Drie oud-leden NMR krijgen celstraffen Affiche verwijderd op conferentie Straatsburg Brandstof Italië duurder voor herstel rampgebied Nog onzekerheid over Buitenlandse Zaken terugroepen Haags advocaat klaagt Suriname aan Bijna drie miljard gulden nodig Oostenrijkse vice- bondskanselier treedt toch af Aftappen telefoon Wallraff was ongrondwettelijk Volkswagen gaat 29.000 auto’s Jenkins: Brits uittreden uit EG „waanzin” Antiterreurplan op CVSE ingediend „VS moeten hun basis ontruimen op Diego Garcia” 12 DECEMBER Kunstmanen houden Polen in de gaten ten ten I M BINNEN* EN BUITENLAND 2 3 VRIJDAG 1980 - itig hun ie te deed het ater- i, die >eten sche inste ±we„ m ik n, en ?htig [spit- loen) ooly- er- ieeld voet voet- wor- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De nieuwe Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van zes belang rijke ministers in zijn kabinet en twee topfunc tionarissen. - (Van onze redactie buitenland) (Door drs Chriet Titulaer) (Van onze redactie buitenland) Rel rond ambassadeur (Van onze redactie buitenland) ien in s vie-, voor e het huis links huis, twee nt ik die oeten s het n Pa chter ar er ook afval Vol- 'land. NEW DELHI. Alle buitenlandse militaire bases in het gebied van de Indische Oceaan moeten worden ont ruimd, ook die van de Amerikanen op het eilandje Diego Garcia. Dat eiland moet aan Mauritius worden terugge geven. Dat staat in een gezamelijke verkla ring van de Sovjet-Unie en India, die De Kamerleden Bolkestein (WD) en Van den Bergh (PvdA) hebben minister Van der Klaauw inmiddels opheldering gevraagd over het optreden van Breman. Verder heeft het Roze Front, een samen werkingsverband van het COC en homo groepen in de PvdA, WD, PSP, PPR, CDA en CPN bij Van der Klaauw gepro testeerd tegen de „grove discriminerende uitlatingen en handelingen’’ van Breman. Op de conferentie in Straatsburg zelf werd gisteren onder de deelnemers een handtekeningenactie gestart om te protes teren tegen de „intolerantie” van de Ne derlandse ambassadeur. deelneemt aan de NAVO-ministersconfe- rentie toonde zich gisteren gepikeerd over het gedrag van Breman. „De ambassa deur heeft een rede over het Nederlandse beleid uitgesproken die ik graag zelf had voorgelezen. Als je vervolgens affiches gaat Verscheuren, is het effect van zo’n rede natuurlijk helemaal weg,” aldus Van der Klaauw. In de verklaring wijzen beide landen iedere buitenlandse inmenging af in Zuidwest-Azië. De Russische aanwe zigheid in Afghanistan wordt in de verklaring echter niet aangeroerd. Zo als bekend zijn Brezjnjev en premier Gandhi het oneens gebleven over het Russische ingrijpen in Afghanistan. Ten aanzien van het Midden-Oosten pleit de gezamelijke verklaring voor een „alles omvattende, duurzame en rechtvaardige vrede op basis van het vertrek van Israel uit alle arabische gebieden”. werd uitgegeven nadat de Russische president Brezjnjev gisteren na een bezoek van drie dagen uit New Delhi was vertrokken. In Straatsburg werd gisteren ook be kend dat het in Londen gevestigde Institu te of Jewish Affairs een rapport heeft ingetrokken dat met het oog op de confe rentie over intolerantie in Europa, was opgesteld. Het rapport bevatte de volgen de zinsnede: „Terwijl het bijvoorbeeld waar is dat de gemiddeld gemeten intelli gentie van zwarten zeven punten lager ligt dan die van blanken, is het evenzeer waar dat een groot aantal zwarten intelligenter is dan een groot aantal blanken.” j zin- v-ordt zich hndt. huis e tot roote geo- n de n be- j van ïs bij lelijk enz. et er >anse r het idere tuin, naak scha- r het emd, ioudt har- igen. MADRID-DEN HAAG. Zeven westerse landen hebben op de Confe- rentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) in Madrid een voorstel ingediend voor internationale samenwerking bij terreurbestrijding. van 5 aan ok al lis te ons n de men, entje >tten, amer >i dat lusje, ene yclo- dan leter ge in je Vol- zers- ingel ge- is er rs is )r de igers ■keer 1 de eeds van De conferentie in Straatsburg is gister avond besloten met een aantal aanbeve lingen, waarvan meer rechten voor gas tarbeiders de belangrijkste is. De ruim honderd deelnemers deden op hun natio nale regeringen een beroep, in hun wetge ving het stemrecht voor gastarbeiders en andere minderheidsgroepen te garande ren, evenals het recht op een dubbele nationaliteit, bescherming tegen discrimi natie en het recht op goede huisvesting en werk. Reagan stelt nieuwe ministersploeg voor STRAATSBURG-BRUSSEL. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken wi zo snel mogelijk opheldering over een incident in Straatsburg, waar de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa, mr. J. Breman bij is betrokken. De Senaat moet de benoemingen nog goedkeuren. Het gaat de staat Pennsylvania zich achter Reagan schaarden. Senator Richard Schweiker (54 jaar) wordt minister van Ge zondheid en Sociale Zaken. Hij heeft eerder dit jaar laten weten niet langer zitting in de Senaat te willen hebben. Vier jaar geleden was hij Reagans keus als vice-president. Minister van Handel wordt Malcolm Baldridge, 58 jaar oud en fabrieksdirec teur. Baldridge was campagneleider voor Reagan in de staat Connecticut. De zeer belangrijke post van directeur van de Centrale Inlich tingendienst (CIA) zal worden bezet door de 67-jarige William Casey. Hij was Reagans hoogste campagneleider, oud-voorzitter van de federale commissie voor beurzen en effecten en werkte vroeger als agent voor de CIA. Verwacht wordt dat de taken en bevoegdheden van de CIA onder Casey’s bewind zullen worden uitgebreid. Directeur voor het bureau van administratie en begroting tenslotte, wordt de 34-jarige David Stockman, de jongste man in de nieuwe ploeg van Reagan. Hij is momenteel lid van het Huis van Afgevaardigden. Volgens sommigen is de snelcarrièrema- kende Stockman de meest conservatieve van de acht. Hij is een van de weinigen die geen langdurige ervaring in het bedrijfsle ven heeft. Reagan had na zijn verkiezing al aangekondigd hoofdzakelijk ministers en andere topmannen te willen hebben, die al carrière gemaakt hebben en daarom zonder grote ambities maar wel met veel kennis van zaken hun ambt kunnen aan vaarden. herstel nodig. De Italiaanse regering heeft verder een caravanbedrijf in Coevorden opdracht gegeven voor de bouw van enke le honderden caravans. Hiermee zijn vol gens het bedrijf enkele miljoenen guldens gemoeid. Ook de regering in Den Haag heeft het bedrijf opdracht gegeven veertig caravans voor het rampgebied te bouwen. In Napels en omgeving komen intussen steeds meer protesten van eigenaren van tweede woningen, die door de regering zijn gelast hun vakantieonderkomen tij delijk ter beschikking te stellen voor de ruim veertigduizend daklozen in het ge bied. De overheid heeft na een demonstra tie van eigenaren van een tweede huis met nadruk gesteld, dat zij niet van haar vor- deringsplannen zal afzien. president wil een man op het ministerie van Justitie hebben die hij goed kent, omdat deze hem moet adviseren bij de zeer belangrijke benoemingen van opperrechters, rechters, marshalls en dergelijke. Minister van Vervoer wordt de 49-jarige Drew Lewis. Hij is partijfunctionaris en bedrijfsadviseur en steunde Reagan dit jaar bij de verkiezingen. Vier jaar geleden echter steunde Lewis de kandidatuur van Gerald Ford, waarbij hij Reagan een gevoe lige slag toebracht door te voorkomen dat de gedelegeerden van (Van onze redactie buitenland) KEULEN. Het aftappen van de tele foon van de Westduitse schrijver Günter Wallraff gedurende drie maanden in 1974, was in strijd mei de grondwet. Dat bepaal de gisteren een ambtenarengerecht in Keulen. Volgens het gerecht had het ministerie van Binnenlandse Zaken niet tot het af luisteren mogen overgaan, omdat niet op alle punten afdoende was aangetoond dat Wallraff in strijd met de grondwet zou hebben gehandeld. Zowel het ministerie als de betreffende commissie van het par lement had zich er onvoldoende van overtuigd of Wallraffs naam voorkwam in een notitieboekje van een terroriste. Het boekje werd gevonden bij een huiszoe king in Hamburg. WOLFSBURG (DPA). Volkswagen gaat 29.000 wagens van de types Golf en Jetta van het modeljaar 1981 naar de dealer terugroepen, zo is gisteren in Wolfsburg bekendgemaakt. Het meren deel van deze auto’s is geëxporteerd, et materiaal dat voor de bodemplaat aan de voorkant is gebruikt, blijkt te bros te zijn, zodat er scheurtjes in kunnen ontstaan als er bouten in worden vastgedraaid. Onderdelen van de voorwielophanging zouden hierdoor los kunnen raken. Vol gens een woordvoerder van Volkswagen in Wolfsburg heeft de leverancier van de bodemplaten een verkeerd materiaal ge bruikt. Hoeveel van de auto’s in Neder land zijn verkocht, is nog niet bekend. De troepenbewegingen rond de Poolse grenzen worden door Oost en West niet alleen met radar- vliegtuigen, maar ook met kunst manen in de gaten gehouden. Waarnemers vinden het opvallend dat Frankrijk en Ierland het voorstel niet formeel hebben gesteund. De Bas- kische afscheidingsbeweging ETA be reidt vaak in Frankrijk acties voor die op Spaans grondgebied worden uitge voerd, terwijl het Ierse Republikeinse Leger, de IRA in de republiek Ierland acties voorbereidt die in Ulster worden uitgevoerd. Het plan is uitgebreid be sproken met alle landen van de EG, en geen van de lidstaten heeft er bezwa ren tegen. De indieners van het plan zijn de Verenigde Staten, West-Duitsland, Spanje, Portugal, Italië, Groot-Brittan- nië en Turkije. Het voorstel is gericht op het zesde beginsel van de slotacte van Helsinki, dat bepaalt dat landen zich niet mogen mengen in eikaars binnenlandse aangelegenheden. Het plan wil voorkomen dat terreurorgani saties dankzij die bepaling het ene land kunnen gebruiken ais plaats om acties in een ander land voor te bereiden. De Italiaanse luchtmacht doet zijn best ook op het platteland caravans zo dicht mogelijk te plaatsen bij de onbewoonbaar geworden huizen en boerderijen, zodat de boeren aan het werk kunnen blijven. Op de foto wordt een caravan door een helikopter geplaatst op een van de r 'anderiien. ROME (DPA/ANP). De regering in Italië heeft gisteren besloten de benzine en dieselolie vanaf vrijdag 18 cent per liter duurder te maken, om aan geld te komen voor de wederop bouw van het door een aardbeving getroffen gebied ten zuiden van Napels. In totaal is in de komende twaalf maan den bijna drie miljard gulden voor het Twee leden van een commissie van Westeuropese parlementariërs hebben gisteren met de Russische delegatie gesproken over het lot van de joden in de Sovjet-Unie. Ze hebben onder meer gewezen op de moeilijkheden die Rus sische joden ondervinden wanneer ze naar Israel willen emigreren. hadden ze niet, want pas vier dagen voor de zitting werden de dossiers aan hun raadslieden overhandigd. Dat is veel te kort dag voor een vergrijp dat zo weinig voorkomt. Maar de openbare aanklagers hebben wel drieëneenhalve maand de tijd genomen om hun kant van de zaak voor te bereiden”. De advocaat vindt!het ook „zeer du bieus” dat burgers voor de krijgsraad worden gedaagd, zoals met zijn vier cliën ten in de zaak-Sftal is gebeurd. Zo worden burgers immers achteraf veroordeeld en gestraft voor misdaden, die ze hebben gepleegd terwijl ze niet onder het militair strafrecht vielen. Spong en Wladimiroff zullen naar aanleiding van hun bevindingen in Para maribo Suriname voor verschillende internationale forums aanklagen wegens schending van de mensenrechten. Zij den ken daarbij aan het comité voor de Rech ten van de Mens van de Verenigde Naties, de Internationale Juristen Commissie en Amnesty International. overwegend om oudere blanke republikeinse mannen, van wie Reagan gisteren zei: „De aanstaande ministers hebben de erva ring, kracht en visie om de Amerikaanse droom gestalte te geven”. De nieuwe president die op 20 januari zijn ambt zal aanvaarden, heeft zijn ministers echter niet zelf bij de pers geïntroduceerd, wat tegen de gewoonte is. Naar verluidt kwam Reagan niet persoonlijk, omdat hij de laatste belangrijke ministerspost, die van Buitenlandse Zaken nog niet heeft kunnen bemannen. Oud-NAVO-opperbevelhebber in Europa generaal Alexander Haig is een van de belangrijkste kandidaten voor deze functie, maar tegen hem bestaan vanwege zijn steun aan de ontspanningspolitiek van oud-minister Kissin ger van Buitenlandse Zaken grote bezwaren. Minister van Defensie in Reagan’s kabinet wordt de 63-jarige Caspar Weinberger, die onder Nixon minister van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken is geweest. Hij beheerde de finan ciën toen Reagan gouverneur in Califomië was en verwierf in zijn loopbaan de bijnaam Cap the Knife (Kap het Mes) vanwege zijn ingrijpende besnoeiingen op uitgaven. Verwacht wordt dat hij vele overbodige uitgaven van het Pentagon zal afschaffen. Minister van Financiën wordt de 61-jarige Donald T. Regan. Deze is momenteel directeur van de grootste financieringsonder neming in de VS. William French Smith (61 jaar) wordt minister van Justitie. Zijn benoeming komt niet onverwacht, omdat hij zowel advocaat is van Reagan als een goede vriend. De nieuwe WENEN (DPA/ANP/AP). De Oosten rijkse vice-bondskanselier en minister van Financiën Androsch zal eind volgen de maand aftreden. Hij heeft gisteren meegedeeld genoeg te hebben van de vele tegen hem gerichte „intriges”. Het bestuur van de regerende socialisti sche partij heeft het ontslag aanvaard. Androsch zal worden benoemd tot direc teur van de grootste bank in het land. De minister wiens aftreden al eerder werd verwacht, is meermalen in opspraak ge komen in verband met bijbaantjes die hij had en geruchten over omkopingszaken. Twee maanden geleden gaf hij zijn bij werk als belastingsconsulent voor grote firma’s op. Hij heeft verder altijd ontkend betrokken te zijn geweest bij een smeer- geldzaak rond de bouw van een gigantisch ziekenhuis bij Wenen, waaraan al vijftien jaar wordt gebouwd en dat met een totaal prijs van 8 miljard gulden uiteindelijk 36 maal zo duur blijkt te zijn als oorspronke lijk begroot. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO/DEN HAAG. De Surinaamse krijgsraad heeft drie vroegere leden van de Nationale Militaire Raad (NMR) gisteren tot ge vangenisstraffen veroordeeld. De Ex-NMR-leden Mijnals en Sital kre gen twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest opgelegd en Joeman werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Alle drie is gedurende vijf jaar het recht ontzegd deel uit te maken van de Surinaamse krijgs macht. De krijgsraad achtte bewezen dat de verdachten hebben samengezworen om het wettig gezag in Suriname omver te werpen. Vier burgers werden voor hun aandeel in wat een samenzwering zou zijn, eveneens veroordeeld. Een van hen kreeg een jaar gevangenisstraf, de drie anderen een half jaar opgelegd, in alle gevallen met aftrek van voorarrest. De vroegere directeur van het Suri naamse planbureau, ir. J. Thijm, moet maandag voor het Bijzonder Gerechtshof in Paramaribo verschijnen omdat hij wordt beschuldigd van onmaatschappe lijk gedrag. Thijm was niet alleen direc teur van het planbureau, maar tegelijker tijd ook adviseur van het Nederlandse OGEM-concem, wat volgens de Suri naamse openbare aanklager een onaan vaardbare combinatie van functies is. De Haagse advocaat van Surinaamse afkomst mr. G. Spong vindt dat Neder land de ontwikkelingshulp aan Suriname moet stopzetten, omdat de mensenrechten daar naar zijn mening ernstig worden geschonden. Hij en zijn collega mr. M. Wladimiroff moesten onlangs uit Surina me ontsnappen om aan arrestatie te ont komen. De beide Haagse raadslieden wa ren naar Suriname gereisd als verdedi gers in het proces tegen onder meer de ex- voorzitters van de Nationale Militaire Raad Sital en Mijnals. Spong: „Volgens het verdrag hebben verdachten recht op een raadsman van eigen keus. Dat hadden ze niet. Ze hebben het recht onmiddellijk te horen waarvan ze worden beschuldigd. Dat hoorden ze niet. Ze hebben ook het recht op tijd om hun verdediging voor te bereiden. Dat (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het zou „bijna waanzin” zijn als Groot-Brittannië uit de Europese Gemeenschap zou stappen. Dit zei de scheidende Britse voorzitter van de Euro pese Commissie, Roy Jenkins, gisteren in Londen. De socialist Jenkins viel in een toespraak het anti-EG-standpunt aan, dat de Labourpartij op haar congres in Black pool innam. Jenkins noemde dit standpunt „zowel een frivole als een ondemocratische bena dering van de beleidsvoering”. Hij wees de Britten erop dat hun toekomst politiek en economisch in de EG ligt. De noodzaak voor een gemeenschappelijke Europese stem en een gemeenschappelijke buiten landse politiek is in een veel gevaarlijker wereld groter dan ooit, aldus Jenkins, die stelde dat Britse tegenstanders van de EG zich gedragen als „eekhoorns in een kooi”. De Nederlandse vertegenwoordiger heeft woensdagavond, tijdens het congres over intolerantie in Europa, de aankondi ging van een Amerikaanse film over ho moseksualiteit van de muur gerukt, ver frommeld en op de grond gegooid met de mededeling dat hij de aankondiging zou verbranden als deze opnieuw zou worden opgehangen. Breman motiveerde zijn ac tie door te zeggen „dat het van een bijzon der slechte smaak getuigde zoiets te verto nen op een conferentie over intolerantie.” Minister Van der Klaauw, die in Brussel leter min- >ieke me- eter. die zou kilo- I i 140 ■den. i Wie i? Ik -acht is 2 een Zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Saten beschikken over satellieten die om de aarde draaien en die elk plekje van de aardbodem in detail kunnen fotograferen. De kwaliteit van de Amerikaanse ver- kenningsfoto’s is al enkele malen ge bleken, toen onthulling over de aanleg van Russische bases op Cuba door de VS werden gedaan. De Amerikaanse militairen werken met grote platforms die in een lange baan om de aarden draaien. Om veiligheidsrenenen worden de foto’s die de satelieten van de aarde maken, niet radiografisch overgeseind. De op name worden op echte films gemaakt en belichte films worden in capsules teruggeschoten naar de aarde. Tijdens de afdaling in de atmosfeer worden die capsules onderschept door vlieg tuigen, die gebruik maken van een soort vangnet. Deze techniek voor het bergen van in de ruimte belichte films hebben de Amerikanen al ongeveer 20 jaar onder de knie. De Amerikanen werken gedurende lan ge tijd vaak meer dan een jaar met één verkenningssateliet, waaruit vele cap sules met films afgeschoten kunnen worden. Teneinde snel ieder plekje op aarde te kunnen fotograferen, is er steeds meer dan één Amerikaanse verkenningssa- telliet in de ruimte. Bij het uitbreken van grote conflicten, zoals in het Mid den-Oosten, lanceert Amerika vrijwel op de dag dat zo’n probleem zich ma nifesteert, een extra militaire verken- ningssatelliet. Van een aantal van deze „spionage”- kunstmanen zijn details bekendge maakt. Deze satellieten worden soms aangeduid met de naam Samos of Big Bird, doch meestal staan ze als NN, NO NAME (geen naam), in de lanceer- overzichten. Van de zestien Amerikaanse lancerin gen die het vorig jaar werden uitge voerd, betroffen er maar liefst zeven NN-satellieten. Het gebruik van de mi litaire verkenningssatellieten heeft de noodzaak van het gebruik van U-2- vliegtuigen, die boven vijandelijk ge bied neergehaald kunnen worden, te ruggedrongen. De kleinst zichtbare details op de satellietfoto’s zijn enkele meters. De Sovjet-Unie gebruikt een heel andere techniek bij de verkenning vanuit de ruimte. Met de regelmaat van een klok lanceert Moskou militaire satellieten in de Kosmos. Deze kunstmanen wor den in een lage baan om de aarde geplaatst, maken foto’s en keren daar- ne terug naar de aarde. Waarschijnlijk zijn deze Russische militaire verken ningssatellieten van het type Sojoez, dat ook voor bemande vluchten wordt gebruikt. Deze Sojoez’en worden in enkele verschillende versies aan de lopende band geproduceerd, gelan ceerd en geborgen. Gemiddeld is het aantal lanceringen van militaire verkenningssatellieten in de Sovjet-Unie 30 per jaar. Om een idee te geven van enkele lanceringen: de Cosmos 1205 werd op 12 augustus van dit jaar gelanceerd en op 25 augustus geborgen; de Cosmos 1208 werd op 26 augustus ’80 gelanceerd en 24 septem ber geborgen; op 3 oktober werd, waarschijnlijk in verband met het conflict tussen Iran en Irak, de Cos mos 1213-verkenningssatelliet gelan ceerd. Ook de Cosmos 1219 (lancering 31 oktober). Cosmos 1220 (lancering 5 november 1980) en de Cosmos 1221 betreffen zeer waarschijnlijk militaire verkenningssatellieten. Om een idee te geven van de baan van een kunstmaan: de Cosmos 1221 draait één keer in de 90,5 minuten om de aarde. Het hoogste punt in de baan is 424 km, het laagste punt 207 km. De baanhelling is 72.9 graden, dat bete kent dat de satelliet tot 72,9 graden noorderbreedte komt en dus dat bij voorbeeld Polen helemaal door deze kunstmaan gefotografeerd kan worden. Op dit moment beschikken alleen de Sovjet-Unie en de VS permanent over militaire verkenningssatellieten. Chi na heeft gedurende korte perioden in het verleden dit type kunstmaan in de ruimte gehad. Frankrijk werkt ook aan dit type satelliet, doch zal er niet voor 1984 over kunnen beschikken.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 3