Protest tegen verbod film Brand- Bokassa van kannibalisme n beschuldigd n VS na ontvangst boodschap Iran: niet voor Kerstmis vrij un fen Kosigin bekwaam organisator achtergrond Suriname wil uitlevering bespoedigen Taiwan blij met besluit over duikbotenorder Doodstraf geëist tegen lid van Bende van Vier stichting in Athene „Gegijzelden waarschijnlijk Drie Syriërs gedood bij actie Israel Hector Campora overleden Leider Prima Linea opgepakt Galiciërs stembus morgen naar de HHI 99 ij BINNEN- EN BUITENLAND 1980 ZATERDAG 20 DECEMBER 2 **0 (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De Poolse vrije vakbond Solidariteit overweegt in drukkerijen werkonderbrekingen te orga niseren als het regeringsver- bod op de vertoning van de documentaire Arbeiders ’80, een film over de stakingsgolf van afgelopen zomer, niet wordt opgeheven. Mogelijk prikacties in Poolse drukkerijen i Dat was op de jongste vergadering van het centrale comité van hen geëist. Sinds de machtswisseling in de partij waren zij niet meer in het parlement verschenen. Gierek heeft tevens zijn zetel in de staats raad verloren. Kisiel stelde voor volgend jaar niet elke zaterdag vrij te geven maar elke tweede. De gemiddelde werktijd zou daardoor op 42,5 uur per week komen te liggen. Aan vankelijk was tussen arbeiders en leiding een vrije zaterdag overeengekomen. Gesproken wordt van korte prikacties die zich zouden kunnen verplaatsen van stad tot stad. Leden van Solidariteit ver klaarden gisteren dat misschien ook het werk wordt neergelegd bij de drukkerij in Warschau waar het officiële Poolse com munistische partijblad Tribunu Ludu van de persen rolt. onder- <e be- n jaar ■ing en lerwijs ing en elkaar jecten ’TT-tarie- icent val uitgevei enlopen. De investeringen zullen volgend jaar aanmerkelijk moeten worden verlaagd en zich concentreren op de behoeften van markt, export en vooral van de energie voorziening. Bij dit laatste is de kolenwin ning uitermate belangrijk. Bekendgemaaktswerd daz acht voojma- lige hoge politici, onder wie oud-partijlei- der Edward Gierek en oud-premier Piotr Jaroszewicz en Edward Babiuch, hun mandaat als afgevaardigde hebben terug gegeven. In een parlementsvergadering die in Warschau is gehouden heeft het hoofd van het planbureau, Henryk Kisiel, mee gedeeld dat het inkomen van de bevolking volgend jaar met 18 procent zal stijgen en dat dat nu al de economische mogelijkhe den van het land te boven gaat. Om deze reden zouden verdere eisen van loonsver hoging of betere sociale voorzieningen volgens hem onverantwoord zijn. Solidariteit maakte gisteren bekend dat de vakbondsdelegaties van 135 bedrijven in het district Piotrkow in Centraal-Polen de hal van een districtsregeringsgebouw hebben bezet uit protest tegen de .vleesle- veranties. De vakbond klaagt dat het dis trict slechts 40 procent van de gemiddelde vleestoewijzing in Polen heeft ontvangen. Regionale autoriteiten zouden hebben in gestemd met hogere leveranties en de vakbond zei dan ook de acties te zullen beëindigen wanneer deze belofte wordt nagekomen. Enkele jaren geleden kreeg Kosi gin al een ernstige hartaanval, vol gens zeggen tijdens het zwemmen in WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat het onwaarschijnlijk is dat de 52 Amerikaanse gegijzel den in Iran voor Kerstmis zullen worden vrijgelaten. Brezjnjev wijdde geen lovende woorden aan de aftredende rege ringsleider. Hij stelde zijn plaats vervanger Tikhonov voor als diens opvolger. De Opperste Sovjet keur de dat voorstel zoals gebruikelijk unaniem goed. Tikhonov dankte in een korte toespraak voor het in hem gestelde vertrouwen. Maar ook hij wijdde geen enkel woord aan zijn de rivier bij zijn Moskouse buiten huis. Vorig jaar oktober kreeg hij opnieuw een zware hartaanval, die Naar buiten toe heeft Alexei Kosi gin zich opvallend kunnen manifes teren. In 1965 reisde hij naar Peking in een poging de groeiende kloof Waarnemers leidden hieruit af, dat Kosigins aftreden mogelijk min der „vrijwillig” geweest kan zijn dan partijleider Brezjnjev in zijn aankondiging deed vermoeden. De Tijdens de rechtzaak, die naar verwacht kort zal duren, zullen 54 getuigen worden opgevoerd, waaronder verschillende oud- Na de oorlog in het Midden-Oos- ten van 1967 bepleitte Kosigin per soonlijk de arabische standpunten in de Verenigde Naties en knoopte er een onderhoud met de toenmali ge Amerikaanse president Lyndon B. Johnson aan vast. Het was de eerste topontmoeting tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie sinds de voortijdig afgebroken ont moeting in Genève in 1961. medewerkers die ter dood veroordeeld zijn wegens betrokkenheid bij het bloedi ge, 14-jarige regime van Bokassa. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Na Catalonië en Bas kenland gaan morgen drie mil joen Spaanse Galiciërs naar de stembus om zich in een volks raadpleging uit te spreken over een statuut dat hun autonomie verleent. boden op de vond an de roging i, door voor g van ;parte- ontwik- in groot doneren nst. Als staatsse- begelëi- skkende waarop :ierd en ien ook sector öeslo- e ver- ■naast >ij het oogd. n een in het 5 mil- ra Agt •ninis- Woordvoerder John Trattner zei, op grond van de jongste Iraanse boodschap, dat mogelijk nog een onderhandelingsron de nodig zal zijn. Volgens hem worden in de boodschap uit Teheran „kernkwesties” en procedurele zaken aangeroerd. Na dere bijzonderheden wilde hij niet vermelden. Wel noemde hij het onderhandelingsproces „moeilijk, ingewikkeld en moei zaam”. Het Iraanse antwoord kwam gisteren via Algerijnse bemidde laars in Washington aan. De somber gestemde Trattner deelde mee dat de Amerikaanse autoriteiten een regeling proberen te treffen dat de gegijzelden met Kerstmis bezoek krijgen van niet-Amerikaanse geestelijken die zich op het ogenblik in Iran bevinden. jdt kan mde fi sc hake- ld bud- van de ■n daar- kenhuis ardelen. en bud- Twee grote warenhuizen in Athene zijn gisteren volledig uitgebrand. Een tot dus ver onbekende organisatie die zich Okto ber '80 noemt, heeft laten weten de brand te hebben gesticht. Tot nu toe is niets bekend over de redenen hiervoor. De schade loopt in de honderden miljoenen guldens 13,5 in de is nog moe- zerder i. Veten- :omen raegro- voor ;r stu- olman op de et gat i”. De orzien rad) ler heeft n motie Sanden iagd er en rege- m pensa- aan uit- jndeme- De Russische partijleider Brezjn jev deelde in een vergadering van de Ópperste Sovjet (volksvertegen woordiging) in oktober van dit jaar mee, dat men een brief van Kosigin had ontvangen waarin hij „wegens gezondheidsredenen” vroeg onthe ven te worden van zijn verplichtin gen als regeringsleider en tevens van zijn verplichtingen als lid van het Politburo van de communisti sche partij. De voormalige sergeant in het Franse leger, die zijn land volkomen bankroet achterliet, wordt ook beschuldigd van mishandeling, het verbergen van lijken, illegale vrijheidsberoving en aantasting van leven en vrijheid van Centraalafrika- nen. De aanklacht betreft zaken die plaatsvonden tussen 1974 en de val van Bokassa vorig jaar. Rond de invasie van Warschau- pacttroepen in Tsjecho-Slowakije in 1968 heeft Kosigin in het open baar een standpunt vertegenwoor digd waaruit wel werd afgeleid dat hij een minderheid binnen het Kremlin vertegenwoordigde die een dergelijke ingreep afwees. tussen de Sovjet-Unie en China te overbruggen. Meteen daarna was hij in de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi, toen de Nixon-regering voor het eerst met de bombarde menten op Noord-Vietnam begon. (Van onze redactie buitenland) De Russische oud-premier Alexei Kosigin, die zoals gemeld dond. Na zijn eerste ernstige hartaanval kreeg Kosigin als plaatsvervanger toegewezen de Brezjnjev-protégé Tikhonov naast Mazoerov, die werd beschouwd als een aanhanger van Kosigin. Mazoerov verdween een jaar later wegens „gezondheidsre denen”. Tikhonov werd daarna op genomen in de machtige rangen van de leden van het Politburo, het machtigste politieke orgaan in de Sovjet-Unie. gaan n met ;lt op (Van onze redactie buitenland) BANGUL De afgezette keizer van het voormalige Centraal Afrikaanse Keizer rijk (thans republiek), Jean Bedel Bokas sa, staat bij verstek terecht op beschuldi ging van kannibalisme, moord en verduis tering van overheidsgeld. Het proces is gisteren begonnen. De 59-jarige Bokassa leeft in balling schap in Ivoorkust sinds een door Frank rijk gesteunde coup hem op 20 september 1979 van de troon stootte. hem verplichtte vier maanden lang zijn werkzaamheden te onderbre ken. Sinds de afgelopen zomer werd zijn afwezigheid wederom ver klaard door hartproblemen. Tegen over de Opperste Sovjet verklaarde Brezjnjev, dat Kosigins ontslagbrief aangaf dat zijn gezondheid de laat ste tijd verder achteruitgegaan was. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO. De Surinaamse re gering wil in het belang van het land en dat van Nederland zo snel mogelijk het uitleveringsverdrag tussen beide landen afkondigen. Op grond daarvan is Nederland ver plicht dissidente Surinamers, die zich in ons land bevinden, onverwijld aan Suri name uit te leveren. Nederland zal echter moeten meewerken aan de procedure die de regering Chin-a-Sen in dit verband zal volgen. Zoals bekend, is het parlement van Su riname bij decreet buiten werking gesteld en kan op dit punt daarom niet de grond wettelijke procedure worden gevolgd. Het uitleveringsverdrag zal nu aan de Suri naamse raad van ministers ter goedkeu ring worden voorgelegd. wankele gezondheidstoestand van Kosigin was bekend, maar ook di verse andere leden van het Politbu ro, van de communistische partij genieten geen al te beste gezond heid, partijleider Brezjnjev niet uit gezonderd. Het is mogelijk dat Kosi gin vrijwillig is vertrokken, maar politieke waarnemers achten het ook mogelijk dat zijn gezondheid stoestand voor zijn collega’s reden is geweest om zijn vertrek min of meer af te dwingen. Het jaar daarop speelde Kosigin een belangrijke rol in de onderhandelin- gen in Tasjkent over het Pakis- taans-Indiase conflict. Alle politieke partijen, met uitzondering van het Galicische Blok (nationalis tisch links-radicaal), steunen dit sta tuut, dat daarom met grote meerder heid zou moeten wordef aafgenomen. Toch zou de volksraadpleging, die be paald geen hartstochten oproept, ge kenmerkt moeten worden door absen teïsme van het kiezersvolk op grote schaal misschien wel 70 procent. Galicië, gelegen op de noordwestpunt van het Iberische schiereiland, paral lel met Portugal, omvat vier provin cies: Pontevedra, Lugo, Orense en La Coruna. In tegenstelling tot Basken land en Catalonië, die erg geïndustria liseerd zijn, is Galicië een arme streek die zichzelf bedruipt en vooral leeft van de landbouw en de visvangst. Alleen de havensteden Vigo en El Ferrol (Del Caudillo), eboorzestadsvansgene- raal Francisco Franco, hebben zeer belangrijke scheepswerven. In feite is het zo dat emigratie een van de mar kantste kenmerken van Galicië is. Men schat het aantal Galicische emi granten op tegen het miljoen, van wie 500.000 naar Zuid-Amerika en 200.000 elders naar Europa gingen. Anderzijds is het gebruik van de Galici sche taal verre superieur aan dat van het Catalaans en vooral van het Bas- kisch. Men schat dat 70 procent van de bevolking zich in het dagelijks leven van het Galicisch bedient en dat de rest de taal kan spreken of verstaan. In Galicië bestaat geen enkele terroristi sche organisatie en de streek wordt beschouwd als „het meest traditionele Spanje”. Een aantal leiders van GRA- PO, de anti-fascistische, gewelddadige ondergrondse beweging, stamt uit Vi go, maar autonomie of onafhankelijk heid van hun geboortestreek stond nimmer in hun vaandel geschreven. Zij bedrijven hun activiteit voorname lijk in Madrid en Barcelona. Van zijn kant wijst het Galicische Blok, dat ijvert voor een „nee” tegen het statuut van autonomie, „op dit ogen blik” gebruik van geweld als politiek wapen af. Vierde in belangrijkheid der Galicische politieke groeperingen, wil het blok een „breuk met de demo cratie en installatie van een voorlopige regering”. Alle andere partijen, van de communis ten tot de rechtse Volksalliantie, ijve ren voor een „ja”, overwegend om te vechten tegen een zekere mate van ontgoocheling die in Galicië merkbaar is. Dit verschijnsel, gevoegd bij dat van een traditionele onwil om aan verkiezin gen deel te nemen, doet een zeer zwak ke opkomst voorzien, die de 25 pro cent, volgens de jongste schattingen, niet zal overschrijden. De politieke partijen zijn pas afgelopen week begonnen aan hun verkiezings campagne en dat niet zeer geïnspi reerd. De mensen wonen zo uit elkaar, de communicatie laat nogal te wensen over en het weer was slecht. De om vang van de campagnes in Catalonië en Baskenland wordt bij lange na niet gehaald. Men verwacht een ja” tegen het statuut van ruim 60 procent diergenen die naar de stembus gaan een verwach ting die de politieke partijen in de feesttijd van Kerstmis en nieuwjaar niet zal aansporen om het vuur uit de sloffen te lopen. En zo beleven de Galiciërs, die be schouwd worden als de bezadigdste bewoners van het Iberisch schierei land, een verkiezingstijd die wel de rustigste van de laatste jaren in Span je is. indiener g al velt ot stand raensatifr radien de i nul-ts- den van ‘i invoe rag heeft moeilijkheden kwam. Carlo Donat-Cattin legde op 31 mei zijn functie als secretaris-generaal van de christendemocratische partij neer op het hoogtepunt van het politiek schandaal wa ren geuit dat de toenmalige premier Fran cesco Cossiga hem in het geheim had laten weten dat zijn zoon Marco door de Politie werd gezocht. De afgelopen dagen heeft de Iraanse premier Mohammed Ali Radjai herhaaldelijk beweerd dat een oplossing voor Kerstmis mogelijk kon zijn. Volgens radio-Teheran bevat het definitieve antwoord van Iran aan de VS bepaalde wijzigingen op de Amerikaanse voorstellen. De door Iran geëiste wijzigingen betreffen de eerste voor waarde die het islamitische parlement eerder heeft gesteld: de waarborg van niet-inmenging van de VS in de zaken van Iran. „De belofte van Washington op dit punt zal precies overeen moeten komen met de tekst die het islamitische parlement had aanvaard”, aldus radio-Teheran. Wat betreft het deblokkeren van de in de VS bevroren Iraanse fondsen, deelde radio-Teheran mee dat de Iraanse regering eist dat al die fondsen moeten worden gedeponeerd bij de centrale bank van Algerije. Inzake de andere Iraanse bezittingen, vooral de door de sjah en zijn familie gestolen goederen, zullen 0277waaruit de goede wil van Washington tot teruggave blijkt, zo werd gezegd. TAIPEI (AFP). De vice-minister van Buitenlandse Zaken van Taiwan, Fre drick Chien, heeft gisteren gezegd blij te zijn met de goedkeuring door het Neder landse parlement van de verkoop van twee duikboten aan Taiwan. Chien deed een beroep op andere Euro pese landen de betrekkingen met Taiwan stevig aan te halen. Dat zou in het weder zijdse belang zijn en weinig risico voor represailles van de Chinese communisten opleveren, zo zei hij. Hij merkte op dat Peking wel monde ling geklaag d heeft over het voornemen van Nederland maar dat „het er geen enkele drastische vergelding” voor heeft genomen. De ambassadeur van Peking, Ding Xuesung, is weer in Den Haag terug gekeerd. De vice-minister gaf toe dat de overeen komst tussen Taiwan en Nederland meer dan 500 miljoen dollar beloopt maar sprak geruchten tegen dat er ook wapen- verkopen bij de transactie zijn betrokken. voorganger. De belangrijkste tv- nieuwsuitzending bracht nieuws van Kosigins vervanging ’s avonds pas nadat men eerst tien minuten lang aandacht had besteed aan de vergadering van de Opperste Sovjet. PEKING (UPI). De aanklager heeft de speciale rechtbank in Peking gisteren gevraagd Yao Wenyuan, lid van de Bende van Vier, de doodstraf te geven. Als reden gaf de aanklager dat hij verantwoordelijk was voor „onnoe melijk veel leed en schade voor ons land en volk”. De 49-jarige Yao, die in de officiële Chinese pers wordt afgeschilderd als de schrijver uit wiens pen het bloed droop van de mensen die hij belasterde en vervolgde, wordt ervan beschuldigd de media in China te hebben gebruikt om „de proletarische dictatuur omver te werpen.” In China staat op opruiing de doodstraf. Jiang Ging, de weduwe van Mao, is er in het proces in Peking tegen de Bende van Vier door een medebe- klaagde van beschuldigd, dat zij zich aan het begin van de Culturele Revolu tie meester heeft willen maken van het opperbevel van het volksbevrijdingsle ger. Dit meldde gisteren het Chinese persbureau Nieuw China. JERUZALEM. Bij de Israëlische mili taire actie gisternacht in Zuid-Libanon tegen Palestijnse commando’s zijn vol gens een officiële bekendmaking in Da mascus drie Syrische soldaten gedood en twee gewond, terwijl een Syrisch voertuig vernietigd werd. De Israëlische actie vond plaats in het zuidoosten van Libanon, in de omgeving van Nabatye, waar Syrische troepen als onderdeel van de Arabische vredesmacht gelegerd zijn. Volgens de Israëlische legerwoordvoer der was de actie gericht tegen Palestijnse commando’s en niet tegen Syrië. „Als er Syriërs getroffen zijn, dan is dat een ver gissing geweest,” aldus de legerwoord- voerder, die overigens niet kon bevestigen of ontkennen of er Syriërs getroffen zijn. Libanon heeft besloten een klacht bij de veiligheidsraad van de VN in te dienen tegen Israel wegens de aanvallen. BUENOS AIRES (UPI). De voormali ge Argentijnse president Hector Campora is gisteren in Mexico overleden, zo heeft een familielid bekendgemaakt. Hij was 71 jaar oud. Het was Campora die in 1973 de weg bereidde voor de terugkeer uit balling schap van Juan Peron. Campora is gestor ven in de Mexicaanse stad Cuernavaca. Hector Campora is slechts 49 dagen president van Argentinië geweest, van 25 mei tot 13 juli 1973. Hij trad af om gene raal Juan Peron, de leider van het Frente Justicialista de Liberación (Frejuli), in staat te stellen hem op te volgen. Na de militaire staatsgreep in maart 1976 waarbij het bewind van Isabel Peron, de weduwe en de opvolger van Juan Pe ron, omver werd geworpen, vroeg Campo ra asiel in de Mexicaanse ambassade en kreeg in november 1979 van de militaire junta toestemming het land te verlaten. Campora vestigde zich in Mexico. PARIJS (AFP). Marco Donat-Cattin, die wordt beschouwd als leider van de linkse extremistische organisatie Prima Linea in Italië, is door de Franse politie in 1 Parijs gearresteerd. Dit is uit gezag- flPl* hebbende bron in Parijs vernomen. De gearresteerde is zoon van de Italiaanse christendemocratische leider Carlo Do wers vat nat-Cattin, die door de onthulling van de lentsprij'l activiteit van zijn zoon in grote politieke ;rs en de moeilijkheden kwam, van 1 ja rat verho- n Econo- :ld. jcent het rond zijn persoon. Beschuldigingen

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 3