Onderzoek verloopt moeizaam Moord in café nog onopgelost Cafés voortijdig dicht na serie baldadigheden 10tot22uur, Ijaarlemmer tralietjes Vroegen ze twee stalling. Ik: voor een fiets of een brommer Insaid fijdensde Kerstshow op29en30 H rn Ti pv Wellicht in 1981 besluiten over Julianakerk en Koningkerk Brandweer dicht lek in gasleiding Taxichauffeurs blokkeren Stationsplein Gewone mensen toch welkom op gemeentereceptie Maastricht Afbreuk Kip Stalling 3 Een A te veel in oudejaarspuzzel Werkelijk alles op woongebied. gr M - d fe' - 1980 MAANDAG 29 DECEMBER 2S4 einde versterking van korpsen uit de om- -J gen. Zij behoorden tot de laatste bezoe- HUUB HOGEMAN ZAT 33 JAAR IN DE BIOSCOOP jj (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Aanhoudende baldadig heid in de Kleine Houtstraat in Haarlem zaterdagavond was voor een aantal café houders in die straat reden om hun loka len voortijdig te sluiten. Dat gebeurde op aandrang van de politie. Zondagmorgen om drie uur sneuvelden alsnog de ruiten van een café in de Kleine Houtstraat. Volgens caféhouders, die de daders zeg gen te hebben gezien, waren de ruitenver- nielers dezelfde knapen die de vooraf gaande avond de omgeving onveilig had den gemaakt. Zij hebben tegenover de politie verklaard dat de jongeren toen al dreigden met het ingooien van ruiten. Ook voor drie andere kerkgebouwen werd sluiting of verkoop door de beleids commissie voorgesteld. De hervormde Ju lianakerk aan de Kloosterstraat zou bij nauwe samenwerking met de gerefor meerden gesloten kunnen worden, even als de Sionskerk aan de Eksterlaan. Voor de gereformeerde Koningkerk aan de Kloppersingel gold hetzelfde. Resteren voor Haarlem-Noord de gereformeerde Verlosserkerk aan de Generaal Spoor- laan, en de hervormde kerken Noorder- kerk aan de Velserstraat en de Immanuël- kerk aan de Van Egmondstraat. Het al dan niet sluiten van de Juliana kerk aan de Kloosterstraat zal begin 1981 aan de orde komen. Aanvankelijk was er sprake van deze kerk per 1 januari te sluiten, maar een definitieve beslissing was nog niet genomen. Uitstel naar 1981 volgde. Afhankelijk van de mening van de leden van de hervormde gemeente zal dan een beslissing worden genomen. Voor alle betrokkenen zal het een moeilijke beslis- Nieuw is de discussie over de sluiting van deze kerkgebouwen niet: al in 1977 werd door een beleidscommissie die samenge steld is uit leden van de hervorm de en gereformeerde gemeenten in Haarlem-Noord voorgesteld, sluiting van vier kerkgebouwen in overweging te nemen. De drie dan overblijvende kerken voor hervormd en gereformeerd Haar lem-Noord zouden in gezamenlijk beheer gebruikt kunnen worden. kocht de gereformeerde kerk de Goede Herderkerk, aan de Spaarnrijkstraat aan de christelijk-gereformeerde kerk, die dit gebouw gebruikt als vervanging voor haar oude gebouw aan de Floresstraat. In de grote oudejaarspuzzel (de krant van 27 december) zijn een paar foutjes geslopen. Bij de legpuzzel staat een A te veel. In de kruiswoordpuzzel moet 219 horizontaal niet „titel” zijn, maar „toekomend deel”. Huub: „We hadden vier voorstellingen per dag, al tijd uitverkocht. Er werk ten bij het Rembrandt toen acht ouvreuses, een portier, een hulpportier en een piccolo, allemaal keurig in uniform”. In 1949 belandde mevrouw Hogeman als ouvreuse bij het City-theater, dat nu Studio heet. Later stapte ze over naar Cinema Pa lace en Roxy. De laatste zeven jaar was Huub cas- sière bjj het Lido-theater op het Houtplein. „De Ze vindt het jammer, dat de uniformen verdwenen zijn. „Doet afbreuk aan het theater”, stelt me vrouw Hogeman. Je zou verwachten, dat Huub tal loze films heeft gezien, maar dat valt tegen. „Als ouvreuse miste je altijd het begin; als cassière kon je helemaal niet gaan kij ken”. Aangezien me vrouw Hogeman echter een liefhebster van films is „Goede westerns, science fictions-, lach- en rampenfilms, daar houd Om even na negen uur ’s avonds hadden technici van het energiebedrijf het lek gedicht. Om even voor zeven uur rukte de brand weer naar Groot Heiligland uit omdat daar een gaslucht was waargenomen. Met behulp van een zogenoemde gasindicator spoorden brandweerlieden het lek op. Om veiligheidsredenen werden voorts straten in de omgeving afgezet. Het lek werd gevonden ter hoogte van de Gortestraat. Alleen pomo-films, die mogen ze van Huub hou den. „Tegen functionele sex in een film heb ik geen bezwaar, maar in porno-films wordt de vrouw naar beneden ge haald”. Met enige wee moed denkt mevrouw Ho geman terug aan haar Ook een aardige: „Soms vroegen mensen, mag ik twee stalling van u. Zei ik prompt: voor een fiets of voor een brommer. Ja, dat is mijn aard, hoor. Ik reageer altijd ad rem”. Huub Hogeman heeft grappige en vreemde snuiters langs haar kassa (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Veel verder is de Haarlemse politie nog niet gekomen sinds donderdagmiddag in hét onder zoek naar de moord op de 21-jarige August Disere Codrington, die afge lopen donderdag dood werd aange troffen in een café aan de Kleine Houtstraat in Haarlem. De politie heeft zaterdag twee aanhoudingen verricht, waarmee zij vermoedelijk niet veel verder komt. Het rechercheteam dat de zaak in on derzoek heeft, kreeg het afgelopen week- Gewone Haarlemmers kunnen dus toch komen. In gemeentelijke kringen heeft men zich in een week herinnerd dat het tegenwoordig gepast is niet alleen autoriteiten van de hapjes en drankjes te laten genieten. Hier past de conclusie: beter na een week dan op 6 januari. In gemeentelijke kringen was men dat „andere karakter” een week daar voor kennelijk vergeten. Toen heette het nog plechtig in een op 18 december gedateerde brief: „Op 5 januari 1981 zullen burgemeester en wethouders van Haarlem een nieuwjaarsreceptie houden voor autoriteiten, besturen van verenigingen en instellingen en al de genen die op enigerlei wijze met het gemeentebestuur in relatie staan”. De bioscopen in Haarlem zijn niet meer wat ze ge weest zijn. Neonreclames hebben de kunstig ge schilderde aankondi- gingsborden verdrongen. Het personeel loopt niet meer in uniform, maar in vrijetijdskleding. En waar tref je nog een por tier? Het is zelfs zo sterk, dat je niet eens meer eert plaatskaartje krijgt, maar een bonnetje, af komstig uit een compu terkassa. Ging het pu bliek vroeger echt uit, ge tooid in avondkleding; tegenwoordig breken jon gelui de stoelen los. De romantiek is, kortom, ver te zoeken. Een vrouw, die de ouderwetse bioscoop nog van haver tot gort kent, maar zich ook thuisvoelt in het moderne theater, omdat zij met haar tijd is meegegaan, is Huub Hogeman. De 63-ja- rige Haarlemse heeft drieëndertig jaar als ou vreuse en cassière bij Haarlemse bioscopen ge werkt. Onlangs heeft ze achter haar carrière een punt gezet. Ik ben met mevrouw Hogeman we zen praten over haar be levenissen. Het werd een vrolijke middag, want Huub houdt, zo merkte ik, van een geintje. Ze heeft in haar lange loop baan nooit met haar mond vol tanden gestaan. zien gaan. Wat dacht u van die mevrouw, die zich de Gravin von Biesterfeld noemde en iedere dinsdag kwam informeren of haar verloofde, de Hertog van Kent in de zaal was... Of die meneer, die dreigend riep: je geld of je leven. Huubs reactie: hoepel op, man, ik heb nu geen tijd voor die flauwekul. „Van sommige mensen wist ik precies welke plaatsen ze hebben wilden. Ach, de een reageert leuk. Die me vrouw, die altijd wat lek kers meenam bijvoor beeld, maar ik heb ook een man gehad, die kwam iedere week en ik heb nooit één woord tegen hem gezegd. Mens, wat was dat een sjagrijn zeg”. In de loop der jaren is Huub Hogeman een meester geworden in het schatten van leeftijden. Moest ook wel, want vaak probeerden jongens en meisjes van onder de veertien of achttien naar binnen te glippen. „Ik heb me nooit vergist, Kijk, ze verraden zich door hun gedrag. Ja, jij was aan sprakelijk als er controle kwam, dus je lette goed op”. Mevrouw Hogeman is nu met pensioen, maar ze verwacht nog af en toe te moeten invallen. „Doe ik graag, ik heb het werk altijd met plezier ge daan”. Aan de andere kant is ze blij verlost te zijn van de onregelmatige werkuren. „Ik kan nu eens fijn gaan logeren bij mijn familie in Maastricht en Duitsland”. Alle tijd heeft mevrouw Hogeman ook voor haar hobbies: handwerken en puzzelen. Verzot is ze, ver telt ze, op doorlopers. Daarvan heeft ze er in de stille uurtjes heel wat op gelost. En dat w’as dan het verhaal van Huub Hoge man. Laat ik toepasselijk besluiten: The End.... x A (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een lekkende hoofdgasleiding aan het Groot Heilig land in Haarlem heeft zaterdagmid dag voor enige consternatie gezorgd. Het lek is inmiddels gerepareerd. Een prachtige anecdote is het verhaal van de kip. Huub: „Het was tijdens de kerstdagen. Een me neer belt op en bestelt vier zaalloge. Even later belt ie terug, tja, hij wist niet of het wel door kon gaan, want de kip was nog niet gaar. Weer later belt hij: ja, hoor, de kip was gaar. En laat die man nu een halve kip voor me meebrengen. Nou, die ging erin als koek, want ik ben een hongerlijdster”. Voor een deel is al naar dit advies ge handeld. In september van dit jaar ver- leukste tijd”, zegt ze. Met die uniformen had me vrouw Hogeman altijd problemen. „Ik had maat je 36, maar ik kreeg steev ast een veel te grote maat. Dan zei ik: daar kan ik de hoela-hoep wel in doen”. Ze was 29 jaar, toen ze als ouvreuse aan de slag kon bij het, inmiddels afge broken, Rembrandt-thea- ter op de Grote Markt. Televisie had men in 1947 nog niet. Voor vertier ging men naar het thea ter: naar de film, maar ook naar Toon Hermans en Snip en Snap. ik van" heeft ze heel wat vrije avonden in de bioscoop doorgebracht. Ook nu zij gepensioneerd is, zal ze nog regelmatig in de bios te vinden zijn. Ze vindt, dat oudere mensen vaker een bioscoopje zou den moeten pikken. „Je moet niet thuis gaan zit ten kniezen”. Huub Hoge man boft, want als dank voor bewezen diensten kreeg ze bij haar afscheid een pas, die haar het recht geeft haar leven lang gra tis alle Haarlemse biosco pen te bezoeken. loopbaan. „Ik ken half Haarlem, half Haarlem kent mij. Ik heb zoveel leuke dingen meege maakt. Mensen met gekke namen of die dikke me neer, die één stalles vroeg. Ik geef hem er twéé. Zegt hij: mevrouw, ik ben al leen. Zeg ik: u wilt me toch niet vertellen, dat u op één stoel kunt zitten. Hij stond te schudden van de lach”. I* sing worden, zo blijkt uit de woorden van ds. Smith van deze kerk. „Er zijn gemeen teleden die schoorvoetend ja” zullen zeg gen op voorgenomen sluiting. Anderzijds zullen er ook mensen zijn die ertegen zijn. Het gebouw is een deel van hun leven, voor iedereen. Zo eind januari is het voor stel tot sluiting langs alle organen ge weest. Als hierna besloten wordt de kerk te sluiten, duurt het nog wel een paar maanden voordat dit werkelijk het geval zal zijn”. Veel lager op de lijst staat de sluiting van de Koningkerk, voorheen de Klopper- singelkerk. Over het al dan niet afstoten van dit kerkgebouw wordt binnen de ge reformeerde kerk druk overlegd. Hoewel het voorstel deze kerk in de loop van de tachtiger jaren te sluiten dateert van 1977, is een definitief besluit hierover nog niet genomen. Op dit moment wordt de hele situatie rond de kerk weer in ogenschouw genomen. Scriba Piet Krop van de gere formeerde kerk: „Plannen voor sluiting zijn er nog steeds, maai* we zullen aldoor moeten kijken of er aan bijgespijkerd kan worden. We moeten ons een juist beeld vormen hoe de situatie nu is, onder meer wat betreft de samenwerking met de her vormden”. Verschillende commissies van deze kerk buigen zich de komende maanden over de vraag of deze kerk mogelijk nog geruime tijd open kan blijven. Veel wil men hier niet over kwijt. Wel dat men nog druk bezig is met het op een rijtje zetten van de ontwikkelingen van de laatste jaren. Als alle commissies van deze kerk besluiten het gebouw geruime tijd te handhaven, dan lijkt het noodzakelijk, zo is van verschillende kanten te horen, ver beteringsplannen voor de kerk op te stel len. De heer E. Wolters, voorzitter van de commissie van beheer: „Er zijn nog geen plannen, wel wordt er over het al dan niet sluiten van de kerk gepraat”. Pas over een paar maanden, als er bin nen de eigen gemeente en met de her vormde gemeente in Haarlem-Noord is overlegd valt een besluit te verwachten, meent hij. Tot die tijd wil hij er weinig meer over kwijt omdat deze kwestie erg gevoelig ligt. Sluiting van de hervormde Sionskerk lijkt de komende tijd nog niet aan de orde te komen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De nieuwjaarsrecep tie in het Haarlemse stadhuis heeft de laatste jaren een wat ander karakter gekregen. Haarlemmers en relaties - van de gemeente kunnen op 5 januari vanaf half negen ’s avonds elkaar en de leden van het gemeentebestuur burgemeester, wethouders en raadsle den de hand drukken. Aldus staat te lezen in de uitnodiging die de afdeling voorlichting op 24 december de deur uitdeed. In overleg met de politie hebben de taxichauffeurs na enige tijd de blokkade opgeheven. Volgens een politiewoord voerder stonden de particuliere auto’s op de taxistandplaatsen omdat de parkeer garage aan het Stationsplein gistermid dag tot vijf uur gesloten was. Toen de particuliere auto’s om kwart over vijf nog niet waren verdwenen, blokkeerden de chauffeurs de rijweg voor het station. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de loop van 1981 zullen waarschijnlijk beslui ten vallen over behoud of sluiting van protestantse kerkgebouwen in Haarlem-Noord. Het gaat hier bij om de hervormde Julianakerk aan de Kloosterstraat en de gere formeerde Koningkerk aan de Kloppersingel. CIC? V* C? JL i» LUC? JL is Insaid (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Protesterende taxi chauffeurs hebben gistermiddag enige tijd met hun auto’s de weg op het Stations plein geblokkeerd. Daarmee wilden zij protesteren tegen het feit dat particuliere autobezitters hun voertuig hadden gepar- □ceerd op plaatsen voor het station, die zijn bestemd voor taxi’s. geving. De korpsen uit de regio vormen samen voor dit soort zaken een regionaal bijstandsteam. Een politiewoordvoerder deelde vanmorgen mee dat de Haarlemse recherche hulp heeft gekregen van twee politiemannen uit Zaanstad, een politie- man uit de Haarlemmermeer en iemand van de Rijkspolitie. Zaterdag zijn in de moordzaak twee aanhoudingen verricht. Het betrof een 25- jarige vrouw en een 36-jarige man uit Amsterdam. De twee zijn afgelopen zater- dag aangehouden in hun woning in Am- Z sterdam. De man en de vrouw zijn aange- houden op grond van getuigenverklarin- gen. Zij bèhoordefi tot de laatste bezoe- kers van het café donderdagnacht. Vol- gens de politiewoordvoerder is uit ver- hoor van de twee inmiddels gebleken dat zij vermoedelijk niets met de moord heb-_* ben te maken. De woordvoerder verwacht? dat hun inverzekeringsstelling vandaag nog zal worden beëindigd. Gisteren startte het achttien man sterke team opnieuw een buurtonderzoek. Ge-., tracht werd door huisbezoeken waarbij gerichte vragen werden gesteld, meer in formatie boven water te krijgen. Dit on derzoek heeft vooralsnog geen tastbare resultaten opgeleverd. Het is de politie een raadsel waar de man gebleven is, die donderdagmiddag de familie van de vermoorde jongeman heeft opgebeld om te vertellen dat hij de jongen dood had aangetroffen in het café. Naar verluidt ontdekte deze man het stoffelijk overschot van de vermoorde toen hij don derdagmiddag het café wilde komen schoonmaken. De enige bijzonderheid die de familie de politie over deze man kan geven, is volgens de woordvoerder een naam. De vermoorde jongeman was een broer van de caféhouder. Het slachtoffer woonde boven het café. Zijn woning had geen eigen opgang. Zijn stoffelijk overschot werd gevonden in het café. Vol gens de politie zijn er geen sporen van een worsteling. STAD - V 1 Discussie over sluiting kerken in eindstadium tl sï door Hans Invernizzi jk.-x2..— -... Badhoevedorp, Vlierstraat 25, Oisterwijk.Heusdensebaan50. Ü68 Huub Hogeman. gefotografeerd achter de kassa van het Lido-theater. waar zij de laatste zeven jaar cassière was. Links de computer-kassa, waarmee in de meeste bioscopen tegenwoordig wordt gewerkt. Huub: ,.Met het oude kaartjes- systeem was ik veel sneller. Van dit ding heb ik gezegd: van mijn mag het op de schroothoop" Indien besloten wordt de gereformeerde Koningkerk aan de Klop- De vooruitzichten voor de Julianakerk zijn minder rooskleurig. In persingel open te houden lijkt een opknapbeurt niet te vermijden. 1981 zal waarschijnlijk de beslissing over sluiting van het gebouw vallen. 301 310 311

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9