VOOR TRIP NAAR URUGUAY: niet in Wim Meuleman: VERTROUWEN IN DE TOEKOMST Jansen speelt Westerhof blijft bij A-selectie Feyenoord van I tegen Willem II rw toto-lotto y 99 hi ig ri n 12 DECEMBER 19 8 0 28 SPORT VRIJDAG 29 ®|g|| 4 N Nieuwe KNVB-voorzitter selectie Keuze 3 deur Op deze pagina een artikel over de gaande en komende eerste man van de voetbalbond. ren en 3 deur ■k Wim Meuleman: „De overheid zou het betaald voetbal jaarlijks moeten steunen". Jo van Marie: een duizendpoot rekening. JAN BLIJBOOM allergie grijze nieuwe Texel- Jansen: „In het oogziekenhuis in Rotter dam is mijn oog nauwkeurig bekeken. Daar werd donderdag gezegd dat alles zo goed als hersteld is. Daarom ben ik ook voor het eerst deze week weer gaan trai nen. Ik voel af en toe nog wel een prikke ling in mijn oog, maar dat stelt niet zoveel voor. Als ik kan trainen kan ik zondag ook spelen”. AMSTERDAM Wim Jansen zal zon dag meespelen in de thuiswedstrijd van Ajax tegen Willem IL De nieuwe laatste man van de Amsterdammers, die afgelo pen zondag een ijsbal op het linkeroog kreeg, heeft donderdag de training her vat waarbij hij geen moeilijkheden met het gezichtsvermogen meer ondervond. Wim Meuleman heeft die bloeitijd in al zijn facetten beleefd. „Vanaf 1974 is de ledenaanwas pas echt gaan toene men. Succes is de beste propaganda voor je sport. Kijk maar eens naar Max Euwe, toen hij wereldkampioen scha- Hoewel het met het Nederlands voet bal vandaag-de-dag wat minder gaat, is van een tanende populariteit geen spra ke. „Het effect van onze successen werkt nog steeds na. Ik denk dat die belang stelling pas zal dalen, als het Nederlands elftal hel WK-toemooi in Spanje niet haalt of in de eerste ronde wordt uitge schakeld. Maar ik heb vertrouwen in de toekomst van het Nederlands voetbal. We beschikken weliswaar niet meer over vedetten, we hebben nog steeds goede voetballers. En via het Jeugdplan Neder land zullen nieuwe vedetten zich aan dienen”. Zijn opvolger Jo van Marie komt op een voor een nieuwe voorzitter weinig benijdenswaardig moment: 32 van de 37 clubs uit het betaalde voetbal staan aan de rand van een faillissement. In het verleden heeft Van Marie bewezen niet op te zien tegen proolemen. Hij verwierf groot respect door zijn intensieve aanpak van voetbalzaken waarbij hij steeds blijk gaf van een grote deskundigheid. Wim Meuleman heeft er vertrouwen in dat zijn opvolger en diens medebes tuursleden de problemen aankunnen. Hij maakt zich geen zorgen en kijkt alleen maar met plezier terug op de achterliggende periode. „Sport heeft aan mijn leven een geweldige inhoud gegeven. Daar ben ik daqkbaar voor”. JOS HEYMANS lan en dubb 023- ROTTERDAM (ANP). Vaclav Jezek en Clemens Westerhof zullen in onderling overleg uitmaken, hoe de taken bij de begeleiding van Feyenoords eerste zullen worden verdeeld. Hoofdtrainer Jezek keerde onlangs terug vanuit Praag, waar hij aan een voorhoofdsholteontsteking werd geholpen. De Tsjech, wiens con tract bij Feyenoord per 1 juli aanstaande afloopt, heeft het bestuur zijn veront schuldigingen aangeboden voor het feit, dat zijn vertrek uit de Maasstad destijds nogal overhaast heeft plaatsgevonden. (Van onze sportredactie) graven, hóe helder hij ze voor zichzelf weet te analyseren en hóe bevattelijk hij vervolgens zijn toehoorders in bondige uiteenzettingen duidelijk weet te maken waar het, volgens hem, eigenlijk om draait. De gaande en komende man Wim Meu leman (rechts) en Jo van Marie. j tot 6 W groen ippels, n wor- n voor val 28- i geen De inmiddels 28-jarige voetballer kreeg aan het einde van het vorige seizoen van PSV een vrije transfer. Lubse ging in op een aanbod van de Belgische club Beer schot. Geldproblemen en een overschot aan buitenlandse spelers deden de in de- gradatiegevaar verkerende club besluiten bankzitter Lubse te laten vertrekken. Een aantal sponsors nam zowel het transfer bedrag als het salaris van Lubse voor zijn lAHUt- jquius- 3-1364 1LIÈRE /erlich- 253651 Positief denkt Wim Meuleman ook over het voortbestaan van de sectie be taald voetbal, het dreigende faillisse ment ten spijt. Meuleman ontkent niet dat 32 van de 37 betaalde clubs min of meer aan de rand van de afgrond staan, maar het einde van de profsectie is naar zijn overtuiging niet in zicht. „Nederland kan niet zonder het beroepsvoetbal. En een verruiming van de amateurbe- palingen bijvoorbeeld? Hierover zegt Van Marie altijd: „Deze regels zijn de mocratisch tot stand gekomen. Wie ze wil veranderen, zal dat langs dezelfde weg moeten zien te bereiken”. En over heimelijke betalingen aan amateurvoet- ballers: „Wie betaald wil worden, moet maar proberen bij een semi-profclub te komen. Zo eenvoudig ligt het”. Gezien de gedrevenheid waarmee Jo van Marie in zijn functie als voorzitter van het amateurvoetbal altijd heeft ge probeerd zijn terrein van vreemde (fi nanciële) smetten vrij te houden, ligt het voor de hand dat hij vanuit de nieuwe plositie deze lijn gewoon zal doortrekken. In eendrachtig samenspel met zijn op volger in het amateurbestuur, Marten Kastermans: twee figuren die precies weten wat ze aan elkaar hebben. Gelet ook op het verleden, toen mede op zijn gezag een neutrale structuurcom- missie een eindrapport uitbracht onder de titel „Welke structuur van het ama teurvoetbal is het beste voor een miljoen leden?” (januari 1979), mogen de ama teurs zich vleien met de hoop dat de nieuwe bondsvoorzitter zal streven naar meer evenwichtigheid tussen betaald- en amateurvoetbal. Met een wat minder nadrukkelijk stempel van eerstgenoem de categorie op het KNVB-gebeuren dan tot nu toe het geval is. Zonder daarbij een realistische kijk op het geheel te veronachtzamen. Nog steeds geniet het Nederlands voet bal de belangstelling van de hele wereld. Wim Meuleman ervaart dat elke keer opnieuw. „Laatst was ik met vakantie in de Verenigde Staten. Toen de Ameri kaanse voetbalbond daar lucht van kreeg, werd ik onmiddellijk uitgenodigd voor de finale van het Amerikaans kam pioenschap. En van alle kanten werd ik bestormd met het verzoek te bewerkstel ligen dat de Nederlandse competitiedu els op de Amerikaanse televisie worden uitgezonden. Men ontvangt wel Engelse en Duitse wedstrijden, maar men wil ook Nederlands voetbal zien”. Clemens Westerhof, die bij zijn afwezig heid de training overnam, slaagde deze week voor zijn A-diploma. Het bestuur van Feyenoord heeft beslist dat hij zich voor de rest van dit seizoen volledig zal bezighouden met werkzaamheden voor de A-selectie en zijn taken rond het C-team zal neerleggen. Daarbij is gesteld dat de werkzaamK den van Westerhof zoals 'voorheen, onder eindverantwoordelijk heid van hoofdtrainer Jezek vallen. Harry Lubse: Van Beerschot naar Hel mond Sport. FC Köln is de grootste verliezer. Het bezoekersgemiddelde daalde met bijna eenderde deel van 26.320 naar 18.000. Vol gens sommige managers ligt de „schuld” bij het slechte weer. Uli Höness van Bay ern München (van 38.000 naar 35.000) vindt dat er een winterstop van 1 decem ber tot 1 maart zou moeten komen en geen onderbreking in de zomermaanden. Hen nes Löhr pleit ook voor een competitie die van maart tot oktober/november loopt on der het motto dat toeschouwers liever voetbal zien op een warme zomeravond dan op een afschuwelijk koude zaterdag in december of januari. Topscorer in de publieke belangstelling is Stuttgart, dat van 32.545 naar 36.065 sprong, maar drie jaar geleden lag het gemiddelde van Stutt gart nog op 55.000. Bayer Leverkusen staat het minst in de belangstelling met een moyenne van 11.000. Vorig seizoen lag dat bijna twintig procent hoger. De oud-PSV-speler Harry Lubse heeft een contract voor anderhalf seizoen gete kend voor de eerste divisie voetbalver eniging Helmond Sport. Lubse maakt zondag 21 december zijn debuut voor zijn nieuwe werkgever in de uitwedstrijd te gen Heerenveen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Als het aan Wim Meu leman had gelegen, was bij al in 1977 afgetreden als bondsvoorzitter van de KNVB. De tijd was aangebroken om de hamer aan een jongere over te dragen. Meuleman was immers al elf jaar voor zitter en genoot als 67-jarige al twee jaar pensioen. Maar een geschikte op volger werd niet gevonden en Meule man stelde zich op verzoek van zijn medebestuursleden opnieuw herkies baar. „Ik kan me niet indenken dat er geen geschikte opvolger te vinden was. Het zal wel gemakzucht zijn geweest”, vermoedt Meuleman nu. Sinds zijn eerste aankondiging om af te treden, zijn inmiddels drie jaar ver streken. Maar Wim Meuleman, 70 jaar oud en 14 jaar bondsvoorzitter, gaat nu echt vertrekken. „Ik had me wel weer herkiesbaar kunnen stellen, maar ik wil geen stoelenplakker zijn. Je wordt- onge loofwaardig wanneer je wel je afscheid aankondigt, maar niet vertrekt”. Zater dag draagt hij in de najaarsvergadering van de voetbalbond zijn taken over aan Jo van Marie. Na afloop wacht hem een grootse receptie, waarbij niet minder dan veertien Europese voetbalbonden acte de présence zullen geven. Het is Wim Meuleman tijdens zijn voorzitterschap zeker voor de wind ge gaan. Tijdens zijn bewind maakte de KNVB een enorme groei door. „Ik was nauwelijks een jaar voorzitter, toen ik in 1967 het 600.000e lid mocht verwelko men. Twee jaar geleden passeerde de voetbalbond de grens van één miljoen leden. En dat getal stijgt nog ieder jaar. Nu hebben we er weer 40.000 leden bij”. Oorzaken van die groei zijn de opkomst van het zaal- en damesvoetbal en de verlaging van de minimumleeftijd. i De internationale successen van het Nederlands voetbal in de jaren zeventig hebben natuurlijk ook een belangrijke rol gespeeld in de explosieve groei van de bond. De prestaties van Feyenoord en Ajax in het Europa-Cuptoemooi en de twee finaleplaatsen van Oranje in de toernooien om het wereldkampioen schap in West-Duitsland (1974) en Argen tinië (1978) hebben hun uitwerking niet gemist. Als Jo van Marie bijvoorbeeld tijdens een vergadering van de Nederlandse Sport Federatie bijeenkomsten die nogal eens plegen uit te monden in zwaartillende, uitputtende betogen, met soms academisch woordgebruik na mens de KNVB het woord voert, zijn alleen al de koele argumenteringen en de zinsbouw voldoende om bestuur en afgevaardigden tot luisteren te dwingen. Gewoon een persoonlijkheid. Een vraaggesprek met Jo van Marie voor de media is bij voorbaat ook de moeite waard om te beluisteren. Want zelfs als de Zwollenaar met zijn opmer kelijk donkere en daardoor aan overtui gingskracht winnende stemgeluid om wat voor reden ook over een bepaald onderwerp (nog) geen oordeel kan uit spreken, weet hij toch wel zoveel „ver pakking” aan te dragen, dat er altijd iets, de moeite van het overwegen waard, overblijft. Anderzijds doet zich eveneens nogal eens het verschijnsel voor, dat Van Marie tegenover verslaggevers be togen afsteekt die een brede voorkennis van zaken vereisen, waarvan hij veron derstelt dat ze voor zijn gehoor „gesne den koek” is. Dit komt voort uit zijn diepgaande betrokkenheid met\ elk on derwerp. Hoewel het begrijpelijk is, dat velen die het amateurvoetbal een warm hart toedragen het vertrek van Van Marie uit hun sectie betreuren, mag worden vast gesteld dat juist hij op de hoogste post van de voetbalbond achter zjjn jaren- meen en de voetballerij in het bijzonder de op 15 november j.l. tot bondsridder benoemde Zwollenaar thuis is. Onder werpen, variërend van problemen in het Nationaal Sport Overleg tot financiële haarkloverijen en subtiele regle’- mentswijzigingen in de KNVB, kunnen nóg zo complex en nauwelijks te door gronden zjjn, of Jo van Marie weet er een zinnige uitleg aan te geven. Het is verbazingwekkend hóe diep hij zich in de moeiljjkste materies kan in- - Wim Meuleman het moge blijken uit zijn woorden ziet de toekomst van de KNVB rooskleurig in. „Ik heb geen in zicht in de gevolgen van geboortenbe perking. Maar ik weet wel dat de Neder landse bevolking nog steeds groeit. Dat is dan voornamelijk een gevolg van de komst van de buitenlanders. Ik zie daar om nog geen einde komen aan de groei van de voetbalbond. Die groei zal na tuurlijk wel afnemen, maar dat zal naar mijn idee erg langzaam gaan”. DEN HAAG. Voor de meer dan 31.000 winnaars van lotto no. 49 was er een prijzenbe drag beschikbaar van 1.592.197.00. Ie prijs: geen winnaar, van dit prnsbedrag van 510.515.00 gaat als jackpot naar lotto no. 50 een bedrag van 128.819.00. De resterende ƒ381.696.00 gaat naar de overige prijswinnaars van deze lotto. 2e Prijs: 16 winnaars, die elk bruto 17.167,50 ontvangen, 3e prijs: 145 win naars, die elk bruto 2.397,30 ontvangen, 4e prijs: 7.805 winnaars, die elk 53,80 ontvangen, 5e prijs: 23.079 winnaars, die elk 18,20 ont vangen Uitslag toto no. 49. Voor de bijna 2.000 winnaars was er een prijzenbedrag beschikbaar van ƒ244 169 - le prijs: 3 winnaars, die elk bruto ƒ24.416,90 ont vangen. 2e prijs: 107 winnaars, die elk 456,30 ontvangen. 3e prijs: 1642 winnaars, die elk 74,30 ontvangen. Uitslag toto-gelijk no. 49 Voor de 2.017 winnaars van deze toto-gelijk was er een prijzenbedrag beschikbaar van 30.344,-. le prijs geen winnaar, van dit prijsbe- drag van 8358.00 gaat als jackpot naar toto- gelijk no. 50 een bedrag van 2711.00. De reste rende 5.647,- gaat naar de overige prijswin naars van deze toto-gelijk. 2e prijs: 6 winnaars, die elk 683,90 ontvangen, 3e prijs: 89 winnaars, die elk 108,70 ontvangen, 4e prijs: 2012 win naars, die elk 6,80 ontvangen. Uitslag toto no. 49a. Voor de bijna 11.000 winnaars van deze toto was er een prijzenbedrag beschikbaar van 107.318.00. le prijs: 71 winnaars, die elk ƒ453.40 ontvangen. 2e prijs: 1152 winnaars, die elk 18,60 ontvangen. 3e prijs: 9680 winnaars, die elk 5,50 ontvangen. lang gepropageerde ideeën over de plaats van het amateurvoetbal binnen de KNVB zal blijven staan. Er is geen enkele aanwijzing dat daarin verande ring zal komen zonder daartoe dringen de noodzaak. (Van onze sportredactie) ZEIST Met de overstap van Jo van Marie (deze maand 56 jaar) naar het hoogste platform binnen de organisatie van de voetbalbond verliest de ama- teursectie een voorzitter achter zijn be stuurstafel die voor een belangrijk deel het huidige gezicht heeft bepaald van de groepering die ruim 90 procent van de KNVB uitmaakt. Al kan de sectie amateurs anderzijds nauwelijks anders dan tevreden zijn, dat juist Van Marie bereid is gevonden het algehele voorzit terschap op zich te nemen. Wie sinds 1968 zitting heeft gehad in het bestuur amateurvoetbal en als zoda nig bergen werk heeft verzet, mag wor den gezien als een welzijnswerker wiens hobby is uitgegroeid tot een tijdverslin dende bezigheid waarover velen al in een dagtaak zouden struikelen. Wie slechts een vluchtige blik in de agenda van Jo van Marie zou kunnen werpen, zou op slag duizelig worden van de vele afspraken en besprekingen die daarin staan opgetekend; zowel ten behoeve van zijn maatschappelijke functie (ad- junct-directeur bij het Economisch- Technisch Instituut Overijssel in Zwol le) als voor een van de vele taken die hij als bondsbestuurder op zich heeft geno men. Hoe hij dat klaarspeelt? Van Mar ie: „Ik heb mijn leven geprogrammeerd en slaap altijd exact vijf uren per et maal”. Ooit is Jo van Marle in de wandelgan gen van „Zeist” tijdens een vergadering van het amateurvoetbal door een van de afgevaardigden een „duizendpoot” ge noemd. Een uitdrukking die helemaal op de nieuwe bondsvoorzitter van toepas sing is. Want een buitenstaander houdt het bij benadering niet voor mogeljjk op welke terreinen van de sport in het alge- Bondscoach Jan Zwartkruis zal binnen zijn selectie van achttien spelers geen plaats kunnen inruimen voor het viertal omdat zij van hun clubs geen vrij krijgen, wegens competitieverplichtingen. Italië, een van Nederlands tegenstanders in Uru guay, speelt tussen kerst en nieuwjaar nog een competitieronde. Engeland kent in het geheel geen winterstop en ook België draait door. De beker frisdrank die een toeschou wer leegde boven het hoofd van scheids rechter Severein kost Sparta 3000 gulden. De tuchtcommissie van de KNVB achtte Sparta schuldig aan het feit dat de scheidsrechter na de wedstrijd Sparta- NEC op 26 oktober een frisdrank aange boden kreeg op een manier die hem niet zinde. Van de boete is de helft 1500,-) voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Fortuna-trainer Frans Körver is voor twee wedstrijden «geschorst. Hij mag in die periode zijn ploeg niet coachen noch op enige manier begeleiden voor, tijdens of na de wedstrijd. De tuchtcommissie overweegt bovendien een voorwaardelij ke straf, een boete van 500,- te effectue ren. Körver kan verweer voeren tegen dat plan. Körver heeft tijdens de wedstrijd Fortuna-Volendam van 30 november bij herhaling zijn plaats in de dug-out verla ten om zich naar de zijlijn te begeven en heeft bovendien commentaar op de arbi trage gehad. De tuchtcommissie schorste bovendien twee spelers. R. Derks (SVV) werd uitge sloten voor een wedstrijd en kreeg een boete van 150 gulden. E. Vreekamp (Amersfoort) werd na zijn derde gele kaart voor zes wedstrijden geschorst. In mei van dit jaar kreeg Vreekamp na drie gele kaarten al een schorsing voor vijf wedstrijden. De aanvankelijk voor woensdag 17 de cember vastgestelde inhaalwedstrijd in de eerste divisie tussen FC Amsterdam en DS’79 is verplaatst naar zondag 25 janua ri. De verplaatsing geschiedt op verzoek van FC Amsterdam dat op zondag meer bezoekers verwacht dan op een door de weekse avond. Halverwege het seizoen telt de Bun desliga al een verlies van 300.000 toe schouwers, vergeleken bij het vorige voetbaljaar. Toen trouwens was er een verlies van een half miljoen in vergelij king tot 78/79. n zeer in de sweg 6 r evens :omt. ZEIST. Ruud Krol (Napoli), Michel van de Korput (Torino), Simon Tahamata (Standard Luik) en Frans Thijssen (Ips wich Town) zullen geen deel uitmaken van de groep spelers die Nederland rond de jaarwisseling vertegenwoordigt bij het voetbaltoernooi in Uruguay. De KNVB, met ruim een miljoen leden de grootste sportbond van Nederland, krijgt zaterdag een nieuwe voorzitter. Na 14 jaar aan het hoofd van deze gigantische voetbalorganisatie te hebben gestaan neemt Wim Meuleman afscheid om plaats te maken voor de uit de amateursectie voortkomende Jo van Marle. Tijdens het bewind-Meuleman groeide de KNVB met meer dan 400.000 leden en beleefde het Nederlands elftal een historische penöae van succes. By de terugslag die het nationale team momenteel heeft, stelt Meuleman vast: „Het effect van onze successen werkt nog steeds na. Ik ben niet bang voor de toekomst van het Nederlandse voetbal”. Dank zij dat profvoetbal hebben we aan de top gestaan; we kunnen niet meer terug. Er zijn nog zoveel mensen die wekelijks naar voetbal gaan kijken, dat ik me niet kan voorstellen dat het be taald voetbal moet verdwenen”. Toch is de financiële steun die de overheid aan het betaald voetbal ver leent, maar van tijdelijke aard. In 1985 moet het betaald voetbal op eigen benen kunnen staan, zo heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM gesteld. Maar één ding is in de afgelopen jaren wel erg duidelijk geworden: zonder financiële ondersteuning kan het betaald voetbal niet langer bestaan. Een jaarlijks terug kerende bijdrage van de overheid zou Meuleman dan ook juist vinden. „Ook elke plaats in de schouwburg moet ge subsidieerd worden. Zonder overheids steun kan geen enkele theatervoorstel ling doorgang vinden”. Buitenlanders” ken werd. De schaakclubs vlogen als paddestoelen uit de grond. En ook de tennisbond maakte tijdens de internati onale successen van Tom Okker een periode van grote bloei door”. Jo van Marle: Grote betrokkenheid bij elk onderwerp.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 29