HAARLEMMERMEER BLIJFT UF-SCHUIM GEWOON GEBRUIKEN BIJZON AANBOZ “I PANDER. burgerlijke stand streek in 't kort BIJZONDER DVAN NOEMEN VAN VARIANT TEGEMOETKOMING AAN HAARLEM Zandlaan nog niet overhoop gehaald i nd •k Volkstuintjes aan ttT- J 3 LL JZLG bennebroek bloemendaal heemstede hillegom Geen réden voor maatregelen” hoofddorp NIET HELE BUURT IN OVERLEG MET GEMEENTE BETROKKEN lisse 11 - REGIO 1980 DECEMBER 10 r V R I J D A G ide tpjes? rf een ns bij AmsterdamDe Bonnetene en Pander, Kalverstraat 185/Roktn 14? :ndsen. BONNETERIE Pander LISSE t (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Als het aan het gemeentebestuur van Haar lemmermeer ligt, komen er in de toekomst geen woningen ten noorden van Vijfhuizen. Hoewel woningbouw daar in principe niet wordt uitgesloten, geven B. en W. de voorkeur aan de bouwlokaties ten oosten en ten zuiden van Vijfhuizen, zoals vorig jaar door provinciale staten in het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied is vastgelegd. Zwetsloot: „Voorlopig gewoon blijven tuinieren” te Plan voor bouw berichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem boven Vijfhuizen is niet serieus Wethouder W. de Vrey-Vringer. (Van een onzer verslaggevers) 9 9 (Van een onzer verslaggevers) Volgens de heer Jongejeugd van de (ADVERTENTIE) Adventssamenzang. De Raad van Ker- I Dit liet hij gisteren aan de Tweede Ka mer weten bij de behandeling van een aantal mondelinge vragen met betrekking tot het gebruik van spaanplaat. Ondanks de bezorgdheid van de bewindsman is de Haarlemmermeer echter van mening dat bij een juiste toepassing van het UF- schuim geen enkel gevaar voor de bewo ners van geïsoleerde huizen optreedt. Technische Dienst van de Haarlemmer meer wordt het gevaar van het UF-schuim sterk overdreven en hij ziet geen enkele aanleiding om het isolatiemiddel door een ander minder schadelijk produkt te ver vangen. Sinds kort is men in de polder plaats, iet vol- taakt. ilaatst inhoud stsend, i. Inci- ■ijding k wan- -p van recht- jvende rwaar- je met i zijn ii d. Deze Door die laatste mogelijkheid niet af te wijzen, voorkomt de gemeente Haar lemmermeer dat het overleg met Haarlem wordt bemoeilijkt, zo is de mening van enkele ambtenaren. Daarbij gaat de ge meente ervan uit dat doortrekken van de Aziëweg door de minister wordt afgewe zen, zodat er toch een ontsluiting ten zuid en van Vijfhuizen moet komen. Een be slissing die dan door de hogere overheid is opgelegd. Bij de gemeente Haarlemmermeer is men trouwens niet erg gelukkig met het moment waarop de inhoud van de „haal baarheidsstudie” naar buiten is gekomen. B. en W. hadden bever gezien dat de resultaten in april waren gepubliceerd op het moment dat het rapport naar de mi nister werd gestuurd. Een poging daartoe van het gemeentebestuur stuitte echter op een weigering van de provincie. Het colle ge van GS was bang dat grondspeculan- ten van de informatie gebruik zouden maken. koming aan Haarlem, waar grote bezwa ren bestaan tegen aantasting van de Groe ne Zoom, een strook grond rond Schalk wijk, die is bestemd voor recreatie. De schade aan de Groen Zoom blijft het meest beperkt bij het doortrekken van de Aziëweg. Het gemeentebestuur verwacht dat bin nen enkele dagen het advies van de Rijks Planologische Commissie aan de minister openbaar wordt. Dan zal er waarschijn lijk meer duidelijkheid zijn over de keuze van ontsluiting en lokatie. Vervolgens zal snel moeten worden begonnen met verde re uitwerking van de globale modellen. In het gunstigste geval kan in 1987 met de eigenlijke bouw van woningen bij Vijfhui zen worden gestart. Wethouder W. de Vrey-Vringer betreurt het dat de studie zonder enige vorm van „De hele gang van zaken maakt een wat vreemde indruk”, aldus de wethouder, „met name naar de dorpsvereniging Vijf huizen”. In Vijfhuizen weet de bevolking officieel nog steeds met wat hun boven het hoofd hangt. De wethouder benadrukt echter het globale karakter van de studie, „niet meer dan een rekenmodel”. begonnen aan een grootscheeps isolatie- plan voor het gemeentelijk woningbezit. DEN HAAG - AMSTERDAM ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN ENSCHEDE Buurtbus. De buurtbu's in de Haar lemmermeer zal op maandag 22 december niet rijden wegens onderhoudswerkzaam heden. Ook op beide kerstdagen en met nieuwjaar zal de bus niet in gebruik zijn. mnum- at deze irbeeld zonder den te- iebben. »t alge- f gere- ONDERTROUWD Th. P. Philipse en A. J. Meeuwissen; W. veel last hebben,” zei Zwetsloot, danig er- --- Kerstzang In de St. Jozefkerk te Benne broek worden maandagavond 22 decem ber om acht uur bekende kerstliederen gezongen met als thema „En toch heeft God het laatste woord”. Aan deze viering nemen maar liefst 5 Bennebroekse koren deel, alsmede een koperkwartet. Het ge sproken woord wordt verzorgd door de pastoor ds. J. van Winterswijk en pastoor J. C. Vanderstadt. Ook de burgemeester van Bennebroek zal spreken. Addy Al berts zorgt voor de muzikale ondersteu ning. ninderde komen of idee- srdag is mtelijlte le wijk- gen uur. laus na- er Kolk bomen. Haarlem. HOOFDDORP. De gemeente Haar lemmermeer ziet voorlopig geen aanlei ding om het gebruik van het zogenaamde UF-schuim voor het isoleren van spouw muren te beperken. Als het echter aan de minister van volksgezondheid en milieu hygiëne ligt wordt gebruik van het spul, dat kankerverwekkende eigenschappen zou bezitten, onmiddellijk verboden. Vol gens Ginjaar zijn er namelijk genoeg al ternatieve isolatiematerialen beschikbaar die minder gevaarlijk zijn dan het beruch te UF-schuim. Met deze woorden reageert de Haar- lemmermeerse wethouder van ruimtelij ke ordening en bouwnijverheid, mevrouw W. de Vrey-Vringer, op de deze week door Haarlems Dagblad gepubliceerde inhoud van een onderzoek naar de haalbaarheid van woningbouw bij Vijfhuizen. De studie is uitgevoerd door een werkgroep met vertegenwoordigers van provincie, ge meente Haarlemmermeer en het gewest Kennemerland in opdracht van de minis ter van volkshuisvesting. (Van onze correspondent) HILLEGOM. De mogelijke bouw van een mortuarium in het Hillegom- se Wilhelminapark is enkele bewo ners van de Wilhelminalaan toch weer in het verkeerde keelgat gescho ten. Deze bewoners zeggen dat zij tot aan de hoogste instantie, dat wil zeg gen de Kroon, bezwaren zullen ma ken tegen een mortuarium in het Wil helminapark. Zij zijn het niet eens met de bewonersafvaardiging die maandag na een gesprek met wet houder T. van der Tol het weten weinig bezwaren meer te hebben te gen de bouw van het mortuarium. Bewoners U. Peters en J. van de Post hebben wel felle kritiek op zowel de afvaardiging als gemeente. Zij be schuldigen de beide gesprekspart ners van „koehandel”. Afscheid In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd ver laat brigadier A. W. Boeters per 1 januari het Heemsteeds politiekorps. Ter gelegen heid hiervan wordt hem op vrijdag 19 december een afscheidsreceptie aangebo den in de sportzaal van het politiebureau te Heemstede. Voor belangstellenden be staat de gelegenheid hem de hand te ko men drukken tussen 17.00 en 18.00 uur. Zo heeft de heer R. van der Horst uit Hoofddorp al laten weten dat hij geen prijs stelt op isolatie van zijn woning met het schuim omdat hij van mening is dat de volksgezondheid belangrijker is dan een verantwoord energiebeleid. Ook heeft hij een brief aan de gemeenteraad geschre ven, waarin hij vraagt om maatregelen die het gebruik van het UF-schuim moeten tegengaan. Wethouder Cnossen was niet bereikbaar voor commentaar. „Het zou alleen niet slim zijn, wanneer men meeijarige heesters ging planten in ien. Wk i we op' Huisves in te'vul s aanvra- jemeenti alleen de iwen als te accep sters. De :aan is, ii i staat als ;ene mèt - en adres Haarbljj- Een dochter van L. C. C. Beijsens en M. 1 A. A. Witteman; P. M. Jansen en J. C. Th. Groenedyk. OVERLEDEN A. A. Kalis, oud 66 jaar; E. van ’t Voort, oud 69 jaar; W. Vrijburg, oud 80 jaar. ELDERS OVERLEDEN E. Holleman, Heemstede. vrezen grote overlast als gevolg van de auto’s van de bezoekers van het mortuari um. Het bestaande tekort van bijna dertig parkeerplaatsen zou nog veel groter wor den, zo zeiden de bewoners. Na de toezeg ging van de wethouder ging een meerder heid van de uit acht personen bestaande afvaardiging akkoord met de plannen van de gemeente. Peters en Van de Post willen zich niet bij de gang van zaken neerleggen. „En uit gesprekken met andere bewoners blijkt dat we niet alleen staan”. De beide bewo ners beschuldigen het gemeentebestuur er van een raar handeltje te hebben gedre ven. „Van der Tol heeft gewoon gezegd: jullie krijgen je parkeerplaatsen, geef ons dan het mortuarium. Wij zijn er nooit bij betrokken maar we wonen hier toch ook?”. Opheffing van het parkeerverbod gaat volgens Peters en Van de Post ten koste van de veiligheid op de Wilhelmina laan. Door de geparkeerde wagens, die slechts met één wiel op de stoep mogen staan, worden zowel rijbaan als troittoir versmald. „Het verkeer dat hier over de laan raast moet als gevolg van de gepar keerde auto’s voor elkaar uitwijken. Moe ders met kinderwagens kunnen niet meer op de stoep lopen. Zij zijn gedwongen de rijweg op te gaan”. Bovendien ontnemen de geparkeerde wagens volgens de bewo ners het uitzicht van kleine kinderen.,, Hoeveel ongelukken zullen er gebeuren als parkeren wordt toegestaan. Het is toch gewoon bezopen”. De bewoners die met’ Van der Tol heb ben gesproken krijgen van Peters en Ven de Post ook een veeg uit de pan. „Zij zijn vergeten dat ze kinderen hebben. Ze kie zen voor een stuk blik in plaats van veilig heid”. De grote afstand tussen woningen en parkeerplaatsen is niet zo’n probleem, overigens zeer gering. Verlenging van de Aziëweg kost tussen de 60 en 70 miljoen gulden méér dan het aanléggen van we gen ten zuiden van Vijfhuizen. In het noordelijk gebied moeten veel extra-kos- ten worden gemaakt in verband met de bodemgesteldheid van de grond. Woningbouw ten noorden van Vijfhui zen zou overigens ook in strijd zijn met de wens van de gemeenteraad van Haar lemmermeer. De raad heeft zich in het verleden steeds verzet tegen bouw in het gebied waarin onder meer het natuurge bied De Eendenkooi is gesitueerd. De dorpsvereniging Vijfhuizen heeft zich tot nu toe verzet tegen elke vorm van groot schalige woningbouw rond Vijfhuizen. Het „haalbaarheidsonderzoek” geeft geen uitstel over de plaats van de ontslui ting naar Schalkwijk. Naast het verlengen van de Aziëweg wordt de aanleg van een weg ten zuiden van Schalkwijk onder zocht. Een definitieve keuze kan pas wor den gemaakt nadat meer bekend is over plaats en vorm van de lokatie. Dit is mede afhankelijk van verdere studie en overleg tussen de betrokkenen. In ambtelijke kringen wordt de houding van de gemeente Haarlemmermeer - het niet bij voorbaat uitsluiten van een ver lengde Aziëweg - gezien als een tegemoet- Voor mensen die van boeken houden en’ bergruimte nodig hebben heeft Pander een beperkte serie eike- houten, warmbruin getinte boekenkasten. Royaal genoeg want de vijf robuuste legplanken en de bodem samen bieden plaats aan ruim 5 '.-meter boeken. De afrhetingén zijn: 200x90x30 cm. Naast elkaar geplaatst vormen de kasten een fraaie boekenwand. De speciale prijs voor dit pracht meubel is f795,-. Let wel: zolang de voorraad strekt. In het rapport aan de bewindsman staat onder meer dat Haarlemmermeer wo ningbouw ten noorden van Vijfhuizen niet uitsluit als mocht blijken dat de ontslui ting naar Schalkwijk moet plaatsvinden via een verlenging van de Aziëweg. Dat betekent echter niet dat Haarlemmermeer voor die mogelijkheid kiest, aldus wet houder De Vrey. „Wij geven de voorkeur aan de lokaties ten zuiden en ten oosten van Vijfhuizen. In het onderzoek hebben we slechts de drie technische mogelijkhe den willen aangeven.”. Alleen in het geval dat wordt besloten de Aziëweg door te trekken naar de A 22 (de nog aan te leggen rijksweg vanaf de A 9 door de Noron-lokatie) is de gemeente bereid te praten over woningbouw ten noorden van Vijfhuizen. Die kans lijkt Voorlopig wordt er alleen nog maar opgemeten en wordt het complex in kaart gebracht. Ook worden de waterhuishou ding en de grond onderzocht. Het is alle maal bedoeld als voorbereiding op datge ne wat (misschien) komen gaat. De tuin- ders kunnen de eerste tijd gewoon blijven BENNEBROEK. Wie een volk- stuintje heeft op het complex aan de Zandlaan in Bennebroek hoeft zich I nog geen zorgen te maken. Het is nog lang niet zeker, hoe de herindeling van het tuinencomplex zal worden uitgevoerd met alle daaraan verbon- den consequenties voor de tuinders. Dia-lezing „De heilige Nicolaas en het kerstgebeuren in de ikonen” is het gege ven dat door ds. W. F. Monné uitgediept gaat worden tijdens een dia-lezing in het gebouw van de Nederlandse Protestan tenbond aan de Potgieterweg 4 te Bloe mendaal. Belangstellenden kunnen tegen betaling van één rijksdaalder de lezing bijwonen op zaterdag 13 december onï half drie. am biedt nwonend - rimineert tuinieren. „Van het inmeten zullen ze niet iuw kost- Carnaval. Zaterdag 13 december houdt carnavalsvereniging „De Meerbonken” weer een traditionele carnavalsavond/ nacht. Tegen middernacht zal een koud buffet gehouden worden en de band „Wa- dia Selection” en de „Tumblers” zorgen voor de muzikale omlijsting. De entreep rijs bedraagt 40,- per persoon, exclusief de dranken. Het festijn heeft plaats in de Rustende Jager, Venneperweg 471 in Nieuw Vennep. De zaal is open vanaf 20.30 uur. Voor reservering en informatie kunt u terecht bij M. Borsje, tel. 02503- 16073. lick UAL UCZ ÖLUUIC 6U11UCI ClIAgC VU1ILI van j Haarlemmermeer overleg in de openbaarheid is gekomen. Isoleren Het bestuur ivan de wijkraad Brouweriaan/Havenkwartier organiseert momenteel een project, waarin alle bewo ners van de wijk de kans wordt geboden om gezamenlijk isolerend glas te laten - plaatsen in hun woning. Wie belangstel ling heeft dient de circulaire die in de wijk verspreid wórdt in te vullen vóór 17 de cember. Hierna wil het bestuur een infor matieavond beleggen, waarop onderwer pen als kosten, besparingen, technische uitvoering, enzovoorts uitvoerig bespro ken zullen worden. i Entrop en M. Rosier; G. Spaargaren en E. I P. Mosselaar; N. C. Vlasveld en A. M. C. de - Klerk; W. Kooi en J. C. Buis; J. A. C. van i der Kamp enS. M. M. Streppel; J. P. i Bijker en W. M. A. M. Vrijburg. „Toen wij dinsdag in de krant lazen dat de bewoners van de Wilhelminalaan de oorspronkelijke bezwaren hadden laten vallen, stonden we in lichterlaaie. Wij wis ten nergens van. De gemeente dénkt nu dat zij van ons af is, nou, vergeet het maar. Zolang wij hier nog wonen komt dat mor tuarium er niet”, aldus Peters en Van de Post. De voornaamste grief van de bewo ners is de toezegging van wethouder Van de Tol dat in de toekomst parkeren aan de zuidzijde van de Wilhelminalaan is toege staan. Peters en Van de Post vrezen dat hierdoor een levensgevaarlijke verkeers situatie zal ontstaan. Van der Tol deed de toezegging op aan dringen van, wat nu blijkt te zijn, een deel van de Wilhelminalaanbewoners. Deze ken, waarin samengaan de Rooms-Katho- lieke, de Nederlands Hervormde en de Gereformeerde Kerk, houdt donderdag avond 18 december een oecumenische zangdienst ter gelegenheid van het nade rende kerstfeest. De dienst wordt gehou den in de Hervormde Grote Kerk aan ’t Vierkant. Voorganger is ds. B. C. de Gel der. Het christelijk gemengd koor Excelsi or, alsmede het jeugdkoor Klein Excelsior verlenen muzikale medewerking. De col lecte is bestemd voor de actie Solidaridad .ten behoeve van de armen in Zuid-Ameri- ka. Aanvang 20.00 uur. Toch bezwaren tegen bouw mortuarium in Hillegom GETROUWD P. G. Gardenier en E. C. M. van der Kamp. GEBOREN d wordt aan het eze dag sn Euro- de grens vaart - - (Tl Het gebied ten oosten van Vijfhuizen met op de achtergrond Schalkwijk. Dit is het gebied waar volgens de gemeente Haar lemmermeer moet worden gebouwd. Dat bleek gisteravond tijdens de i raadsvergadering, toen een voorstel j ‘ter sprake kwam om alvast 8250,- beschikbaar te stellen, zodat de re- constructie van het tuinencomplex kan worden voorbereid. Dat houdt »- volgens wethouder K. Zwetsloot be paald niet in, dat de tuintjes meteen in op dL' overh°oP gehaald zullen worden, den vooi| stuur hting vinden de beide „dwarsliggers”. „Waarom is het zo erg een stuk naar je auto te lopen?” Peters en Van de Post zijn van mening dat het mortuarium een aantas ting van het Wilhelminapark betekent. De bewering van Van der Tol dat het mortua rium slechts een klein stukje van het park in beslag neemt, wijzen zij van de hand. De groenstrook, die door de komst van het mortuarium zal verdwijnen, hoort vol gens de bewoners ook by het park. „Het is één van de weinige mooie plekjes in Hille gom. De gemeente roept altijd dat groen zo belangrijk is en dan stellen ze zoiets voor. Wij vinden dat de beplanting moet blijven. Elke struik die wordt gerooid is zonde”. Volgens de plannen komt het mortuari um schuin tegenover de algemene be graafplaats. Geen voordeel, volgens de bewoners, want de mensen komen uit de kerk voordat een begrafenis plaatsvindt. De bewering vah de gemeente dat deze plek voor de minste verkeersoverlast zorgt, gaat dan ook niet op. „Het enige voordeel van het mortuarium is dat ze je na een ongeluk zo van de Wilhelminalaan op kunnen rapen en in dat hok kunnen stoppen”, beweren de beide bewoners sar castisch. De Hillegomse gemeenteraad moet don derdag een besluit nemen over de plek waar het mortuarium komt te staan. Be woners die voet bij stuk houden en bezwa ren tegen de bouw blijven hebben, kun nen de uitvoering van de plannen enorm vertragen. Van der Tol beweerde vorige week dat als bezwaarschriften komen, he* mortuarium er in 1990 nog niet zal staan. De bewoners hebben aangekondigd don derdag van het spreekrecht gebruik te zullen maken. „Het mortuarium moet er komen, akkoord, maar niet hier” Toch is er ondanks de geruststellende woorden van de gemeente al ongerustheid ontstaan bij enkele bezitters van een ge- meentewoning die op de nominatie staan om met het UF-schuim geïsoleerd worden. de verwachting: die staan er nog wel drie jaar. Ik verbied het niet, maar het is niet slim.” Wat er precies gaat gebeuren met de tuintjes is nog onzeker. Het hangt er- van af, hoe duur het wordt om de indeling van het complex te veranderen en de raad zal vervolgens moeten oordelen over de vraag of het die prijs waard is en of het past op het lijstje van verlangens waaraan men voorrang wil geven in Bennebroek.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 11