SCHEIDENDE TOPMAN VNU MR. BLOEMBERGEN: domineerde Petroleum beursjaar Koninklijke China: tekort Twentse textiel: op begroting 1600 banen weg verminderen in jaar tijd I s i door Cor Boos dingier wenst u een prettige jaarwisseling toe en veel goede zaken in het nieuwe jaar 19 18' WOENSDAG 3 1 DECEMBER 1980 ECONOMIE r (aan uw kantoorefficiency hoeft ’t niet te liggen...) vanaf maandag 5 januari staan wij weer geheel voor u klaar. dingier kantoorcentrum koude horn 1-3, beverwijk a HAARLEM. De lift voert naar de achtste etage van de VNU-kantoorflat in Schalkwijk, waar de raad van bestuur van dit uitgeversconcern is gehuisvest. Topman mr. Evert Bloembergen (62), voorzitter van dit gezelschap, bracht er vandaag zijn laatste werkdag door. Hij wordt opge volgd door drs. P. Emondts (57). Zijn modem ingerichte kantoor biedt een riant uitzicht over de polders, Meerwijk en op het nu feestelijk versierde winkelcen trum. Achter het bureau staat de Spectrum encyclopedie, ernaast een KLM-koffertje met lectuur en van vloer tot plafond een kolom vol boeken en familiefoto’s. Een zithoek en vazen met chrysanten geven de kamer van Bloember gen een huiselijke sfeer. ?en). DE INSPRAAK HEEFT Mr. E. Bloembergen. (ADVERTENTIE) n. van zr. kantoorcentrum iten Zul te den Bij de Brabant Pers zijn problemen, gaan er kranten verdwijnen? Met De Tijd is het beter afgelopen, u kwam indertijd bij VNU om dit blad te redden, het werd een weekblad. Zou er gezien de groei van de EO en de belang stelling voor Hervormd Nederland geen markt voor een katholiek dagblad zijn? „Toen werd de redactieformule niet te goeder trouw uitgevoerd”. burg bijvoorbeeld. Daar is gewoon een andere interesse en dit vereist een speci fieke regionalisatie. De redactie dient dit zelf in te zien”. Ook op de verhuizing uit Haarlem van de VNU-top naar Amsterdam? er spelenderwijs mee in aanraking. Overi gens, de transportkosten van drukwerk gaan wel een steeds grotere rol spelen en het is ook veel veiliger om thuis op je scherm te lezen dan om over straat te gaan naar een kiosk. Dit laatste argument speelt vooral in de V.S. een rol. Maar toch, ons Job-datasysteem met beeldschermen is de meest bekeken informatiebron.” U hebt zo uw eigen ideeën over in spraak en democratie met name op de universiteiten? Hoe zit dat bij VNU? (vrijdag 2 januari zijn wij de gehele dag gesloten.) „Gunstig, maar er moet wel veel meer overleg komen tussen grafici en journa listen, want de technische ontwikkelin- geval de financiële steun overdragen aan de overheid. schommelingen voor. De index voor de dertig vooraanstaande industriële aan delen begon dit jaar op 824, liep op tot 903 in februari, zakte daarna tot 759 in april, wat tevens het dieptepunt van het jaar werd, en herstelde zich toen gaan deweg tot opnieuw ruim 900 medio juli ■en de top van ruim 1000 in de tweede helft van november. Zoals bloot in de Nieuwe Remt inder tijd? „Zeker, we hebben wel een principebe sluit genomen om de top in Amsterdam te concentreren, maar ik denk dat we nu met de teruglopende conjunctuur extra voor zichtig moeten zijn. Er zal een heel interes sante discussie komen over de afweging van operationeel werken en het bedrijfs resultaat.” ,4a de bestuursstructuur op universitei ten is verkeerd en volstrekt onweten schappelijk. Het is ergerlijk dat al die tijdrovende maatschappelijke discussies op kosten van de gemeenschap gebeuren. Als ze dat zo graag willen, moeten ze beginnen met die kosten zelf te dragen. In ondernemingen is veel menselijk verdriet door de knelpunten op plaatsen waar mensen met elkaar werken. Ik heb genoeg ng is it het aanbod van bezorgers zal toenemen, wan neer de sociale uitkeringen minder wor den. Tenzij zij ook sociale zekerheid wil len hebben, dan krijg je weer een heel andere situatie.” ENSCHEDE (ANP). Het aantal arbeidsplaatsen in de Twentse textiel is tussen medio 1979 en juli 1980 met 1619 gedaald tot 8.179. Begin 1979 werkten nog tienduizend Twentena ren in de textiel Dit blijkt uit een overzicht van het Economisch Tech nologisch Instituut Overijssel (ETIO). t In de naaste toekomst verwacht het ETIO een nog verdere terugloop van de werkgelegenheid in de textiel. Zo als bekend staan er bij Spinnerij Ne derland vijfhonderd arbeidsplaatsen op de tocht, terwijl Nijverdal-Ten Ca te en Schuttersveld hun problemen ook nog niet volledig hebben opge lost. gen zullen tot overcapaciteit leiden. Om scholing wordt heel belangrijk in deze sector en daar moeten mensen meer voor openstaan. Het grote voordeel is dat de grafische bedrijfstak 100 percent is geor ganiseerd en dat geeft een hele andere verhouding met de vakbonden. In de hui dige economische situatie geeft dit grote voordelen. Ongeorganiseerde anarchisti sche bewegingen die vaak graag van on genoegen misbruik maken, hebben in de ze bedrijfstak geen invloed. En de toe komst voor VNU? Die ziet er ook positief uit.” 'S? „Niet direct, want als er zoveel netten zijn, waarop moet je dan je reclamebood schap uitzenden? Het zal echter wel een negatieve invloed hebben, al is het ook een modeverschijnsel om weer eens iets an ders te kiezen. Overigens, het advertentie aanbod bij de tijdschriften is niet slecht Het vervelende van advertenties is echter dat het aanbod onvoorspelbaar blijft, maar een geweldige invloed heeft op het bedrijfsresultaat. Ook voor de renteontwikkeling was 1980 een teleurstellend jaar. De lichte daling tijdens de zomermaanden kon niet worden voortgezet, toen er zich in de Verenigde Staten een nieuwe wilde stij ging voordeed. Het huidige gemiddelde obligatierendement van 10,75 a 11 pro cent verhoudt zich ongunstig tegen de 9,5 procent van begin januari. De obliga- tiemarkt is per saldo dan ook teruggelo pen. De eerste staatslening, waarop in 1980 begin maart moest worden gestart tegen 99,8 procent, noteert nu circa 94 procent. MIJ JONG GEHOUDEN” vir^ dat de tuunijk in- Het klinkt niet bemoedigend, hoe ziet u de toekomst voor de grafische industrie en speciaal de VNU? U heeft eens gezegd dat redacties slecht geleid worden. Moeten journalis ten ook zakelijke problemen in het oog houden waarmee een bedrijf kan worste len? Gaat worstelen? punten van het jaar aansloegen, bereikte de index eind november de hoogste jaar- stand van 89 tegen 67 als laagste eind maart. De eerlijkheid gebiedt overigens te vermelden dat ook Unilever een goed beursjaar achter de rug heeft. Want dit aandeel kon in 1980 oplopen van 100 gulden tot circa 130 gulden. Maar dit doet niets af aan de opmerkelijke positie die Koninklijke Petroleum dit jaar heeft ingenomen. De grootste klappen liep de deelindex van de handel in 1980 op. Deze liet een steek vallen van 101 begin januari tot circa 74 in december. Vele handelszaken kwamen voor zware rentekosten te «taan, die overigens ook menig indu strieel bedrijf het leven zuur hebben gemaakt. Sommige kwamen er zelfs door in het rood of raakten volledig aan de grond. Dat was met name het geval in de bouw. Maar ook in andere bedrijf stakken kwamen in dit jaar vele ernstige financiële moeilijkheden aan het licht. Er vond een grote uittocht plaats van werknemers en de werkgelegenheid kreeg een geduchte knauw. De banken kwamen voor schier onoplosbare pro blemen te staan en moesten in menig Zoals met het maandblad Kijk, dat nu een groot succes is? „Bijvoorbeeld, dat is kabbelend begon nen. Een herhaling van het experiment Nieuwsnet? Nee, dat is niet meer moge lijk. Het was een riskante onderneming, maar je wil toch eens wat proberen. De markt is nu verzadigd, de koopkracht wordt minder en de behoefte neemt af. Overigens blijft ook een groot deel van de boekenproduktie onverkocht, maar dat is niet zo spectaculair, daar hoor je nooit iets van.” „Journalisten mogen absoluut niet com mercieel meedenken, maar ze moeten wel de feiten onder ogen zien en hun geweten laten spreken. Ook redacteuren moeten de realiteit zien en niet hun hoofd daar voor wegdraaien. Voor een bedrijf als VNU is continuïteit het belangrijkste en daarbij willen we ook nog wat winst ma ken. Je kunt niet alles ondergeschikt ma ken aan journalistiek. Men staat altijd zo afwijzend tegenover winst, maar ook de vakbonden hebben de contributie van de leden hard nodig. Mijn uitgangspunt is altijd geweest dat je journalisten niet in hun werk moet hinderen. Als voorzitter van de raad van bestuur kan ik niet ingrij pen en dat moet je ook niet willen. Toch kune je in deze functie nooit van te voren volledig afstand doen van de mogelijk heid, aangezien zich situaties kunnen voordoen die dit nodig maken”. Andere dominerende factoren voor het beurswezen in 1980 waren de scherp fluctuerende rentestand en de opkomst van de recessie. Eerst in de Verenigde Staten, daarna in West-Europa en met name in ons land. Voor Wall Street kwam daar nog de psychologische fac tor bij van de kans op een verkiezingso verwinning van de Republikeinen, die steeds meer positieve beursinvloed kreeg naarmate de tijd verstreek. Behalve het feit dat Wall Street traditi oneel altijd al meer voor een Republi keins bewind geporteerd is, kwam hier bij nog de vurige wens voor een principi eel ander economisch beleid dan het vierjarige democratische beheer. Vooral de hoge inflatie van meer dan 10 procent werd de regering-Carter zwaar aangew- ellende gezien. Iedere kwakzalver in de sociale sector mag zich er mee bemoeien. Er is sprake van structureel geweld, ook het ambtelijk apparaat lijdt daaraan. Er wordt heel wat leed geleden onder de mom van rechtszekerheid. Bijvoorbeeld door niet goed functionerende chefs die niet weg te branden zijn. De inspraak heeft mij jong gehouden, maar het moet wel goed gestructureerd worden en wat tijdsbesteding betreft bin nen de perken gehouden worden. En wat men wil dient wel uitgevoerd te kunnen worden. Een uniforme wettelijke in- spraakregeling vind ik in strijd, met de mondigheid van de mens. Je moet in elk bedrijf een eigen inspraakstructuur ma ken als bescherming voor het personeel. Je kunt overigens beter de directies gaan beschermen (een grap hoor!) als de vak bonden in opstand komen. Want met de lonen is het toch afgelopen”. reven. Desalniettemin heeft de aanloop tot het nieuwe bewind niet kunnen ver hinderen dat de bankrente in Amerika sedert de presidentsverkiezingen in no vember jl. niet alleen de recordstand van 20 procent van april dit jaar weer innam, maar daar zelfs nog bovenuit steeg. Al leen de wetenschap dat in januari 1981 de nieuwe regering de teugels zal ovememen en de speculatieve hoop dat dan inflatie en rente zullen teruglopen, kon Wall Street van een nóg grotere val dan de bijna 100 punten van deze decem bermaand redden. De teleurstelling en desillusie werden verdrongen. Maar het is wel duidelijk waar de nieuwe Amerikaanse regering voor het binnenland zijn prioriteiten moet stellen om de grote effectenbeurs van New York tot een positieve bewe ging in 1981 te stimuleren. De dominerende positie die aandelen Koninklijke Petroleum in de Amster damse beursontwikkeling van dit jaar heeft ingenomen, bleef niet alleen be perkt tot de eigen koersstijging en de totale beursomzet, maar strekte zich ook uit tot de koersgemiddelden. Want alles bleek moeilijk te organiseren. Helaas moet een nieuwblad snel en krachtig op de markt gebracht worden en dat heeft mijn antipathie. De redactie zou meer vrijheid moeten hebben om zo’n tijd schrift voorzichtig te ontwikkelen, de mensen er aan te laten wennen.” „Nou, ik kwam daar niet alleen voor, dat probleem lag er toevallig, er was veel verdeeldheid in huis. Als protestant kon ik dat afstandelijk beoordelen; maar ik leef de echt mee, het boeide mij. Ik lees De Tijd nog steeds, maar ik vind dat toch te veel gepolariseerd wordt. Met die formule maak je niet waar dat je een brug vormt tussen verschillende groeperingen. Men stelt zich te autoritair op; men meent de waarheid te weten, maar de waarheid loopt heus niet weg. Er is behoefte aan zo’n krant, zij kan een maatschappelijke functie vervullen. Een landelijk dagblad uitgeven is echter moeilijk; het adverten tieaanbod loopt terug en de bezoi een bron van ergernis. Al denk ik U maakte een periode van economische groei mee, de omzet en winsten namen enorm toe, er kwam meer personeel en veel geld werd in apparatuur gestoken. Ik denk aan de elektronica waarmee via een satelliet drukvormen van Amerika naar VNU worden overgeseind. Hoe ziet de toekomst voor uw opvolger er uit? Op 1 april 1972 kwam hij in deze fimctie, met ervaringen in de chemie van huis uit en bijna tien jaar projectontwikkeling in de aannemerij, naar Haarlem om orde op zaken te stellen binnen het concern. De Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven B.V. heeft nu meer dan 8700 mensen in dienst in binnen- en buitenland. De omzet is 1,2 miljard per jaar en de netto winst vijfenveertig miljoen. Bloembergen beschouwt het niet uitsluitend als zijn verdienste dat het bij VNU zo goed ging. De tijden waren gewoon gunstig, waar door veel mogelijk was. Vormt de toename van reclame op tele visie dan een bedreiging voor de exploi tatie van gedrukte media? Voor VNU? ,Jk heb het bij VNU altijd reusachtig gezellig gevonden. En bij welk bedrijf heb je zoveel contact met jongeren? En is het niet plezierig om de produkten te kunnen beoordelen? Wel wat anders dan in een chemische fabriek. Mijn vrouw had ook altijd veel belangstelling voor wat binnen de VNU gebeurde.” Bloembergen zal nu meer aandacht kunnen schenken aan het Koningin Wilhelminafonds, waarvan hij voorzitter is en verder is hij commissaris van wat zaken „waar wat te beleven is”. Hij gaat weer boeken schrijven en is nog voorzitter van de Stichting Maatschappij en Onderneming. HONGKONG (AP). Op een centrale werkconferentie in Peking die 25 decem ber eindigde, is voorgesteld het tekort op de Chinese begroting van 1981 te vermin deren, aldus meldde gisteren de Hong- kongse krant Wen Wei Po. In september heeft de regering te Pe king bekendgemaakt dat er in 1979 een tekort op de begroting was geweest van 17 miljard joean (11,3 miljard dollar), en dit jaar een tekort van ongeveer 8 miljard joean (5,3 miljard dollar). Voor volgend jaar werd toen een tekort van 5 miljard Zoals het opzetten van Nieuwsnet! Het is een fiasco geworden, u bleef er lang in geloven. Mikte VNU niet op lezers die al veel bladen hebben, waaronder bijvoor beeld het weekblad Time dat uw onderne ming zelf drukt en distribueert? Zou zo’n miljoenenverslindend avontuur bij VNU nog mogelijk zijn? „De mislukking van Nieuwsnet was een enorme teleurstelling voor mij. Misschien heeft u gelijk, de interesse was er wel, maar zelf had ik ook geen tijd om er nog iets bij te lezen. Het zou voor Nederlan ders in het buitenland wat zijn, maar dit „Dat is niet de bedoeling. Ik i centrale redactie zoveel bestui zicht moet hebben, dat kranten gemaakt word?n die op de lezers zijn afgestemd. In Eindhoven met een TH en Philips kun je nu eenmaal veel meer over satallieten. televisie en dergelijke kwijt dan in Til- „Niet slecht denk ik, al is de groei er uit. Ik meen wel dat nog meer mensen bij ^ie onderneming kunnen gaan werken. Voor al parttimers. Er is grote eenzaamheid en jongeren gaan eerder zelfstandig wonen. Meer mensen zullen daarom uitkijken naar een baantje. Ja, de atlantic edition van Time die wij drukken is soms actueler dan de uitgave in Amerika, dank zij de satellietcommunicatie. Maar verder, de ontwikkelingen gaan allemaal niet zo snel. Zou u de gezelligheid van een krant willen missen in ruil voor een beeldscherm met tekst? De nieuwe media zijn wel sterk generatie-gebonden; de jongeren komen bij elkaar genomen is 1980 voor onze beurs een bar slecht jaar geweest Vele aandelen doorbraken, vooral in de afge lopen herfet, het ene laagterecord na het andere. Hierdoor werden niet alleen dieptepunten voor het afgelopen jaar geregistreerd, maar zelfs voor vele jaren en, nog erger, voor het gehele beursbes- taan van menig goed beleggingsfonds. Toch kwam dit niet tot uitdrukking in het algemeen gemiddelde, dat 55 aande len van de Amsterdamse beurs omvat. De laagste stand van 74, eind maart ingenomen, bleef dat voor het gehele jaar 1980. Zelfs de zware klappen die handel en industrie in de maanden no- vember-december opliepen, veroorzaak ten geen verdere daling (tot circa 84) op deze index. Nêg opmerkelijker was zelfs dat het algemeen gemiddelde juist in de zwarte maand november z’n hoogste stand van 89 bereikte. En dit allemaal door het enorme overwicht dat Konin klijke Petroleum op de index heeft. Dit blijkt ook duidelijk uit de deelin dex van de vijf internationals. Want on danks het feit dat Akzo, Hoogovens en Philips in november-december diepte- Er zit dus toch wel toekomst in, waar om dan het kabeltelevisienet verkocht aan de gemeente Haarlem? „Van die verkoop heb ik nog steeds spijt. Onze partner trok zich toentertijd terug en er kwamen gemeenteraden die meer overheid-minded waren. Toch is het jammer dat we het kabelnet uit VNU Kwyt zyn. jaar werd toen een tekort van 5 miljard joean (3,3 miljard dollar) verwacht. De tekorten, aldus de krant, waren het gevolg van „te ambitieuze plannen tot modernisering”. De resultaten van de werkconferentie zullen ter goedkeuring worden voorgelegd aan de in februan te houden voltallige vergadering van het Na tionale Volkscongres. Deze ontwikkeling heeft ook de koer sen van de bankaandelen scherp aange tast De deelindex hiervan liep dit jaar terug tot 235, nadat er in augustus mid dels een fors herstel nog een top van 283 was bereikt Nog harder kwamen de klappen aan bij de aandelen in de hypo theekbanken, die zwaar moesten inleve ren door de in elkaar gezakte woning markt. Maar alle records sloegen de koersdalingen van Volker-Stevin, van 67 gulden op 20 gulden, van KBB van 65 gulden op 35 gulden, van Audet van 144 gulden op 73 gulden, van NBM Bouw van 27 gulden op 11 gulden en van Hun ter Douglas van 24 op 10 gulden. (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM. Het jaar 1980 was voor de Amsterdamse Effecten beurs het jaar van Koninklijke Pe troleum. Het fonds rees spectacu lair van 130 gulden ex-dividend tot 232 gulden als top en kwam daarbij vrijwel op de hoogste jaarstand ooit bereikt. Bovendien domineerde het aandeel de handel op grootscheepse wijze. Effectief, d.w.z. op basis van de beurswaarde, stond bijvoorbeeld in de novembermaand de helft van de totale aandelenomzet ter beurze op naam van de olies, zoals het fonds op de Amsterdamse beurs- vloer meestal wordt aangeduid. Met recht werd het hiermede het hoofd fonds van de beurs. Deze opmerkelijke rijzing hield ver band met het gunstige olieklimaat in Wall Street. Daar bleven de oliewaar- den, te zamen met aandelen in de tech nologie, vooraan lopen in de beurshaus se, die zich vooral in de tweede helft van het jaar heeft voorgedaan. In tegenstel ling tot andere verkiezingsjaren waarin Wall Street’s koersbewegingen door gaans tot kleine koersschommelingen beperkt bleven, deden zich in 1980 op de Newyorkse effectenbeurs enorme - o* O O b 0 o O O o o

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 19