Vier ministers van post ontheven a 1 Treinramp: 43 doden Europese boeren Fruitautomaat verboden in eisen verhoging prijzen met 15% Weizman richt eigen partij op Geheime cijfers uitgelekt Brandbommen bij discussie over abortus Noorwegen Ondanks reactie publieke opinie NAVO onderzoekt Euro-parlement tegen doodstraf chemische wapens „Noordzee door vervuiling in ernstig gevaar Werkloosheid in EG drie procent gestegen Bondsrepubliek geeft meeste geld aan defensie procent, Nederland Verkiezingskoorts om Portugese presidentszetel n” ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 i I BINNEN- EN BUITENLAND ,99 functie benoemd is sinds 1945. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU De Poolse regering heeft een belangrijke rooms-katholieke leek be noemd tot één van de acht vice-premiers van de rege ringsploeg. Jerzy Ozdovski, lid van het Poolse parlement en vroeger lid van de progressie ve rooms-katholieke beweging ZNAK, is het eerste niet-com- munistische partijlid, dat in een dergelijke hoge regerings- w - (Van onze redactie buitenland) 1,8 procent, 1,3 hing al ddirec- advies achtte irocent Het t direc- dat de kleven ■erkeer erover tuidige st erop produ- slissin- rberei- ■ntstuk dragen etaald. len te- s Van geant- Camer- De Ka- ónister iecent- lag om :st van beide zonder istge- m de Hij krijgt de verantwoordelijkheid voor familiebeleid en sociale zaken. Vier minis ters van de Poolse regering zijn sinds gisteren van hun post ontheven. Drie van hen zijn tegelijkertijd vervangen. Er worden in het openbaar steeds meer aanvallen gedaan op het regime van de vroegere eerste secretaris van de Poolse communistische, partij Edward Gierek. In het Poolse parlement verklaarde generaal Mieczyslaw Moczar, een zeer machtige figuur, die tijdens het Gierek-regime in het verdomhoekje is geraakt maar nu aan een snelle opleving van zijn tijdelijk afge broken carrière bezig is, dat hij van me ning is dat de Poolse economie opzettelijk uit zijn voegen is gehaald. Moczar, die voorzitter is van de Poolse Rekenkamer, heeft ook aangekondigd dat de jacht wordt geopend op alle mensen die onder het Gierek-regime illegale zomerhuisjes in feite villa’s hebben gebouwd. ’Solidariteit’ krijgt nu ook een uur per week radiozendtijd. Er doen geruchten de ronde dat er een nieuwe stakingsplan d) d NW als een soortige i werk- worden i, maar nodig. jekblad e vrou- le feite- iboten- en be- invoe- n kost nte op gntelij- ;n van (Van onze redactie buitenland) OSLO. Fruitautomaten, die wel beschouwd worden als de roulette van de gewone man, zijn voortaan in Noor wegen verboden. Het ministerie van Justitie in Oslo heeft gisteren een des betreffend besluit genomen. Als motivering voor het buiten de wet stellen van de „eenarmige bandiet” gaf het departement, dat de spelers de voorschriften aan hun laars lappen. Zo is volgens de oorspronkelijkk beper kende bepalingen bij de muntauto- maat het spelen door jeugdigen ver boden. in der en als >ol. De binatie >eft dit opvol- geen ge zijn, Katen- e daar- t, moe- ise be- mr. J. iande- n een ;rnaat, Tijwel Raad m. n wet- üddag wijzen I Men- rede- sndge- geba- erdam k van i voor neente *n be- Ezer Weizman. sche wapens in Europa een sterke reactie van de publieke opinie zullen oproepen. Niettemin hebben de parlementariërs de raad van het Atlantisch bondgenoot schap vanwege de uitbreiding van het arsenaal van defensieve en offensieve chemische wapens door de Sovjet-Unie, in een besluit gevraagd de rol van chemische >r Wim dat het van de i in de w is en BRUSSEL. De Organisatie van Boe renbonden in de Europese Gemeenschap, de Copa, heeft voor het komende jaar een verhoging van de interventieprijzen van landbouwprodukten met 15,3 procent geëist in verband met de stijging van de kosten en de daling van de agrarische inkomens met ongeveer tien procent in 1980. De voorzitter van de Copa, Constan tin Heereman, heeft dit gisteren in Brussel meegedeeld. loosheid nam in deze periode in beide landen met tien procent toe. West-Duits- land deed het met een stijging van acht procent niet veel beter. De Belgische be volking is naar verhouding het zwaarst getroffen met 425.700 werklozen. 10,5 pro cent van de beroepsbevolking. Wat aantal betreft staat Groot-Brittannië bovenaan met 2,06 miljoen werklozen in oktober. (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. Het Europees par lement heeft zich gisteren uitgesproken voor afschaffing van de doodstraf in lan den van de Europese Gemeenschap. Er waren 81 afgevaardigden voor en 31 tegen het voorstel. Tien leden onthielden zich van stemming. De uitslag werd met donderend applaus begroet. inder- I ’estrui- 'ument aldus an nog assing. i jaren leer bij ie, mr. opzicht Want Soares Carneiro, de voorman van de alliantie van sociaal-democraten en christen-democraten, is voor de mees te Potugezen een vrijwel onbekende. Sinds de Anjerrevolutie is hij immers totaal van het politieke toneel verdwe nen. Nog heel even werd zijn naam vermeld: hij werd gearresteerd na de mislukte staatsgreep van Spinola op 11 maart 1975, doch werd twee maan den later weer vrijgelaten. Eanes werd op 27 juni 1976 met 64,1 procent van de stemmen tot president gekozen, dank zij de steun van socia listen, sociaal-democraten en christen democraten. Hij wordt beschouwd als de strateeg van de militaire interventie op 25 november 1975, waardoor een einde werd gemaakt aan de revolutio naire golf die Portugal na de Anjerre volutie overspoelde. De Warschause politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een inval ge daan in het bureau van de Warschause afdeling van de nieuwe vakbeweging ’So lidariteit’. De politie heeft alleen de eerste verdieping van ’Solidariteit’ twee uur lang doorzocht en niet de tweede verdieping, waar de nieuwe vakbondsleden worden geregistreerd. De politie heeft een aantal documenten in beslag genomen, waaron der een brief van de officier van justitie, die betrekking heeft op de wijze waarop de nieuwe machthebbers denken controle te krijgen over ondergrondse bewegingen en met name over de activiteiten van de burgerrechtsbeweging KOR. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Bondsrepubliek West-Duitsland heeft van de Europe se NAVO-landen per hoofd van de bevolking in 1980 het meest aan de fensie uitgegeven, 371 dollar, aldus een' vertrouwelijk NAVO-document dat in NAVO-kringen in Brussel de ronde doet. Daarop volgt Frankrijk, dat zich in 1966 uit de militaire NAVO-integratie terug trok, met 356, Noorwegen met 337, België 329, Nederland met 324 dollar. Minder dan 300 dolaar per inwoner gaven uit het Ver-' enigd Koninkrijk (279), Denemarken (258), Luxemburg (122). De Verenigde Staten hebben volgens dit document verreweg het grootste bedrag per inwoner bijgedra gen met 521 dollar. Het gemiddelde van de Europeanen be draagt 275 dollar, van de Noordamerika- nen 487 dollar en voor,de NAVO als geheel 376 dollar. De verhogingen van de defen siebegrotingen, uitgedrukt in dollar van 1978, waren als volgt: Bondsrepubliek Eanes geniet onder de bevolking een vrij grote populariteit. Nochtans wordt hij van alle kanten op de korrel genomen. Rechts noemt hem de kandidaat van links, omdat zijn kandidatuur door de socialisten en indirect ook door de communisten wordt gesteund. Door een aanzienlijk deel van links wordt hij beschouwd als een rechtse figuur, maar wel de enige die in staat blijkt te zijn om de uiterst conservatieve kandi daat van de Democratische Alliantie te verslaan. verhoging van 3 procent van hun defen siebegroting halen, namelijk de VS, Enge land en Noorwegen. De NAVO-landen wa ren op de NAVO-top in Washington in 1978 overeengekomen die jaarlijkse ver hoging tot 1986 te zullen doorvoeren. De Nederlandse minister van Defensie, P. de Geus, had dit jaar september gezegd dat die overeengekomen drie procent door Nederland niet zal worden gehaald en dat evenmin alle, eveneens binnen de NAVO afgesproken, verbeteringen van de defensie onder het „long term defence programme” (LTDP) zullen worden uitge voerd. Voor het volgende jaar zal Neder land de vereiste drie procent reële groei „niet waar kunnen maken”, aldus de mi nister. Hij zei de nadelen zoveel mogelijk te zullen beperken en te nemen dat de ko mende vijf jaar een verantwoord defen siebeleid kan worden gevoerd. Ook voor wat het LTDP-programma betreft zal Ne derland „al het mogelijke doen om te voorkomen dat het een blok aan het been van de andere NAVO-partners wordt.” BRUSSEL. Het NAVO-parlement is gisteren in Brussel tot de slotsom gekomen, dat plannen voor het stationeren van nieuwe Amerikaanse chemi- Soares Carneiro beargumenteert zijn kandidatuur vanuit de noodzaak aan stabiliteit, die enkel kan worden be reikt als er eensgezindheid bestaat tus sen president, regering en parlement. Vanaf het begin heeft hij zich voor stander getoond van een referendum als in het parlement geen tweederde meerderheid kan worden bereikt om de grondwet te wijzigen. klaar ligt. Deze keer van de spoorwegar beiders en daarover zijn de leiders van ’Solidariteit’ het niet eens omdat een spoorwegstaking door de Russen zou kun nen worden opgevat als een bedreiging voor de veiligheid van het Warschau-pact. Eanes heeft zich immers steeds voor stander getoond van toenadering tus sen de twee grootste partijen van het land. In de praktijk bleek echter dat de sociaal-democraten eerder met de christen-dempcraten een alliantie zochten. De socialistische partij is ach teraf op haar stappen teruggekeerd. Vooral Mario Soares deed op dat mo ment zijn uiterste best om het anti- Eanes-klimaat binnen de partij milder te stemmen, hoe tegenstrijding dit nu ook moge lijken. (Van onze redactie buitenland) HAMBURG. Het ecologisch systeem van de kustwateren van de Noordzee is door toedoen van de mens in aanzienlijke mate in gevaar gebracht. Wanneer nog meer schadelijke stoffen worden toege voegd, schijnt ook de rest van het Noord zeegebied in ecologisch opzicht te worden bedreigd. Dit staat in een Noordzee-rapport van een groep Westduitse deskundigen, dat gisteren op een forum in Hamburg werd behandeld. Volgens prof. Bick, die voorzitter is van de groep specialisten, heeft de Noordzee vooral te lijden van moeilijk afbreekbare stoffen en zware metalen. Daarnaast wordt het ecologisch systeem ook belast door gemakkelijk afbreekbare afvalstof fen waaraan de afbraak veel zuurstof vereist. 1 In het bijzonder is in het gebied van de Duitse Bocht een verslechtering van de situatie geconstateerd. Daarnaast is in de Waddenzee een verhoging van de concen tratie zware metalen vastgesteld, vooral wat de hoeveelheid cadmium betreft. De deskundigen bevelen dan ook aan de lo zing van moeilijk afbreekbare stoffen en zware metalen te verbieden. Ook zou men bij een verder industrieel gebruik van het kustgebied zeer zorgvuldig te werk moe ten gaan. Tevens spreken de specialisten zich uit tegen een dijkaanleg voor landwinning, omdat naar hun mening de Waddenzee in ecologisch opzicht van zo grote betekenis is dat daar economische belangen voor moeten wijken. Ook het lid van de Europese Commissie (dagelijks bestuur der EG) voor Land bouw, Finn Olav Gundelach, vindt dat er voor het landbouwjaar 1981-1982 zo spoe dig mogelijk een beslissing moet komen. De ministers van Landbouw hebben al te verstaan gegeven, dat ditmaal een aan zienlijke prijsverhoging uit de bus moet komen. De onderhandelingen over de nieuwe prijzen kunnen overigens pas be ginnen als de nieuwe Europese Commis sie haar voorstellen heeft ingediend. Eanes is voorstander van het privé-initi- atief en schadeloosstellingen voor de nationalisaties. Deze maatregelen worden echter door de huidige econo mische paragraaf van de grondwet beperkt. Hij wil bijgevolg een grond wetswijziging, doch met twee-derde meerderheid in het parlement zoals wettelijk wordt voorzien. Op buiten lands vlak verdedigt hij de toetreding van Portugal tot de EG en de deelna me aan de NAVO. (Van onze redactie buitenland) Portugal maakt zich op voor de pre sidentsverkiezingen op 7 decem ber. Zaterdag gaat de, ongetwij feld zeer felle, campagne officieel van start en de zeven kandidaten hebben hun propaganda-appa- raat op scherp gesteld. Hoe nauw de militairen na de omverwer ping van de fascistische dictatuur in 1974 nog zijn verbonden met het poli tieke leven in Portugal, blijkt uit het feit dat slechts twee van de zeven kandidaten burgers zijn. De presi dentszetel lijkt uiteindelijk betwist te worden tussen de twee kandidaten die door de grootste politieke partijen van het land worden gesteund: Soares Carneiro, kandidaat van de huidige parlementaire meerderheid, en presi dent Ramalho Eanes, die wordt ge steund door de socialistische partij ondanks de bezwaren van partijleider Mario Soares. De enige die niet vervangen is, is de minister voor volksgezondheid Marian Slivinski. De minister voor bouwnijver heid Edvard Barszcz is vervangen door Jerzy Brzostak. De minister voor arbeid en sociale zaken, Maria Milczarek is ver vangen door Jerzy Ozdovski en de minis ter zonder portefeuille Maciej Wierovrski is vervangen door Stanislav Ciosek, die nu verantwoordelijk is voor de betrekkin gen met de vakbonden. document wijst erop dat de nationale de- fensie-uitgaven per hoofd in het begro tingsjaar 1979-1980 zijn verminderd, ter wijl de bruto nationale inkomsten lichte lijk waren gestegen. Slechts drie NAVO- landen zullen het doel van een jaarlijkse Hij zei dat de daling van de inkomens, die in 1978 7,5 procent bedroeg, vrijwel uitsluitend te wijten is aan de stijging van de kosten die niet in de verkoopprijzen van landbouwprodukten kon worden doorberekend. De Copa verlangt volgens Heereman dat de ministers van Land bouw vóór 1 april 1981 een beslissing nemen. De onderhandelingen beginnen al in het begin van het jaar. In vorige jaren duurde het geharrewar vaak tot ver in de zomer. Het vroegere hoofd van de Poolse veilig heidsdienst dreigde in het parlement met represailles tegen iedereen die het in zijn hoofd haalt „eerlijke communisten, hun vrienden of hun bondgenoten” te kriti seren. De besprekingen die de Poolse vice- premier, Mieczyslav Jagielski, in Parijs voert over financiële hulp van Frankrijk aan zijn land verlopen niet zo vlot als was verwacht. Na een gesprek van een uur tussen Jagielski en president Valery Gi- scard d’Estaing deelde een franse rege ringswoordvoerder mee dat de onderhan delingen de komende dagen verder gaan. Gisteren werd in regeringskringen in Pa rijs de verwachting uitgesproken dat Frankrijk vlot pp tyet Poolse verzoek zou ingaan. Jagielski, die ook voorzitter is van de Pools-Franse economische commissie, toonde zich na afloop van het gesprek „zeer tevreden”, maar wilde verder niets kwjjt, evenmin als de woordvoerder van de Franse regering. Polen heeft naar ver luidt schulden van vier miljard frank aan Frankrijk, waarvan de komende twee jaar twee miljard moet worden afgelost. Polen heeft dan ook om een nieuwe aflos- singsregeling gevraagd. Die geslaagde operatie maakte hem niet alleen opperbevelhebber van de strijd krachten, maar leverde hem bij de presidentsverkiezingen ook de aan hang. op van socialisten, sociaal-demo craten en christen-democraten. De president verloor echter de steun van deze partijen een voor een. Vooral zijn eigenmachtige vorming van drie ach tereenvolgende regeringen in 1978 en 1979 werd hem door de politieke par tijen erg kwalijk genomen. Deze rege ringen waren het gevolg van de mis lukte pogingen om een centrum-rege- ring samen te stellen, bestaande uit socialisten en sociaal-democraten. Soares Carneiro wordt hier veel meer verbonden met het Portugese kolonia le verleden dan met de Anjerrevolutie. Zijn militaire carrière bracht hij gro tendeels in Angola door, waar hij niet alleen zeer rigide optrad tegen de on- afhankelijksbeweging MPLA, maar ook probeerde het op een akkoordje te gooien met de ook door Zuid-Afrika gesteunde concurrerende beweging Unita. In juni 1974 keerde Soares Car neiro naar Portugal terug, waar hij zich beperkte tot militaire taken. In september 1974 werd hij tot kolonel gepromoveerd en in februari 1980 tot generaal. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM De Israëlische oud- minister van defensie Ezer Weizman heeft gisteravond voor de televisie in Israel aan gekondigd dat hij een eigen partij gaat oprichten. Volgens het voorstel van Weizman moet oud-minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan de leider worden van deze partij en de toekomstige premier, terwijl, hij ook oud-premier Rabin heeft uitgeno digd zich bij zijn partij aan te sluiten. Weizman wil dat zijn partij een alternatief wordt voor zowel de Likoed als de Arbei derspartij, die nu in de oppositie is. Inhoudelijk sprak Weizman zich niet tegen de vestiging van een Palestijnse staat uit. Hij zei voor een Palestijnse iden titeit te zijn, en sprak de verwachting uit dat de status van de bezette gebieden als gevolg van de Camp David-akkoorden en de Palestijnse autonomie zeker zal veran deren. In eerste instantie pleitte Weizman voor volledige autonomie, behalve in mili taire zaken en zaken van buitenlandse politiek. Volgens Weizman moeten na drie jaar autonomie de zaken verder worden bekeken, waarbij alle opties open zijn. wapens in de strategie van de organisatie te onderzoeken. De terughoudende opstelling van de NAVO-parlementariërs wordt door woordvoerders verklaard uit het feit, dat het om een nieuw vraagstuk voor het westelijke bondgenootschap gaat. Chemi sche oorlogvoering is in de raad tot dus verre nauwelijks aan de orde gekomen. Nu de Sovjet-Unie evenwel op dit ge bied snelle vooruitgang heeft geboekt en zowel defensieve als offensieve wapens heeft ingevoerd, is de vraag acuut gewor den hoe de alliantie moet reageren, aldus het NAVO-parlement. De militairen wij zen erop, dat de Russische soldaat in tegenstelling tot die in het Westen, geen zware beschermingsmiddelen hoeft te dragen, daar de NAVO-landen in Europa niet over chemische aanvalswapens be schikken. De westelijke troepen moeten echter beschermende apparaten en pakken dra gen, wat een verlies van hun inzetbaar heid en beweeglijkheid betekent, dat op 30 a 40 procent wordt geraamd. Aanleiding tot de discussie in de giste ren geëindigde tweedaagse bijeenkomst van de parlementariërs in Brussel was het besluit van het Amerikaanse Congres 3V2 miljoen dollar uit te trekken voor de pro- duktie van nieuwe chemische wapens. Anderen zien in hem niet meer dan een marionet, onderworpen aan de al machtige eerste minister, Soares Car neiro, overigens geen familie van hem. Zijn tegenstanders zien in Soares Car neiro de verpersoonlijking van het Po- tugees fascisme en kolonialisme. In elk geval is hij een zeer omstreden maar ambitieus en dynamiek persoon. 1 MADRID (AP) Een viertal rechtse jon geren heeft gisteren in een collegezaal van de universiteit van Madrid waar een dis cussie over abortus plaatsvond, enige ben zinebommen naar binnen geworpen. Vier studenten onder wie drie meisjes, liepen daarbij lichte brandwonden op. Ooggetuigen zeiden dat de aanvallers onder de kreet „lang leve Christus ko- ning” de zaal binnenstormden, waar zich ongeveer 200 studenten en docenten be- i vonden. Nadat ze de brandbommen had den gegooid wisten ze te ontkomen, voor dat de politie arriveerde. Binnenkort wordt bij het Spaanse par lement een abortus-wetsontwerp inge diend, waartegen door rechtse groeperin gen hevig wordt geprotesteerd. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. Het aantal werklozen in de EG is in oktober met drie procent toegenomen tot een record van 7,4 mil joen. Dat komt overeen met 6,7 procent van de beroepsbevolking. In september waren er 7,1 miljoen mensen zonder werk, ofwel 6,5 procent van de beroepsbevol king. Vooral Denemarken en Luxemburg hebben het in oktober wat betreft de werkgelegenheid slecht gedaan: de werk- i Het dodental bij het ernstige treinongeval gistermorgen in het zuiden van Italië is tot 43 gestegen. Bij het ongeluk kwamen twee sneltreinen met elkaar in botsing. Eerder was een van deze treinen ontspoord als gevolg van een botsing met enkele goederenwagons. Niet-partijlid in Poolse regering Noorwegen 2,1 procent, Canada 1,1 procent, VS 2,7 procent en Engeland 3,7 procent. Voor de NAVO als geheel was de defen- sieverhoging per hoofd 1,9 procent. Het I

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 3