Haarlem Zuid-West wat heb je te zeggen Jan en Nieske kunnen hun Van Leewaarden-hofje niet missen Ifaarlemmer i&lle(jes J Scholieren voeren kerstactie voor Dwaze Moeders IN HUIS VAN BEWARING II ri i ■k 7 Nonnen Klusjesman Slot :e rt Geitjes PHILIPS 3 i ZATERDAG 20 DECEMBER 19 80 8 STAD EN de badkamer I ECHTPAAR VAN DER WOLF KWART EEUW OPZICHTER - rustpuntnoodzakeïijkheid is ge- komt en ernaar verlangt lichaam f van 't Sierhuis-Lamp Bgrteljorisstraat in Haarlem. kleuren, zeer luxueus en zeer dik wat zalig is in de winter. Hoog beschaafde landen hebben J - de perfectie gecultiveerd, ervan uitgaande dat die badkamer een Persoonlijk De flame lamp heeft zijn draai precies gevonden onder charmante lampekapjes. En zo heeft Philips de juiste gloeilamp voor elke lamp. en dus ook geest even te ont spannen in een omgeving, die prettig en weldadig aandoet. Maar dan moet je geen koude voeten krijgen en daarom die grote voorraad badmatten in een kleuren-keuze, die warmte 1 geeft. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het Haar lemse Huis van Bewaring II, de Koepel, is een Vereniging van Ge detineerden opgericht, die zich tot doel stelt de belangen van de gedetineerden zo veel mogelijk te behartigen. Volop functioneren doet de vereniging nog niet. Het bestuur voelt zich tegengewerkt door de directie. De vereniging is daarom van plan een kort geding .tegen de staat, die toeziet op het gevangeniswezen, aan te spannen waarin faciliteiten voor de ver eniging worden geëist. worden voor de mens als hij in deze hoogst nerveuze tijd thuis- badmatten zijn anti-slip en was baar en ook de hoogpolige kunstvezelmatten hebben wij - in de juist genoemde mode- Of iemand smaak heeft, weet je eigenlijk pas goed als je zijn bad kamer hebt gezien. Wij krijgen altijd gasten met oud en nieuw en dan wordt de badkamer te- voren grondig bekeken, want wij willen dat die er modieus, kleurrijk en gezellig uitziet. Als u hetzelfde doet, moet u eens bij ons in de zaak komen kijken Wij hebben een enorme kollek- tie bad- en toiletmatten in de allernieuwste modekleuren. Neem de hoogpolige katoenen toiletmatten Cf 17,95) in de kleuren bordeaux-rood, wit, rose en curry, met bijkleurende badlakens Cf 25,95) en gasten doekjes vanaf f 7,50). Onze 1 i i 23 127T r Til iiiii (ADVERTENTIES) (Van onze stadsredactie) SSÏÏK I T) met is de Directeur H. Ossenkoppele van het Huis van Bewaring II aan de Harmenjansweg beeld dat de bewoners zelf van hun wijk hebben. Verslaggevers van Haarlems Dagblad leggen al die blauwdrukken over elkaar in één pagina Uw WIJK TE KIJK door de bril van u, van uw buren en van uw onbekende buurtgenoten fles 5.50 0.50 0.95 3.50 5.00 5.00 5.00 9.50 9.50 5.00 5.00 5.00 7.50 8.50 9.00 11.50 15.00 17.50 '5.00 19.75 12.50 >9.75 27.50 17.50 15.00 15.00 >0.00 >3.50 25.00 25.00 29.50 25.00 75 00 rfles 72.50 ro.oo 75.00 05.00 50.00 hitte- issen grote I. Hei twijn, ur en uitig, maak Iwijnt ir fles 7.95 9.75 14.75 17.95 18.95 19.95 21.75 30.75 67.50 67.50 75.00 82.50 85.00 85.00 90.00 105.00 110.00 175.00 215.00 Volgens voorzitter Ko de Groot wordt niet alleen de vereniging tegengewerkt, maar ondervinden de bestuurders ook persoonlijke tegenwerking in het Huis van Bewaring. „Ik ben sinds woensdag in hongerstaking. Ik heb nu een derde brief aan de Vaste Kamercommissie voor Justi tie gestuurd, waarin ik over die hongersta king schrijf’, aldus De Groot. In één lokaal was het daarentegen dood stil. Leerlingen van de school luisterden daar aandachtig naar de Kerstboodschap van een Argentijnse „Dwaze Moeder”. Niet bepaald een kerstboodschap van vre de. Eerder een van verdriet en ellende. De dwaze moeders vragen niet alleen de aandacht van de wereldopinie voor hun zogenaamd spoorloos verdwenen kinde ren en echtgenoten door stille bijeenkom sten te houden op het plein van de Eerste mei in Buenos Aires, ook willen zij de aandacht op zich vestigen door internatio nale reizen te maken. Zo maken een aan tal „dwaze moeders” een rondreis door Europa. Mevrouw Lucia Juana Cali is op het ogenblik in Nederland. Gisteren was zij in de Hendrik Andriessenschool. Reizen kost geld en daarvoor hield men op de Andries- sen-MAVO een actie. Onder meer was er een rommelmarkt en werden er zelfge maakte kerststukjes en kerstkaarten ver kocht. In de lessen is de actie voorbereid. Met behulp van folders is er in de buurt ruchtbaarheid aan gegeven. Het zelf-doen door leerlingen stond voor de leraren bij dat alles voorop en die methode lijkt bij de scholieren bijzonder te zijn aangeslagen. De opbrengsten van de alternatieve kerst viering, die naar schatting rond de dui zend gulden belopen, komen rechtstreeks aan de Argentijnse moeders ten goede. Twijfels heeft de directie verder over de continuïteit van de Vereniging van Gede tineerden. Hoewel het overleg van de be staande commissie op 30 oktober strand de (het is donderdag weer op gang ge bracht) heeft de directie meer vertrouwen De directie gaat wel akkoord met verga deringen van het bestuur van de vereni ging, vertelt Ossenkoppele verder, maar dan één keer per twee weken, in plaats van wekelijks, en zonder advocaat en bui tensecretaris. Vergaderruimte kreeg het bestuur wel, „maar daar gaat de veréni- ging niet akkoord mee”, aldus voorzitter De Groot. Tenslotte wil de directie geen overleg met de vereniging als zelfstandig orgaan. Wij hebben geen probleem met de ver eniging, dat is een grondwettelijk recht. Maar we zien die niet als vertegenwoordi ger van alle gedetineerden”, aldus Ossen koppele over het standpunt van de direc tie. De handtekeningen van leden doen hem niet zo veel. „In een inrichting als deze zijn die niet zo veelzeggend”. Ossen koppele wijst verder op de bestaande overlegcommissie van gedetineerden. De leden zitten hier voor drie vergaderingen in. „Aan het overleg mag van de vereni ging een permanente vertegenwoordiger deelnemen”, aldus de directeur. Hij erkent de beperking van de commis sie („Het is een adviesorgaan voor, de directie”), maar ontkent dat de directie de leden kiest. De leden zorgen zelf voor opvolgers, zegt hij. De directie wil echter „wel een vinger in de pap houden” en de bevoegdheid houden iemand te weigeren. De bestaafde bverlegcomxissie vansge- den en is te afhankelijk van de directie, zo meent voorzitter De Groot. En: „de leden worden door de directie aangewezen”. Het Van Leewaardenhof- je is vroeger een klooster geweest van de witte Franse Ursula-nonnen. Het hoofdgebouw en de zes huisjes rond de bin nenplaats dateren uit 1451. Tijdens de beelden storm werden de zusters verjaagd. Later kwam het hofje in handen van de timmerman Pieter Merk man. Het hofje kreeg zijn huidige naam, toen Merk man trouwde met de voor name dame Isabella van Leewaarden. Met Isabel la’s geld, dat zij geërfd had van haar broer Jus- Nieske: „Jan is nu een all round klusjesman, maar het schilderen en witten, dat doe ik. want daar knoeit Jan teveel bij. Be hangen en vloerbedek king leggen doen we sa men.” Het werk bestaat verder onder meer uit het schoonhouden van de bui tenboel, het onderhouden van de tuin (Jan: „Dat doet Nieske. De mensen zeggen altijd: het lijkt hier wel een klein Keukenhof), het doen van boodschap pen, het functioneren als praatpaal, kortom, het be- Het beleid van de door de kerk aangestelde regen ten twee mannen en een vrouw is in de loop der jaren versoepeld. Werden vroeger alleen bejaarde Remonstrantse vrouwen toegelaten, tegenwoordig zijn ook jongere vrouwen hulpzaam zijn van de be woonsters op alle mogelij ke manieren. Volgens hun contract zijn Jan en Nies ke verplicht ’s nachts al tijd aanwezig te zijn. Op vakantie gaan of een weekendje er tussen uit knijpen vergt een gehele organisatie. Gelukkig kunnen dochter Leida en haar man Gerard tegen woordig waarnemen. Drie zondagen in de maand fungeert Jan van der Wolf tenslotte als hulp-koster in de Remonstrantse Kerk aan de Wilhelminastraat. HAARLEM. Wat leeft er in Haar lem Zuid-West? Hoe liggen de ver houdingen in het gebied dat (globaal) ligt tussen de Westergracht, de Rand weg en de Leidsevaart? Met die vra gen gaat het team van WIJK TE KIJK maandag overdag door de wijk, ’s a- vonds strijken de verslaggevers neer in het gebouw van speeltuin Flora- gaarde in de Van Oosten de Bruijn- straat. Daar kunnen buurtbewoners hun zegje doen. Eensweerslag van de gesprekken met de bewoners wordt afgedrukt op een paginagroot ver haal in de krant van woensdag. Een paar jaar geleden werd op klaarlichte dag het antieke slot gestolen uit de voordeur, een dag later verdwenen de even eens antieke deurschui- ven. Jan: „Toen hebben we zitten posten. Er hing ook nog een antieke bel en ik dacht: daar komen ze dan ook voor. En ja hoor, op een gegeven moment staat er een grote vent voor de deur. Ik grijp met een andere gezindte welkom. Jan herinnert zich nog goed, dat man nenbezoek taboe was. De dames zijn nu vrij om iedereen te ontvangen. Een paar keer heeft Jan moeten optreden, om on genode mannelijke gasten het hofje uit te loodsen. Over het geplande expeditieknooppunt van de PTT is al veel gezegd en geschre-- ven. Kunnen de bewoners rustig slapen- met zo’n EKP in de buurt? Wie het weet mag het zeggen in Floragaarde. of zijn de t is, nge ipot lOU't' ten- dan- 3ort een „Het hofje is eigendom van de Remonstrantse Kerk, maar zo voelen wij het niet. Het is van ons. We zouden het niet kun nen missen. Een kwart eeuw zijn Jan en Nieske van der Wolf opzichter en opzichteres op het Van Leewaardenhofje aan de Ursulastraat in Haarlem. Een oase van rust te mid den van het stadstumult. Jan (58 jaar) en Nieske (59 jaar) hebben de zorg voor zeven alleenstaande dames, die in leeftijd va riëren van 27 tot 75 jaar. Het echtpaar doet het werk vanuit zijn geloofs overtuiging, want er staat slechts een kleine vergoeding tegenover. Een andere tegemoetko ming van eigenaresse de Remonstrantse Kerk is, dat Jan en Nieske vrij mogen wonen in het bij het hofje behorende hoofdgebouw. „Het is liefdewerk, oud papier, maar we doen het met veel plezier. Het is ook heel dankbaar werk," al dus Nieske. Vijfentwintig jaar hebben Jan en zijn vrouw het volgehouden. Ik ben er niet in geslaagd uit te vinden in hoeverre hun jubileum uniek is in Haarlem, maar ik ver moed dat Jan en Nieske enig zijn in hun soort. door Hans Invernizzi De verhoudingen zijn ver anderd (Jan: Vroeger wa ren de dames bij wijze van spreken onze moe ders, nu zijn het qua leef tijd onze zusters”! het werk is lichter geworden Jan en Nieske van der Wolf hopen nog lang op zichter en opzichteres te kunnen blijven. Jan: „Het is echt leuk hier”. Je be leeft zulke grappige din gen. Laatst zei een klein dochter van een van de dames: u bent meneer Van der Wolf en u heeft zeven geitjes’ Da’s toch zalig.” De directie is met de meerderheid van de wensen niet akkoord gegaan. Enquêtes en celbezoek zijn afgewezen, evenals ver gaderen zonder toezicht. „Een kwestie van orde en veiligheid”, aldus directeur Ossenkoppele. „Onze eerste opdracht is te ging. Wekelijks overleg van de vereniging, zorgen dat de veiligheid zo goed mogelijk wordt gehandhaafd”, wat inhoudt te voor komen dat mensen weglopen en de rust te handhaven. Zij zei: ach, af en toe een pijper in de muur slaan en ik zei: dat kan ik niet. In de loop der jaren hebben wij onszelf dit vak aange leerd.” hem, maar hij weet zich, los te rukken. Mijn Buur man is nog op de fiets achter hem aangegaan, maar raakte hem kwijt. De sloten, de schuiven en de dief zijn nooit gevon den. Sindsdien hebben we een elektrische verklikker op de deur.” De zeven hui dige bewoonsters en Jan en Nieske vormen minder een hechte leefgemeen schap dan vroeger. „Ik ga zelden bij iemand koffie drinken, maar op verjaar dagen gaan we wel even langs. Vroeger kwamen de dames wel allemaal bij ons op visite, maar dat is over. Nu ja, de mensen moeten hun eigen leven kunnen leiden.” Het echtpaar Van der Wolf heeft zich altijd ver re van betutteling gehou den, maar zich wel ingezet voor verbetering van de woonomstandigheden. Jan: „De dames hebben nu allemaal een gaska chel. Ik heb heel wat mud kolen geschept, vroeger. Iedereen heeft ook een ei gen aansluiting op de wa terleiding. Voorheen lag er één centrale leiding. Gevochten hebben Jan en Nieske voor een centraal antennesysteem. „En maar bedelen,” weet Jan nog. De dames zijn nu op „de kabel” aangesloten Voorzitter De Groot van de Vereniging van Gedetineerden verwijt de directie be halve tegenwerking van de vereniging ook tegenwerking van de bestuurders in de persoonlijke sfeer. Zo vertelt hij tegen een afspraak in uit zijn baan in de keuken te zijn gezet, met het argument dat hij voor de vereniging te veel afwezig was. Zo noemt hij nog andere voorbeelden, die hem het gevoel geven dat hij persoonlijk wordt gepakt. Vandaar, zegt hij, nu zijn hongerstaking. „Door zijn activiteiten als voorlopig be stuurslid was hij te dikwijls uit de keuken weg”, zo reageert directeur Ossenkoppele. „Hij veroorloofde zich vrijheden die ande re gedetineerden niet zinden”. De voorzit ter ontkent de tegenwerking van de ver eniging en van de bestuurders persoon lijk. „Er zijn faciliteiten en verbindingslij nen voor de vereniging”, stelt hij En over de persoonlijke tegenwerking: „Het kan ook het gevolg zijn van te veel vrijheid die ze zich veroorloven, omdat ze in het bestuur van die vereniging zitten. Die vrijheden kunnen wij niet geven. Je zit nu eenmaal met die massaliteit. We moeten uniform optreden en niet de één vrijheid geven en de ander niet”, aldus de directeur, die er later aan toevoegt dat de praktijkervaring leert dat gedetineerden „gebruik maken van de gelegenheid”. 25 Vijfhoek/Raaks-Doelen 26 Zuiderhout 27 Wilhelmmapark 28 Bosch en Vaart 29 Haarlem Zuid-West 30 Leidsevaart 31 Frans Hals 32 Stuyvesant 33 Te Zaanen 34 Planetenbuurt 35 Kleverpark 36 Centrum Directeur H. Ossenkoppele van het Huis van Bewaring zegt niets van die honger staking te weten. „Ik wist het niet, maar ik zie er ook de zin niet van in”, aldus zijn reactie. „Tot nu toe hebben we die brief nog niet ontvangen”, zo deelt de secretaris van de Kamercommissie voor Justitie des gevraagd mee. Het initiatief voor de Vereniging van Gedetineerden is afkomstig van de Belan gengroep Wetsovertreders in Rotterdam, die een voorbeeld voor de statuten heeft gemaakt. De Haarlemse vereniging heeft ze overgenomen. Het initiatief werd in Haarlem in augustus opgepakt door Ko de Groot. Een advocaat voor de vereniging werd ingeschakeld, een medewerker van de Algemene Reclasseringsvereniging werd aangezocht als toegevoegd secreta ris. De vereniging wil een man van buiten om gebrek aan een bestuur bij overplaat singen of strafontslagen van zittende be stuursleden te voorkomen. Aan de directie werden in oktober - er waren toen volgens De Groot 109 van de ongeveer 130 gedetineerden lid - facilitei ten gevraagd. Het bestuur van de vereni ging wilde een vergaderruimte, een keer in de weeek vergaderen zonder be waarder, overleg met de buiten-secretaris, enquêtemogelijkheden om de mening van de leden te peilen, celbezoek door be stuursleden en overleg met de directie als zelfstandig orgaan. Het is nog niet zo lang geleden dat er een schets werd gemaakt om windmolens op de St. Bavo-basiliek te zetten. Met wind energie zou de kerk gebaat zijn, vonden dëJJjSï plannenmakers. Het bisdom en de ge-*-*iL'L meente moesten gepast glimlachen om hef idee. Het was wel een lumineuze vondst.- - Gedetineerden richten belangenvereniging op 11 Nieuwe Amsterdamsebuurt 17 Patrimoniumbuurt 18 Land van Prevmaire 19 Rozenpneel 20 Omg Zijlweg-Wesel Randweg 21 Slachthuisbuurt (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een kabaal van je welste was het gisterochtend in de Hendrik Andriessen-MAVO aan de Bernhard Zweersstraat in Haarlem, waar leerlingen en leerkrachten op een originele manier Kerstmis vierden. in de voortgang hiervan dan in de vereni- zo vertelt Ossenkoppele verder, vindt de directie „niet nodig”, te meer omdat er al overleg mogelijk is in de bestaande overlegcommissie. De buitensecretaris en de advocaat mo gen niet bij de vergadering zijn, omdat die alleen toegang hebben als het „functio neel met een individu te maken heeft”, aldus de directeur. :g: Nieske en Jan van der Wolf, gefotografeerd in „hun" hofje. Een kwart eeuw zijn zij er werkzaam als opzichter en opzichteres. Het werk doen zij uit idealisme. Zijn brood verdient Jan als specialist in het vervaardigen van vouwbalgen bij de centrale werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem. tus, werd Pieters werk plaats in 1774 verbouwd tot hofje voor bejaarde al leenstaande vrouwen. Weer later verwierf de Re monstrantse Gemeente het eigendom. De benoe ming van Jan en Nieske van der Wolf tot opzichter en opzichteres op 14 de cember 1955 berustte op toeval. Jan: „We woonden in Hil- legom en ik moest elke dag op de fiets naar mijn baas, de Spoorwegen. In het kerkblaadje las ik, dat er in het hofje een huisje leeg kwam. Ik wezen in formeren. Toen bleek, dat het bedoeld was voor een oudere dame. Later vroeg de toenmalige regentesse zuster Kalf me, of wij op zichter en opzichteres wil den worden. Ik vroeg haar wat het werk inhield. Wensen, verlangens, eisen, dromen, wie heeft ze niet? De verslaggevers willen ze graag optekenen uit de monden van de buurtbewoners. Maandagavond om acht uur staat de koffie klaar in Floragaarde. 4 Europawijk 5 Harmenjanswijk 6 Heiliglanden/Kamp 7 Indischebuurt Zuid 8 Leidsebuurt 9 Meerwijk 10 Molenwijk 12 f^-kwartier-Binnenstad 13 Oude Amsterdamsebuurt 14 Oosterdum 15 Oud Schalkwijk 16 Parkwijk wijk 32. 24 5 20 8 30, 9 WIJK TE KIJK is het portret van een stukje Haarlem waarop kinderen naar school gaan, mensen in de hondepoep stappen, plantsoenen groen of met groen zijn, vetes bestaan, de kroeg om elf uur dicht gaat, de auto van de buurman voor de deur staat, de lift kapot is, kortom waar Haarlemmers hun dagen slijten Bij de schildering van dat portret gaat het vooral om het 22 Spaarndam 23 Stationsbuurt 24 Transvaalbuun 29/ /28, 2 •Pt 35/-L /31 15 1 1 Bakenes/Wijngaard 2 Boerhaavewijk 3 Burawalbuurt 21 Vl3/ 11 j) ’6

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9