Betere surveillance door samenwerking twee politiekorpsen Twintig honde- bezitters op de Grote drukte bij open huis verrast gemeente bon geslingerd ABN Bank ABN Kapitaalmarkt- spaarrekening. Samenwerking politie door wetswijziging streek in 't kort Si AA bËMID-lÖTTCIWT UIT! WEEKHOUT: BLOEMENDAAL DICHTER BIJ BURGERIJ zandvoort heemstede r. i Gratis kansen op vele duizenden extra prezen en bovendien: twee extra grote prijzen van f 25.000,- netto! Gratis kans op extra prijzen - Ik haal snel T J nog een 2j formuliererbijiy 19 DECEMBER 19 8 0 REGIO WOENSDAG I 0 Bennebroek en Heemstede kunnen samen meer doen ■voor december 1980 r Viditel 369. - Hl 11 evenzeer worden bekeurd door een rijkspolitieman uit Bennebroek als door een agent van gemeentepolitie in Heemstede. De beide tegoed direct opneembaar bij opname 3% opnamekosten rentepercentage wordt maandelijks vastgesteld het rentepercentage is gekoppeld aan het rendement op een aantal staatsleningen, plus 0,50% g g rente gedurende één maand na bijschrijving vrij van opnamekosten. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE/BENNEBROEK. Wie ’s nacht in Heemstede een rijkspolitieauto uit Bennebroek ziet rijden moet voortaan net zo op zijn tellen passen als wanneer een Heemsteedse surveillancewagen nadert. Door rood licht rijden, geen voorrang geven of erger zal namelijk op Heemsteeds gebied in de avond en de nachtelijke uren korpsen gaan tussen zes uur ’s avonds en zeven uur in de ochtend gezamenlijk patrouilleren. k W- bérichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 10 8- 6- 0% 4 lenst 10,43 7. 12l men tussen de duizend en 1500 men sen”, zei de burgemeester vanoch tend, terugblikkend. De Heemsteedse politie lette gedurende deze periode streng op overtreders van „hondebepalingen” uit de Algemene Po litie Verordening. De actie was bedoeld om Heemstedenaren blijvend bewust te maken van hun verplichtingen wanneer de hond op straat komt. De meeste overtreders waren bekeurd omdat hun trouwe viervoeter zijn dar- minhoud op de stoep had laten vallen en niet in de goot, zoals het hoort. Er was één troost: de agenten heten het niet bij Er waren ook Heemstedenaren die vol begrip belden, dat de actie uit hun hart gegrepen was. Kennelijk waren de mees te inwoners goed op de hoogte van de actie. Het kwam volgens de politie niet zelden voor, dat mensen die hun hond volgens het boekje uitbeten vol trots aan surveillerende agenten beten zien hoe goed zij het deden. Maar er waren ook andere reacties: de politie kreeg enkele boze telefoontjes van mensen die zich beriepen op de „vrijheid van de hond”. Het aangelijnd laten lopen en in de goot laten poepen zou daarmee in strijd zijn, meenden zij. Het Heemsteedse korps, dat met inbe grip van abe medewerkers uit 48 mannen en vrouwen bestaat, had tot nu toe in de avond- en nachturen vier man beschik baar en een brigadier. Bennebroek had er ’s nachts één, die meedraaide in de Bollen- streek-surveillance. Voortaan zal de agent Verloop rentepercentage Kapitaalmarkt-spaarrekemng Burgers van Bloemendaal konden een kijkje nemen in de gemeentelijke keuken: alle afdelingen presenteerden zich „aan den volke” met kraampjes vol informatie materiaal en de Bloemendalers kregen aldus de gelegenheid het reüen en zeilen van hun gemeente van nabij gade te slaan. uit Bennebroek ’s nachts samen met de vier Heemsteedse cohega’s optreden. Dat biedt de pohtie in Heemstede de gelegen heid ’s nachts twee auto’s paraat te hou den. Het was er tot nu toe één. Ook wanneer de kraampjes, de jazz band, de wijn en de zoutjes, zoals van daag, weer weg zijn en het leven in het gemeentehuis zijn normale gang her neemt. Niet abeen het open huis moest een aanzet zijn om de burgers gemakkelijker het gemeentehuis binnen te loodsen, er zijn op regelmatige tijden ook evenemen ten in het gebouw. Zoals de wekelijkse Een film van Ed Lautenschlager toonde ondermeer wat er vastzit aan de aanleg van kabel-tv en verder was Bloemendaal in geuren en kleuren op het scherm te zien. Het gemeentehuis als echt huis van de gemeente. Dat staat het Bloemendaalse cobege voor ogen. Het open huis moest een aanzet zijn om het voor een aantal aarzelende inwoners die functie ook te geven. Weekhout: „Veel burgers weten de weg naar het gemeentehuis al een tijdlang te vinden. Maar anderen lopen toch niet zo gemakkelijk naar binnen. We hopen be reikt te hebben, dat iedereen zich in het gemeentehuis nu wat meer thuis voelt”. overdag nog mensen kwijt die als ME’ers worden ingezet in Amsterdam. Zoiets drukt erg zwaar op een klein korps.” De samenwerking is dan ook voor beide korpsen een welkome opluchting. „We moeten met kleine korpsen twee gemeen ten in de gaten houden met moeilijk te surveiberen objecten, zoals een aantal vil la’s,” aldus Couzijn. De reacties vanuit de burgerij op de gezamenlijke surveillance waren erg gun stig. Misschien niet in het minst doordat een bon, uitgeschreven door een vrouwe lijke wachtmeester (uit Bennebroek) toch wat minder hard aankomt Op woensdag 17 december is er een feestelijke Mid Lotto. Op het nummer van het speciale Mid-Lottoformulier vallen duizenden extra prijzen, die deze keer groter zijn dan ooit Bovendien zijn er twee super speciale prijzen van 25.000 gulden netto Wie slim is. vult meer Mid-Lottoformulieren in Want hoe meer formulieren, hoe meer formuliernummers. hoe meer kansen Dat geldt natuurlijk ook voor maandspeters, die al automatisch met de Mid-Lotto meedoen 250. 25. 10. Vergelijk de getrokken getallen met het laatste deel van uw formuhernummer De hondse vrijheid zal overigens nog wel een tijdje beknot worden, zolang de Ver enigde Naties niet met een „Hondvest” voor de rechten van deze viervoeters komen. (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE. Een kleine twintig inwoners van Heemstede hebben in de laatste twee weken van november een bekeuring aan hun broek gekregen om dat hun hond „het” onder het oog van een pohtieman op de stoep deed of los- bep op een plek waar dat verboden was. Jubileumrit. Autosportvereniging San- devoerde heeft voor vrijdagavond 12 de cember een „jubileumrit” uitgeschreven. De start en finish van deze rit hebben plaats vanuit het Gemeenschapshuis aan de Louis Davidsstraat te Zandvoort. De inschrijving staat open vanaf 19.30 uur. De eerste deelnemer start om 20.01 uur. Er zal een eenvoudig reglement gehanteerd worden, zodat iedereen aan dit evenement kan deelnemen. Na afloop is er voor de deelnemers een bingo en een Amerikaan se verkoop. Voor inlichtingen en inschrij vingen kunt u terecht bij mevrouw R. Kleyn, Lorentzstraat 67, tel. 02507-16179. Tot nog toe moest men in Bennebroek ’s nachts de alarmcentrale van de rijkspo litie in Amsterdam beften, als er iets aan de hand was. Van daaruit werd de surveil- lance-auto van de Bollenstreek op de hoogte gebracht. Wanneer die op dat mo ment in Oegstgeest stond kon het wel even duren, voor de agenten in Bennebroek waren gearriveerd. Door de nieuwe vorm van samenwerking tussen Heemstede en Bennebroek komt daar een eind aan. Wie ’s nachts het telefoonnummer van het po litiebureau in Bennebroek draait wordt meteen doorverbonden met de gemeente- pobtie van Heemstede, die snel maatrege len kan nemen. Het zal niet de laatste keer geweest zijn, dat de gemeente haar inwoners zo gastvrij heeft onthaald. „Het zou best herhaald kunnen worden. Niet jaarlijks, maar bij voorbeeld eens per vier jaar”. De Bloe mendaalse burgervader zegt in dit ver band, dat de burgerij de komende twee jaren bij een open huis bij de dienst Pu- bbeke Werken en bij de politie terecht kan. Als die cyclus is doorlopen komt welbcht het gemeentehuis weer aan de beurt. (Van onze streekredactie) BLOEMENDAAL. De gemeente Bloemendaal heeft in de roos gescho ten met het open huis voor de burge rij. Dat is de conclusie van burge meester G. H. Weekhout na het fees telijke gebeuren gisteravond in het gemeentehuis. „Het was een groot succes. Onze verwachtingen waren niet zo hoog gespannen, maar er kwa- Bewegingsexpressie. Donderdag 11 de cember is het de laatste keer dit jaar, dat wel- en niet-gehandicapten met elkaar be wegingsexpressie kunnen beoefenen in „Centrum 111”. Het gebeuren staat weer onder leiding van Paul Rooijackers. Het is de bedoeling, dat ook een groepje Fransen aanwezig zal zijn om met deze wijze van communiceren kennis te maken. Belang stellenden zijn om 20 uur welkom in het ook voor rolstoelers toegankelijke ge bouw aan de Herenweg 111 in Heemstede. De deelname is kosteloos. Wie er eerst meer van wil weten, kan bellen naar (023) 285114 of (023) 284975. Bijeenkomst. De Vereniging van vrou wen met akademische opleiding houdt donderdag 11 december vanaf 20.15 uur haar decemberborrel ten huize van me vrouw J. A. Barkhof-Wesly in de W. de Nijslaan 14 te Heemstede. Mevrouw I. Visser-Roos zal iets vertellen over de spie- gelgroep en de nieuwe emancipatiewerk- ster Joke Huisman komt kennis maken. Voor inlichtingen: tel. 023-289448. Sinds vijftien jaar geleden het gemeen tehuis in gebruik werd genomen is er overigens nooit een dermate informeel en feestelijk gebeuren door de gemeente zelf gehouden als gisteren. Het past volgens Weekhout in de geest van deze tijd, die openheid en betrokkenheid van burgers voorop stelt. Voor de Bollenstreek maakt het nauwe lijks verschil, dat de Bennebroekse agent niet meer in de surveillance van dit gebied meedraait. Bennebroek ligt zozeer aan de rand van het gebied dat door de regio Den Haag van de rijkspolitie wordt bestreken, dat de gemeente niet persé hoefde mee te doen. De agent uit Bennebroek was als extra man aan de surveillance toege voegd. Nu hij naar Heemstede vertrekt valt de Bollenstreek terug op haar norma le, eigen sterkte. De korpsen van Heemstede en Benne broek hebben veel vertrouwen in een vruchtbare samenwerking. De proefpen- De samenwerking, die gedurende een periode van drie maanden op proef heeft gedraaid, is maandag officieel van start gegaan. Het is nu mogelijk, doeltreffender te opereren zowel in Heemstede als in Bennebroek. Voor inwoners van Benne broek betekent het, dat de politie ’s nachts sneller ter plaatse kan zijn. Film. In Cultureel Centrum Het Oude Slot te Heemstede wordt donderdagavond 11 december de film The big sleep ver toond. De onsterfelijke held Philip Marlo we gaat zijn onkreukbare weg in het be strijden van de misdaad. Het is een film naar de gelijknamige detective-roman van Raymond Chandler, waarin Hum phrey Bogart een klassieke rol speelt. Aanvang 20.15 uur. De toegang bedraagt 6,-; houders van een CJP en 65+ betalen ƒ4,-. De politie in Heemstede beschikt over 48 mannen en vrouwen, de collega’s in Bennebroek hebben er 12 in dienst. Niet allemaal politiemensen overigens, want in de getallen zijn alle personeelsleden be grepen, van telefoniste tot koffiejuffrouw. Couzijn: „Het publiek denkt soms, dat wij ’s nachts heel wat agenten op straat kun nen hebben, maar daar vergist men zich in. We kunnen helemaal niet zo’n dikke vuist maken.” In werkelijkheid heeft Heemstede, zoals gezegd, in de nachtelijke uren slechts 5 man op het bureau en Bennebroek één. Van Barneveld: „Je raakt soms ook een bekeuring, maar overhandigde de „stoute baas” tegelijk een foldertje, waarin hij kon lezen hoe hij het in de toekomst goed kan maken. De meeste overtreders aanvaardden de bekeuring zonder morren; achteraf hadden zij best begrip voor de actie. Slechts enkelen vonden, dat zij onterecht waren bekeurd. Dit zjjn de extra prijzen: Laatste 6 cijfers goed f 25.000,- (2x) Laatste 5 cijfers goed f 1 000,- Laatste 4 cijfers goed f Laatste 3 cijfers goed f Laatste 2 cijfers goed t Wist u dat? Bijna de helft van de Lotto-gelden gaat naar goede doelen Enkele voorbeelden recreatiesport, trainingen, wedstrijden, jeugdkampen, sportkeuringen en allerlei andere uitkeringen aan de amateursport (o.a. clubhuizen) maar ook voor speeltuinen, bibliotheken, gezinsverzorging, bejaardenhulp. Rode Kruis en andere kruisverenigingen Hartstichting en nog tientallen andere doelen, te veel om op te noemen Uw Lotto-geH is dus altijd goed besteed. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE/BENNEBROEK. De samenwerking tussen gemeentepo litie en rijkspolitie, zoals die in Heem stede en Bennebroek gestalte heeft ge kregen is mogelijk geworden door een wijziging van de Politiewet. Vroeger kon een ambtenaar van de gemeente politie in principe alleen in de eigen gemeente handelend optreden en dus verbaliseren. Een rijkspolitieman mocht dat overal in Nederland doen. Uitzondering vormden rampen en an dere calamiteiten, die de plaatselijke •gemeentepolitie ertoe noodzaakten hulp van collega’s van buitenaf in te roepen. Door de veranderingen in de Politie wet is een agent van gemeentepolitie nu bevoegd in het hele land op te treden, mits er sprake is van „gevallen van noodzaak”. Daarnaast mogen de burgemeesters van gemeenten geza menlijk een regeling treffen om te be reiken dat rijks- en gemeentepolitie korpsen op eikaars gebied gedurende een bepaalde periode van de dag of permanent kunnen optreden. Van die mogelijkheid hebben de burgemees ters O.R. van den Bosch (Heemstede) en J. de Widt (Bennebroek) gebruik gemaakt Men heeft er anderhalf jaar voor nodig gehad om de details uit te wer ken. Het is nu zover: het besluit is door beide burgemeesters getekend en de toestemming van de ministers Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter justitie) is binnen. Ook de hoofdoffi cier van justitie heeft het groene licht gegeven. „Formeel zijn alle bezwaren nu opgeheven”, zei de Heemsteedse korpschef C. Couzijn gisteren. '1978' 1 1979 1980 KMIOXOXO „We zitten dus met meer manschappen op straat en de pakkans wordt daardoor groter,” zegt de Heemsteedse korpschef C. Couzijn. „Dat heeft voor de politie al een aantal leuke successen opgeleverd.” Zo werden er in Groenendaal enkele „ras criminelen” aangehouden. De vangst was omvangrijk: ze hadden ee grote hoeveel heid vuurwapens en bivakmutsen bij zich. „De hadden bepaald andere plannen dan voor Sinterklaas spelen,” meldt Couzijn. koffieconcerten op zondagochtend en ex posities in de kelder van het gemeente huis. and, ejj /aart 44q - 3 BO Wachtmeester Odolphi uit Bennebroek samen met de Heemsteedse agent E. van der Klauw op de gemeentegrens, die voor beide korpsen is vervaagd. ode bewees, dat de gezamenlijke surveil lance uitstekend voldeed. „De collegiali teit is zeer goed,” zegt de Bennebroekse adjudant M. van Barneveld. Niettemin is deze vorm van samenwerking volgens Couzijn en Van Barneveld vrijwel uniek. Er zijn weinig andere gemeenten in ons land waar hetzelfde is gebeurd. In deze twee gemeenten was de samen werking overigens een vrij logisch gevolg van de ligging van Bennebroek en Heem stede. Veel wegen lopen in elkaar over en politiewagens reden in de praktijk soms al over eikaars gebied als ze de kortste weg terug namen. ■-W

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 19