i raad E Subsidie voor de wonderlijke Rik Dreijtvang buitenlanders 1 Nieuw fenomeen in Haarlem: Ijaarlemmer lelletjes EXTRA KOSTEN 12.400 PER MAAND - J op de tocht Diefstal met geweldpleging Gemeentegarantie verpleegtehuis woensdag in ;P S Gist-Brocades niet naar Shell d Tapijt van 15.000 gulden gestolen Arrestatie vier verdachten van roofoverval n Oranje Dertig Context Schalkwijk 5 1 6 DECEMBER 19 80 ?n STA D I N S D A G ^^4 ONBEKENDE SOLLICITEERT NAAR DE LEFPRIJS Sluiting Haarlem gaat door a Geld over wiA (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het college van B. en W. van Haarlem „overweegt” de kunstijsbaan Kennemerland aan de Delftlaan nog drie maanden voort te zetten. Een bedrag van 12.400 per maand (voor twee man perso neel en voor de energie voor het onderhou den van het machinepark) zou daarvoor extra op tafel moeten komen. Gedurende deze drie maanden zou wellicht een beslis sing genomen kunnen worden over be houd van een kunstijsbaan in Haarlem. De stichting Kunstijsbaan Kennemerland heeft haar personeel overigens per 1 de cember ontslag aangezegd. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse gemeenteraad behandelt morgen een voorstel om de tijdige beta ling van rente een aflossing te garanderen van een door de stichting Verpleeghuis Haarlem en Omstreken te lenen bedrag. De stichting heeft enkele jaren terug al een garantie gekregen tot een bedrag van 75.000, maar de verwachte aanloopkosten van de bouw van een verpleeghuis voor geestelijk gestoorde bejaarden in Hillegom vragen om een extra garantie van 150.000 gulden. STAD 1 van 120 bedden op een terrein dat eigen- jk ld: $5 -££/*-> ■cLóCr-c V) ,00 .25 >,00 n de druk het bben ikbe- ering n de Iheid "lijke dling jnjev ebied tellen van men- a die Rus- ewei- ntact jrden door uur uur De „overweging” van het Haarlemse college vormt de reactie op een nota van de stadhuisafdelingen maatschappelijk welzijn en financiën. In deze nota, waarin afdeling financiën voor het nodige rekenwerk heeft gezorgd, worden voorstellen gedaan aan B. en W. voor wat betreft de kosten die zijn gemoeid met de al weer voor het tweede seizoen gesloten kunstijs baan en de kosten voor het opdoeken ervan. De stichting heeft in beginsel toestem ming van de staatssecretaris om een ver- de ironie van zijn teksten afdruipt. Ik betwijfel of een buitenstaander de brieven van Dreijtvang echt leuk zal vinden: in de Haarlemse culturele in crowd lacht men zich er een breuk om. Kunste naars, ambtenaren en wethouder Tinus van de Water (Cultuur) worden snedig op de hak geno men. De schepper of scheppers van het feno meen Dreijtvang zijn zeer goed ingevoerd- Wie de brieven van Rik wil lezen kan terecht bij de Stich ting Beeldende Kunst aan de Gedempte Oude Gracht 121. De volledige correspondentie ligt daar ter inzage. een goed plan op alle vis winkels en slagerijen res pectievelijk de woorden „vishal” en „vleeshal” te spuiten, zodat in één klap het aantal expositieruim ten wordt uigebreid dient er een matje te wor den neergelegd op de Grote Markt, waarop iedereen iedereen ter ver antwoording kan roepen: is dé oplossing voor het energievraagstuk het in overkappen en doet hij ideeën aan de hand om de stad te „verfraaien”. Op dat laatste plan ga ik iets dieper in. Kijk, zegt Dreijtvang, „waarom ver plaatsen we de Bavo niet naar Schalkwijk. We bre ken hem steen voor steen af, nummeren de stenen Enfin, het is ondoenlijk alle Dreijtvangiaanse plannetjes de revue te la ten passeren. Zelfs nu heb ik het gevoel Rik onrecht aan te doen, door zijn ideeën - noodgedwongen - uit hun context te lichten. U moet zijh geschriften, maffe tekeningen en „al ternatieve" enveloppen zelf maar gaan bekijken. Afhankelijk van het feit -of Dreijtvang zijn brie vencampagne voortzet, kom ik er wellicht binnen kort nogeens op terug. >,00 >.00 1.80 1.10 ;.7O door Hans Invernizzi 56 - ZjT^v-i /ZWZZ/x. Tot het jaar 2006 zullen de littekens van de ijsbaan- ellende op het gezicht van onder meer Haarlem zichtbaar zijn. Het gaat dan om de jaarlijkse lasten van de eertijds aangegane leningen voor de bouw van de nu twee jaar in het moeras wegzakkende kunstijs baan. Haarlem zal hiervoor, ingaande in 1981, jaar lijks 290.390 moeten ophoesten. In de begroting voor volgend jaar, waarin rekening is gehouden met een herstelde ijsbaan, prijkt achter de post „kunstijsbaan” een bedrag van 470.000 aan In totaal krijgen de voorheen vijf subsidiërende gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Haarlemmerliede/Spaarnwoude een gezamenlijke rekening gepresenteerd van 1.369.462. Hierin zitten de extra-tekorten door onder meer de sluiting van de baan in het seizoen ’79-’8O (ƒ544.143), het exploitatietekort van 1 juni ’80 tot en met de liquidatiedatum 15 juli ’80 98.319) en de lasten van liquidatie en van het afbouwen van de zaak tot en met 31 december dit jaar 727.000). Onder dit laatste bedrag vallen de kosten van sloop, energie en perso neel. zen. Dat betekent: 972.319. Daar kunnen inmiddels uitgekeerde verzekeringsguldens vanaf worden ge trokken, zodat een totaal bedrag van 874.799 res teert. Het college van B. en W. van Haarlem kan zich in dit extra-subsidiebedrag tot en met 31 december dit jaar vinden evenals in de manier van wegwerken ervan. In de ambtelijke nota wordt het college voorgesteld dit bedrag in één keer weg te werken op de gemeente lijke jaarrekeningen (zeg maar de balans) van 1979 en 1980, die nog moeten worden afgesloten. Een bedrag van 450.000 is inmiddels al in die jaarrekeningen ingepast. Er moeten dus nog gaten op de jaarrekenin gen worden gevonden voor de resterende 424.799. dom is van het psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang. Op dit ogenblik zijn bespre kingen gaande om de capaciteit uit te' breiden tot 180 bedden, waarin de bedden van het verpleeghuis Sonnevanck zijn be grepen. Volgens de laatste opzet wordt Sonnevanck in dat geval opgeheven. De Haarlemse garantieverlening geschiedt onder de voorwaarde’ dat ook HÏ.” een garantie verleent tot een bedrag van 75.000 gulden. De raad behandelt morgen ook voorstel len tot instandhouding van enige openba re scholen voor gewoon lager onderwijs en enige openbare kleuterscholen. Wan neer scholen in een bepaald tijdvak min der leerlingen hebben dan de norm voor schrijft dan zijn speciale besluiten nodig voor instandhouding. Zo kan de raad de minister van onderwijs verzoeken de kleuterscholen Bambi, De Peppels, De Rakkers, De Belhamels, ’t Schalkje’ De Kindertuin, De Kleuterwereld, de Bea- trixkleuterschool en De Kring in stand te houden. Voorts kan de raad vorderen de Lorentzschool, de Prins Hendrikschool en de Montessorischool „Linnaeus”, scholen voor gewoon lager onderwijs, in stand te ïllegom houden. Aan de orde komt woensdag ook een voorstel tot het vaststellen van een nieuwe taxiverordening. De verordening biedt onder andere de mogelijkheid dat taxi’s meer verkeersfaciliteiten krijgen. Verder voorziet zijn in het opnemen van de ver eniging Belangenbehartiging Haarlemse Taxichauffeurs in de taxiadviescommis- sie. De raad wordt verder goedkeuring gevraagd voor het aanvaarden van, een geldlening van het rijk voor het verbou- Eén plan van Dreijtvang is inmiddels uitgevoerd. In zijn brief van 21 no vember kondigt hij aan een actie te zullen gaan voeren met het oogmerk het Oranje-team in Uru guay te laten blijven. Dreijtvang vindt, dat de mentaliteit van de voet ballers zo goed aansluit bij die van de generaals, dat zij in Uruguay beter op hun plaats zijn. Het Haarlemse Drukhuis heeft naar aanleiding van de briefkaarten gedrukt met een knaloranje voor kant, waarop de tekst ..Oranje moet blijven in Uruguay”. De kaarten I waarvoor Dreijtvang het ontwerp leverde, zijn te koop bij de Toneelschuur, de> Stichting Beeldende Kunst en boekhandel Agora. En of iedereen, vraagt Dreijtvang, zo’n kaart naar de autoriteiten wil sturen.... In vogelvlucht behandel ik nog enkele andere ge dachtenspinsels van Dreijtvang. Zo wil hij bij alle ziekenhuizen een hui zenhoge Z van aluminium geplaatst zien als herken ningsteken; lijkt het hem eder- idaag iciële con- in de talige m de r het en bouwen hem weer op op het parkeerterrein achter het winkelcen trum". Rik realiseert zich, dat het een radicale oplos sing is, maar de verhui zing zou „Schalkwijk een stuk leefbaarder maken”. En wat een ruimte zou er op de Grote Markt ge schapen worden. Op de plaats van de oude Baaf zou Riks hand in de vorm van een enorrh plastiek moeten verschijnen. Dreijtvang levert er me teen een tweetal tekenin getjes bij van „de nieuwe situatie”. Een ander plan is op de Grote Markt een kolossale zandbak neer te zetten. En zo gaat deze bijzondere Haarlemmer maar door. Of Dreijtvang de Lefprijs krijgt staat nog te bezien. Voorlopig wacht de jury vol span ning nieuwe brieven af. Ze maakt ook (nog) geen aanstalten Riks voorstel len te verwezenlijken. Jammer, want graag zou ik bijvoorbeeld getuige zijn van de Kerstviering op de Grote Markt, waar over Rik op 26 november schrijft. Een levende kerststal, wil hij met mir. of meer bekende Haar lemmers als Maria, Jozef, Jezus, enzovoorts1. Loka- tie: Wienerwald. En ja, hoor, ook dit idee gaat vergezeld van een gede tailleerde situatieschets. College „overweegt” nog drie maanden steun kunstijsbaan De samenwerking betreft een betrekke lijke kleine groep voor research op het gebied van produktie van alcohol uit agra rische grondstoffen en cellulose-fabrika- ge, op basis van de biotechnologie. Tien mensen van Shell en dertig van Gist- Brocades zullen zich er mee bezig èaan houden. In het besluit om de vestiging van Gist- Brocades in Haarlem te sluiten komt dan ook geen verandering, aldus De Witte. Kritiek van de vakbonden dat zij „overal buiten worden gehouden”, wijst hij van de hand. We vragen van ieder een advies en er zijn geen uitgewerkte stukken. De pro cedure is dat wij kennisgeven van ons voornemen en dat vind ik een goede zaak. Ik meen dat niemand te klagen heeft. We wachten de adviezen van de onderne mingsraad af, die waarschijnlijk begin 1981 komen.” Behalve de sluiting van Haarlem, gaan ook ruim tweehonderd ar beidsplaatsen bij vestigingen in Nijme gen, Weesp, Wolvega en Groningen verlo ren in de geneesmiddelensector. brpek tot het Muziekcentrum Zuid-Ken- nemerland maakt het mede noodzakelijk enkele wijzigingen aan te brengen in de gemeenschappelijke regeling over het rei len en zeilen van het muziekcentrum. En kele voorstellen daartoe worden morgen behandeld. De raadsleden krijgen verder het verzoek in te stemmen met de finan ciële afwikkeling van enkele inmiddels gereedgekomen woningbouwprojecten en de definitieve leningen vast te stellen. De raad buigt zich woensdag ook over een initiatiefvoorstel van het CDA. De christen-democraten vinden het onverant woord dat het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland werkt met een ruime financiële reserve. Volgens hem moet het overschot zo spoe dig mogelijk worden uitgegeven. Zij den ken daarbij aan bijdragen voor stadsver- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Als de Kennemer- raad niet overgaat tot het benoemen van het bestuur van de stichting Wel zijn Buitenlanders Haarlem, dan is voortzetting van het subsidie aan de stichting onverantwoord. Dit schrijft de heer G. Hendriks, directeur-gene- raal voor de maatschappelijke ont wikkeling, namens de minister van CRM aan de leden van de Kennemer- raad. Eveneens op een ludieke en geestige manier sollici teert Rik Dreijtvang naai de Lefprijs. Zijn ideeën zijn even revolutionair als onuitvoerbaar - uitzonde ringen daar gelaten -, maar Dreijtvang besluit zijn dagelijkse brief - hij heeft er inmiddels ruim dertig geschreven - steev ast met dp Constatering, dat hij voor de prijs in aanmerking komt. De persoon of personen, die Rik Dreijtvang bedacht hebben beschikken over een ongebreidelde fanta sie en vergissen zich niet één keer. Alle brieven zijn in hetzelfde handschrift geschreven en telkens op nieuw duiken dezelfde taalfouten op. Rik Dreijt vang zou kunnen bestaan, ware het niet, dat hij nooit een adres, giro- of tele foonnummer vermeldt en Allemaal samen dus een bedrag van ruim 1,3 miljoen. Hierbij is, zo blijkt uit de cijferexercitie van afdeling financiën, nog geen rekening gehouden met claims van pachters en van de Ijsclub Haarlem, die een clubhuis op het ijsbaanterrein heeft staan. De Stichting Kunstijsbaan Kennemerland zou graag zien dat de subsidiërende gemeenten akkoord gingen met een schadebedrag van 63.500 voor de ijsclub en 60.000 voor andere claims. De ambtenaren van de afdelingen financiën en maatschappelijk welzijn la ten in hun nota aan B. en W. overigens weten „geen rechtsgronden” voor de claims te zien. Van de ruim 1,3 miljoen voor de vijf gemeenten krijgt Haarlem op basis van de in het verleden afgesproken verdeelsleutel 71 percent voor zijn kie- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/DELFT. Berichten over een overname door Shell van Gist-Brocades in Delft zijn volledig uit de lucht gegrepen. Dit verklaarde vanmorgen ir. W. de Witte, woord voerder van de directie. De indu striebond FNV maakte gisteren be kend dat de samenwerkingsovereen komst van beide bedrijven op het gebied van een research-project de eerste aanzet zou blijken te zijn tot een overneming. „Het is onbegrijpe lijk en onwaar”, aldus De Witte, „wij willen onafhankelijk blijven voortbe staan.” Hendriks is gebleken dat de Kennemer- raad er niets voor voelt om gebruik te maken van het hem in de statuten van de stichting Welzijn Buitenlanders toegeken de recht om het stichtingsbestuur te be noemen en te ontslaan. Daardoor is de situatie ontstaan dat de stichting het zon der een bevoegd gezag moet stellen. Dat is voor de heer Hendriks aanleiding om een dringend beroep te doen op de leden van de Kennemerraad om alsnog, „desnoods eenmalig”, van het benoe mingsrecht gebruik te maken. De direc- teur-generaal stelt in zijn brief dat de Kennemerraad een eigen verantwoorde lijkheid heeft ten aanzien van de conti nuïteit van activiteiten voor buitenlanders in de regio Haarlem. Stopzetten van het subsidie betekent volgens Hendriks dat die continuïteit in gevaar kan komen. Volgens de Heemsteedse wethouder H. Reeringh, lid van het dagelijks bestuur van de Kennemerraad, staan de belangen van de buitenlanders centraal in het voor stel dat vanavond in de vergadering van de raad wordt behandeld. Het voorstel is erop gericht een principieel antwoord te geven op de vraag over de toekomst van de stichting Welzijn Buitenlanders. Het dagelijks bestuur wil op de eerste plaats het subsidie voor de buitenlanders in de regio Haarlem veilig stellen. In beginsel denkt het dagelijks bestuur volgens wethouder Reeringh aan het vooralsnog handhaven van de huidige si tuatie met tegelijkertijd een werken aan het afbouwen van de bestaande stichting. Daarnaast zouden nieuwe gedachten moeten worden ontwikkeld over een nieu we vorm van hulp aan buitenlanders in de toekomst. Reeringh meent dat in het van avond ter sprake komende voorstel in beginsel een eenmalige benoeming van het bestuur aan de orde is. Tevens wordt daarin de intentie uitgesproken om de nU bestaande stichting af te bouwen en te zoeken naar een nieuwe vorm van organi satie. lil Haarlein is een nieuw fenomeen opgestaan: Ri- kardo, Johannes, Maria Dreijtvang. oud 41 jaren, drtiest. Niemand weet, wie zich achter dit pseu doniem - want dat is het - verschuilt. Doet ook niet ter zake, eigenlijk. Be langrijk zijn de activitei ten. die Rik Dreijtvang ontplooit. Sinds 1 novem ber stuurt hij dagelijks een doldwaze brief naar de Stichting Kunst Acti viteiten (SKA) in Haar lem. U herinnert zich mis schien, dat deze in het voorjaar opgerichte stichting, op ludieke wij ze het kunstleven in Haarlem en omgeving nieuw leven wil inblazen. Daartoe is na een semi- elitaire geldinzamelings actie de zogeheten Lef- prijsiuitgeloofd. De man of vrouw, die naar het oordeel van het stich tingsbestuur in een jaar 't meest originele idee of plan op kunstgebied uit denkt, krijgt de prijs, groot f 5000 gulden. wen van het pand Van Eedenstraat 10 tot zes wooneenheden voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De Wet schrijft voor dat de gemeente raad telkens voor drie jaar een gemeente lijk plan voor de openbare bibliotheek voorziening vaststelt. Zo’n plan komt woensdag in de raad ter sprake. Daarin zijn voor de komende jaren filialen opge nomen in de Transvaalbuurt, Haarlem Zuidwest en Spaamdam. Volgens het raadsvoorstel wordt uitvoering van het plan afhankelijk gesteld van de inhoud van een nieuwe Algemene Maatregel van Bestuur over de personeelsbezetting. Het college stelt de raad voor een een malige bijdrage te leveren in de kosten van de fusie van de- kruisverenigingen. Het gaat om een bedrag van 45.500 gulden. De toetreding van de gemeente Benne- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vannacht is een tapijt met een waarde van bijna 15.000 gulden gestolen uit een winkel in de Cronjéstraat. De dieven vernielden daartoe eerst de winkelruit. Uit een muziekhandel in de Smede- straat werd in de nacht van zondag op maandag voor een bedrag van 2900 gul den aan goederen gestolen. De inbrekers kwamen binnen door met twee stenen de ruit stuk te gooien. Zondagmiddag verdwenen dieven met 113 halters uit een sportschool aan de Bakenessergracht. De halters hadden een gezamenlijke waarde van 10.000 gulden. Uit een restaurant aan de Koningstraat verdween in de nacht van zondag op maandag voor een bedrag van 2500 gul den aan afspeelapparatuur, drank en si garetten. Uit een keet van de Heidemaat schappij in het recreatieschap Spaam- woude werd in het afgelopen weekeinde een kopieerapparaat gestolen, terwijl uit een bloemenpakhuis aan de Korte Poel- laan 53 kerststukjes en 25 plastic emmers met bloemen verdwenen. De vergadering van de Haarlemse ge meenteraad wordt gehouden in het stad huis en begint ’s middags om twee uur. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op de Kruisweg vond in de nacht van zaterdag op zondag een diefstal met geweldpleging plaats. Een 38- jarige man werd bedreigd door twee man nen van tussen de twintig en dertig jaar. Hij gaf hun eigener beweging 15 gulden met de mededeling dat dit al zijn geld was. De mannen grepen daarop zijn polstasje met 400 gulden en sloegen hem bewuste loos. Anderhalf uur daarna kwam het slachtoffer weer bij bewustzijn. Hij heeft aan de geweldpleging geen verdere gevol gen overgehouden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velsense politie heeft gisteren, in samenwerking met haar colle ga’s uit Beverwijk en Haarlem, drie Haar lemmers en een inwoner van Velsen aan gehouden. Zij worden er van verdacht op 9 juli vorig jaar een gewapende roofover val te hebben gepleegd op een huis aan de Wijk aan Zeeërweg in IJmuiden. De overvallers dwongen de bewoners onder bedreiging van een mes en een vuurwapen f 18.000 gulden en sieraden af te staan. De verdachten, die variëren in de leeftijd van 19 tot 28 jaar, ontkennen. De buit heeft de politie nooit kunnen achter halen. nieuwing, toneelgroep Centrum en het Noordhollands ’Philharmonisch Orkest. Het CDA vraagt de raadsleden of zij deze mening delen. De raadsagenda bevat verder voorstel len tot herziening van het bestemmings plan „omgeving Rijnstraat”, het vernieu wen van de beschoeiing van de Ringvaart, uitgifte van grond in erfpacht, verkoop van groen, aankoop van het pand Park- laan 47, beroepen tegen aanschrijving, het afsluiten van de fietsenstalling bij ‘de Spaamescholengemeenschap, onteige ning van percelen en verandering van de inrichting van gemeentelijke schoolge bouwen. ident muig vail ue auiaioacvicvaiio vxn evu vcx- heeft i pieeghuis te bouwen met een capaciteit s van n de lan- Om u een indruk te geven van de wijze waarop Rik Dreijtvang schrijft en tekent een afdruk van deze brief van 9 december. Rik ontvouwt hierin zijn plannen voor de verplaatsing van de Bavo naar Schalkwijk en de oprichting van een standbeeld in de vorm van zijn hand' op de Grote Markt de binnenstad neerleggen van grote ballen, die elek triciteit opwekken zodra „baldadige” kinderen er tegen schoppen; heeft Dreijtvang het een an an der verzonnen om de „kunst onder het volk te brengen”; een kunst- scheurkalender ontwor pen; een krankzinnig to neelstuk uitgedacht; wil hij de binnenplaats van het Frans Halsmuseum subsidie. Het cijferwerk van afdeling financiën laat zien dat er (als alle liquidatielasten inderdaad in de jaarrekeningen ’79 en ’80 kunnen worden verwerkt) een bedrag van 180.000 vrijkomt (f 470.000 min 290.390). Dit bedrag blijft dus over. Dit bedrag kan, als het voor de liquidatielasten dus niet hoeft te worden aangebroken, opzij worden gelegd voor een eventueel nieuwe ijsbaan er ligt zoals bekend een herstelplan van 1,4 miljoen van de Ijsclub Haarlem. Het kan ook, zo suggereert afdeling financiën, worden gebruikt voor totaal andere zaken in het kader van de grote speurtocht naar bezuini- gmgsguldens waarmee de gemeente momenteel bezig is. Het dagelijks bestuur van Haarlem lijkt er, gezien zijn „overweging” de baan nog drie maanden in stand te houden, eerder voorstander van het geld te reserveren voor nieuwe schaatsmogelijkheden. In dat geval zal Haarlem met Bloemendaal overleggen met Haarlem de enige gemeente van de vijf subsi diegevers die alternatieve ijsbaanmogelijkheden niet heeft afgewezen. De hele cijfermaterie rond de kunstijsbaan wordt morgenmiddag openbaar besproken door de raads commissies voor sportzaken en financiën, die zich direct na de vergadering van de gemeenteraad geza menlijk over de zaak buigen.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5