Italiaanse vakbonden ld kritiseren hulpactie Bewoners Teylerstraat staan weghalen van afzetting niet toe Aanhoudingen in verband met Ijaarleminer galletjes Ratten kregen kanker door formaldehyde I OPDRACHT VAN VOLKSGEZONDHEID jassendiefstal Cobi Schreijer haalde in 1965 Paul Simon naar Waagtaveerne i Sint Nicolaas verraste Paul Simon op 4 december 1965 in de Waagtaveerne met jenever, een vrijer en een klomp. Rechts op de foto Cobi Schreijer. Ze vertelde me: ,,De jenever gaf Paul aan mijn vader, de klomp hangt nog bij mij in de tuin en mijn kinderen aten de speculaas op". r lg Wie volgt Songbook Woedend Weemoed J Morgen bezems door Bosch en Vaartwijk 1 1 I STAD DECEMBER DINSDAG 9 19 8 0 KJ (Van een onzer verslaggevers) a „EERST VERKEERSMAATREGELEN NODIG” NU WERELDBEROEMDE ZANGER TRAD TOEN OP VOOR 600 PIEK HAARLEM. Volgende week begint de Keuringsdienst van Wa ren in Haarlem een uitgebreid onderzoek naar de afgifte van spaanplaatgas in woningen. Het meetproject wordt uitgevoerd in opdracht en op kosten van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De onderzoe kers zullen volgens ir. J. P. Cor net van de Keuringsdienst gaan vaststellen hoeveel formaldehyde in bewoonde huizen vrijkomt uit spaanplaat. De metingen van de concentraties worden gedaan in willekeurig gekozen rijtjeshuizen en flats die na de oorlog zijn gebouwd. y Ketiilgen spaanplaatgas k d: 00 25 k. 00 iur lur 10 70 00 00 80 De heer J. F. Hoek, directeur van Volks huisvesting in Haarlem, zei er desge vraagd geen idee van te hebben hoeveel spaanplaat in de woningbouw gebruikt is. „Wel hebben wij er bij de provincie op aangedrongen het onderzoek voort te zet ten. Er zal een kwantitatief onderzoek Hij kan niet overzien hoe de norm zou moeten worden. „Maar als deze niet tien maal zo streng wordt, verwacht ik dat nog veel van dit materiaal gebruikt zal kunnen blijven. Overigens geldt die norm (120 microgram formaldehyde per kubieke meter lucht, red.) alleen voor bouwmateri alen. Voor hobby en meubelen is nog geen definitieve norm van kracht. Het was al tijd een touwtrekken tussen de ministe ries van Economische Zaken en Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Maar ik denk dat daar nu wel verandering in zal ko men”, verduidelijkte ir. Cornet. Houthandelaar P. van Dam in Haarlem zei „nog verschrikkelijk veel” spaanplaat te verkopen. De vele publikaties over de gevaren van dit materiaal hebben de ver koop wel enigszins gedrukt. Met name is nodig zijn om de omvang van het spaan plaat te kunnen becijferen”. Inmiddels is men vergevorderd met het vervangen van spaanplaatwanden in een groot deel van de woningen in Molenwijk. Bovendien wordt momenteel spaanplaat in huizen aan de Spaamhovenstraat vernieuwd. Alle afwijkingen kwamen voor in de neusholten van de dieren, waarbij de onderzoekers aantekenen dat ratten ty pische neus-ademhalers zijn. Andere proeven met gassen hebben aangetoond dat waar neusafwijkingen voorkomen bij muizen, dezelfde afwijkingen bij mensen vaak in de longen verschijnen. Ik hielp hem uit de droom en vertelde, dat het alle maal kwam door dat tele foontje uit New York”. Si mon moet zich opnieuw verbaasd hebben, toen plotseling Sinterklaas de Waag binnenstapte en hem een vrijer, een klomp en een kruik jenever schonk. Lerares Katy van Ispelen overhandigt de envelop met het geld dat door leerlingen van het Coomhert Lyceum en de Haarlemse HEAO is bijeengebracht aan notaris M. Kloek van de stichting Terramotta. Deze organisatie zorgt dat het geld op de bestemde plaats terecht komt. De omzet van het liefdadigheidsmaal gisteren in Napoli bedraagt ruim vijftigduizend gulden. Die zijn eveneens voor de slachtoffers van de aardbeving bestemd. „Het is het laatste jaar, dat ik allerlei mensen Paul Simon is wereldbe roemd. Begin november zong deze Amerikaan moeiteloos Carré „plat”; in tal van bioscopen draait momenteel zijn eerste speelfilm One Trick Pony. Weinigen zullen weten, dat Paul ooit in de Haarlemse Waagtaveerne optrad. De eerste keer, dat hij dat deed, was op 4 decem ber 1965. De Haarlemse zangeres Cobi Schreijer, die toentertijd de Waag exploiteerde, had Paul uitgenodigd. Simon stond toen op het punt door te breken met zijn hit Sound of Silence. In het kader van de serie „Haarlemmers ontmoe ten beroemdheden”, stuurde Cobi me een brief over de contacten die zij in de loop derjaren met Paul had. Cobi schrijft, dat ze Simon leerde ken nen tijdens het folkfesti val in Cambridge in En geland. „Ik trad daar zelf op en beluisterde meteen zoveel mogelijk jonge zangers om hen te boeken voor de Waagprogram- ma’s”. Paul kwam en zong in de Waag voor een klein publiek. „De men sen, die er waren hoorden liedjes, die een paar maanden later over de hele wereld dag in dag uit te horen waren”, al dus Cobi. in de Waag, ook al is dat op mijn enige vrije avond sinds weken. Ik wil weer in een folkclub spelen”. In de Waag werd ook een persconferentie gegeven. „Het was een gekkenhuis van drukte”, herinnert Cobi zich, maar tijdens het optreden viel de zaal stil. Het was een fantas tisch concert. Tegenwoor dig is in de Waagtaveerne een restaurant gevestigd. Van 1962 tot 1970 was het Cobi die in dit historische pand de scepter zwaaide. ider- i de •oot- verd voe- jarc, mis- i de Ma- t een Als het aan mij ligt ga ik nog een tijd door met deze serie over Haarlemmers, die ooit beroemdheden hebben ontmoet. Wie volgt, zou ik willen zeg gen. U weet het inmid dels: staat u op de foto met een bekend persoon, stuur me die kiek dan, voorzien van een uitvoeri ge beschrijving van de ontmoeting, op. De foto krijgt u keurig terug. Het adres is: Haarlems Dag blad, Oudeweg 12-14,2031 CC Haarlem. Op de enve lop svp mijn naam zetten. •fge- jaar de het (oor or 1 een kan vor- bur- ge- nds- on- ge- nen .500 zerp ■den idse takt, ring irde ring door Hans Invernizzi jnfe- ■king irstel onfe- I alle moe- 6 elijk Pver- 'den n de icier eren af men en. iten- het i de vilde s dat mis terse i. :ober men. i be- wen- ;vaar iropa zou West span- e-uit- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Morgen en donderdag gaan de bezems door de Bosch en Vaart wijk. Dan wordt de inmiddels bekende schoon-schipactie gehouden waarbij het de bedoeling is dat buurtbewoners zoveel mogelijk helpen. Het is de eerste Haar lemse wijk waar voor de tweede keer zo’n rigoureuze schoonmaak wordt gehouden. De Gemeentereiniging komt met extra materieel en mankracht, terwijl met een auto van Openbare Werken gevaarlijke stoffen van huis worden gehaald. Autobe zitters werd inmiddels via een pamflet verzocht de wagens niet aan straatzijden te parkeren waar de veegmachines ko men. Mensen die woensdag en donderdag hun zolder of schuur opruimen en grof vuil kwijt willen, kunnen de Gemeenterei niging bellen. Telefoon 319158. Schoon- maakcoördinator in de wijk is mevrouw Van Campen, telefoon 314983. (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Bij proefnemingen door de Amerikaanse onderzoeker Ja mes A. Swenberg en zijn collega’s van het Chemical Institute of Toxicology is gebleken dat alleen kwaadaardige kan kergezwellen in de neus optraden bij ratten die werden blootgesteld aan con centraties boven 15 deeltjes formaldehy de per miljoen deeltjes lucht. Dat is 150 maal de nu geldende maxi mumnorm in ons land. De onderzoekers hebben 240 ratten gedurende achttien maanden zes uur per dag en vijf dagen Voorzitter Huisman van de interdepar tementale commissie die de minister moet adviseren bezocht eind november het con gres in Raleigh (V.S.) waar over formalde hyde de alarmerende berichten openbaar werden. Hij wenste hierover echter geen mededelingen te doen. Voorlichter King- mans bij TNO zei dat nog een opdracht was ontvangen voor aanvullend onder zoek aan spaanplaat, maar dat het wel in de lijn der verwachtingen ligt dat zijn instituut hiermee belast zal worden. De kans bestaat wel dat uit een veel groter aantal Haarlemse woningen, scho len en andere gebouwen spaanplaat ver wijderd zal moeten worden, wanneer de overheid bepaalt dat minder dan 120 mi crogram formaldehyde uit dit bouwmate riaal vrij mag komen. Bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne worden momenteel maatregelen voorbe reid voor een verbod van bepaalde soor ten spaanplaat. De heer Balenmans van de Arbeidsinspectie in Den Haag ver klaarde desgevraagd dat ook zijn dienst minister Ginjaar in deze zal adviseren. Dit gebeurt in het kader van de gevaren van kankerverwekkende stoffen. Hij zei desgevraagd de alarmerende re sultaten van het recente Amerikaanse on derzoek, gepubliceerd in Cancer Re search, „redelijk serieus” te nemen. „In ons land zijn de normen overigens al tweemaal zo streng als bijvoorbeeld in Zweden. De Amerikaanse publikaties vind ik niet verbazingdwekkend. In Zwit serland hadden chemici er al eerder op gewezen dat de eigenschappen van spaan plaat slechter waren dan algemeen werd aangenomen. Het congres in Amerika is er onder meer een gevolg van. Hoewel in Nederland het spaanplaat tweemaal zo veilig is dan elders, verwacht ik wel dat de grens lager gesteld zal worden met betrek king tot de toegestane afgifte van formal dehyde”, benadrukt Cornet. Een aanbod dat de ACLI en de FILEF een dag na de ramp deden, om de landelij ke actie te coördineren, is volgens de organisaties door de Italiaanse autoritei ten in Nederland afgewezen. Dat heeft volgens hen geleid tot tijdverlies en heeft de in het perscommuniqué chaotisch ge noemde teostanden rond de hulpactie ver ergerd. De Italiaanse verenigingen in Ne derland wordt echter lof toegezwaaid voor hun inzet. Vijftigduizend gulden heeft het liefdadi ge eetmaal opgeleverd dat gisteravond is gehouden in het Italiaanse restaurant Na poli in Haarlem. Tijdens het eetmaal overhandigden lerares Katy van Ispelen van het Coomhert Lyceum en directeur J. van Coenen van de Haarlemse HEAO 1700 gulden, die de leerlingen van deze scholen bijeen hebben gebracht. Deze week collecteren de Haarlemse Italianen, die vorige week in het entrum voor buitenlanders Casa Nostra een a< tie- comité oprichtten, voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving. Zij heb ben al ruim drieëneenhalfduizend gulden opgehaald. Wie de collectanten niet tegen komt, kan geld storten op bankrekening nummer 56 00 49 897 van de Algemene Bank Nederland in Haarlem of op girore kening 4000 van deze bank. Het geld dat is ingezameld door het Haarlemse comité, komt terecht bij het landelijke comité voor hulp aan de slachtoffers van de aard beving dat is opgericht door de Bussumse mevrouw Kloosterboer. De Haarlemse Italianen hebben bij dat comité aanslui ting gezocht. tot na ruim een jaar. Plotseling bleek er een bijzonder grote sterfte in die laatste groep op te treden, welke er uiteindelijk in resulteerde dat 36 van de 240 ratten van deze groep na achttien maanden een kwaadaardig kankergezwel in de neus hadden. De proeven, waarvan de resul taten in het septembernummer van Can- werd Cobi daarover ge beld uit New York. Ook bij CBS kwam het bericht binnen. En zo kon het ge beuren, dat er een ont vangstcomité uit de grond werd gestampt, dat Paul van Schiphol afhaalde. In de Waag zong Paul behal ve gewoon voor publiek ook voor de radio. Er wer den in die tijd iedere veer tien dagen opnames ge maakt voor het program ma Wie waagt, die zingt. De plotselinge belangstel ling verbaasde Paul Si mon, weet Cobi nog. „Hij kwam de Waag binnen, een tikkeltje onthutst en zei zoiets van: Jee, Cobi, jjj hebt hier een publici- teitsmachine aan de gang. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Italiaanse vakorganisaties in Nederland ACLI en FILEF hebben kritiek op de hulpactie voor de slachtoffers van de aardbeving in Italië, die is georganiseerd door de Italiaanse diplomatieke instanties in Nederland. Het gemis aan coördinatie op landelijk niveau van de actie komt volgens deze vakorganisatie voor rekening van de Italiaanse diplomatieke en consulaire autoriteiten. Dit staat in een perscommuniqué, dat deze organisa ties gisteren hebben uitgegeven. Een en ander schrijven bewoners, wijk raad en werkgroep in een brief aan B. en W. Die brief is een reactie op een medede ling die het college vrijdag in de buurt liet verspreiden. Het college zegt daarin dat in de Teylerstraat verkeersborden zullen worden geplaatst met het opschrift „ad viessnelheid 30 kilometer per uur”. Voorts willen B. en W. een werkgroep oprichten om de problematiek van de verzakkingen in de Oude Amsterdamsebuurt te onder zoeken. In het vlugschrift delen de dage lijkse bestuurders van de stad ook mee dat ze hebben besloten de door bewoners en wijkraad neergezette versperring in de Teylerstraat te verwijderen. In Engeland had Paul Si mon een langspeelplaat opgenomen, Paul Simon’s Songbook geheten. Cobi nam deze LP mee naar Haarlem en stapte ermee naar platenmaatschappij CBS. Vreemd genoeg had CBS in Londen de LP vervaardigd, maar men was daar nog niet op de hoogte. Tezelfdertijd be landde de EP, waarop Sound of Silence stond, in de Amerikaanse hitlijs ten. Een dag voor Paul in ons land zou arriveren Het meetproject bestaat uit drie onder delen. Allereerst wordt opgenomen hoe de woonomstandigheden zijn en de concen tratie van gas zal daarna gemeten worden. Tijdens het officiële onderzoek, waarmee in januari een begin wordt gemaakt, be trekken de keurmeesters ook de gebruike lijke ventilatiemethoden in het meetpro- ject. Tenslotte gaat de Keuringsdienst van Waren opmeten hoeveel formaldehyde- gas vrijkomt uit meubelstukken, vloerbe dekking, behang en dergelijke. Fineer op spaanplaat dat gebruikt wordt voor meu belen, heeft weliswaar een afdichtende werking, maar onder invloed van vocht en warmte kan de lijmlaag chemisch afbre ken, waardoor toch gas vrijkomt, aldus Comet. geen overleg gepleegd over de verwijde ring van de afzetting. De gemeente gaat op omgekeerde wijze te werk”, zegt werk- groepswoordvoerder T. Geytenbeek. „De gemeente wil eerst de versperring slopen en dén praten. Wij hebben ervaring met dat soort toezeggingen, dus willen wij eerst praten over maatregelen tegen zwaar verkeer en te hard rijden in de wijk, dan pas - als die maatregelen zijn geno men - gaat, wat ons betreft, die versper ring weg.” Het college van B. en W. trok vanoch tend de opdracht aan het bedrijf Openba re Werken om de versperring te slechten, in. De brief van wijkraad, werkgroep en bewoners van de Teylerstraat werd van ochtend in het college besproken. Bij het ter perse gaan van deze editie was de reactie van B. en W. nog niet bekend. per week blootgesteld aan formaldehy de. Een groep kreeg een dosis van 2 deeltjes gas per miljoen deeltjes lucht, een andere groep 6 deeltjes en de laatste 15 deeltjes. Bij de eerste twee groepen traden klei nere, niet-kwaadaardige infecties en ge zwellen op evenals bij de laatste groep Later belde Paul Simon bij Cobi thuis naar Ame rika om uit te vissen hoe het kwam, dat hij opeens zo’n succes had. Woedend was hij, schrijft Cobi, toen hij hoorde dat men buiten zijn medeweten de toepassing minder geworden bij bouw werken die in opdracht van de overheid worden uitgevoerd. Van Dam maakt zich er overigens niet veel zorgen over als dit plaatmateriaal uit de handel genomen zou worden, aangezien voldoende vervangen de produkten te koop zijn. Momenteel zijn er overigens wel vijftig fabrieken in Duits land en dertig in België die spaanplaat produceren, aldus de houthandelaar. In West-Europa wordt per jaar ongeveer vijftien miljoen kubieke meter spaanplaat verkocht. De spaanders worden bijeenge houden door het inmiddels bekende ureum-formaldehyde. Lijm die schadelijk gas veroorzaakt. eer Research werden vermeld, zijn overigens nog niet afgesloten. De ratten worden nog eens zes maanden aan het gas blootgesteld en bovendien zullen alle weefsels van de dieren worden onder zocht. In Haarlem proefproject De wijkraad en de werkgroep Verzak kingen zijn vertoornd over de door het college verspreide mededelingen. „Er is (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Bewoners van de Teylerstraat, de wijkraad Oude Amster damsebuurt en de werkgroep Verzakkingen in diezelfde wijk zullen niet toestaan dat de gemeente de versperring in de Teylerstraat verwijdert. Ze eisen van het gemeentebestuur eerst maatregelen om het zware verkeer uit de buurt te houden en snelheidsbeperkende maatregelen, pas als die zijn genomen gaan ze akkoord met verwijdering van de door hen - vorige week zondag - geplaatste afzetting. Haalt de gemeente de afzetting toch weg, dan zet de buurt er op hetzelfde moment een nieuwe. Minister Ginjaar zal zo snel mogelijk duidelijkheid verschaffen over de geva ren van spaanplaat voor de volksgezond heid”, aldus het Tweede-Kamerlid Ina Muller-Van Ast (PvdA). Ze zal waarschijn lijk vandaag de bewindsman van Volksge zondheid en Milieuhygiëne een reactie vragen op berichten uit de Verenigde Sta ten die zeggen dat o.a. uit spaanplaat vrijkomend formaldehyde kankerver wekkend is. „Dat gif moet uit onze ge bouwde omgeving”, zegt Ina Muller-Van Ast. Het socialistisch kamerlid, dat zich de laatste jaren intensief met de spaanplaat- kwestie bezighield, heeft de indruk dat spaanplaat voorgoed uit de bouw kan worden geweerd. „Als men maar wil. Het is aan de Kamer bij de oplossing van het probleem prioriteiten te stellen. Ik denk hierbij speciaal aan het vraagstuk van de kosten. Een snelle aanpak is geboden. Het nu nog instellen van commissies werkt alleen maar vertragend. Er is voldoende bekend. We hebben te lang gewacht, „het zal mijn tijd wel duren”. spreek bij mijn eigen op tredens in het land die vol weemoed vertellen over avonden in de Waag met Alex Campbell, Joost Nuissl, Dorris Henderson, Pete Seeger, Ellie en Rik- kert, The Clancy Bro thers, Tom Paxton, Mar tin Carthy, Dave Swar- brick, Dick Poons, Bou- dewijn de Groot en Len nart Nijgh”. Lennart „woonde paraktisch in de Waag” en schreef in die tijd de prachtige liedjes, waarmee Boudewijn de Groot en Cobi zelf be kendheid kregen. Van al de artiesten, die ooit in de Waag speelden, is Paul Simon vermoede lijk het beroemdst ge worden. Cobi Schreijer is contact blijven houden met de nu steenrijke Amerikaanse zanger. „Na zijn concert begin november in Carré heb ik hem nog opge beld”. Toen Cobi in een krant las, dat Paul een half miljoen moest neer tellen om de kosten van de toemee te dekken moest ze, schrijft ze me, „toch even grinniken”. Voor zijn eerste optreden in de Waag op die legen darische vierde december ontving Simon 600 gulden (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vannacht omstreeks half twee heeft de Haarlemse politie in de Kruisstraat een auto met drie mannen aangehouden. De auto werd eerder gesig naleerd bij de diefstal van bontjassen in Breda. De jassen hebben een waarde van 33.000 gulden. Auto en inzittenden werden overgedragen aan de Bredase politie. Omstreeks half vier werden twee jon gens op heterdaad betrapt bij het open breken van kasten in een snackbar in de Oranjeboomstraat. In de nacht van zondag op maandag werd ingebroken in een horeca-bedrijf op de Grote Markt. De dieven namen 10 flessen drank en een nog onbekend be drag aan geld mee. een „orkest” gemonteerd had „achter” de oor spronkelijke opname. „Al Word ik nog zo beroemd: als ik op toneel zelf zing, alleen of met Art Garfun kel, ik begeleid mezelf al leen op de gitaar”, zei een boze Simon toen tegen Cobi Schreijer. Paul heeft geen woord gehouden. Hij reist nu de wereld rond met een orkest en een zanggroep, in totaal met veertig man. In 1965 deed hij dat nog niet. Een half jaar na zijn eerste optreden in de Waag keer de Simon terug naar Ne derland. Cobi: „Ik haalde Paul en Art van Schiphol en Paul zei meteen: ik zing bij jou

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5