Homo- seksualiteit bij mannen Doel van HMH Herkenbaarheid in saaie gedichten huisvrouwen voor Sombere bennen KOCKYN ZATERDAGS Bi jVOEGSEL Klapper”: verhalen voor wie griezelen kan N IR N IR Spookbeeld, ll Ij 24 er): Ier): 11 N rh EEN KERMISKRONIEK r 5 5 Uitgeprobeerd door Hein Dik f BJ Saai gedicht X ■5E2 Literatuuronderwijs: Wanneer is Bredero geboren? Wat zijn kenmerkende aspecten van de Middeleeuwen? Tientallen jaren hebben dit soort vragen centraal gestaan. Sinds kort bestaat er een stroming die vindt dat het anders moet. Laten zien dat lezen leuk is bijvoorbeeld. Dat is één van de doelstellingen van het tijdschrift .Klapper’. in het dressoir bewaar ik messen vorken lepels en een zonnebril uit de hema bij de voordeur ligt een bruine voetenmat gemaakt door blinden Het gebeurde in een school te Stadskanaal. Leerlingen eisten verspreiding van het tijdschrift „Klapper”. Maar het schoolbestuur weigerde hardnekkig. Reden? Er zat nogal wat sex in de kolommen van het blad. De scholieren zouden op zondige ideetjes kunnen komen. Het conflict liep hoog op. Uiteindelijk kregen de leerlingen hun zin. De „Klappers” werden uitgedeeld. „Magazine voor lezers” is de ondertitel van „Klapper", een blad dat sinds twee jaar wordt uitgegeven door Wolters Noordhoff in Groningen. Het is bestemd voor leerlingen in de hoogste klassen van Havo en VWO. De ruzie in Stadskanaal is een uitzondering voor „Klapper”. In de meeste scholen wordt het tijdschrift enthousiast ontvangen. De eerste saaie gedichten voor huisvrouwen verschenen in het na jaar van 1979 in de rubriek „Dag in dag uit” van de Volkskrant. Heleen Hlldering kreeg vele reacties van le zers, vrouwen en mannen, die haar gedichten erg goed vonden. Nu zijn ze door de Bezige Bij samen met „Automatisch Handschrift” uitgege ven in een lief boekje dat je alle huisvrouwen en -mannen van Neder land zo cadeau zou willen doen. Uitgaan van lezer Ook triviale teksten Nieuwe emoties de planten staan in sier- potten op de vensterbank het gietertje is van blik als asbak gebruik ik een porselein klompje souvenir uit montferland de radio is al maanden stuk de deur in de kamer klemt mijn wastafel lekt de stofzuiger staat in de gangkast onder de trap in bed vergeet ik mijn herinneringen. Nog ouderwets i i?r): 1 Ik bezit een leunstoel en een schemerlamp in de hoek bij de marmeren schoorsteen een tafel met tafelkleed waarop een fruitschaal - I I .100,- rOED en in .800,- Kweken van netto >.000,- enthousiaste TE- legen 1.000,- lezers 2GEN 1.000,- Jo Bertram 1.000,- Yz 2 J. W. VAN VUGT Pagina uit Klapper" ïlijke) in een 1 JOKE LINDERS-NOUWENS KO VAN LEEUWEN ;-A'l I.S00,- voor- naken vel in geen it met 12. ippeld ui ca. inkel- vloer- st aan ikt is voor >reca- „Klapper” beoogt vernieuwing van het literatuuronderwijs aan middelbare scholen. „Wij stellen het leesplezier centraal”, legt redacteur Jo Bertram uit. Hij was leraar Nederlands, stond elf jaar voor de klas en legt zich nu toe op een moderne aanpak van het leesonderwijs. Bertram: „Wij bieden teksten aan uit het gewone leven. Niet alleen literaire stukken. We nemen ook krantenartikelen, strips en foto’s op in „Klapper”. Zo proberen we aan te sluiten bij de belangstelling van de teerlingen. Ons doel is enthousiaste lezers te kweken.” Volgens Bertram leidt traditioneel literatuuronderwijs vaak tot een afkeer van lezen. „Veel jonge mensen is het plezier in lezen vergald door wat zij op school aan literatuuronderwijs te verwerken hebben gekregen”, aldus een inleiding in het tijdschrift. „Vaak hebben zij zich zo lang bezig moeten houden met stokoude, oervervelende verhaten, of teksten uit een wat nabijer verleden, dat hun het klamme zweet uitbreekt bij de gedachte aan een boek. Een averechts effect dus van een schoolvak waarvan je mag verwachten dat het juist propaganda voor het lezen maakt.” wat typerend was voor de renaissance. In feite ging het om biografieën van schrijvers. Typisch een negentiende- eeuwse, positivistische opvatting. Als je maar wist uit welk milieu een schrijver kwam en in welke tijd hij leefde, begreep je ook waarom hij een bepaald boek op die manier had geschreven. Je kunt niet eens zeggen dat die manier van les geven fout is. Maar met literatuuronderwijs heeft het niets te maken. Alles draait om da'ta en feiten. Met een goede leraar kan dat beslist boeiend zijn, maar je kweekt er geen lezers mee. Jammer genoeg wordt op veel schoten nog met deze methode gewerkt.” Een andere stroming in het literatuur onderwijs stelt de tekst op de voorgrond. Bertram: „Het grote voordeel is dat kinderen zich eindelijk met de tekst Een ander sterk punt in de gedichten van Hildering is de subtiliteit van haar De aanpak die Bertram voorstaat, gaat uit van de lezer. „Dat is pedagogisch en didaktisch veel effectiever. Hoe leert iemand iets? Door aansluiting te zoeken bij wat hij al weet. Dat is een eeuwenoude, simpele wet. Het is voor ons een uitgangspunt bij het maken van „Klapper”.” Wie „Klapper” leest, ziet al vlug hoe deze filosofie is uitgewerkt. Eik nummer heeft een centraal thema. „Uitvallers”, „Sombere pennen”, „Sport” en „Vrouwen en Mannen” zijn enkele van deze onderwerpen. Bertram: „We denken heel lang na over ons thema. Wat interesseert leerlingen op deze leeftijd? Daar draait alles om.” Is eenmaal een onderwerp gekozen, dan worden er de meest uiteenlopende teksten en illustraties bij gezocht. Neem bijvoorbeeld het nummer „Vrouwen en Mannen”. Dat bevat een tekst van Nina Hagen („Unbeschreiblich weiblich”), een stuk van Renate Rubinstein over haar scheiding, een treitertrend van Kees van Kooten, verhaten van o.a. Hotz, Traven, Meinkema, Krol en Matsier, maar ook een Libelle-achtig liefdesverhaal dat als volgt wordt aangekondigd: „Sluit de blonde secretaresse de knappe, donkere manager in haar armen?” Bertram: „We gaan triviale teksten niet uit de weg. Leerlingen die daar belangstelling voor hebben, moeten ze gewoon lezen. Voor leesonderwijs moetje geen indeling maken van „Dit is literatuur” en „Dat is slecht”. Als mensen de Boeket-reeks leuk vinden, moeten ze bezighouden. Bij de eerste methode heb je leerlingen die alles weten over literatuur, maar nooit echt lezen. Een nadeel is volgens mij dat die aanpak voor een grote groep erg moeilijk is. Vaak wordt het veel te analytisch. De betekenis van teksten wordt tot op het bot uitgeplozen. Je moet steeds overal iets achter zoeken. Vervelende schema’s maken over het aspect tijd in een boek, dat soort zaken. Goede gymnasiumleerlingen worden er enorm door gefascineerd. Maar de grootste groep kinderen heeft van thuis niet genoeg meegekregen om op deze manier aan de slag te gaan. Het is fout om kinderen die van niets weten, met zulke ingewikkelde dingen op te zadelen.” Dat komt vooral door de ritmische rangschikking van klanken en strofen die nu eens een strakke regelmaat ver toont, dan weer zeer wisselend is, waar door veel nadrukt komt te liggen op de langste of de kortste strofe of op een klank die steeds terugkeert. taalgebruik waarin zij begonia’s, vim en afwaswater weet te vangen. In heel wei nig woorden worden werelden en emo ties opgeroepen die jezelf kan invullen. Verrassend is ook dat je bij iedere De gedichten hebben weinig pretentie, de beelden die Heleen Hildering ge bruikt, zijn alledaags en toch staat de herkenbaarheid verrassingen niet in de weg. die boekjes lezen. Misschien komen ze daarna tot iets anders. Met name over dat thema „Vrouwen en Mannen” hebben we wel een paar vervelende telefoontjes gehad. Ja, inderdaad, omdat er in geneukt werd. Maar juist bij ons uitgangspunt moet je niet bang zijn om de stukken te plaatsen waar je zelf achter staat. We zijn niet bang voor controversiële onderwerpen. Het is juist goed als mensen sterk reageren op een tekst. Een teken dat het onderwerp voor hen leeft.” Bertram gelooft niet dat hij met „Klapper” zodanig populariseert dat scholieren geen zin meer hebben in de inspanning van een „echt boek”. „We zorgen ervoor dat in elk nummer makkelijk verteerbare teksten zitten, maar we nemen ook pittige, moeilijke stukken op. De bedoeling is vooral om aansluiting te vinden bij de grootste groep leerlingen. Iemand opvoeden tot lezer is een langzaam proces. Dat gaat niet in één keer. Natuurlijk heb je in elke klas geboren lezers. Daar hoef je je geen zorgen over te maken. Daar kan geen leraar iets aan fout doen.” Met haar onderwerpkeuze probeert de redactie van „Klapper” ook te werken aan bewustwording van leerlingen. Bertram: lezing nieuwe beelden en emoties tegen komt. Dit geldt zeker heel sterk voor de gedichten in „Automatisch Handschrift” die thematisch iets minder sterk gebon den en iets minder direct herkenbaar zijn. Het zijn overpeinzingen over wat zich in een mensenleven bijna vanzelf, zonder dat hij er veel weet van heeft, voltrekt: het ouder worden, dromen, emoties en verlangens die soms moeilijk te grijpen zijn. Deze gedichten eisen van de lezer meer aandacht dan de „Saaie gedichten voor huisvrouwen”, maar ze zijn beslist die aandacht waard. Het is te hopen dat Heleen Hildering doorgaat met het verwoorden van haar gevoelens in taal en klank. Spookbeeld. Vijf Victoriaanse vertellingen, verzameld door J. J. Strating. Uitg. Allert de Lange, Amsterdam. Prijs 24,90. De Nederlandse uitgave wordt ingeleid door een uitstekend voorwoord van de bewerker Frits Wafelbakker, die duidelij ke taal laat horen: „Het hebben van homo seksuele voorkeuren hoeft niet te worden gerechtvaardigd en er hoeft geen veront schuldiging voor te worden gezocht” Vooral de gekleurde tekeningen van Mi chael Leonard sieren deze uitgave, in ons land verzorgd door Uitgeverij Rostrum te Haarlem. Het boek is duidelijk niet geschreven voor mensen die twijfelen en angstig zijn. Wie met zichzelf overhoop ligt zal niet door dit boek over de drempel geholpen worden, daarvoor is het te hard. Het werk is ruimschoots voorzien van tekeningen van een haast encyclopedi sche nauwgezetheid, die in kundigheid ver uitgaan boven het soort dat vete ande re pogingen, hoe eerlijk ook bedoeld, ordi naire, vieze boekjes maakt. Eigenlijk zouden wij het liefst alleen spreken van mensen. Voor wie dat niet nodig is, blijkt Spook beeld een uitermate aantrekkelijke verha lenbundel. De keuze van verhaten is zo gemaakt, dat er steeds sprake is van een andere manier van spooktoestand, met steeds een ander soort oorzaak. Overdre ven fantastisch zijn de vertellingen ner gens en juist dat brengt de noodzakelijke twijfel aan ongeloof, die het spreekwoor delijke kippevel doet ontstaan. „Als er een ding zeker is, dan is dat wel dat dit boek uitsluitend ter hand geno men zal worden door lezers op zoek naar de aangename huiver van een goed grie zelverhaal, een echt macabere fantasie. Wie die aangename huiver niet voelt, zal zijn negatieve mening over deze bundel niet veranderen door deze inleidende op merkingen over de beweegredenen, waar om juist deze vijf verhalen werden geko zen en over wat ze ons te vertellen hebben over hun tijd en plaats van ontstaan”. E n. .600,- voet- .900,- 5.000 Naar het oordeel van Jo Bertram wordt literatuuronderwijs op veel schoten nog ouderwets aangepakt. „Maar de zaak is in beweging. Steeds meer leraren zien in dat het anders moet.” Hij vertelt dat er verschillende stromingen zijn in de aanpak van literatuuronderwijs. „Een belangrijke methode stelt de schrijver centraal. Je moet weten wanneer Vondel is geboren, wat de kenmerken waren van zijn tijd. Jo Bertram maakt „Klapper” samen met twee leraren, de een in Amsterdam, de ander in het plaatsje Leek. Teksten en onderwerpen worden eerst in hun klassen uitgeprobeerd. Zo krijgt de redactie informatie over geschikte onderwerpen. In elk nummer van het blad is een handleiding opgenomen waarin voor leerlingen en leraren dieper op de inhoud wordt ingegaan. Daarin wordt ook wel kritiek geleverd op traditioneel literatuur onderwijs. In een van de nummers worden de literatuurlijsten van middelbare schoten op de korrel genomen vanwege hun doorgaans plichtmatige, tijdloze samenstelling. „Klapper” verschijnt driemaal per jaar in een oplage van 15.000. Naast dit blad geeft Wolters Noordhoff een soortgelijk tijdschrift uit voor jongere teerlingen van middelbare schoten dat de naam „Tikker” heeft. Kennelijk is de formule een succes, want in januari verschijnt het eerste nummer van „Bumper” dat zich zal richten op leesonderwijs voor vijfde- en zesde-klassers van basisscholen en kinderen in brugklassen. De bladen worden alleen via schoten en bibliotheken verspreid. Verkoop in de boekhandel wordt moeilijk geacht, omdat er dan gesleuteld zou moeten worden aan de formule. Jo Bertram verwacht dat steeds meer schoten zijn opvattingen over literatuur onderwijs zulten overnemen. „Nu werkt men in driekwart van de schoten nog tamelijk traditioneel. Maar jonge, progressieve leraren zien in dat er iets moet veranderen. Soms leidt dat tot conflicten. Maar ik denk dat men meer en meer de lezer centraal zal stellen. Pas als leerlingen zien dat lezen leuk is, heb je een voedingsbodem om een stapje verder te gaan.” „In „Uitvallers” hebben we bijvoorbeeld een verhaal over drugsverslaafden en over graffïti-schrijvers. Maar we laten ook zien dat iedereen in zekere zin een „uitvaller” is. Het mooiste zou zijn als „Klapper” niet alleen werd gebruikt bij Nederlands, maar ook voor een vak als maatschappijleer. Een van onze stellingen is dat teksten altijd iets zeggen over de werkelijkheid. Leerlingen kunnen hun visie op het teven en de realiteit toetsen aan wat schrijvers of dichters ervan vinden. EURS <END MER- 2LIJK JLTS- >asis >.000.- ifras- Ring- ümte. m2,l slcon- 75 m, 10 kgr D IN- VAN AIDE 3 ON- BLT- RME- 29. --X-; GE- ;dte 1 ALS ORAL fea MAGAZtHX VOOS LKZXRS Een verhaal vol heerlijke spanning met een uitstekende ontknoping. De andere vier vertellingen doen in kwaliteit niet onder en bezitten elk voor zich hun eigen geheimenis. K8.L1 „Homoseksualiteit bij mannen” is een Nederlandse vertaling en bewerking van het Amerikaanse werk „The joy of gay sex”. In alfabetische volgorde worden alle aspecten van het homoseksuele leven zorgvuldig belicht, waarbij de nadruk zeker niet uitsluitend gelegd wordt op het seksuele verkeer, zoals de Ameri kaanse titel zou vermoeden, maar juist de medische en psychologische benade ringswijze alle aandacht krijgen. ling, de herhaling, de stofdoek die piano speelt en de kinderen in pyjama. Zo geeft „Ode aan de aardappel” een schets van het familieleven dat zich rond de eigenheimer en bintje afspeelt. „Huis houden” is een ingehouden protest tegen de steeds terugkerende maaltijden, de meubelen en het schoonmaken, maar toch als hij ’s avonds thuiskomt; dag schat, hoe was het? De kracht van He- leen Hilderings gedichten schuilt voor een deel in de grote herkenbaarheid voor veel vrouwen en mannen. Want dat huisvrouwenbestaan wordt nergens als absoluut zinloos en uitzichtloos voorge steld, maar ook nergens opgehemeld en geïdealiseerd. Het zijn stille overpeinzin gen, niet vanuit feministisch standpunt, maar vanuit een warmvoelend mensen hart. Daarom ook zijn ze zo herkenbaar voor veten. XA-. XVX v •'fc Ook wat de mening betreft, zoals die nogal eens door de heterowereld misken nend wordt gehuldigd omtrent het homo seksuele geslachtsleven geeft hij ophelde ring: „De Amerikaanse schrijvers wek ken, misschien onbedoeld, zelfs de indruk dat een homoseksuele relatie zonder anaal contact niet af is. Ik denk dat we daar in West-Europa wat andere opvattin gen over hebben”. Hoogtepunt vind ik de bijdrage van ene Mrs. Gaskell: Het verhaal van de oude kindermeid. Ook hier, zoals in zovele spookverhalen, gaat het om geesten die niet tot rust gekomen zijn en bijna misda dig wraak willen nemen op het nage slacht, dat aan eertijds begane misstap pen part noch deel heeft. Een verhaal over een verblijf van een kindermeid en een jong lieftallig meisje in een uitgestrekt en naargeestig Engels landhuis, waarvan één vleugel voorgoed is afgesloten. Het grote orgel in de centrale hal laat ’s nachts som bere klanken klinken, hoewel het binnen werk ervan geheel vergaan is. Een geest verschijning in de vorm van een klein meisje, buiten in de vrieskou, tracht onze kleine lieveling weg te lokken. De omslag van het boek is een foto van de dichteres die in een volmaakte huis vrouwenuitrusting schort, dik wollen vest en een wilde bos haren aan haar dagelijkse portie aardappelen werkt. De schillen vallen keurig op de in het mand je gedrapeerde krant. De ouderwetse en inmiddels alweer modieuze grijs geëm ailleerde pan wacht geduldig op de tafel om plons, plons de geschilde knollen in ontvangst te nemen. Een herkenbare il lustratie bij herkenbare gedachten en gevoelens. De verzen in „Saaie gedichten voor huisvrouwen” zijn alle variaties op het „saaie” huisvrouwenbestaan; de verve- SS-s&> ,5 Soms doet het wel komisch aan, wan neer de schrijvers van het boek: Dr. Char les Silverstein en Edmund White, uit de pas raken en de nuchtere beschrijving van de verschillende standen overslaat in onomwonden enthousiasme. Gelukkig gaat dit niet ten koste van de feitelijke onderbouw van de gegeven onderwerpen. Heleen Hildering: Saaie gedichten voor huisvrouwen De Bezige Bij 1980, 12,50. Zo begint J. J. Strating zijn inleiding in het boek Spookbeeld, waarin vijf Victori aanse griezelverhalen door hem verza meld zijn. En ik geloof dat Strating gelijk heeft. Wie een dergelijk boek wil lezen, en moeilijk tot huiveren in staat is, zal eerst samen met Hans die niet griezelen kon lessen in aangename angst moeten nemen.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 25