Plannen zijn op papier allemaal al klaar Plaquette voor directeur Zandvoort cometé Centrum 111 s Ga naar Engeland via Hoek van Holland-Harwich opnieuw in actie voor de werklozen Praatgroep voor werklozen in 'Streek in ‘t kort „Er bestaat behoefte aan discipline in onderwijs Groeiende belangstelling voor Gereformeerde School ..mmmh parfum fxS SÉ hoek van hólland harwich fi; V I noord wijkerhout zwaanshoek ■I ■I ij w I ‘O I. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 REGIO 5 4 □□l A Nieuwstraat 3, H’lem, tel. 312916 Rivièradreef 31, Schalkwijk, tel. 334236 ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR BLOEMSCHIKKEN (.van een onzer verslaggevers) LISSE. De voorzitter van het bestuur de heer P. G. Segers heeft een eenvoudige verklaring voor de bloei die de Gereformeerde School in Lisse momenteel, pre cies 75 jaar na de oprichting, doormaakt. „Bij ons heerst nog discipline. Dat is het grote ver schil met de andere scholen. Veel ouders hechten eraan dat hun kinderen leren wat orde en gezag zijn. Daar bestaat behoefte aan. Vandaar dat ook veel andersden kende gelovigen hun kinderen naar deze Gereformeerde School sturen.” (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. De dienst openbare werken heeft in samen werking met de Nederlandse Spoorwegen een plan opgesteld voor de aanleg van een stations plein bij de halte Nieuw Vennep aan de Schipholspoorlijn. Wan neer men met de aanleg van het stationsplein kan beginnen is op het stadhuis echter nog niet bekend. Gen. Cronjéstr. 150, H’lem (N), tel. 251385 Kruisstr. 26, H’lem, tel. 320596 Moet w die gezichten zien als ze uw nieuwe I parfum opmerken. Geur is een gebaar naar de ander. Ton van Hoof „De Luijfel” Parfumerie Van Niel Hildering I***’’ I' J Ue- Aanleg station Nieuw Vennep wacht op geld tn’s De Schipholspoorlijn ligt er al. Aan het station moet binnenkort worden begonnen. Tenslotte is de dienst openbare werken .min' De heer L. Walhout. hoofd van de school .00 berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem (ADVERTENTIES) De bon ongefrankeerd opsturen naarantw nr. 3, Londen reizen v.a. f 176.- p.p. Auto-/motor-retour all-in v.a. f 223.- p.p. Bungalowvakanties v.a. f 337,- p.p. e 7-daagse treinreizen naar de Zuidkust v.a. f 510.- p.p. De heer P. G. Segers, voorzitter van de schoolvereniging. veg ten jks 5at. Vm .90 .85 .00 .70 .00 .80 r r lokalen en een onderwijzersworüng. De bouwkosten bedroegen 24.442 gulden. Vier jaar later kwamen er twee lokalen bij en in 1910 nog eens twee. Tot 1920, toen de lager-onderwijswet van kracht werd, draaiden de ouders ge- zamelijk voor alle kosten op. Er was geen enkele subsidie. Voor elke leerling moest 15 tot 35 cents schoolgeld worden betaald. Bij de opening telde de school 146 leerlin gen. In 1914 was dit aantal opgelopen tot 320. Nu zijn het er 255, maar de groei zit er weer in. Het evangelie is het richtsnoer voor al les wat de gereformeerden doen of nala ten. Ze hebben hun eigen strenge regels en zijn daar uiterst principieel in. Dat is ook op school duidelijk te mer ken. Per week wordt tweeënhalf uur uit getrokken voor het godsdienstonderwijs. Voorzitter Segers vertelt dat het geloof bij de ouders van de leerlingen in het dage lijks leven een overheersende rol speelt. Ze laten zich daarbij niet afleiden door aardse bijzaken. „Je zult bij de ouders Sinds die tijd heeft Zandvoort het aan tal geregistreerde werklozen zien verdub belen tot bijna honderdnegentig, maar is er voor hen vrijwel niets gedaan. „Op de welzijnsmarkt van veertien dagen geleden hebben verschillende mensen daar vra gen over gesteld, maar het enige wat we konden doen was wijzen op de briefwisse ling met de gemeente en hun afwijzend besluit”, zegt Ton de Vries. Hoewel door het niet reageren op de brief van de minister een rijksbijdrage voor 1981 al uitgesloten is, wil het werklo zencomité proberen om dan in elk geval in 1982 met het opzetten van een centrum te beginnen. Het comité heeft de gemeente raad daarom een brief gestuurd, waarin opnieuw gevraagd wordt het welzijns werk voor werklozen mogelijk te maken. Het werklozencomité denkt daar geheel anders over en probeert al enkele jaren de vaak bestaande sociale problemen van werklozen onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen. Een uitvoe rige briefwisseling tussen comité en ge meente resulteerde in 1977 echter in een raadsbesluit, waarin de fracties te kennen geven de noodzaak voor zo’n hulp- en adviescentrum niet in te zien. kunnen. „We hebben hier een grote ach terstand op het gebied van de hulpverle ning”, zegt Ton de Vries van het comité. „Er is voor die mensen geen enkele op vang en door het gemeentebestuur wordt het probleem domweg ontkend. Hun filo sofie is: we hebben het strand en de zee, je kunt hier heerlijk recreëren dus is er geen vuiltje aan de lucht”. „Iemand maakte ons toen ook attent op de circulaire van de minister, waarin hij financiële steun voor dergelijke projecten aanbood. Het heeft ons hogelijk verbaasd dat de gemeente Zandvoort die circulaire nooit naar buiten heeft gebracht. Wij wis ten van het hele bestaan ervan niets af.” (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. In het Centrum 111 gaat maandagmiddag een contaktgroep van start voor mensen die niet meer actief aan het arbeidsproces deelnemen, zonder werk zitten dus. WAO-ers, WW-ers, AAW- ers en vervroegd gepensioneerden, alle maal zijn ze welkom. Opzet van de organi satoren is deze mensen uit hun isolement te halen. In het Centrum is er volop gele genheid in een ontspannen sfeer eens met elkaar van gedachten te wisselen, een kaartje te leggen of informatie uit te wis selen. Aanleiding voor het initiatief waren klachten, dat er op dit gebied te weinig activiteiten zijn in Heemstede. Het Cen trum 111 heeft die handschoen opgepakt en de contactgroep opgericht. Hoe groot de belangstelling zal zijn, moet worden afgewacht. De bijeenkomst is opgezet in samenwerking met enkele werklozen, die uit praktijk weten waar de schoen wringt Het ligt in de bedoeling maandag onder de bezoekers te peilen aan wat voor soort activiteiten de grootste behoefte bestaat „Het kan best zijn dat er bijvoorbeeld belangstelling voor tuinieren bestaat”, vertelt Wil Trossèl, staflid van Centrum 111. „Daar gaan we dan iets mee doen. De initiatieven moeten wel van de bezoekers zelf uitgaan.” aat; F. G. J. aat; tan; I Met of zonder auto9 Helemaal vrij of alles verzorgd7 Alles is mogelijk. Tegen aantrekkelijke prijzen jui- Vm s. •ve- Vm veg :da- ADVERTENTIE) Spekstraat 5 - Tel. 324961 - Haarlem belast met de aanleg van beplanting en verlichting en moet het bestaande fiets pad worden verlegd. De perrons van het station zullen via beide zijden van de Venneperweg zijn te bereiken langs de door de NS aan te leggen trappen. Voorts zullen ten behoeve van rolstoelgebruikers aan de noordoostzijde van de weg helling- banen worden gemaakt. Volgende week maandag zal de raadscommissie voor openbare werken zich buigen over de door de dienst openbare werken opge stelde plannen. „Wij denken dan aan een centrum, waar hulp en advies gegeven kan worden bij ontslag, sollicitaties en arbeidsgeschillen. Ook moet er de mogelijkheid zijn voor scholing, het geven van cursussen en cul turele projecten. Kortom, de werklozen moeten leren omgaan met het werkloos zijn en het idee krijgen dat ze zelf iets aan hun situatie kunnen doen. Alleen op die manier kun je de mensen uit hun geestelij ke nood halen”, aldus De Vries. Sint Nicolaas. Vandaag brengt Sint Nicolaas een bezoek aan het Bollendorp Noordwijkerhout. Om twee uur zal hij op het bordes van het raadhuis door burge meester Winkel worden ontvangen en worden toegesproken. Daarna gaat de Sint met de muziekverenigingen De Har pe Davids en St. Jeanne d’Arc een tocht door het dorp maken. Om half vier zal de kindervriend met een groot aantal pieter mannen op het plein voor de St. Victor- kerk door pastoor Hooimans worden ver welkomd. Op zondag 30 november komt Sint Nicolaas op twee plaatsen naar een kindenniddag: van half twee tot drie uur in het Viktorhuis aan de Kerkstraat en van vier uur tot half zes in Hotel van der Geest. Orde en gezag. Wie de school op een willekeurige ochtend bezoekt, wordt er onmiddellijk mee geconfronteerd. Op het schoolplein staan de kinderen van ver schillende klassen in keurige rijen van twee opgesteld. Als het fluitsignaal klinkt, wandelen de jongens en meisjes in het gelid naar binnen toe. Alvorens de lessen beginnen zingen de scholieren gezamen lijk een psalmvers. Dat is altijd zo geweest en zal nooit veranderen. De Gereformeerde School telt momen teel 255 leerlingen. Ze komen niet alleen uit de bollenstreek, 46 scholieren worden elke dag met een speciale bus uit de Haar lemmermeer naar school gebracht. Het gebouw heeft acht lokalen. Daar zullen er nog eens vijf bijkomen. De geloofsbele ving speelt bij de gereformeerden ook op school een belangrijke rol. Het onderwijs moet, in de visie van deze mensen, in het verlengde liggen van het gezin en de kerk. Vanuit die filosofie is de school in Lisse 75 jaar geleden opgericht, zo vertelt de direc teur de heer L. Walhout. „Een christelijke opleiding werd als noodzakelijk gezien. De ouders zelf hebben voor de bouw het geld bijeengebracht. Voor die tijd, het was 1905, een unieke zaak.” Bij de opening, op 1 december van dat jaar, bestond het schoolcomplex uit vier Veel aandacht is er voor de creatieve vakken. Ook voor de vaderlandse geschie denis is, na veel experimenteren, een ei gen aanpak gekozen. Datzelfde geldt voor de rekenlessen. Om de logica bij het leren van sommen duidelijk te maken, wordt niet met cijfers maar met houten blokjes gewerkt. Het blokje „drie” is de helft kleiner dan het blokje „zes”. Samen zijn ze weer net zo groot als het blokje „ne gen”. Volgens de onderwijzers krijgen de kinderen zo een beter inzicht in de materie. Het jubileumfeest wordt geheel in stijl gevierd. Volgende week woensdag is er een speciale kerkdienst in de Gerefor meerde Kerk aan de Tulpstraat in Lisse. Er wordt een speciale schoolkrant uitge geven, met daarin onder meer een verhaal over de geschiedenis van de school. In de school zelf wordt een expositie met oude foto’s ingericht. Vooral onder de oud-leer- lingen zal daar veel belangstelling voor bestaan. Op 28 november is er een open huis, ’s Avonds vanaf half acht is ieder een welkom in de school. Een week eer der, op 22 november, wordt in een van de veilinghallen een kindermarkt gehouden. De opbrengst van die manifestatie gaat naar de actie Woord en Daad, voor de bouw van christelijke scholen op Tahiti. De Gereformeerde School aan de Schoolstraat te Lisse. 1 december viert de school haar 75- jarig bestaan. bied tussen de Oosterdreef en de spoor baan door een definitieve voorziening wordt vervangen. Volgens de direkteur van het sociografisch bureau de Meerlan den denkt men in de toekomst een klein schalig industrieterrein als „Beuken horst” in de directe omgeving van het nieuwe station te ontwikkelen, omdat ge zien de hoge geluidsbelasting woning bouw in dat gedeelte van Nieuw Vennep onmogelijk is. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Het werklozencomité Zandvoort is er hoogst verbaasd over, dat de gemeente geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om een rijksbijdrage te krijgen voor het opzetten van sociaal-culturele activitei ten ten behoeve van werklozen. Uit een circulaire van het ministerie van CRM blijkt dat een aanvraag daartoe vóór 1 oktober ingediend had moeten zijn, maar de gemeente Zandvoort heeft dat niet gedaan. Het werklozencomité heeft de circulaire pas kort geleden voor het eerst onder ogen gekregen. thuis dan ook bijna nergens een televisie aantreffen,” vertelt voorzitter Segers. „Het wereldgebeuren wordt gevolgd via de krant, natuurlijk het Reformatorisch Dagblad.” Bestaat zo niet het gevaar dat de kinde ren het contact met de buitenwereld ver liezen? Wereldvreemd worden? Voorzitter Segers denkt van niet. Problemen in het vervolgonderwijs, zijn die er dan niet? „Daar hebben we nooit klachten over ge hoord,” aldus Segers. Het blijkt bovendien een misverstand te veronderstellen dat het onderwijs zelf in die 75 jaar niet is veranderd. Wat het lesgeven betreft is, zo beweert Segers, de Gereformeerde School de tijd zelfs voor uit. „We doen al jaren aan differentiatie binnen de klassen. De leerlingen worden verdeeld in kleine gelijkwaardige groep jes, zodat iedereen het onderwijs kan vol gen in zijn eigen tempo en op zijn eigen niveau. De bijbel zegt: elk mens is geroe pen om te leven met Gods eer, met ge bruikmaking van de gaven die God hem geschonken heeft.” (Van onze correspondente) ZWANENBURG. Mevrouw Schrö- fer-De Ruiter heeft gistermiddag, onder grote belangstelling, in de kantine van de Cirkel BV aan de Veneweg een pla quette onthuld van haar vorig jaar de cember overleden man. De heer J. Schröfer was oprichter en directeur van het bedrijf, dat is gespecialiseerd in sta len kantoormeubelen, magazijnstellin gen en tekentafels. De heer Schröfer had de reputatie een zeer sociaal bewogen man te zijn, die het wel en wee van zijn werknemers na aan het hart lag. Hij betrok het personeel ook direct bij de bedrijfsvoering. Al in 1934, vlak na de oprichting, stelde hij een ondernemingsraad samen om zo de me dezeggenschap van zijn werknemers te regelen. Oorspronkelijk was de heer Schröfer actief in de verwarmingstechniek. In zijn vrije tijd knutselde hij buizen om tot meubelen. Die hobby werd later zijn beroep. Het bedrijf in Zwanenburg is uitgegroeid tot een complex met een vloeroppervlakte van dertigduizend vierkante meter en driehonderd werkne mers. Tot 1974 was hij als directeur aan de Cirkel verbonden. Op de foto zijn echtgenote bij de plaquette. Naast de beschikbaarstelling van een gemeentelijk krediet van iets meer dan 7 ton, waarvoor de raad in januari haar toestemming moet geven, wacht de Haar lemmermeer namelijk op een Rijkssubsi- die waarmee de aanleg wordt gefinan cierd. Volgens de dienst Openbare Wer ken is echter nog niet duidelijk wanneer dit geld op tafel komt. Volgens de plan ning moet de Schipholtrein in mei 1981 gaan rijden. Vóór het station, dat een belangrijke schakel moet gaan vormen voor het open baar vervoer tussen Nieuw Vennep, Alp- hen en een gedeelte van de Bollenstreek met Amsterdam en Den Haag, zal men een stationsplein aanleggen met enkele bus halten en taxistandplaatsen. Ook zal een parkeerterrein worden aangelegd waar ongeveer 50 auto’s gestald kunnen worden. Het station, dat ter hoogte van de krui sing Venneperweg Kagertocht is gepro jecteerd zal via een voetpad met de Oos terdreef worden verbonden. Het ligt in de bedoeling dat deze verbin ding met de woonwijk ten noordoosten van de Venneperweg later in het nog te ontwikkelen bebouwingsplan van het ge- Intocht. Sinterklaas komt vanmid dag om 14.00 uur aan in Zwaanshoek. Dit keer echter niet zoals gewoonlijk op de steiger tegenover de fa. Ravenstein, maar bij het steigertje tegenover de fam. Snoeks, even voorbij de brug. Na het welkomstwoord gaat de Sint door het dorp via de volgende route: Bennebroe- kerdijk, Bennebroekerwek, Klinken- bergstraat, Noppenstraat, Goudriaan- straat, Bennebroekerweg, de Oase. Een maal in de Oase wordt de Sint nogmaals welkom geheten, ditmaal door de heer Ruighaver. Voor meer informatie, daar waar ze van reizen weten of bel rechtstreeks Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Big Ben Tours, telefoon 01747- 6412 Hoek van Holland Algemeen, telefoon 01747 3944 Hoek van Holland >rp/ 6 ico- 3140 VD Hoek van Holland. Ik wil meer weten over uw reizen, stuurt u mij daarom uw brochures. naam- adres-ENIGE postcode-- route met x le en 2e klasse! woonplaats---- mm m m m J Geldig vanaf 1 nov. 1980 Al sind 1976 is het comité bezig in Zand voort een hulp- en adviescentrum op po ten te zetten, waar werkloze inwoners van de badplaats met hun problemen terecht Fijn dat de beste parfumerieën van Nederland nu gemakkelijk te herkennen zijn. Let maar op dit embleem. Het betekent: Winkelen voor uw plezier. Vriendelijke en attente bedie ning. Kwaliteit en keus. Deskun dige begeleiding en advies. Ontdek het zélf bij de beste parfumerieën van Nederland. Bodepa, Nassauplein 37,2585 ED s-Gravenhage 1

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5