MATIGE START IN VIERLANDENTOERNOOI lotto Ajacied Boeve: drie wedstrijden Versobering bij club geëist Van Bracht toch over uitlatingen spoctpuntiq Pelé wel, maar Johan Cruyff geen legende Externe geldgevers waarschuwen KNVB Feyenoorders moeten zich verantwoorden Marijke Schaar bijna in kwart-eindstrijd toegelaten tot voorwedstrijden 79 139 199 399 799 499 xu 12 SPORT OM TENNISTITELS OVERDEKTE BANEN lo 16 ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 17 Verzoek 1 I W t Ut. er 299. 'Ifop 'D n ■te J w Ijshockey ploeg kansloos tegen verzwakt Finland testen Hartelijke begroeting tussen RENÉ NOTTEN: assistenttrainer bij jeugd. •Cr JAN PETERS: „Ik heb niets miszegd". Johan Cruijff, door de scheidsrechter van het veld gestuurd in Barcelona. met Jack de Heer) en van Amsterdam op het ijs. Maar ook deze geroutineerde trio’s konden bepaald niet imponeren. ntallen erhaar Z ling, t ruim agens, Wallis de Vries: „Het eerste sane- ringsjaar gaf een positief beeld te zien. Het verschil tussen inkomsten en uitga ven van de clubs was toen terugge bracht tot ongeveer een miljoen gulden. Wallis de Vries echter duidelijk waar schuwend: „Ik hoop daarentegen dat dit signaal nadrukkelijk door de clubs wordt begrepen. Worden de inkomsten en uitgaven van de clubs niet dusdanig op elkaar afgestemd dat geen verlies meer wordt geleden, dan kan ik alleen maar zeggen dat er maatregelen zullen volgen. Na 15 februari dan wel te ver staan, wanneer de KNVB zijn analyse bij ons heeft ingeleverd en een duidelij ker beeld ontstaat van de huidige situ atie”. Een beeld dat er, gezien de stijging van de rentelast met ongeveer 360.000 gulden en de salariskosten van de clubs, naar alle waarschijnlijkheid weer met drie miljoen, zeker niet gunstig uit zal zien. Finland, dat met slechts drie man van de ploeg van Lake Placid, waar de vierde plaats werd behaald, naar Nederland was afgereisd (de A-selectie acteert in Moskou) demonstreerde een gave schaatstechniek. Het team was ook veel homogener en bleek uitstekend op elkaar te zijn ingespeeld. Spelers als Erkki Laine, Jari Lindgren, Juko Tuohimaa en Reima Pullinen waren een voortdurend gevaar voor Nederland, dat slechts bij vlagen tot goed samenspel kon komen. Bovendien bezaten de Finnen in doelman Hannu Lassila een man van uitzonderlijke kwaliteit. Janoslaw Bubnik, de nieuwe coach van Nederland, bracht natuurlijk de befaamde lijnen van Heerenveen (nu ook weer GRONINGEN. Nederland is het vierlandentoernooi ijshoc key in Groningen gestart met een nederlaag van 3-7 tegen Finland. Daarmee heeft Oranje geen revanche kunnen nemen voor de in februari tijdens de olympische winterspelen in Lake Placid geleden nederlaag. Toen triomfeerden de Finnen in een bikkelhard duel met 10-3. Het was de derde ontmoeting tussen beide ijshockeyploegen en tevens de derde nederlaag voor Nederland. ZEIST. De tuchtcommissie van de sectie betaald voetbal heeft Peter Boeve (Ajax) voor drie wedstrijden geschorst en een boete opgelegd van 300 gulden. Kurci- nac van FC VVV, de ploeg waartegen Telstar zondag speelt, kreeg twee wed strijden en 150 gulden boete. Trainer Kör- ver moet liefst 500 gulden betalen. De overheidssubsidie blijft dus be staan als de KNVB zich aan de nieuw gestelde voorwaarden houdt. Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur be taald voetbal, had echter al zijn beden kingen over het waarschuwende sig naal dat naar de clubs moet worden gezonden: „Wij gaan, als KNVB, nu ze ker niet „bevoogdend” optreden bij de clubs. En wij kunnen ook niet in de onderlinge exploitatie van de clubs in grijpen. Aan de andere kant is het vol komen begrijpelijk dat de schuldenlast van de clubs toeneemt. De loonkosten zijn vorig seizoen bijvoorbeeld met ruim drie miljoen gulden gestegen door de invoering van de CAO voor de spe lers”. Het is niet uitgesloten dat deze situatie gevolgen kan hebben voor de spelerssalarissen. «5 - intelligentie zou je toch kunnen zorgen voor een gedrag dat geen aanleiding tot het geven van gele of rode kaarten geeft. Di Stefano, Beckenbauer, Matthews en Pelé werden nooit het veld uitge stuurd, en die verdwenen toch ook niet als grijze muizen onder het gras als er gevoetbald werd. Je kunt toch ook per soonlijkheid uitstralen zonder altijd en eeuwig te protesteren en de scheids rechter openlijk ter discussie te stellen. Ik twijfel er niet aan dat Miguel Perez slechter floot dan Johan Cruijff voet balde, maar daarom is Perez ook min der bekend in de wereld dan Cruijff. (Van onze biljartmedewerker) ENSCHEDE. Rini van Bracht en Ad Verlouw doen toch mee aan de voorwed strijden driebanden-groot ere-klasse, die op 2, 3 en 4 januari in Enschede worden gehouden, hoewel zij de inschrijvingster- mijn hadden overschreden. Dit besluit van het hoofdbestuur van de KNBB wekt verbazing, aangezien het afgelopen jaar Hans Vultink wel geweigerd werd omdat hij zich te laat aanmeldde. Ook Wim van Deventer werd eens met het straffe nale ven van de reglementen geconfronteerd Het tweede saneringsjaar liep dat ver schil echter op tot een bedrag van 5,8 miljoen. Van dit lopende seizoen heb ben we nog geen duidelijk financieel beeld. Vandaar dat de KNVB is ver zocht daar een waarheidsgetrouw fi nancieel beeld van te geven. Dat zal dan gebeuren in samenwerking met het BBI”. LEIDSCHENDAM (ANP). Het toer nooi om het tenniskampioenschap van Nederland op overdekte banen loopt bij de heren volgens de „gebaande” weg. De vier geplaatste spelers hebben de halve finales bereikt. Van het viertal Wilborts, Albert, Van Boeckel en Thung moesten Wilborts (tegen Schapers) en Thung (te gen Hak) een set afstaan in de kwart finales. "i Aalst, hoeX ’0235 -1 mr. Wallis de Vries en (rechts) KNVB-voorzitter Jo van Marie. Voorts van links naar rechts: Leo van der Kroft en Jaap van Praag. En werden er al eens kansen gecreëerd dan was de afwerking dermate onzorgvuldig (zoals b.v. tegen het einde van de tweede periode) dat de Finnen de moeilijkheden vrij gemakkelijk kon den oplossen. Toch heeft Nederland mogelijkheden gehad de strijd in zijn voordeel te beslissen. Dat was bij het begin van de eerste en in de slotfase van de tweede periode. Beide malen bezat de ploeg echter niet de kracht, maar ook niet het benodigde zelfvertrouwen. Daardoor kon Finland zich in die enkele „stor men” goed handhaven en sloeg in de laatste periode hard toe. Conditioneel kwam Nederland ook te kort en gezien het gemis aan organisatie (wat vooral tot uitdrukking kwam toen Finland op een gegeven moment met drie man op de strafbank zat, maar Nederland desondanks niet kon scoren) vielen er gaten waaruit doelpunten voortkwamen, die de nederlaag toch nog vrij hoog deden uitvallen: 3-7. Polen won in Neuss de eerste wedstrijd voor dit vierlanden- toemooi tegen WesLDuitsland met 7-3. De periodestanden wa ren: 3-2 1-0 3-1. Aanleiding tot het gesprek was de, volgens staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, „huidige financiële situatie van het betaald voetbal, die er sinds de invoering van de overheidssubsidie niet bepaald beter op is geworden”. Wallis de Vries liet vorige week zaterdag al weten ontevreden te zijn over de vorderingen van het saneringsproces en schoof de schuld daarvan duidelijk in de schoenen van de KNVB. „Er zijn krachten binnen de voetbalbond, die te veel geld willen uitgeven”, aldus de staatssecretaris vori ge week, die de voetbalbond daarop „uit nodigde” voor het gisteren gehouden gesprek. Vandaar dat de externe geldgevers er gisteren ook bij de KNVB op aandron gen een halt toe te roepen aan deze „krachten”. Desalniettemin verklaarde Wallis de Vries dat de overheidssubsidie bljjft bestaan. Mits de KNVB aan de nieuwe voorwaarden voldoet. Pelé, maar is natuurlijk niet doorslag gevend voor het bewijs dat hij ook beter voetbalde dan Johan. Laten we eens de vijf voetballers noe men die tot de beste voetballers aller tijden mogen worden gerekend: Alfredo di Stefano, Sir Stanley Matthews, Pelé, Johan Cruijff en Franz Beckenbauer. Is iedereen het daarmee eens? Wat aan dit lijstje opvalt, is dat vier van de vijf vedetten van „onbesproken gedrag” zijn, doorgaans onberispelijke voetbal lers op het veld, en ook daarbuiten onbesproken, voor zover je als we reldberoemde persoonlijkheid ooit „on besproken” kan blijven. Een van de vijf echter, is al zijn hele leven over de tong gegaan. Rode kaarten, conflicten met trainers, belastingschulden, financiële complicaties, noem maar op. Die ene (u had het al geraden, dat zijn dan tien punten voor meneer!) is Johan Cruijff. Elke nieuwe affaire knabbelt weer wat suikergoed van de legende af, zodat er op het laatst alleen maar de „beste voetballer ter wereld" overblijft, zon der meer. Geen aureool, alleen maar een kwalificatie. En een heel laag plaatsje op de lijst van de beste sport man ter wereld... Nu is hij weer uit het veld gestuurd in Barcelona, in een wedstrijd nota bene ten bate van de Unicef. FC Barcelona speelde tegen een team van wereldster- ren, een vriendschappelijke wedstrijd dus. Er zaten 110.000 toeschouwers in De zesdaagse van Maastricht is gister avond een uur onderbroken geweest door een valpartij waarbij o.a. het leidende koppel Pijnen-Knetemann betrokken was. Uiteindelijk bleek Pijnen slechts een handblessure te hebben. In de achttiende ronde van het in Mali verspeelde toernooi om het wereldkampi oenschap dammen heeft Van der Wal ge wonnen van de Fransman Issalene. Clerc, Bastiaannet en Wiersma maakten remise met respectievelijk de Russen Korenevs- ki, Sjtsjogolev en Mogiljanski. Jansen ver loor van Gantwarg. Jan Henneveld (46) is door de judobond benoemd tot stk-ftinctionaris. Hij krijgt de leiding over de trainers Snijders, De Korte en Goetelink van de kernploegen. Annie Borckink heeft op de Deventer kunstijsbaan haar eigen baanrecord op de 3.000 meter met 2,6 seconden scherper gesteld. Het staat nu op 4.49,0. Bij de dames bereikten Marcella Mes- ker (eerste geplaatst), Marianne van der Torre (tweede geplaatst), Nanette Schutte en Elly Vessies de halve finales van het enkelspel. De 18-jarige Nanette Schutte moest daartoe het meeste werk verzetten. Zij moest de eerste set met 4-6 aan de 35- jarige Marijke Schaar afstaan, greep ver volgens de tweede set met 6-0 en raakte in de beslissende set met 0-1, 2-3 en 3-4 ach- ter. De Europese jeugdkampioene won die derde set toch nog met 6-4 en daarmee de partij. Uitslagen kwart-finales heren: Eric Wilborts- Michiel Schapers 6-3, 4-6, 6-1; Marc Albert-Mar tin Koek C 3. C 1Huub van Boeckel-Theo Gor- stadion Nou Camp, scheidsrechter was de Spanjaard Miguel Perez. In de 63ste minuut protesteerde Johan Cruijff (aan een foto te zien droeg hij de aanvoer dersband) tegen het afkeuren van een doelpunt van de wereldsterren. Eerst kreeg hij geel, en toen hij daar iets over zei kreeg hij rood Rood-geel, de kleuren van Go Ahead Eagles! Barcelona won uiteindelijk met 32. Uiteraard is het zonder meer duide lijk dat die Spaanse scheidsrechter gek was, want wie stuurt nu bijna een half uur voor tijd de beroemdste Barcelone se” voetballer uit het veld, voor wie honderdtienduizend mensen naar het stadion zijn gekomen? Ten dele al thans. En dan nog niet eens voor smerig natrappen of een peut op de neus van een geliefde Spaanse libero, maar voor „praten”. Dan heb je, als scheidsrech ter, noch de wedstrijd, noch jezelf in de hand! Dat doe je niet in zo’n wedstrijd. Maar aan de andere kant vind ik toch ook dat je je langzamerhand mag gaan afvragen of Johan Cruijff, wiens voet- balintelligentie terecht geroemd wordt, niet ook eens zou moeten gaan werken aan zijn scheidsrechtersintelligentie. Na zoveel jaren in Spanje gevoetbald te hebben zou hij langzamerhand toch moeten weten dat de scheidsrechters daar zich niet graag de kans laten ont glippen hem een douw te geven, van welke kleur dan ook. De gelegenheid maakt de dief. Met een beetje scheids rechtersintelligentie naast de voetbal- DEN HAAG. De mid-lottotrekking 50a heeft geen winnaars van de hoofdprijs opgele verd. Voor de bijna 14.000 winnaars van deze mid-lotto was er een prijzenbedrag beschikbaar van 1.037.514.-. Ie prijs: van 363.1: een bedrag ƒ290.504,- van deze i „Er dienen”, aldus de staatssecreta ris, „duidelijke lijnen te komen voor volgend seizoen om de inkomsten en uitgaven van de clubs op elkaar af te stemmen. Je kunt nu eenmaal niet meer uitgeven dan je bezit. Er kan in ieder geval niet worden gerekend op nog meer overheidssubsidie. Daar zijn de inkomsten van de toto- en lottogelden te veel voor teruggelopen en de finan ciën van rijk en gemeenten lenen zieb daar momenteel ook niet bepaald voor”. Dit was in grote lijnen de uitkomst van een gesprek dat gisteren op het ministe rie van CRM in Rijswijk plaatsvond tus sen afgevaardigden van het drietal ex terne geldgevers en afgevaardigden van de KNVB. De voetbalbond werd tijdens dit gesprek vertegenwoordigd door maar liefst elf officals, waaronder het gehele sectiebestuur betaald voetbal en de heren Schoenmakers, Van Eijk en Van Marie. ter 6-3, 6-4, Rolf Thung-Robert Hak (6-7 (1-7), 6-1, 6-4 In de halve finales worden de volgende wed strijden gespeeld: Wilborts-Albert en Van Boeckel-Tnung. Damesenkelspel, kwartfinales: Marcella Mes- ker-Karin Moos 6-3 6-1, Nanette Schutte-Marij- ke Schaar 4-6 6-0 6-4, Marianne van der Torre- Nora Blom 6-3 6-4, Elly Vessies-Mariette Pakker 6-3 6-3. Herendubbelspel, kwartfinales: Theo Gorter/ Rolf Thung-Joop Driessen/Rob Krullaards 7-6 (7-2) 6-1. Rob Mentink/Michiel Schapers-Jean- Pierre van Bladel/Willem Pufkus 6-3 6-3, Mare Albert/Huub van Boeckel Paul van Geuns/Ro- bert Hak 6-2 6-2, Eric Wilborts/Martin Koek- Tonny Luykx/René Thijssen 6-0 6-0. Indeling halve finales damesenkelspel Mes- ker-Schutte en Van der Torre-Vessies. geen winnaar. Van dit prijzenbedrag 130,- gaat als jackpot naar week no. 52 van 72.626,-. De resterende - gaat naar de overige prijswinnaars nud-lotto. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto 58.792,40 ontvangen. 3e prijs: 53 win naars, die elk bruto 41306,60 ontvangen. 4e prijs: 3.523 winnaars, die elk 79,50 ontvangen. 5e prijs: 10.314 winnaars, die elk 27,10 ont vangen. Een tijdje geleden is een wereldwijde enquête gehouden over de „grootste sportman-vrouw aller tijden”. Van de uitslag herinner ik me dat Pelé, Eddy Merckx en Muhammad Ali de eerste drie plaatsen innamen, misschien zelfs in deze volgorde (maar dat weet ik niet zeker) en dat Johan Cruijff ergens hele maal onderaan bungelde, schier on zichtbaar tussen de „naamlozen” onder al deze beroemde coryfeeën. Was Pelé dan een zoveel betere voet baller dan Cruijff? Nee hoor, ik ben oprecht van mening dat Johan Cruijff van die twee de betere voetballer was, allrounder dan Pelé, een grotere per soonlijkheid ook op het veld. Maar voordat een voetballer, zelfs al is hij de beste ter wereld, ook een „legende” is geworden, moet er meer gebeuren dan een verzameling schijnbewegingen, ru shes, doelpunten en kromme ballen. De wielrenner kan nog volstaan met de erelijst van zijn overwinningen, de voetballer als teamsporter kan weinig meer bewijzen dan de overwinningen van zijn elftallen en zijn eigen doelpun ten. Maar zelfs die zijn betrekkelijk. Kees van Kooten heeft heel wat meer doelpunten gescoord dan Franz Bec kenbauer, en toch is Kaiser Franz een legende, en Keizer Kees alleen maar een leuke voetballer. Het feit bijvoorbeeld dat Pelé in elftallen voetbalde die we reldkampioen werden, en Johan Cruijff alleen maar in een elftal dat de Europa cup won, spreekt in het voordeel van Volgens Aad van Zon, secretaris van de Tuchtcommissie van de KNVB, zijn de Feyenoorders niet in staat van beschuldiging gesteld, maar betreft het hier een onderzoek naar aanleiding van de klacht die Ajax indiende met betrekking tot het incident-Wim Jansen. Jan Peters, die opmerkte dat een tegenstander als Wim Jansen door hem buiten het veld als een vriend wordt gezien, maar tijdens de wedstrijd als een vijand: „Als de grootste trainer in dit land uitroept dat voetbal oorlog is, dan heb ik niets miszegd”. Directeur Peter Stephan: „Iedereen moet maar denken wat hij hiervan vindt. Wij hebben de zaak met de spelers doorgenomen en vervolgens mr. Van Velzen in de arm genomen”. Li de vakature-Jan Mak, die per 1 januari in dienst treedt bij het Zweedse Halmstadt, is inmiddels tijdelijk voorzien. Aad Verschoof, die momenteel de Zeeuwse amateurclub Zierikzee traint, neemt de Feyenoordjeugd onder zijn hoede. Voetballer René Notten, die in het bezit is van een C-diploma, zal hem assisteren. snderh H'leiu iderlng o ALFA 1600 so-rad 60.000 f 6.000 40612 dj. eind a. >0. Tel. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De KNVB zal, in op dracht van de externe geldgevers de Stichting Nationale Sporttotalisator, het ministerie van CRM en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, een waarschuwend signaal naar alle 37 clubs in het betaald voetbal uit laten gaan de inkomsten en uitgaven dusda nig op elkaar af te stemmen dat geen verder verlies meer wordt geleden. Voorts dient de KNVB in samenwer king met het Budget Bewakings Insti tuut (BBI) voor 15 februari 1981 geana lyseerd te hebben hoe het mogelijk is dat de schuldenlast van het betaald voetbal in Nederland, ondanks de overheidssubsidie, in plaats van af- alleen maar toeneemt. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Tuchtcommissie van de KNVB heeft een viertal spelers van Feyenoord om opheldering gevraagd naar aanleiding van uitlatingen na afloop van de wedstrijd Feyenoord-Ajax. Het betreft Jan Peters, Ivan Nielsen, Stanley Brard en André Stafleu, die gisteren een brief ontvingen uit Zeist met ingesloten een aantal kranteknipsels. Het Rotterdamse management heeft de correspondentie inmiddels in handen gesteld van juridisch adviseur mr. Van Velzen. Vanwaar nu dit inconsequente hande len van het hoofdbestuur? Voorzitter Pe ter de Booy: „Om eerlijk te zijn waren er totaal geen gronden aanwezig om Van Bracht en Verlouw wel toe te laten. Wij hebben het gedaan, omdat we op het standpunt staan dat een speler door een onvolkomenheid van een bestuurder niet zo hard mag worden gestraft. Voor even tuele acties van andere ereklassers tegen het toch opstellen van Van Bracht en Verlouw ben ik niet bang. Het is gewoon een bestuursbesluit. Hans Vultink nu: „Ik ben blij dat er een soepele oplossing is gevonden, maar dat er iets moet worden doorgepraat staat vast” Het is wat overdreven van de „beste voetballer ter wereld” om te verlangen dat •elke scheidsrechter ook fluit als de beste scheidsrechter ter wereld Bovendien kun je wel stellen dat zo’n Perez zo’n vriendschappelijke wed strijd voor het Wereldkinderftmds nooit had mogen ontsieren door uitgerekend Johan Cruijff uit het veld te sturen, maar is het nu werkelijk te veel ge vraagd om ook eens te verlangen dat Johan Cruijff in zo’n vriendschappelij ke wedstrijd ten bate van het Wereld- kinderfonds zijn grote verontwaardi ging in toom weet te houden als er een doelpuntje wordt afgekeurd? Dan maakt hij toch gewoon een ander doel puntje? Doelpuntjes genoeg in de wereld!

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 17