■■I stad in het kort s bedrijfsportret Uitbreiding van politiekorpsen K r m r Dikbiilen vallen in de prijzen Pensioenfonds van bloembollenbedrijf wordt opgeheven 8 STAD EN REGIO DECEMBER WOENSDAG 1 0 9 1980 5- door Cor Boos 72 HEEMSTEDE 2 3 -** betische volgorde 300 onderwerpen (tref woorden) in; bovendien laat een indeling per provincie u precies zien welke musea’t dichtst bij u in de buurt liggen. Verder staan natuurlijk overal openings tijden, toegangsprijzen en eventueel tele foonnummers bij. Want soms moet u voor een bezoek eerst een afspraak maken. Alle informatie is zo actueel mogelijk. Joost Elffers en Mike<Schuyt stelden het boek samen.Tekst en redactie Annemiek Overbeek. Dank zij de uitgebreide research is het Groot museumboek zeer volledig. Een bezit voor jaren. j Toten met 10 januari f32,50. Daarna f49,50. De aanbieding is geldig van 11 december V ni 10 januari 1981. Echter zolang de voorraad strekt. Grijpen en knijpen Het Groot museumboek geeft een korte schets van ieder museum in Nederland aan de hand van zo’n 1000 kleurenfoto’s en collectiebeschrijvingen. Alle 660 musea staan in dit 432 pagina’s dikke boek op alfabetische volgorde van vestigingsplaats. Daarmee bedoelen we niet alleen de overbekende musea, maar ook streekmusea, oudheidskamers, botanische tuinen en dierentuinen. U vindt in het Groot museum boek werkelijk honderden dingen, waarvan u het bestaan niet eens vermoedde. En als u iets speciaals wilt weten kunt u dat snel opzoeken. Want er staan op alfa- BLOEMENDAAL oyif 11 De Haarlemse slager in een van de koelcellen van zijn winkel in Schalkwijk. Van der Geest met een van zijn jonge beesten in de Hillegomse wei 4 J mw. G. M Lammerse-Rijs, 74 j. -I Prentenkabinet der Rijksuniversiteit - Leiden. 9 0 De Haarlemse slager zoekt op de vee markten magere koeien uit om zijn vees tapel mee aan te vullen die doorlopend vlees levert voor de twee winkels. De nieuwe dieren worden gefokt tot ze slach trijp zijn. „Het heeft jaren geduurd voor we de beste voedingswijze hadden gevon den, maar nu heb ik dan ook constante .1 4 De zon Dr. J. Kuypersr houdt morgen bij de Haar lemse Weer- en Sterren kundige Kring een lezing over de zon als energie-' bron. Die heeft plaats in het gebouw van de Lorentz Scholengemeenschap aan de Planetenlaan in Haar- lem-Noord. De deuren van de school zijn om acht uur geopend. ONDERTROUWD: R. P. Schulz en Y. M. E. Smits. C. S. Booms en G. J. Quax. A. W. Lubbers en I. Govers. D. Indra en D. Nazar. E. J. Siezenga en C. E. van der Pol, Y. Rahmani en J. A. T. Bogaarts, G. G. van Andel en S. M. van der Hoeven, C. P. Kortekaas en C. M. J. van Deursen. GETROUWD: J. Blok en C. H. M. van der Weiden, J. J. Nieuwendijk en M. E. van Schie, H. J. Mellema en C. G. M. Slijkerman, J. W. van Ewijk en M. W. van Ewijk, R. J. van Montfoort en E. Benjamin, J. J IJff en A. M. van Weel, N. de Jong en A. E. van den Heuvel. L. Scholte en G. C. Schelvis. P. G. A. Betlem en J. J. de Bonte. P. Oortwijn en M. W. J. Huizing. A. J. H. M. Blank en S. Mouqué. GEBOREN EEN ZOON VAN: J. Mertens en E. van Tilburg, P. J. van der Veldt en M. M. van der Helm, W. P. Heideveld en E. J. Bakker, W. L. Brakel en A. B. van der Wardt, D. Mink en A. C. M. van der Weijden, D. J. Bakker en M. C. E. Heemskerk H. L. J. M. van Leeuwen en M. T. M. Braun. L. J. T. de Vroomen en A. M. van Diest. B. Labinac en D. Svarc. B. C. Pouw en J. A. M. J. Bakx. T. H. Laceulle en M. ter Braak. 0 •1 Si w F N i 4 N M K a w 4 kwaliteit. En dit is het belangrijkste voor deel van een eigen fokkerij. Ik weet daar door wat ik in de winkels krijg”, aldus Van der Geest. „Goedkoper is het vlees niet dan wanneer ik het ergens zou moe ten kopen. Maar ik wil niet uitsluitend aangewezen zijn op grossiers en slachtvee van de markten”. Nu de feestdagen voor de deur staan en veel meer vlees en vleeswaar over de toonbank gaat, ontkomt hij er toch niet aan. In de eigen stallen staan te weinig dikbiilen. Ze leveren prachtig vlees, de monstreert de ondernemer, door zijn vin ger in een rose biefstuk van de haas te drukken. „Ze zijn soms drie kilo zwaarder dan die welke niet uit onze mesterij ko men”, voegt hij er veelzeggend aan toe. Varkensvlees koopt Van der Geest „in delen” omdat er aan een heel varken te veel zit waar geen vraag naar is. Voor lamsvlees is de belangstelling helemaal gering. De koeien halen de slagers bjj Van der Geest echter helemaal uit elkaar. Tot verbazing van buitenlandse collega’s die hun koeien veel minder tegemoet komen wat dit betreft. „Wat te denken van onze Haarlemse slager zet mes in eigen veestapel Haar men gaat vrijwel elke dag om vijf uur of half zes al de deur uit om jong vee te kopen op de markten in ’s Hertogen- bisch of Leiden. De beesten zijn meestal twee jaar oud en komen vaak uit België. Van der Geest vindt het een prachtige handel, waar een gegeven woord de prijsafspraak door middel van het beken de handjeklap nooit gebroken wordt. „De invoering van de BTW heeft het ei genlijk pas noodzakelijk gemaakt om met rekeningen te gaan werken”. Meer Nog wat meer nieuws Van het Ring-front. Heeft u nog oude kranten, dan kunt u die elke dins dag en vrijdag tussen half vier en vijf uur inleveren bij het clubhuis aan de Frieslandlaan Heeft u er Het kopen, vetmesten en slachten van vee is slagerszoon Van der Geest met de paplepel ingegoten. Zijn ouders hadden een winkel in Rijpwetering. Senior is nu 81 jaar en volgt de verrichtingen van zijn zoon met belangstelling. Meestal is hij ook present op tentoonstellingen waar junior met zijn dikbiilen prijzen wegsleept. Me vrouw Van der Geest komt van het boe renbedrijf en staat in de winkel in Schalk wijk. Maar een bezoek aan de wei met schapen of de stallen waar de dertig koei en worden vetgemest beschouwt zij al een uitje. Ze moeten er voor naar Hillegom rijden. Film De NVSH, afdeling?. Haarlem houdt CDA-vrouwen Lenie van Son, fractie-voorzitter van het CDA in de Haar lemse gemeenteraad, komt morgenochtend partijge noten van het CDA-Vrou- wenberaad het een en an der vertellen over de ge meentepolitiek. Hoe steekt die nu eigenlijk in elkaar; daar draait het om. De bij eenkomst begint om negen uur in het Janszaaltje ach ter de Janskerk aan de Jansstraat. Om half twaalf zullen de vrouwen weer wat wijzer naar huis gaan. Klaverjassen Ze krijgen er bij speeltuinvereniging DVS aan de Clovisstraat nooit genoeg van, van dat kaarten. Opnieuw scharen klaveijasfanaten zich vrij dagavond rond de tafel om hun krachten te meten. Om acht uur wordt de eer ste kaart gelegd. Voor twee piek de man mag u mee doen. Er zijn met het oog op de kerst extra prijzen. India De laatste tijd wordt er bij jongerencen trum Zero aan de Bakenes- sergracht 8 elke maand een ander thema gekozen. December staat in het te ken van India. Vrijdag avond kunnen belangstel lenden genieten van de Bharat Natyam, Kathaka- li, Kathak, Manipuri en GEBOREN EEN DOCHTER VAN: R. T. Karijopawiro en R. T. Jainandun-2 sing, J. W. van Noord en J. E. Remjjnse, R. B. M. de Groot en B. M. van Amerongen,.- W. H. M Visser en H. A. C. G. J. Kalle, OVERLEDEN: Mw. P. E. Kooij-Dekker, 69jr., P. Klaas-., sen, 90jr., Mw. G. J. van Slooten-Jansen,r 82jr„ Mw. M. C. Stoelinga-Klumper, 85jr„, Mw. B. A. M. Klaus, 88jr., J. M. Waltman,; 87jr„ E. Holleman, 16 dagen, Mw. J. Strik- - kers-de Jongh. 85jr„ C. Kluft, 73 jr., Mw. W. G. Leuven-Couenberg, 89jr., v J. Weijers, 62 j.; M. F. Schabbing, 74 j.;_J« heel erg veel, dan is een telefoontje naar mevrouw Van Schalk voldoende, haar nummer is 330999. Bestuursleden gevraagd Voorlopig een laatste be richtje van speeltuinvere niging De Ring: het be stuur zit te springen om versterking. Onder ande ren een secretaris is hard nodig. Belangstellenden kunnen voor een functie binnen het bestuur bellen met Theo Kolster, telefoon^ 333897. V< rikenkundig Museum Justinus van Nassau - Breda In elk boek: 'n Museum-jaarkaart. Na betaling van een klein bedrag voor zegel 1 jaar onbeperkt toegang tot ruim 170 musea. Hoe komt u bij alle musea? Vraag naar de Museuinreisgids van de N.S. HAARLEM. „Ik zie de beesten driemaal: als ik ze mager op de vee markten koop, wanneer ze slachtrijp naar het abattoir gaan en op het hakblok. Het gaat mij soms wel aan het hart om de afgemeste dikbiilen naar het slachthuis te brengen. Maar je staat er toch heel anders tegenover dan wanneer het huisdieren zouden zijn; die ik overigens niet heb”. Woorden van de 45-jarige slager C. van der Geest, terwijl hij de met vlees gevulde vriescel toont waar de temperatuur dertig graden onder nul is. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het Haarlemse politiekorps mag drie mensen aantrekken. Dat besloot de minister van binnenlandse zaken die de extra versterking verleent op grond van „aanwijsbare bijzondere taakverzwaring”. Ook de Heemsteedse politiemacht kan uitbreiden: vier extra ménsen' kunnen daar in dienst komen. De Haarlemse hoofdcommissaris kon nog niet op het besluit reageren omdat hij er niet van op hoogte was. Een woordvoerder van het stadhuis kon evenmin zeggen wat de „bijzondere taakverzwaring” voor het korps inhoudt, „maar we zijn er wel blij mee”. Ook korpschef C. Couzijn van de Heemsteedse gemeentepolitie reageert verheugd op het bericht uit Den Haag. „Ik kreeg het desbetreffende telefoontje op de dag van Sinterklaas. Een schitterend cadeautje. We hebben die vier extra mensen hard nodig, gezien de enorme druk van buitenaf op het voor criminelen aantrekkelijke Heemstede.” Het korps zal straks beter toegerust zijn om de uitgebreide onderzoeken te verrichten die verband houden met geconstateerde misdrijven. „Daarnaast zitten we in Heemstede met een grote verkeersdrukte die veel werk voor de politie met zich meebrengt,” voegt Couzijn eraan toe. Hij weet overigens nog niet, hoe de vier extra politiemensen worden ingedeeld. Morgen heeft de korpschef daarover een gesprek met burgemeester O. R. van den Bosch. Hij is de laatste Haarlemse slager die nog een eigen veestapel heeft. De winkels aan de Bakkerstraat en de Rivièradreef worden er dagelijks mee bevoorraad. Bij het bedrijf werken vijftien mensen. Voor dat het Haarlemse abattoir werd gemo derniseerd en een slachtlijn kreeg, was Van der Geest er vaak te vinden om zijn eigen dieren te slachten. „Vroeger deed iedere slager dit zelf, maar nu het geme chaniseerd is kun je er niet meer tussen komen. In sommige gemeenten zoals Heemstede en Zwanenburg mogen de sla gers nog steeds aan huis slachten. En als ik vakantie heb help ik mijn broer, die ook slager is, er wel eens mee”. zeven soorten gehakt? De Duitsers verkla ren ons voor gek, maar als je de Belgische vakslagers ziet, dat zijn net banketbak kers! Toch is die vraag van de Nederlandse consument naar de vele specialiteiten voor de slagers aantrekkelijk. „We kun nen er de stille uren mee produktief ma ken”, verduidelijkt Van der Geest terwijl hij trots het luxe vlees in de prachtige gekoelde vitrine laat zien en de vacuumin- stallatie toont waarmee vlees hygiënisch verpakt wordt en in de koelcellen ver dwijnt. Evenals verschillende andere sla gerijen rookt hij het vlees nog op natuur lijke wijze. Voordat het in rook van eike- of beukehout wordt gehangen, moet het vlees vijf weken in pekel liggen. Trouwens een ham is ook pas klaar na een bewer king van zes zeven weken. Het kan veel sneller, maar Van der Geest houdt het liever bij het oude ambacht. Opvallend is volgens hem dat steeds meer vraag naar mager vlees komt. Zelf prefereert hij een lapje waaraan een vet randje siert. Mager vlees van een slacht rijpe koe gaan ook niet samen. Dat maakt mager vlees daarom zo duur”, verduide lijkt hij. Inkopen doet hij eigenlijk nog liever dan verkopen, mag je uit zijn en thousiaste verhalen opmaken. „Inkopen van vee is een vak apart. Je grijpt een dier, knijpt eens in zijn lendenen, in de staart en kuiten; dan weet je het wel. Het is net zoiets als fotograferen, je kan het of je kunt het niet”. Over het Haarlemse slachthuis, waar hij regelmatig komt, is Van der Geest goed te spreken. „Vooral wat de hygiëne betreft”, benadrukt hij. „Dat is lang niet overal zo, dat weet ik uit ervaring, want ik moet ook wel eens met gekocht slachtvee naar een ander abattoir in Nederland. Dat gebeurt dan in perioden zoals nu dat het publiek voor de komende kerstdagen iets extra’s op tafel wenst. En aan die grote vraag, waar de nog niet slachtrijpe dikbiilen in de stallen van Van der Geest niet voldoen. Alles heeft zijn tijd nodig, nietwaar? En deze koeien mogen van geluk spreken De directe oorzaak is de afname van het ledenbestand van het bloembollenbe drijfsfonds. Directeur Wendt: „Het fonds voor het bloembollenbedrijf heeft alleen leden in Noord- en Zuid-Holland. Daar speelde de bloembollencultuur zich oor spronkelijk ook af. Pas later kwam die cultuur op gang in onder meer Zeeland en de Noordoostpolder. De mensen die zich in die gebieden bezighouden met bloem bollen, zijn lid van het Landbouwfonds." Het bedrijfspensioenfonds voor het bloembollenbedrijf is klein. Het kapitaal bedraagt ongeveer een 50 miljoen gulden, grotendeels belegd in geldleningen en ef fecten. Zo’n vierduizend mensen betalen premie en ruim 2800 personen ontvangen pensioen. Verder staan in het ledenbe stand 22.000 „slapende” leden. Mensen die bijvoorbeeld van branche zijn veranderd of geëmigreerd, maar toch recht houden'* op nun pensioentje. De Stichting Bedrijfspensioenfonds; voor de Landbouw heeft een geïnvesteerd vermogen van 840 miljoen. Ruim 330 mil joen is belegd in onroerend goed en daar mee is het Landbouwfonds een van de fondsen die het meest in huizen en derge- Ijjke heeft geïnvesteerd. Het fonds be steedde in 1979 77 miljoen meer in effec ten tot een totaalbedrag van 276 miljoen gulden. De ontvangen premies stegen in 1979 van 60 naar 70 miljoen. De uitkering aan pensioenen bedroeg vorig jaar meer dan 26 miljoen. Bij het Bedrijfspensioen fonds voor het Bloembollenbedrijf werd vorig jaar twee miljoen aan pensioenen uitgekeerd. (ADVERTENTIE) Het nieuwe Boek van de Maand neemt u mee naar660 musea. n Ondertrouwd: R. W. van Werkhoven en; I. Hoedemaker. Getrouwd: P. C. van Duin en H. Hoede- 0 makers; J. van Lis en H. J. E. Meeuwes. Overleden: D. J. Verkerk, 79 jr.; P. C. Feekes, 81 jr., G. Dorland, 59 jr., J. J. Kerremans, 86 jr., B. N. Stals, 78 jr. Odissi vijf klassieke In diase dansen, die alle op het celluloid zijn vastge legd. Er zijn vrijdag nog meer documentaire films in Zero te zien, onder meer over Indiase kunst en reli gie. De manifestatie begint om acht uur en kost vijf gulden aan entreegeld. Swingen Degenen die het vrijdagavond bij Zero wat simpeler willen hou den kunnen er vanaf tien uur swingen op grammo foonplaatjes. Niks moei lijks aan, gewoon hossen. Er hoeft niets voor te wor den betaald. Klaverjassen II Klaver jassers in Molenwijk op gelet. Vrijdagavond is het in het clubhuis van speel tuinvereniging De Ring aan de Frieslandlaan weer raak. Daar vliegen u vanaf acht uur de kaarten en de punten om de oren. Voor een riks per persoon kunt u meedoen. jp ft •f burgerlijke stand ft M (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Stichting Be-, drijfspensioenfonds voor het Bloem- bollenbedrijf in Haarlem wordt met* ingang van 1981 opgeheven. Het kapi- taal en een deel van het personeel- worden ondergebracht bij de Stich-7 ting Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw in Den Haag. Het kost het fonds voor het bloembollenbedrijf steeds meer moeite de pensioenuitke-' ringen op te brengen. Volgens direc teur A. Wendt van de Stichting Be- drijfspensioenfonds voor het Bloem-- bollenbedrijf zal het opgaan van zijn stichting in het Landbouwfonds geen, nadelige gevolgen hebben voor de leden. vrijdag-'" avond een filmavond. Die begint om half negen in het I J centrum aan de Ripperda- straat 11. Kijken kost een J rijksdaalder. Na de film (rond tien uur) is er een open soos. Nederlands Circus-, Clowns- en Kermismuseuni - 's-Gravenhage. s

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9