Brief van college naar provincie Haarlemmermeer Paniek over nieuwe wil bredere weg toepassing artikel naar Heemstede 19 was niet nodig Vrouw verwondt zich door val Huur volkstuintjes op aquarium opgezegd; tuinieren gaat voorlopig door Zilver gestolen B amro bank CISTQ Twee gewonden na aanrijding streek in 't kort r WUBKT I I I 1 Consumentenpanel gaat restaurant op Schiphol beoordelen Door Kerstmis valt de drukste koopavond dit jaarop 23 december. Als service is uw Amro Bank dié avond open Lp.v. de gebruikelijke koopavond. lisse Bennebroek bespreekt plan-Zandlaan in maart Modieuze leren pantalons f195.- f250.- f395.- Grote sortering cocktail- en avondkleding onder meer van Fong Leng. Li 8 MAANDAG 22 DECEMBER 19 8 0 i Grote Houtstraat 146/ Haarlem I vast stond. Eind 1982 zullen echter de eerste huizen in het plan Overbos worden opgeleverd. Vanuit deze woonwijk is een verbin dingsweg naar de S.21 geprojecteerd. Al het verkeer uit Overbos naar Haarlem moet via het nu nog twee rijstroken brede stukje weg tussen Uweg en de brug bij Cruquius. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP. Burgemeester en wethouders hebben bij Gede puteerde Staten van Noord-Holland aangedrongen op een spoedige verbreding van de Kruisweg tussen Uweg en Cruquiusweg. De voorbereidingen van de wegverbreding van dit wegvak van de S.21 (Secundaireweg 21) zijn destijds gestaakt omdat de precieze uitwer king van woningbouwplannen tussen Haarlem en Hoofddorp nog niet 4 REGIO Drukte op de te smalle S 21. B. en W. schrijven aan GS, dat de S.21 Mrichten naar Oudeweg 12-14 in Haarlem (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) -ie" deze Fokker (Van onze streekredactie) SPAARNDAM. Uit een woning aan de Floris Balthazarstraat te Spaarndam hebben ongewenste bezoekers gistermid dag voor een bedrag van 50.000,- aan gouden en zilveren voorwerpen buitge maakt. Om binnen te komen werd een ruitje van de tuindeur ingeslagen. Het bewuste terrein valt onder de ge meente Hillegom. Deze gemeente heeft dit deel opgenomen in het bestemmingsplan en er een agrarische bestemming aan ge geven. De grond is eigendom van de ge meente Bennebroek en zij verhuurt deze aan de tuinders. Omdat er allerlei geruch ten de ronde deden dat het terrein een andere bestemming zou krijgen, hebben een aantal tuinders - hoofdzakelijk nieuw komers - zich in 1976 verenigd in de A.T.V.B. en zich bij de landelijke Alg. Bond aangesloten. Zij hebben sindsdien steeds getracht het terrein in eigen beheer te krijgen, maar dit werd door de gemeen te tot nu toe afgewezen. Bennebroek heeft een andere beheers vorm voor ogen. In november stelde zij de De Amateur Tuindersvereniging Ben nebroek (A.T.V.B.) hield vrijdag een bij zondere ledenvergadering om een actie programma te bespreken, gezamenlijk met het Algemeen Verbond. De vrije volkstuinders en wethouder Zwetsloot waren eveneens uitgenodigd. Van het Al gemeen Verbond was niemand aanwezig. Wethouder Zwetsloot kwam later op de avond. De opkomst van de tuinders was zo groot, dat men naar een grotere zaal moest verhuizen. geveer 50.000 mensen van verschillende nationaliteiten eten en drinken in de diverse restaurants en koffieshops op de luchthaven. Uit een onlangs gehouden onderzoek bleek dat ongeveer de helft In tegenstelling tot een vorig jaar ge houden onderzoek van Konsumenten Kontakt naar het prijsniveau op de luch thaven, was het merendeel van de bezoe kers op Schiphol van mening dat de prijzen van de produkten niet te hoog zijn. van de bezoekers tevreden was met het gebodene op Schiphol. Men was vooral te spreken over het eten en de bediening van het Javaanse buffet en het a la carte restaurant Relais de l’Europe. Minder te spreken was men over het zelfbedie ningsrestaurant de Wijde Wereld. Over de motie wordt in de Statenvergade ring van 12 januari gestemd. Zoals bekend verschaft artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening aan gemeenten de mogelijkheid om in afwij king van de voorschriften van een bestem- (Van onze streekredactie) ZWANENBURG. Zondag in alle vroegte is een 37-jarige vrouw uit Zwa nenburg thuis' Van de trap gevallen en bovenop een aquarium terecht gekomen, dat beneden in de gang stond. Het aquari um brak in stukken en de vrouw liep door het scherpe glas enkele diepe snijwonden in haar rechterzij op. Ze moest voor be handeling in het ziekenhuis worden opge nomen. A.T.V.B. een stichtingsvorm voor met drie poten: gemeente, A.T.V.B. en de vrije tuin ders. Het bestuur legde dit plan vrijdag avond aan de leden voor en zei er direct bij dat, wanneer de leden voor deze vorm kozen, men zou opstappen. Het bestuur kreeg zijn 38 leden niet achter zich en bovendien kwam er tegengas van de vrije tuinders, zodat men de stemming maar op z’n beloop liet. De A.T.V.B. wilde zich democratisch opstellen en de vrije tuinders niet dwin gen lid te worden van de vereniging. Wel zouden zij zich, indien het beheer zou worden overgedragen, moeten houden aan het huishoudelijk reglement. En hier wrong de schoen voor de vrije tuinders. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De Horeca Exploitatie Maatschappij Schiphol (HEMS) gaat op korte termijn een consumentenpanel in het leven roepen om de kwaliteit en het prijspeil van de produkten die de HEMS op Schiphol verkoopt, te bewaken. Het ligt in de bedoeling dat een aantal geïnte resseerde huisvrouwen en mensen uit de horeca in het panel zitting zullen nemen en dat zij enkele keren per jaar het gehele pakket voorzieningen kritisch be oordelen. De HEMS verschaft dagelijks aan on- voorlopig de enige doorgaande weg van redelijke capaciteit is, waarop de bouw plaats bij Hoofddorp kan worden ontslo ten, zolang de A.22 nog niet is verwezen lijkt. Deze A.22 (vroeger bekend als rijks weg 16) komt loodrecht op de Kruisweg (S.21), langs de Utocht. De Tweede Kamer heeft onlangs in een motie aangedrongen op een spoedige aan leg van deze rijks-autosnelweg tussen de afslag Haarlem-Zuid van de A.9 (Velsen- Amstelveen) in het noorden van de Haar lemmermeer en de S.20 (Secundaireweg 20, Alphen aan den Rijn-Nieuw-Vennep) in het zuiden. De Heidemij zet een plan op dat een goede oplossing moet bieden voor alle partijen. Er zal te zijner tijd kans op inspraak worden geboden. Momenteel zoekt een grote groep Bennebroekers nog naar een mogelijkheid om te kunnen tui nieren. Indien de grond is herverkaveld krijgen eerst de oud-huurders de gelegen heid om opnieuw te huren, daarna inwo ners van Bennebroek. De A.T.V.B. heeft een wachtlijst sinds 1976 en ook de ge meente heeft een wachtlijst, maar die is niet goed bijgehouden. Op dit moment is het nog mogelijk om als Bennebroeker op deze wachtlijst te komen, vertelde de wet houder. Men heeft inmiddels een inventa risatie gehouden en gebleken is dat er huurders zijn die nog nooit betaald heb ben. Er zijn er die niet weten hoe groot een Rijnlandse Roede is (45.24 m.). Kortom, in de administratie van de gemeente klopt het een en ander niet. „Wij tuinieren voor ons plezier, alles groeit als kool. Waarom moet dit alle maal? Wat zal een totale herverkaveling straks niet gaan kosten als een eerste opzet al 8250,- bedraagt,” vroegen de tuinders zich ongerust af. Straks worden de huren zo hoog, dat men met de volk stuintjes moet gaan leuren, zoals in Heem stede gebeurt. De wethouder schatte het totaalbedrag op rond de 50.000,-. „Gebruik het ergens anders voor, voor ons hoeft het niet”, adviseerde een van de toehoorders onder applaus. Wat de vrije tuinders vooral grieft is het feit dat zij voor de eerste bespreking op 26 januari van A.T.V.B. en gemeente niet zijn uitgenodigd. „U gaat voorbij aan de belangen van niet-leden. Dit is een kwalij ke zaak. U dwingt ons om een nieuwe vereniging op te richten”. Men trachtte wat meer garanties te verkrijgen omtrent oppervlakte en het tuinieren voor niet- Bennebroekers in de toekomst, maar de wethouders wilde zich niet vastleggen. „Wjj willen uitgaan van een blanco kaart. De concrete invulling wordt met elkaar opgelost. Eind februari, begin maart gaan we gezamenlijk rond de tafel zitten. Voor die tijd doe ik geen enkele toezegging”. Behalve kritiek kreeg de gedeputeerde ook bijval. PvdA-fractievoorzitter De Boer zei, dat hij zich kon voorstellen dat GS „er van baalden” om steeds maar burenruzies te moeten beslechten in het kader van artikel-19-procedures en daar dan bovendien in tweede instantie ook nog een via de wet AROB mee geconfron teerd te worden. Zwart (PSP) vond het wel heilzaam dat de gemeenten op deze manier waren wakker geschud. Er heerste bepaald geen kerstsfeer toen de wethouder arriveerde. Hij kon de ge moederen wat sussen met de mededeling, dat de bewuste brief op een misverstand berustte. In deze vorm had de brief de deur niet mogen uitgaan, doch dit was helaas door allerlei omstandigheden bui ten zijn medeweten toch gebeurd. Er kon gewoon worden doorgegaan met tuinie ren. Door B. en W. is in de raadsvergade ring een krediet gevraagd van 8250,-. Voor dit bedrag gaat de Heidemaatschap pij grondmonsters nemen, waterstanden en hoogte van het terrein bepalen en een plan opzetten voor wegen, paden en par keerruimte. Vóór de behandeling in de raad wilde men de tuinders inlichten zo dat zij met het telen van de gewassen hiermee rekening konden houden. De op zet is steeds geweest, dat iedereen door kon gaan met tuinieren. Hierop vroeg men opgelucht om een tweede brief van B. en W. waarin de huuropzegging zou worden herroepen. Dit zou niet gebeuren, volgens de heer Zwetsloot, want de huuropzegging blijft gehandhaafd. Op de vraag of er dan voor 1981 geen huur behoefde te worden be taald, moest de wethouder eveneens ont kennend antwoorden. „U betaalt normaal uw huur in 1981. Als later blijkt dat u door de herverkaveling erg veel schade hebt ondervonden dan schikken we dat wel”. Kerstdienst. Op eerste kerstdag wordt in de Chr. Gereformeerde Kerk aan de Veldhorststraat te Lisse een speciale kerstdienst gehouden. Muzikale mede werking wordt verleend door de koren van Excelsior onder leiding van Pieter de Jong. Teke Bijlsma bespeelt het orgel en ds. J. van Dijken verzorgt de meditatie. Iedereen is van harte welkom. Aanvang: 19.00 uur. (Van onze correspondente) BENNEBROEK. Het is vreemd gesteld met het volkstuinencomplex aan de Zandlaan in Bennebroek. Alle tuinders hebben een aangetekend schrijven ontvangen, ondertekend door B. en W., waarin de huur wordt opgezegd. Het bestuur van de Ama teur Tuinders Vereniging Benne broek had veertien dagen voor het verzenden van deze brief een gesprek met de gemeente, waarbij over de huuropzegging totaal niet werd ge rept. „Een klungelige brief’, zei voor zitter Vos vrijdagavond over het schrijven aan de tuinders waarin wordt meegedeeld dat er niet getui nierd kan worden wegens herverka veling. De S.21. (Heemstede-Hoofddorp-Aals- meer-U ithoom- Vinkeveen-Hilversum) is in de Haarlemmermeer als vier rijstroken brede weg uitgevoerd, behalve tussen de Uweg (waar de nieuwe weg om de noord weer op de oude Kruisweg uitmondt) en de brug bij Cruquius. Juist aan weerskan ten van dit wegvak moeten de nieuwe woonwijken komen, die in het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied zijn gepland (15.000 huizen in het kader van de Nota Ruimtelijke Ontwikke lingen in Noord-Holland (NORON). mingsplan een bouwvergunning te verle nen. GS moeten dan meewerken, door een verklaring af te geven, dat zij geen be zwaar hebben tegen de bouw. De bedoe ling van het artikel is om bouwplannen waarmee een belangrijk maatschappelijk nut is gemoeid en die met spoed moeten worden verwezenlijkt vooruitlopend op de soms wat trage bestemmingsplan-pro- cedure te kunnen realiseren. In de praktijk is echter een oneigenlijk gebruik van het wetsartikel ontstaan. In plaats van de nodige soepelheid in de bestemmingsplannen in te bouwen, pas ten veel gemeenten voor allerlei kleine bouwplannen (keukenuitbouwen, gara ges, erkers, schuurtjes etc) steeds maar artikel 19 toe. Dat gebeurde dan in geval len waarin helemaal geen haast geboden was, en zonder dat een aanpassing van het bestemmingsplan ook maar in de verste verte in het verschiet lag. GS hebben aan dat oneigenlijk gebruik een eind willen maken, door aan te kondigen dat zij niet langer wensten mee te werken. Daarmee wilde het college de gemeenten dwingen een eenvoudige versoepeling van de voor schriften in hun bestemmingsplannen in te bouwen. Bij deze maatregel hoort een algemene verklaring van geen bezwaar, waarmee de gemeenten bij bouwplannen, waartegen geen bezwaar bestaat, uit de voeten kunnen. Van der Knoop zei in de commissiever gadering, dat GS verwachten dat nu weer tijd vrij komt voor het eigenlijke provinci ale werk, zoals de beoordeling van be stemmingsplannen. Voor de grote bouw plannen bleef artikel 19 een onontbeerlijk middel, zo antwoordde Van der Knoop op een opmerking van Verwey (D’66). Ver- wey had er op gewezen, dat sommige gemeenten ook een oneigenlijk gebruik vaf arzikew 19sgebruuken door dat artikel stelselmatig toe te passen voor de bouw van grote kantoorcomplexen of woonwij ken. (De gemeenten kunnen daarmee de bezwaarschriften-procedure van het be stemmingsplan ontduiken. Tegen een be stemmingsplan kan men in derde instan tie met bezwaren terecht bij de Raad van State. Dit beroep op de Kroon is bij een artikel 19-procedure niet mogelijk. In het kader van artikel 19 kan men slechts in tweede instantie met zijn bezwaren bij GS terecht. Wijst dat college de bezwaren af, dan kan de gemeente de bouwvergunning verlenen. Een bezwaarprocedure in het kader van een bestemmingsplan achteraf is bij een dergelijke art.-19-procedure dan zinloos geworden: Het gebouw staat er al. (Naast deze beroepsmogelijkheden is er dan nog de wet Administratieve Recht spraak Overheidsbeschikkingen (AROB) die voorziet in een beroepsmogelijkheid tot in derde instantie bij de afdeling recht spraak van de Raad van State)). Gedeputeerde Van der Knoop wees op de keerzijde van deze bezwaarschriften medaille. De bouw van een woonwijk van drieduizend huizen (Waardhuizen) in Am stelveen was bijvoorbeeld zes jaar tegen gehouden door één reclamant. Deze „be roepsbezwaarmaker” had uiteindelijk van de Kroon ongelijk gekregen. Voor dit soort asociale gevallen was de mogelijk heid, om toch te bouwen met behulp van artikel 19 bitter nodig. De gedeputeerde beloofde, dat van de ervaringen met het nieuwe beleid met betrekking tot artikel 19 verslag zou worden gedaan bij de be handeling van de begroting voor 1982. De CDA-Statenfractie diende bij de pro vinciale begrotingsdebatten een motie in, waarin aan GS gwordt verzocht de weg verbreding van de S.21 tussen Hoofddorp en Cruquius te bevorderen. Ook zouden GS moeten streven naar een doorverbin ding van de S.20 van Nieuw-Vennep naar de S.l in de Bollenstreek (De Zilk-Kat wijk). Als deze laatste verbinding er is en als tevens de A.22 is gerealiseerd, dan kan men van de Velsertunnel via A.9, A.22, verlengde S.20 oostelijk om de Haarlemse agglomeratie heenrijden naar de S.l. De gedeputeerde heeft daarover vrij dagmiddag opening van zaken gegeven in de Statencommissie voor de ruimtelijke ordening. Van der Knoop deed dat, nadat de Statenleden Roozen (CDA) en Machiel- sen (VVD) kritiek hadden gespuid op de manier waarop het nieuwe beleid met betrekking tot de toepassing van artikel 19 aan den volke was gepresenteerd. Doordat de artikel 19-circulaire (met de mededeling dat GS niet langer aan lokale detailkwesties wensten mee te werken) en de „algemene verklaring van geen be zwaar” niet in één enveloppe hadden geze ten, hadden de gemeenten de indruk ge kregen, „dat de provincie hen in hun vet liet gaarkoken”. (Van onze streekredactie) HILLEGOM. Een 72-jarige autobe stuurder uit Haarlem is gistermiddag bij een aanrijding in de Leidsestraat te Hille gom ernstig gewond geraakt. De man kon een personenauto, bestuurd door een 58- jarige man uit Hillegom die vanuit een uitrit de weg opreed, niet meer ontwijken. Het slachtoffer is per ambulance naar de Mariastichting vervoerd. Ook zijn vrouw, die naast hem zat, moest met vrij ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgeno men worden. Zij liep onder andere een been- en kniebreuk op. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Van der Knoop heeft vrijdag toegegeven, dat de publicatie van het voornemen van GS, om niet langer mee te werken aan afzonderlij ke planologische procedures voor detailkwesties (als keuken-uitbouwen) tegenover de gemeenten niet helemaal correct is geweest. De bedoeling was geweest, dat dit beleidsvoornemen gelijktijdig met de „algemene verklaring van geen bezwaar” in het kader van artikel 19 van de wet Ruimtelijke Ordening aan de gemeenten was meegedeeld. Door een misverstand is dat niet gebeurd. Daardoor is bij sommige gememeenten enige paniek ontstaan, omdat allerlei bouwplannen daardoor in het slop dreigden te komen. Het huishoudelijk reglement en de sta tuten van de vereniging zijn niet notarieel goedgekeurd. Zij staat niet ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Zij wil wel de gelden innen en de grootte van de te verhuren kavels gaan bepalen maar met welk recht, vragen de vrije tuinders zich af. In de statuten staat voor een gezinstuin 250 m2 aangegeven. Vooral de tuinders van het eerste uur, die waar beulswerk hebben verricht met ontginning van het essenbos, bezitten een groter stuk grond. Sommigen bewerken dit al 20. 25 of zelfs 40 jaar. Zij zien hun aardappellandje ver dwijnen. Vanaf deze week heeft Fokker een nieuw vignet. Het is in de plaats gekomen van de oude handte kening van Anthony Fokker De naam Fok ker ligt in een blauwe cirkel waarvan het bovenste segment oran/e gekleurd is. Vri/dag plaatste de voorzitter van de Raad van Bestuur van de vliegtuigfabriek. F. Swarttouw het nieu we ..logo met een grote hijskraan op het dak van de fabriek op Schiphol-Oost.

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9