemoeienis met het concentreren van de prostitutie taboe.” DEN HAAG (ANP) Een driecentstuk zou het voordeel hebben dat alle bedragen „tot op de cent” kunnen worden betaald. Er staan echter belangrijke nadelen te genover. Dit heeft staatssecretaris Van Amelsvoort van Financiën gisteren geant woord op vragen van de Tweede-Kamer- leden Waltmans en Jansen (PPR). De Ka merleden hadden gevraagd of de minister van Financiën bereid was een driecent stuk in te voeren. Van Amelsvoort schrijft verder dat de nadelen die aan een driecentstuk kleven het geringe gemak in het betalingsverkeer betreffen en de korte periode waarover zo’n munt naar verwachting de huidige problemen kan verlichten. Hij wijst erop dat zeer veel van zulke munten geprodu ceerd zouden moeten worden. Beslissin gen over de muntreeks zijn in voorberei ding, aldus de staatssecretaris. K84 5

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 2