Emigratierecht Episcopaat steunt autoriteiten voor Rus geëist Protest tegen naaktfoto’s Pretoria leent f Israel jaarlijks 280 miljoen Carter wil gif laten opruimen Tankslag gemeld in Khoezestan Olieprijzen volgende week 2 dollar hoger” Geen formeel besluit OPEC verwacht olie-exploratie Plotseling uitstel proces Paramaribo EG wil verbod op walvisprodukten Sportcommissie Bonn wil boycot voetbal Uruguay Weduwe Mao uit rechtszaal gezet Ook hongerstaking UDA-leden Ulster Oliemagnaat koopt werk van Da Vinei Hulp Wereldbank voor Indiase <WMLW „Verdedig Polen, verdedig jezelf” 2 ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De Poolse bisschoppen hebben gister middag gezamenlijk opgeroe pen geen verdere acties meer te ondernemen welke zijn ge richt tegen de Sovjet-Unie. I (Van onze redactie buitenland) Bisschoppen Polen roepen op tot rust Monetaire (Van onze redactie buitenland) BONN. De sportcommissie van het Westduitse parlement heeft in een brief aan de voetbalbond in de Bondsrepubliek gevraagd het besluit tot deelneming aan het mini-wereldkampioenschap van 30 de cember tot 10 januari in Uruguay alsnog te herzien. De Polen moeten zich nu inspannen het op gang gekomen proces van vernieuwing te versterken en ze moeten de voorwaar den scheppen het tussen de leiding en de bevolking gesloten maatschappelijk ver drag te verwezenlijken, aldus de bisschop pen in hun verklaring. Komende zondag moet van de bisschoppen een dag van gebed voor de eenheid van de natie wor den, omdat volgende week de bloedige voedselrellen van tien jaar geleden wor den herdacht. Hoeveel de prijs onder die van de we reldmarkt zal liggen is nog niet uitge maakt. Gedacht is aan een prijsverminde ring liggend tussen tien en vijftien pro cent. In de loop van volgende week zal daarover worden overlegd met de be heerscomités die de EG erop nahoudt voor verschillende landbouwsectoren. De EG-commissie wil Polen 50.000 ton suiker, 30.000 ton boter, 35.000 ton var kensvlees, 15.000 ton rundvlees, 40.000 ton koolzaadolie, 600 ton olijfolie, 100.000 ton rogge, 100.000 ton gerst, 25.000 ton rijst en 3000 ton volle melkpoeder leveren. Polen kan dit voedsel kopen tegen een prijs die onder de wereldmarktprijs ligt. De kosten die dit voor de Gemeenschap zal meebren gen liggen tussen de 82 en 110 miljoen gulden, aldus heeft een woordvoerder van de EG-commissie meegedeeld. De Europese Commissie heeft gister middag bekendgemaakt dat men groot scheepse voedselhulp wil bieden aan Po len. Op korte termijn zouden de eerste ladingen naar dit land kunnen worden vervoerd. Paus Johannes Paulus II ontvangt lei der Walesa van de Poolse onafhankelijke vakbond Solidariteit op 16 januari in het Vaticaan. Dit heeft het Italiaanse persbu reau Ansa gisteren bekendgemaakt. De Hongaarse vakbondsleider Sandor lik, zei na de vergadering, dat deze oproep vooral was bedoeld voor de mensenrech tenbeweging KOR. De 36 bladzijden omvattende verhande ling was, voor zover bekend, het laatste handschrift van Da Vinei, dat zich nog in particuliere handen bevond. Het kostbare stuk was sinds 1717 eigendom van de familie Leicester. Erfgenamen van de in 1976 overleden vijfde graaf van dit huis lieten het manuscript veilen om de succes sierechten te kunnen betalen. De 82-jarige dr. Hammer is president-commissaris van Occidental Oil en een bekend verzame laar. /reta in te ;ende ken- rken- i nog dstip igse de leze ar- het zerd ver- Zij kunnen zich, aldus hun schrijven, niet verenigen met de eenzijdige beslissingen die door de president van dit college, mr. O. Abendanon, worden genomen. De twee militaire leden van het bijzon der gerechtshof, lt.kolonel E. C. Haakmat b.d. en kapitein J. Bansia, hebben in een brief aan president Chin A Sen te kennen gegeven hun functie te willen neerleggen. De nieuwe prijs van ruwe olie zal vol gens een rapport volgend jaar 34,36 dollar per vat bedragen, dat is ongeveer tien percent meer dan dit jaar, maar wanneer men de inflatie in aanmerking neemt, zou er in feit sprake zijn van een lichte daling van de prijs. De gemiddelde prijs zal ver volgens stijgen tot 37,5 dollar per vat in 1982, een stijging die ongeveer overeen komt met de geldontwaardig. De wereldo- lieproduktie zal de komende twee tot drie jaar ongeveer even groot zijn als de vraag, zo zegt het rapport. Reden hiervoor zouden volgens het Su rinaamse persbureau SNA „bijzondere omstandigheden” zijn. Karamat Ali wordt beschuldigd van corruptie tijdens zijn ambtsperiode in de regering-Arron. naar jciaal we'. ijke laar i te het rder het Ibe- s in g te ver- oor- ngs- :ent 'VD uit pan lene aen, vdA nin- de van sen. Ibe- i de OS- aan- tge- het t de looi aire laar STOCKHOLM (AP/DPA). Negen No belprijswinnaars hebben de Russische au toriteiten een telegram gestuurd, waarin zij erop aandringen dat de wiskundige Victor Bernovsky de Sovjet-Unie mag verlaten. t de van atie ?ent gaat ook ge- ont- srij- van iota >p 8 erkt heb- i we- wel- n sa- ot de ienen leden gelijk ens- i in aen, van icht zant in- tot na /eer kan acht t te ider ond e Cor- nin- ;uze i. ang dan ge- ing. 'SP, •zet- n een loot ijen Iers laar ren. 1981 irin- len) vier mgt 4,5 inet sitie aest den een 1200 iko- niet ien, ver- iren laar De geleerde en zijn echtgenote was on langs toestemming geweigerd naar het westen te vertrekken. Het telegram was ondertekend door winnaars van de prij zen van dit jaar, te weten de Amerikanen James Cronin, Val Fitch, Paul Berg, Wal ter Gibert, Baruf Benacerraf en George Snell, alsmede de Brit Frederic Sanger en de Fransman Jean Dausset. LONDEN (Reuter). De hongerstaking in de streng bewaakte Maze-gevangenis in Belfast heeft zich uitgebreid. Zes gevan gen leden van de para-militaire protes tantse organisatie „Ulster Defence Associ ation” (UDA) weigeren sinds gistermor gen, voedsel tot zich te nemen. Met hun daad willen ze kracht bijzetten aan de eis, in een andere gevangenis te worden geplaatst. In Maze zitten ook ver scheidene leden van de voorlopige vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) gevangen. Al anderhalve maand nemen zeven IRA-leden in Maze geen voeding tot zich. Zij eisen erkenning als politieke ge vangenen. De gevangen UDA-leden, wier actie steun krijgt van 170 geestverwanten bui ten de gevangenis, weigeren sinds giste ren hun cellen te verlaten. PARAMARIBO (ANP). De president van het bijzondere gerechtshof in Para maribo, mr. O. Abendanon, heeft gisteren bij de aanvang van de tweede zitting van het proces tegen de ex-minister van Open bare Werken en Verkeer mr. Achmed Ka ramat Ali de verdere behandeling van de zaak voor onbepaalde tijd uitgesteld. LONDEN (UPI). De Leicester-Codex, een handschrift van Leonardo da Vinei (1452-1519) over de aard van water, is gisteren bij een veiling bij Christie’s in Londen voor 2,2 miljoen pond (ongeveer ƒ11 mln) in handen gekomen van de Ame rikaanse zakenman Armand Hammer. Initiatiefnemer voor deze brief is de voorzitter Van de sportcommissie bij de sociaal-democratische SPD, Heinemann, die Westduitse deelneming in Uruguay om politieke redenen ongewenst acht. „Wie, zoals de Duitse voetbalbond, vanwege Af ghanistan tegen een Westduitse deelne ming aan de Olympische Spelen in Mos kou heeft gestemd, kan nu niet zijn geloof waardigheid op het spel zetten en het voetbalelftal naar Uruguay sturen”, aldus de SPD’er. Heinemann richtte ook aan andere partijen de oproep een even conse quente houding aan te nemen. In het bijzonder leverde Orszulik kritiek op de uitspraak van Jacek Kuron, de leider van KOR, waarin deze zegt dat de arbeidersklasse niet zou proberen de macht onmiddellijk te grijpen uit angst voor een Russische invasie, „maar uitein delijk wel”. „Deze verklaring irriteerde het hele Oostblok”, aldus Orszulik. Stephen H. Miller, correspondent van het persbureau Associated Press voor Oost-Europa, is gisteren gelast Polen te verlaten. Een uitleg voor de maatregel werd door het Poolse ministerie van Bui tenlandse Zaken niet gegeven, maar een woordvoerder heeft Miller twee dagen ge leden verteld dat er klachten waren over een niet nader genoemd artikel dat door hem zou zijn geschreven. In dit communiqué werd voorts gemeld dat in Khoezestan, waar de strijd om de belegerde oliestad Abadan voortduurt, 31 Iraanse militairen werden gedood. Irak zei in de afgelopen 24 uur rond Abadan zeven man te hebben verloren, maar volgens Iraanse communiqués werden in de olieprovincie en het weste lijke hoogland in totaal 192 Iraakse sol daten gedood, terwijl slechts vier Iraan se militairen zouden zijn gesneuveld. De president deelde verder mee dat de raadslieden van de verdachte, mr. E. Hoost en mr. K. Baboeram, zich hebben teruggetrokken. De redenen hiervoor zijn onbekend. Hij zei echter dat hij niet daar om het proces had uitgesteld. Vrouwen Tegen Geweld (Women Against Violence) is de naam van een groep van ruim dertig vrouwen (van wie enkele op de voorgrond) die gisteren een inval deden in het redactielokaal van het Britse populaire dagblad Sun. Het gold een protest tegen de naaktfoto's die dit blad elke dag publiceert op pagina 3, waarvan in de etalage enkele voorbeelden te zien zijn. Die foto's worden door de vrouwen niet alleen als vernederend ervaren, maar zouden ook oproepen tot gewelddaden als verkrachting. De vrouwen eisten van de Sun-redactie dat een protestbrief in de krant zou worden gepubliceerd, maar dit is tot dusver nog niet gebeurd. Overigens gebruikt niet alleen Sun, maar ook tal van andere Engelse kranten overvloedig naaktfoto 's om de verkoop te stimuleren en bij te blijven in de concurrentiestrijd. (Van onze redactie buitenland) NICOSIA. „De leden van de Organisatie van Olie-exporterende Landen (OPEC) zullen tijdens hun bijeenkomst op Bali van volgende week waar schijnlijk geen formeel besluit over de olieprijs nemen”. De katholieke bisschoppen deden hun 'jproep na afloop van een gezamenlijke vergadering van het episcopaat. Men sprak zich uit voor steun aan de autoritei ten op een wijze zoals men dat sinds vijf maanden geleden de crisis in Polen uit brak, nog niet heeft gedaan. Met name de dissidenten zijn opgeroepen zich rustig te houden. Een woordvoerder, pater Orszu- BRUSSEL (ANP). In de EG-milieu- raad in Brussel is gisteren een flinke stap gezet in de richting van bescherming van walvissen door de lidstaten van de EG. Er is een verordening aangenomen die de handel in produkten, afkomstig van walvissen verbiedt. Op wereldvlak bete kent dit nog niet veel, zeker niet als Japan en de Sovjet-Unie doorgaan met het jacht- maken op dit grootste zoogdier op aarde, dat met uitsterven wordt bedreigd. Maar minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, vindt het EG-besluit toch belangrijk. „In internationale organen kan de Gemeenschap nu tenminste een vuist maken”, zo zei hij in Brussel. De winnaar van de Nobelprijs voor lite ratuur, de Pools-Amerikaanse dichter Czeslaw Milosz, werd niet verzocht om het telegram te ondertekenen, omdat hij in Zweden, bij de ontvangst van de prijs, evenmin politieke verklaringen wilde af leggen. JERUZALEM (Reuter). De krediet verlening van Zuid-Afrika aan Israel is gegroeid tot 140 miljoen dollar (ruim 280 miljoen gulden) per jaar. De Israëlische minister van Financiën Horowitz, heeft dit gisteren meegedeeld op een persconfe rentie in Jeruzalem na besprekingen met zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot Hor- wood, die een bezoek van vier dagen aan Israel heeft gebracht. De Zuidafrikaanse investeringen in Is rael bedragen ongeveer vijftig miljoen dollar per jaar. Israel verkoopt de komen de drie jaar aan Zuid-Afrika staatsobliga ties voor ongeveer 22 miljoen dollar per jaar, aldus Horowitz. Hij ontkende met klem dat de Israëlische regering zou heb ben geprobeerd het bezoek van de Zuidafrikaanse minister te bagatelliseren om het Israëlische imago in het buiten land niet te schaden. „Wij geloven niet in een politiek van verheimelijking”, zei hij. Horwood verklaarde van zijn kant: „Er valt niets te verbergen en de Israëlische regering heeft niets gedaan om de beteke nis van mijn bezoek aan Israel te kleine ren”. Deskundigen uit de twee landen hebben gestudeerd op de mogelijkheden voor de export van Zuidafrikaanse kolen naar Israel en hebben gesproken over vergunningen voor Israëlische treilers die in Zuidafrikaanse wateren willen vissen PEKING (Reuter). De weduwe van Mao Tsetoeng, Jiang Qing, is gisteren tijdens het proces tegen haar uit de rechtszaal verwijderd, omdat ze in dis cussie was gegaan met een getuige. De rechter gaf Jiang Qing opdracht de zaal te verlaten nadat ze tegenwer pingen had gemaakt tegen de woorden van Liao Mosha, een journalist en schrijver, die tijdens de Culturele Re volutie is vervolgd. Bij haar afvoering applaudisseerde het publiek voor de rechter. BEIROET (AP). Iran en Irak heb ben gisteren tankslagen geleverd in de zuidwestelijke Iraanse olieprovincie Khoezestan, terwijl straalgevechtsvlieg- tuigen aanvallen uitvoerden op olie-in- staliaties aan beide zijden van het bijna 500 kilometer lange front tussen de twee landen. Dit blijkt uit oorlogscommuni- qués, die in Teheran en Bagdad werden uitgegeven. Voorts werd bekend gemaakt dat de gevechten tussen luchtlandingstroepen van beide landen aan de voet van het Zagaros Gebergte voor de derde achter eenvolgende week in volle hevigheid voortduurden. Volgens een Iraaks com muniqué werden bij gevechten in dit gebied 23 Iraanse parachutisten gedood. Gaspar heeft gisteren verklaard te gelo ven dat Polen in staat is zijn arbeids- en politieke problemen op te lossen en ten densen die ingaan tegen het communisti sche systeem te bestrijden. Hij zei dit op de opening van het 24ste congres van de Hongaarse vakbonden. De recente ge beurtenissen in Polen noemde hij „betreu- renswaardig”. „Alle Europese democraten en socialis ten, christenen en atheïsten, of ze nu de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt of pas daarna zijn geboren, al die men sen moeten nu hun solidariteit tot uit drukking brengen met de onafhanke lijke Poolse vakbeweging. Polen ver dedigen is het verdedigen van onszelf, het verdedigen*van Europa, ,het ver dedigen van de hele wereld tegen het gevaar van een allesvernietigend oor logsgeweld.” Die bewogen oproep deed de vooraan staande Tsjechische dissident en jour nalist Jiri Lederer gisteren in Amster dam. Enkele maanden geleden werd hij, na het verlaten van de gevangenis, gedwongen te emigreren. Momenteel woont hij in West-Duitsland. En zo groot mogelijke druk van het Westen op de Sovjet-Unie acht Lede rer het enige middel om de machtheb bers in Moskou af te houden van een militaire interventie in Polen. Naar zijn mening moeten allen die het goed met Polen menen nu hun stem verhef fen „zodat het tot in het Kremlin is te horen”. De Russische partijleiders weten mo menteel dat het Westen niet zonder meer genoegen zal nemen met een inval in Polen, ze zijn nu gedwongen een kosten-baten-analyse te maken van de voor- en nadelen van een derge lijke onderneming en daarbij zullen ze vooral rekening houden met de nega tieve economische gevolgen die een interventie met zich mee kan brengen, aldus Lederer. Hij ziet daarin een be langrijk verschil met de situatie van 1968, toen de Russische tanks een ein de maakten aan de Praagse Lente. Destijds wist de Sovjet-Unie al voor de interventie begon dat het Westen slechts met woorden zou reageren. Uiteraard zijn er veel meer verschillen tussen Tsjecho-Slowakije en Polen. De Polen hebben een rijke verzetstra- ditie, aldus Lederer. Aan het einde van de 18de eeuw hield Polen op als zelf standige staat te bestaan, maar het nationalisme hield stand en de bevol king heeft voor de huidige onafhanke lijkheid gevochten. Daarentegen was het ontstaan van de republiek Tsje- cho-Slowakijke voornamelijk het ge volg van diplomatieke activiteiten en van gebeurtenissen in de wereldpoli tiek, terwijl het ontstaan van de repu bliek bovendien werd bevorderd door kleinschalige activiteiten van groepjes intellectuelen. De Tsjechen en Slowa- ken hebben voor hun onafhankelijk heid van Oostenrijk-Hongarije nooit werkelijk gevochten. Ook onder de huidige omstandigheden is in Tsjecho-Slowakije slechts weinig te verwachten, ondanks hetgeen vlak over de Poolse grens gebeurt, zo meent Lederer. Wel stelt hij vast dat sedert eind augustus, toen het ak koord van Gdansk tussen Solidariteit en de Poolse regering werd gesloten, de repressie in Tsjecho-Slowakije te gen dissidenten, onder meer van Char ta ’77, is toegenomen. Zo werd deze week een van de voornaamste leden van die beweging, Anna Sabatova, in Praag gearresteerd, samen met zes andere dissidenten die behoren tot het Comité ter verdediging van ten on rechte vervolgde personen (VONS). Alleen Anna Sabatova mocht later naar huis terugkeren. Jiri Lederer heeft weinig op met wester se media die in hun berichtgeving over Polen eenzijdig het accent leggen op het gevaar van militair ingrijpen door troepen van het Warschau-pact. Hij stelt dat het juist belangrijk is dat de westerse media gedegen informatie geven over Polen omdat dergelijke gegevens via omwegen ook weer in Oost-Europa terecht komen. Bij dat laatste sloot zich gisteren de Tsjechoslowaakse historicus Hans Renner aan, die momenteel in Gronin gen woont en daar aan de universiteit is verbonden. Renner merkte op dat de laatste jaren in westerse kranten betrekkelijk weinig meer wordt gepu bliceerd over de situatie in zijn vader land. Hij vindt dat wel verklaarbaar omdat het voor media niet buitenge woon aantrekkelijk is om niets anders dan arrestaties en vrijlatingen van dis sidenten te melden. „Dat gaat erg snel vervelen”, aldus Renner. Anderzijds betreurt hij die geringe publiciteit vooral omdat in Nederland, maar daar niet alleen, nog altijd wordt gedacht dat Charta ’77 een groepje is van voornamelijk Praagse intellectue len. Volgens Renner is dat echter niet zo en ook Lederer, zelf ondertekenaar van Charta, benadrukt dat de laatste tijd steeds meer (jonge) arbeiders zich bij de groep aansluiten. Bovendien is de aanhang niet tot Praag beperkt, maar afkomstig uit alle delen van Tsjecho-Slowakije. Charta is volgens Lederer des te belangrijker omdat dergelijke groepen in de Tsjechoslo waakse geschiedenis steeds de spreek buis te zijn van de gevoelens van het volk, juist „als de politici het lieten afweten op knooppunten van de ge schiedenis”. Wel zullen zij de prijzen volgende maand met twee dollar (iets meer dan vier gulden) per vat (159 liter) verhogen. Dit*- vertelt het gezaghebbende tijdschrift Middle East Economie Survey, dat ver schijnt in Nicosia op Cyprus. Ook een gisteren in Londen gepubli ceerd rapport van het onafhankelijke Britse instituut Consultans Economie Mo dels verwacht dat de bijeenkomst op Ball geen besluiten zal opleveren. Saoedi-Ara- bië zal er opnieuw niet in slagen het prijs beleid van de OPEC te dicteren en daar door zal de huidige onzekerheid voortdu ren. Volgens het rapport zullen de olieprij zen de komende twee jaar waarschijnlijk vrij stabiel zijn doordat vraag en aanbod beter op elkaar zijn afgestemd dan voor heen, stelt het rapport. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse president Carter heeft een wets ontwerp ondertekend waarbij 1,6 miljard dollar (circa ƒ3,25 miljard) beschikbaar wordt gesteld voor het opruimen van oude opslagplaatsen van giftige stoffen. Van dit bedrag moet de chemische indu strie via een speciale heffing 1,3 miljard dollar bijdragen, terwijl de rest uit de algemene middelen komt. Het program heeft een looptijd van vijf jaar. Naar aanleiding van talrijke schanda len in verband met de vondst van voor de volksgezondheid gevaarlijke opslagplaat sen van chemisch afval had het Congres nog juist voor het einde van zijn zittings periode het desbetreffende wetsvoorstel aanvaard. LONDEN (DPA/ANP). De Wereld bank heeft laten weten dat zij 400 miljoen dollar (880 miljoen gulden) zal lenen aan India voor de ontwikkeling van de olie winning op het plat van Bombay. Het is de grootste lening die de Wereldbank ooit heeft verstrekt. De lening onderstreept het belang dat zowel de Wereldbank als de Indiase rege ring hecht aan een vermindering van In dia’s afhankelijkheid van buitenlandse energieleveranciers. Het Internationale Monetaire Fonds heeft Bangla-Desj een krediet toegezegd van een miljard dollar (2,2 miljard gul den). Het krediet dient ter financiering van het economische herstructurerings plan van het land. Bangladesj heeft de laatste vijf jaar een opmerkelijke econo mische opleving gekend. Door de ver slechtering van de conjunctuur zijn er echter opnieuw problemen ontstaan. Voedsel en olie zijn duurder geworden, zaken die Bangladesj in grote hoeveelhe den moet invoeren. Dit werd gisteren door het Surinaams Nieuwsagentschap (SNA) bekendge maakt. i

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 3