Het eerste bedrog ter wereld ZAT ZAT ZAT DAGS DAGS DAGS VOEGSEL VOEGSEL VOEGSEL OW w Haarlems Dagblad b' 20 DECEMBER 1980 Spreekwoorden 8^ ’i» Opmaak: Wim Wijnands door Hans Rombouts Janwillem van Vugt Substituut-officier J te 3 Er zijn nogal wat spreekwoor den en uitdrukkingen over list en bedrog. We hebben er een aan tal op een rijtje gezet. Ze spre ken voor zich. De bedrieger bedrogen. Deugd overwint list en geweld. List mist. Luie mensen zoeken list. Met list brengt men een ei in een hopzak. Nood zoekt list. Voor de listen van de kwaden: laat uw voeten u maar raden. List tegen list is de moeilijke kamp, die de mens strijden kan. Het ene bedrog doodt het andere. Het verhaal van de schoenmaker, die vermomd als kapitein van de keizerlijke garde in Duitsland de burgemeester van Köpenick gevangen nam en er met de gemeentekas vandoor ging, is bekend. De man maakte gebruik van het feit, dat ieder onvoorwaardelijk aan militairen en uniformen gehoorzaamde. In Nederland deed zich - zij het minder spectaculair - na de oorlog ook een zeer interessant geval van oplichting voor. Een jongeman liep steeds rond in uniform. Hij gaf zich uit voor officier in het leger, dook op bij een Gemeentesecretaris Viergever van Brouwershaven beschreef de levensloop van deze Maggaris. 1 1357). >g via ien ian ln de bijbel komen heel wat staaltjes van list en bedrog voor. Het eerste bedrog op aarde zou je de klassieke verkleedtruc van de duivel kunnen noemen. Satan vermomde zich als slang in de boom van goed en kwaad en verleidde Adam en Eva. Mensen, die zich voor geleerder of belangrijker uitgaven zijn er altijd geweest. Vanuit die nieuwe positie konden ze ofwel hun eigenwaan dan wel hun portemonnaie spekken. Zoals Abraham Maggaris, die zich uitgaf voor o.a. arts, predikant en rector van een latijnse school. Hij gebruikte valse namen en wist zelfs onder valse voorwendsels een burgemeestersdochter te trouwen. In 1765 werd hij te Brouwershaven veroordeeld tot geseling, brandmerken en levenslange opsluiting in het tuchthuis. Een ander grof staaltje van bedrog opgetekend in de bijbel: Jacob bedriegt op instigatie van zijn moeder Rebekka zijn blinde vader Izaak. Hij wil de be langrijke laatste zegen van zijn vader, die hem de macht in de familie geeft. „De slang nu was het listigste van alle dieren des velds, die de Here God ge maakt had; en zij zeide tot de vrouw: God heeft zeker wel gezegd: Gij zult niet eten van enige boom in de hof? Toen zeide de vrouw tot de slang: Van de vrucht van het geboomte in de hof mogen wij eten, maar van de vrucht van de boom, die in het midden van de hof staat, heeft God ge zegd: Gij zult daarvan niet eten noch die aanraken; anders zult gij sterven. De slang echter zeide tot de vrouw: Gij zult geenszins sterven, maar God weet, dat ten dage, dat gij daarvan eet, uw ogen ge opend zullen worden, en gij als God zult zijn kennende goed en kwaad. En de vrouw zag, dat de boom goed was om van te eten, en dat hij een lust was voor de ogen, ja, dat de boom begeerlijk was om daardoor verstandig te worden, en zij nam zijn vrucht en at, en zij gaf ook haar man, die bij haar was, en hij at. Toen werden hun beider ogen geopend, en zij bemerkten, dat zij naakt waren; zij hecht ten vijgebladeren aaneen en maakten zich schorten. Toen zij het geluid van de Here God hoorden, die in de hof wandelde in de avondkoelte, verborgen de mens en zijn I vrouw zich voor de Here God tussen het geboomte in de hof’. gOgSr Tekening Oorlogen Oorlogen zijn immer een goede bron van inkomsten voor de firma List en Bedrog geweest, in het groot, maar ook in het klein. Uniformen, helden, beschermers. „Oorlogsgewonden” roepen medelijden op, helden (bijv, vliegers of verpleegsters) worden onmiddellijk geloofd. De oplichter heeft de zwakke plekken bij de kandidaat-slachtoffers snel in de gaten en gaat met dat gegeven aan de slag. De vrouw, die naar romantiek en erotiek verlangt, wordt door de oplichter op haar wenken bediend. De man wordt gepakt bij zijn ijdelheid, sensatiezucht, zijn begeerte naar winst. Sommige oplichters vinden hun „cliënten” zelf schuldig aan de oplichterij. Een lid van het List en Bedrog-gilde, die zich toelegde op het onderhoud van de tuin (Koot en Bie gaven daar een prima persiflage van), voerde toen hij gegrepen werd, als excuus aan, dat de mensen maar niet hadden moeten ingaan op zijn malafide voorstel. Zolang er levende wezens op aarde bestaan heersen de list en het bedrog. Vooral bij het menselijke soort. Zo zelfs dat er een royale plaats voor is ingeruimd in het Wetboek van Strafrecht. De bedrieger kan de tekst voor zijn visitekaartje daar vinden, onder artikel 326. „Hü die, met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordelen, hetzij door het aannemen van een valse naam of van een valse hoedanigheid, hetzij door listige kunstgrepen, hetzij door een samenweefsel van verdichtsels, iemand beweegt tot de afgifte van enig goed of tot het aangaan van een schuld of het tenietdoen van een schuld, wordt, als schuldig aan oplichting, gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste drie laren.” liet berichten, dat hij gestorven was. Toen zij voor de begrafenis kwamen ging hij ze zelf af halen aan het station. Pas toen de trein aankwam, realiseerde hij zich, dat zjjn aanwezigheid wel een vreemde indruk zou maken. tuinfeest van een generaal, was present bij een parade en commandeerde een troepje soldaten, dat hij op straat tegenkwam. Hij deed dat alleen tot zijn eigen vermaak en bevrediging, werd er financieel niets wijzer van. Hij zou het nog bonter maken. Hij wist zich zelfs uit te geven voor substituut-officier van Justitie. Hij controleerde met een inspecteur ordemaatregelen, kreeg dossiers te zien enz. Toen men bemerkte, dat hij een oplichter was, wist hij bij zijn aanhouding de dienstdoende inspecteur zo te bespelen, dat deze een echte officier van J ustitie liet komen om te vragen of er toch geen fout was begaan. Zelfs bij zijn voorgeleiding sprong de agentenwacht nog op... Het merkwaardige feit doet zich voor dat wij, de toeschouwers, eigenlijk niet echt kwaad kunnen worden om bepaalde gevallen van oplichting. Als wij er natuurlijk zelf geen nadeel van hebben ondervonden. Niet voor niets hebben schelmen(romans) het door de eeuwen heen altijd goed gedaan: Pantagruel van Rabelais, Tijl Uilenspiegel van De Coster, Cagliostro van Goethe en om dichter bij huis te blijven Van der Hoogen in de Camera Obscura. Tenslotte: voor bedrog en oplichting zijn altijd meer personen nodig. Als niet iedereen zo goedgelovig was of uit op snel te verkrijgen rijkdom dan waren er ook geen oplichters. Maar de firma List en Bedrog zal nooit failliet gaan. Er ligt altijd werkterrein braak. 2^ Deze speciale bijlage, die bestemd is om de donkere dagen voor, tijdens en/of na kerstmis door te komen, heeft als thema List en Bedrog. Aangezien de wereld bedrogen wil worden, gebeurt dat ook op zeer grote schaal. We hebben wat listen en lagen uit heden en verleden gelicht. Een rijke schakering aan (on-)opzette- lijk bedrog. Veel plezier ermee of veel ergernis. „Maar Jakob zeide tot zijn moeder Re bekka: Zie, mijn broeder Esau is een ruig man, en ik ben een onbehaard man. Mis schien zal mijn vader mij betasten; dan zal ik in zijn ogen zijn als iemand die de spot met hem drijft, en ik zal vloek over mij brengen en geen zegen. Maar zijn moeder zeide tot hem: Uw vloek zij op mij, mijn zoon; luister nu naar mij en ga ze mij halen. Toen ging hij ze halen en bracht ze aan zijn moeder, en zijn moeder bereidde een smakelijk gerecht, zoals zijn vader het gaarne had. Ook nam Rebekka de beste klederen van haar oudste zoon Esau, die bij haar in huis waren, en liet ze haar jongste zoon Jakob aantrekken. En de vellen der geitebokjes trok zij over zijn handen en over zijn gladde hals. Toen stelde zij het smakelijk gerecht en het brood, dat zij bereid had, haar zoon Jakob ter hand. Daarop kwam bij zijn vader en zeide: Mijn vader. En deze zeide: Hier ben ik; wie zjjt gij, mijn zoon? En Jakob zeide tot zijn vader: Ik ben Esau, uw eerstgeborene; ik heb gedaan, zoals gij tot mij gesproken hebt. Richt u op, ga zitten en eet van mijn wildbraad, opdat gij mij moogt zegenen. Daarop zeide Isaak tot zijn zoon: Wat hebt gjj het spoedig gevonden, mijn zoon! En hij zeide: Omdat de Here, uw God, mij deed slagen. Toen zeide Isaak tot Jakob: Kom toch dichterbij, opdat ik u betaste, mijn zoon, of gij inderdaad mijn zoon Esau zijt of niet. Jakob dan kwam dichter bij tot zijn vader Isaak, en deze betastte hem. En hij zeide: De stem is Jakobs stem, maar de handen zijn Esaus handen. Doch hij herkende hem niet, omdat zijn handen behaard waren evenals de handen van zijn broeder Esau. En hij wilde hem zege nen en zeide: Zijt gij inderdaad mijn zoon Esau zelf? En hij zeide: Ja. Toen zeide hij: Zet het dicht bij mij, dan wil ik eten van het wildbraad van mijn zoon, opdat ik u zegene. Toen zette hij het dicht bij hem, en hij at; ook bracht hij hem wijn, en hij dronk. Daarna zeide zijn vader Isaak tot hem: Kom toch dichterbij en kus mij, mijn zoon. En hij kwam dichterbij en kuste hem. Toen hij de geur van zijn klederen rook, zegende hij hem en zeide: Zie, de geur van mijn zoon is als de geur van het veld, dat de Here gezegend heeft. God zal u geven van de dauw des hemels en van de vette streken der aarde, en overvloed van koren en most. Volken zullen u dienen, en natiën zich voor u nederwerpen; wees heerser over uw broederen, en de zonen uwer moeder zullen zich voor u nederbui- gen. Wie u vervloekt,.zij vervloekt, en wie u zegent, zij gezegend. Toen Isaak geëindigd had Jakob te ze genen en Jakob nog maar nauwelijks van zijn vader Isaak naar buiten was gegaan, kwam zijn broeder Esau van de jacht. Ook hij bereidde een smakelijk gerecht en bracht dat aan zijn vader. En hij zeide tot zijn vader: Mijn vader richte zich op en ete van het wildbraad van zijn zoon, op dat gij mij zegent. En zijn vader Isaak zeide tot hem: Wie zijt gij? En hij zeide: Ik ben uw eerstgeboren zoon Esau”. Een aardig voorbeeld van een „geslaagde” oplichter is de uitgever en redacteur van het eerste Duitse tijdschrift °ver criminologie, dat in 1879 in Berlijn List en bedrog zijn andere dingen dan gewoon stelen of verduisteren. Bij list en bedrog bestaat er een relatie tussen de oplichter en de op te lichten figuur, het slachtoffer. Listen worden aangewend om iemand om de tuin te leiden. De oplichter moet proberen slimmer of sluwer of gemener - het ligt er maar aan hoe men het wil noemen - te zijn dan zijn slachtoffer. Het slachtoffer speelt een 1 actieve rol in het hele oplichtersdrama mee. En de bedrieger? Soms heb je de indruk dat hij zichzelf nog meer bedriegt I dan zfjn slachtoffer. Hij gaat geloven, dat hij werkelijk ongetrouwd is (als hij weduwen haar kwartje of meer, wellicht haar eer wil ontfutselen) - de wetenschappelijke onderzoeker Schwarz beschreef een huwelijkszwendelaar die 55 maal trouwde -. Hij is er van overtuigd, dat zijn geestelijke capaciteiten hem in staat stellen een mate van vertrouwen te I scheppen, die hem het een en ander aan genot zal opleveren Iedereen kent wel zo’n verhaal: er zit een trieste bedelaar op een straathoek; de man is zwaar gehandicapt. Hij heeft een arm en zo I hij al niet geheel blind is bekijkt hij de wereld starend en wazig. Een man om je laatste dubbeltje aan te geven, hetgeen dan ook regelmatig geschiedt. Maar zie, bij het vallen van de avond, als een mistsluier hem en zijn ene arm en zijn gebrekkige pupillen aan het zicht onttrekt, spoedt hij zich met al die laatste dubbeltjes naar een riante auto, waarbij opvalt dat zijn oogopslag zeer I monter is en hij wonderen verricht nademaal hij nu over twee stevige armen en knuisten kan beschikken. Een brede glimlach van tevredenheid siert des bedelaars gezicht. Kortom, wij zijn er tussen genomen. Wij lopen door de avondmist naar huis, omdat wij geen geld meer hebben voor de bus en 1 hij passeert ons zwierig in zijn voiture. Een vertegenwoordiger van de firma List en Bedrog. En we kunnen er niet eens echt kwaad om worden. verscheen, het Zeitschrift Für Kriminalanthropologie, Gefangniswissenschaft und Konstitutionswesen”. Hij was zelf een pathologisch oplichter met een crimineel verleden. Hij eigende zich een aantal doctorstitels toe en wist bekende geleerden als medewerkers aan te trekken. De oplichter, de man of vrouw van list en bedrog, maakt handig gebruik van het feit, dat - zoals de oude spreuk luidt - de wereld bedrogen wil worden en dat dat dan ook kan. Ziekeljjke oplichters groeien in hun fantasterijen. Ze komen tot dingen, waar ze aanvankelijk niet aan gedacht hebben. Ze verwarren zich vaak tenslotte in een web, waaruit ze nauwelijks meer tevoorschijn kunnen komen. Er is een geval bekend van iemand, die zijn ouders Hij ziet er uit als een gentleman. Hij praat beschaafd. Een heer. Maar wel een oplichter. Hij stemde er in toe met Hein Dik te praten over zijn merk- waardige levensloop. Wijnen zijn veel gevraagd en daarom alleen al een bron van bedrog. Er is heel wat afgeknoeid met wijn. Rob van den Dobbelsteen bericht er over. Die een ander bedriegt wordt van het bedrog kort op de hielen gezeten. Die een bedrieger bedriegt ver dient een stoel in de hemel. Bij zien is menigeen bedrogen. De wereld wil bedrogen worden. Die altijd gedwee verdraagt, wordt bedrogen en geplaagd. Die licht gelooft wordt licht be drogen. Die verre gaat vrijen, bedriegt of wordt bedrogen. Die zich vals voordoet bedriegt zichzelf het meest. Te hoog bedroog. Op leugen en bedrog leeft men het ganse jaar. Dromen zijn bedrog. ft» KT O ggr A' List en gaat nooit failliet G iter- <ele 'oor 3ev. ard, ïap- en is met ir, met llv. ca. et.: 3 et 3 ienng. eigen- iwezig. t. bad- t mog. station achter- i suite, liet 2e uk. g. en rom, oon- sart.: rzon- en mod. ie 4- ntaal m2), even/ jehe. Listen cwijk, incl. ver- iter- ner, illet I.- 2 nog voor serde ten m2; excl bouwj. ervoer keuken i, gara- slaap- a toilet, m, c.v- k. inkl. Linker p m. 2 000.- nvaar- im en las en 3 toe- grote m2). k.k., ut PP- am en oen der gia, 2e oor -pr. lerh. met ektr. ,am., t 4 OPREI HTE H.VARI EMSCHF Ol RANT onder 1 j 1978. 155 Itr) zitk. ie open st. inp. im met 3 verd buifpui. termate 80 000,- FirnïaG^ tumen II ir Cv- I >orzon- I ierd 3 I /erd 2 I Het gezicht Is niet altijd be trouwbaar. Kijk enige tijd naar deze „trep van Schröder”. Plot seling zal hl] on dersteboven draaien. JET .'■wS Geraadpleegd o.a. „De oplichter”, door dr. M. Zeegers, uitg. Erven J. Bijleveld. I 'i Bedrog

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 21