OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT van 1656 Muziek bij de kerstboom In nieuw voorstel kabinet CONSDWT LAMP BKR voorlopig onaangetast Gekaapt toestel uit Colombia in nijman lichtrcklamc Het Schuimrubberhuis R I 28 Iran aan VS Olieprijs tien procent omhoog Panama geland Snel antwoord i r Schap: slagers op 27 december dicht VANDAAG At Vakantie in eigen land neemt toe HAARLEM l OPEC-vergadering Bali voorbij z van kiminenaede exclusieve heren-en damesmode v.d. Geest agenda pagina 6 Geluidshinder En verder weersverwachting het woord is aan... r Regen Kunstijsbaan Wiidbcibj to - 24 DINSDAG 16 DECEMBER 1980 (ADVERTENTIE) 95ste jaargang no. 136 7 I I Mannenkleder Winkelcentrum Schalkwijk John Laffin: I mode vonden broek jac. 1 ■^OESTENBURCl F HAKKEN- EN SLEUTELBAR GROTE HOUTSTR.108 EN WINKELCENTRUM ksC H A L K Wl Telefoonbeantwoorders SCHOTERWEG 80-82-84 HAARLEM TEL. 251081 GRANDIOZE KOLLEKTIE en CEINTUURS. DE LEERSHOP pagina's (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering wil de maximale bedenktijd voor een vrouw die een abortusingreep wil terugbrengen van vijf tot vier dagen, indien de arts tenminste na zijn maximale bedenk tijd (drie dagen) de vrouw laat weten niet voor abortus te voelen. F Beurs21 Binnen- en buitenland... 2, 3,4 Foto/Film23 Kunst17 Radio en televisie/Strips19 Stad en regio...5,6,7,9,1113 Sport25 Trijfel2 Weerrapporten2 Weg en wiel23 daawA')- «ui*® Ml ‘vil *1*1 van (ADVERTENTIES) KI van het KNMI tot morgenavond: gen cronjëstraaf 96-102 en winkelcentrum schalkwijk-haarlem t MXI. Zie pagina 2. Het aantal hongerstakers in Noord- lerland 'is opnieuw toegenomen. Vanmorgen waren al 42 mensen in Noordierse gevangenissen die wei geren te eten. Allen willen erkenning als politieke gevangene. Zie pagina 3 de Japanse oliemaatschappijen met te rugwerkende kracht tot 1 november de verhoogde olieprijzen moeten betalen. De. nieuwe prijzen zullen mogelijk gelden tot de volgende OPEC-vergadering in Genè ve op 25 mei. De kwestie Irak-Iran is op de conferen- DEN HAAG (ANP). Het bedrijfschap Slagèrsbedrijf heeft alle slagersbedrijven in een brief dringend verzocht, zaterdag 27 december de zaak gesloten te houden, zodat men vier vrije dagen achter elkaar heeft. Partijen bij de slagers-CAO zijn het er volgens het schap over eens, dat dit in het slagersbedrijf evengoed dient te gebeuren als in tal van andere bedrijfstakken. Het is echter niet gelukt een en ander via de CAO of via een verordening van het schap te regelen. groting jaarlijks met drie procent reëel moet groeien. De Kamer vindt dat dit in verband met de economie niet kar Vanacht opklaringen, ook enkele mistbanken en minimumtemperatuur om het vriespunt. Morgen overdag veel bewolking en enige tijd regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 gra den. Vannacht weinig wind, morgen zuidwestenwind, toenemend tot ma tig, aan de kust tot krachtig. Zonder Israel Arabische geweest. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Haarlems Dagblad mode In leer Spekstraat 1 (hoek Grote Houtstraat). Tel. 322187 Gen. Cronjéstr. 141, tel. 270850, Haarlem M.»-' ARNHEM (ANP). Dit jaar is een kleine kwart miljoen Nederlanders meer in eigen land op vakantie geweest dan vorig jaar, toen circa 4,1 miljoen mensen in eigen land bleven. De RE CKON (Organisatie van Recreatie-On- dernemers Nederland) heeft dit meege deeld. De Organisatie voegt eraan toe, dat ondanks deze toename, Nederland in 1980 nog niet „vol” was. Met name de 8 - Wachttijd vrouw bij abortus met dag verminderd (BBK) en téruggekomen op een eerde re maatregel waarbij gemeenten een kwart van de kostén van de regeling voor hun rekening zouden moeten nemen. Volgens de BBK betekende dit dat kleinere gemeenten de regeling niet meer zouden kunnen uitvoeren door gebrek aan geld. Dat zou de bestaans zekerheid van de kunstenaars aantas ten. Nadat acties bij het ministerie van Sociale Zaken, het Mauritshuis en het Haags Gemeentemuseum niets leken te hebben opgeleverd, heeft het minis terie nu laten weten de regeling tot 1 januari 1982 in stand te zullen houden. tie verder niet besproken, zo wordt uit het onverwacht snel aflopen van de vergade ring geconcludeerd. Gisteren was door olieminister Oteiba van de Verenigde Ara bische Emiraten meegedeeld dat een spe ciale commissie zich met die zaak bezig hield Opnieuw verschenen gisteren hoogwerkers in Amsterdam, maar ditmaal voor een vreedza mer doel dan huizen te ontruimen: de kerstboom uit de Noorse stad Trondheim moest op de Dam worden geplaatst en worden opgetuigd. Een andere boom was al twee weken geleden verzonden, maar van het schip waarmee hij werd vervoerd gevallen. Op de voorgrond het Leger des Heils. campings hadden in de zeven weken hoogseizoen nog plaats vpor 400.000 vakantiegangers extra, aldus de RE CKON, die deze cijfers verzamèlde door een enquête onder 400 recreatie- bedrijven. De gemiddelde bezetting op cam pings en dergelijke in de zeven weken hoogseizoen was 80 procent, met een top van een bezetting van ruim 90 procent in de derde week van juli. Het gaat hier om gemiddelden, want in bepaalde delen van het land lag de bezettingsgraad in het hoogseizoen op 73 procent De RECRON noemt in dit verband Friesland/Groningen, Achter- hoek/Twente en Drenthe/Overijssel. Minister De Geus van Defensie wil dat wordt vastgehouden aan de NAVO-afspraak dat de defensiebe- ferd. holzhaus, cronjéstraat 61 en 73 Dit is vanmorgen officieel op Bali be kend gemaakt. Gisteren was al bekend geworden, dat Saoedi-Arabië bereid was de olieprijzen, die behoren tot de laagste onder de OPEC-landen, van 30 naar ’32 dollar per vat (ruim 65 gulden per 159 liter) te verhogen. De overige Golfstaten zouden hun prij zen hebben verhoogd tot 36 dollar per vat. terwijl de Afrikaanse olieproducenten hun prijzen tot 41 dollar zouden hebben laten stijgen. Vooral deze laatste stijging is hoger dart aanvankelijk werd verwacht, omdat gisteren nog werd gesproken van een verhoging van de huidige maximum prijs van 37 dollar naar 40 dollar. Het Japanse ministerie van Handel en Indu strie heeft laten weten dat de regering in Saoedi-Arabië nu al heeft laten weten, dat (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De Beeldende Kun stenaars Regeling (BKR), voor de in standhouding waarvan vorige week acties werden gevoerd door kunste naars, blijft voorlopig onaangetast. De regering is daarmee tegemoet geko men aan de eis van de Beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars (ADVERTENTIES) Ondanks de grote hinder van vliegtuigen voelen veel mensen die rond de luchthaven Schiphol wonen niets voor een gedwongen verhui zing. Het grootste deel van de bewo ners van huizen in het gebied met een geluidsbelasting van meer dan 65 Kosteneenheden zal geen gebruik maken van de mogelijkheid om zich door Schiphol te laten uitkopen. Wel vinden zij dat er een soepelere rege ling moet komen voor de „zittenblij- vers die in de huidige situatie geen kant op kunnen. Zie verder de regiopagina s. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll W erkgelegenheid in defensie De voortdurende aandrang op de rege ring om bij de zo noodzakelijke bezuini gingen op overheidsuitgaven niet altijd de defensie te ontzien, heeft geleid tot het incidenteel nalaten van de in NAVO-ver- band afgesproken jaarlijkse verhoging der defensiekosten van 3 procent. Zeer uitdrukkelijk is daarbij gesteld, dat deze maatregel voor de volgende jaren niet zal kunnen worden gecontinueerd, waarbij zelfs in uitzicht werd gesteld dat de vertra ging in de groei der defensiekosten. zo mogelijk in versneld tempo zou moeten worden ingehaald. Deze situatie heeft nu opnieuw tot een meningsverschil tussen een groot deel der volksvertegenwoordiging en de minister van defensie geleid, omdat de Kamer de gang van zaken in de economie des lands zo onrustbarend'vindt, dat zij de regering wil verplichten de defensie-uitgaven op nieuw zeer zorgvuldig te overwegen en zo mogelijk te beknotten. Intussen is uit di verse berichten gebleken, dat het kabinet zich inspant om méér dan tot dusver ge bruikelijk de defensie-uitgaven in eigen land te besteden en daardoor om te zetten in werkgelegenheid. Er bevindt zich tussen het gezelschap NAVO-landen een aantal zeer belangrijke wapenleveranciers, waarvan de Ver enigde Staten wel de grootste is. Het is geen geheim dat de regering in Washing ton voortdurend druk op kleinere NAVO- partners uitoefent om (ongeacht de bij zonder slechte economische situatie in die landen) hun defensiekosten tot een zo hoog mogelijk niveau op te schroeven. Natuurlijk wordt daarbij steeds de factor „veiligheid” als motief aangevoerd, waar bij een onrustbarende verwijzing naar het Sovjetrussische gevaar moet dienen als stok achter de deur. Zonder dat gevaar te willen ontkennen, zullen de ondergeschik te NAVO-partners langzamerhand waar schijnlijk meer oog krijgen voor de diver siteit in de motieven die voor de defensie ve kostenverhogingen worden aange voerd. Men kan de defensiekosten voor een groot deel zien als een economische factor, omdat zij industrieel bijdragen tot een grotere activiteit, en bovendien tot een gunstiger exportpositie, indien het produ cerende land optreedt als leverancier aan de partners. Er bestaan in Nederland enkele zeer belangrijke industrieën die voor defensie werken en het zou niet ondenkbaar zijn indien andere industrieën een deel van hun produktie-apparaat meer zouden af stemmen op het verwerken van defensie- orders, die nu noodzakelijkerwijs in het buitenland moeten worden geplaatst. Dat proces zou wellicht ook de aanvaarding van de schrikbarend .gegroeide defensie begrotingen kunnen bevorderen, maar het zal een proces zijn dat met veel tact en soms met enige koppigheid zal moeten worden doorgevoerd tegenover de buiten landse partners, van wie enkele deze ont wikkeling met lede ogen zullen aanschou wen. Of er van de kant van die partners door middel van politieke druk tegenwer king zou worden ondervonden, is een vraag die officieel eigenlijk niet eens zou mogen worden gesteld. In ieder geval kan de Kamer proberen met de betrokken ministers te komen tot een wat inventie ver en daardoor voor Nederlandse om standigheden wat gunstiger besteding van de defensiekosten, indien het principe dat werkgelegenheid in defensie-industrieën geen onethische zaak is, van beide kanten nuchter wordt aanvaard. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tijdens de Kerstavondverfcoop geopend tot 21.00 u. Grote Houtstraat 59 Haarlem Tel 321965 Dit blijkt uit een aantal wijzigingen op het abortuswetsontwerp dat het kabinet vanmorgen bij de Tweede Kamer heeft ingediend in een poging tegemoet te ko men aan bezwaren die bij de beide rege ringspartijen, CDA en WD, tegen de abortusvoorstellen van de regering leef den. In hoeverre de,regering daarmee de steun van deze fracties krijgt moet van middag blijken, tijdens het debat over het gewijzigde wetsontwerp in de Twee de Kamer. In door de ministers Ginjaar (Volksge zondheid) en De Ruiter (Justitie) voorge stelde wijzigingen wordt het abortuswets ontwerp op een aantal punten verfijnd. Een van de belangrijkste aanpassingen is een nieuwe formulering van artikel 5 dat over de verantwoordelijkheden gaat. Door uitgebreid in te gaan op de verschil lende verantwoordelijkheden die vrouw en arts bij abortus hebben, wil het kabinet de afzonderlijke beslissingsbevoegdhe den sterker tot uiting laten komen. Wel wordt vastgehouden aan het uitgangspunt dat het besluit tot abortus gezamenlijk wordt genomen. In dat verband zegt de toelichting van de beide bewindslieden dat de arts niet op de stoel van de vrouw mag gaan zitten, terwijl de vrouw op haar beurt de verant woordelijkheid van de arts niet kan weg nemen. Hoewel de arts biet in plaats van de vrouw mag beslissen, moet hij er toch voor zorgdragen dat haar besluit tot abor tus vrijwillig is genomen „na zorgvuldige overweging en in het besef van haar ver antwoordelijkheid voor ongeboren leven en van de gevolgen voor haarzelf en de haren”. In de wijzigingen komt het kabinet de WD tegemoet door de speciale vergun ning te laten vervallen die klinieken zou den moeten krijgen waar abortussen ook na de dertiende week worden verricht. Ook verdwijnt de bedreiging met vrij heidsstraf voor artsen die abortus niet volgens de regels van de wet uitvoeren. De wachttijd voor de vrouw is terugge bracht met één dag om te voorkomen dat een arts een ongewenst lange wachtperio- de kan veroorzaken, zo stelt de nota van toelichting. Dat zou kunnen gebeuren als de arts zijn (afwijzende) besluit tot de laatste dag uitstelt. Om twijfel uit te slui ten wordt voorgeschreven dat de arts in geval van niet-verwijzing de betrokken vrouw een schriftelijke kennisgeving ter hand stelt, waaruit blijkt hoelang hij zich heeft beraden. Het kabinet wil verdèr voor personen die werkzaam zijn in een kliniek de moge lijkheid creëren zitting te krijgen in het bestuur van zo’n instelling. Deze mogelijk heid wordt in principe gecreëerd, in $f-' wachting van het rapport van een advies commissie over dit onderwerp. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Premier Radjai van Iran heeft vandaag in een vraaggesprek met radio-Teheran gezegd, dat zijn land zeer spoedig „het laatste antwoord” aan de VS over de gijzelingskwestie zal geven. „Het is dan aan Washington maatregelen te nemen vopr het overnemen van de 52 Amerikanen”, aldus de premier. Het Iraanse antwoord zou vandaag of morgen ter goedkeuring worden voorgelegd aan ayatollah Khomeini, de geestelijke leider van Iran. j De Iraanse president feani-Sadr heeft de VS gisteren ervan beschuldigd, de vrij lating van de gegijzelden op te houden. „Sinds de presidentsverkiezingen in de VS is Carter niet meer geinteressëerd in de vrijlating”, aldus Bani-Sadr. Hij bena drukte overigens dat het vrijgeven van de geblokkeerde Iraanse tegoeden in de VS voor Iran zwaarder telt dan de teruggave van de eigendommen van wijlen de sjah. Onze gebraden rosbief smelt^ op uw tong 100 gram2.48 KEURSLAGERIJEN (Van onze redactie buitenland) BALL De ministers van de,Orga- z nisatie van Olie-exporterende Lan den (OPEC) hebben vanmorgen on verwacht snel hun conferentie op Ba li afgesloten. De gemiddelde olieprij zen gaan met tien procent omhoog. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA-PANAMA. Een Colombi- aans verkeersvliegtuig dat gisteren op een binnenlandse vlucht werd gekaapt, is van morgen in Panama geland. De kapers hebben daar 24 passagiers vrijgelaten en voedsel geëist voor de 73 passagiers die nog in het toestel zouden verblijven. Leden van de Colombiaanse beweging van de 19-de april (M-19) kaapten gisteren het vliegtuig, dat 130 passagiers aan boord had, kort nadat het in Bogota was opges tegen eri dwongen het te landen in Santa Maria, 1000 kilometer noordelijker in Co lombia. Na een korte stop vertrok het toestel vandaar naar het eveneens in Co lombia gelegen Barranquilla, waar een deel van de passagiers werd vrijgelaten, alvorens werd doorgevlogen naar Panama. In een verklaring via een bezet radiosta tion in noord-Colombia heeft M-19 laten weten dat de kaping deel uitmaakt van de „operatie Simon Bolivar”. Vandaag be gint in Colombia een conferentie van La- tijnsamerikaanse staatshoofden ter her denking van de 150-ste sterfdag van Si mon Bolivar, de bevrijder van Latijns- Amerika. M-19 heeft nog verdere acties aangekondigd in verband met deze her denking. zou er nooit een revolutie zijn De Haarlemse stadhuisafdeling fi nanciën heeft de rijstebrijberg van cijfers over de affaire kunstijsbaan Kennermerland eens goed op een rij gezet. Daaruit blijkt dat de tekorten en de liquidatiekosten in totaal 1.369.462 belopen. Een bedrag dat de oorspronkelijke vijf subsidiërende gemeenten met elkaar, volgens een bepaalde verdeelsleutel, moeten op brengen. Het college van B en W. van Haarlem „overweegt" de kunst ijsbaan nog voor drie maanden draaiende' te houden. Dat kost een extra-bedrag van 12.400 per maand. Zie verder de stadspagina's.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 1