IN PAND WILHELMINASTRAAT 18 Franse zanger Julien De Bont weg bij CIC en IMP Politie spoort man op die slachtoffer cafémoord aantrof Magazijnen van Kruisvereniging vrijdag gesloten Ijaarlemmer lelletjes Luciënne Stoop verwelkomde Clerc Als u Oudejaarsavond ergens heen wilt houdt u er dan wel rekening mee dat er na 8 uur ’s avonds geen treinen meer rijden. Dieven maken stoppen buit Ongeregeldheden op Pretoriaplein Iedereen Claus O rate DECEMBER 19 80 DINSDAG 3 0 1 STAD Voorziening Schooljeugd JOKE VELDHUIS SPELDDE PRINS CLAUS BLOEM OP (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een vorige week gevormd actiecomité dat zich richt tegen de komst van een dagcentrum voor verslaafden aan heroïne in de Wilhelmina straat wil op korte termijn een gesprek hebben met de wet houder van sociale zaken en ge zondheidszorg, de PvdA’er Ab van Schooten. In dit gesprek wil het actiecomité de bezwaren die in de buurt bestaan tegen de ves tiging van dit dagcentrum aan de Wilhelminastraat 18 uiteen zet ten. Voorts stelt men prijs op een toelichting van de kant van de gemeente waarom de keus op dit pand is gevallen. Het actiecomité is zelf op zoek naar alternatieve oplossingen voor het verslaafden probleem. ft l r Hans de Bont E (Van onze stadsredactie) F 5 i l Buurt in verzet tegen dagcentrum verslaafden Op 1 augustus 1979 werd De Bont voor twintig uur in de week manager-directeur bij het IMP. De overige twintig uur bleef hij bij het CIC werkzaam. „Twee banen van twintig uur, dat is slecht te combine ren, het is anders gelopen dan ik gedacht had”, aldus De Bont over zijn vertrek bij dit instituut. „Bij het IMP was ook geen zicht op een full-time functie”, zo zegt hij verder. De medisch directeur van het IMP, dr. P. Bierenbroodspot, eveneens twintig uur voor het IMP werkzaam, is per 1 januari al vertrokken. Het CIC is inmiddels begonnen met het zoeken naar een opvolger. Bij het IMP waren de medewerkers vanochtend nog niet op de hoogte van het ontslag van Hans de Bont. Half januari heeft een bestuursoverleg plaats over de opvolging van de directie. „Ik heb m’n tijd wel gehad”, aldus De Bont over zijn vertrek bij het Crisis Inter- ventiecentrum (CIC). „Het is opgezet, ik ben tevreden zoals het nu draait”. Op 1 februari 1977 kwam De Bont als project leider bij het CIC. Een jaar later ging het centrum in het pand aan de Schotersingel van start. len op- ;ter ko- dat Bijna had ik de moed op gegeven, maar: ze zijn er gelukkig nog. Haar lemmers die ooit een be roemdheid ontmoet heb ben. Vandaag kan iku verhalen van de beleve nissen van twee jonge vrouwen. Ik kreeg een briefje van het zusje van Luciënne Stoop uit Haar lem, dat me het volgende schrijft. „Luciënne werkt op Schiphol. Op 12 febru ari 1976 zou Julien Clerc (bekende Franse zanger, H.I.) aankomen. Luciën ne is een grote fan van hem. Zij wist via via de aankomsttijd aan de weet te komen en stond aan de „gate” dan ook te wachten. Dichtbij haar stonden een paar foto grafen. Opeens stapte iemand op Luciënne toe en vroeg of zij Julien wil de verwelkomen. Degene, die het zou doen was niet op tijd gearriveerd. Eerst dorst ze niet, maar daar na trok ze toch de stoute schoenen aan”. Er werd een foto gemaakt. „Die stond de volgende dag op In juni van dit jaar brach ten koningin Beatrix en prins Claus een bezoek aan Haarlem. Joke Veld huis schreef me er dit briefje over. „Wij, de bloe menmeisjes, waren uitge nodigd om de mensen (in het stadhuis, H.I.) een bloemetje op te spelden. Wij verheugden ons zeer op deze dag, want mis schien konden we Beatrix en Claus een bloemetje opspelden. Toen de dag was aangebroken, werd ons vele keren uitdrukke- ’s Avonds bezochten de gezusters Stoop het con cert dat Clerc in het Haarlemse concertge bouw gaf. de voorpagina van de Te legraaf met de tekst: Blonde schone verwel komt Julien”. Luciënne was door het dolle heen en heeft meteen verschil lende kranten gekocht”. Enfin, om elf uur arri veerden Beatrix en Claus. Joke: „Beatrix kreeg een boeket bloemen aangebo den. Daarna begonnen wij de overige gasten een bloem op te spelden. In eens kwam Claus naar mij toe en zei: Zeg, wat heb jij schitterende bloe men in je mandje- Mag ik er één? Verbaasd vroeg ik: „Wilt u er dan één? Heel graag, zei hij. Terwijl ik de bloem opspeldde, vroeg ik: Er is ons gezegd dat u geen bloem wilde hebben. Als iedereen een bloem krijgt, wil ik er toch ook één, zei Claus. Hij maakte toen een grapje, waarop ik met de anderen die om ons heen stonden, harte lijk moest lachen. Later veel kleiner. De verslaafden komen alleen in de buurt als de bus er is. In Amsterdam zijn hiermee goede ervaringen opge daan”. Bij de afdeling sociale zaken en gezond heidszorg in het stadhuis was al gerekend op bezwaren uit de buurt. „Zo snel moge lijk na de terugkeer van wethouder Van Schooten willen wij het comité voor een bespreking in het stadhuis uitnodigen”, meldt Jan Put van deze afdeling. „In ieder geval moet het comité de gelegenheid krij gen de klachten te uiten. Of we ooit tot overeenstemming kunnen komen weet ik niet”. Achter de parkeermeter het pand dat de gemeente wil gaan gebruiken als dagcentrum voor verslaafden aan drugs. Het grote ge bouw links is de Prins Hendrikschool, waarin ook de Jo de Ridder-kleuterschool is onder gebracht. kreeg ik van de andere bloemenmeisjes te horen dat ik het toch niet had mogen doen. Maar hoe kun je het nu weigeren als het je gevraagd wordt?”, aldus Joke Veldhuis. Joke en Luciënnes zusje: harte lijk bedankt voor jullie in zendingen. Wie is de vol- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse poli tie heeft gistermiddag in Amsterdam de man opgespoord die op eerste kerstdag in een café aan de Kleine Houtstraat in Haarlem het stoffelijk overschot vond van een 21-jarige gende, die me een foto plus beschrijving stuurt in het kader van de serie Haarlemmers ontmoeten beroemdheden? Het ad res is: Haarlems Dagblad, Oudeweg 12-14,2003 PA Haarlem. Wel even mijn naam op de enveloppe zetten. man, die het slachtoffer is geworden van een moord. De 24-jarige Amster dammer was nadat hij de familie van de doodgeschoten man had gebeld weer naar zijn woonplaats Amster dam gegaan. i. s 5 lik- ers ge- ier- ait- rdt me der nte 'ijd rse ral f I lod tol- lis- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De uitleenmagazijnen voor verpleegartikelen van de Kruisver eniging Haarlem aan het Kenaupark 15- 17, de Tesselschadestraat 115 en de Baden Powellstraat la zijn op vrijdag 2 januari gesloten. Voor spoedgevallen kan de dok- tersinformatiedienst worden gebeld, tele foon 313233. Het magazijn aan de Baden Powell straat is per 5 januari verhuisd naar ge bouw de Ringvaart aan de Floris van Adrichemlaan 98. 140 ht- m- ar- an or- nd he ter m, op de of ng de door Hans Invermzzi (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Uit een kantoor aan het Kenaupark heeft het dievengilde de stop pen uit de elektriciteitskast gestolen. De dieven gingen er ook vandoor met een elektrische schrijfmachine. Een antiek fonteintje en 75 oude tegels zijn gestolen uit een pand aan de Lange Veerstraat, dat verbouwd wordt. Bij een inbraak in een woning aan de Thomson- laan is in de nacht van zondag op maan dag een antieke klok ter waarde van acht mille weggehaald. Er wordt ook een hand tas met vijftig gulden vermist. De dieven kwamen binnen via de tuindeur waaruit ze een raampje hadden gelicht. Een bont jas van 2500 gulden was de buit bij een diefstal in een bovenwoning aan de Mees ter Comelisstraat. Er werd oök een be drag van 400 gulden aan Nederlands geld en buitenlandse valuta meegenomen. De dieven konden binnenkomen nadat ze met een ijzerdraad door de brievenbus het slot van de voordeur geopend hadden. De buurtbewoners voelen zich, zo blijkt uit de reacties, min of meer overvallen door het voornemen van de gemeente. Een eerste mededeling werd op 8 decem ber verstuurd aan het hoofd van de Prins Hendrikschool die pal naast het pand Wil- helminastraat 18 staat. Ook de voorzitter van zijn oudercommissie kreeg een brief, evenals het werkgroepenoverleg Vijfhoek en de bewoners van Wilhelminastraat 16 aan de andere kant van het pand. Binnen een week ging een handtekenin genlijst door de straat met het verzoek aan de bewoners zich tegen de komst van het dagcentrum uit te spreken. Het werkgroepenoverleg Vijfhoek zat evenmin stil. Op 16 december verstuurde (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse politie heeft gisteravond tot tweemaal toe met de gummiknuppel en de hond Nero het Pre toriaplein schoongeveegd. Rond kwart voor acht werden door een groep van ongeveer zestig jongeren auto banden in brand gestoken. Eerder hadden de jongelui kerstbomen in brand gestoken en vuurwerk afgestoken. Een 18-jarige jongeman werd door de politie aange houden. Vorige week werd het actiecomité opge richt dat de activiteiten tegen het dagcen trum aan de Wilhelminastraat moet gaan bundelen. In dit comité zijn vertegen- ivoordigers van omliggende scholen, van bewoners, van winkels en bedrijven opge nomen. Het allereerste doel is het overleg met de wethouder. Van Schooten komt 5 januari terug van vakantie. Zo snel mogelijk na deze datum wil men een vergadering beleggen. Voornaamste argument om zich tegen de komst van het dagcentrum te verzetten is volgens een woordvoerder van het co mité, de heer Postma, het feit dat er nogal wat scholen in de onmiddellijke nabijheid staan. „Juist de jeugd is een heel kwestba- re groep. Eerst denk je natuurlijk aan jezelf, maar dan realiseer je je dat er een lagere- en kleuterschool pal naast staan. Voor gymnastieklessen moeten deze kin deren langs het pand naar lokalen aan Wilhelminastraat 12. Tussen de Prins Hendrikschool/Jo de Ridderkleuterschool ligt een steegje voor zowel de achteruit gang van de scholen als van Wilhelmina straat 18. De kleuters spelen op een plein achter de school; naast de tuin van het dagcentrum”. Deze bussen zouden, volgens Zwetsloot, op vastgestelde tijden op verschillende plaatsen in Haarlem geparkeerd kunnen worden om de verslaafden het vervan gingsmiddel voor heroïne te geven. „Overlast voor de buurt wordt hierdoor Onder het toeziend oog van gemeentesecretaris Meijsing speldt Joke Veldhuis prins Claus een bloem op. De pnns-gemaal bleek dat toch op prijs te stellen. Andere scholen in de naaste omgeving zijn de lagere Lorentzschool aan de Wil helminastraat 43 A, en het scholenblok aan de Raaks met dag- en avondonder wijs, leao, mavo en meao. „De school jeugd tot een jaar of achttien is hier ruim vertegenwoordigd. Dan gaat het argu ment van de gemeente dat is gezocht naar een enigszins geïsoleerde ligging toch niet meer op?”. lijk gezegd dat we hen géén bloem op mochten spelden. De leidsters von den het ook jammer voor ons, maar het was niet anders. Herhaaldelijk hadden het gemeentebe stuur en de directeur van de VW de leidsters op het hart gedrukt ons goed te zeggen dat we het ko ninklijk paar geen bloe men mochten opspelden. Ze stelden het niet op prijs”. Ondanks de bezwaren tegen de vesti ging van een dagcentrum voor de ver slaafden aan heroïne, zeggen de leden van het actiecomité mee te willen werken aan een oplossing van de huisvestignsproble- men. „Het is natuurlijk geen oplossing om het centrum naar een andere buurt te verschuiven”, aldus Zwetsloot. Hij was een van de initiatiefnemers van de hand tekeningenactie. Zijn voorstel is, het dag centrum onder te brengen op het terrein van een ziekenhuis. „Daar heeft men alle medische hulpmiddelen die misschien no dig zijn bij de hand. Het dagcentrum is tenslotte ook een soort medische voorzie ning. De verslaafden zijn ziek. En een dagcentrum op het terrein bij een zieken huis ligt redelijk geïsoleerd. Verstrekking van methadon, dat ook vanuit het dagcen trum zou moeten plaatsvinden kan vol gens ons beter met behulp van methadon- bussen worden verzorgd”. dit overleg een brief aan de wethouder, waarin onder meer wordt aangedrongen op een gesprek. Dit om de plannen duide lijker toegelicht te krijgen en bezwaren vanuit de buurt naar voren te kunnen brengen. „Onduidelijkheid is er bijvoor beeld over de schaal waarop de hulpverle ning gaat plaatsvinden, met andere woor den, hoe groot wordt het centrum en hoe veel bezoekers verwacht u?”. (ADVERTENTIE) HAARLEM. Per 1 april vertrekt Hans de Bont als directeur van het Haarlemse Crisis Interventiecentrum Zuid-Kennemerland. Hij neemt per die datum eveneens afscheid als alge meen directeur van het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie (IMP). De Bont (34 jaar) treedt bij het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg in Hel mond in Noord-Brabant als directeur in dienst. Tijdens het eerste verhoor heeft hij ver klaard dat hij zich schuil wilde houden omdat hij illegaal in Nederland verblijft. Hij is volgens een woordvoerder van de Haarlemse politie ingesloten op grond van overtreding van de Vreemdelingenwet. Hij was op eerste kerstdag naar Haarlem gekomen om het café schoon te maken. De twee Amsterdammers die waren aangehouden op grond van getuigenver klaringen blijven nog in voorarrest. Het zijn een 25-jarige vrouw en een 36-jarige man die in de kerstnacht tot de laatste bezoekers van het café behoorden. De politie had aanvankelijk het vermoeden dat zij met deze aanhoudingen niet veel verder zou komen, maar op grond van verklaringen en het aantreffen van goede ren heeft zij besloten de verdachten vast te houden. Over de aard van de gevonden goederen wilde de politiewoordvoerder geen mededelingen doen. Deze blonde schone is Luciënne Stoop. In februari 1976 verwelkomde zij de bekende Franse zanger Julien Clerc op Schiphol. >>.A - - - -

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5