DE INSPRAAK WERKT WEL/NIET KRITIEK BURGERS OP TOEPASSING PARTICIPATIEREGELS Gemeente schuift conflictstof naar de inspraak toe I Vespohal 7 Feest in de Ambtenaren geloven in succes participatieregels Inspraak is profiteren van mondigheid burgers Cafébrand in kiem gesmoord nt k~ Gelukkig Nieuwjaar 99 9 9 L rijsenhout Hillegom haarlemmerliede en spaarnwoude 'S WOENSDAG 3 I DECEMBER 1980 10 REGIO van 't Sierhuis-Lamp Barteljorisstraat in Haarlem. HOOFDDORP. „Inspraak is een verworvenheid en in de toe komst niet meer weg te denken. Het is gewoon een onderdeel ge worden van het gemeentelijk be- leid”. Voor Annelies Kuiper, me- dewerkster van de afdeling ruim- '5_ telijke ordening van de gemeente Haarlemmermeer, valt er aan het principe van inspraak niets af te dingen. Nu het oude jaar 1980 zo goed als voorbij is, zit ik een beetje nostalgisch terug te denken aan al die mensen, die ik in het afgelopen jaar mocht ontmoe ten. Nooit sterker dan bij het afscheid nemen van een oud jaar ervaar je dat een zaak als de onze een ontmoetingscen trum is, waar tussen verkoop sters en klanten een zekere band bestaat, omdat wij er zijn om hen een plezier te doen met deskundige adviezen en een charmante behandeling en zij er zijn om ons een plezier te doen, want laten we eerlijk zijn, als wij hen iets exclusiefs en moois kunnen verkopen, zijn wij gelukkig, omdat u blij en tevreden ons Sierhuis-Lamp verlaat. Verkoopsters èn klan ten bepalen toch immers de sfeer van de zaak en die is bij ons geweldig. Daar hoef ik ver der niets aan toe te voegen. Ik wens u namens ons allen een gelukkig 1981 in de hoop dat we u allen nog vele malen te rug mogen zien, omdat we het gewoon een genoegen vinden als u komt, want ook u be paalt de exclusiviteit van ’t Sierhuis-Lamp. Daarom harte lijk welkom in 1981 en fijn als u er weer bent. f- stelde participatieregels, die de inwoners van Haarlemmermeer het recht geven mee te praten en te denken over plannen van de gemeente. HOOFDDORP. „Wie de .J-Z grootste bek heeft, trekt aan het langste eind”. Zo was het pakweg een jaar geleden en zo is het nu •7 nog, ondanks de vorig jaar inge- Ir erfecte (ADVERTENTIES kernen. Sinds vorig jaar is dit niet meer Enkele leden van dorps- en wijkraden, bewonersgroepen of inspraakgroepen. Inspraak is de laatste jaren een bekend verschijnsel gewor den. Op talloze terreinen van het overheidsbeleid hebben de burgers van Nederland de mogelijkheid om mee te denken en te praten over beslissingen die van belang zijn voor hun directe leefomgeving. Zo neemt het rijk geen enkel belangrijk besluit op het gebied van de ruimtelijke ordening (structuur schema burgerluchtvaartterreinen, Markerwaard) voordat de burgers hun stem hebben kunnen laten horen. Nog belang- rijker is de inspraak bij de totstandkoming van het gemeente lijke beleid, omdat het daarbij om zaken gaat die voor de mensen van direct belang zijn. De invoering van inspraak is te verklaren uit het toenemen van de mondigheid van mensen. Burgers nemen er tegen woordig geen genoegen mee dat belangrijke beslissingen door een kleine groep (bestuurders) wordt genomen. Dit leidde er onder meer toe dat de overheid ach geconfronteerd Sluiting VW. Wegens inventarisatie zal het WV-kantoor Hillegom gesloten zijn van 31 december 12.30 uur tot 5 janua ri 13.30 uur. Stel. Eveneens van belang is een goede voorlichting aan de burgers. Op de afde ling ruimtelijke ordening voelt men er echter niets voor om deze taak over te hevelen naar de afdeling voorlichting. „Je moet van alle kneepjes van het vak op de hoogte zijn om de vragen te kunnen beant woorden”, aldus Van der Hiele. Aanvang is om 12.00 uur. Inschrijving is die dag mogelijk vanaf 10.30 uur in het clubgebouw van de vereniging (Konnet- laantje 27), waar ook de chocolademelk, erwtensoep en warme worst geserveerd worden. Deelname kost e$n rijksdaalder per persoon. Na afloop is er gelegenheid om te douchen. en wa- 42,50. lique 93, (FIELD f 1500; kr.bak Hij vindt ook dat iedere ambtenaar de confrontatie met de bevolking moet aan gaan. „Een direct contact is zeer belang rijk. Men leert achtergronden kennen, za ken die onder de burgerij leven”. Van die ervaringen kan men bij de verdere uitwer king van een plan profijt hebben en ook later nog als er bezwaarschriften worden ingediend. ren tot de Kroon doorgaan, ondanks uit gebreide inspraak. Tenslotte het omstreden besluit van B. en W. om de samenstelling van de in spraakgroepen in eigen hand te houden. Van dér Hiele vermoedt dat het college wel wat gas gaat terugnemen. De intentie van B. en W. is geweest om via een getrou we afspiegeling te voorkomen dat bepaal de groepen bij voorbaat worden uitgeslo ten, aldus Stel. Het is volgens hem een gevolg van de problemen in Hoofddorp- Noord. SSH en bewoners vonden dat de ondernemers niet in de participatiegroep thuishoorden vanwege strijdige belangen. Van der Hiele gelooft echter niet dat bewoners en ondernemers altijd lijnrecht tegenover elkaar staan. In gevallen dat de belangen niet parallel lopen, vindt hij het geen slecht idee om twee groepen te vor men, die met hun eigen standpunt bij de gemeente komen. Toch moet worden ge streefd naar een zo breed mogelijk samen gestelde groep, omdat dan het meest effi ciënt kan worden gewerkt. En tevens iedereen de gelegenheid heeft zich te laten horen, hetgeen bij het instellen van de participatieregels voorop heeft gestaan. met de wensen en verlangens van de be volking. Een ontwikkeling die geleidelijk op gang is gekomen. Wat in het begin van de zeventiger jaren begon met het houden van hoorzittingen, groeide uit tot volledige inspraak via de zogenaamde participatie- groepen. Volgens Van der Hiele, die pak weg vijftien jaar geleden in zijn eentje alle bestemmingsplannen opstelde, snijdt het mes van de inspraak aan twee kanten Aan de ene kant erkent de overheid de mondigheid van de burger, die kan mee praten over zaken die betrekking hebben op zijn directe leefomgeving, terwijl an derzijds ook de gemeente kan profiteren. „Als de bevolking bij de opzet van de plannen wordt betrokken, is de kans op bezwaarschriften minder groot”, denkt Van der Hiele. Situaties zoals in het verle den ruim 300 bezwaarschriften bij het bestemmingsplan Badhoevedorp zullen naar zijn mening niet meer voorkomen. De ambtenaren zijn overwegend posi tief over de afgelopen periode, waarin met de participatieregels is gewerkt. Veel is er sinds vorig jaar overigens niet veranderd. Het enige wezenlijke verschil met vroeger is, dat de bevolking nu vanaf het allereer ste moment mag meepraten, zo verklaart Sytze Stel, die met succes de wijziging van het bestemmingsplan Badhoevedorp be geleidde. Tegenwoordig houdt de gemeen te eerst een enquête in een wijk of dorp, voordat de uitgangspunten van een plan worden opgesteld. De kritiek van de inspraakgroepen dat de regels niet goed werken of niet goed worden toegepast en de plannen toch al Drie medewerkers van de afdeling ruimtelijke ordening: Annelies Kuiper. Sytze Stel en Jan van der Hiele. Dat laatste hoopt men met de inspraak echter te kunnen voorkomen. In hoeverre dat in de praktijk zal lukken, blijft voorlo pig in het ongewisse. Geen van de plannen is al in een eindfase. Wat wel vaststaat is dat tot nu toe geen van de inspraakgroe pen binnen de gestelde tijdsplanning is gebleven. Dat hoopt men later in te halen, hoewel Van der Hiele toegeeft dat het altijd mogefijk is dat mensen met bezwa- drijven. Vaak gaat het ook om minder in het oog lopende zaken, vertelt Carla Hof- stra van de daar werkzame participatie groep. „De bewoners willen het verkeer zoveel mogelijk uit de wijk houden, ter wijl de bedrijven op het industrieterrein juist betere ontsluitingswegen willen”. De ervaringen van de bewonersgroep De Hoek zijn al niet veel beter. Enige tijd geleden kwam de gemeente met een ont- werpbestemmingsplan, waarin het buurt schap werd „gedegradeerd” tot indu strieterrein. De bewoners bundelden hun krachten en hielden een enquête, waaruit bleek dat de buurt niets moet hebben van de gemeentelijke plannen. Aaffien Kas- lander: „Twee in De Hoek gevestigde be drijven hebben een tegenactie opgezet. Daarom willen we bewonersgroep blijven en voelen we niets voor een samenstelling zoals de gemeente voor ogen heeft”. Nog duidelijker zijn de leden van de participatiegroep Beukenhorst-West. Zij hebben al aangekondigd hun werkzaam heden te zullen stoppen als zij door de gemeente worden verplicht om commerci eel geïnteresseerden in de groep toe te laten. Het idee van de gemeente een getrouwe afspiegeling betekent volgens Willebrord Groen dat in beginsel alle be an 12- an 2e- ■LLEN. ichalk- ;an. g goed t ver- s: r, An- larlem 7 Duizenden schoolkinderen uit de Haar- /emmermeer hebben zich de afgelopen da- gen weer kostelijk vermaakt op het tradition»- Ie Midwinterfestival in de Vespohal te Nieuw Z£. Vennep. Vier dagen lang hebben zo n hon- derd vrijwilligers daar hun best gedaan de vakantievierende schooljeugd met sport en spel bezig te houden. Gistermiddag werd de 2500-ste begroet. Op de foto enkele andere deelnemers geconcentreerd bezig met de gezelschapsspelletje weegt de balangen af en neemt een beslis sing”. Bedrijven, zo is men van mening, kennen de weg binnen het gemeentelijk apparaat maar al te goed en hebben geen hulp nodig. „Niemand wordt gehinderd om in te spreken, maar ondernemers zit ten nu eenmaal niet op een aanschrijving van de SSH te wachten”, aldus Van der Wey. Om inspraak echt te doen slagen, is echter meer nodig. Zoals het op het juiste moment verstrekken van de benodigde informatie, om maar direct een van de grootste klachten van de inspraakgroepen te noemen. Carla Hofstra: „De mensen in Hoofddorp-Noord willen graag de volks tuinen behouden. Er is echter niet achter te komen wat de gemeente van plan is, de informatie komt niet los. Hoe kun je dan behoorlijk inspreken als dergelijke gege vens ontbreken”. De klacht is vrij algemeen: wie de weg niet kent komt niet aan informatie of veel te laat. „De ingangen in het ambtelijk apparaat zijn steeds moeilijker te vin den”, meent Draaisma. Het euvel zou kun nen worden verholpen door één ambte naar speciaal te belasten met het verstrek ken van informatie. „Het is niet zo dat men op dit moment bij de gemeente niet bereid is om te praten of informatie te geven, maar burgers weten niet tot wie ze zich moeten-richten”, aldus Van der Wey. Gepleit wordt voor het aanstellen van een speciale medewerker bij het bureau voorlichting. Veel ambtelijke stukken zijn voor de burgers nauwelijks leesbaar. De enige vraag is misschien op welke wijze de burgers het best bij de totstand- koming van gemeentelijke plannen kun nen worden betrokken. „We streven er naar om het inspraakproces te vervolma ken”, vult Jan van der Hiele, adjunct- hoofd ruimtelijke ordening, aan. „Ik ge loof in alle redelijkheid dat inspraak een succes zal worden”. De afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente Haarlemmermeer is gevestigd J in een kantoorgebouw aan het Marktplein boven de openbare bibliotheek. Vanuit dit talloze bestemmingsplannen neer te mid- (Van onze streekredactie) HOOFDDORP. Een surveillance- - ploeg van de politie in Haarlemmermeer heeft vannacht rond kwart voor vier een 27-jarige Hoofddorper aangehouden die geheel overstuur op de rijbaan liep. De man vertelde de agenten brand te hebben gesticht in de bar „Pourquoi Pas” in- Hoofddorp. De gealarmeerde brandweer ontdekte in de bar drie brandhaarden, die zonder veel moeite geblust konden worden. De schade bleef beperkt. Over de motieven., van de man om de brand te stichten is nog niets bekend. Hij was vannacht niet in staat een bekentenis af te leggen. drijven belang hebben bij het plan Beu kenhorst. „Dat leidt tot een participatiegroep die op raadselachtige wijze is samengesteld”, vindt Groen. Hij pleit voor een groep met alleen vertegenwoordigers van de direct betrokkenen: De bewoners, de mensen die in de omgeving wonen. „Anders kun je de hele wereld wel bij elkaar zetten”. Een opvatting die wordt gedeeld door de SSH, die overigens wel bij de samenstelling van de regels was betrokken. SSH-directeur Oege van der Wey: „De fout zit al in de regels. Wij zijn niet zo gelukkig rqet artikel 3, waarin eigenlijk staat dat alle belanghebbenden in een groep vertegenwoordigd moeten zijn”. De inspraakgroepen vinden dit een verschui ven van verantwoordelijkheid. De ge meente legt de problemen (bijvoorbeeld tussen bewoners en bedrijven) bij de in spraakgroepen op tafel. Het slot van het bedje is voorspelbaar. Willibrord Groen: „De groep komt er niet uit en de gemeente zegt natuurlijk: Zie je wel, jullie kunnen het niet”. Een oplossing voor het probleem is snel geformuleerd. „Stel meerdere groepen sa men”, zegt Gijs Treur. „Zij komen met hun eigen standpunten. De gemeenteraad Sluiting. De gemeentesecretarie te Halfweg en de hulpsecretarie te Spaarn- dam-Oost zullen vrijdag 2 januari voor het publiek gesloten zijn. Het bureau van de burgerlijke stand in het raadhuis te Halfweg zal die dag geopend zijn van 10.00 tot 11.00 uur. Laboratoriumgebouw in Pax, de zetel van de SSH. Met elkaar en met vier medewer- stelling van zo’n groep, maar dit gebeurt door het college van B. en W. Harrie Draaisma (SSH): „Het college wil weer een vinger in de pap hebben, de klok wordt teruggezet. De burgers zijn het daar terecht niet mee eens”. Het besluit van het gemeentebestuur heeft in de dor pen al veel stof doen opwaaien. In de afgelopen maanden ontving de gemeente tientallen protestbrieven. De raad boog zich ook al over het probleem en besloot de Commissie van Tien nieuw leven in te blazen. De vertegenwoordigers van de in spraakgroepen hadden liever gezien dat de politici wat krachtiger hadden ingegre pen. „Niet alleen de burgers maar ook de raadsleden worden betutteld”, is de me ning van Gijs Treur, lid van de participa tiegroep Kalorama. „De raad is het hoog ste orgaan in de gemeente en heeft de regels vastgesteld. Nu worden er door het college eigenhandig veranderingen in aangebracht, dat is onjuist”. B. en W. vinden dat inspraakgroepen een getrouwe afspiegeling moeten vor men van alle betrokkenen bij een bestem mingsplan. Het betekent in de praktijk dat bijvoorbeeld ook bedrijven moeten worden toegelaten. Een bijna onwerkbare situatie, is de mening van de insprekers. De belangen van bewoners en bedrijven liggen meestal op een verschillend vlak of zijn zelfs tegenstrijdig. Zoals in Hoofddorp-Noord waar bewo ners van de Kruisweg en de Stationsweg veel hinder ondervinden van horecabe- zag met een toename van bezwaarschriften tegen gemeente lijke plannen, waardoor de uitvoering van plannen vaak lang moest worden uitgesteld. Kostbaar tijdsverlies soms, dat met inspraak wellicht had kunnen worden voorkomen. De gemeente Haarlemmermeer heeft sinds vorig jaar re gels, waarin de inspraakmogelijkheden voor de bevolking zijn vastgelegd. Het afgelopen jaar is er veel te doen geweest om inspraak, met name op het gebied van de ruimtelijke ordening (opzetten bestemmingsplannen). Verslaggever Wim Bank praatte ruim een jaar na het vaststellen van de zoge noemde participatieregels met leden van dorps-, wijkraden en inspraakgroepen over hun ervaringen. Daarnaast komen ambtenaren van de afdeling ruimtelijke ordening aan het woord, die hun werk zagen veranderen met het invoeren van inspraak. Op deze pagina het antwoord van beide groepen op de klemmende vraag of inspraak wel of niet werkt. Trimloop. Om de overtollige (oliebol- len)-pondjes er af te krijgen heeft tennisvereniging Rijsenhout voor zondag 4 januari voor jong en oud een trimloop georganiseerd. Het parkoers wordt uitge zet in de omgeving van de sportvelden aan het Konnetlaantje. Er gaat „getrimd” wor den over een afstand van 4 en 8 km. vindt Ab Rouwenhorst van de dorpsver-" eniging Rijsenhout. „Daar moet verande-; ring in komen. Wil de gemeente echt ge-' stalte geven aan de inspraakregels, dan. moet de informatie duidelijk zijn”. Ook anderen voorzien problemen als de; gemeente haar houding niet verandert,-. „Participatie drijft op de wil en inzet van; burgers die hun vrije tijd opofferen”, ver- klaart Groen. „Wat staat daar tegenover? Slechte informatie en een slecht functio-;, nerend apparaat. De verhoudingen zijn; volledig scheef getrokken”. Van der Wey wijst erop dat bij inspraak; twee partijen betrokken zijn. Volgens- hem ligt er ook een belangrijke taak voor de dorps- en wijkraden. Zijn advies: „Be trek de mensen bij zaken die aan de orde zijn en zorg dat je als organisatie goed functioneert”. Om een groep bij elkaar te houden is meer ndoig, zo weten de mees ten uit ervaring. „Inspraak kost tijd en je hebt af en toe een succesje nodig om de mensen bezig te houden”, aldus Rouwenhorst. Zolang de participatieregels nog niet goed werken, moet je als dorps- of wijkraad de vinger aan de pols houden, steeds op de hoogte blijven wat de gemeente van plan is, maakt Rouwenhorst duidelijk. „En als het nodig is, moet je direct aan de bel hangen. Soms moeten bepaalde zaken worden af gedwongen, zeker in de huidige situatie”. De balans na een jaar inspraak, gezien van de kant van de bevolking, is niet al te positief. Op drie punten willen de in spraakgroepen veranderingen. Burgers moeten tijdig over de juiste informatie kunnen beschikken, het gemeentelijk ap paraat moet meer op inspraak worden afgestemd en dorps- en wijkraden moeten de verantwoordelijkheid krijgen voor het samenstellen van participatiegroepen. Gijs Treur: „De Commissie van Tien moet B. en W. corrigeren en het besluit terug draaien”. vaststaan, vindt men bij de gemeente wel begrijpelijk, maar niet terecht. „In de meeste plannen is men niet met een scho ne lei begonnen”, aldus Stel. De gemeente was in veel gevallen (De Hoek en Kalora ma) al geruime tijd met de werkzaamhe den bezig, waardoor de inspraakgroepen ergens halverwege moesten inspringen en dus een aantal delen van het inspraakpro ces hebben moeten missen. Het betekent niet dat inspraak in derge lijke gevallen zinloos is, denkt Annelies Kuiper. „Als een plan in grote lijnen vast staat, is het van belang hoe je dit verder wilt uitwerken. Hoe het plan voor de be trokkenen zo aanvaardbaar mogelijk is te maken”. Bij nieuwe plannen komen de burgers echter volledig aan hun trekken, hoewel er natuurlijk altijd sprake kan zijn van beperkende randvoorwaarden. Het is dan ook niet zo dat alle wensen kunnen worden gehonoreerd. Een voorbeeld hoe het kan en zou moe ten, is de bijstelling van het plan Badhoe vedorp, waarmee onlangs is begonnen. De belangrijkste voorwaarde voor het slagen van inspraak is, volgens Stel, dat gemeen te en participatiegroep in goed vertrou wen met elkaar samenwerken. „Je moet duidelijk vertellen waarom iets wel of niet kan. Aan de andere kant moet je als gemeente ook de moed hebben om bepaal de zaken te laten vallen, zoals in Badhoe vedorp een deel van de Tunnelweg”. Uiteindelijk kwam er een plan op tafel, dat in grote lijnen door alle betrokkenen positief werd beoordeeld. „Ik heb de in druk dat we gezamenlijk een goed resul taat hebben bereikt”, is de mening van 1 „De inspraakregels werken niet en dus moet je je niet aan de regels houden, wil je tenminste enig resultaat bereiken”, zegt Henk Hagedoom, opbouwwerker van de stichting samenlevingsopbouw Haar lemmermeer (SSH). „Een premie op bru taliteit”, concludeert een van de aanwezi- gebouw daalden in de afgelopen jaren talloze bestemmingsplannen neer te mid den van de bevolking van de verschillende kernen. Sinds vorig jaar is dit niet meer het geval en worden de burgers bij de opzet van de plannen betrokken. De invoering van de participatieregels was niet enkel een nieuw begrip voor de bevolking, maar had eveneens gevolgen voor het werk van de ambtenaren. Kon den zij, zwart-wit gesteld, vroeger zelf standig een bestemmingsplan opzetten, nu hebben zij op ieder moment te maken gen. De anderen knikken instemmend. Acht mensen uit verschillende Haar- lemmermeerse dorpskernen bijeen in het .77 kers van de stichting praten zij over hun 77 ervaringen met inspraak. Als lid van een dorpsraad, wijkraad, bewonersgroep of participatiegroep hebben zij het afgelo pen jaar kennis gemaakt met dit nieuwe fenomeen, dat van gunst een recht is ge worden. De inspraakregels werden in juli 1979 in de gemeenteraad vastgesteld. „Een stap in ‘77 de goede richting”, zo omschreef de raad het eerste resultaat van „de Commissie TZ van Tien”, die sinds 1977 werkte aan een verbetering van de relatie tussen bestuur •77 en burger. Tegelijkertijd werd gewaar schuwd voor al te overdreven verwachtin gen. „Inspraak valt of staat met de bereid heid van de gemeente om de regels goed toe te passen". Die vrees werd bewaarheid toen het ging om het samenstellen van inspraak groepen die worden betrokken bij het opzetten van nieuwe of het herzien van bestaande bestemmingsplannen. Niet de dorps- en wijkraden bepalen de samen-

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 11