voor lichtmasten naar 1 Koken en serveren maaltijd met zeven gangen als les Nieuwbouw voor I Stijgende vraag kerstbomen met kluit Veronicascholen zo goed als rond Commissie geeft RFC subsidie Ijaarlemmer Ijfilletjes Speeltuin Wilsonplein in februari aangepakt IN OUDE AMSTERDAMSEBUURT 1 d PRIJZEN NAUWELIJKS HOGER DAN VORIG JAAR Hl Enige Baan Mensen 4 ■I Avondverkoop Kerst m SU J DECEMBER 1980 4 5 ZATERDAG 13 STAD (Van een onzer verslaggevers) MIDDAG SMIKKELEN BIJ HORECA-OPLEIDING ATS ik tl tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen B HAARLEM. De leden van de raads commissie financiën zijn ook benieuwd naar het antwoord op de vraag: Wat is er precies aan de hand in de Oude Amster damsebuurt? In die buurt verzakt een groot aantal woningen. Waarom die ver zakken is nog steeds onduidelijk, ook na dat het laboratorium voor Grondmechani ca (LGM) uit Delft en het Houtinstituut van TNO verschillende onderzoekjes heb ben gedaan naar bodemgesteldheid en naar de kwaliteit van in de buurt gebruikte heipalen. De commissie stelde gisteren een ton ter beschikking voor „onderzoek”. Wat voor onderzoek moeten de leden van de raadscommissie openbare werken aan staande donderdag uitzoeken. In die com missie, zo is de bedoeling, zal inhoudelijk over de ernstige problemen in de Oude Amsterdamsebuurt worden gepraat. I -J r F (Van d ,00 ,25 ,00 jur jur ,00 ,00 ,80 10 70 De gasten zijn feestelijk gekleed, de tafels dito ge dekt. Jongens en meisjes in kelnerkleding lopen af en aan. Er branden kaar sen en ergens vandaan klinkt zacht achter grondmuziek. Ik waan me in het restaurant van een luxe hotel. Het menu belooft, in foutloos Frans, zeven gangen. En toch zit ik samen met ad- junct-directeur C. J. Stolk in één van de prak- tijklokalen van de Alge mene Technische School (ATS) Haarlem aan de Verspronckweg. Samen met veertig, voorname lijk bejaarde, bewoners van de buurten in de om geving van de school staan we op het punt een praktijkles bij te wonen van een van de klassen van de horeca-opleiding. Vierentwintig jongens en meisjes zijn al de hele morgen bezig geweest met de voorbereidingen Tevens komt er een soort houten brug van één meter twintig hoog, waarop hou ten huisjes staan. De brug is onder meer bereikbaar via een klimnet en een lad der. Naast het speelterrein komt een trapveldje. Ook dat krijgt een omheining. Bert Bruijn (PvdA), Han Overbeek (CDA), Lex IJske (WD) en Pieter Eibers konden zich evenals tenslotte Bregman en Adelaar verenigen met de gedachte dat een krediet van een ton beschikbaar zou worden gesteld voor enig onderzoek. De helft van dat bedrag is al gebruikt voor onderzoeken door LGM en het Houtinstituut. Wethouder Mensink had de nota verder gelezen dan Adelaar. Aan het slot van het ambtelijk verhaal stond ook nog een aantal zinnetjes van hoofd Harry Kamphuis van de afdeling. Hij schrijft dat de afde- De PSP/PPR-woordvoerder concludeerde uit die twee woorden dat derhalve sloop van de woningen door de stadhuisafdeling wordt voorgestaan. sen van de horeca-afde- ling dagelijks lunches. Het zou natuurlijk dood zonde zijn, wanneer dit voedsel werd wegge gooid. Bovendien is het, legde de heer Stolk me uit, van be lang dat de leerlingen met mensen leren omgaan. Om die reden ontvangt de school iedere dag circa veertig vaste „eetslachtof- fers”, op wie de maaltij den kunnen worden uit geprobeerd en voor wie de leerlingen hun serveer- kunst ten toon kunnen spreiden. De gasten beta len de kostprijs van de lunches. Voor een paar gulden krijgen ze, zo kon ik met eigen tong consta teren, uitstekend te eten. Grote fouten maakten de leerlingen gisteren niet. Er viel een glas, een soep kom werd verkeerd om neergezet, een kurk wilde De verkoop is volgens mevrouw P. Mak- kelie van de gelijknamige firma al behoor lijk op gang gekomen. Haar man en zoon hebben de afgelopen weken zelf de bomen uit eigen bos gekapt en gerooid in Luxem burg, waar exemplaren van tachtig centi- en spruitjes. Een menu, waarvoor een sterrenres taurant zich niet zou hoe ven schamen, dunkt me. Voor Ook levering Zijlweg 286, Haarlem. Tel.. 023-313289 gaan het een hout. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Met schepen en circa dertig vrachtwagens zijn de afgelopen dagen weer tienduizenden kerstbomen Haarlem binnengebracht. Ze zijn afkomstig uit Scandinavië, Duitsland en de Benelux. Ondanks de steeds mooiere kunstbomen blijft de vraag naar echte sparren groot, aldus de handelaren. De meesten verwachten hetzelfde aantal bomen te verkopen als vorig jaar; de economische recessie heeft er nauwelijks invloed op. Opmerke lijk is wel dat over het algemeen meer vraag bestaat naar levende sparren met kluit, die na de feestdagen in de tuin geplant kunnenworden. Wie deze bomen goed behandelt, kan ze volgend jaar zo weer in de kamer zetten. De eerste indruk van de Haarlemse ondernemers is dat het publiek kleinere exemplaren koopt dan vorig jaar. Door de bank genomen zijn de kerstbomen niet duurder geworden. Een enkele handelaar zei de sparren voor een hogere prijs te moeten verkopen als gevolg van gestegen transportkosten of betere kwaliteit. v biedt MA en 5. Tel. >3826, medio eerste rdekte <T. Er stand- n. Tel. 17.00 ié door Hans Invernizzi De heer Stolk prijst zich gelukkig, dat leerlingen die de horeca-opleiding gevolgd hebben, door gaans een baan kunnen vinden. Jongens en meis jes die belangstelling voor de opleiding hebben, kun nen zich op 13 maart vol gend jaar laten informe ren. De ATS houdt dan een open dag. Wie zin heeft zich als „eetslacht- offer” aan te bieden, kan contact opnemen met ad- junct-directeur Stolk. Het telefoonnummer van de school is 023-261496. U moet wel bereid zijn het hele cursus-seizoen te ko men eten en niet boos worden, wanneer er per ongeluk soep of jus op uw pak of jurk wordt ge morst ;ezien noj moet in dt sna ieuw< elegd. 5n. vooi reinij Vele reren, izicht te ver i ook delen zelfs Fok in de rdoor ippen Maar ippen onin- tudet 15 en >r elk van MMB, ijl er inten, i aan- diep- s van meter tot zes meter vandaan komen. De kleinste sparren gaan voor zeven gulden de deur uit en de grootste bomen moeten vijfenzeventig tot honderd gulden opbren gen. „We verkopen ontzettend veel spar ren met kluit en die zijn er al vanaf tien gulden. De overlevingskansen zijn best groot, als je maar niet de piek er van afsnijdt, wat sommige mensen wel doen.” Het grote voordeel van bomen met wor tels is dat de naalden niet uitvallen, ver duidelijkt mevrouw Makkelie. Gezaagde bomen kun je het beste in een standaard met water zetten, maar dan wel eerst een stuk van de stam afzagen, aldus de heer K. Witkamp van tuincentrum Primavera. Hier vormt momenteel de helft van de verkoop bomen met kluit. „Vijf jaar gele den werden alleen nog maar gezaagde sparren verkocht.” De bomen komen uit Drente. ling nog niet toegekomen was aan een inhoudelijke beoordeling van het LGM-rapport. „Ze zeggen het toch maar”, of woorden van gelijke strekking bezigde de radicaal, „en dat vind ik nogal wat.” Adelaar krijgt donderdag de kans om toelichting te vragen op de uitspraken van afdeling „7” van het stadhuis. De kosten van het aan leggen van de speelvoor- zieningen zijn begroot op 321.000 gulden en worden gedekt door een subsidie in het kader van de Interim Saldo Regeling (ISR) voor stadsvernieuwing. Hoewel de feitelijke beschikking van het rijk, dat deze subsi dies verstrekt, nog niet bij de gemeente binnen is, is de gemeente toch al aan de slag gegaan. Er wordt op het ogenblik naar een aan nemer gezocht, die het kar wei wil uitvoeren. Monde linge toestemming is er wél van Den Haag. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Federatie van Winkelcentra in Haarlem heeft de koopavonden voor Kerstmis vastge steld. De zaken zullen geopend zijn tot negen uur op donderdag 18, vrij dag 19, maandag 22 en dinsdag 23 december. Op woensdag 24 decem ber gaan de winkels om vijf uur dicht. Ruim drie miljoen gulden kost die nieuwbouw aan de Anthoniestraat. De gemeente heeft iets meer dan een half miljoen opzij gelegd, voor het geval de rijksoverheid minder dan het begrote be drag uitkeert. In het ongunstigste geval wordt dat bedrag verdubbeld. Dan betaalt het Rijk namelijk geen vergoeding voor de crèche die ongeveer drie ton kost en voor de sloop van het bestaande ge bouw, geraamd op ongeveer drieënhalve ton. VVD’er Lex IJske het weten eerst nog eens in de fractie te willen praten over deze onzekerheden, alvorens definitief te besluiten. Hij het, als enige, „voorbehoud” aantekenen. Bert Bruijn (PvdA) verklaarde dat dit „een van de laatste keren was, dat we dit kunnen doen”. En daarbij had hij ’tover overschrijden van de rijksnormen in geld uitgedrukt voor nieuwbouw van schoolgebouwen. Geen vreemd geluid, als bekend is dat Haarlem uit eigen porte monnee jaarlijks ruim zestien miljoen gul den op de onderwijsbegroting moet bij leggen. De horeca-opleiding aan de ATS is de enige van dit type in Haarlem en wijde omgeving. Ruim twee honderd jongens en meis jes leren op de school de fijne kneepjes van het vak kok, leren er kelneren of specialiseren zich in het bakken van brood en banket. De school be schikt over keukens, bak- van de lunch. Het is vrij dagmiddag, twaalf uur, als ons aperitiefje op ta fel komt. Om half vijf neem ik, voldaan, af scheid van de heer Stolk en mijn andere tafelge noot, de heer Janknegt. In de tussenliggende pe riode hebben de leerlin gen zich uitgesloofd om het ons en de andere eters naar de zin te maken. Wat mij betreft zijn ze daar in geslaagd. kerijen en een, volgens de heer Stolk voor Neder land uniek, prakticum. In dit prakticum kunnen processen, die het voedsel bij de bereiding onder gaan, bestudeerd worden. Daarnaast krijgen de leerlingen theorielessen over voeding en waren kennis, ze maken kennis met dranken, met name wijnen, leren hoe keuken- installaties werken en hoe je een menukaart tekent. Ook passen Nederlands, Engels, Frans en maat schappijleer in het lespro gramma. Het diploma wordt gehaald na vier jaar dagonderwijs; leer lingen die dat wensen kunnen nog een extra jaar op school blijven. Gisteren verzorgden leer lingen uit deze vijfde leer gang de feestelijke maal tijd, waarmee het jaar 1980 werd afgesloten. Het hele jaar door bereiden de derde en vierde klas- De invulling van het vervolgonderzoek komt in de commissie openbare werken nader ter sprake. Demo craat Bregman wilde nog wel kwijt dat hij liever éérst over de inhoud van zo’n onderzoek had gediscussi eerd in de daartoe bevoegde commissie. „Dat was ook naar de buurt toe tactvoller geweest”, zei hij. De wethouder verweerde zich met de opmerking dat dén nog eens weken verloren zouden zijn gegaan voordat de raadscommissie financiën haar oordeel over de kredietverlening had kunnen geven. En tijd speelt een belangrijke rol bij het verzakkingsprobleem in de Oude Amsterdamsebuurt. Huizen aan de Vooruit- gangstraat zijn daar in een jaar tijds meer dan twee centimeter weggezakt. Voor de president van de Haarlemse rechtbank dient aanstaande maandag om half tien een kort geding, aangespannen door de stichting Woningbe- houd Amsterdamsebuurt. Die stichting, belangenbe hartiger van bewoners van bedreigde huizen, wil dat woningbouwvereniging St. Bavo, aannemer Vink en Veenman en architect het Centrum voor Sociale Woningbouw wachten met heiwerk voor 28 woningen aan de Heerensingel, totdat onderzocht is welke invloed het heien heeft op de toestand van woningen in de buurt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Rugby Football Club Haarlem krijgt gemeentesubsidie voor de aanleg van lichtmasten bij een trainings veld. Dat vindt een meerderheid in de raadscommissie financiën goed. Alleen CDA’er Han Overbeek, die de aanvraag „op zichzelf een sympathieke zaak” acht, wil eerst in de gemeenteraad over de subsidieverlening praten. Overbeek heeft namelijk moeite met de aanwending van de stelpost „kapitaalsuit gaven ten behoeven van kleed- en clubge bouwen” om de lichtmasten te financie ren. Die post is door het college van B. en W. ingezet, mede omdat de RFC Haarlem met eigen middelen in de bijna failliete boedel van de kantine op het Van der Aart sportpark is gesprongen. Zou deze kanti ne daadwerkelijk over de kop zijn gegaan, dan had de gemeente voor meer centen moeten bloeden. Die overweging gaf ook gistermiddag in de vergadering van de raadscommissie financiën de besluitvor ming een duw in de voor de RFC goede richting. Witkamp heeft de indruk dat zijn colle ga’s dit jaar toch wat voorzichtiger inge kocht hebben. Om zeker te zijn van een kerstboom kun je er ook een reserveren, vertelde mevrouw Makkelie. „Dat doen verschillende klanten en dan komen ze hem vlak voor Kerstmis ophalen. Als de bomen dan schaars worden, grijp je er in ieder geval niet naast.” Tuinder Gartjan Beunder verwacht evenals ae anaere nan- delaren dat eind volgende week de piek in de verkoop aan particulieren zal ontstaan. Hij houdt het bij Nederlandse bomen tot zes meter lengte. Tot nu toe bleken de kopers kleinere exemplaren uit te zoeken dan vorig jaar. Kerken, bejaardentehui zen, winkels en bedrijven hebben zich inmiddels bij hem verzekerd van een gro te spar. Uitgaande van een gelijkblijvende afzet, waar de meeste kwekers en handelaren op gokken, betekent dit dat de komende weken in zo’n veertigduizend Haarlemse huiskamers geurende kerstbomen staan. Begin januari kan de jeugd er weer in vele buurten brandstapels mee maken. De bo men met kluit ontkomen aan de vlammen. Of ze de volgende kerstdagen halen is echter de vraag. Beunder geeft deze coni feren wel een overlevingskans, mits ze niet direct van de kamer de buitenlucht ingaan, waar een dertig graden lagere temperatuur heerst. „Dat veroorzaakt „longontsteking” bij de sparren,” aldus de kweker. „Ze moeten geleidelijk aan de kou wennen en dan is er een grote kans dat volgend jaar dezelfde boom weer in huis pronkt. De heer J. Verdonschot van tuincen trum Myriantha adviseerde bovendien de kerstbomen met wortels niet langer dan een week binnen te houden en ze voortdu rend water te geven om verdrogen te voorkomen. Overigens mogen gezaagde bomen, evenmin als sparren met kluit, onmiddellijk van buiten naar de warme kamer gebracht worden. Dit om uitvallen van de naalden te voorkomen. „Eerst een paar dagen in de schuur of het berghok zetten,” beveelt Beunder aan. Als vuistregel voor de prijzen van kerst bomen bleek ongeveer een tientje per me ter voor gekapte en vijftien gulden per meter voor bomen met wortels te gelden. Nauwelijks duurder dan vorig jaar, verze kerden verschillende Haarlemse handela ren die ook dezelfde inkoopprijzen betaal den. In sommige gevallen, bijvoorbeeld wanneer de sparren van ver aangevoerd moesten worden, gingen dit jaar de trans portkosten een belangrijker rol spelen. De levende geurende kerstboom blijft toch erg goedkoop meent Beunder, als je be denkt dat de meestgevraagde sparren van één meter lengte zes jaar geleden al wer den geplant! De opmering van Jan Adelaar schoot wethouder Wim Mensink van financiën in het verkeerde keelgat. „Een onplezierige suggestie”, noemde Mensink die opmerking. Later omschreef hij ’m als een „uiterst goedkope reactie”. Adelaar had in de stukken een door ambtenaren opgeschreven zinnetje ontdekt, waaraan hij zijn conclusie ontleende. „Herstellen van scheefstand verdient geen aanbeveling”, hadden ambtenaren van de stadhuisafdeling openbare wer ken uit een rapport van Grondmechanica overgeno men. Die scheefstand slaat op huizen aan de Romo- lenstraat en aan de Vooruitgangstraat die ernstig verzakken. Achter de aangehaalde zin staat in de ambtelijke nota tussen haakjes: „Geen renovatie”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ondanks „pessimisme” bij wethouder Wim Mensink over rijks- vergoeding voor sloopkosten en voor de bouw van een crèche, keurde gistermid dag de raadscommissie financiën de be groting voor nieuwbouwplannen voor de Veronicascholen goed. Bij de financiële specialisten van PSP/PPR en D’66, Jan Adelaar en Jaap Bregman, openbaarde zich gisteren enige irritatie over de handelwijze van het college in de kwestie van de verzakkende huizen in bovengenoemde buurt. „Ik heb de indruk”, zei Ade laar zelfs, „dat hier krachten werken die slopen van de bedreigde woningen de beste oplossing vinden”. Jaap Bregman was vooral teleurgesteld omdat er volgens hem te weinig overleg had plaatsgehad tus sen gemeentebestuur en wijkbevolking. Ton voor onderzoek verzakkingsprobleem Achter de schermen wordt voorzichtig een garni gedrappeerd rond de hazenruggen. In de keuken heerst discipline en wordt de grootste aandacht besteed aan hygiënisch werken. Met vaardige hand worden de in witte wi/n gepocneerde tongtllets met zalmvulling uitgeserveerd. In de koeler rust een Moezelwijn. niet uit een fles, kortom, kleinigheden in mijn ogen. Achtereenvolgend ver schenen, behalve prima witte en rode wijn, op ta fel: een cocktail van gar nalen en grapefruit, waarop een romige saus met cognac en sherry, een heldere ossestaartsoep, een bordje gepocheerde tarbot met saus van kreeft en aardappelpurée en worteltjes, een koel „tussendoortje”, een ijs- drank met champagne, gebraden wilde eend met een saus van Grand Mar nier en sinaasappels en een wildsaus, gegarneerd met fijne compöte en amandel-aardappeUjes, ijstaart en koffie. En dat was dan één van de twee menu’s. De heren Stolk en Janknegt deden zich te goed aan rauwe ham met meloen, wildbouillon, tongfilet met zalmvulling, gebraden hazerug met kastanjes, sterappeltjes Ze zijn er weer de kerstbomen in vele maten en soorten. Bij tuincentra, in winkels en op straathoeken proberen de handelaren ze aan de man en de vrouw te brengen. En dat lukt aardig. Een collegebesluit vorig jaar maakte een einde aan de al lang slepende ruzie tussen bewoners en Het Bolwerk. Het Bolwerk wil de een gesloten speeltuin omdat anders het spelaan- bod minder zou zijn. Er komen nu inderdaad geen bewegende speeltoestellen zoals schommels. Een zandbak komt er echter wél. Om te voorkomen dat honden de zandbak vervui len wordt het speelterrein voorzien van een omhei ning. Speciale klaphekjes moeten voorkomen dat los lopende honden op het ter rein komen. Het speelterrein komt iets dieper te liggen dan de rest van de omgeving en wordt aan de buitenzijden beplant. Die beplanting moet het hek overwoekeren. Op speelterrein komt klimpiramide van onze stadsred actie) HAARLEM. Het college van B. en W. heeft deze week beslo ten in februari van het volgend jaar te begin nen met de aanleg van een openbare speelgele- genheid aan het Wilson plein. Tevens worden de omliggende straten geherprofileerd en ko men er groenvoorzie ningen. De overkoepelende speeltuinorganisatie Het Bolwerk (voorheen de Stichting Haarlemse Orga nisatie voor Recreatie, SHOR), die zich altijd heeft verzet tegen een der gelijke open speeltuin, zal met de speelgelegenheid geen bemoeienis meer heb ben. De open speelgelegen heid is de wens van de be woners in de buurt. (ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5