Etsen, een niet goedkope maar boeiende hobby BHi Ih sasF Boiler in het aanrechtkastje J igpl MUZIEK nu nog niet om aan te horen Opklapbare zaagtafel ISOLATIEGIDS 30 1980 WOENSDAG 10 DECEMBER EIGENHANDIG door Hugo van der Heem Microcassette >- Ontmoedigend toe- 5 aan: iTRlCT antie- antie. op ;men Bandsoort Er zit kennelijk muziek in' kleine cassetterecorders en cassette-afspelers. De verschillende fabrikanten die zich bezighouden met deze uiterst draagbare apparatuur tegenwoordig vaak met een koptelefoon uitgerust kunnen de vraag niet aan. Diverse Japanse fabrikanten brengen op dit moment zo’n moderne speeldoos, die meestal alleen geschikt is om (stereo) af te spelen. Het geluid ervan is dankzij een speciale motorregeling niet slecht, zelfs niet als je armee loopt. Cassetteproblemen w 4 |E3 g Hl IC .lilt** WW 3 microcassette r het apparaat De er 8012037 Informatie Volgend jaar komt echte Fabrikanten willen de draagbare recorder voor muziek nog kleiner maken. Ten koste van de geluidskwaliteit. De populariteit van die „Sound-about” of „Walkman” of hoe deze cassettespelers ook mogen heten, is te danken aan de koptelefoon. De behoefte om voortdurend muziek bij je te hebben heeft er in Ameri ka vooral toe geleid dat men met van die grote cassetterecorder-stereoradio’s ging rondlopen. Maar die zijn zwaar en veelal (geluids)hinderlijk voor andere mensen. Met de koptelefoon is het stereo-effect bovendien groter en val je andere mensen niet lastig. de pocketmemo. De speeltijd blijft een der: twee maal dertig minuten. De uitkomsten van het onderzoek wa ren niet bemoedigend. Ondanks alle recla me bleek de professionele cassetterecor der niet te bestaan. Niet zozeer omdat de cassetterecorderfabrikanten niet hun best hadden gedaan, maar omdat juist de com pactcassette de zwakste schakel bleek. Het loopwerk in het plastic doosje bleek vele malen belangrijker dan de duizenden guldens besteed aan een betere cassettere corder. Na verloop van tijd zijn deze plekken voldoende „uitgediept” en kan de plaat grondig worden schoongespoeld. Het ge heel moet nu goed drogen, waarna de geëtste kant met speciale etsinkt inge wreven wordt. Dit is een nauwkeurig werkje; hetzelfde geldt voor het opnieuw schoonmaken van de plaat. Dat moet zo danig gebeuren, dat de inkt alleen van de oppervlakte wordt weggehaald; dus niet uit de groeven! De etsplaat komt nu met een vel papier erover onder de etspers, waarbij de inkt onder druk door het pa pier uit de groeven gezogen wordt. Door de enorme druk wordt het papier over het gehele plaatoppervlak blijvend in elkaar De keuze in cassetterecorders is geweldig groot. Toch blijft de kwaliteit soms onder de maat als gevolg van de beperkingen van de cassette zelf. Omdat bij meting bleek dat vrijwel alle koppen enigszins uit het lood staan, ook veel vastlopers met cassettebandjes voor komen. gedrukt. Hieraan is een ets altijd te her kennen. Wil men verscheidene kleuren verwer ken, dan is ook het aantal drukgangen (en Behalve een handcirkelzaag kan er ook een decoupeerzaag of een boven freesmachine op worden gemonteerd. tiegids”, gaat heel diep op met name de technische aspecten van het isoleren in. Het is dan ook eigenlijk een „vakboek” voor men sen die beroepsmatig met isolatie te maken hebben. Maar aan de andere kant: de gewone doe-het-zelver, die nu wel eens precies wil weten hoe het allemaal in elkaar zit, zal er toch ook veel wijzer van kunnen worden, indien hij althans de vereiste interesse voor het „hoe en waarom” op brengt. Het boek behandelt de basisprincipes en gaat dan zeer gedegen in op isolatie Daartoe is de zaagtafel uitgerust met een stevig houten werkblad met voor zieningen voor het inklemmen van de machine(s), uiteraard aan He onder kant. Importeur voor Nederland is R- Impec in Capelle aan de IJssel, telefoon 010-510911. e De minste problemen deden zich nog voor als een redelijke cassette in hetzelfde deck werd opgenomen en weergegeven: de huiskamersituatie dus. Wanneer ech ter, zoals in de studio’s, bandjes van luiste raars moeten worden weergegeven, kan er ontzettend veel mis gaan. Omdat uit wisselbaarheid van bandmateriaal in stu dio’s een van de eerste eisen is, pakt het NOS-onderzoek het compactcassettesys- teem hard aan. Met name ook nog omdat zelfs bij gebruik van dure machines bij fabrieksnieuwe toestellen, is het ge woon praktijk dat een bandje op de ene machine opgenomen en op een ander deck afgespeeld, dof klinkt. Vaak is in zo’n geval de hoge-tonenweergave meer dan gehalveerd. Vuil op de koppen en slijtage ervan maken de situatie in werke lijkheid alleen nog maar erger. Heel duidelijk kunnen deze draagbare apparaten niet kleiner. De beperking is het formaat van de cassette. Weliswaar noemt men die compactcassette, maar het kan nog kleiner. Een aantal fabrikanten is daarom bezig de dicteerapparaten, waar in de microcassette zit voor muziek ge schikt te maken. De microcassette meet ongeveer 2,5 bij 5 centimeter. De band- snelheid wordt dan ook lager, in plaats van 4,75 cm per seconde van de cassetterecor der wordt het dan 2,4 cm per seconde van De Japanse fabrikanten Sony voorop zijn nu bezig om in het volgend voor jaar een microrecorder voor opname en weergave voor muziek te lanceren die mogelijk minder dan 200 gulden gaat kos ten. Eind 1981 komt dan een radio-micro- casetterecorder (stereo), een autoradio uitgerust met een microrecorder en in 1982 zelfs een High-fidelitydeck waarin de microcassette met zijn 2,4 cm per seconde bandverbruik zou worden toegepast. Wel moest daarvoor een „open” koptele foon worden ontwikkeld. Een die ook de gelegenheid geeft om de omgeving nog te horen. Door research op het gebied van koptelefoons bleek het mogelijk om niet alleen een kwalitatief hoogwaardige tele foon te ontwikkelen, maar ook een die uiterst licht was: zo’n 75 gram. De casset- tespeler die een dergelijke koptelefoon nodig heeft is dan ook vele malen kleiner dan zo’n draagbare cassetterecorder-ste- reoradio combinatie: hij kan gemakkelijk tijdens de wandeling in de jaszak worden meegedragen. Sony, die in Nederland het eerst met de „Walkman” kwam, heeft van wege de populariteit van het niet eens zo goedkope apparaat ook een FM-zakont- vanger ontwikkeld. Ook die zou op de lichte koptelefoon onderweg dienst kun nen doen. Het slordig omgaan met bandjes (niet in het doosje doen, in de auto in de zon laten liggen) is ook al funest. De bandloop in het cassettehuis verandert en ook dan ver dwijnen de hoge tonen, wordt de band loop stroever. Een aantal fabrikanten heeft dat wel onderkend en doet zijn best om de cassettes beter te maken. Alleen gaat het dan vaak om de duurdere cassettes. Een kleine cassetterecorder met koptele foon blijkt populair voor muziek onderweg. In vele moderne keukens komt het hete water vaak van een vrij ver van het tappunt gelegen „bron”. Op zich een bijdrage tot een harmonischer keuken- interieur, waar dan immers geen geiser of boiler hoeft te worden aangebracht, maar met wel een belangrijk nadeel: het duurt nogal lang voordat de „warme” kraan na het opendraaien water van de vereiste temperatuur levert. Dat kost „wachttijd”, het kost echter ook water én energie. Meer en meer komen daarom de in een aanrechtkastje in te bouwen warmwatervoorzieningen in de belangstelling. Vooral als het om de warmwaterbehoefte „in het klein” gaat: een afwasje, iets uitspoelen, hard nekkig vuile handen wassen enz. Omdat zo’n apparaat in de directe nabijheid van de kraan kan worden geïnstalleerd, is het aanvoertraject heel kort. De praktijk bewijst dat de inhoud niet zo groot hoeft te zijn. Inventum heeft nu een 10-literboilertje ontwikkeld, met een vermogen van 2000 Watt, bij een verbruik van 800 kWh. De geringe afmetingen (38,5 x 28,5 x 27,5 cm) maken plaatsingen nagenoeg elk „onderkastje” mogelijk. De aansluiting is in principe eenvou dig; een handige doe-het-zelver, met wat ervaring op installatiegebied, kan het zelf. De koudwaterleiding naar de keu- kenkraan moet ervoor worden onder broken, dus via de boiler gevoerd. Dit betekent dat de keukenkraan geheel wordt „losgekoppeld” van de rest van de watervoorziening in huis. De elektrische voeding geschiedt door middel van een stekker; daarvoor zal dus een (geaard) stopcontact in de nabijheid van de boiler moeten worden aangebracht. Al die za ken kan men natuurlijk ook door een- Het merkwaardige van deze ontwikke ling is dat men de apparatuur kennelijk steeds kleiner wil maken, hoewel men tot op dit moment de problemen van de gewo ne compactcassette nog niet onder de knie heeft. Dat bleek onlangs toen een rapport van het laboratorium van de NOS-radio in de publiciteit kwam. Meestal wordt een koperen of zinken plaat gebruikt. Er zijn verschillende ma nieren om de groeven in het materiaal aan te brengen: De droge-naald-techniek (hierbij krast men met een naald of kras pen in het metaal) en met behulp van was en chemicaliën. In het tweede geval sme ren we eerst een laagje was op de metaal plaat. Daarna krast men met een etsnaald de gewenste tekening in de was, zodat het metaal plaatselijk bloot komt. Als dit ge beurd is, wordt langs de rand van de plaat een dijkje van was gelegd. Vervolgens giet men salpeter- of zoutzuur op de plaat, waardoor het metaal, op die plaatsen waar geen was zit, ingevreten wordt. Het onderzoek werd gehouden omdat steeds meer luisteraars bandjes naar' de omroepen sturen met allerhande bijdra gen. In de studio, waar men uitsluitend over professionele bandrecorders be schikt (bandsnelheid 38 cm per seconde, tweespoor) geven de cassettebandjes nog al wat problemen. Om de zaak zo funda menteel mogelijk te onderzoeken werden de beste en duurste cassetterecorders van dit moment bekeken. Ze varieerden in -prijs van 1000 gulden tot ver over de 3000 gulden. Ook onderzocht men het nut en de invloed van twee typen ruisonderdruk kers. installateur (bij wie u koopt) worden uitgevoerd. De 10 liter inhoud is ruim voldoende voor een flinke vaat. Wanneer al het warme water is verbruikt, heeft de boi ler ongeveer 17 minuten nodig om het water tot 60 graden op te warmen (circa 22 minuten tot 80 graden). De prijs (adviesprijs 308 gulden) en de installatiekosten vormen samen natuur lijk wel een investerinkje, maar in situa ties waarin door een lange aanvoerweg van warm water naar de keuken veel verlies aan water en energie optreedt, is die uitgave zeker een zinnige zaak. Bo vendien speelt het comfort (niet zo lang wachten tot de waterstraal warm wordt) ook een rol. De stand-by boiler van In ventum is te koop via de erkende instal lateurs. De bandsoort (chroom, ferro of ijzer) heeft hier niet zoveel mee te maken. De bandsoort heeft wel te maken met de hoeveelheid achtergrondruis. Hoe beter en duurder de band (chroom en metaal) hoe minder ruis als tenminste een aange paste recorder wordt gebruikt. Met name metaalband heeft het voordeel van een veel stillere achtergrond. Ook is de band „gevoeliger” voor hoge tonen, wat een voordeel is. Maar omdat de bandloop, het kop-bandcontact en dergelijke zoveel be langrijker is, gaat het voordeel van de grotere kwaliteit zeker na enige tijd ten opzichte van een middenklasseband verloren. Tot voor kort werd het etsen voorna melijk door professionals beoefend. Daar is de laatste tijd verandering in gekomen. Het is een van die grafische technieken, die meer en meer door amateurs toege past worden. En niet ten onrechte, want als u eenmaal de smaak (en uiteraard ook de techniek) te pakken hebt, kunt u de mooiste kunstwerkjes maken. Etsen is een vorm van diepdruk. Het principe werkt als volgt: in een metalen plaat worden groeven gekrast, die men met inkt opvult. Wordt er nu met kracht een stuk papier tegenaan gedrukt, dan zal het papier de inkt uit de groeven opne men en is de ets een feit. Muziek van de microcassette valt op dit moment net te pruimen. Het jankt net niet zoveel dat je het afzet en het is nog mono. Dat het toch al mogelijk is om muziek weer te geven, heeft te maken met het feit dat men voor de Easy-memo-recorders ook een heus servomotortje, heeft inge bouwd dat voor een gelijkmatige band loop zorgt middels een constant aangedre ven toonas (capstan). Bovendien hebben de eerste metaaioan- den nogal wat last van dropouts (hele korte onderbrekingen van het geluid als gevolg van onregelmatigheden in de band) en zijn ze nog erg duur. Een voor deel van de band is dat geen gebruik meer gemaakt hoeft te worden van een zoge naamd ruisonderdrukkingssysteem. De meest bekende systemen zijn Dolby en High-Com. Beide systemen hebben voordelen, maar overdrijven de fouten als er eenmaal iets mis gegaan is bij opname of weergave. Bijvoorbeeld als de koppen wat scheef staan of vuil zijn. Met name het High-Comsysteem verergert fouten en in troduceert dan een buitengewoon hinder lijk pompend effect. In zo’n geval is het middel erger dan de kwaal (de ruis). Weliswaar heeft men bij de test profes sionele eisen aangelegd, maar voor de serieuze High-Fidelity-enthousiast die meer wil dan alleen achtergrondmuziek zijn ze het overdenken zeker waard. En de vraag is dan nog maar of de industrie met muziekweergave op microcassettes niet aan het toegenomen kritisch besef van het publiek, waar het geluidskwaliteit betreft, voorbijgaat. Voor kwaliteitsweergave is een goede, stabiele bandloop nodig. Naarmate de bandsnelheid lager wordt, is die eis dwin gender. Bij de meeste cassettes zijn kleine oneffenheden in het huis waar de band in zit er de oorzaak van dat het geluid altijd wel iets „rauw” en Jankerig” kan klin ken. Daar komt nog bij dat het voor de goede weergave van de hoge tonen nodig - is dat de weergave- en-of opnamekop pre cies loodrecht op de band staat. Wijkt de kop ook maar iets af, dan zal er al vrij veel verlies aan hoge tonen optreden. U moet echter wel bedenken, dat het etsen geen techniek is, die u zo maar eventjes doet. De kunst van het etsen leert u alleen door oefening en geduld. Er is speciaal gereedschap voor nodig en het meest kostbare daarvan is wel de etspers. Prijzen hierover variëren van circa f550,- tot enkele duizenden guldens een inves tering dus, die je niet zo een, twee, drie doet. Het is daarom verstandig eens een kijkje te gaan nemen bij een creativiteits centrum, volksuniversiteit of vrije acade mie. In veel gevallen worden daar etscur- sussen gegeven en beschikt men over de vereiste apparatuur. Wie een handcirkelzaagmachine heeft en die,.ook wel graag als „vaste” cirkelzaag zou willen gebruiken, kan daarvoor de nieuwe handige opklapba re zaagtafel kopen die de Amerikaanse fabriek Hirsh nu ook op de Nederlandse markt brengt. Hij is compact van vorm en neemt in elkaar geklapt heel weinig ruimte in beslag. Woningisolatie staat in het middelpunt van de be langstelling. Geen won der, want er valt door deugdelijke isolatie heel wat te besparen op ener giekosten, met name wat de verwarming betreft. We hebben in Nederland op dit gebied nog veel in te halen. In feite hebben we veel te lang doorgebouwd zonder rekening te hou den met de eisen die een verantwoord energiebe heer aan de woningbouw stelt. Er is veel voorlichting. Een nieuw boek van Ing. T. D. Macdaniël, de „Isola- platen) groter. Uiteraard zijn er enorm veel verfijningen, trucjes en effecten mo gelijk. U kunt er veel meer over lezen in het boekje „Etstechnieken” van Peter Co ker, uitgave Cantecleer, de Bilt. De prijs van dit duidelijk geschreven en overzich telijk boekwerkje is f 15,90. De verschil lende technieken, gereedschappen en ma terialen worden er uitgebreid in be sproken. van de begane-grond- vloer, buitenmuren, ra men en buitendeuren, het dak enz. Vervolgens ko men talrijke (vaak verge ten) aspecten aan de orde. Allerlei aanvullende gege vens, waaronder een han dige adressenlijst van1 in stanties die zich met wo ningisolatie bezighouden, en waar veelal ook voor de consument informatie verkrijgbaar is, vormen een handzame aanvulling op dit boek. De „Isolatiegids” is uit gegeven door Kluwer Technische Boeken, prijs is 29 gulden. k OB'*

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 31