enz enz enz Prinses van Lippe-Biesterfeld (I) ff ra U •I 1 O- MM ison toeristische door notities I’ A s C' r i 10 TOERISME 9 9 Lippe- X. leest i\ eral. o I i f I' i /RIES k N \nuari S8en 4^* i i uur I Beatrix, koningin der Nederlanden, prinses van 0 ranj e-Nassau prinses van Biesterfeld 1Prtns Armm s -R I 1 r 1 y N Doorluchtig Detmold 117494 f 2. Graaf Ernst, de eerste Lippe-Biesterfeld op de troon van het Vorstendom, heeft een ereplaats in de slottuin. In zijn rug de voorzijde van het residentieslot dat aan het begin van de zestiende eeuw werd gebouwd 3. In een van de nauwe straatjes van Demolds Aftstad hellen de vakwerkhuizen naar voren 4. In de familiezaal van het slot zijn vele eeuwen Lippes statig samengebracht TILL: „WE HEBBEN hier ei genlijk geen seizoen, wie bruin wil worden gaat naar het zuiden, wie wil uitrusten, wil relaxen, komt hier. Je kunt hier wande len, tot rust komen en het kli maat, zo midden in de bossen, is goed”. Onze lage landen leveren hem elk jaar weer veel vakantie gangers. „Vijftig percent van on ze toeristen, de helft, komt uit Holland. Dat hebben we ook te danken aan de verbintenis tus sen het Huis Lippe en jullie Ko ningshuis”, weet hij ten stellig ste. Detmold voert dan ook met trots de wilde rode roos, die een voorname plaats inneemt in het wapen van de familie Zur Lippe, als herkenningsteken van een doorluchtig vakantieoord. bouwd. Er wordt overal ijverig gerestaureerd, zoals in de Adolf- strasse, een kleine nauwe straat, zeer fotogeniek ook. Maar van in beeld brengen was geen sprake, daar staken de lelijke metalen steigers een stokje voor. aat20 63110 OOK VOLGENDE KEER blij ven we nog in de Landkreis Lip pe, waarvan de grenzen sinds het een Vorstendom was nage noeg niet zijn veranderd. Ik ver tel dan wat meer over de her komst van de invloedrijke fami ne Zur Lippe en we gaan op zoek naar het gehucht Biesterfeld. Kees Kolenbrander gaf vorm aan deze pagina en fotograaf Paul Vreeken van fotopersbu reau Cees de Boer reisde mee naar Lippe en portretteerde prins Armin, die als zoon van Leopold IV tegenwoordig het trotse Residentieslot in het hart van Detmold bewoont. hij opgevolgd door zijn oudste zoon Leopold, die als Leopold IV de geschiedenis in ging. Toen de onmachtige Karel Alexander, de laatste telg uit het huis Lippe- Detmold, stierf, begon de strijd om de opvolging opnieuw, maar weer besliste een scheidsgerecht ten gunste van de Biesterfelds. Leopold regeerde tot 1918, toen het Duitse rijk ineen stortte en de revolutie hem tot afstand dwong. Tegenwoordig maakt de Landkreis Lippe deel uit van de deelstaat Noordrijn-Westfalen. recteur Günter Till hult zich bij de ontmoeting in een eerbiedige revérence en heeft mij van tevo ren al ingefluisterd dat het in Detmold de gewoonte is dat prins Armin met „durchlaucht” (doorluchtigheid) wordt aange sproken. En zo geschiedde. Trouwens, hoewel die titel toen al lang niet meer fungeerde stond in het in mei 1950 aan prins Armin verstrekte rijbewijs nog steeds Fürst vermeld. Pas later, toen het naamvaststel- lingsbesluit van kracht werd, is die titel doorgehaald. DE LIPPES TELLEN nog meer banden met de Nederlan den. In 1687 werden hen de Heer lijkheden Vianen en Ameiden in de schoot geworpen. Dat was toen Amalie burggravin zu Doh- na de heerlijkheden van haar overleden moeder erfde. Amalie was getrouwd met de toenmalige vorst, Simon Henrich. Dat de heerlijkheden deel hebben uitge maakt van het bezit van de Lip pes is nog op vele plaatsen in het Residentieslot te zien. Boven de schoorsteen in de muziekkamer bijvoorbeeld, waar we door de prins ontvangen werden, waar in het hart van het wapen van Lippe dat van Vianen en Ameide te herkennen is. Daarnaast prijkt het wapen van Nassau. Ook in andere vertrekken zijn EVEN BUITEN DE STADS- RING, vanaf het hotel Lippi- scher Hof via de Allee te berei ken ligt het door een tuin omge ven „Palais”. Het werd in de jaren 1708-1715 gebouwd en diende oorspronkelijk als „Wit- wensitz”, de weduwen van de Vorsten sleten er hun dagen. Nu is er de Noord-westduitse Muzie- kakademie in ondergebracht. „Zo’n akademie hoort ook bin nen onze stadsgrenzen”, vindt men in Detmold, dat zichzelf dui delijk ziet als het centrum van het cultuurgebeuren in de hele Landkreis. „Bij ons is altijd wat aan de hand”, zegt ook VW- directeur Gunter Till, die vooral de „Kur-functies” van zijn stad hoog aanprijst. En dat kuren kan het hele jaar door, in Hid- dessen in een Kneippkuurcen- trum, in Berlebeck een lucht kuuroord. Ameide en Vianen terug te vin den. Zoals in de Rode Zaal, waar ook een prachtige Delftsblauwe rococo-oven te zien is onder de Venetiaanse kroonluchters. VERDEROP DE PORTRET TENGALERIJ, in de familie zaal, achtenveertig regerende edelheren, graven en vorsten zur Lippe met hun echtgenotes. Een lage zaal in donker eikehout, waar de geschiedenis begint bij Bernhard VII (1429-1511) en ein digt met Woldemar, die in 1895 stierf. Voor hun opvolgers, de Lippe-Biesterfelds, was geen plaats meer. En ga vandaag de dag zo’n zaaltje nog maar eens uitbreiden. We staan even stil bij Vorstin Pauline, die na de dood van Leopold I als regentes op trad totdat haar zoon Leopold II de staatszaken zelf aan kon. Zij was de stichtster van de eerste kleuterschool in Duitsland, in Detmold wel te verstaan, zo meldt prins Armin trots over dat initiatief. In de jachtkamer is trouwens ook een schilderij te zien van het jachtslot Lopshom, het oude vorstelijke jachtslot, niet ver van Detmold, waar graaf Leopold in 1936 prinses Juliana en zijn neef prins Bern- hard ontving. „We waren daar elke herfst zes weken, het was een mooi klein barokslot”, mij mert prins Armin. Was. want ONDER DE VELE TITELS die tot nog toe in deze serie aan bod zijn gekomen, is die van prinses van Lippe-Biesterfeld de prilste. Prinses Juliana was de eerste Oranje die hem droeg, door haar huwelijk in 1937 met Bernhard Leopold Frederik Eberhard Julius Coert Karel Godfried prins van Lippe-Bies terfeld. Zur Lippe eigenlijk, maar het ligt voor de hand dat die titel vernederlandst werd. Ook de prinsessen Beatrix, Ire ne, Margriet en Christina, kre gen die titel bij hun geboorte mee. Prins Armin tijdens een rond gang door het slot, in de muziekka mer, in gesprek met onze verslag gever Udo J. Buys, die de serie enz enz. enz. ter hand nam. HET HEEFT TROUWENS geen haar gescheeld of het was niet prins, maar graaf van Lip pe-Biesterfeld geweest, want met die titel werd prins Bern- hard geboren. Dat laatste vloei de voort uit een beslissing van het hoofd van de familie, vorst Leopold, die het oneens was met het huwelijk van Bernhards va der, Bemhard senior, met de ge scheiden barones Armgard von Sierstorpff-Cramm en bepaalde dat de kinderen uit dat huwelijk een grafelijke titel zouden krij gen. Dat was in 1909. Zeven jaar later, „onze” graaf Bernhard was toen vijf, hij werd op 29 juni 1911 in Jena geboren, gaf vorst Leopold alsnog zijn toestem ming. Vanaf die dag waren Bernhard en zijn broer Aschwin prinsen. DE HIERBOVEN genoemde Leopold was de tweede Lippe- Biesterfeld aan het hoofd van het vorstendom Lippe. De eerste was Ernst, de grootvader van prins Bernhard, die in juli 1897 in Lippe zijn intrede deed. Dat niet de eerste kennismaking van deze Lippe met het Nederlandse hof, want opmerkelijk is dat prins Hendrik, de echtgenoot van koningin Wilhelmina, in 1924 een van zijn peetvaders was. Prins Bemhard was toen 13 en zat op een strenge Duitse kostschool in Züllichau. Twaalf jaar later zou koningin Wilhelmi na hem introduceren als haar toekomstige schoonzoon. Wat ik met deze opsomming wil zeggen is dat prins Bemhard ook weer niet zo maar uit de lucht kwam vallen en de families elkaar al vele jaren intiem kenden. PRINS ARMIN VERTOONT een grote gelijkenis met zijn ou dere „Nederlandse” neef, is zeer aimabel en ontpopt zich tijdens de rondleiding als de beste gids die men zich kan wensen. Maar hij wandelt dan ook te midden van zijn eigen voorouders. Het slot is geheel privébezit. Om een deel open te stellen en daarmee toch een stukje privacy weg te geven had prins Armin niet de minste moeite. „Voor een privé houshouden is het een wat groot slot”, lacht hij. Zijn enige zoon, Stephan Leopold, eenentwintig jaar oud, studeert in Bonn, filo sofie en rechten. Als enige erfge naam is hij de gedoodverfde toe komstige beheerder van het fa miliebezit, dat behalve uit het slot bestaat uit een uitgestrekt bosgebied rond het ten zuiden van Detmold gelegen Berlebeck, wat huizen en een boerderij. „De grootste zorg is hoe men zo’n bezit samen houdt, de tijden zijn niet zo gunstig”, aldus de prins, zelf natuurwetenschapper, die bij het onderhoud van het slot op steun dertig percent kan rekenen van de regering van Noordrijn-Westfalen. HOEWEL LIPPE AL LANG geen vorstendom meer is, wordt de prinselijke familie waarom niet trouwens met alle égards tegemoet getreden. Ook VW-di- TIJDENS DIE MESSE wordt de groente- en fruitmarkt ver jaagd uit de hoofdstraat en wor den de kramen opgebouwd in de halve cirkelvormige slottuin. Er staat een beeld van Johannes Brahms, die in 1857, 1858 en 1859 in Detmold werkte. Wat zou hij toen geschreven hebben, want als ik goed ben ingelicht ont stond zijn eerste symfonie pas in 1875. De echte blikvanger in die slottuin is het veel hoger optore nende beeld van graaf Ernst, zit tend in brons. „Graf und edler Herr zur Lippe-Biesterfeld. Re gent des Fürstentums Lippe 1897-1904” staat er op de sokkel geschreven. En aan de ommezij de staat vermeld dat het beeld opgericht is „In Liebe und Dank- barkeit vom treuen Lippischen Volke”. Inderdaad, ook uit de literatuur blijkt dat die eerste Lippe-Biesterfeld op de Lippi- sche troon een zeer grote popula riteit genoot. Bernhards groot vader was een zeer sociaal den kend mens en ook zijn echtgeno te Caroline gravin van Wartens- leben droeg de bevolking van het vorstendom een warm en bewo gen hart toe. MERKWAARDIG GENOEG wordt het door veel toeristen vergeten. „We tellen nog geen 50.000 bezoekers per jaar”, ver telde me de huidige bewoner van het slot, prins Armin Leopold Ernst Bruno Heinrich Willa Au gust van Lippe-Biesterfeld, een volle neef, hun vaders waren broers, van prins Bemhard. De 46-jarige prins woont met zijn echtgenote in een niet openge steld deel van het slot; in de overige vertrekken zijn de be zoekers welkom. In ruil voor een paar mark kunnen ze zich verga pen aan portrettengalerijen, aan de prachtigste gobelins, aan een al even mooi porseleinen kabinet en aan de jachtkamer, waar Vorst Leopold IV de vader dus van prins Armin op een herfstig doek in jachtkledij staat afgebeeld en prins Bemhard in een gala-uniform. Het laatste doek stamt uit 1938; hij was toen een jaar getrouwd met prinses Juliana. BIJ DIE BRUILOFT fungeer de de toen 13-jarige Armin trou wens als slippedrager. Het was ■c s?;.. <-s< s Bemhard, in een van de vertrekken van het Residentieslot in Detmold. Op de achtergrond de prachtige binnenhof van het slot. TOERISTEN DIE VAN DAAG de dag Detmold bezoe ken beleven nog steeds de nada gen van het vroegere Vorsten dom. Het plaatselijke Verkehrs- amt, de WV, prijst het ook niet anders aan. „Detmold, waar het verleden zijn onderdak heeft ge vonden”, juicht het in een van de brochures, waarin de voor naamste bijzonderheden van het provinciestadje worden op- gesomd. De centrale functie van Detmold kan niet ontkend wor den, midden in het uitgestrekte Teutoburger Wald, is het óók toeristisch een middelpunt, net zoals vandaag de dag het Resi dentieslot, het in renaissances tijl gebouwde kasteel, waar tot 1918 de vorsten van Lippe resi deerden, het middelpunt van het stadje is. prins. „Toen die werden afge dankt heeft de stad het zelf overgenomen”, meldt Herrn Till fijntjes. NAAST DE HOOFDINGANG van het slot zijn de wachthuisjes leeg. Daar ongeveer ook kan een stadswandeling door Detmold beginnen. De meeste beziens waardigheden zijn binnen hand bereik in het stadscentrum te vinden: het Lippisches Landes- museum onder meer, een schit terend vakwerkhuis, waarin ook de ontwikkeling en de oerge- schiedenis van Lippe te zien is. In de Altstadt is nog veel meer van dat vakwerk te zien. Een deel daarvan is, nog zichtbaar, op de oude stadsmuren ge- gebeurde na het kinderloos overlijden van Woldemar in 1895. Woldemar was de laatste vertegenwoordiger van de hoofdlijn Detmold-Lippe op de Lipper troon. Hij had weliswaar een broer, Karel Alexander, maar die was niet tot regeren in staat. Een oud familieverdrag, uit 1762, bepaalde echter dat bij het uitsterven van de lijn Lippe- Detmold een vorst van de tak Lippe-Biesterfeld zou opvolgen. En dat werd Ernst. HELEMAAL VAN een leien dakje verliep die opvolging niet. Woldemar had over zijn opvol ging al stiekum een afspraak ge maakt met graaf Adolf van Schaumburg-Lippe, die was ge huwd met een zuster van de Duitse keizer. Die Adolf stond dus al te trappelen van ongeduld toen Woldemar stierf, installeer de zichzelf tegelijk als regent en zette de regering voor een feit. Ernst het het er niet bij zitten. Er kwam een scheidsgerecht aan te pas, met de koning van Saksen als voorzitter, die uiteindelijk het oude verdrag honoreerde. En zo kon Ernst in juli 1897 toch zijn intrede doen. In 1904 overleed Ernst en werd I aan het einde van de oorlog is het slot verwoest. Tegenwoordig is het niet meer dan een ruïne en ligt midden in militair oefenter rein, en dus ook daardoor onbe reikbaar. DOOR HET GLAS in lood van de koningskamer zien we vanaf het dak het geel en rood van de oude Lippische vlag waaien. Bij hoogtijdagen gaat nog steeds de vorstelijke standaard in top, met wapen en kronen, vertelt de prins. HET NAJAAR IS niet de meest uitgelezen periode om Detmold te bezoeken. Wij deden het toch en vielen met onze neus in de boter van de Andreasmes- se, een feestweek, waarbij de winkeliers weer de straat op gaan, braderie zouden we in he dendaags Nederlands zeggen, kermis het stadje beheerst en waar je maar kijkt hongerige Duitsers aan sappige braadwor sten staan te kluiven. Ook een biertje in de openlucht kan, een bijzondere gewaarwording wan neer het kwik tot het vriespunt is gedaald. Waarom die markt niet eerder in het jaar is? „Het is al een heel oud gebruik, al zeshon derd jaar lang in november”, vertelt WV-man TUI. En ga daar dan maar eens aan knagen. Tot 1918 gebeurde de Messe on der auspiciën van de graaf of de A o

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 11