Hannie Schaft weer herdacht Vragen CDA Tweetal Haarlemse ambtenaren over post begroting kleedruimte sportclubs Man bij inbreken in auto’s betrapt Buit na overval op winkelier 20.550 gulden Ijaarlemmer lelletjes keek maand rond in Osnabrück "I efi ZWEMLESSEN ’Kennis en ervaring.’ ’Zeg dat dan meteen’. „VRACHTVERKEER VEROORZAAKT VERZAKKINGEN” 'i' a I A ;W| MAANDAG 1 DECEMBER 1980 :hic JELLE EN JEROEN: STROPDAS IS DAAR VERPLICHT Verschil Koffie 95 Tijdens de begrotingsbehandeling van- het hoofdstuk sportzaken heeft Van Straaten gesproken over de moeilijke si tuatie waarin sportclubs voor wat betreft hun kleedruimtes zouden verkeren. Sikma en Van Straaten een laatste actie nu trouwens van Van Straaten, die per vandaag uit de gemeenteraad is ge stapt willen van het college van B. en W. weten waarom het vorig jaar in de begro ting opgenomen bedrag voor kleedaccom- modaties voor sportclubs niet is uitgege ven. Zij vragen verder hoe de zaak er voor dit jaar uitziet. „Kunt u ons een inzicht verschaffen inzake de aanwending van deze jaarlijkse budgetpost voor nu en in de komende jaren?”, aldus de twee chris tendemocraten. Aan het woord is wijkbewoner T. H. Geytenbeek van de Oude Amsterdamse- buurt, woordvoerder van de werkgroep Verzakkingen in de buurt. Gistermiddag sloten wijkbewoners de Teylerstraat af voor verkeer omdat volgens hen alleen op die manier het verder verzakken van de woningen in die straat kan worden voor komen. De bewoners zijn het wachten op maatregelen van de gemeente volgens Geytenbeek moe. zo’n centrum. Momenteel is men bezig het pand op de hoek van de Koning- en de Jacobijnestraat te verbouwen tot informa tiecentrum. Toch bestond er ook hier acht jaar gele den al behoefte aan een dergelijke voorziening. Na de kranslegging was er een bijeenkomst in de Haarlemse Wintertuin. Daar sprak onder anderen oud-verzetsstrijder Jan Heusdens, die in de oorlog met Hannie Schaft samenwerkte. van Haarlem in de poli tiek zijn woordje mee spreekt. Jeroen: „Wij zijn een dag met Weber op stap geweest en het is jammer, dat onze wet houders er te weinig aan toe komen de wijk in te gaan. De stad krijgt er een gezicht door. Aan de andere kant: in Haarlem staan de bestuurders en ambtenaren dichter bij de bevolking dan in Osna brück”. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een geldcassette met 20.550 gulden wordt vermist na een roofoverval op de eigenaar van een supermarkt aan de Groningen- laan in Haarlem zaterdagmiddag. De overval werd gepleegd toen de eige naar van de supermarkt na sluitings tijd met twee geldcassettes naar zijn auto liep, die op een parkeerterrein bij zijn winkel stond. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 21-jarige Haar lemmer is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden in de Wad denstraat in Haarlem terwijl hij daar bezig was in te breken in geparkeerde auto’s. De man had zijn buit zolang opgeslagen onder een van de auto’s. Hij bekende gisteren de inbraken en is na verhoor heengezonden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. „Is de behoefte aan ade quate passende) kleedgelegenheid wellicht minder groot dan ons door di verse sportverenigingen werd voorge steld?”. Deze vraag stellen de gemeente raadsleden Plet Sikma en Wil van Straat en (CDA) aan het Haarlemse college van B. en W. Zij doen dat naar aanleiding van hun ontdekking dat op 31 december vorig jaar op de begrotingspost Kleed- en Club gebouwen een restantbedrag stond van 117.402. Geld dat dus niet is uitgegeven. Op 1 januari vorig jaar was het restant 21.902. De Duitse ambtenaren zijn nauwelijks met de Nederlandse vergelijk baar, vinden Jelle en Je roen. Alleen al qua uiter lijk zijn de verschillen groot. Jelle: „Het zijn daar echt ambtenaren. Een stropdas is verplicht, iedereen ziet er netjes uit en werkt keurig volgens de regels. Gründlich en pünktlich. Een academi sche titel brengt je met een hoog in de boom. Een J >50 tand '50 KLEUTERS KINDEREN VOLWASSENEN Nieuwe cursussen beginnen de 1» WEEK VAN DECEMBER heeft relatief weinig ab onnees en staat vol met gezellige verhaaltjes,.al dus Jelle„De NÓZ is veel minder kritisch dan Haarlems Dagblad. Pers berichten nemen ze zon der wijzigingen of toevoe gingen over. We hadden bijvoorbeeld zelf een ver haaltje geschreven over ons bezoek. Die tekst na men ze zonder meer over. Hun krant is beslist geen waakhond voor de demo cratie”. Jeroen: „Zeg maar gewoon dat het een waardeloos blaadje is”. Naast de NOZ verschij nen er in Osnabrück twee kritische maandbladen, die wel commentaar ge ven op de handel en wan del van het gemeentebe stuur. In Osnabrück func tioneert al acht jaar een informatiecentrum met onder andere een om budsman, die het erg druk heeft. In Haarlem is jarenlang gepraat over rstel |95 Een groot aantal mensen heeft gisteren de jaarlijkse herdenking bijgewoond van de aan het einde van de oorlog vermoorde Haarlemse verzetsstrijdster Hannie Schaft. Op de erebegraafplaats aan de Zeeweg in Overveen werden kransen gelegd. Krant Jelle en Jeroen zijn in Os nabrück bijzonder prettig ontvangen en werden overal uitvoerig geïnfor meerd. Jelle interesseer de zich uit hoofde van zijn werk hier vooral voor het functioneren van het Os- nabrückse pers- en infor matiebureau en de enige krant, die er verschijnt, de Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ). De krant Jelle de Jong: „Daar zie je nu het verschil. In Osna brück wordt gewoon be sloten dat zo’n centrum er komt; hier duurt het alle maal veel langer, omdat er een veel uitgebreidere meningsvorming plaats vindt. De Haarlemse be volking heeft meer in spraak”. Daar staat te genover, dat de burge meester van Osnabrück, Weber, de burgers regel matig opzoekt. Nu heeft deze Weber een represen tatieve functie, terwijl burgemeester Reehorst De werkgroep Verzakkingen, die de ac tie leidt, heeft de volgende eisen geformu leerd. Er mogen geen auto’s meer in de De Janskliniek werd in die nacht be zocht door een drietal mannen in de leef tijd van 32 tot 34 jaar, die volgens een politiewoordvoerder kennelijk wat aange schoten waren. Na in de hal een partijtje tafeltennis gespeeld te hebben, vertrok ken de drie. Een van hen nam daarbij een stuk linnengoed mee. Omdat de benenwa gens van de drie het lieten afweten, kon den agenten de mannen na honderd meter in de kraag vatten. Ook een woonhuis aan het Herman Kruijderplein in Haarlem is in de nacht van zaterdag op zondag bezocht door vreemdelingen. Die kwamen binnen na dat zij een bovenraampje aan de achter zijde van het huis hadden opengebroken. Uit de huiskamer wordt driehonderd gul den vermist. De inbraak werd de volgende ochtend door de bewoners ontdekt. De werkomstandigheden voor de Osnabrücker ambtenaren zijn beter, za gen Jelle en Jeroen. ,Ze hebben meer werkruimte, maar ze moeten wel zelf voor koffie en thee zor gen. Osnabrück heeft voor de ambtenaren een personeelskantine, Haar lem niet. De maaltijden daar zijn goedkoop, maar niet zo smakelijk. Eens scheve verhouding: jonge mensen met een titel ver dienen veel meer dan ou dere zonder. Gemiddeld verdienen de ambtenaren in Osnabrück trouwens meer dan hier, maar leer lingen worden slechter betaald. Leerlingen krij gen wel een betere oplei ding dan hier. De meeste ambtenaren zijn op vrij dagmiddag vrij, maar ze beginnen dan ook veel vroeger”.. Fundamenten van nieuw te bouwen hui zen en andere gebouwen moeten niet meer worden geheid. Palen kunnen tegen woordig ook ter plaatse worden gestort in gaten in de grond. Tot het eisenpakket behoort ook het ernst maken met het grondwateronderzoek en de woonproble men, die direct door de verzakkingen zijn ontstaan, zoals gescheurde muren. Gey tenbeek: „Bij de Schalkwijkerweg is nu weer een diepe put gegraven ten behoeve van de aanleg van de nieuwe Zuiderbrug. Op dat moment kwam een auto met gedoofde lampen op de man afrijden. Vanuit een geopend portierraam beval de bestuurder van de onverlichte auto de supermarkteigenaar de plastic tas met twee geldcassettes af te geven. De man in de auto was volgens de winkelier gemaskerd en bedreigde hem met een vuurwapen. Toen hij de plastic tas door het geopende portierraampje naar binnen wilde gooien, viel een van de cassettes op straat. De overvallers hebben deze niet meegenomen. De politie vraagt eventuele getuigen van de overval zich in verbinding te stellen met de recherche via telefoonnummer 122010. „Osnabrück wordt be stuurd door ambtena ren”. Tot die conclusie kwamen Jelle de Jong en Jeroen van den Berg, bei de 27 jaar oud en ambte naar in dienst van de ge meente Haarlem, toen zij in het voorjaar 1980 een maand te gast waren in de Duitse stad, waarmee Haarlem jumelagecon- tacten onderhoudt. On langs hebben Jelle (werk zaam bij de afdeling voorlichting) en Jeroen (hij houdt zich onder meer bezig met bouwver gunningen) rapport uit gebracht over hun bevin den. Hoog tijd om eens met de heren te gaan pra ten. Het moge zo zijn, dat in Osnabrück voor twaalf jaar gekozen top ambtenarenfeitelijk de dienst uitmaken, Jelle en Jeroen zouden toch niet met hen willen ruilen. Er kleven, zeggen ze, nogal wat bezwaren aan het Osnabrückse systeem. "Het bestuur is minder open dan in Haarlem, ook minder democra tisch. De raadsleden hier hebben veel meer te ver tellen. De invloed van de politici in Osnabrück is marginaal, de raad geeft alleen grote lijnen aan en kan die geKozen topamb tenaren niet wegstem men. De ambtenaren daar zouden niet willen ruilen met ons. Ze kun nen veel slagvaardiger optreden, er is minder controle op hun han delen”. Drie „Een maand is veel te lang, maar ook in een dag of drie kun je vakgericht veel doen. Voor ons heeft het bezoek geen specifiek effect gehad voor ons werk in Haarlem, maar al met al was het een leerza me ervaring.” Het rap port van Jelle en Jeroen is kort geleden in de ge meentelijke commissie Internationale Contacten positief ontvangen, maar De Jong en Van den Berg betwijfelen of Haarlem er nu direct veel wijzer van is geworden. Osnabrück en onze Spaamestad mo gen dan in een aantal op zichten vergelijkbaar zijn, het blijven toch heel verschillende steden. En dat is misschien maar goed ook. door Hans Invernizzi per jaar organiseren ze een personeelsfeest. Daar zijn we bij geweest. Er wordt ontzettend veel ge dronken. Zo hoeft het voor ons nu ook weer niet.” Belangrijk vinden De Jong en Van den Berg het, dat de ambtenaren in Osnabrück een onderne mingsraad hebben. Die bestaat in Haarlem (nog) niet. Ook wordt er in Os nabrück, stellen Jelle en Jeroen, „efficiënter ge werkt. Hier loop alles over zoveel schijven. De ambtenaren hebben daar allemaal een bandrecor der. In Haarlem gaat veel tijd verloren met typen”. De jumelagegedachte leeft in Osnabrück meer dan in Haarlem, maar men weet daar even wei nig van onze stad als wij van Osnabrück weten. Dat geldt ook voor de ambtenaren, aldus Jelle en Jeroen. Voor het bren gen van een bezoek aan Osnabrück bestond on der de Haarlemse ambte naren dan ook weinig be langstelling. Toch gelo ven Jelle en Jeroen, dat uitwisselingen zin hebben. - I I (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Deze wijk is persé niet gebouwd voor zwaar verkeer. De grond bestaat hier uit een slappe veenbodem. Als die „spoorwegwagens” van vracht wagens door de straten denderen, trillen de kopjes op tafel. Het is meerdere malen voorgekomen dat een ruit sprong of een water leiding”. wijk komen, die zwaarder zijn dan dui zend kilo. Ook moet een maximumsnel heid van dertig kilometer al te erge trillin gen voorkomen, die volgens de werkgroep tot de verzakkingen leiden. In die kuil staat een pomp, die de bodem bemaalt. Daardoor zakt het grondwater peil onder de huizen. Dat had voorkomen kunnen worden door een stalen damwand te slaan”. Veranderingen in het grondwa terpeil door de aanleg van het diepriool Sprekers namens diverse jongerenverenigingen waarschuwden gistermiddag tegen opkomend racisme en facisme in deze tijd. Daarbij werd ook opgeroepen tot actie. Een in de zaal uitgedeeld pamflet benadrukte deze waarschuwing en oproep. Dit pamflet zal nog op grotere schaal in Haarlem worden verspreid. wilden daar de financiële lasten van dra- g| aldus Geytenbeek. Geytenbeek meent voorts dat de invoering van een verkeersciculatieplan (VCP) voor de wijk I I het verleden heeft geleerd. „Slecht be stuur” noemt Geytenbeek het. Actie in de buurt is het enige dat nog resultaat afwerpt, zo valt uit de woorden van de heer Geytenbeek op te maken. Een half jaar lang werd op gelijksoortige wijze door werkgroep en wijkraad de Romolen- straat afgesloten. Uiteindelijk heeft men het voor elkaar gekregen dat deze straat nu gesloten is voor zwaar verkeer. Sinds die tijd verzakken de huizen in die straat minder. Daarmee is, zo stelt Geytenbeek, proefondervindelijk bewezen dat zwaar vrachtverkeer nadelig op de huizen werkt. Volgens de werkgroep is er onder de wijkbewoners weinig hoop meer dat de gemeente zelf maatregelen neemt tegen zwaar verkeer. Geytenbeek „Vier jaar geleden heb ik al in de projectgroep voor gesteld voor de winkelbedrijven in de buurt een overslagbedrijf in de Waarder- polder te maken zodat die grote vracht auto’s hier niet meer hoeven te komen”. Noch de gemeente, noch de winkeliers heeft volgens de buurtbewoners eerder al gen, geleid tot verzakkingen. Volgens Geyten beek bewijst het feit dat nu het grondwa terpeil weer wordt beïnvloed door bema ling, dat de gemeente kennelijk niets van ■Ki5®- Ki c ray, iWBj LM i au de iry n.v. Sportfondsenbaden Haarlem-Frederikspark 14 tel. 312673-Schalkwijk, Zwemmerslaan 5, tel. 332824 I ;eld Wijkbewoners sluiten uit protest Teylerstraat af Jelle de Jong (links) en Jeroen van den Berg, gefotografeerd voor het pand, dat binnenkort Haarlems informatiecen trum onderdak moet gaan bieden. In onze Duitse partnerstad Osnabrück functioneert zo’n centrum al acht jaar naar tevredenheid. Met deze advertentie wil SIRE in samenwerking met dit blad het SIRE gebruik van Klare Taal bevorderen XZ_— bovendien veel te lang op zich laat Zondagmiddag hebben wijkbewoners de Teylerstraat op deze wijze afgesloten. Ze zijn vast van plan de blokkade te handhaven. De bewoners iwachten.' dulden niet langer, zeggen ze, dat er vrachtauto's door de straat rijden. n i r 6 W j

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 11