Gemeente wil ingrijpende veranderingen t Toch toestemming voor garages bij woonboten Bewoners trekken bezwaren Samenwerking jeugdwerk voorzichtig aanpakken” tegen bouw mortuarium in rg Hillegomse wethouder doet toezeggingen Werkgroep draagt hotel over aan woningzoekenden Provincie laat bezwaren vallen 1 1 Arnoldushoeve waarschuwt in jaarverslag 19 J REGIO DECEMBER DINSDAG 9 1980 11 10 ïn ►9 (Van een onzer verslaggevers) (Van onze streekredactie) HALFWEG. Het plan voor de bouw van tweeëntwintig garages langs het Zijkanaal F in Halfweg kan toch worden uitgevoerd. Gedeputeerde Staten hebben namelijk hun eerdere bezwaren tegen het plan weer ingeslikt, ondanks hun ontevredenheid over de bestaan de situatie ter plaatse. ?aan mp- van i de 1 de i de gen, lijks het ie. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Het ge kraakte hotel Sandra aan de Ho- geweg in Zandvoort is door de Werkgroep Huisvesting overge dragen aan negen woningzoeken den in de badplaats. De beheer der van het hotel dat anderhalf jaar leeg heeft gestaan, curator mr. W. Nannings, is volgens de werkgroep met de overdracht ak koord gegaan. HOOFDDORP. Een groot warenhuis, enkele honderden parkeerplaatsen, veilige fietsver- bindingen met de nieuwe woon wijken, een autovrij voetgangers gebied en een vrije busbaan langs de rand van het centrum van Hoofddorp. Dit zijn in het kort enkele voorwaarden waaraan het centrum-nieuwe stijl van Hoofd dorp zal moeten voldoen, wil het in de toekomst kunnen blijven concurreren met de winkelcen tra van Schalkwijk en Amstel veen. (Van onze correspondent) HILLEGOM. De bewoners van de Wilhelminalaan in Hille gom hebben de bezwaren tegen de bouw van een mortuarium in het Wilhelminapark voor een groot deel laten vallen. Tijdens een informele bijeenkomst gister avond van wethouder T. van der Tol met een afvaardiging van de bewoners bleek dat nog slechts een klein deel van de bewoners grote moeite heeft met de plan nen van de gemeente. Een meer derheid ging onder een aantal voorwaarden na een toelichting van de wethouder akkoord met het plan om het mortuarium te genover de fabriek van Poly preen te bouwen. Nog steeds vormt de Kruisweg een lastige barrière voor het winkelend publiek. In de toekomst wil men de weg voor het winkelend publiek afsluiten om zo tot een winkelcentrum te komen. Nieuw centrumplan Hoofddorp WO- Wethouder Van der Tol 7-^- Het jeugdcentrum Arnoldushoeve te en jaar ente- iwen idui- Lader Aldus de plannenmakers van de dienst openbare werken van de Haarlemmer meer die onlangs een nota het licht heb- rium”, aldus bewoner J. de Groot. „De bezoekers van het mortuarium zijn in een droevige stemming, dan ga je daar toch niet je hond uitlaten”. Volgens Van der Tol loopt het allemaal niet zo’n vaart. „De toegang tot het mortuarium komt aan de kant van de weg. Om het mortuarium komt een groenstrook. De bezoekers ko men niet in aanvaring met de recreanten in het park”, zo zei Van der Tol. Hij betoogde dat door het mortuarium het oorlogsmonument beter tot z’n recht komt. „Het mortuarium brengt een schei ding aan in het park. Aan de ene kant het wat rustige gedeelte met mortuarium en monument, aan de andere kant het re creatieve gedeelte. Het park op zich wordt toch niet aangetast. Het blijft ergens één geheel”. De bewoners konden zich na de toelichting vinden in de argumenten van de wethouder. het onderzoek naar andere lokaties voor het mortuarium. De gemeente heeft naar de mening van de bewoners te weinig onderzocht of andere plaatsen in Hille- gom in aanmerking komen. Zij twijfelden aan het negatieve advies dat de Provincia le Planologische Dienst in Den Haag vol gens Van der Tol uit zal brengen op de eerder geopperde lokatie in het Van Nis- penpark. De bewoners drongen er bij Van der Tol op aan dat eerst de lokaties Olym- piaweg, de plaats waar nu het slachthuis staat en het terrein van Polypreen worden onderzocht. Van der Tol benadrukte met klem dat de gemeente dit al gedaan heeft. „De Olympiaweg is afgesprongen op be zwaren van de bewoners daar. De grond van het slachthuis is bestemd voor sociale woningbouw. Het duurt veel te lang om deze bestemming te veranderen. Het ter rein van Preenen is te duur voor de ge meente”. Tenslotte denken de verkeersdeskundi- gen van de dienst openbare werken dat voor een optimale verkeersregularisatie naast de aanleg van de nieuwe weg om de Zuid nog een belangrijke verkeersader aan de leggen. Deze weg is op de voorlopi ge tekeningen geprojecteerd ter hoogte van de liniedijk. Nadat de plannen langs burgemeester en wethouders zijn gegaan zullen de verschillende raadscommissies inzage in deze voor Hoofddorp belang rijke zaken krijgen. Ondanks het verzet van Centraal Ne derland is het centrale knooppunt bij het NS-station komen te liggen. Een goede lokale lijn door de nieuwe wijken heft het tijdsverlies voor het omrijden op, aldus het rapport. plaats meer is voor het busstation denkt men aan een vrije busbaan „ergens” ten zuiden van het huidige winkelcentrum. In juli lieten Gedeputeerde Staten het gemeentebestuur weten niet met het plan akkoord te gaan, omdat niet duidelijk werd gemaakt hoe de garages in een gro ter stedebouwkundig plan zouden passen. Tegen de beslissing van de provincie ging de gemeente in beroep, maar ook werd G.S. nadere informatie toegestuurd over het hoe en waarom van de garages voor de woonbootbewoners in het kanaal. Wel merken G.S. op dat de nu gegeven goedkeuring alleen is verleend om de be trokken bewoners niet de dupe te laten worden van de ondoorzichtige planologi sche situatie ter plaatse. Er bestaat voor het Zijkanaal F namelijk nog geen vastge- steld bestemmingsplan, waarin voor de woonschepen een plaats is ingeruimd. t niet k de in de :eren. i aan- i zijn g ge- Boel- de 65- i 1981 nheid in het heids- is ui- r zijn [gever Boel- sn dat ts bij huur 26,01 nerk- r. De Op 1 klaar r tus- luim- voor il: de 1979 kost echts ang” grote taald dat een eder- eden, efko- Zuid- ilden 7 per oog”, uden verk- daar men- 1 ver- ont- Oost, s van be- sserij- grote creta- s van sserij, eders- ■visse- e Pro- n Ne- gheb- nauw- eg in al de n had lelijke s blij. 1, de eden eén er de 1 1970 Oran- Het hotel werd anderhalve week gele den gekraakt door leden van de Werk groep Huisvesting Zandvoort uit protest tegen de leegstand van veel panden in de badplaats. Twee dagen na de kraakactie werd in hotel Sandra een „open dag” gehouden waarop belangstellenden het pand konden bezichtigen. Die dag meld den zich bij de werkgroep al enkele wo ningzoekenden voor een kamer. Het overgrote deel van de nieuwe bewo ners kwam echter opdagen nadat de werkgroep in een advertentie had laten weten dat er in het gekraakte hotel nog woonruimte over was. De groep belang stellenden bleek uiteindelijk negen man groot te zijn. Zondagmiddag werd het pand aan deze groep overgedragen. ben doen zien waarin enkele suggesties worden gedaan met betrekking tot de teokomst van Hoofddorp-Centrum. Met nadruk moet gezegd worden dat het hier slechts om suggesties gaat en dat de nota in alle bestuurslagen nog besproken moet worden. Toch kan er ondanks het voorlopige karakter van de nota gesproken worden van ingrijpende plannen die het centrum van Hoofddorp een geheel ander gezicht zullen geven. Zo zal de Kruisweg in de visie van de dienst openbare werken haar huidige doorgaande verkeersfunctie in de toekomst geheel verliezen. Hierdoor zullen de winkels die aan de noordkant van het huidige winkelcen trum liggen minder geïsoleerd blijven van de rest. Aan de rand, op de plaats van de huidige twee garagebedrijven moeten zo’n 400 parkeerplaatsen komen, en ook op de plaats van het huidige busstation van Centraal Nederland heeft men par keerruimte geprojecteerd. „U acht het blijkbaar oryuist dat de woonschepenhaven als zodanig in een be stemmingsplan wordt opgenomen, voor dat de discussie omtrent de planologische inpassing van ligplaatsen is afgerond. Dit betekent dat u de mogelijkheid wenst open te houden om de ligplaatsen even tueel niet in te passen”, aldus Gedeputeer de Staten. Volgens het college is deze houding moeilijk te rijmen met het voor nemen om garages te gaan bouwen. Het Wilhelminapark is eigendom van de gemeente. De grondkosten zijn daarom nihil. Op andere plaatsen zou opbaren veel duurder worden omdat de grondkos ten in de exploitatieopzet van het mortua rium zijn terug te vinden. „Een mortua rium in het Wilhelminapark ligt prachtig. Recht regenover de algemene begraaf plaats. Bij begrafenissen kunnen bezoe kers wachten in de ontvangsthal van het mortuarium”, aldus Van der Tol. Het mor tuarium gaat plaats bieden aan ongeveer vijftig mensen. „Het ligt bovendien op een neutrale plaats. Alle gezindten kunnen zonder bijgevoelens in het opbaarcen- trum terecht. Echt, het is de beste plaats”. Uiteindelijk gingen zes van de acht be woners akkoord met de plannen van de gemeente. Als extraatje deelde Van der Tol mee dat binnenkort wordt aangevan gen met het opknappen van het histori sche Molenduintje achter het oorlogsmo nument. De gemeenteraad moet 18 de cember een voorbereidingsbesluit nemen. Gezien de verhoudingen in de raad (alleen CDA tegen) zullen de raadsleden hiermee weinig moeite hebben. Daarna start de artikel-19-procedure. De bewoners kun nen tegen die tijd eventuele bezwaar schriften alsnog indienen. De gemeente heeft in samenwerking met de plaatselijke rijkspolitie een oplos sing gezocht voor de parkeerproblemen op de Wilhelminalaan. Voordat het mortu arium wordt gebouwd, mogen de bewo ners hun auto’s met één wiel op de stoep aan de zuidkant parkeren. Deze wens leeft al jaren bij de bewoners. In het verleden is door het gemeentebestuur diverse malen toegezegd dat het parkeerverbod zou wor den opgeheven, maar tot een daadwerke lijke opheffing is het nooit gekomen. De bewoners rekenden Van der Tol voor dat er momenteel 29 parkeerplaatsen te kort zijn. Zij vrezen dat door de komst van het mortuarium het tekort zal worden ver groot. Bovendien vinden de bewoners dat de parkeerplaatsen zich te ver van de huizen bevinden. Sommige bewoners moeten bijna 200 meter lopen van par keerplaats naar woning. Nu het parkeer verbod zal worden opgeheven, wordt het parkeerprobleem sterk minder. Het is vol gens Van der Tol bovendien mogelijk het aantal parkeerhavens tegenover Poly preen uit te breiden in de richting van de Van den Endelaan. In ieder geval krijgen de bewoners er ongeveer 35 parkeerplaat sen bij. De bewoners leverden gisteravond fikse kritiek op de gemeente voor wat betreft g on- >p de in de igheid dienst an de Om de verkeersstroom niet onnodig door het dorpscentrum te laten gaan heeft men de aanvankelijke plannen van een parkeergarage aan de noord-oostzijde van het winkelcentrum laten varen en denkt men ook aan uitbreiding van par- keermogelijkheden aan de zuidwestkant van het winkelcentrum. Voorts zal er een beleid moeten worden ontwikkeld van be taald parkeren: Vanuit het hart van het winkelcentrum naar buiten toe steeds lan ger en steeds goedkoper. Om het parkeren in zo goed mogelijke banen te leiden zal er in ieder geval intensief gecontroleerd die nen te worden. Ook voor de niet-automo- bilisten worden er een aantal maatregelen genomen om het winkelcentrum aantrek kelijk te houden. Zo moet er een aanslui ting komen met de speciale langzaam- verkeers routes door de nieuwe wijken die in het kader van de NORON in de toe komst aangelegd worden. Omdat er in de visie van de dienst openbare werken geen Uit die informatie is volgens Gedepu teerde Staten gebleken, dat het plan uit stedebouwkundig oogpunt niet onaan vaardbaar is. Zij schrijven in hun brief aan het gemeentebestuur verder dat een verbetering van de situatie langs het Zij kanaal F verwacht mag worden als de garages worden gebouwd. (Van onze streekredactie) HOOFDDORP. Een nauwere samenwerking tussen de bestaande instellingen op het terrein van het jeugd- en jongerenwerk in de Haarlemmermeer zal moeilijk zijn te realiseren. De door de gemeente Haarlemmermeer voorgestande algemene inzetbaar heid van beroepskrachten bij alle jeugd- en jongerenorganisaties in de polder stuit in de praktijk op grote moeilijkheden. Bij het doorvoeren van de plannen zal in elk geval rekening moeten worden gehouden met de verscheidenheid en veelkleurigheid (leef tijdsgroepen) van het jongerenwerk. Dat schrijft het bestuur van de stichting jeugdcentrum Haarlemmermeer, de Ar noldushoeve, in het jaarverslag over 1979. De gemeente streeft naar een bundeling van krachten in het jeugd- en jongeren werk. Zowel de beschikbare accommoda tie als de beschikbare personeelscapaci- teit moet in de ogen van het gemeentebe stuur beter worden benut. Onlangs nog pleitte welzijnswethouder A. de Leeuw voor het onderbrengen van de discotheek Plof-in in de Arnoldushoeve. De plannen stuitten bij de diverse instel lingen en organisaties op groot verzet. De Arnoldushoeve en Plof-in trekken een ge heel verschillend publiek en een combina tie van beide instellingen wordt vanuit dat oogpunt niet wenselijk geacht. Dezelfde bezwaren gelden tegen het plan om jeugd werkers in principe bij elke organisatie te Zoals bekend zijn eerdere plannen van de gemeente om het mortuarium in het Wilhelminapark te bouwen afgeketst op bezwaren van de bewoners van de Wilhel minalaan. De bewoners waren van me ning dat door de bouw van een mortua rium het landschappelijk en historische waardevolle Molenduintje achter het oor logsmonument vernield zou worden. De gemeente heeft dit bezwaar onder vangen door het mortuarium te verschui ven tot tegenover de fabriek van Poly preen. De vrees van de bewoners dat een mortuarium het al bestaande tekort aan parkeerplaatsen zal vergroten, heeft de gemeente weggenomen door de toezeg ging dat in de toekomst aan de zuidzijde van de Wilhelminalaan mag worden ge parkeerd. Voordat de bewoners overigens definitief hun bezwaren laten vallen eisen zij dat deze toezegging van de wethouder zwart op wit komt te staan. Van der Tol is met de plannen voor het te bouwen mortuarium in het Wilhelmina park teruggekeerd na een motie van de BBH-fractie tijdens de begrotingsbehan deling vorige maand. De motie, waarin werd aangedrongen op een gesprek met de bewoners om de bezwaren weg te ne men, werd aangenomen met alleen de stemmen van het CDA tegen. Van der Tol deelde gisteravond de bewoners mee, dat na bestudering van de plannen ook de beide CDA-wethouders C. Manshande en J. Draijer voor het Wilhelminapark kiezen. Ondanks de voor de gemeente goed verlopen bijeenkomst, schuilt er nog een addertje onder het gras waar straks het mortuarium moet verrijzen. Uit een on derzoek van een aantal bewoners is geble ken dat op de grond van het Wilhelmina park (in de volksmond Molenduintje gehe ten) een zogenaamd servituut van toepas sing is. Dit houdt in dat de grond in het verleden aan de gemeente is geschonken onder een aantal voorwaarden. Volgens de bewoners is het Wilhelminapark in 1859 door waarschijnlijk een zekere me vrouw Van den Ende aan de gemeente nagelaten. Door tijdgebrek konden de be- In een reactie op de brief van G.S. zegt gemeentesecretaris Buijs dat Haar- lemmerliede en Spaamwoude nog steeds wacht op goedkeuring door de Kroon van het bestemmingsplan „Halfweg 1974”. Pas als die binnen is wil de gemeente volgens hem een nieuwe procedure gaan beginnen om de woonschepen in een be stemmingsplan vast te leggen. „Overigens heeft de gemeente tot nu toe steeds duide lijk gemaakt dat het haar bedoeling is het Zijkanaal F voor woonschepen te bestem men", aldus Buijs. De plaats waar het Hillegomse mortuarium zal verrijzen. Achterin het oorlogsmonument. woners de papieren waarin dit vermeld staat, niet aan Van der Tol overhandigen. Uit de akte van schenking blijkt dat het park is geschonken „ter verfraaïng en ontspanning van de ingezeetenen en opge- zeetenen van de Gemeente Hillegom”. De gemeente dient het park „in stand te hou den in de staat waarin het zich bevindt bij het versterven van testamentrice”. Voorts zegt de akte volgens de bewoners dat hoge bomen niet mogen worden geveld, „indien door omstandigheden toch nodig dan die nen deze meteen opnieuw te worden ver vangen”. Wethouder Van der Tol tilde gister avond niet zo zwaar aan de resultaten van het onderzoek van de bewoners. De aan gedragen historische feiten waren voor hem te onduidelijk om er de conclusie aan te verbinden dat bouwen in het Wilhelmi napark onmogelijk is. Bovendien klopt er iets niet, volgens Van der Tol. De medede ling van de directeur van openbare wer ken in Hillegom, J. Spoelman, dat tot 1905 op de grond van het huidige park een begraafplaats was gevestigd, sterkte hem in zijn mening. Pas begin deze eeuw zou volgens Spoelman een ontwerp van het Wilhelminapark zijn gemaakt. In de ar chieven van de gemeente heeft Van der Tol overigens niets kunnen vinden over het servituut. Ambtenaren van de ge meente zullen deze zaak verder onderzoe ken, aldus Van der Tol. De wethouder wees de bewoners er op, dat mocht er inderdaad zo’n servituut bestaan, het oor logsmonument ook moet verdwijnen. Zo ver wilden de bewoners echter niet gaan. Voor de bewoners staat het als een paal boven water dat eerst duidelijkheid over het servituut moet worden verkregen voordat de gemeente met de bouw van het mortuarium kan beginnen. De bewoners gingen gisteravond uiteindelijk schoor voetend akkoord met de plannen van Van der Tol. Twee bewoners (de afvaardiging bestond uit acht man) bleven grote bezwa ren houden met het bouwplan. Volgens één der bewoners wordt de recreatieve functie van het park sterk verminderd door een mortuarium. „Recreatie in het Molenduin is niet verenigbaar met de toch wat beklemmende sfeer rond een mortua- kunnen inzetten. Volgens het bestuur van Arnoldushoeve moet daarbij zeker reke ning worden gehouden met de diversiteit in instellingen. In 1979 was er in de Hoeve een verande ring van de bezoekersgroep merkbaar. Er was in dat jaar en er is nog steeds sprake van een groeiende toeloop van scholieren. Dit heeft ook zijn uitwerking op het pro gramma en de aankleding van het jonge rencentrum niet gemist. Veel tijd en ener gie werden gestoken in het streven naar meer invloed van de bezoekers op het beleid in het centrum. Dit leidde tot een grotere betrokkenheid van de vrijwillige medewerkers bij het wel en wee van de Hoeve. De vrijwillige medewerkers komen voort uit de groep vaste bezoekers en willen zich daadwerke lijk inzetten voor hun eigen centrum. Zij leveren onder meer een bijdrage aan on derhoud, schoonmaak, publiciteit, bar-, discoactiviteiten en tal van andere zaken. De groep bestond uit ruim 20 mensen en was tevens betrokken bij de inhoud van het programma. Gestart werd in 1979 met nieuwe werk- curussen: de zogenaamde workshops. Dit zijn kleine groepen van 10 tot 12 mensen I die samen met een begeleider werken op het gebied van spel, tekenen, fotografie en muziek. Daarnaast bood e Arnoldushoeve onderdak aan cursussen, jazz-ballet, sie raad en steenbewerken, de actiegroep jon gerenhuisvesting, vrouwenactiviteiten en bekende zaken als film, muziek en theater. Bij alle activiteiten waren jongeren zelf als vrijwilliger betrokken. En hoewel deze meestal achter de schermen actief zijn, spelen de vrijwilligers een wezenlijke en niet weg te denken rol in het centrum. De bezoekersaantallen werden voor een groot deel bepaald door het programma- aanbod. Echter ook incidentele activitei ten kunnen van grote invloed zijn, zoals de anti-neutronenbommanifestatie in okto ber en een open weekend in november 1979. Bestuur en staf van de Arnoldushoeve willen aan cijfers geen overdreven waar de toekennen. Voor bepaalde onderdelen van het programma, muziek, film en thea ter, kan het bezoekersaantal een goede aanwijzing zijn dat er een bijstelling moet komen. In welke richting de Hoeve zich in de toekomst zal ontwikkelen blijft in het jaarverslag in het ongewisse. Het bestuur is echter bezig met het opstellen van een nota, waarin de verdere ontwikkeling van het jongerencentrum zal worden ge schetst. ’is. i

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 11