Onderzoek TNO: Gas in huizen Haarlem-Noord AMSTERDAMSEBUURTERS Emotionele reacties EISEN IN KORT GEDING STOPZETTING HEIWERK na bericht sluiting lab Gist-Brocades l^aarlemmer galletjes niet afkomstig uit spaanplaat „Lijm in wanden hoofdschuldige” „Er wonen veel jongen mensen dus je maakt gauw vrienden” Eremedaille voor spoorwegman Winkeldief gepakt Agent redt man uit ijskoud water van Kampersingel Cheques en geld buit bij inbraken Mm Eerst gevolgen onderzoeken” RESEARCH MEDICIJNEN NIET RENDABEL Bureau Vriend Baby STAD VRIJDAG 1 2 DECEMBER 4 19 80 CAROLINE VAN ES, HAARLEMS AMBASSADRICE IN ANGERS: o o I Wantrouwend” halve spaanplaat ook gipskarton- plaat verwerkt. Dat wordt op het spaanplaat gelijmd, de lijm blijkt de boosdoener. Dat is het resul taat van een onderzoek dat het houtinstituut van TNO in op dracht van de fabrikant, de firma Linex uit Koewacht en de leve rancier van de komplete wanden, de firma Dijkstra uit Katwijk, is verricht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/DELFT. Personeelsleden bij de Haarlemse vestiging van Gist-Brocades hebben vanmorgen emotioneel gereageerd op de mededeling van de directie dat hun laboratorium volgend jaar dicht moet. Dit vertelde een lid van de ondernemingsraad. Van de tweehon derd Haarlemse werknemers, waarvan het merendeel zich bezighoudt mét de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen, kunnen er vijftig tot zeventig naar Delft. (Van een onzer verslaggevers HAARLEM. Het te veel aan spaanplaatgas dat is gemeten bij de twee complexen woningen in Haarlem-Noord is niet afkomstig vam het gebruikte spaanplaat. Dat voldoet aan alle eisen die sinds 1 december 1979 verplicht zijn en draagt het KOMO-keur merk zoals de overheid dat heeft voorgeschreven. Toch komt het gas wel uit de wanden van de woningen. In die wanden is be- ir 5 y 5 De heer G. Wikke voert het woord na- ir ir 0 0 0 0 0 ebat dat i die b te een nen- leen (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Spoorwegman J. A. van Hattum, een van de oprichters van de Vakvereniging Rijdend Personeel van de spoorwegen, de tegenwoordige Federatie ve Spoorweg Vakvereniging (FSV), is sinds vanmorgen drager van de ereme daille in de Orde van Oranje-Nassau. Wet houder Tinus van de Water speldde de heer Van Hattum de bijbehorende onder scheiding vanmorgen op de borst. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn jaren lange verdiensten voor de FSV. Sinds 1969 was Van Hattum bezoldigd secretaris van deze vakorganisatie. De stichting Woningbehoud vraagt de president van de rechtbank voorts de drie gedagvaarde partijen op te legeen een onderzoek in te stellen naar de mogelijke gevolgen van heiwerk voor de woningen (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 30-jarige Haar lemmer die gistermiddag een camera had weggepakt uit een fotozaak aan de Anegang, heeft zijn buit niet lang in handen gehad. Hij werd korte tijd later door de politie gegrepen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een agent van de Haarlemse politie heeft vannacht een inwoner van Heemstede gered uit het ijskoude water van de Kampersingel. maatregelen tegen het zware vrachtver keer dat dagelijks door de buurt rijdt. Ook verlangen ze overleg over te nemen stappen. Dat overleg met de bewoners en hun vertegenwoordigers zou de gemeente onvoldoende voeren. Door de gemeente zijn woensdag verkeersborden in de wijk geplaatst met het opschrift „adviessnel heid 30 kilometer per uur”. Volgens buurt bewoners halen deze borden niets uit. Minder vrijblijvende maatregelen zijn volgens hen nodig. Het gaat om in totaal 174 woningen die onlangs gerenoveerd werden in het com- Caroline van Es werd ge boren in Zuid-Afrika. maar kwam als baby al naar Hahrlem. Haar va der zit, zoals ze het uit drukt, in het behang. Hip reist de halve wereld dopr en ontvangt thuis regel matig relaties. Ook Caro line is dikwijls in het bui tenland geweest. „We zijn een internationaal geor- iënteérd gezin”. Op de middelbare school ont wikkelde Caroline een grote interesse voor talen. Frans, Duits en Engels spreekt ze naar haar zeg gen vloeiend; ook met Spaans en Italiaans kan ze zich behoorlijk redden. Na de HAVO volgde Ca roline een opleiding voor receptioniste-informatri- ce. Kennis van de reiswe reld deed ze op dooreen speciale cursus te doen. Na een stage bij een reis bureau in Haarlem be landde Caroline bij het Sonesta-hotel in Am sterdam. Haar taak daar was het ontvangen van gasten. „Ik heb veel acteurs en artiesten ontmoet en ter gelegenheid van de inhul diging van koningin Bea trix Oranjebitter geser veerd aan koninklijke gasten. Het was een leuke tijd en ik heb bij het So- nesta een goede opleiding gekregen”. Carolines ide aal was een baan in Frankrijk, een land waar zij zich bijzonder thuis- voelt. Het is haar bedoe ling na het jaar in Angers in Zuid-Frankrijk een job te zoeken, bij een hotel of een appartementencom plex. „Als het me bevalt blijf ik in Frankrijk wonen”. Caroline laat hier geen bedroefde vriend na en maakt er zich geen mo ment zorgen over, of ze in Angers leuke contacten zal opdoen. „Ik heb in de omgeving van die stad veel vrienden wonen.” Het mag niemand verba zen dat Caroline spoedig een Fransman aan de haak slaat. Met een verle gen lachje geeft ze toe op Franse jongens te vallen. Caroline van Es wil in An gers perfect Frans leren spreken. Ze heeft het baantje van ambassadri ce niet geaccepteerd voor de verdiensten. De ge meente Agners zal haar circa 1200 gulden netto in de maand gaan betalen. Van dat geld dient ze de huur van het apparte ment. dat de gemeente Angers voor haar aan het universiteiten, een leuke cursus gaan volgen en ik hoop er ook te kunnen blijven tennissen. Ach, er wonen erg veel jonge mensen, dus je maakt gauw vrienden, denk ik. Caroline beschouwt het Op eigen initiatief brengt Caroline volgende week een bezoek aan het Natio naal Bureau voor Touris- me in Parijs, een Neder landse organisatie die Holland in Frankrijk pro moot. „Ik wil weten of ze me kunnen helpen Haar lem in Angers te verko pen” Bang heimwee te zul len krijgen is Caroline niet. In tegendeel, ze po pelt van verlangen in haar geliefde Frankrijk aan de slag te gaan. Elk jaar organiseert het Haarlemse Leger des Heils drukbezochte kerst vieringen voor 65-plus- sers. Ook dit jaar zal het Leger driemaal een groep ouderen ontvangen in de HTS aan de Veldzigtlaan in Haarlem. De kerstvie ringen zijn op vrijdag 19 december om een uur en om zes uur en op zaterdag 20 december om een uur. De ging t de iko- als een uitdaging, dat ze de vertegenwoordiging van Haarlem in Angers van de grond af zal moe ten opbouwen. „De laat ste vijf jaar heeft er nie mand gezeten. Wel zal ik hopelijk veel hebben aan de ervaringen van het meisje uit Osnabrück en de Franse mevrouw met wie ik ga samenwerken”. :Van onze stadsredactie) HAARLEM. Uit een woning aan de Lorentzkade zijn in de nacht van woens dag op donderdag cheques en een bedrag van 150 gulden gestolen. De dieven namen ook een betaalpasje mee. Cheques en een pasje werden ook weggehaald bij een in braak in een huis aan de Gibraltarstraat. Ook hier verdween geld, 85 gulden. De bewoners van een huis aan de Kortenaer- straat missen na een inbraak een betaal- pasje en een bedrag van vijftig gulden. Twee videorecorders en een fotolens zijn buitgemaakt bij een inbraak in een fotozaak aan de Floris van Adrichemlaan. i- en lelie heid De hulp igen oog- eten bij- liter g r. i- e n n e n ii door Hans Invernizzi islist de ister eede van - en r zal verp Rui- n sr d is s- ie 1- De man uit Heemstede was op de Kampervest met zijn auto in een slip geraakt en in het water gereden. De 26- jarige drenkeling had te diep in het glaasje gekeken. Nadat hij van de eer ste schrik was bekomen moest hij een blaas- en bloedproef ondergaan. Een kijkje op het isotopenlaboratorium van Gist-Brocades in Haarlem, waar onderzoekers zich bezighouden met research op het gebied van geneesmiddelen termiddag verwijderde de dienst openba re werken van de gemeente de door buurt bewoners geplaatste versperring. De werkgroep Verzakkingen en de wijkraad plaatsten gisteravond een nieuwe afzet- in de buurt. Zoals bekend zijn er ernstige ting. Ze eisen van het gemeentebestuur problemen met verzakkende woning in de Amsterdamsebuurt. De stichting Woning behoud is opgericht om de belangen van bewoners van verzakkende woningen te behartigen. Binnenkort zou met de bouw van 28 flats aan de Heerensingel gestart kunnen worden. De stichting vreest dat het hei werk voor die bouw zodanige trillingen veroorzaakt dat verzakkende woningen nog meer bedreigd worden. Aan het feuilleton rond de afzetting in de Teylerstraat in dezelfde buurt is giste ren weer een hoofdstuk toegevoegd. Gis- Men kan zich tevoren op geven bij het Leger des Heils, Schagchelstrhat 26, 2011 HZ in Haarlm, tele foon 023-321976. Een aan tal bezoekers dient ver voerd te worden. De orga nisatoren doen daarom een beroep op automobi listen, die hun medewer king willen verlenen. U kunt zich dagelijk tussen negen en vijf uur als vrij williger opgeven bij het Rode Kruis in Haarlem, telefoon 023-312525. Bij de hoofdvestiging bouwt Gist-Bro cades voor vijftien miljoen gulden een laboratorium voor onderzoek op het ge bied van biotechnologie, waarin het con cern grote toekomstmogelijkheden ziet, aldus ir. W. de Witte, woordvoerder van de hoofddirectie. Geneesmiddelen-research wordt belangrijk verminderd. De verdere specialisatie op het gebied van het werken met micro-organismen om totaal nieuwe produkten, zoals fijnchemicaliën, te krij gen vormt een onderdeel van de nieuwe (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De stichting Woningbehoud Amsterdamsebuurt eist maan dagochtend om half tien in kort geding voor de Haarlemse rechtbank maatregelen tegen heien, danwel stopzetting van heiwerk in de Oude Amster damsebuurt. De stichting heeft woningbouwvereniging St. Bavo, het Centrum voor sociale woningbouw en aannemer Vink en Veenman - allen betrokken bij de geplande bouw van 28 woningen aan de Heerensingel - vandaag laten dagvaarden. zoeken is, te betalen. Overigens is Caroline nooit eerder in Angers ge weest, maar ze heeft grote verwachtingen van de stad, waarover ze al het nodige gehoord heeft. „Ik wil aan een van de verp stitie me- i de lden sont- mde i op oord De feit het 1, in In een woning aan de Anegang heeft de politie gisteren een gestolen stoeltjesklok gevonden. De bewoner, die zich bij de politie had gemeld, is aangehouden op verdenking van heling. Op zijn aanwijzi- gingen werden in een woning in Vijfhui zen vier gestolen tinnen pullen gevonden. De klok is afkomstig van diefstal uit een woning in Bloemendaal en de pullen wer den ontvreemd uit een woning aan de Wagenweg. De naam van de aangehouden man was ter sprake gekomen bij het ver hoor van een man uit Bloemendaal die is gepakt op verdenking van diefstallen. Caroline van Es laat me een groot plakboek zien, waarin zij de geschiede nis en de culturele at tracties van Haarlem uit voerig beschreven heeft. In het Frans, want het boek gaat mee naar onze jumelagestad Angers, waar Caroline een jaar lang als ambassadrice gaat werken. Het is voor het eerst sinds jarèn, dat Haarlem in de Franse stad vertegenwoordigd zal worden. Caroline 21 jaar) is uit twintig kandi daten gekozen om de pro motie van Haarlem nieuw leven in te blazen. Ze is vol goede moed en zit vol ideeën. Volgende week brengt Caroline een •kennismakingsbezoek aan Angers; begin janua ri treedt zij in dienst van het gemeentebestuur al daar. Het plakboek, aan de hand waarvan Ange- vijnen zich op de hoogte kunnen stellen van de toeristische mogelijkhe den die Haarlem biedt, is één ding. Caroline wil ook proberen tentoon stellingen van kunst te organiseren, de bewoners van Angers te informeren met een film over Haar lem en pogen uitwisselin gen van bijvoorbeeld scholieren te stimuleren. Ze is ervan overtuigd, dat de jumelage groot nut kan hebben. „Er moet alleen meer bekendheid aan gegeven worden", zegt ze. het door TNO uitgebrachte rapport en over de voorlichting van de kant van het gemeentebestuur. Wikke toont meer ver trouwen te hebben in de bevindingen van' het Amsterdamse onderzoeksinstituut dat niet de platen opmeet maar de ruimtes waarin ook de platen zijn ondergebracht. In een brief aan het college maakten de bewoners deze week hun ongerustheid over de gevolgde onderzoeksmethode kenbaar. Volgens de bewoners zijn in één van de complexen in „slechts twee wonin gen monsters getrokken”. De bewoners geloven niet dat alle ge bruikte platen kunnen zijn voorzien van het voorgeschreven KOMO-keurmerk. Het keurmerk werd in december 1978 verplicht gesteld, en toen waren de eerste woningen al opgeleverd”, aldus de opstel lers van de brief. De bewoners verwijten het gemeentebestuur dat beloftes worden gedaan die niet worden nagekomen. Wik ke: „Ik lees uit de krant dat nog voor de kerst wordt geprobeerd de wanden in vier woningen te vervangen, en van de aanne mer hoor ik dat dat beslist niet het geval zal zijn”. Directeur Jan Hoek van de gemeentelij ke dienst voor de Volkshuisvesting blijft erbij dat de aannemer wel opdracht heeft gekregen om de wanden in de vier huizen te vervangen. „Wij hebben hem aanspra kelijk gesteld en die aansprakelijkheid heeft hij aanvaard. Als de aannemer daar op terugkomt moet hij dat maar met ons opnemen”. Hoek sluit niet uit dat de metingen in de kamers van de huizen een hoge concentra tie gas bevatten. „In de voorwaarden van het ministerie is bepaald dat de gemeten hoeveelheid gas in de plaat maatgevend is voor wat toelaatbaar is. Wij kunnen een voudig niet anders dan met die bepalin gen werken”. Wel is volgende week een gesprek belegd met een vertegenwoordi ger van het ministerie over die gasconcen tratie in woonruimten. De aanleiding hier toe is dat in één van de huizen een hoge concentratie gas is waargenomen, terwijl het spaanplaat aan de eisen voldoet. Formaldehydegas komt niet alleen uit spaanplaat en lijmsoorten. Tien rokende mensen in een woonkamer veroorzaken een gasafgifte die tot tienmaal de toelaat bare grens kan overschrijden, tijdens het gebruik van gastoestellen komt eveneens formaldehyde vrij. Aannemersbedrijf Ooijevaar, dat de bouw heeft uitgevoerd, denkt dat de wan den in ongeveer honderd huizen zijn ge plaatst. „Toen bekend werd dat de wan den gas afgaven zijn we met andere mate rialen verder gegaan”, aldus hoofduit voerder C. Boeree. Overigens bestaat er ook een keurmerk voor de hele systeemwand dat garandeert dat noch het gebruikt spaanplaat, noch andere delen van de wand het gas afschei den. In het contract dat de gemeente Haarlem met de aannemer afsloot wordt echter slechts verlangd dat het spaanplaat het KOMO-keur draagt. innovatie-activiteiten in ons land. Als pro ducent van gist had het Delftse bedrijf al een grote voorsprong, ook internationaal gezien, op het terrein van biotechnologie. Reorganisatie is volgens De Witte nodig, omdat het zoeken naar totaal nieuwe ge neesmiddelen, mede door de prijsbeheer- sing in Nederland, niet rendabel meer is. „Het onderzoek-team zou daarvoor nog belangrijk uitgebreid moeten worden (Er houden zich nu ongeveer driehonderd mensen mee bezig, waarvan 200 in Haar lem, red.). Voor één nieuw medicijn zou vijftig tot honderd miljoen gulden geïn vesteerd moeten worden en ongeveer tien jaar onderzoek nodig zijn. Dat komt in de verkoopprijs niet meer terug. Zo’n last kunnen wij niet dragen, we hebben het jarenlang geprobeerd, maar echt iets nieuws is er de laatste jaren niet meer uitgekomen”. De geneesmiddelensector van Gist-Brocades is te klein voor een acceptabele rentabiliteit en produktver- nieuwing. Dit moest financiële en organi satorische gevolgen hebben, verduidelijk te De Witte. Ondanks de vergroting van de research op het gebied van biotechnologie zullen toch arbeidsplaatsen in de laboratoria van de geneesmiddelensector verloren gaan, aldus de directie. Ook in de produk- tie en verkoop in binnen- en buitenland moet gesneden worden. Gedwongen ont slagen zullen echter zoveel mogelijk ver meden worden, verzekerde De Witte. Overleg met de vakbonden en de centrale ondernemingsraad is begonnen. In de laboratoria van Gist-Brocades werken totaal 580 onderzoekers, waarvan ongeveer de helft zich al bezighoudt met biotechnologie. In deze sector is volgens de directiewoordvoerder volop werk voor de toekomst te verwachten. Het omstre den DNA-onderzoek waarbij sprake kan zijn van genetische manipulatie bij micro- organismen vormt slechts een zeer klein onderdeel van het biotechnologische on derzoek, aldus De Witte. De overheid houdt hierop nog een grote greep wat bedrijven betreft; universiteiten hebben al meer vrijheid in dit opzicht. Volgens. ondernemingsraadslid P. Koekkoek in Haarlem is de OR bezig een standpunt te bepalen met betrekking tot de voorgenomen sluiting. De volgende week zullen ondernemingsraad en vak bonden vergaderen. De directie deelde mee dat voor tiental len Haarlemse werknemers die niet mee gaan naar Delft een sociaal plan opgesteld wordt. De overige personeelsleden zullen via natuurlijk verloop afvloeien, aldus De Witte. Hij kon niet zeggen wanneer het laboratorium dicht gaat, omdat dit afhan kelijk is van de tijd die de procedures met vakorganisaties en ondernemingsraad vergen. «O Caroline van Es, een Haarlems meisje van 21. zal volgend jaar Haarlem als ambassadrice vertegenwoordigen in onze Franse jumelagestad Angers. plex Spaarohovenstaat, Archipelstraat en mens de bewoners van de complexen. Hij Bantamstraat en in het complex aan en in toont zich _„heel erg wantrouwend” over de buurt van het Weltevredenplein. Het Amsterdams gemeentelijk milieulabora- torium constateerde in september de aan wezigheid van formaldehydegas, de tech nische naam voor het gas. Volgens het laboratorium was de concentratie gas in de lucht veel hoger dan wettelijk is toege staan. Uit een eerste onderzoek door TNO bleek dat met name de platen die in een opslagloods lagen een te hoge concentra tie gas afgaven. In november trok de gemeente Haarlem daaruit de conclusie dat de platen in de woningen die uit die loods afkomstig waren, verwijderd moes ten worden. De gemeentelijke dienst voor de Volkshuisvesting maakte in een brief aan de bewoners bekend dat het om vier huizen ging. Geprobeerd zou worden de wanden voor de kerst te vervangen. Volgens de onderzoekers van TNO „wijst alles erop” dat de gasafgifte snel afneemt. „De doorluchtbaarheid is groot en de lijnfilm is dun”, zo licht mevrouw J. van der Elburg van TNO toe. Volgens haar is het „zeer waarschijnlijk” dat de huidige afgifte van het gas in alle huizen nu al onder de wettelijk voorgeschreven norm ligt. Overigens vermoedt mevrouw Van der Elburg dat alle gebruikte wanden met dezelfde lijmsoort zijn behandeld. Dat wordt bevestigd door de leverancier van de wanden. Jaap Dijkstra van de gelijknamige firma die de Alpha-wanden zo heten de geplaatste muren aan elkaar lijmt: „Op het moment dat het er op leek dat de lijm de oorzaak van het gas was zijn we andere lijm gaan toepassen”.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5