Geesteszieke bejaarden niet in Diaconessenhuis Derde Wereldgroep in Hillegom zoekt ander onderkomen Multiplan gaat vrijdag verhuizen nu KOSTEN GERAAMD OP VIJFTIEN MILJOEN GULDEN VILLA REMINA TE KLEIN Gemeenteraad stemt met moeite voor plan in B Bh. Plan voor Bornholm-dependance van de baan ALLES VOORDE BADKAMER. 6 DECEMBER 7 •- DONDERDAG 1 1 1980 REGIO voor de bouw, van Gedepu- ■■MB Nouris B.V. Robert Peereboomweg 11 Haarlem tel.: 023-320220 (Waarderpolder) Vrijdag, 12 december, verhuizen we, met onze goede tijdelijke banen, naar een groter pand. Bent ii op zoek naar zo’n baan, voor nu of voor straks? Bel dan 023-319522 of kom - m.i.v. 12 december a.s.- (Van een onzer verslaggevers) LISSE. In Lisse-Zuid komt een nieuw sportpark voor de voetbalvereniging, die is ontstaan na de fusie tussen „Lisser Boys” en „Sportclub Lisse”. Op het complex komen verder nog een sportzaal en een jeugdhonk, hoe wel een groot deel van de ge meenteraad daar eigenlijk tegen is. Met „het mes op de keel” afwijzen van het voorstel zou be tekenen dat er twee sportparken moeten komen ging het CDA gisteravond akkoord, waardoor het voorstel van het college ter nauwernood (10 tegen 7 stem men) de eindstreep haalde. vrtTCÖ] (Van onze streekredactie) HEEMSTEDE. In het Heem steedse Diaconessenhuis komt geen dependance van verpleeg huis Bomholm. Een jaar geleden lieten het Diaconessenhuis en Bomholm weten, dat ze in het Heemsteedse ziekenhuis ruimte wilden scheppen om geesteszieke bejaarden van Bomholm op te nemen. Kennemerland telt voor deze groep mensen te weinig bed den. Een aangezien de algemene ziekenhuizen (zoals het Diacones senhuis) „gewone” bedden moe ten inleveren zou er ruimte ont staan om bejaarden uit het ver pleeghuis in Heemstede op te ne men. Het zal er niet van komen, omdat een aantal instanties van wie het plan was voorgelegd ne gatief reageerden. (Van een onzer verslaggevers) LISSE. Horeca-exploitant Van de Velde uit Hillegom heeft ondanks alle somberheid in zijn bedrijfstak grootse toekomst plannen. Begin januari 1981 hoopt hij te kunnen beginnen met de bouw van een groot motel ach ter zijn restaurant De Nachtegaal aan de Heereweg in Lisse. De enige kink in de kabel is de nog steeds niet verkregen toestem ming teerde Staten van Zuid-Holland. GS moeten nog een beslissing ne men over een stuk grond, waar .nog een agrarische bestemming op rust. Zodra zij deze bestem ming in horeca hebben veran derd kan Van de Velde met de bouw starten. naar de Zijlstraat 65, .4^ Motel achter de Nachtegaal (ADVERTENTIE) Lisse Zuid sporthal krijgt rlille- ADVERTENTIE) eem- reni- cem- 20 u. Mia iweg jelen ïlijks Het motel aan de Heereweg moet de leemte op gaan vullen, die op dit gebied tussen Haarlem en Leiden bestaat, zo mo tiveren de initiatiefnemers hun plannen. Vooral wanneer in het vooijaar de Keu kenhof wordt opengesteld voor publiek is er een grote vraag naar logiesgelegenheid. In die tijd verwacht Van de Velde dan ook dat zijn motel vol met toeristen zal zitten. Voor de rest van het jaar hoopt hij op een kamerbezetting van 60 procent. Het ontwerp van het motel is van de architectengemeenschap Rudolf Brouwer B.V. in Schoonhoven. De tekeningen zijn gemaakt door het architectenbureau J. W. Bel in Dordrecht. Het gehele project zal Van de Velde bijna 15 miljoen gaan kos ten, waarvan 10 miljoen door banken wordt gefinancierd. De overige 5 miljoen stopt Van de Velde zelf in het project. De besturen en directies van Diacone- senhuis en Bomholm betreuren de beslis sing, maar menen dat het niet anders kon. Jammer vindt men het, omdat alle direct betrokkenen bij het plan hierin een oplos ten maquette van motel „De Nachtegaal" dat tussen Haarlem en Leiden moet verrijzen. Op de voorgrond het bestaande restaurant, dat in de plannen wordt opgenomen. sing zagen voor twee belangrijke proble men in de gezondheidszorg binnen zieken huis dan wel verpleegtehuismuren in Kennemerland: meer bedden voor gees teszieke bejaarden en een noodzakelijke vermindering van het aantal bedden in algemene ziekenhuizen. Als de winters meezitten hoopt Van de Velde dat het motel in maart 1982 voor het publiek geopend kan worden. Het betoog overtuigde maar een deel van de raad. De heer Robertus stelde nog voor het agendapunt naar een volgende vergadering te verschuiven en de zaak financieel nog eens opnieuw te bekijken. Het CDA en het college (samen nog altijd een meerderheid, in de raad) stemden tegen en tenslotte haalde het voorstel van B. en W. met tien stemmen voor en 7 tegen de eindstreep. De sportaccommodaties zullen bijna 2,5 miljoen gaan kosten. De sportzaal slokt van dit bedrag 750.000 gulden op. Het jeugdhonk, de kleedruimten en kantint gaan ruim 1,5 miljoen kosten. 2507- Ria uur. 34, van rpot- n 20 nuis- een >e. V tel. sau”. ber. He- n 10- daal- istel- iber. i ge- 5ant- kers- scen- en. tl Us- alle anci- i. De ■nne- oten iatie- ?rote n op ester irlijk ;ring laar- g H nene riub- erga- t de talli- sver- aan’’ 1 tij- n de s de telij- lijna- mor- oken over >uurt een half het eem- ■gina n 31 eem- werk ur. nste- half 15.30 stervorm gebouwd. Iedere punt komt uit op een nooduitgang. Ook aan de geluids hinder van verkeer op De Heereweg is gedacht. Het restaurant wordt gewoon in de oude stijl gehandhaafd, er achter wordt het motel gebouwd. Het andere gedeelte komt schuin op de weg te staan zodat geluidshinder tot een minimum wordt beperkt. De bouw van het project zal een belang rijke bijdrage leveren aan de bouwactivi teiten in de streek. Op langere termijn zal het motel in de horecasfeer werkgelegen heid bieden voor ruim 70 personeelsleden. Van de Velde, die tot nu toe zelf altijd zijn zaken heeft beheerd (De Hoogwerf in Den Haag, De Wintertuin in Haarlem en Flora in Hoofddorp) is van plan om voor het motel een manager aan te trekken. „Overal tegelijk zijn en de boel goed in het oog houden is onmogelijk”, zo meent Van de Velde. Als GS meewerken kan in janu ari 1981 met de bouw worden begonnen. De werkgroepsleden voelen zich een buitenbeentje van het plaatselijke Vor mingswerk Jonge Volwassenen (VJV), waaronder de werkgroep officieel valt. De stafleiding van het VJV bemoeit zich niet met de werkgroep. „We zijn niet erg popu lair. We vallen buiten de doelgroep van het VJV dat zich richt op werkende jonge ren. Die interesseren zich in het algemeen niet voor onze activiteiten. Daarom moe ten we alles hier zelf doen,” zegt Frans van Kesteren, een van de leden van de werkgroep. De werkgroep moet het VJV huur betalen voor het gebruik van de ruimte boven in de villa. De ruimte staat niet permanent ter beschikking van de werkgroep. „Dat beperkt ons sterk in onze mogelijkheden. De villa is ons verkoop punt van produkten uit de Derde Wereld. dus moeten we niet zielig gaan doen, over 1,5 ton. Het voetbal houdt de jeugd van de straat het wordt geen drankhol, maar gewoon een goede accommodatie”. Een ander voordeel was volgens de christen democraat dat de voetbalvereniging geen gebruik meer hoeft te maken van de spor thal. Momenteel wordt de hal 60 uur per week gebruikt door de clubs. Van deze 60 uur kunnen andere zaalsporters dan weer gebruik maken. Overigens stelde Smith voor een sportraad in Lisse in te stellen, die de gemeente op de hoogte stelt van de wensen die bij sportend Lisse leven. Het hoofdgebouw zal bestaan uit drie bouwlagen. In het bijgebouw, verdeeld over twee bouwlagen komen achtentwin tig kamers, waarvan er vier extra groot zijn (zogenaamde studio’s). Een ont vangstruimte, moderne kantoren, liften en een ruim parkeerterrein maken het geheel compleet. De prijzen van de ka mers gaan uiteenlopen van 80 tot 125 gulden en de studio's zullen zo’n 200 gul den per nacht kosten. Dit zonder ontbijt. Door ontwerp en constructie zal het motel een hoge mate van brandveiligheid bezitten. Het geheel wordt in een soort met meer zaken rekening te houden zoals de aanleg van een atletiekbaan, een wie lerbaan en uitbreiding van tennisbanen”. Hoe dat financieel allemaal moet is voor mij een raadsel verzuchtte de liberaal. Hij stelde voor om de sportzaal bij de totale sport in Lisse te betrekken en dan priori teiten te stellen. De heer W. Aangeenbrug (SGP/GPV) zit het hele sportgebeuren in Lisse niet lek ker. „Zolang er op zondag (de dag des heren) sport wordt beoefend”, zo meende het raadslid, „zie ik mij genoodzaakt overal tegen te zijn”. In het algemeen stelde hij dat de gemeente veel te veel geld uitgeeft aan sportend Lisse. „Eigen bij drage van verenigingen is noodzakelijk. Zowel het beleid van de gemeente als van de verenigingen is te veel afgestemd op het verlenen en krijgen van subsidies. De extra gelden van het nutsbedrijf (HLS) gaan op aan sport en dat zal ons allemaal nog eens zuur opbreken”. De enige partij, die zich met het voorstel kon verenigen was het CDA. Fractievoor zitter H. Smith vond het bouwen van een sportzaal voor zaalvoetbal een goede zaak. „Vele zaterdagen wordt het voetbal afgelast vanwege de slechte weersomstan digheden. De kosten zijn nauwelijks meer, Het motel zal wat de voorzieningen en .comfort betreft zijn afgestemd op de be hoefte van relaties en gasten van indu striële, agrarische en andere bedrijven in de streek. Het biedt een comfortabele lo giesgelegenheid voor toeristen. Boven dien worden er negen zalen (600 m2) gere aliseerd voor conferenties, vergaderin gen, recepties en partijen. Het motel krijgt voorts een hoofdge bouw en een bijgebouw. Het hoofdge bouw zal 90 één-persoons- en 30 twee persoonskamers bevatten. Van de kamers zullen er twee als bruidssuites worden ingericht en twee speciaal voor invaliden. aanvaard de fusie van beide clubs niet door zou gaan. Een geheel andere groep patiënten van Bomholm (lichamelijk zieke mensen) zou overigens wel naar het Diaconessenhuis kunnen, mits er dan op een andere plaats in de regio ruimte voor de geesteszieke bejaarden wordt gevonden want daar be staat de meeste behoefte aan. WD-fractievoorzitter L. Robertus was het maar ten dele met het voorstel van het college eens. Hij vond het een goede zaak dat het beheer in handen is bij de vereni ging. „Of een sportzaal voor de vereniging noodzakelijk is wat betreft de financiën is voor ons nog de vraag. Het college heeft 2507- pend 'oort, za- jlein, ’lijks ning, j, tel. sn 12 iand- Maar als we geen goede ruimte hebben gaat dit werk erg moeilijk.” Volgens groepslid Marjolein Heidema heeft jongerensociëteit ’t Krebol, die ook in Villa Remina gehuisvest is, een slechte naam. „Daar hebben wij last van. De mensen in Hillegom hebben al snel bezwa ren als ze horen dat onze acties vanuit ’t Krebol zijn gestart.” De werkgroepsleden hebben ervaren dat de gemiddelde Hille- gommer niet gauw Villa Remina binnen stapt om eens wat meer over de werk groep te, weten te komen. De werkgroep De dependance zou ongeschikt zijn voor deze groep verpleegtehuispatiënten. ■Cr Eigenaar Van de Velde heeft grootse plannen Dat laatste is niet gelukt. In Bomholm bleek op korte termijn geen mogelijkheid te bestaan om het aantal bedden voor de geestelijk zieke bejaarden uit te breiden. Met name werd betwijfeld, of een de pendance van Bomholm in een algemeen ziekenhuis voor de betrokken geesteszie ke bejaarden wel een leefbare omgeving is. De directies van beide huizen hebben nu laten weten, dat hun uiteindelijke oor deel na ryp beraad negatief is uitgevallen. Alle andere partijen, VVD, PPR, D’66 en PvdA konden zich niet verenigen met de bouw van een sportzaal. Zij stelden dat er nog vele andere verenigingen zijn, die zitten te springen om zaalruimte. In dit geval zou de voetbalvereniging voor wor den getrokken bij andere verenigingen en dat kan toch niet de bedoeling zijn van het college, zo meenden de tegenstemmende fracties. Aanvankelijk was het plan om voor beide voetbalclubs dubbele accommoda ties te realiseren: twee kantines, keukens en bestuursruimten. Het treffen van dub bele voorzieningen deden de kosten ech ter de pan uitrijzen. B. en W. voerden overleg met de beide clubs en om de kosten zo laag mogelijk te houden beslo ten de verenigingen tot een fusie. De kos ten werden daardoor aanzienlijk gedrukt. Nadien stelden de clubs voor om van die financiële ruimte gebruik te maken door een jeugdhonk en een sportzaal te bouwen. Het bouwen van een sportzaal ging een groot deel van de raad nu net iets te ver. De PvdA suggereerde zelfs, dat het colle ge voor het blok was gezet door de vereni gingen: geen sportzaal dan ook geen fusie. Burgemeester Berends ontkende dit ten stelligste. Naarmate echter de urenlange discussie over wel of»geen sportzaal, vor derde kwam de aap uit de mouw. Berends gaf toe dat wanneer het voorliggende voorstel door de raad niet zou worden (Van onze correspondent) c HILLEGOM. De Derde-Wereldwerkgroep in Hillegom is op zoek naar een andere ruimte om haar activiteiten uit te kunnen breiden. De huidige ruimte in Villa Remina aan de Weeresteinstraat beperkt de werkgroep in haat mogelijkheden. De leden van de werkgroep lopen met plannen rond om een wereldwinkel in Hillegom op te zetten. Onderzocht wordt of een dergelijke winkel in Hillegom bestaansmogelijkheden heeft. De Derde-Wereldwerk groep grijpt het vijfjarig bestaan dat deze maand gevierd wordt aan om de Hillegomse bevolking attent te maken op het bestaan van de werkgroep. wil daarom meer naar buiten toe gaan optreden. De afgelopen vijf jaar heeft de Derdé- Wereldwerkgroep allerlei acties op touw gezet waarvan de opbrengsten ten goede kwamen aan de Derde Wereld. De werk groep heeft een tweeledige doelstelling. Ze probeert de Hillegomse bevolking be wust te maken van wat er in de Derde Wereld gebeurt. Regelmatig is daarom een stand van de werkgroep terug te vin den in het dorpscentrum. Verder ver koopt de werkgroep allerlei produkten uit de Derde Wereld. In Villa Remina wordt koffie uit landen als India, Nicaragua en Guatemala verkocht. Theeliefhebbers kunnen thee uit Tanzania kopen. De werkgroep verkoopt haar produkten ook via natuurvoedingswinkel Nectar. „Het is echter beter dat de mensen direct bij ons kopen. Ze krijgen dan gelijk allerlei infor matie.” De werkgroep telt momenteel twaalf leden. „Het draait erg lekker. We hebben een hecht team.” Ondanks dat blijkt uit de woorden van de groepsleden dat de Hille gomse bevolking niet erg warm loopt voor de activiteiten van de werkgroep. Een verschil met vroeger is wel dat er méér contact gezocht wordt met de groepsle den. Zo wordt de werkgroep nu elk jaar gevraagd mee te doen aan kerkelijke ac: ties. Een betere ruimte zou de situatie een hoop verbeteren, denken de Derde-Wê- reldwerkers. De groepsleden beschouwen zichzelf niet als zweverige wereldverbete raars. „Door onze acties gaan de mensen toch meer nadenken. Om dit te bevorde ren richten we ons de laatste tijd steeds meer op actuele zaken zoals de olieboycot van Zuid-Afrika en de revolutie in Nicara gua. Het blijkt dat dit meer aanslaat bij de mensen.” Om het vijfjarig bestaan te vieren heeft de werkgroep voor zaterdag 20 december een grootse manifestatie op touw gezet. Vanaf twee uur ’s middags is er een overzichtstentoonstelling te bezichtigen van vijf jaar Derde-Wereldwerkgroep. Pieter Rijkelijkhuizen zal met behulp van films om half vier iets vertellen over zijn reizen door Latijns Amerika. Bezoekers kunnen kunstartikelen uit de Derde We reld kopen, ’s Avonds is er een cabaret. Jan van Buuren vertelt daarnaast iets over Bangla Desh, waar hij enkele jaren heeft gewoond. De avond begint om acht uur. De socialistische fractie was van me ning dat de fusie een besparing op had moeten leveren. „We kunnen dan ook niet aan de gedachte ontkomen dat hier een spelletje is gespeeld en de fusie alleen tot stand is gekomen voor de bouw van een sportzaal. Op zich hebben wij niets tegen een sportzaal, maar dan wel voor de club, die deze het hardst nodig heeft”, zo stelde F. Prins. Burgemeester A. Berends, die overigens geen sport en recreatie in zijn portefeuille heeft, viel de eer te beurt het voorstel te verdedigen. „Het is een financieel voorstel en het had weinig zin dit in de commissie te behandelen. De gemeente verstrekt voor eenderde deel een lening, eenderde is een schenking en het overige deel wordt door de clubs zelf gefinancierd. Het is een ezelsbrug, die het de clubs mogelijk maakt de zaak te exploiteren. Er komen uren in de sporthal vrij waardoor andere verenigingen daar weer gebruik van kun nen maken. „Het beheer bij de clubs lijkt ons een goede zaak. Als het nodig is kun nen we ingrijpen”. In eerste instantie werd de fusie door alle partijen toegejuicht. Van de verdere ontwikkelingen was de raad echter niet op de hoogte. De D’66-PPR-fractie bij monde van mevrouw Betlem stelde dat deze zaak eerst in de commissie sport en recreatie aan de orde had moeten komen. „Met alle betrokken partijen had dan overleg ge voerd kunnen worden (in de commissie zijn verenigingen vertegenwoordigd) en zou deze moeizame discussie niet nodig zijn geweest”. Het voorstel van het college om het beheer van de accommodaties in handen van de vereniging te geven zit D’66ZPPR ook niet lekker. „Alle zaalac- commodaties zijn in beheer bij de com missie sport en recreatie. Ik zie dan ook niet in waarom voor de zaal van de voet balvereniging een uitzondering moet wor den gemaakt”, aldus de democrate. •Cr Burgemeester Berends: toch het pleit voor sporthal gewonnen. •Cr Tegenstemmer Robertus: „Financiële consequenties niet duidelijk". Bk W ,4^3^

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 7