Eigen behuizing voor regionaal kruiswerk Verenigingen Lisse krijgen inspraakrecht burgerlijke stand streek in 't kort 1 8- „Wegslepen woonbus rechtmatige daad” f B ■»- an Niet ten koste van woningzoekenden B. en W.: Beschuldiging D’66 onjuist College stelt proef voor: /AN Burgemeester wil geen spreekuur voor burgers Alle rolemmers in Bennebroek in ’81 alsnog goedkoper Begroting Noordwijkerhout Ml Stichting onderdak in Bloemendaal z heemstede .12 DECEMBER DINSDAG 9 19 8 0 REGIO 13 (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE s-en BLOEMENDAAL MM GEBOREN EEN DOCHTER VAN rie <en HILLEGOM LISSE ELDERS GEBOREN EEN ZOON VAN: ELDERS GEBOREN EEN DOCHTER VAN: NOORDWIJKERHOUT. De bouw van 145 woningen voor werknemers van De Machinefa briek Noordwijkerhout (DMN) zal niet ten koste gaan van de plaatselijke woningzoekenden. Dat antwoorden B. en W. op tij dens de algemene beschouwin gen door alle partijen gestelde vragen. Volgens het college zijn de huizen nodig om driehonderd werknemers te huisvesten die de fabriek in verband met uitbrei ding in dienst wil nemen. voor machinefabriek Het is echter beslist niet de bedoeling (Van onze streekredactie) Burgemeester F. Winkel. berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem Noordwijkerhout mag extra huizen bouwen uden nt. Nu in jor 69.- oorloge radene W. Nederstigt en J. M. van Lammeren, R. Nieuwerf en Y. E. W. Muuse. dat de 145 te bouwen woningen ten laste komen van de reeds geplande woning bouw. De plannen Zeeburg en Mossenest zijn bestemd om de lokale woningbehoef te op te vangen. Het gaat hier dan ook duidelijk om extra-woningbouw, meent het college. Het gemeentebestuur heeft in Den Haag echter het pleit gewonnen. De woningbe hoefte van de machinefabriek zal in de eerstkomende jaren door Noordwijker hout worden opgevangen. De provincie is Ook het buurtschap De Zilk zal onder werp van gesprek zijn tussen gemeente en het provinciaal bestuur. De woningbouw moet daar zo snel mogelijk van de grond komen. In de nota van aanbieding geeft het college hoge prioriteit aan het realise ren van een bestemmingsplan, waaronder woningbouw, voor De Zilk. Momenteel wordt dan ook hard gewerkt aan een onderzoek dat aan het bestemmingsplan vooraf moet gaan. Aan de hand van het onderzooi zal een toekomstbeleid voor De Zilk worden gegeven waarna het plan verder zal worden uitgewerkt. H. van Buijten en C. M. L. Dol; D. H. Slijkhuis en J. Soeters; R. A. Hees en N. M. Frazao. aal bestuur over het toegekende aantal nieuwbouwwoningen. Binnenkort verwachten B. en W. de eer ste resultaten van het onderzoek en zullen Overigens wil het college eventuele bouwplannen liever niet ineens realise ren, maar zoveel mogelijk gespreid en min of meer aangepast aan de behoefte van De Zilk. Hiermee wil men voorkomen dat er van buitenaf mensen moeten worden aan getrokken om de woningen kwijt te raken. Aan de andere kant heeft een klein wo ningbouwproject weer financiële nadelen. Voor een aannemer is het aantrekkelijker om ineens 100 woningen te bouwen dan 50 en na een jaar nog eens 50. Ook dit pro bleem wil het college nog nader bestu deren. (Van onze streekredactie) LISSE. Verenigingen, instellin gen en groepen in Lisse zullen in de toekomst nauw worden betrokken bij het voeren van een gemeentelijk so- ciaal-cultureel beleid. Hiertoe is een commissie gevormd met vertegen woordigers..uit de diverse instellin.-. gen. Deze commissie zal samen met de raadscommissie sociaal-culterele zaken een concept-beleidsplan voor het culturele werk voor de jaren 1982 tot en met 1985 opstellen. Met dit voorstel, dat donderdagavond tijdens de raadsvergadering officieel be krachtigd moet worden, komen B. en W. tegemoet aan een algemene wens vanuit de raad om de f30.000 die men „over” bleek te hebben als de tarieven niet waren verlaagd aan de burgers ten goede te laten komen. Het extraatje was aan het licht gekomen toen Bennebroek was gaan rekenen op basis van cijfers die men uit Heemstede ontving. Heemstede levert de emmers aan Bennebroek. Het ophalen van huisvuil is met de komst van de rolemmer een stuk goedkoper geworden. Men haalt het vuil nog slechts één keer per week op en dat scheelt mankracht en vervoerskosten. De raad vond het onzin, dat Bennebroek haar burgers aanvankelijk niet van de meevaller van dertig mille wilde laten profiteren, te meer daar door de voorge stelde tarieven de kosten van huisvuil ophalen voor méér dan 50 procent gedekt zouden worden. In het verleden was juist afgesproken, dat men het bij 50 procent zou laten. Dat is nu dan toch nog gebeurd. Deze week heeft het college van burge meester en wethouders geantwoord op de algemene beschouwingen van de politieke partijen. Donderdagavond 18 december wor den de begrotingsdebatten afgerond. i ring oijnen eaal Vanaf lerie 185.- ONDERTROUWD: J. L. Louter en A. J. J. M. Kroese, J. H. OVERLEDEN: H. J. Hoogerwerf, 65 jr.; L. J. Femhout, 65 jr.; M. J. van der Vlugt, 62 jr.; wed. E. J. Felix-Rambonnet, 92 jr.; mw. A. C. J. Coppens, 79 jr.; wed. E. J. F. Mul-Tijssen, 78 jr. GETROUWD: J. M. van Eek en W. de Jong, J. I. H. M. Galavazi en R. Mees, A. J. F. Slendebroek en M. C. Doijer. GETROUWD: C. J. Bollin en K. M. Schram; A. W. van Vliet en S. M. van Beek. GEBOREN EEN ZOON VAN J. Hessels en B. J. van Eis; C. J. Jonker en M. C. van der Voorn; H. P. Venema en T. de Nooijer; J. R. Hagen en E. Simonis; R. van Riemsdijk en A. de Groot. ONDERTROUWD: W. J. Kroon en A. Koren; W. C. Keizer en W. Rosenkrantz GEBOREN EEN DOCHTER VAN: A. J. C. Hogenes en A. C. Rijgersberg. ONDERTROUWD: H. Klitz en A. E. van der Linden, H. Schniedewind en P. Smit, W. Bos en M. A. D. Zonneveld, G. T. Hoogervorst en M. Trompetter, J. N. van de Berg en M. A. C. Romijn. GETROUWD: J. P. van de Ruyter en S. R. de Heiden OVERLEDEN: W. G. Coenen, oud 88 jaar, J. Janse, oud 81 jaar. ONDERTROUWD: P. G. Gardenier en E. C. M. van der Kamp; I. C. van Rijssel en M. J. van Reeuwijk; R. A. J. van de Raad en J. C. J. M. van Velzen; J. C. Th. Hoogervorst en M. N. Vrij. GETROUWD: H. J. M. Trompert en C. M. Duiven voorden. GEBOREN EEN ZOON VAN: A. Onnes en A. T. de Boer; C. L. J. van Ruiten en C. Th. M. Walraven. GEBOREN EEN DOCHTER VAN: A. Imthom en S. Balkenende. OVERLEDEN: C. Quartel, oud 76 jaar. W. Toet en B. J. M. Langeveld; J. E. Holleman en J. M. Suijkerbuijk; J. G. Duindam en W. M. E. Neefs. T. van der Plas en O. J. Paap; C. Scheep- maker en M. J. Brama. us. sel goud t en Met betrekking tot de woningnood in het bollendorp, concludeert het college dat deze blijvend zal zijn. De bestaande plannen tot woningbouw en overige toe- wijzingsmogelijkheden (bijvoorbeeld na doorstroming) lopen achter bij de vraag. Wanneer de plannen dus niet worden aan gepast zal in Noordwijkerhout een blij vende woningnood optreden. Inspreekrecht voor bevolking 1 oor- iess” J.- 69,- Woningbouw Zeeburg alleen bestemd voor lokale behoefte. de* commissies openbare werken en ruim telijke ordening zo snel mogelijk worden ingelicht over hetgeen het onderzoek heeft opgeleverd. meerderheid van het college het niet eens is met de stelling van de burgervader en dat volgens de wethouders het houden van een spreekuur zowel in Noordwijker hout als in De Zilk aanbeveling verdient. Het is voor de bevolking van belang dat op gezette tijden de aandacht van het gemeentebestuur kan worden gevraagd voor problemen en dit zonder „drempels” als het maken van een afspraak. Beide wethouders in het college ervaren het houden van een spreekuur als zeer posi tief. Burgemeester Winkel wijst de wet houders er aan de hand van zijn ervarin gen op, dat het huidige afsprakensysteem uitstekend werkt. „Niemand hoeft te wachten, terwijl in alle rust voldoende aandacht kan worden besteed aan de naar voren gebrachte problemen”. Van de mo gelijkheid tot het maken van een afspraak wordt in de praktijk overigens in toene mende mate gebruik gemaakt. Nu de nood aan de man is heeft het college een nader onderzoek aangekon- digd, dat een beter beeld van de situatie moet geven en dat van nut kan zijn voor toekomstige gesprekken met het provinci- gehandicapten (1981) zal daar het nodige aan gedaan worden. Het werk van de kruisverenigingen ver andert sterk. De laatste jaren heeft men vooral te maken met de vergrijzing in Kennemerland. Jongere gezinnen gaan of blijven weg door het gebrek aan woon ruimte, vooral in Heemstede en Bloemen daal. Het ziet er niet naar uit, dat hierin veel verandering komt. Voor de kruisverenigingen betekent het heel wat: de consultatiebureaus voor zui gelingen en kleuters krijgen minder werk en de hulp aan oudere inwoners neemt sterk toe. Vooral nu men bejaarden zo lang mogelijk in hun eigen omgeving wil laten is de bemoeienis van kruisvereni gingen met oudere mensen aanzienlijk. Ook de nazorg aan ziekenhuispatiënten is belangrijk uitgebreid, doordat patiën ten sneller ontslagen worden. Kruisver enigingen en organisaties op het gebied van gezins- en bejaardenzorg werken in tensief samen om deze hulp zo goed moge- lijk te laten verlopen ter dat inspraak van geval tot geval moet worden bekeken en dat deze bovendien inhoudelijk zinvol moet zijn. Een inspraakverordening is volgens het college dan ook overbodig. De PvdA vond echter dat pas na voltooiing van de in spraak kan worden vastgesteld of het zinvol is geweest. Met al die voorwaarden snijdt men de inspraak af, zo meenden de socialisten. In antwoord op de beschouwingen stelt het college echter beslist niet de bedoeling te hebben de inspraak de pas af te snijden. B. en W. willen alleen maar voorkomen dat „beroepsinsprekers” uitsluitend met OVERLEDEN: J. P. Laarman, 83 jr., H. H. M. Spaan, 82 jr., Mw. S. B. van Driel-Vaalburg, 83 jr., W. H. A. Brüggemann, 80 jr., Mw. M. Hoogs- traten-Munniksma, 81 jr., J. van der Lin den, 74 jr., Mw. C. F. Beringen-Meijer, 86 jr., J. H. Beekman, 84 jr., A. van Hilten, 84 jr. het oog op vertraging hun aandeel in het inspraakproces leveren. Overigens meent het college dat reeds voor een deel aan de inspraakverordening tegemoet is gekomen. Als voorbeeld noemt men de inspraak op het sociaal- cultureel plan. Een dergelijk plan levert geen bezwaren op omdat dit van te voren al duidelijk is. Voor het overige stellen B. en W. dat kan worden volstaan met het vastleggen van de intentie tot het verlenen van inspraak aan de burgerij. In nauw overleg met vaste commissies kan aan deze intentie in de praktijk vorm worden gegeven. NOORDWIJKERHOUT. Het college van burgemeester en wethouders van Noordwijkerhout is boos op D’66-fractievoorzitter M. Kuyper. De demo craat beschuldigde B. en W. tijdens de algemene beschouwingen ervan een onrechtmatige overheidsdaad te hebben gepleegd in de affaire Pegman. B. en W. vinden echter dat zij op juiste wijze hebben gehandeld tegen het provoce rende optreden van de heer Pegman. „Sint Michael”. Wie eens een idee wil krijgen hoe het er tijdens een repetitie van een harmonieorkest aan toegaat, is woensdagavond 10 december welkom in ’t Oude Posthuis aan de Herenweg 96 te Heemstede. De overwegend jeugdige aspi- rantleden repeteren van 19.15-20.00 uur, de leden van 20.00-21.00 uur. Alle informa tie wordt op de repetitieavond verstrekt door het bestuur. Opening. Het nieuwe kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank aan de Raadhuisstraat 53 te Heemstede wordt vrijdagmiddag 12 december om half vijf officieel in gebruik genomen. De opening wordt verricht door jhr. mr. O. R. van den Bosch, burgemeester van Heemstede. blijven zelfstandig functioneren onder hun eigen besturen. Ook het praktische werk wordt gehandhaafd. Voornaamste verschil is, dat het verpleegkundig perso neel nu in dienst van de stichting is geko men. De dienstverlening gaat gewoon door, waarbij in ieder dorp en elke buurt de wijkverpleegkundige, die het dichtst bij de burgerij staat, een centrale plaats bljjft innemen. Met het uitspreken van deze beschuldi ging heeft Kuyper het college uigedaagd om hem bij de rechtbank aan te klagen wegens smaad. Bovendien heeft hij een klacht ingediend bij de commissaris van de koningin van Zuid-Holland en de mi nister van Binnenlandse Zaken. Deze stappen gaan het college nu net iets te ver. De toon waarop de verwijten worden gemaakt staat B. en W. helemaal niet aan. „De fractie heeft de vrijheid zich te wenden tot wie dan ook. Uiteraard mag D’66 ons om opheldering vragen. Maar de wijze waarop, doet bij het college de vraag rijzen of de grens van het betamelijke nu niet is overschreden”. Het wegslepen van de bus naar een opslagterrein in Vlaardingen is gebeurd in overleg met de officier van justitie. „Ómdat herhaling van de overtreding niet denkbeeldig was, gezien het eerdere ge drag van Pegman, is de plaats waarheen de bus was overgebracht niet direct aan de familie meegedeeld”, zo stellen B. en W. Tussentijds is met de officier opnieuw overleg gevoerd, waarbij ook een advo caat aanwezig was. Afgesproken werd, dat Pegman op de hoogte zou worden gesteld van de plaats waar de bus was verstopt. Bovendien werd Pegman ge waarschuwd dat bij herhaling van de overtreding strafrechtelijke inbeslagne ming zou volgen. Het college is van mening dat een scher pe rechtstoepassing is gepleegd. „De om standigheden noopten ons hier echter toe”. Overigens lopen over deze zaak nog enkele gerechtelijke procedures. B. en W. vinden het dan ook niet juist deze met bestuurlijke acties te doorkruisen (Van onze streekredactie) NOORDWIJKERHOUT. De burgemeester van de gemeente Noordwijkerhout, de heer F. Winkel, is niet van plan spreekuur voor de burgers te gaan houden. Momenteel kan de bevolking van het bollendorp na het maken van een afspraak de burgemeester te spreken krijgen. „Dat werkt uitstekend”, zo stelt Win kel vast, in antwoord op de algemene beschouwingen van de politieke par tijen. (Van onze streekredactie) NOORDWIJKERHOUT. Spreekrecht voor burgers tijdens commissie- en raadsvergaderingen kan heel nuttig zijn. Bepaalde zaken zouden veel duidelijker worden, me nen de frakties van D’66 en EZP in Noordwijkerhout. Het college van burgemeester en wethouders heeft tot nu toe echter nooit aanleiding gezien het spreekrecht in te voeren. Echter gezien de opvattingen van di verse frakties tijdens de algemene beschouwingen zijn B. en W. ge zwicht en overweegt het college nu de proef op de som te nemen. In 1981 zal een voorstel aan de raad worden gedaan omtrent het nemen van een proef met het spreekrecht tijdens ver gaderingen. De wijze waarop en de voor waarden waaronder zullen echter nog na der moeten worden uitgewerkt. Ook het „fenomeen” inspraak is tijdens de algemene beschouwingen naar voren gekomen. Een officiële inspraakverorde ning leek met name de PvdA zinvol. In de nota van aanbieding stelt het college ech- bereid deze woningbouw als „extra” te bestempelen. Daarna zal het grootste deel van de woningbouw ten behoeve van DMN waarschijnlijk door de gemeente Voorhout worden opgevangen. (Van onze streekredactie) BENNEBROEK. De inwoners van Bennebroek zullen alsnog kun nen profiteren van het extraatje dat de gemeente in 1981 zou overhouden aan invoering van de rolemmer, de hardplastic vuilnisbak op wieltjes. Alle tarieven gaan op 1 januari om laag. Voor een grote rolemmer moet straks f 114 per jaar betaald worden (was aanvankelijk f 126). Een kleine rolemmer kost Bennebroekers na 1 januari slechts f90 per jaar (de ge meente wilde er eerst f 102 voor vra gen). Wie twee rolemmers heeft be taalt voor de tweede de helft van het tarief van de eerste. Tijdens de in november gehouden alge mene beschouwingen uitten de fracties van PvdA en WD kritiek op het functio neren van de burgemeester. Beide partij en waren van mening dat Winkel voor de burgers vaak onbereikbaar is. Zij dron gen aan op het weer instellen van een spreekuur. Winkel zelf wijt zijn onbereikbaarheid aan het feit dat hij tot voor kort in Noot dorp woonde. „Nu dit niet meer het geval is zal er zeker verandering in de situatie komen. Dit houdt echter niet automatisch in dat er een spreekuur wordt ingesteld”. Overigens blijkt uit het antwoord van burgemeester en wethouders dat een B. en W. hebben inmiddels gesprekken gevoerd met de provincie Zuid-Holland over de mogelijkheid tot uitbreiding van het woningbouwprogramma. Het streek plan Zuid-Holland-West laat namelijk weinig of geen ruimte open voor bouwmo gelijkheden in Noordwijkerhout. Aanleiding voor de beschuldiging van Kuyper was de weigering van burgemees ter F. Winkel om de familie Pegman te vertellen waar de woonwagenbus zich be vond. Deze was op bevel van de burgerva der in juli voor de derde keer weggesleept, omdat de familie geen legale standplaats voor de bus in de gemeente had. Aanleiding voor het in het leven roepen van een dergelijke commissie is de on langs door de gemeente gehouden en quête onder verenigingen en instellingen. Uit de enquête kwam duidelijk naar voren dat de verenigingen nauwer betrokken wilden worden bij de gemeentelijke plan nenmakerij. Tevens bleek er behoefte te zijn aan een goede zaal voor uitvoeringen van muziek, zang en toneel. Het gemeente bestuur heeft zich inmiddels positief uit gelaten over de reakties van de vereni gingen. Het college van burgemeester en wet houders heeft de raadscommissie nu ver zocht om in samenwerking met de vereni- gingscommissie een beleidsplan voor de komende jaren op te stellen. Tevens die nen een subsidieverordening en een pro- cedureverordening te worden ontworpen. Hierbij vormt de verenigingscommissie een goede schakel tussen de gemeente enerzijds en het verenigingsleven ander zijds. Overigens wordt ook door het rijk, het betrekken van de bevolking bij het opzet ten van culturele aktiviteiten, toegejuichd. Bovendien is het een voorwaarde om sub sidie te krijgen. Lisse geeft ongeveer 8 ton uit aan subsidies voor het sociaal cultu reel verenigingsleven. Daarvan krijgt men 80.000 gulden terug van het rijk. Dit bedrag is een goede reden om de mensen te betrekken bij de plannenmakerij. Inmiddels heeft de raadscommissie het college van B. en W. geadviseerd tegemoet te komen aan de vraag naar een goede ruimte voor zang, dans en toneel. Overwo gen wordt het Poelhuys uit te breiden. Plannen daarvoor zijn in ieder geval in voorbereiding. afzonderlijke verenigingen. Allerlei zaken die van regionaal belang zijn kan men effectiever aanpakken. Ook nieuwe acti viteiten krijgen een kans om tor ontwikke ling te komen. De hoofdwijkverpleegkun dige van de stichting, mevrouw K. Lange- jan, gaat ervan uit, dat men zich volgend jaar intensief gaat bezighouden met de problemen van gehandicapten. Voor deze groep mensen zijn veel voorzieningen no- -dig. In het kader van het Jaar van de (Van onze correspondent) BLOEMENDAAL. De stichting sa menwerkende kruisverenigingen zuid- west-Kennemerland, die onlangs met naar werkzaamheden startte, beschikt nu over een moderne behuizing. De stichting heeft onderdak gevonden aan de Bloe- mendaalseweg 106, waar ook de plaatse lijke kruisvereniging Bloemendaal is ge huisvest. De behuizing wordt vrijdag in gebruik genomen tijdens een bijeenkomst voor genodigden. De stichting omvat de kruisvereni gingen van Bennebroek, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort, samen goed voor een gebied van 67000 inwoners. Tot bundeling werd besloten omdat dan, vol gens de normen van de overheid, de moge- (ie krill1 lijkheid zou ontstaan een professioneel apparaat op poten te zetten. Men heeft -negen wijkverpleegkundigen in dienst en een hoofdwijkverpleegkundige. De komst van de stichting betekent niet, dat er voor de afzonderlijke kruisvereni-

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13