bezwaren tegen gevelwand Twaalf flats Schoterweg stad in het kort Politici tegen eigen parkeerplek Bijenkorf Stuk Vooruitgangstraat wordt fiets- en voetpad Voor paar uur gebruik per week Volkstuinen in de Poelpolder blijven stuiten op bezwaren OORDEEL COMMISSIE ACHTERAF Nieuwe CDA’ers in raadscommissie openbare werken 1 hi C1 r 'T> I i i life 1 1 h ft B w F 1 iü i 6 7 STAD DECEMBER 1980 VRIJDAG 1 2 L; 1KB L 1 i 1 I 28, IP- (Van een onzer verslaggevers) 90- ;el'. u.;_ I i. tr tegelijker- Tem- Q i. Commissie verwerpt bouwplan bejaardenhuis Vitae Vesper ar- ig> let eg en ks DO- ek Van Niekerk „Ik vind het wel vrese lijk jammer” heeft 9l/2 jaar deel van de commissie openbare werken uitgemaakt, mevrouw Broersen zat er sinds een jaar in. PvdA’er Gerard Buurman bedankte de CDA’ers namens de commissie voor de goede samenwerking. hij na afloop de vergaderruimte. Even tevoren had hij wethouder Van de Water nog een rouwkrans aangeboden bij wijze van laatste eerbetoon van Vitae Vesper, waar deslopers al in rond lopen. Bestuurslid J. van Gaaien van de luther se stichting beklemtoonde dat afgezien was van het sparen van het gebouw of de gevel omdat zoiets erg kostenverhogend zou werken. Volgens de wijkraad Bosch en Vaart zijn de mogelijkheden de gevel intact te laten echter onvoldoende onder zocht. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Dit is een flauwekulverhaal. Als commissie worden we weer eens als ja-knikkers beschouwd”. Met deze woorden reageerde WD’er Dré Kraak gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor openbare werken op een voorstel van het college van B. en W. om van een deel van de Vooruitgangstraat in de Oude Amster- damsebuurt fiets- en voetpad te maken. De com missieleden mochten achteraf oordelen over het plan de opdracht voor uitvoering ervan is al verstrekt aan de gemeentelijke dienst Openbare Werken. Vandaar het kritische commentaar van Kraak. De commissie had weinig keus en ging dan ook akkoord. Het betreffende stukje straat staat in het bestemmings plan opgenomen als voetpad. Het aanleggen van een fietspad vormt dus een afwijking. In dit kader was de commissie voor openbare werken gisteren dan ook ver baasd dat het bestratingsplan niet is voorgelegd aan de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, die dit soort zaken behandelt. Wethouder Gerard van Noort zou, zo zei hij, proberen dit alsnog te regelen, hetgeen overigens weinig uit lijkt te halen, omdat de opdracht voor de uitvoering toch al de deur uit is. W Een ander standpunt gaf Dré Kraak (WD) zijn wethouder mee. „Ik ben niet.' akkooord met het reserveren van een par- keerplaats, maar wil wel een mogelijkheid voor laden en lossen. Ik wil wèl alleen de. parkeermeter weghalen”. „Je gaat dus.' niet akkoord met het collegevoorstel”, zo- concludeerde sociaal-democrate Madelei ne Grommers. ■k) ry ■er- lar* ?n- 2F- ?d- lef )n- -01 en )7- nd •rt, za- in< te en 11- el. 00 ?e- lur :1e- /m' !12 45- 11)? -ti- ze in" Jat. ia7, ag. en- :er- nd- de 2T- US Igi el. 12 id ler ur, rp, iw, 03- iis- 26- ut, tiet of- 547- Fhi va-’ im ar- ks- 12 30- .30 in, ks JTt- 2.- rp, 'ei- 68- ut, er-' ak1 .00 err .30 !U- J- an •n:j an tot ur „Deze commissie vond het plan stede- bouwkundig aanvaardbaar. U wist toch dat die grootschaligheid er zou komen”, j zei wethouder Van de Water toen de com missie protesten liet horen. „Niet waar”, zei Jaap Bregman (D’66) fel. „Dat we akkoord waren met de procedure wi niet zeggen dat we het ook eens zijn met het bouwp an”. Het bleek nog onduidelijk te zijn wat er gaat gebeuren met de plek naast Vitae Vesper aan het Westerhoutpark, waar nu nog de villa Rustoord staat. Ook het per ceel aan de Mr. Lottelaan ten Noorden van Vitae Vesper bleek nog geen bestem ming te hebben terwijl ook daar gesloopt moet worden ten behoeve van bouw voor het nieuwe complex. Naar verluidt zou hier een bejaardensoos of iets soortgelijks moeten komen. Gebrek aan informatie. Zo typeerde Dré Kraak (VVD) dit gege ven. Léoni Broersen (CDA) trok door deze onvolledigheid van het plan het cijfer van 25 benodigde parkeerplaatsen in twijfel. Kan wel zijn, redeneerde wethouder Van de Water, maar de tijd dringt, het huisvestingsprobleem van de bejaarden is nijpend. Jaap Bregman (D’66) vond die huisvesting een sociaal probleem en geen ruimtelijke ordeningsprobleem, zodat hij het in deze commissie niet aan de orde vond. Dit argument vertroebelt de discus sie over ruimtelijke ordeningsaspecten, vond de democraat. „Er is niet werkelijk gezocht naar alternatieve plekken voor het bejaardenhuis”. Ben Evers wilde tenslotte weten wat er in de plaats komt voer de vier woningen, die zijn opgeofferd voor de nieuwbouw- plannen. „Dat de architebt daarin niet heeft voorzien in het ontwerp, stelt mij ook teleur”, moest de wethouder be kennen. van de wijkraad Bosch en Vaart terwijl hij een rouwkrans overhandigt aan wethouder Tinus van de Water. rard van Noort (WD) moeten aanvragen van bedrijven steeds elk apart worden; beoordeeld. Op de gisteravond gehouden verga dering bleven zij moeite hebben met de bomen in het „volkstuinpark”. De bo men zouden het uitzicht over de polder ontnemen, vinden ze. Volkomen onte- Wel akkoord met het collegevoorstel waren de CDA’ers Ben van Niekerk en’ Léoni Broersen. Wethouder Van Noort' vatte die discussie samen door op te mer- ken dat de parkeermeter weggehaald kon worden. Reservering van de plek voor De Bijenkorf zou hij weer terug brengen in. het college, zo zei Van Noort. 1 De .wisseling heeft te maken met het vertrek in oktober van Aad Vos en Piet Sikma uit het college van B. en W„ na een conflict over de manier van bezuinigen. Het CDA zo werd gisteren uitgelegd, heeft nu dertien mensen in zijn fractie in plaats van elf, die commissievergaderingen kun nen bijhouden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De gemeenteraadsle den Léonie Broersen en Ben van Niekerk (CDA) hebben gisteren afscheid genomen van de raadscommissie voor openbare werken. Zij hebben hun plaatsen ter be schikking gesteld aan hun fractiegenoten Leo van den Berg en voormalig wet houder van openbare werken Aad Vos. „Bij mij heeft Vitae Vesper net zo’n emotionele, rol gespeeld als bij u”, verze kerde de wethouder de heer Brendel, „maar je komt voor feiten te staan en dan moet je zaken gaan afwegen”. Hij doelde op het feit dat de gemeente de sloop niet heeft kunnen tegenhouden omdat in de gemeentelijke bouwverordening daar nog geen toestemming voor nodig is, alleen een kennisgeving. Bovendien vond de wethouder het huisvestingsprobleem van bejaarden zwaarder wegen dan de schoonheidsaspecten. Procedureel leken Het advies van de raadscommissie kwam een beetje als een donderslag bij heldere hemel. De heer E. J. Brendel, afgevaardigde van de wijkraad Bosch en Vaart, was er zichtbaar aangenaam door verrast. Glimmend van genoegen verliet half negen begint de bij eenkomst. Turfschip. Youth for Christ beheert twee koffie- bars in deze stad. De ene, het Turfschip aan de Turf- steeg, is zaterdagavond het decor voor een optreden van ’t duo Els en Léo. De andere koffiebar is op dat tijdstip ook geopend. Die heet het Keerpunt en staat aan de Engelandlaan - hoek Italiëlaan in Schalk wijk. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De raadscommissie voor openbare werken heeft gisteren tijdens haar vergadering in meerderheid tegen het reserveren vaneen parkeerplek voor het alleengebruik door het meubelbedrijf De Bijenkorf gestemd. Het college van B. en W. had de commissie voorgesteld om het bedrijf, dat aan de Kruisstraat is gevestigd, een parkeerplaats aan de Lange. Margarethastraat (=aan de achterkant van het bedrijf) in gebruik te geven en dit elk jaar opnieuw te bekijken. De Bijenkorf wil graag die eigen parkeerplek in totaal gaat ’t om 13 meter om te kunnen laden en lossen. Het bezwaar van een bewoonster van het straks autolo ze stuk Vooruitgangstraat, dat zij gisteren toegelichttè’, achtte dé commissie niet zwaar genoeg voor afwijzing van het plan. De bewoonster was niet aanwezig geweest op de hoorzittingen en stuurde haar bezwaar in op het moment dat het college van B. en W. al een principebes luit over het plan had genomen. Gisteren kon zij alsnog een pleidooi houden voor een eigen parkeerplek voor de deur, die zij graag wil in verband met het regelmatige gesjouw van onder meer muziekinstrumenten van haar kinderen. Bijna zonder uitzondering richten de bezwaren zich tegen sloop van het aan het begin van deze eeuw in de neo-renaissan- ce-stijl opgetrokken bejaardenhuis. Daar door wordt het karakter van de buurt aangetast, menen de buurtbewoners. De raadsleden deelden in meerderheid die mening. Duidelijk klonk hun afkeuring over de nieuwbouwplannen, zoals die gis teren op tafel lagen. Die lieten iets heel anders zien dan in de eerste schetsen was gesuggereerd. Het gebouw in het ontwerp heeft een nogal vlakke gevelwand, terwijl de commissieleden een ontwerp met een meer geprofileerd aanzicht hadden ver wacht zoals het huidige Vitae Vesper complex heeft. Wethouder Van de Water gaat met het commissiestandpunt terug naar hét colle ge. „We zullen de architect een nieuwe kans geven”. Tevens neemt de wethouder het commissie-advies aan de Stichting Evangelisch Lutherse Bejaarden- en Ver zorgingstehuizen mee om de inmiddels begonnen sloopwerkzaamheden op te schorten. Het ziet er naar uit dat de nieuw bouw, die begin volgend jaar zou begin nen, nog even op zich laat wachten. Alleen Dré Kraak (WD) meende dat de nieuw- bouwprocedure niet kan worden terugge draaid. „Wel of niet slopen is hier niet meer aan de orde”. De liberaal vond dat het overheersende karakter van het ge bouw aan het Westerhoutpark ondervan gen kon worden, door wat met het plan te schuiven. Uit een brief van het concern blijkt dat het om enkele uren per week gaat. Daar naast laat het bedrijf weten niet over geschikte transportwagens van minder dan elf meter lengte te beschikken. In de projectgroep De Krocht, waarin ambtenaren en bewoners zitten, heerst veel bezwaar tegen de lengte van die transportwagens in de smalle Lange Mar garethastraat. Daarnaast wijst de groep op de woonfunctie van de straat (met het oog op opstoppingen en getoeter van au to’s) en op de rechtsongelijkheid ten op zichte van bewoners en andere bedrijven. „Niemand heeft „eigen” straatruimte”, al dus de projectgroep in het advies aan B. en W. Ook de leden van de commissie openba re werken hadden gisteren hun twijfels. Wat zijn de gevolgen ten opzichte van andere bedrijven, zo vroegen PvdA’er Ge rard Buurman en WD’er Dré Kraak zich onder meer af. Volgens wethouder Ge recht, vond ontwerper Brink van Hout en Plantsoenen. In juni hadden de be woners al kritiek geuit op het plan. Als huiswerk had Brink enkele wijzigin gen aangebracht. Zo is onder meer het gebouwtje voor de volkstuinders in noordelijke richting opgeschoven. Een gepland speelveld wil Hout- en Plant soenen wel in reserve houden. Het moet volgens de bewoners met eens in reserve gehouden worden maar defini tief verdwijn, inclusief bomen. Brink benadrukte dat het een open en weids parkachtig geheel zal worden. Het is wel de bedoeling om het gebied 'sa- vonds af te sluiten om vernielzuchtige lieden tegen te houden. Er wordt ge dacht aan een ophaalbrug. De komst van 400 schooltuinen naar deze hoek van de Poelpolder is zeer onwaarschijnlijk. Het geld voor een schooltuinleider is er niet en zal er de eerste vijf tien jaren ook wel niet komen. Buurman en zijn partijgenote Madelei ne Grommers gingen niet akkoord met het collegevoorstel, te meer omdat ze geen parkeerplaats wensteh op te offeren voor die paar uurtjes laden en lossen in de) week. Ook Rike Ruiter, die zich in hef algemeen afvroeg of er eigenlijk niet be-‘ taald zou moeten worden voor een eigen vrije parkeerplek, gaf „nee” te horen. Dat antwoord kwam ook van Jan Adelaar (PPR/PSP) die daarbij te kennen gaf, dat' als het per se moet, hij het laden en lossen liever in de Kruisstraat zag gebeuren. er weinig hindernissen te zijn. De inspec- tie voor de bejaardenoorden heeft het gebouw afgekeurd. Het stond bovendien- niet op de monumentenlijst. In 1978 gin gen de commissie ruimtelijke ordening en vervolgens B. en W. akkoord met het ontwikkelen van een plan. Vooruitlopend op een nog te maken bestemmingsplan j moet de gemeente van Gedeputeerde Sta ten van Noord Holland een verklaring van geen bezwaar hebben alvorens een bouw vergunning te mogen afgeven. Daarvoor is onder meer tervisielegging nodig. Daar op kwamen 17 bezwaarschriften. zich hard maken. Van avond vertellen de drie over hun plannen om met het schip De Loos de wijde wereld in te trekken. Dat doen ze in de Zuidooster- kerk aan de Richard Hol- kade. Om acht uur begint de bijeenkomst. Vrouwen gevraagd. Het sociaal-educatief centrum aan de Karolingenstraat 61 vraagt Nederlandse vrou wen die willen helpen bij het geven van naailessen aan buitenlandse vrouwen. Ook is er gebrek aan pa- troonbladen. Een telefoon tje naar Kristine Leenman (343519) wordt op hoge prijs gesteld. Koinonia. Drs. minek, de gemeente-archi- varis van Haarlem, is za terdagavond op bezoek bij sociëteit Koinonia. Hij ver telt daar, hoe kan het ook anders, over de historie van Haarlem. Dia’s illus treren zijn verhaal. Om HAARLEM. -- Met lede ogen moest wethouder Tinus van de Water (PvdA) toezien hoe de raadsleden in de commissie voor ruimtelijke orde ning en stadsvernieuwing gisteren het nieuwbouwplan voor het bejaar dentehuis Vitae Vesper met de grond gelijk maakten. Met haar advies ver klaarden de commissie de bezwaren vanuit de buurt gegrond. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De wijkraad Boerhaavewijk blijft twijfels heb ben over het plan om in het noord elijk deel van de Poelpolder 150 volkstuinen aan te leggen. Vooral de bewoners van de flat aan de Konijnenburgstraat hebben be zwaren. X Het plan om het stuk Vooruitgangstraat ter'hoogte van de nummers 51-67 autoloos te maken maakt deel uit van het bouwproject van 44 woningen tussen de Volhardings- traat, Vooruitgangstraat en Fabriciusstraat. Tijdens hoorzittingen over de plannen koos een meerderheid van de betrokken bewoners voor een fiets- en voetpad in het stukje Vooruitgangstraat. Een ontwerp van afdeling ver keer van de dienst Openbare Werken, dat wèl mogelijk heden voor autoverkeer bevatte, werd hiermee ver worpen. „Nu rationele argumenten niet meer tellen igjiet tijd voor een emotioneel gebaarzegt de heer E. J. Brendel (links) Woningnood. De wo- ningnoodgroep Ongewoon presenteert vanavond in buurthuis De Ark aan de Comelissteeg In Haarlem de film „Leve het geld, weg met de mensen!” De film gaat over sanering van ou de wijken. In de Ark kun nen bezoekers tijd of in de pauze van de film hun eigen buttons maken met de fraaiste op schriften. Om negen uur gaat De Ark open. Swingen. Wie uit wil vin den wat swingen in Zero voor een mens kan beteke nen, moet daar vanavond maar eens heengaan. Van af half elf staat „swingen” daar op het programma. Zero is te vinden aan de Bakenessergracht 8-10 in Haarlem. Mobilisatie. Operatie Mobilisatie heet het evan- gelisatieproject waarvoor Marian, Kees en Mieke Hulsbergen uit Haarlem Tentoonstelling. An en Gé van Ee zijn niet alleen zeli creatieve mensen, ook leiden ze tal van Haar lemmers op in de edele kunsten. Boetseren, teke nen en beeldhouwen wor den druk beoefend door tal van amateurs in het atelier aan de Gasthuissingel 58. Cursisten stellen dit week end hun werk ten toon. Za terdag en zondag is dat tus sen twee en vijf te bekijken in het atelier. Wandelen. Jan Pastoors, de Haarlemse wandel- sportvereniging, heeft voor dit weekeinde een aantal winterwandeltoch- ten georganiseerd die alle maal beginnen bij het jeugdhuis aan de Donkere- laan 20 in Bloemendaal. Zaterdag en zondag kan vahaf elf uur gestart wor den, de lange-afstandlo- pers dienen in elk geval rond die tijd aanwezig te zijn. Informatie verstrekt het secretariaat van de club, telefonisch bereik baar onder nummer 241927. Op de plaats waar voorheen de koekfabriek Neerlandia stond en een bistro en horlogemaker zaken deden, is nu een groot gat te zien. Op deze plek aan de Schoterweg wordt echter hard gewerkt aan de bouw van drie winkels en twaalf driekamerflats in de premie-A sector. Volgens architect Gerard Kneppers zal dit bouwwerk in Haarlem-Noord medio juli worden opgeleverd. Het werk wordt uitgevoerd door de haanemse aannemer W. H. Edam. De prijs van de woningen is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het kader van het onderzoek naar mogelijk gebruik van vrijliggende terrei nen bij gemeentelijke bedrijven vroeg WD’er Dré Kraak giste ren tijdens de vergadering van de raadscommissie openbare wer ken daar een magazijn van de dienst Openbare Werken bij te betrekken. Kraak meldde een pand aan de Schotersingel te hebben opgemerkt waarop „ma gazijn Openbare Werken” stond aangegeven. Hij wist hier niets van. Projectleider Fred Woltjer hielp de liberaal snel uit de droom. Dit pand was gekraakt, zei hij, maar is op een gegeven moment weer ontruimd. „Er zijn nu plannen om er één- en twee persoonshuishoudens in te ma ken. Om te voorkomen dat het pand opnieuw wordt gekraakt is er het bordje „magazijn” opge hangen.”

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 7