Kans op nieuwbouw mag blijven Wegbestemmen van woonschepen is in Wellicht toch Jachthaven Warmerdam woningwetwoningen in Haarlemmerliede Socialist is woedend over spreekverbod Onderzoek naar problemen in ’t Foldertje woningen in winkelcentrum strijd met de wet” Medailles voor 164 kampioenen ió 0-4 ■s i sma Ül FF ii| I len en natuurlijk ook ’n fraaie kollektie gelegenheidskostuums en eigentijdse smokings voor de feestdagen... A Arkbewoners De Laars boos op burgemeester EK& J? 13 12 REGIO VRIJDAG 1 2 DECEMBER 1980 (Van een onzer verslaggevers) I W p tg (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERLIEDE. Er bestaat een goede kans dat het dorpje Haarlemmerliede binnen niet al te lange tijd wordt uitgebreid met zestig nieuwe woningen. Dat heeft burgemeester IJsselmuiden de bevolking gisteravond op de jaarlijkse „hearing” meegedeeld. Het is de bedoeling dat in het bouwplan alleen woningwetwoningen worden opgenomen. lis. grote houtstraat 124/haarlem (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERLIEDE. Witheet van woede was PvdA- fractievoorzitter Datema gis teravond, nadat hem tijdens de „hearing” in Haarlemmerlie de door burgemeester IJssel muiden een spreekverbod was opgelegd. „Dit is een bijeen komst voor de bevolking van onze gemeente en u als raads lid stelt uw vragen maar in de raad”, zo vond het hoofd van de gemeente en ging over naar de volgende vragensteller. HAARLEMMERLIEDE. De bewoners van de dertien woon schepen aan De Laars hebben B. en W. van Haarlemmerliede en Spaamwoude gisteravond ver weten in strijd met de wet te handelen, door hun schepen niet op te nemen in het ontwerp-be- stemmingsplan voor de oostoever van de Mooie Nel. Het voorschrift dat de schepen in elk geval in de inventaris moeten worden opge nomen, hebben B. en W. volledig aan hun laars gelapt, zo merkten de bewoners bij de „hearing” op. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERLIEDE. Burgemeester IJsselmuiden is te ruggekomen van zijn eerder ge dane bewering, dat de schetsteke- ning die de architect Capelle van het toekomstig jachthavencen trum bij Penningsveer heeft ge maakt, overeenkomt met de ideeën van het gemeentebestuur. In die tekening is jachthaven Van Warmerdam verdwenen en maakt hij plaats voor een restau rant en een tiental woningen. In de gisteravond gehouden „hea ring” heeft IJsselmuiden meege deeld, dat de jachthaven in vrij wel dezelfde vorm kan blijven bestaan. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERLIEDE. Aan de nu al jaren durende leegstand van het mini-winkelcentrum in Spaamdam-Oost moet volgens B. en W. snel een einde komen. Lukt het niet om er snel winkeliers voor te vinden, dan moet bekeken worden of de panden niet zijn om te bouwen voor de huisvesting van één- en tweepersoonshuishoudens. Burgemeester IJsselmuiden heeft dat de bevolking gisteravond laten weten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERLIEDE. Op aan drang van de dienst gemeentewerken gaat het Bouwcentrum Rotterdam een onderzoek instellen naar de ge breken die enkele tientallen nieuwe woningen in ’t Foldertje vertonen. Bij die huizen komen lekkages voor op de plaats waar de gevel van steen over gaat in een houten gedeelte. Wet houder Van Essen heeft dat gister avond tijdens de „hearing” bevestigd. I (ADVERTENTIE) Geheel perplex ging Datema terug Burgemeester Van den Bosch hangt onderscheidingen om de nek van Alliance-hockeysplers. Het nieuwe bestemmingsplan komt in de plaats van de huidige regeling, die de hele oostelijke oever van de Mooie Nel aanduidt als „meldingsgebied”. Dat bete kent dat er in dat gebied niets mag gebeu ren zonder uitdrukkelijke toestemming van de provincie. vrije slag. Tumkampioene van Kenne- merland werd Anja Minnaard. Voor de derde keer in successie en de uitgeloofde wisselbeker van het Koninklijke Neder landse Gymnastiek Verbond werd hier door definitief haar eigendom. j kwekers en fokkers van vele diersoorten en planten om volgend jaar ook aan spraak te maken op de Heemsteedse ere naar zijn plaats, maar na afloop van de bijeenkomst kon hij zijn verontwaardi ging niet meer inhouden. „Dit heeft toch niets meer te maken met demo cratie. Als ingezetene van deze ge meente heb ik het recht om op zo’n bijeenkomst vragen te stellen. Dat ik ook nog raadslid ben heeft daar niets mee te maken”, aldus een verbijsterde Datema. Burgemeester en wethouders van Haar lemmerliede en Spaamwoude stellen ech ter dat de schepen van De Laars „zomaar zijn aan komen varen” en vinden dat er in dit geval geen sprake van gewoonterecht kan zijn. De Partij van de Arbeid heeft al aangekondigd het ontwerp in de raad op dit punt heftig te zullen bestrijden. penningen. Na afloop van de uitreiking en huldi ging bleven de kampioenen onder genot van een drankje en versnapering nog eni ge tijd in ongedwongen sfeer gezellig bijeen. De kale plek in de Schoolstraat is de gemeente echter een doom in het oog en met het transportbedrijf zijn daarom on- derhandelingen begonnen over aankoop van de grond, zodat de gemeente er zelf iets mee kan doen. De onderhandelingen lopen echter niet zo vlot en burgemeester IJsselmuiden merkte gisteravond op dat misschien zelfs naar het wapen van ontei gening gegrepen zal moeten worden. „We voelen daar niet zoveel voor, maar wij willen die huizen er toch bouwen”, aldüs IJsselmuiden. iv biedt 3 MA en 25. Tel '63826 i dage- mineur. i bezig, een? irne 10. useum V.I.P men’s fashion Zijn fractiegenoot De Kleuver had het nog moeilijker. Ook hij wilde op de „hearing” een vraag stellen, maar door het besluit van IJsselmuiden kwam hij niet eens aan de gang naar de micro foon toe. „Ik had een vraag over de woonboten in onze gemeente. Omdat ik zelf woonbootbewoner ben mag ik in de raad niet meedoen aan de discussies daarover. Een „hearing” als vanavond is mijn enige mogelijkheid en het stel len van vragen wordt me nu verbo den”, zegt De Kleuver, nog steeds vol ongeloof. Het gisteravond opgelegde spreek verbod voor beide raadsleden zal in de raad zeker nog een staartje krijgen. Fractievoorzitter Datema heeft al aan gekondigd over deze kwestie vragen te zullen stellen. Twee leden van de Heemsteedse club wa ren in deze „sport” Europees kampioen geworden. In de formuleklasse en de sportcarklasse Enige hilariteit ontstond toen kwekers van kanaries, parkieten en Tropen en Exoten hun medailles in ont vangst kwamen nemen. Zij hadden op vogeltentoonstellingen prijzen gewonnen. Woningbouw, maar dan op veel kleinere schaal, wil het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude ook snel gaan plegen op een braakliggend stuk grond aan de Schoolstraat in Half weg. Een plaatselijk transportbedrijf wil de destijds op die grond, waarvan het eigenaar is, negen huizen neerzetten voor zijn personeel. Met name door de dorpsvereniging Haarlemmerliede is in het verleden meer dere malen aangedrongen op woning bouw. Alleen op die manier kan volgens de dorpsvereniging voorkomen worden dat de kleine kern door het verdwijnen van voorzieningen zal uitsterven. Het gemeentebestuur heeft daarom con tact gezocht met de gedeputeerde W. van der Knoop (ruimtelijke ordening), die toe- Tegen de bouw maakte de provincie in verband met geluidshinder bezwaar, maar met die beslissing nam de gemeente weer geen genoegen. Uiteindelijk kreeg de gemeente na een langdurige AROB-proce- dure toch toestemming om een bouwver gunning af te geven, maar onlangs heeft de eigenaar laten weten toch maar van de bouw van huizen af te zién. Het meeste applaus viel echter de tafel tennisser Cock Hill ten deel. Op de Olym pische Spelen voor. Gehandicapten heeft hij samen met Ed Baas in het dubbelspel tafeltennis de gouden medaille in de wacht weten te slepen. Dat het begrip sport zeer rekbaar kan zijn bleek bij deze huldiging. Schaken wordt als „denksport” al lang geaccepteerd: Onder de „auto sport” werd echter ook het radiografisch besturen van modelracewagens gerekend. >- en la maker) wacht, emmen Rheen- Massau- n. Tel. Penningsveer, wel vallend onder dat meldingsgebied, komt in het ontwerp-be- stemmingsplan natuurgebieden van de gemeente niet meer voor. Volgens burge meester IJsselmuiden omdat het geen „echt” natuurgebied meer is met zijn jachthavens en bebouwingen. Een soort Op dat gewoonterecht beroepen de be woners van de woonschepen aan De Laars zich echter ook. Tien jaar liggen de schepen daar nu zonder dat er door de gemeente tegen is opgetreden. „Toen wij bij De Laars aanlegden was het een vuil stortplaats. Nu is het een uniek natuurge bied, waar zelfs een zwanennest naast één van de boten ligt,” aldus één van de bewo ners gisteravond. Het is voor hen dan ook onaanvaardbaar dat zij bij het opstellen van het ontwerp-bestemmingslan vol strekt genegeerd worden. gezegd heeft mee te willen denken over nieuwbouw. „Afgelopen maandag zijn de eerste schetsontwerpen ter tafel geko men”, zei Usselrriuiden gisteravond. „Wij zijn erg hoopvol gestemd dat wij verrijkt worden met een bouwplannetje voor Haarlemmerliede. Gefaseerd over een aantal jaren zouden er dan zestig huizen gebouwd kunnen worden. Wel heeft Van der Knoop de eis gesteld dat er alleen woningwetbouw gepleegd wordt, om de zekerheid te hebben dat alleen gemeente naren erin zullen gaan wonen”, aldus de burgemeester. De schetsplannen zullen binnenkort in de gemeentelijke commissie ruimtelijke ordening worden behandeld en men hoopt dat het definitief ontwerp in februa ri gereed zal zijn. De gemeente denkt dan ook globale berekeningen te hebben ge maakt van de kosten. oor uw anover- ag Jan 3. Tel 30 uur Vele aanwezigen konden zelfs bij de meest ruime interpretatie van sport blijk baar geen verbana hiermee ontdekken. In ieder geval opende dit perspectieven voor pioenen van andere takken van sport uit te nodigen. Men heeft in Heemstede daar mede het voorbeeld van nabuur Bloemen- daal gevolgd, waar deze jaarlijkse huldi ging al is ingeburgerd. In totaal waren gisteren dertien takken van sport verte genwoordigd met in totaal 164 kampioe nen. In dit aantal waren ook reserves, begeleiders en coaches begrepen, die eveneens de gemeentelijke versierselen ontvingen. Het ontwerp-bestemmingsplan natuur gebieden, waarin De Laars is opgenomen, was één van de onderwerpen die gister avond ter sprake kwamen. In zijn inlei ding merkte burgemeester IJsselmuiden op dat hét doel van het bestemmingslan is, de natuurlijke situatie zoals die nu bestaat te handhaven. Het winkelcomplex werd destijds door een particuliere ondernemer gebouwd, omdat daar volgens hem met een uitbrei ding van Spaamdam-Oost wel behoefte aan zou bestaan. De gemeente stelde ech ter als voorwaarde dat er in de panden alleen kleinschalige bedrijven zouden mo gen komen om de bestaande winkels in Spaamdam-West geen overmatige con currentie aan te doen. Maar het is de eigenaar tot nu toe niet gelukt gegadigden voor ook maar één van de panden te vinden. Er zijn onderhande lingen gevoerd met een grootwinkelbe drijf, maar die zijn zonder resultaat weer afgebroken. Volgens burgemeester IJssel muiden is de eigenaar nu zelf ook al aan ’t bekijken hoe het winkelcomplex aange past kan worden voor volkshuisvesting. Het resv’taat van dat onderzoek wil de gemeente eerst afwachten, alvorens zelf stappen in die richting te ondernemen. De accommodatie van de Burgerzaal was niet toereikend voor zo’n groot gezel schap. Daarom waren de stoelen verwij derd en moest deze happening staande worden meegemaakt. Door dit plaatsge brek hadden 23 jeugdleden van de zwem- club H.P.C. reeds van te voren op het raadhuis huldebetoon in ontvangst geno men. Bij de vaststelling van de kampioe nen was men soepel te werk gegaan. Zo kregen leden van Heemsteedse vereni gingen, die elders in de regio woonden, eveneens de medaille met fraai tweekleu rig lint. Aan de andere kant was men in Heemstede veel selectiever met de verle ning van de bronzen plakken dan in Bloe- mendaal. Slechts één team van iedere vereniging kwam in aanmerking voor het metaal. Een paar verrichtingen kregen deze avond bijzondere aandacht en extra applaus. De vijftienjarige Hans Kroes (H.P.C.) behaalde in augustus in Zweden het jeugdkampioenschap op de 200 meter De tekening stond op het kaft van het rapport Mooie Nel ’80, dat de architect op verzoek van het recreatieschap Spaam woude had gemaakt. Het rapport moest de ideeën in beeld brengen die de gemeen te Haarlemmerliede en Spaamwoude had over de inrichting van het deelgebied Mooie Nel. Burgemeester IJsselmuiden bevestigde vervolgens dat zowel de tekst als de tekeningen op een juiste manier weergaven wat zijn gemeente met het deelgebied Mooie Nel voor ogen had. Bezorgd geworden over die plannen werd onlangs in allerijl de „vereniging tot behoud van jachthaven Van Warmer dam” opgericht om het kennelijk verdwij nen van de jachthaven tegen tè houden. Maar burgemeester IJsselmuiden stelde de verontruste booteigenaren gisteravond gerust. „Het is nooit ons idee geweest om de jachthaven van Van Warmerdam te laten verdwijnen. Dat kaftje van het rap port is helemaal verkeerd begrepen. Er is nooit geprobeerd om langs slinkse weg een bedrijf de nek om te draaien”, aldus de burgemeester. Volgens hem bestaat wel de kans, dat de winterstalling aan de Lagedijk een paar meter moet opschuiven, om tussen de weg en de stalling een groenstrook aan te leggen. Daarmee moet de „rommelige aanblik” dan verdoezeld worden. „De ver eniging tot behoud van de jachthaven heeft dan ook helemaal niks te doen, want er gaat geen haven weg”, aldus IJsselmui den gisteravond. Nadat de lekkages waren geconstateerd hebben de bewoners geëist van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, dat de huizen heeft gebouwd, dat de gebreken verholpen zouden worden. Het bouw fonds beloofde daarop de naden met kit te zullen dichten, maar daar namen de be woners geen genoegen mee. Men wilde een echte oplossing van het probleem. Het gemeentebestuur is de bewoners nu te hulp gekomen met het inschakelen van het Bouwcentrum Rotterdam, dat met een advies zal komen hoe de gevels hersteld moeten worden. Volgens de wethouder „ziet het er naar uit dat het advies van het Bouwcentrum Rotterdam door het Bouw fonds zal worden opgevolgd”. Voorlopig zullen de scheidingen tussen steen en hout van de gevels worden afgeplakt. (Van onze correspondent) HEEMSTEDE. Gisteravond werden in de Burgerzaal van het gemeentehuis burgemeester Jhr. O. R. van den Bosch en wethouder H. J. F. Reeringh kampioen in het handen drukken. Een gemeentelijke medaille kregen zij niet voor deze presta tie. Zelf deelden beide bestuurders welge teld 164 medailles uit aan Heemstedena ren wegens geleverde sportieve prestaties in het voorbije sportseizoen. Tijdens een gezellige, informele happening nam de gemeente Heemstede voor de eerste keer de kans waar haar sportkampioenen te huldigen door uitreiking van eremetaal met de inscriptie: sportieve prestatie 1980. Al deze medailles werden ook nog met uiterste zorgvuldigheid omgehangen, waarin vooral de burgemeester behendig was. Heemstede is trots op zijn kampioe nen en zij verdienen op deze avond eens flink in het zonnetje te worden gezet”, aldus de burgemeester. Wethouder Reeringh deed uit de doeken hoe de aparte huldigingsavond was ont staan. In vorige jaren moest hij veelvuldig de huiselijke haard verlaten om ambtshal ve de huldiging van een zwemkampioen van de H.P.C. bij te wonen. Zwaar is hem dit nooit gevallen, maar toen de stroom kampioenen maar bleef aanhouden, is men op het idee gekomen de huldiging tot één jaarlijkse gebeurtenis te gaan beper ken, en daarbij dan ook meteen alle kam- gewoonterecht dus, dat terugkomen op oorspronkelijke bedoelingen nodig maakt. iiHmr WpRr .J De woonschepen in De Laars. Het winkelcentrum in Spaamdam-Oost.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13