Botsing tussen vliegtuigjes 1 oge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* ft 10,43% streek in 't kort Welkom bij de ploegspecialist kleuren kiezen en kombineren is onze hobby. B NMB „Weer acties op Ringdijk voor verkeersveiligheid” bij zwaardere isolatie” Minder vliegtuighinder Amsterdam zal niet reageren op bouwplan burgemeester n kliïinsclidïiqïr woonstnuitjes Informatie over Montessorischool i DONDERDAG 11 lil noordwijkerhout Verkeersgroep dreigt bij uitblijven maatregelen: ploegstoffen NMB Kapitaalmarkt-Renterekening H DECEMBER 1980 4 REGIO 5 (Van een onzer verslaggevers) *Uw Ons vakmanschap is uw vertrouwen waard. WOONDECOR LEEUWENKAMP Haarlem: geld blijft I dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. (Van onze streekredactie) HAARLEMMERMEER. Als er niet op korte termijn voorzienin gen worden getroffen om de verkeersveiligheid op de Ringdijk te verbeteren, gaat de verkeersgroep Ringdijk Haarlemmermeer (VRH) weer acties voeren. In een nieuwsbrief aan de langs de dijk gelegen dorpen schrijft de verkeersgroep dat de gemeente en het waterschap Groot Haarlemmermeer de in hulie gedane toezeggingen nu eens moeten nakomen. Een mogelijke oplossing is volgens de VRH het aanbrengen van vernauwingen, waardoor het verkeer wordt gedwon gen zijn snelheid te matigen. HALFWEG. De gemeente Haarlemmerliede en Spaamwou de heeft bij Amsterdam en de provincie een schetsplan inge diend voor de bouw van vijfdui zend tot zevenduizend woningen bij Ruitoord. De tekeningen ver talen op papier het onlangs door burgemeester IJsselmuiden ge lanceerde idee om op de opgespo ten grond tussen Ruigoord en de Machineweg een stadje te bou wen. Het schetsplan werd gister middag tijdens een persconferen tie op het raadhuis in Halfweg gepresenteerd. II! KORTSLUITING imTTel-263262 elektrotechniek b.v. erlc inst. Onderhoud - Reparatie - Verbouw! T"\e NMB Kapitaal- U markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. ff ^ininiwi"nai lanuin J (ADVERTENTIE) Nieuw Ruigoord op papier klaar t (Van onze Haagse redacteur) De verdiepte rondweg die in de vorm van het oude eiland Ruigoord kan worden aangelegd. k i. De Ringdijk nog steeds onveilig voor fietsers en voetgangers. )0 25 Rente voor de mound december. 00 5 10 70 00 00 80 ur ur Het stadje zal aan de oost- en noordrand worden omgeven door een wal om het industriegebied aan het oog te onttrekken. Die wal kan volgens IJsselmuiden worden opgebouwd met grofvuil uit de regio. Is deze voldoende hoog, dan zal het vuil worden afgedekt met zand dat oostelijk van „Nieuw Ruigoord” moet worden afge graven. Op die plaats zal dan een kunst matig meertje ontstaan. Achter de wal zullen op twee plaatsen terreinen worden ingericht voor kleine ambachtelijke bedrijven. Het is een ideale combinatie van werken en wonen, waar men vooral in Amsterdam behoefte aan heeft”, aldus IJsselmuiden. Begin dit jaar zag al een rapport het licht over de meetbare effecten van de getroffen maatregelen. Rond Schiphol en de luchtmachtbasis Leeuwarden zijn af gelopen jaren namelijk enkele honderden woningen uitgekozen voor proeven met Vogelshow. Ook dit jaar heeft vogelver eniging de Kolibri een grootse vogelshow georganiseerd in Noordwijkerhout. Ko mend weekend zullen maar liefst 500 vo gels van diverse pluimage bijeengebracht geluidwerende maatregelen. In plaatsen rond Schiphol vergde dat een bedrag van gemiddeld 8000 gulden per woning, in Friesland lag dat cijfer drie keer zo hoog. Bij de ongeveer 400 woningen die onder handen werden genomen, waren zowel eengezinshuizen als flats. worden in het Victorhuis Sporkenhout. Vrijdagavond 12 december om acht uur zal de heer J. J. de Winter deze tentoon stelling openen. berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem t de t er de van NO) rich- aens dijk maan mil- n de ssie. sn te rzie- Van nisa- h al sdis- O) s <p o md, md, nog ;erie iëne de nat- n de ting i, is Hij i en den, ind- itste oer- Na- 3in- U bent van harte welkom bij Rivièradreef 49, Winkelcentrum Schalkwijk tel.: 023 - 334996 Beverwijk: Breestraat 34 tel.: 02510 - 29690 studie in te stellen naar de mogelijkheden om te komen tot overdracht van de dijk aan de gemeente. Toegezegd werd tevens om op korte termijn te zoeken naar moge lijkheden om de veiligheid te verbeteren. Zo was de situatie in juli en zo is het momenteel nog, is de conclusie van de verkeersgroep. Toezeggingen zijn niet na gekomen en het nemen van doeltreffende maatregelen is op de lange baan gescho ven. Een voor de verkeersgroep onaan vaardbare situatie. Als de gemeente en het waterschap niet voor het einde van het jaar duidelijk maken wat er gaat gebeu ren, gaat de verkeersgroep begin volgend jaar acties voeren, zo is onlangs besloten. In een brief aan het waterschap is ge vraagd om het instellen van een werk groep met technische deskundigen, die maatregelen moet voorbereiden om de veiligheid te vergroten. In overleg met de VRH zou onderzocht moeten worden wel ke (eenvoudige) voorzieningen op korte termijn kunnen worden getroffen. Op die manier kan op constructieve wijze een oplossing worden gevonden voor de zich nu al lang voortslepende Ringdijkproble- De verkeersgroep beijvert zich al enkele jaren voor een grotere veiligheid op de Ringdijk. Vorig jaar november werd een grote actie georganiseerd, bedoeld om ge meente en waterschap tot spoed te manen met het nemen van maatregelen. De beide overheidsinstanties konden geen overeen stemming bereiken over de vraag wie moet opdraaien voor de kosten. Een maand later kwam het waterschap Groot Haarlemmermeer met een eigen plan. Voorgesteld werd de dijk op een aantal plaatsen af te sluiten of te bestem men voor éénrichtingsverkeer. Men dacht hiermee het doorgaande vrachtverkeer te kunnen verminderen. De plannen schoten bij de gemeente in het verkeerde keelgat en uiteindelijk werd besloten arbitrage aan te vragen bij de minister van verkeer en waterstaat Deze zou uitsluitsel moeten geven over het kostenvraagstuk. Het antwoord van de bewindsman kwam een half jaar later, maar gaf geen uitsluitsel. Gemeente en waterschap kre gen de opdracht om gezamenlijk tot overeenstemming te komen. Men ging weer rond de tafel zitten en besloot een Winterzeskamp. Ren- en Tourvereni- ging De Bollenstreek heeft voor zondag 14 december een zogenaamde winterzes kamp op touw gezet. Om 10 uur gaat men van start met de wielerveldrit op het par cours Meerenburgh aan de Oranjelaan. De gemeente Amsterdam laat in een commentaar weten op het ingediende schetsplan niet te zullen reageren. „Dit is een zaak tussen de gemeente Haar- 'lemmerliede en Spaamwoude en de pro vincie. Er ligt een vastgesteld streekplan NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK en daarin heeft Amsterdam zijn inbreng geleverd. Wil Haarlemmerliede het wijzi gen dan moet ze bij de provincie zijn. Amsterdam heeft daar geen behoefte aan”, aldus het bureau voorlichting. Bij sommige groepen woningen werden lichte voorzieningen getroffen, zoals bij voorbeeld het dichten van spleten langs kozijnen, bij andere werd ingrijpender opgetreden. Dubbele beglazing, extra dik- ke ruiten waren voorzieningen die in de- laatste categorie vallen. Nu de resultaten van de enquête onder bewoners bekend zijn, blijkt dat de omwonenden van vlieg velden tevredener zijn naarmate de maat- regelen zwaarder waren. Bewoners van sommige flats in Zwanenburg en Amstel- veen antwoordden echter ook dat zij, in geval van zwaardere isolatie aan de gevel, meer hinder waren gaan ondervinden van geluiden uit naburige woningen. Vanaf 10.45 uur volgen andere sportieve evenementen. Verwacht wordt dat om 13.00 uur alles afgewerkt zal zijn, zodat tegen die tijd de prijsuitreiking kan plaatshebben. Het clubhuis is om half tien ’s morgens al open. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. (Van onze streekredactie) NIEUW VENNEP. De werkgroep Montessori-onderwijs in Nieuw Vennep organiseert vanavond een bijeenkomst in het Ontmoetingscentrum in Nieuw Vennep. Enkele deskundigen zullen iets meer vertellen over deze vorm van onderwijs en over de situatie in Nieuw Vennep. De werkgroep wil in Nieuw Vennep een Montessori-school stichten. Daarnaast bestaan er op de openbare lagere school in Linquenda plannen om een Montessori- stroom te beginnen. Een mogelijke samenwerking tussen beide groepen is in de afgelopen maanden niet van de grond gekomen. In Nieuw Vennep is men nu bevreesd dat het leerlingenaantal op andere scholen zal teruglopen. Naast de plaatselijke problemen zal ook worden gesproken over het Montessori- onderwijs in zijn algemeenheid. Sprekers zijn onder meer een bestuurslid van de Nederlandse Montessori-vereniging, de voorzitter van de Haarlemmermeerse vereni ging en een schoolhoofd uit Amsterdam. Na de pauze is er een paneldiscussie. Verder is er gelegenheid om kennis te maken met Montessori-leermiddelen. De bijeenkomst in het Ontmoetingscentrum begint om acht uur. DEN HAAG Hoe zwaarder wo ningen rond de luchthaven Schiphol geïsoleerd worden, des te voldaner zijn de bewoners met die voorziening. Dat is de kern van een rapport, dat dezer dagen is uitgebracht door het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. In opdracht van dat departement heeft het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstech- niek van het TNO te Delft rond de nationale luchthaven onderzoek ver richt naar het oordeel over het effect van geluidwerende voorzieningen. matiek, zo is de mening van de Ringdijk- dorpen. Als een van de mogelijke oplossingen ziet de verkeersgroep de zogenaamde „vi suele vernauwingen”, die onder meer in de gemeente Nieuwkoop zijn toegepast. Door het plaatsen van obstakels langs de weg wordt het verkeer gedwongen snel heid te matigen. De voorzieningen zijn volgens de VRH zeer goedkoop en gemak kelijk aan te brengen, terwijl de resulta ten verbluffend worden genoemd. De verkeersgroep heeft aan alle dorpen gevraagd om na te gaan waar de vernau wingen kunnen worden aangebracht. Zelf denkt men in het bijzonder aan plaatsen waar veel wordt overgestoken, zoals bij winkels, scholen, bedrijven en bushaltes. Indien gemeente en waterschap niet be reid zijn tot uitvoering van de voorstellen (geld beschikbaar stellen) gaat de ver keersgroep tijdens de actie in januari zelf over tot het realiseren van de vernau wingen. „Wij willen dat het verkeer langzamer gaat rijden, het vrachtverkeer en sluipver- keer van de dijk verdwijnt en de veilig heid van fietsers en voetgangers wordt gewaarborgd”, zo besluit de VRH de nieuwsbrief aan de dorpen. Ringdijkbe- woners kunnen daaraan mee helpen door zelf suggesties naar voren te brengen. „Het geduld is op. Gemeente en water schap blijven elkaar het balletje toespelen en er gebeurt helemaal niets”. Het Nederlandse sportvliegtuigje, dat werd bestuurd door een 47-jarige man uit Fijnaart, stond op het punt met vijf passa giers naar Frankrijk te vertrekken. Toen de vlieger zijn kaarten bestudeerde, ging het vliegtuig volgens zijn verklaring onge merkt vooruit en reed met draaiende pro peller in op een ongeveer zes meter voor hem staand Engels vliegtuigje. De Rijks luchtvaartdienst stelt een technisch on derzoek in; de Rijkspolitie Dienst Lucht vaart behandelt de juridische kant van de zaak. De burgemeester is ervan overtuigd dat het hele plan in vier jaar uitgevoerd zou kunnen worden als de politieke wil maar aanwezig is. Die moet volgens hem vooral komen van de kant van Amsterdam en de provincie. Beide hebben naar het oordeel van IJsselmuiden in het verleden echter duidelijk laten blijken weinig begrip op te willen brengen voor de wensen en verlan gens van Haarlemmerliede en Spaam woude. De politieke onwil tegen de bouw van woningen op de plaats die Amsterdam voor zijn industrieën heeft gereserveerd, schat IJsselmuiden wel lager in dan een paar jaar geleden het geval zou zijn ge weest. „Zes jaar geleden zou ik met zo’n plan niet hebben durven komen. De poli tieke onwil komt nu nog vooral van de kant van mensen die dromen van een enorm havengebied”, aldus IJsselmuiden. Het door gedeputeerde W. van der Knoop in de commissie planologie geuite bezwaar van de korte afstand tussen de woningen en de olieopslagtanks van Oil Tanking, wijst de burgemeester van de hand. Hij beroept zich daarbij op een brief uit 1976 van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waar in gesteld wordt dat een tussenruimte van 1500 meter voldoende is. De in het schets plan aangegeven bebouwing ligt op meer dan 1500 meter van de opslagtanks. Wil men de plannen ook werkelijk kun nen uitvoeren, dan is een wijziging van het streekplan nodig en zal Amsterdam de grond aan Haarlemmerliede en Spaam woude moeten verkopen. Deze gemeente wil de huizen namelijk zelf bouwen, om dat de grond binnen de gemeentegrenzen van Haarlemmerliede en Spaamwoude ligt. Amsterdam mag de woningen vol- gens IJsselmuiden echter gebruiken voor zijn woningzoekenden, want voor de be volking van Haarlemmerliede is nauwe lijks nieuwbouw nodig. SCHIPHOL. Op Schiphol is donder dagmorgen een eenmotorig Nederlands vliegtuigje ingereden op een geparkeerd staand eenmotorig sportvliegtuig met En gelse registratie. Geen van de zes inzitten den van het Nederlandse toestelletje heeft verwondingen opgelopen. De beide toe stellen zijn ernstig beschadigd. Dit heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart donderdagmorgen meegedeeld. Het stadje „Nieuw Ruigoord” moet blij kens het schetsplan gaan bestaan uit drie wijken met een gezamenlijke oppervlakte van zo’n honderdvijftig hectare. Deze wij ken worden ontsloten door een verdiepte rondweg die in de vorm van het oude eiland Ruigoord wordt uitgegraven. Af hankelijk van de wijze van bouwen, kun nen er in de wijken tussen de vijfduizend en zevenduizend woningen worden gebouwd. I KI J Delftlaan 85 Haarlem Doorzicht van een straatje in één van de drie wijken van Nieuw Ruigoord".

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5