Nic. Beetsschool komt toch bij Sportparklaan Aftrekbare boetes voor werkgevers met illegale buitenlanders in dienst Aktie gehandicapten f voor eigen plaats in wijkcentrum 7 Stekkie 99 I WAVA Dr. Luyken stapt Kroon verwerpt bezwaren van bewonerscomité op bij bureau milieubeheer Bodaanhuis moet door fraude grond verkopen VAKIIAiU 79 99 79 199 199 139 119 149 J99| 219 179 99 199 1991 329 EVE ADAM STARS. 13'. 1980 DINSDAG 16 DECEMBER 12 r- en Grote Houtstraat 146/Haarlem rm iw FILMOPNAME BASKETBAL uit .s. De heldere kaarslamp geeft zijn mooiste effect in een wandarmatuur of een kroonluchter. En zo heeft Philips de juiste gloeilamp voor elke lamp. PHILIPS (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het hoofd van het Haarlemse bureau miliëube- heer, dr. B. F. J. Luyken, legt per (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. „Neemt de gemeenteraad van Zandvoort volgen de week het besluit dat er in het nieuw te bouwen wijkcentrum ’t Stekkie geen ruimte moet worden gereserveerd voor een activiteiten centrum ten behoeve van gehandicapten, dan is dat zeer kortzichtig. Het gemeentebestuur houdt dan namelijk geen rekening met een in verandering zijnde wetgeving en gaat bovendien voorbij aan de wens tot integratie van gehandicapten.” Dat zegt Gerard Cornelissen, werkzaam bij de Stichting Nederlandse Gehandicaptenraad en tevens lid van de initiatiefgroep die zich al geruime tijd inzet voor zo’n gecombineerd centrum in Zandvoort-Noord. 1 januari zijn funcite neer. Hij vertrekt naar de Rijksuniversiteit van Groningen, waar hij de lei ding krijgt over een groep milieu kundige onderzoekers. (Van een onzer verslaggevers) BENTVELD. Als gevolg van de vorig jaar gepleegde fraude is het bestuur van het A. G. Bodaanhuis in Bentveld ge noodzaakt een stuk grond bij het bejaardenhuis te gaan ver kopen. Het gaat om een perceel van 1500 vierkante meter, waar op één of twee woningen ge bouwd zouden kunnen worden. Het gemeentebestuur van Zand voort is nu gevraagd die woning bouw door een wijziging van het bestemmingsplan mogelijk te maken. Modieuze leren pantalons f195.- f250.- f395.- Grote sortering cocktail- en avondkleding onder meer van Fong Leng. Veiling TOEGANG GRATIS Int. BASKETBALL TOERNOOI 26-27-28 december 1980 DIJKSTRA-SPORT l elektrotechniek b.v. erk. inst. Onderhoud - Reparatie - Verbouw) REGIO •i:via/dam sik )i:s THEY ARE THE BEST! EVI'r’/DAM SHOES (ADVERTENTIES) Het bijna twintig jaar oude gebouw van 't Stekkie, dat dringend aan vervanging toe is. 9 (ADVERTENTIES) PHHIPS M C..-A aJ Basta i (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De nieuwbouw van de Nicolaas Beetsschool zal kunnen geschieden op de plek die het Heemsteedse gemeentebestuur voor ogen staat. Dat is het gevolg van de goedkeuring die de Kroon een dezer dagen heeft gegeven aan het bestemmingsplan Scholen Sportparklaan, dat vier jaar geleden door de gemeenteraad is aanvaard. Een bewonerscomité heeft jarenlang strijd geleverd tegen de voorgenomen vestiging van het pand dat geconstrueerd zal worden achter de tuinen van een aantal woningen aan de Sportparklaan tussen Glipperdreef en Meer en Boslaan. De Kroon heeft de bezwaren van de betrokkenen echter terzijde geschoven. Een EF dop- ene kant strafbaar is, maar daarnaast het arbeidscontract wel keurig netjes moet opzeggen en dat pas kan doen als hij een ontslagvergunning van het arbeidsbureau heeft. Hij was van mening dat de kassenbou- wer zich mocht beroepen op overmacht. De politierechter dacht er anders over. De wet was te verwachten en bovendien dui delijk genoeg (vond mr. Matthijsse. De besturen van ’t Stekkie en Nieuw Unicum deden dat al eerder en kwamen tot de conclusie, dat een gecombinéerd nieuw centrum enkele pdsitieve kanten heeft. De tamelijk geïsoleerd wonende mensen uit Nieuw Unicum krijgen de kans wat meer contacten te leggen en in financieel opzicht is er ook een lichtpunt. Doordat namelijk behalve de buurtbewo ners ook gehandicapten van Nieuw Uni cum van zo’n nieuw centrum gebruik zul len maken, kan via de Algemene Wet Bijzonder Ziektekosten (AWBZ) een ge deeltelijke vergoeding van de bouw- en exploitatiekosten worden verwacht, aldus de beide besturen. Het bijna twintig jaar oude noodge bouw waar ’t Stekkie in gehuisvest is, staat op instorten en is dringend aan ver vanging toe. De gemeenteraad van Zand- voort heeft daarom vorig jaar al besloten voorrang te verlenen aan de nieuwbouw, maar dóór geldgebrek zal dat er ook het komend jaar niet van komen. Tijd genoeg dus om nog eens na te gaan welke moge lijkheden er-zijn om de gehandicapten en bezoekers van het buurthuis in eenzelfde gebouw te ontvangen. Op deze plek achter de Sport parklaan in Heemstede zal de nieuwe Nico laas Beets school worden gebouwd. automobielen te stallen. Bovendien heeft het gemeentebestuur verzekerd, aldus de uitspraak, dat bij de te bouwen sporthal een aantal parkeerplaatsen zal worden aangelegd. Het verkrijgen van die status is volgens hem nog slechts een kwestie van tijd en Cornelissen vindt het dan ook van kort zichtigheid getuigen als de raad nu zou besluiten het activiteitencentrum niet in 't Stekkie op te nemen, omdat de bewoners van Nieuw Unicum er toch niet zouden mogen komen. „Zegt de raad volgende week nee, dan gaat er een unieke kans tot integratie van de gehandicapten verlo ren”, aldus Cornelissen. Nieuw-Unicum zelf wordt ook al door de AWBZ gefinancierd. waarmee de regeling al is 'ieuw Unicum is samen met Vorig jaar oktober kwam aan het licht dat een administrateur in de zes voor gaande jaren het Bodaanhuis voor ruim zes ton had opgelicht. Bij zijn aanhou ding bleek van dat bedrag niets' meer ?n met ling „Nieuw Unicum was tot voor kort offici eel enkel omschreven als verpleeghuis. Nu heet het een verpleeghuis met woon bestemming verruimd. Ni centra als bijvoorbeeld Het Dorp in Arn hem bezig om als grote woonvorm een speciale status te krijgen. Gebeurt dat inderdaad, waar ik vast van overtuigd ben, dan zullen de bewoners voor sociaal- culturele activiteiten ook van een tweede AWBZ-erkende voorziening gebruik mo gen maken”, aldus Cornelissen. LINGERIE Winkelcentrum Cronjé 52 Hlem Tel. 252329 De mededeling van CRM dat óp korte of zelfs middellange termijn niet verwacht hoeft te worden dat de uitsluiting van bewoners van Nieuw Unicum wordt opge heven, is volgens Cornelissen van niet zo groot belang. „Nieuw Unicum valt onder verantwoordelijkheid van het ministerie van volksgezondheid en het is een beleids zaak van dat ministerie om wel verande ring in de status aan te brengen”, aldus Cornelissen. In het Koninklijk Besluit wordt wel er kend dat de omwonenden vermoedelijk enige overlast zullen ondervinden als ge volg van de vestiging van de school in hun nabijheid, reden voor een streep door de bouwplannen kan dat echter niet zijn. In de overwegingen wijst de Kroon onder meer op het feit dat een alternatieve bouwplaats in het bestemmingsplan Mer- lehoven geen reëel alternatief is. Deze lokatie zou te excentrisch zijn gelegen ten opzichte van het verzorgingsgebied van de school. A De Nicolaas Beetsschool is al jaren toe In de commissievergadering financiën en maatschappelijk welzijn, begin deze maand, adviseerde het college de raad dan ook om een geïntegreerd wijkcen- trurri ’t Stekkie af te wijzen en alle aan dacht te richten op de nieuwbouw van alleen een wijkcentrum. WD, D’66 en Inspraak Nu lieten op die vergadering al weten het met B. en W. eens te zijn. Alleen PvdA en CDA vroegen nog bedenktijd, maar zullen tijdens de raadsvergadering van volgende week toch moeten beslissen. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Werving via het arbeidsbureau is een „wassen neus”, zei gisteren de Aalsmeerse advocaat mr. R. Gerritsen voor de Haarlemse econo mische politierechter. „In negen van de tien gevallen komen er mensen die alleen een handtekening voor het uitkeringsbriefje willen hebben”. Begin vorige maand besloot het ge meentebestuur zelf zich eens gedegen te laten voorlichten door enkele medewer kers van CRM. Tijdens dat gesprek kwam echter ook een ander punt naar voren, dat een geïntegreerd centrum in Zandvoort- Noord tot wat droeviger toekomstmuziek maakte. Met die beperking hebben B. en W. geen zin om nog verder te streven naar een nieuw wijkcentrum, waar een aparte ruimte is bestemd voor activiteiten ten behoeve van gehandicapten. Integratie van het grootste deel van de in Zandvoort woonachtige gehandicapten blijft dan na melijk onmogelijk. Door de uitsluiting van de bewoners van Nieuw Unicum is en volgens het college feitelijk sprake van een regionale in plaats van een plaatselij ke voorziening. En met regionale voorzie ningen als het Wim Mensinkhuis, het Huis in de Duinen en de Clarakliniek binnen de gemeentegrenzen vinden B. en W. het wel welletjes. aan nieuwbouw ter grootte van negen lokalen. De huidige vestingsplaats aan de Bosboom Toussaintlaan biedt daarvoor onvoldoende mogelijkheden. Bovendien is het in het kader van de integratie van kleuter- en basisonderwijs beter dat de school de voorgenomen bouwplek gaat bezetten. Kleuterschool De Vijverhof waarmee nu wordt samengewerkt, is daar vlak in de buurt. Een initiatiefgroep onder leiding van Gerard Cornelissen toog ruim een jaar geleden aan het werk om zo’n geïnte greerd centrum ook daadwerkelijk van de grond te krijgen. Als werknemer bij de Gehandicaptenraad en daarvóór verbon-, den aan Nieuw Unicum, was hij in staat de mogelijk rijzende problemen te overzien. Allereerst werd bij het Zand- voortse gemeentebestuur om steun ge vraagd, maar daar al ontstond de eerste moeilijkheid. Op het raadhuis was men er namelijk helemaal niet zo van overtuigd dat een AWBZ-bijdrage mogelijk was. Voor zijn cliënt, een Aalsmeerse kassen- bouwer, was het vorig jaar „absoluut on mogelijk” om vacatures op te vullen met Nederlanders of legale buitenlanders. De kassenbouwer had bij een inval in februa ri van dit jaar nog tien illegale buitenlan ders in dienst. Op grond van de zoge naamde „1 novemberwet” uit ’79 kwam hem dat te staan op een boete van 7500 gulden. Dat was ook de eis van officier van justitie mr. J. van der Bruggen, die volgens een landelijke afspraak 750 gul den per illegale werknemer vroeg. Tegen werkgevers, die buitenlanders niet alleen illegaal in dienst hebben maar ze ook nog zwart betalen, worden hogere straffen geëist. De boetes, zo zei politierechter mr. J. Matthijsse, zijn wel aftrekbaar voor de belasting. Uit de krant had de kassenbouwer in dertijd vernomen dat de 1 novemberwet in aantocht was. De advertentie van het rijk, waarin onder meer stond dat werkge vers die na 1 november ’79 illegale buiten landers in dienst hadden strafbaar waren, had hem doen besluiten om in actie te komen. Wat hem daarna door allerlei in stanties was verteld had hem, aldus zijn raadsman, het idee gegeven dat het alle maal wel zo’n vaart niet zou lopen. Zo zou hij met de burgerheester van Aalsmeer de afspraak hebben gemaakt om de illegale buitenlanders uit Marokko en Egypte uit gesmeerd over een periode „af te voeren”, „dat mag dan wel zo zijn”, reageerde politierechter mr. Matthijsse, „maar de uitvoering van die wet is nou eenmaal niet de taak van de burgemeester.” Uit de „soepele” houding van het arbeidsbureau, waar de kassenbouwer had aangeklopt voor arbeidsvergunningen, had hij afge leid dat het allemaal „heel eenvoudig” zou gaan met de werknemers die hij illegaal in dienst had. „De 1 novemberwet is als een valbijl geweest,” meende raadsman mr. Gerrit sen. Het had volgens hem ontbroken aan een overgangsregeling voor de maatrege len. Pas later is onder „terecht grote druk” de regeling ^verzacht”. Maar eerst kregen de werkgevers te maken met overheidsinstanties die „absoluut niet wisten” hoe ze de wet moesten uitvoeren. „Er is te onvoorzichtig gehandeld”, aldus mr. Gerritsen. Daardoor zouden de werk gevers „aan wie de zwartepiet in eerste instantie was toegespeeld”) en de werkne mers „tegen de muur zijn gezet”. Hij vond het tegenstrijdig, dat de werkgevers met illegale buitenlanders in dienst, aan de ovèr, omdat alles was vergokt in het casino. Het bestuur van het bejaardenhui^, heeft geprobeerd de schade te verhalen op het accountantsbureau en de bank waarmee zakenwerden gedaan, maar dat is slechts ten dele gelukt. Drie ton heeft het Bodaanhuis aan schadevergoe ding ontvangen, zodat er nog een finaiv cieel gat van drie ton overblijft. Dat wil het Bodaanhuis nu dichten door ver^~ koop van het stuk grond aan de Bramen laan in Bentveld. De Kroon stipt verder aan, dat de school zo ver mogelijk van de bestaande achter tuinen vandaan zal worden neergezet. Bo- De Aalsmeerse bloemenveiling werd voor de veertien illegale werknemers die zij in dienst had volgens de eis van de officier veroordeeld tot een boete van 10.500 gulden. Ook zij zou in het verleden de „grootste moeite” hebben gehad om aan personeel te komen. Dat was volgens raadsman mr. J. Verlooy ondermeer te wijten aan de slechte bereikbaarheid van de veiling en de grote woningnood in de omgeving. Het vroege tijdstip van half zeven waarop de veiling begint te draaien zou volgens mr. Verlooy de animo om te komen werken alleen nog minder hebben gemaakt. Een topman van de veiling zei dat er na een grootscheepse landelijke advertentiecampagne nu weer voldoende personeel is. Ook de veiling beriep zich op „toezeg gingen” door de overheid na de fatale datum van 1 november ’79. Zo zou er in een gesprek tussen de vakorganisaties en het ministerie van sociale zaken gezegd zijn dat er in eerste instantie alleen werk gevers die de illegalen zwart betalen ge pakt zouden worden. „Die afspraak is nooit gemaakt’ aldus officier mr. Van der Bruggen. Ook een circulaire van de Stich ting Welzijn Buitenlanders had volgens raadsman mr. Verlooy de teneur van: het loopt wel z’n vaart Een vleeswarenfabriek uit Zaandijk had op het moment dat de politie een inval deed drie illegale buitenlanders op de loonlijst staan. Twee Egyptenaren hebben inmiddels te horen gekregen dat ze in Nederland mogen blijven, omdat ze met Nederlandse vrouwen zijn getrouwd. De werkgever had het tweetal in de stellige verwachting dat ze om die reden mochten blijven dan ook niet per 1 november van het vorig jaar „weggedaan” zoals een van de firmanten het uitdrukte. De fabriek werd conform de eis van de officier ver oordeeld tot een boete van driemaal 750 gulden. Gerard Cornelissen zegt erg teleurge steld te zijn over de opstelling van B. en W. en een deel van de raadsleden. De bepa ling in de wet dat bewoners van Nieuw Unicum niet aan twee AWBZ-erkende voorzieningen mogen deelnemen, zal vol gens hem namelijk over twee ja'ar al niet meer opgaan. BEIJNESHAL STATIONSPLEIN Filmopname voor het maken van T.V i reklamespot ,,Eve Adam shoes” HEDENAVOND 16 DECEMBER, tussen 21.00-22.30 uur. Voorverkoop: Gen. Cronjéstraat 101 Haarlem-N Tel. 023-253381 venfiien komt er door middel van groen voorzieningen een afscheiding in visuele zin. Dat parkeerruimte verloren zal gaan, wordt niet bestreden, maar in de nabije omgeving is voldoende mogelijkheid de Zijn vertrek bij het bureau milieube- heer, na er tien jaar gewerkt te hebben, heeft volgens eigen zeggen slechts zijde- lings te maken met de overgang van het bureau naar het gewest Kennemerland. j Luyken spuide hierop onlangs forse kri tiek, omdat hij het bureau daarmee ziet degraderen tot een klein radertje in eejï log ambtelijk apparaat. Hijzelf'heeft altijd gepleit voor een onafhankelijk bureau mi- t lieubeheer. Opvolger van de heer Luyken wordt ir. M. Boterman, die tot nu toe waarnemend hoofd is geweest van het bureau. Hij zal per 1 januari in dienst treden van het gewest Kennemerland. „We hebben toen een jaar de tijd gekre gen om aan te tonen dat het wel haalbaar was”, vertelt Cornelissen. „Gebleken is dat het ministerie van CRM volledig ach ter de integratiegedachte staat en dat een activiteitencentrum voor lichamelijk ge handicapten in het gebied Zuid-Kenne- merland is opgenomen in het landelijk plan voor de jaren 1982-1983”. Tenslotte kwam ook boven tafel dat het rijk tot financiële steun bereid is, maar dat deze zich uitdrukkelijk zal beperken tot het gedeelte activiteitencentrum van een nieuw Stekkie. De aanwijzing van Zandvoort als plaats voor een dergelijk centrum, zal door CRM namelijk alleen geschieden als aange toond kan worden dat tenminste 32 ge handicapten continu van dit centrum ge bruik zullen maken. De bewoners van Nieuw Unicum mogen bij dat aantal niet worden meegeteld, omdat-zij volgens de wet geen gebruik mogen maken van een tweede AWBZ-erkende voorziening. lil KORTSLUITING III Tei-263262 I I MIJ Delftiaan 85 Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 13