Prof. Odell waarschuwt voor angst "1 ZATERDAGS 3ÜVOEGSEL Het oerbedrog mV SS,* ifUi i 30 Wij vergieten vaak tranen, die ons zelf bedriegen na anderen te hebben bedrogen. La Rochefoucauld -) door Hans Rombouts Eigen ministerie door Léon Klein Schiphorst 1 EN B.V In den beginne was het woord En 't woord was leugen De luchten trilden van de namen Der dingen die tenslotte nooit ge schapen zijn Aankondiging van wat zich nooit voltrok Beloften heilig maar onuitgesproken En nimmer ingelost Zo leef ik met mijn ingeboren Verwachting hunk’ring dorst En weet dat van 't begin der tijden Nog nooit één wens Tot werkelijkheid geworden is Te midden van het vluchtige onbe zoedeld De diamant onzer eerste en laatste waarheid En de enige De dood Voorbeeldig zonder keerzij Betrouwbaar ongerept nauwkeurig. Die roepen om een zekerheid Roepen de dood aan Die zich niet ontbieden laat De dood, de dood O lieve dood, stik dooie dood J. Greshoff (Uit: „Wachten op Charon Gedich ten 1958-1960”; uitg. Nijgh Van Ditmar Zelf prijs opjagen Oliemaatschappijen Zichzelf te bedriegen, zonder het te merken, is even gemakkelijk als het moeilijk is anderen te bedrie gen, zonder dat zij het merken. La Rochefoucauld Bi Meer produceren EN B.V s Ochtend. De auto legt een bijna menselijke weerzin aan de dag. Tegensputterend komt de motor op gang en de zuigers draaien rochelend hun eerste rondjes in het motorblok. Op zo’n moment kun je daar begrip voor opbrengen. Alsof de techniek zich solidair wil verklaren met jouw gemoedstoestand. Alle begin is moeilijk, maar vroeg opstaan daar wen je nooit aan. Stuiptrekkend schud je het laatste restje bedwarmte van je af. Rillend en omzichtig schik je het onderlichaam in de koude kunstleren stoelzitting. De rest gaat vanzelf. Als een robot laatje handelingen elkaar opvolgen. Het licht aan, de handrem los, ontkoppelen, schakelen en rijden maar. De nieuwe werkdag is begonnen. Politiek Al pratend met professor Peter Odell, twaalf hoog in het gebouw van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, kom je meer en meer tot de conclusie dat het angstaanjagende beeld van binnenkort uitgeputte gas- en olievoorraden op de wereld in zekere mate een vorm van volksbedrog is. Odell zegt bijvoorbeeld dat West-Europa zelf naar zijn schatting een gasvoorraad van 8500 miljard kubieke meter heeft (om misverstanden te vermijden kalkt hij dit getal nog eens op het schoolbord in zijn kamer). De behoefte per jaar is minder dan 200 miljard. Dit jaar kwam ongeveer 160 miljard uit eigen produktie (twintig procent van het totale gebruik bereikte ons o.a. uit Rusland). Dat is voldoende voor ruim 50 jaar. Aan olie uit de Noordzee komt er dit jaar 150 miljoen ton. Naar zijn schatting verbergt het water van de Noordzee 11 miljard ton olie. Genoeg dus voor zeker 20 25 jaar, als de productie naar 500 miljoen ton zal gaan. Alléén uit de Noordzee. Jfe' -• Energietekort eigenlij k *1 volksbedrog? VERWORDING OP SNELWEG ;kring, ntal. eis- iver-' ling, nde- werkt brengen. Nu is er alleen de doffe berusting. Nergens tekent de verwording van onze samenleving zich zo scherp af als in de dagelijkse files. Om het begin van de dag zo lang mogelijk uit te stellen en de reistijd toch nog enigszins nuttig te besteden, worden veel noodzakelijke activiteiten uitgesteld tot de autotocht. De verkoop van snoerloze scheerapparaten beleeft dank zij de file gouden tijden. Er wordt op grote schaal ontbeten in de auto’s. En er is tijd genoeg om de ochtendkrant te spellen. Dat lezen vergt een zekere handigheid van de bestuurder. Hij moet zijn aandacht verdelen tussen het nieuws en de weg. Dat leidt doorgaans tot een vermakelijk soort ja-knikken. Niet iedereen is daar even bedreven in, zo kunnen schade-experts van verzekeringsmaatschappijen bevestigen Toch betrap ik mezelf erop datje leert leven met de file. Je krijgt de gelatenheid over je die je ook aantreft bij mannen, die zich door hun vrouw hebben laten overhalen mee te gaan om inkopen te doen. Bij de warenhuizen zie je ze tussen de rekken kleren met verongelijkte gezichten gelaten hun lot ondergaan. Het is dezelfde apathische blik, waarmee je veel automobilisten voor zich ziet uitstaren. Zelf blijf ik op de been door mijn lotgenoten te observeren. Je moet een afleiding zoeken om niet knettergek te worden. Mijn vader bestreed op lange autoritten de verveling door ons als jongens de Aan dat opjagen van de prijs doen de landen, die zelf over energievoorraden beschikken (zoals Nederland bijv.) hard mee. Zij gaan namelijk zelf ook minder produceren onder het motto: je moet zorgen wat voor later achter de hand te hebben. Ze kopen olie en gas aan. Voor de 170 miljoen vaten per dag geleverd kunnen worden (8500 miljoen ton per jaar)” (de olieconsumptie in 1972 was in de niet-communistische wereld 45 miljoen vaten per dag, 2250 miljoen ton per jaar). Odell citeert voorts de heren Inglis en Jamieson van BP: „Er zal altijd genoeg olie zijn om de behoefte te dekken” (woorden gesproken in de beginjaren zeventig). Er is in tien jaar natuurlijk veel veranderd op het gebied van de energievoorziening. De oliemaatschappijen met name zagen hun macht en invloed zeer ingeperkt worden. En zij zagen en zien daarom de toekomst met somberte tegemoet. Alsof de olie mèt de directiezetels van de multinationals in de Arabische (en andere) gebieden in het niet was verdwenen. Nü verzekeren juist de oliemaatschappijen dat het zeer, zeer somber is gesteld met de energievoorziening. Een forse zwaai achterwaarts dus op het slappe koord van de internationale handelsmarkt, waar de OPEC (organisatie van olie-exporterende landen) nu de dienst uitmaakt. De OPEC, ook rijk voorzien van listige mannen, sloot zich, aldus professor Odell, natuurlijk aan bij de vreesaanjagende nieuwe uitspraken van Shell, Gulf, BP en andere. De OPEC, die in enkele jaren nu een min of meer hecht oliekartel gevormd heeft, zegt ook, dat somberte geboden is. Daarmee kan de kraan wat naar rechts gedraaid worden bij de produktie (het aanbod wordt dan kleiner) en de prijs wordt verhoogd. Zo kan met iedereen het opbrengen rustig zijn beurt af te wachten. De van nature ongeduldigen blijven prijs die de OPEC vraagt. En diezelfde OPEC kan de kraan nog iets meer naar rechts draaien, zodat de toevloed aan olie nog minder wordt, de prijs hoger enz. enz. hardnekkig zoeken naar listen om stukken file over te slaan. De parkeerplaatsen en benzinestations zijn enkele mogelijkheden voor zo’n arglistige inhaalmanoeuvre. De ongedurige automobilist wendt een plaspauze of tankstop voor en Zou het dan niet nuttig zijn, dat ons land een speciaal ministerie voor energie zou krijgen? jaar na de boringen de gegevens op tafel moeten komen. Er wordt hier veel te geheimzinnig mee gedaan”. voor dit geweld plaats maakt. Deze heren in het verkeer rijden doorgaans tot vlak onder je achterbumper door en geven als dat niet genoeg is om je weg te jagen lichtsignalen. Dan verdient het aanbeveling met de linkervoet even het rempedaal aan te tippen. Een geheimzinnigheid, die de gewone burger de indruk geeft, dat er achter de muren gesjoemeld wordt. Neem nu gesprekken, die er gevoerd zijn (en wellicht nog gevoerd worden) met het Saoedische staatsolie bedrijf Petromin. Het blad Platt’s Oilgram News meldde dat Nederland (als staat) een contract zou gaan sluiten met Saoedi-Arabië over de levering van ongeveer 5 miljoen ton olie per jaar. Minister Van Aardenne ontkent dat het om een bilateraal („tweelandig”) contract gaat. Wie dan wel met de Saoedi’s praat? Dat zal later bekend worden, zegt de minister (aldus de NRC) geheimzinnig. Bekend is wel, dat Shell voor Petromin een raffinaderij bouwt in Jubail. Shell is dan voor het eerst betrokken bij levering van olie uit Saoedi- Arabië. Allemaal toevallig? We vragen het Odell. Hij glimlacht fijntjes. Hzijdig, it in4 :ht. ïrwijs joek; voof- o’n dan ins, en vens ,t. 1 Professor Odell nu trekt ten strijde tegen die angst voor een snel voor de deur staand energietekort. „De landen buiten de OPEC zouden juist veel meer moeten gaan produceren. Dan duw je de internationale prijzen terug. De olieprijs ligt nu al bijna op 40 dollar per vat. Over een langere termijn zou dat tot 15 20 dollar teruggedrongen kunnen worden. Als er maar een goed energiebeleid werd gevoerd. Daar is nog steeds weinig of niets van te merken”. Professor Odell: „Op 11 februari 1971 schreef ik al in de New Society dat het nodig was om een goede internationale energiepolitiek, inclusief rantsoenering van olie, uit te stippelen onder de titel „Against an oil cartel”. Ik voorzag de kartelvorming van de OPEC en het opjagen van de prijzen. In december 1970 had de OPEC immers besloten om stevige controle op de prijsvorming te gaan uitoefenen. Driejaar gebeurde er helemaal niets van de kant van de olie- importerende landen. Totdat de oorlog in het Midden-Oosten in 73-74 voor de eerste grote oliecrisis zorgde. De volgende crises (verstoting van het sjah-regime en de huidige oorlog Irak-Iran) openden de ogen wat meer. Maar wat was er met de prijs gebeurd? Die was sedert 1970 dank zij de OPEC en de angst van de andere landentot het tienvoudige opgelopen, terwijl de consumptie in de niet-communistische wereld sinds 1973 (crisis) jaarlijks slechts met 0,75 procent toenam. Ter vergelijking: in de 25 jaar vóór 1973 was die groei ongeveer 7,5 procent per jaar”. Duidelijk, aldus professor Odell, die in 1978-79 de Engelse regering als advisuer diende (hij schreef een rapport „British Oil Policy: a radical alternative”), is de waanzinnig gestegen prijs het loon van de angst. dan kan worden voorgesorteerd, wijken automobilisten al uit naar de vluchtstrook. Met grote snelheid wordt de file binnendoor ingehaald. Sta je toevallig met een lekke band of kokende radiator langs de kant van de weg, dan wordt de vouw uit je broek gereden. Wie zich niet te buiten gaat aan dit soort piraterij kan zijn lol niet op, als hij na enige tijd een bermfile op de vluchtstrook passeert. Het portier van de eerste auto staat dan meestal open en door de knieën gezakt zit daar op het asfalt een witgejaste rijkspolitieman opgewekt notities te maken in een opschrijfboekje. Overigens is ook professor Odell vóór het terugdringen van het energiegebruik. „We kunnen niet eindeloos onbeperkt doorgaan”. Hij staat op en loopt naar het raam, dat een schitterend uitzicht biedt op de Brienenoordbrug. „Kijk nou, al die auto’s in die files. Dat is toch eigenlijk te gek om los te lopen. Elke werkdag weer hetzelfde. Dèt onder controle brengen behoort natuurlijk ook tot een goed energiebeleid”. pro pose we-' De man met file-ervaring weet dat trucs niet helpen. Toch blijven er automobilisten die zich altijd snel aansluiten bij de rijstrook die in beweging komt. In een soort slalom hopen ze sneller hun reisdoel te bereiken. Wie keurig op zijn weghelft blijft, ziet ze later weer terug. Het is net als bij de supermarkt. De kassa met de kortste rij garandeert nooit datje sneller op straat staat. De vrouw voor je kan alleen maar met groot geld betalen en het wisselgeld is op (even de chef roepen) of er is wel weer; een betaalpas vergeten en daar moet ook iedereen aan te pas komen. Al die tegenvallers leiden weer tot teleurstellingen en opkroppende woede. Ongezond voor hart en bloedvaten. En wie onwel wordt in een file is slecht af. Kom je aan de kant van de weg terecht, dan kun je langer op hulp wachten dan de alleenwonende man die van zijn keldertrapje stort. Daar belt vroeg of laat de meteropnemer aan. In de file heeft al het ingeblikte chagrijn alleen maar oog voor de bumper van de auto die voor hem uitrijdt. Soms kom je er niet onderuit zelf corrigerend op te treden. Zo zijn er autobestuurder^ die aan de omvang en motorinhoud van hun vervoermiddel menen bepaalde rechten te kunnen ontlenen. Ze verwachten datje met heilig ontzag gebruiken. Dat drukt de internationale prijs. Met alle gunstige gevolgen voor onze economie. Zo lang we bang zijn, blijft de internationale prijs stijgen. Angst is een slechte raadgever. Het gaat er om de korte termijn (van zo’n vijf jaar) te overbruggen naar een grote eigen produktie”. En Odell komt weer met cijfers: „Ik heb in 1973 gezegd, dat rond de begiiyaren tachtig meer dan de helft van de olie- en gasvoorziening van West-Europa uit de Noordzeevoorraden geleverd zou kunen worden. Dat zou wat wat olie betreft 200 miljoen ton moeten zijn. Maar dat is nu nog maar ongeveer 160 170 miljoen ton. Uit de Engelese en Noorse velden. Dat komt omdat er nog geen geïntegreerde politiek is om de produktiemogelijkheden te maximaliseren”. „In het Noordzeegebied zijn er ongeveer 300 gas- en oüevelden ontdekt. Daarvan zijn er nu nog maar vijftig in ontwikkeling. Nederland heeft zestig velden, waarvan twaalf in ontwikkeling. Dat is niet meer dan twintig procent. De ontginning vraagt hier veel tijd. Voordat een maatschappij een vergunning heeft, gaan er minstens achttien maanden overheen”. opdracht te geven de koeien te tellen. Maar in de file gebeuren genoeg andere beestachtige dingen. „Het is geen kwestie van de bronnen niet hebben natuurlijke energie is er voorlopig genoeg maar van politieke beslissingen. Onze angst voor energielevering op lange termijn is niet juist. Er moeten zo snel mogelijk maatregelen genomen worden om onze eigen bronnen te exploiteren en ze niet stil te laten liggen als een soort wissel op de toekomst. Die wissel is juist: zelf veel produceren en zo min mogelijk 1 janu- ■nd I sn) I' inan- aat i Odell: „Dat zou inderdaad nuttig en bijna noodzakelijk zijn. Energievoorziening valt nu onder Economische Zaken. Een eigen ministeriële post, zoals in landen als Engeland, Noorwegen, de Verenigde Staten en Canada het geval is, zou van groot belang zijn. Het is een urgentie van de eerste orde, onze energietoevoer. Er i's meer dan genoeg te doen, zoals op de Noordzee, waar we méé hebben, dat de ligging gunstig is, niet te diep. De olievelden bij Schoonebeek bevatten nog volop (zware) olie. Dank zij nieuwe technische methoden kunnen we denken aan een produktie van misschien 40 procent van de geschatte voorraad van 2 miljard vaten. In Groningen en Zeeland zijn enkele diepboringen gedaan. Het resultaat daarvan is nog niet bekend”. Vanwaar toch die geheimzinnigheid bij resultaten van onderzoekingen als het om olie of gas gaat) (Odell is in het verleden nogal eens voor fantast uitgemaakt als hij met zijn cijfers kwam, waarna hij later gelijk bleek te hebben). Professor Odell: „Tja, dat zit ’m waarschijnlijk onder meer in de aard van het Nederlandse overheidsstelsel. Het is hier niet wettelijk verplicht om informatie te geven, zoals bijv, in Canada, waar een verlaat snel de file om inplaats van te stoppen in een ruk door te rijden en zo’n vijftig auto’s verderop weer in te voegen. Erg populair is ook het vroegtijdig afslaan. Kilometers voor de onderbroken krijtstreep aangeeft Citeren is leuk om dingen te bevestigen. Ontwaken is als geboren worden, heeft eens iemand gezegd. Die uitspraak wil ik graag opvoeren. Als eerste kind die de nog ongeschonden moederschoot verliet, moet het een benauwd avontuur zijn geweest. Daarom blijft de geboorte van een nieuwe dag voor mij mijn leven lang een zware bevalling. Daarmee is ook verklaard waarom de dagelijkse tocht naar mijn bureau een terugkerende plaag moet zijn. Het blijft een afschuwelijke manier om de dag te beginnen. De opgewektheid waarmee de radio je de problemen in het vooruitzicht stelt, is op zichzelf al een reden om uit rancune geen luistergeld meer te betalen. „Voor de Velsertunnel staat een file van zes kilometer”, klinkt het pesterig. Wat moetje met die informatie. Flauwekul. Dat ding staat er elke dag en hij wordt er niet minder lang door. Toevallig moet iedereen op datzelfde onmenselijke tijdstip door die tunnelbuis onder dat kanaal door. Vanaf het viaduct, dat de auto naar de ingang van deze mallemolen leidt, heeft het uitzicht nog iets fascinerends. Als een landingsbaan op een vliegveld trekt de onafzienbare rij oplichtende achterlichten een rode streep tot zover het oog reikt. Het vooruitzicht ,weer snel vaste grond onder je voeten te voelen, kan je in een vliegtuig tot groot enthousiasme De perfecte oplossing voor alle file problemen had een oude kameraad van mij gevonden. Hij schafte zich bij een autohandelaar een gebruikte ziekenwagen aan. De brancard werd er uitgesloopt Achterin was het, in zachte kussens met boeken en drankjes binnen handbereik goed toeven voor de passagiers. De ramen bleven geblindeerd en ook de drietonige hoorn werkte nog uitstekend. De snelheid blijft gelijk, maar het remlicht vlamt onheilspellend op. Schuddend zie je de achteropkomer daarop in je achteruitkijkspiegel kleiner worden. Zoiets heeft natuurlijk wel een dominosteneneffect, maar als iedereen de juiste afstand in acht neemt, blijft het bij de schrik. De meest brutalen willen nog weleens een poging wagen je binnendoor te passeren. Gedraag je dan als een beginnend automobilist, die onwennig en op een laat moment de richtingaanwijzer „uitsteekt” om aan te geven datje weer naar rechts gaat. Succes vérzekerd: de onverlaat keert op zijn schreden terug. Zo zijn er heel wat manieren om je ongenoegen kwijt te raken en toch nog opgewekt aan je dagtaak te beginnen. Odell laat het niet alleen bij cijfers, die hij zelf op tafel legt. Hij begeeft zich in gezelschap van bijv. ir. Hols, toen hoofd t produktieafdeling Shell, die in 1972 f schreef: „Rond het jaar 2000 zullen er in de niet-communistische wereld aan olie Professor dr. Peter R. Odell is een Britse deskundige op het ge bied van olie- en ener gievoorziening. Hij is hoogleraar in de eco nomische en geogra fische aardrijkskun de aan de Rotterdam se Erasmus Univer- stieit. Hij is o.a. lid van het Institute of Petroleum en de In ternational Associa tion of Energy Econo mists. Hij trad in 1977-78 op als advi seur van de Britse re gering. Volgend jaar treedt hij af als hoog leraar en gaat zich dan geheel wijden aan het Centrum voor Internationale Ener- giestudie, dat in het kader van de econo mische faculteit van de Erasmus Universi teit in Rotterdam wordt opgericht. Pro fessor Odell is 50 jaar. I

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 31