z< i stad in het kort Provincie: weg naar Hoofddorp snel verdubbelen e Brand door mistletoe Rabobank Q Oók Spaarbriefbank. Uitstekend rendement, al zeg ik het zelf. Overtuigende visie bij Nationaal Jeugdorkest Mevrouw heeft wat geld achter de hand gehouden. Komt bij ons op de bank. Ze heeft het geld niet één, twee, drie nodig. En nu wil ze wel eens wat extra's verdienen Wat denkt u van een spaarbrief op naam, mevrouw, zeiden wij. Je hebt ze met verschillende looptijden. Hoe langer u zo'n waardepapier hebt, hoe hoger de rente en dat gaat wel tot zo'n 10 V4 °/o jaarlijks uitbetaald. U loopt geen enkel risico, het is misschien wel de zekerste, veiligste en aardigste manier van beleggen. Dat vind ik nou een origineel idee, zegt ze, top, vult u maar in. Heemstede fel tegen extra rijstroken I iedereen leest de krant altijd en overal. I fe f'- ISI -fff I isfli D 30 DECEMBER 19 80 DINSDAG HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 spoedige verwezenlijking van de wegverdubbeling. o 1 Sr I we do: we Ze ins bei ko: tel L o Rimsky-Korsakov en Berlioz goed uitgevoerd (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn er voor, dat in 1985 wordt begonnen met de verdubbe ling van de Kruisweg tussen Cruquiusweg en IJweg in de Haarlemmermeer. Het college plaatst dat als kanttekening bij het prioriteitenschema „aanleg en verbetering provincia le wegen 1981 tot en met 1991”, dat door Provinciale Waterstaat is opgesteld. Zo mogelijk zou de provincie zelfs nog eerder met de aanleg van de wegverdubbeling moeten starten, zo menen GS. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer worden zo op hun wenken bediend. Nog onlangs drongen B. en W. in een brief aan GS aan op een -Jw 1 ffl Rabobank El SPAARDEPOTBEWIJS - kaarten over de tafel. Dat wordt dus lachen (ADVERTENTIE) (Van onze streekredactie) <J JAAP STORK ■- or vc Concert door het Nationaal Jeugdorkest o.l.v. Adam Gate house. Programma: Von Weber, Berlioz, Rimsky-Korsakov. Haarlem, Concertgebouw, 29 'de cember 1980. er vrijdag in het buurt huis de ouderensoos. g« u\ feest, rijks- H ee L< le: fo dt oi fo hc „I Di jai Ai 20 te Ki 1 jat co cu de mi te kil tei cu 19 Pe Pc K< W. he tei E dor voc voc We ke voc cor ter het lijk ver ger drt bot kui I ad\ me nie hac raa ste te i alk coi vo< snc len vo< da; voi I dei col hel bli, tal Hc en zij mi U vc tei be ki ui m te bi ell Na de kerst boomver- feest. branding ’s avonds (ze ven uur) is er een kin derdisco. Proost. Met in drank je in de hand wordt op 1 januari bij sociëteit Koinonia aan de Doel- straat 52 het nieuwe jaar ingeluid. De recep tie begint om 20.00 uur. Iedereen die een toost wil uitbrengen is wel kom. De derde januari, zaterdag, is er ’s avonds een zogeheten KIK-festival, dat om half negen begint. Be doeling is dat iedereen laat zien wat hij of zij op kunstgebied zoal kan. Er liggen prijzen voor de besten klaar. GS hebben zich intussen wel uit gesproken voor een vervroegde doorverbinding van de S.20 van Nieuw-Vennep naar de Ringvaart (vervroeging met vier jaar in het tijdschema, waarop de aanleg van dit wegvak voor de periode 1989 tot 1991 staat genoteerd). De kosten van deze doorverbinding worden geraamd op 19 miljoen gulden. Het verdubbelen van de Kruisweg tus sen IJ weg en Cruquiusweg wordt geraamd op 13 miljoen gulden. De aanleg van de verlengde Aziëweg zou bovendien peperduur zijn als gevolg van de slechts structuur van de bodem. HAARLEM. Na de luisterervaringen opgedaan tijdens de verrichtingen van het Nationaal Jeugdorkest, kan zonder meer gesteld worden dat deze „kweektuin” van de grote landelijke symfonie-orkesten zich momenteel in een verheugend florissante toestand bevindt. Natuurlijk heeft dit NJO zijn waarde als muzikale schakel tussen conservatorium en beroepsorkest sedert de oprichting in 1957 door Jeugd en Muziek bij diverse gelegenhe den in binnen- en buitenland overduidelijk bewezen. ZANDVOORT. De anders zo vriendelijke mistletoe is gister avond een gezin uit Zandvoort noodlottig geworden. In hun wo ning aan de Jac. van Heemskerk- straat viel een brandende kaars van de kerstkrans op de bank, die direct vlam vatte. De bewoners slaagden er niet in het vuur te doven ten de brandweer moest er aan te pas ko men. Die was de brand snel mees ter, maar kon niet voorkomen dat het plafond van de huiskamer als gevolg van de brand naar beneden kwam. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Het gezin heeft bij familie to Zandvoort on derdak gevonden. Dicht. Buurthuis de Drie Punten aan het V oortingplantsoen blijft op woensdag en donderdag dicht. Op vrijdag is er echter weer van alles te bele ven. Van tien tot twaalf uur is er dan een spel- letjesinstuif en van twaalf tot vijf uur een voetbaltoernooi voor de jeugd in de Spaar- nehal in Schalkwijk. De gemeente Heemstede intus sen. is allesbehalve gelukkig met de voorgenomen wegverdubbeling. In een brief aan GS maken Burge meester en Wethouders van Heem stede daarvan geen geheim. Welis waar ziet men in Heemstede in, dat de wegverbreding „niet onlogisch” is gezien de huidige verkeersbelas ting en de woningbouw bij Hoofd dorp. Maar in de bebouwde kom van Heemstede geeft deze verkeers weg veel overlast. Men vreest dat de situatie nog ernstiger wordt als de weg wordt verbreed. „De plannen voor de verbreding vervullen ons met grote zorg. Vrij wel alle verkeer, dat gebruik maakt van het westelijke gedeelte van de S.21 (Secundaire weg 21, is de Kruisweg) moet ook gebruik maken van wegen in Heemstede en met name van de Heemsteedse Dreef en de Lanckhorstlaan. Deze wegen, ge legen in een dichtbebouwd woonge bied, zijn nu al zwaar belast. Blij kens in oktober 1977 gehouden tel lingen was de etmaalintensiteit op de Heemsteedse Dreef ongeveer 20.000 motorvoertuigen per etmaal en plaatselijk zelfs meer dan 25.000 motorvoertuigen per etmaal. Voor wegen in een woonbebouwing is dit meer dan toelaatbaar. Wij streven dan ook naar een aanzienlijke ver mindering”, aldus B. en W. van Heemstede. „De verbreding van genoemd weggedeelte in de gemeente Haar lemmermeer, zal echter een aan zienlijke toename van het verkeer in Heemstede met zich meebren gen”, zo vervolgen B. en W. ’’Tenzij een andere wegverbinding wordt als B. en W. van Haarlemmermeer. De meningen van Heemstede en Haarlemmermeer beginnen uiteen te lopen waar het de verdubbeling van de Kruisweg tussen IJweg en Cruquiusweg betreft. Heemstede vindt namelijk, dat men pas met de wegverbreding mag beginnen als het stuk A.22 in kwestie is aange legd en als de extra-brug over de Ringvaart bij Schalkwijk er is. In de brief aan GS vraagt het college dan ook, pas aan de gevraagde weg verbreding mee te werken, gelijktij dig met of na het gereedkomen van het gedeelte A.22 en de verbinding naar Schalkwijk. En dat verzoek is lijnrecht in strijd met het verzoek van Haarlemmermeer om een spoe dige wegverbreding. Het valt immers nog te bezien of de A.22 spoedig zal worden verwe zenlijkt. De weg staat slechts op het Zaterdag wordt in het clubhuis van de speel tuin een film vertoond. Welke, dat is een ver rassing. De rolprent begint om één uur. De kosten: voor leden twee gulden, voor niet- leden 3,50. Circus. We schreven er in deze rubriek al eerder over. In jonge rencentrum DAC aan Donderdag, de Ripperdastraat 13a --1 wordt de jaarwisseling Van twee tot half vijf is met een circus gevierd. Dat begint om half drie, ‘s Avonds is er vanaf negen uur een gekostumeerd streekplan tussen de afslag Haar- lem-Zuid van de A.9 en de Kruis weg. Als gevolg van de verhitte en verwarde stemming bij de vaststel ling van het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaal ge bied is immers het ontbrekende stukje tussen Kruisweg en doorge trokken S.20 van de plankaart ge schrapt. De provincies Noord- en Zuid-Holland zijn het nog steeds oneens over de door Noord-Holland gewenste koppeling van deze weg aan de Zuidhollandse S.l (Katwijk- De Zilk) via een weg bezuiden Ben- nebroek. Dat probleem zou, zoals al vaker betoogd, althans bestuurlijk kunnen worden opgelost, wanneer Hillegom (zoals Wiegel wil) bij Noord-Holland zou worden ge voegd. Of dat op korte termijn staat te gebeuren is echter ook nog sterk de vraag. En dan heeft men nog het probleem, dat de gemeente Hille gom, Bennebroek (en Lisse) waar schijnlijk ook allesbehalve enthou siast het Noordhollandse autover keer zullen willen binnenhalen. Zoals bekend, ziet voorts Haar lem de Aziëweg in Schalkwijk zeer ongaarne verlengd over de Ring vaart heen, (om deze wegverbin ding gaat het immers, als men in Heemstede en Hoofddorp praat over een extra-brug over de Ring vaart bij Schalkwijk). Deze wegver binding zou immers de verkeers drukte in Schalkwijk ernstig doen toenemen. Er zijn, kortom, nog al wat kip-ei-problemen op te lossen. Bakkie. 1 de eerste januari, wordt op de velden aan de Zuidschalkwijker- weg achter de Spaarne Scholengemeenschap een voetbalwedstrijd gespeeld tussen man nelijke en vrouwelijke 27-MC’ers. De wed strijd begint om twee uur, wie een balletje mee wil trappen dient om één uur aanwezig te zijn. De opbrengst van de wedstrijd is voor ge handicapten die graag een bakkie willen hebben. Klaverjassen. Speel tuin DVS aan de Clo- visstraat in Haarlem- Noord luidt het nieuwe jaar op geheel eigen wijze in. Namelijk met een klaverjastoernooi op vrijdag de tweede. Maar dat er zo’n overtuigende vi sie zou kunnen spreken uit de col lectieve aanpak van deze jeugdige musici onder de nieuwe leiding van Adam Gatehouse (de vaste dirigent van het Nederlands Ballet Orkest en sinds september de scepter zwaaiend over het NJO) met betrek king tot een kapitaal werk als Rims- ky-Korsakov’s Shéhérazade (opus 35) is iets waar menigeen niet zo snel op gerekend zal hebben. Er was bij de vertolking van deze partituur sprake van heel wat meer dan alleen „ruiken” aan het grote repertoire en daarbij routine op doen. Tijdens de verbeelding van de symfonische suite, bestaande uit de hypnotiserende vertelling van de verleidelijke Shéhérazade aan Sul tan Schahriar van vier sprookjes uit 1001 Nacht vermocht Adam Ga tehouse zijn musici te bewegen tot een bijzonder kernachtig getim- breerde, hecht gecoördineerde en gave orkestklank waarbij geen mo gelijkheid onbenut werd gelaten om de veelheid aan programmatische en balladeske facetten, uitgedrukt in een geniale instrumentatie, zo dringend mogelijk te belichten. Wat dit laatste betreft moet een speciale waardering worden uitgesproken ten aanzien van de fraaie realisatie door diverse orkestleden van in strumentale solo-passages (waaron der in de eerste plaats die van de concertmeesteres). Al met al een regelrechte verras sing, deze verklanking van het „pie ce de milieu” op dit overigens maar matig bezochte concert. Veel min der opzienbarend maar toch altijd alleszins oorstrelend pakte de weer gave uit van muziek van Rimsky- Korsakov’s evenknie qua instru menteren: Hector Berlioz. Het ging hier om de driedelige dramatische symfonie Romeo en Julia opus 17. Met de magistrale tekst van Shakespeare als uitgangs punt produceert Berlioz een zeer enerverend klankbeeld waarin geïnspireerde poëzie (Scène d’a- mour) wordt afgewisseld met overspannen pathos, gelijk de ge moedsgesteldheid van een superro manticus als deze volgens Saint- Saëns „vleesgeworden paradox”. Het is niet verwonderlijk dat het NJO nog niet in staat bleek de ver hitte zinnelijkheid van dit werk (in tegenstelling tot de veel meer ge sublimeerde romantiek van Rims ky-Korsakov) het volle pond te ge ven, waardoor het geheel weliswaar met zorg maar toch wat tam uit de verf kwam. Het op deze avond centraal ge plaatste wezenskenmerk van de Ro mantiek: het beschrijvend karakter der muziek, was tevoren ook al met allure door hetNJO gedemon streerd door middel van de vertol king van de befaamde Ouverture Freischütz van Carl Maria von Weber. Heemstede gaat nu al gebukt onder het doorgaande verkeer vanuit de Haarlemmermeer. aangelegd ter ontsluiting van de nieuwe bouwlokatie bij Hoofd dorp”. Het college denkt daarbij aan de aanleg van de A. 22 (vroeger Rijksweg 16) langs de IJtocht, tus sen de A.9 (Velsen - Amstelveen) en de S.20 (Secundaire weg 20 Alphen aan den Rijn - Nieuw-Vennep - Ringvaart). In de brief wordt ver wezen naar de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen motie van de kamerleden De Beer en Cor nelissen, waarin op de spoedige aanleg van dit stuk van de A.22 wordt aangedrongen. Overigens hebben ook B. en W. van Haarlemmermeer in hun brief aan GS gewezen op de noodzaak van het stuk A.22 in kwestie. B. en W. van Heemstede vinden tevens de aanleg van een tweede verbinding over de Ringvaart bij Schalkwijk „zeer urgent”. Ook wat dat betreft is men dezelfde mening toegedaan Om acht uur rollen de geblazen. Beide fees ten, circus en kosten een Per kaarter moet twee daalder, piek worden betaald. f 1 000 (een duizend gulden) AC 5791 4 3 'W ■/fr' r/L' f

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 8