Vermindering van OGB-iej|oging s Kerstactie „Bijzondere Hulp Wegloophuis verwerpt de ambtelijke adviezen Wijk te Kijk komt naar de Slachthuisbuurt Ijaarlemmer lelletjes Ê3 I moet twintig mille opleveren HD helpt u weer met rijmen maken is centenkwestie ii wi Manieren Wï 25 ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 8 X’ 9 STAD Z I Felle kritiek Dubbel gepakt” COMITÉ LENIGT STUKJE SOCIALE NOOD ■raLe vw - ele ven tun- ver- ;id I I LI i I I I (Van onze verslaggevers) HAARLEM. De gemeentelij- ke onroerend goedbelasting in Haarlem gaat in 1981 iets minder omhoog dan de 10,9 percent die het college van B. en W. in juni, bij de aanbieding van de ont- werp-begroting, voorstelde. B. en W. achten het verantwoord om van die 10,9 percent 0,3 percent af te knabbelen. 11 31 I t 5 1e- Han Overbeek 's motie over de OGB haalde het gisteren niet in de Haarlemse raad. (Zie ook de begrotingspagina) wijk te kijk >keu- mtr as (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Wij vinden dat de psychiatrische inrichtingen niet de meest aangewezen partij kan zijn om initiatieven als de onze te becommentariëren. Bedoelde instellingen hebben gezien hun functie weinig belang bij het ondersteunen van de doelstelling van een opvanghuis voor mensen die uit hun instelling weglopen.” Met onder meer deze woorden reageert de Initiatiefgroep Wegloophuis Haarlem in een nota op het onlangs uitgebrachte ambtelijke advies om het wegloophuis, waar weggelopen psychiatrische patiënten kunnen aankloppen, niet te subsidiëren. Het college van B. en W. heeft dit advies overgenomen. Ook wil het college niet meewerken aan een financieringsregeling via de Algemene Bijstandswet. regeling woon-werkverkeer voor ambte naren, een vijfde verbouwleider en een drietal nieuwe ambtenaren in. Eén per- Han Overbeek en z’n vrienden kregen felle kritiek van Mensink. De wethouder herinnerde hem aan de afspraken die college en raad in juni van dit jaar maak ten over nieuwe uitgaven voor 1981. „Die wensen zijn door alle toenmalige college partners geaccepteerd. In de tussentijd is er in de financiële situatie voor de ge meente niets veranderd, ik snap niet dat u deze zaak wilt terugdraaien.” WIJK TE KIJK is het portret van een stukje Haarlem waarop kinderen naar school gaan, mensen in de hondepoep stappen, plantsoenen groen of niet groen zijn, vetes bestaan, de kroeg om elf uur dicht gaat, de auto van de buurman voor de deur staat, de lift kapot is, kortom waar Haarlemmers hun dagen slijten. Bij de schildering van dat portret gaat het vooral om het beeld dat de bewoners zelf van hun wijk hebben Verslaggevers van Haarlems Dagblad leggen al die blauwdrukken over elkaar in één pagina: Uw WIJK TE KIJK door de bril van u, van uw buren en van uw onbekende buurtgenoten cent OGB-verhoging levert de gemeente 275.000 op. Fractieleider Ben Evers van PSP/PPR- straat 1 (geopend van maandag tot en met vrij dag van.8.30 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur) en het Califomiëplein 17 (ge opend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur; op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur). U kunt ook in Heemstede te recht bij ons bijkantoor aan de Raadhuisstraat 60 (geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur). Ons hoofdkantoor aan de Oudeweg 12-14 in Haar lem is van maandag tot en met vrijdag geopend van 8.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 8.00 tot 18.00 uur. Zij die een beroep op het comité willen doen, kunnen bij ons hoofdkan toor aanvraagformulie ren verkrijgen. Tot slot nog dit: met uw geld wordt omzichtig omge sprongen. Overigens zul len alle giften in deze ru briek verantwoord worden. 22 Soaarndam 23 Stationstxiurt 24 Transvaalbuurt 25 Vijfhoek/Raaks-Doelen 26 Zuiderhout 27 Wilhelmmapark 28 Bosch en Vaart 29 Haarlem Zuid-West 30 Leidsevaart 31 Frans Hals 32 Stuyvesant 33 Te Zaanen 34 'Planetenbuurt 35 Kleverpark 36 Centrum t of laar! de WD-woordvoerder Dré Kraak en de mocraat Jaap Bregman wezen beide wij zigingsvoorstellen, zowel dat van CDA als dat van Ben Evers en Han Adelaar, af. Beide voorstellen strandden, toen ’t op stemming aankwam. Dat betekent dat de onroerend goedbelasting in Haarlem vol gend jaar met 10,6 percent omhoog gaat. Er is een wondertje nodig om dat percen tage nog verder te verlagen. De commu nist Pieter Eibers achtte de voorgestelde verhoging van de OGB „onaanvaard baar”. Hij steunde daarom, zonder resul taat overigens, de voorstellen van PSP/ PPR. dat er geen enkele aanlei ding is het comité op te heffen. Integendeel, het zit weer te springen om geld om zijn werk voort te zetten. Vandaag start de traditionele Kerstac tie van het comité. Het streefbedrag is 20.000 gulden. door Hans Invernizzi CDA en PSP/PPR kwamen gistermid dag, toen de gemeenteraad bezig was te stemmen over tarieven en tijdens de be- grotingsvergaderingen ingediende moties en amendementen, met voorstellen om méér percenten OGB in te leveren van de door B. en W. voorgestelde tariefsverho ging. De christen-democraten en de twee- mansfractie van Ben Evers en Jan Ade laar dienden daartoe gistermiddag wijzi gingsvoorstellen in. combinatie zocht dekking voor een ver mindering van de OGB-tariefsverhoging met 1,9 percent in het winstegalisatie- fonds van de nutsbedrijven. Hij wil daar uit een bedrag van iets meer dan een half miljoen lichten. Mocht dat geld volgend jaar tóch nodig blijken om klappen in de nutsbedrijven op te vangen'— dat fonds is juist gesticht om onverwachte wijzigingen in de tarieven die de nutsbedrijven moe ten ophoesten voor aan hén geleverd gas, electriciteit of andere goederen of dien sten dan wil de pacifist het bedrag terugstorten en elders in de begroting naar middelen zoeken. Ook Evers diende een wijzigingsvoorstel in. Wethouder Wim Mensink ontraadde, zo als dat heet, de raad beide wijzigingsvoor stellen. Niet doen, sprak hij. Evers’ amen dement wees hij af omdat de winstegalisa- tiereserve van de nutsbedrijven is opge bouwd uit tarieven die de burgers van Haarlem betalen voor hun stroom, gas, water of vuilophaaldienst. Als die reserve ontoereikend blijkt, dan moet de burger via tariefsverhogingen het fonds aanvullen. Met andere woorden: Dan komt er van de door Evers zozeer gewen ste koopkrachtbescherming via een ande re weg weer bitter weinig terecht. Maandagmiddag trekken zij de wijk in en gaan zij praten met de mensen op straat, in de winkels, in het park. In de buurt worden 140 woningen van de woningbouwvereniging Patrimonium opgeknapt. Zit daar al schot in? Hoe staat het met de op handen zijnde renovatie van de „Zorgvliet”-woningen in de Slacht huisstraat? De verslaggevers willen weten hoe het is om in zulke huizen te wonen. De huizen voldoen niet meer aan de moderne maatstaven, wordt gezegd. Op menigeen komen de huisjes, die in de jaren twintig zijn gebouwd, echter heel wat gezelliger over dan de strakke nieuwbouw. De be woners zélf zijn het best op de hoogte van de voor- en nadelen van zo’n huis. Evenals vele huizen was ook buurtcen trum het Broederhuis aan een flinke op knapbeurt toe. Hoe denken de bewoners over hun toekomstige buurthuis? Ook dat kan maandag onderwerp van gesprek zijn. Han Overbeek motiveerde namens het CDA de indiening van het voorstel om de OGB in ’81 met anderhalf percent minder te laten stijgen. „De mensen worden dub bel gepakt”, rekende hij voor. „Ze moeten aan de ene kant koopkracht inleveren omdat de regering kort op de prijscom- pensatie en die ook nog „schoont”, terwijl de gemeente de prijsstijgingen wél door berekent in de stijging van het OGB- tarief. Een zekere beperking van die ta riefsverhoging acht mijn fractie dan ook op z’n plaats.” De CDA’ers willen om de gederfde inkomsten van de gemeente ten gevolge van een lagere OGB-verhoging te com penseren het pakket nieuwe wensen voor 1981 inleveren. Dat pakket dat een raadsmeerderheid onder aanvoering van het college graag wil realiseren, kost onge veer vier ton. Er zitten onder meer een Overbeek was het niet met hem eens. „Er is sedert juni wel degelijk het nodige gebeurd in financiële zin. Er is onder meer een loonmaatregel afgekondigd die op 1 januari ingaat! Ik geef toe dat ons dek- kingsvoorstel die nieuwe uitgaven pijnlijk is, maar we moeten nu eenmaal pas op de plaats maken,” zei de CDA’er. (PvdA) van financiën gistermiddag nog niet. Ook hij wacht overleg bij de 11 Nieuwe Amsterdamsebuuri 17 Patnmomumbuurt 18 Land van Prévinaire 19 Rozenpneel 20 Omg Zijlweg-Wesel Randweg 21 Slachthuisbuurt Bijna een jaar maak ik nu deel uit van het be stuur van de Stichting Comité Bijzondere Hulp Zuid-Kennemerland. De ze organisatie probeert in deze regio de nood te lenigen van mensen, die op een of andere manier vast zijn komen te zitten tussen de raderen van on ze maatschappelijke ma chine. En dat zijn er meer dan ik dacht. Het comité wordt keer op keer gecon fronteerd met schrijnen de gevallen. Met u ver keerde ik in de veronder stelling, dat iedere Ne derlander van de wieg tot het graf verzorgd wordt. Helaas zijn er mensen, die ondanks al onze soci ale voorzieningen, in de problemen raken. Soms door eigen, soms door an dermans schuld. Ik kan hier niet in details tre den, omdat het comité de aanvragen vertrouwelijk behandelt. U zult me dus op mijn woord moeten geloven, wanneer ik zeg huis ook een bredere betekenis krijgen, namelijk het signaleren van bepaalde pro blemen in de psychiatrie en het stimule ren van veranderingen hierin.” Het beeld van „actiecentrum” waar actievoeren op de eerste plaats zou komen wijst het wegloophuis „ten stelligste” af. Op het tot stand komen van de ambtelij ke nota heeft het wegloophuis in zijn reactie veel kritiek. Zo vindt het dat de gemeente het wegloophuis zelf om een toelichting had moeten vragen, gezien de vragen die bij afdeling 1 waren gerezen. Daarnaast vindt het wegloophuis het „opvallend” dat geen advies is gevraagd aan vertegenwoordigers van psychiatri sche patiënten, zoals de Cliëntenbond. Het wegloophuis vindt de instanties die wèl om advies zijn gevraagd niet representa tief’: ze vertegenwoordigen niet alle gele dingen binnen de geestelijke gezondheid. Tenslotte vind het wegloophuis, zo blijkt uit de nota, dat onzorgvuldig is omgesprongen met de ingewonnen advie zen. Het wegloophuis spreekt over een „in elkaar weven en als het ware op een hoop gooien” van de adviezen van de zeven instantie^. „Belangrijke nuances verdwij nen dan onder tafel”, aldus de nota. Die adviezen beoordeelt het wegloop huis overigens heel anders dan afdeling 1 van het stadhuis. „De strekking van de adviezen bevestigd de twijfels die wij aan vankelijk hadden”, zo staat in de amb telijke nota. Het wegloophuis daarentegen maakt uit de adviezen op, dat er eigenlijk maar twee instanties zijn 2 psychiatri sche ziekenhuizen die een wegloophuis in zijn totaliteit afwijzen de rest niet. Het wegloophuis vindt dat het als proef object een kans verdient. Maandagmiddag buigen politici zich over het fenomeen wegloophuis en over eventuele subsidiëring ervan. De zaak wordt behandeld in de raadscommissie voor sociale zaken, volksgezondheid, en woonruimteverdeling. Ook de zeven in stanties, die advies over het wegloophuis hebben gegeven, zijn voor de discussie uitgenodigd. De vergadering begint om twee uur in het stadhuis. Het is weer zover: pakjesavond nadert met rasse schreden en er moet weer gedicht worden. Het is inmiddels traditie geworden, dat de redactie van Haarlems Dagblad lezers helpt bij het op papier krijgen van een Sinterklaas rijm. Ook dit jaar willen wij u weer behulpzaam zijn, wanneer u er zelf niet uitkomt. Op vrijdag 28 november en op donderdag 4 december zitten we met een man of twaalf in ons bijkantoor aan de Gedempte Oudegracht 82 op u te wachten achter onze schrijfmachines. We rekenen erop, dat er zich, evenals andere jaren, honderden lezers zullen melden en dat u mogelijk een tijdje zult moeten wachten voor u aan de beurt bent. Om u het wachten zo aangenaam mogelijk te maken verstrekken we koffie en frisdrank, wordt er Sinterklaasmu ziek ten gehore gebracht en zal er een heuse Zwarte Piet aanwezig zijn met strooigoed. Onze rijmservice is in het leven geroepen om lezers te helpen, hetgeen wil zeggen, dat we ervan uitgaan, dat u eerst zelf geprobeerd hebt een gedicht te schrijven of in ieder geval weet wat er in uw rijm moet komen te staan. Andere jaren werden we bestormd door middelbare scholieren, die amper wisten voor wie ze een pakje moesten maken en ons maar lieten modderen. Dat is niet de bedoeling. Hoe dan ook, u bent de 28ste van 13.00 tot 17.00 uur en de 4e van 13.00 tot 21.00 uur van harte welkom. Deze dichtservice van uw krant is overigens gratis. U kunt op twee manie ren uw bijdrage leveren: door een bedrag over te maken op het gironum mer van het comité Bij zondere Hulp in Haarlem (1309047) of door een en velopje met inhoud in te leveren bij een van de kantoren van deze krant. Vermeld op uw giro- overschrijving s.v.p. „Kerstactie”. De bijkan toren van Haarlems Dag blad zijn gevestigd aan de Gedempte Oudegracht 82 (geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17 uur), de Flores- In de ambtelijke nota, gemaakt door afdeling 1 (maatschappelijk welzijn) van het stadhuis, is een aantal vragen over het wegloophuis op een rijtje gezet. Met die vragen in de hand is advies gevraagd aan vier psychiatrische ziekenhuizen in de re gio, aan de GGD, aan de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Noord- Holland en aan het Regionaal Overleg Gezondheidszorg Kennemerland. De ambtelijke twijfels en de adviezen leidden tot een afwijzend advies aan het college van B. en W. Afdeling 1 had vooral moeite met de beoogde manier van hulpverlenen in het wegloophuis. Het wegloophuis wil vrijwil ligers inzetten. Die zouden zich best aan de problematiek van de weggelopen pa tiënten kunnen „vertillen”, aldus een ver onderstelling in de ambtelijke nota. Ook het aanwijzen van de maatschappij als hoofdschuldige van veel ellende viel bij afdeling 1 niet best. „Te simpel”, aldus de nota. In zijn reactie nu schrijft het wegloop huis dat met vrijwilligers wordt gewerkt om de kosten te drukken. Het wegloop huis, dat trouwens nadrukkelijk onder scheid maakt tussen deskundigheid en professionaliteit (het diploma geeft geen garantie voor deskundigheid, zo vindt men), wijst er daarnaast op dat op verzoek een beroep kan worden gedaan op een aan het huis verbonden psychiater (uit Amsterdam), een huisarts en op juristen. De noodzaak van betaalde hulpverleners ziet het wegloophuis wel. „In de toekomst zullen stabiliteit en continuïteit van het wegloophuis zeker gebaat zijn met enkele betaalde krachten”, aldus het wegloop huis. In de nota wordt verder gemeld dat de hulpverlening op zich (door onderdak, eten, drinken en medicijnen te geven) voorop staat en niet een hervorming van de maatschappij. Medeverantwoordelijk heid van de bewoners is van belang, zo schrijft het wegloophuis verder. Daarbij wil het de problemen van de weglopers niet apart behandelen, maar gemeen schappelijk. „In die zin”, aldus het weg loophuis in zijn nota, „kan een wegloop- Dat scheelt de gemeente bijna een ton l aan inkomsten. Dat inkomstenverschil wordt gedekt door de aanboring van een BTW-potje bij het gemeentelijk energie bedrijf. Dat potje, een voorziening voor te berekenen BTW over geleverde energie aan gemeentelijke instellingen die afne mer zijn bij het eveneens gemeentelijk energiebedrijf, is niet helemaal nodig. Voor interne leveringen binnen het ge meentelijk circuit, hoeft minder of geen BTW berekend te worden. Helemaal zeker over de hoeveelheid guldens die dit potje oplevert, was wethouder Wim Mensink HAARLEM. Hoe is het om te wonen in de Slachthuisbuurt? Op die vraag gaat hét verslaggeversteam van WIJK TE KIJK aanstaande maandag proberen een antwoord te vinden. Veel is er gepraat over de Slachthuisbuurt, in de gemeenteraad, in raadscommissies, binnen allerlei instellingen die zich bezighouden met club- en buurthuizen, woningrenó- vatie, verkeer en ga zo maar verder. Maar wat is de mening van de bewoners? Dat willen de verslaggevers graag weten. Een hele pagina vullen zij daar woensdag mee. T Zijn er eigenlijk voldoende wijk voorzie- ningen? Sommigen denken dat er wat dat betreft een gebrek is en dat daardoor jeugdvandalisme in de hand wordt ge werkt. Anderen zeggen dat het allemaal wel meevalt, dat het begrijpelijk is dat kleine kinderen spelen in het plantsoentje vlak voor de deur en dat overal weleens een bal door een ruit vliegt. Trouwens, was het vroeger dan zoveel anders? Voor de bewoners een weet, voor de verslaggevers een vraag die na maan dag misschien is beantwoord. Nadat de verslaggevers ’s middags door de buurt hebben gewandeld, gaan zij ’s avonds naar het gebouw van de speeltuin Kinder- vreugd aan de Godfried van Bouillon- straat. Vanaf acht uur kunt u daar uw I mening ten beste geven aan het WIJK TE KIJK-team, dat dan paraat zit. niet. Ook hij'- wacht overleg bij de I belastinginspectie op dit punt af. Drietiende percent wil het college alvast inleveren aan OGB-tariefsverhoging. Voor bewoners en bezitters van huizen die getaxeerd zijn op ongeveer één ton, is dat douceurtje een centenkwestie. I i 1 Bakenes/Wi 2 Boerhaavew 3 Burgwalbuui 4 Europawijk 5 Harmenjanswijk 6 Hetliglanden/Kamp 7 Indischebuurt Zuid 8 Leidsebuuri 9 Meerwijk 10 Molenwijk 12 Nw-kwartier-6innenstad 13 Oude Amsterdamsebuuri 14 Oosterduin 15 Oud Schalkwijk 16 Parkwijk 5 8 3/13 30. 2 9 10 15 16 y

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9