D< in B bi Officier van justitie: Instelling van verzetskruis V Ledenverlies TUC groot Brand bij Produktschap Protest tegen inpoldering Markerwaard Kerstbomen geven politie handen vol werk Betere bescherming schuldeisers BV’s fouten machinist” „Treinongeluk door In nieuw wetsontwerp van De Ruiter: in Weer Rotterdamse tram beschoten Wetsontwerp over Koninklijk Huis ingetrokken Sj in m Afsprakensysteem bij Amsterdamse vreemdelingendienst HET JAAR 1980 K J Bi |i^ WOENSDAG 31 DECEMBER BINNEN* EN BUITENLAND W 1980 99- (Van onze redactie binnenland) door Nico Scheepmaker DEN HAAG. Het was dringen geblazen bij alle ver kooppunten van vuurwerk in Nederland. Geschat wordt dat vanavond rond het midder nachtelijk uur voor ongeveer dertig miljoen gulden „de lucht in gaat”. j «a I trijfël het xx/eer I en (Van onze redactie binnenland) Deze bescherming was door een wet van 1978 al verbeterd, omdat na die tijd ge stichte BVs moeten beschikken over een minimumkapitaal van 35.000 gulden. Met het nieuwe ontwerp wil de bewindsman bereiken dat ook bestaande BVs op een dergelijk kapitaal gebaseerd zijn. Hij stelt daartoe een overgangsregel voor, waarbij Volgens het korps controleurs gevaarlij ke stoffen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is ongeveer 3500 ton vuur werk naar de handel gegaan, waarmee vanavond massaal het oude en nieuwe jaar wordt uit- en ingeluid. Vrijwel al dit vuurwerk wordt geïmpor teerd uit de Volksrepubliek China, Hong kong en Taiwan. Het duurdere vuurwerk komt uit Duitsland. Hoewel de verkoop prijzen van vuurwerk hier en daar kun nen verschillen, wordt geschat dat dit jaar voor ongeveer dertig miljoen gulden aan vuurwerkartikelen zal worden besteed. 2 24 Helaas levert het afsteken van vuur werk ook elk jaar ernstige ongelukken op. Tijdens de jaarwisseling 1978/1979 moes ten tien mensen zich wegens ongelukken met vuurwerk (veelal oogletsel) in een ziekenhuis laten behandelen. Tijdens de oudejaarsviering 1979/1980 liepen tenmin ste twintig personen in het land ernstig letsel op. Tal van organisaties (Stichting Geluids- De Financial Times zegt dat de werk loosheid en de slechte situatie van de werkgelegenheid ten grondslag liggen aan de daling. Het overkoepelende Trades Union Congress, (TUC), telde in 1979 12,2 miljoen leden. LONDEN (AFP). Voor het eerst se dert het einde van de Tweede Wereld oorlog is het aantal geregistreerde leden van de Britse vakbonden verminderd. Dit meldt de Britse Financial Times. Volgens het blad zijn het vooral de belangrijke vakbonden die hun ledental zagen dalen. De vermindering zou voor het jaar 1980 een miljoen zijn. Deze tendens zou zich in de komende twee jaar kunnen voort zetten. Nu Kerstmis voorbij is, geven de kerst bomen de politie in het land handen vol werk. Zo is de Utrechtse politie tot dusver re al ruim 200 keer in actie geweest bij kerstboombrandjes. Bij elke melding van Dit heeft de officier van justitie in Den Haag, mr. H. Klein Breteler, gisteren be kendgemaakt na onderzoek van de spoor wegpolitie, de rijkspolitie Den Haag en de politie van Leiden. Omdat het betrokken baanvak nog niet wordt geëxploiteerd door de Nederlandse Spoorwegen, gelden daar voor het trein verkeer speciale instructies die zijn ge maakt door NS en de bouwer (Articon BV in Amersfoort). Het ongeluk gebeurde doordat een werktrein frontaal op een stilstaande zandtrein reed. Een deel van die zandtrein kwam daardoor op het hoofdspoor terecht en botste tegen een intercitytrein uit Rotterdam, die gedeelte lijk in een sloot belandde. Volens de speciale instructies had de machinist van de werktrein op het station Leiden een begeleider moeten meenemen die op de hoogte is van de werkzaamhe- zo’n brandje gaat de politie erop af, aldus een woordvoerder. den ter plekke. Uit het onderzoek is geble ken dat deze begeleider wel op het station was, maar dat de machinist zonder hem is vertrokken. Het herinneringsteken zal onder meer worden toegekend aan hen die in de jaren 1940 tot 1945 lid zijn geweest van erkende gekr Re een i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfïirt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis wzw zw zw zw zw wzw zw wzw zw zw zzw n n zw zzo zw zzw no zzo windst. windst. zw no o zw wzw windst. wnw windst. wnw n nnw zw windst. no wzw zzo zzw o nno ono no o o Brandweerlieden bekijken de schade die een korte felle brand gisteren aanrichtte in het gebouw in Rijswijk, waarin het Produktschap voor de Zuivel is gevestigd. De brand bleef beperkt tot de bovenste verdieping van het gebouw. De schade zou enkele tonnen bedragen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het ontwerp van wet tot regeling van het lidmaatschap van het Koninklijk Huis is ingetrokken. Minister president Van Agt heeft dit de Tweede Kamer laten weten. Aanleiding tot het intrekken is de aan vaarding door de Tweede Kamer van een wijzigingsvoorstel van Brinkhorst (D’66), waardoor het lidmaatschap van het Ko ninklijk Huis werd beperkt. Volgens de regering betekent deze beperking aantas ting van het hoofdcriterium van de oor spronkelijke regeling en kan zij zich niet langer met de (nieuwe) hoofdinhoud van het wetsontwerp verenigen. Om die reden is het de regering niet mogelijk de behandeling van het ontwerp voort te zetten. T gro bru Vol vaa ker rea F one der aut ger en len ovt lice N brei voo astr Nee geh 30 der Iral Ir asti Che op was asti Des var rijk hor 7 6 6 7 6 7 7 7 6 4 4 6 2 6 -6 2 -8 -2 -13 -17 6 6 7 1 3 3 -10 5 0 0 1 -3 -6 -25 1 15 8 7 10 BI het 1 jarig Ritte: de I dfe verlt bij 1 Tv leidt Ang man El F se (OA tege lede van zou< zout Di satit gen Frai tege aan voei talri zw. bew. zw. bew. geh. bew geh. bew geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw bew on bew on bew. onbew motregen onbew geh. bew geh. bew. geh. bew geh. bew. mist mist regen onbew onbew. 1. bew. geh. bew. onbew. onbew onbew 1. bew onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. regen onbew. mist onbew mist onbew onbew. onbew regen De machinist van de werktrein had van de NS-verkeersleiding in Den Haag knip perend geel licht gekregen. Dat betekent dat hij langzaam moest rijden. Volgens de officier van justitie heeft hij sneller gere den dan volgens de instructies was toege staan. De officier leidt dit af uit de grote ravage en het feit dat de trein tijdig had kunnen stoppen als hij piaar stapvoets had gereden. Uit het technisch onderzoek is gebleken dat er geen gebreken waren aan de trein en dat alles normaal heeft gefunctioneerd. Behalve de machinist van de werktrein kwam ook de machinist van de intercity om het leven en raakten drie mensen gewond. verzetsgroepen, aan erkende individuele S< -- ROTTERDAM/ANP). Een onbekende schutter heeft gisteravond op de Schie- damseweg in Rotterdam een tram bescho ten en daarmee ruiten in het voertuig verbrijzeld. De Rotterdamse vervoers maatschappij RET heeft daarna uit veilig heidsoverwegingen het tramverkeer over de Schiedamseweg stilgelegd. Het is niet de eerste keer de afgelopen tijd dat een onbekende schutter op een tram heeft geschoten. Vorige week werden op die wijze ’s avonds zeven ruiten van rijdende trams vernield. Het korps controleurs houdt een oogje in het zeil bij de verlading en het vervoer van het ontplofbare en brandbare vuur werk. Eenmaal ter plekke bij de handela ren treden de gemeentelijke politieveror deningen in werking. Dit jaar is de inder tijd door de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) opgestelde modelverorde ning omtrent de periode van vuurwerk- verkoop vrijwel overal in het land toege past Het betekent, dat vele duizenden Nederlander gisteren en vandaag hun knalwerk gingen inkopen. Veel handela ren zijn bepaald niet gelukkig met deze (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Vanaf 12 januari kunnen buitenlanders op afspraak naar de Amsterdamse vreemdelingen politie. Afspraken kunnen worden ge maakt voor elke handeling van deze dienst op termijnen van minimaal een week en maximaal een maand. Vanaf 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (justitie) wil dat de schuldeisers van besloten vennootschappen (BV) in de toekomst beter beschermd worden. Hij heeft gisteren hiertoe een wetsontwerp, waarin nieuwe regelingen voor het kapitaal van EV’s zijn opgenomen, aan de Tweede Kamer gestuurd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het treinongeluk op 3 december op de Schiphollijn in aanleg bij Warmond, waarbij twee treinmachinisten om het leven kwamen, is veroorzaakt door fouten van een der machinisten. (Van onze redactie binnenland) AALTEN De Algemeen Christelijke Jeugdbond voor Natuurstudie en natuur bescherming (ACJN) gaat in beroep bij de Kroon tegen de voorgenomen inpoldering van de Markerwaard. De 1100 leden tel lende organisatie besloot dit tijdens haar landelijk kerstcongres in Aalten, waar zo’n 300 jeugdige natuurbeschermers vier dagen vergaderen over het milieubehoud in ons land. De ACJN deed nog geen uitspraak over de sportvisserij in ons land. Er lag een resolutie, waarin bezwaar werd aangete kend tegen deze vorm van visserij. De ledenvergadering was echter van mening, dat er eerst een onderzoek moet komen naar de gevolgen van de sportvisserij voor flora en fauna, alvorens men harde uit spraken doet. Was de jeugdbond in het verleden voor al naar binnen gericht (natuurstudie), in de komende jarert wil men sterker naar buiten treden. De ACJN denkt zich inten siever met tal van maatschappelijke vraagstukken bezig te gaan houden. De dierenartsen worden sinds de vuur- werkverkoop is vrijgegeven overstelpt met verzoeken om kalmerende middelen voor huisdieren. De vraag hiernaar is ver geleken met vorig jaar toegenomen, zo blijkt uit een telefonische enquête. De dierenartsen tekenen daarbij aan dat de mensen nog onvoldoende op de hoogte zijn van het bestaan van speciale pilletjes, waarvan de dieren suf worden en niet meer reageren op de knallen van vuurwerk. Volgens hen kan het beslist geen kwaad de dieren dezer dagen derge lijke tabletjes te geven. Alles is beter dan dat de hond of kat van angst weggekropen zit in de kast, of het park niet meer in durft omdat daar geknald wordt, zo me nen zij. Een veel gebruikt kalmeringsmiddel voor dieren is het preparaat vetranquil. Dit werkt een uur of tien en zorgt er vooral voor dat de geluidsgevoeligheid afneemt. In Den Haag leidde de „kerstbomen- jacht” ertoe dat de politie gisternacht be sloot de Mobiele Eenheid in te zetten. Deze hoefde echter niet in actie te komen. De kerstbomenjagers begingen tijdens hun gemotoriseerde jacht in zo’n tien auto’s die nacht talloze verkeersovertredingen. De politie besloot daarop een wagen met vier jongelui aan te houden. Bij die aan houding ontstond een gespannen situatie tussen politie en het publiek, waarbij zich ook nog eens automobilisten voegden die de politie met hun „scanner” hadden ge volgd. De Mobiele Eenheid verscheen daarop ten tonele, waarna de rust weer keerde. De vier aangehouden jongelui mochten na verhoor weer naar huis. handelingen hebben gepleegd tegen de vijand. Verlening van het verzetsherden- kingskruis kan ook posthuum geschieden. Teheran te bevrijden, mislukt door tech nische mankementen aan drie van de acht helikopters Mislukking van het jaar (nati onaal): Nederlands elftal net als AZ’67 van het jaar: de abortuswet. Bescheurka- lander van net jaar: die van 1980. Spoorlo ze van het jaar: de koffiegifmenger. Meer dan 90 procent van al het vuur werk komt uit het buitenland, want de beide Nederlandse vuurwerkfabrikanten De Kat in Leiden en Schuurmans in Leeuwarden houden zich eigenlijk al leen maar bezig met het maken van vuur werk voor binnenlandse evenementen, zo als koninginnedag. Overigens zal ook dit jaar nog zwaar knalvuurwerk de lucht ingaan. Het in voorbereiding zijnde wets ontwerp van minister Ginjaar van Volks gezondheid en Milieuhygiëne, dat dit vuurwerk zou moeten verbieden, zal pas volgend jaar in werking treden. Ondanks de prijsverhogingen, gemid deld acht procent ten opzichte van vorig jaar wordt veel duurder vuurwerk ge kocht, zo melden enkele handelaren uit de randstad. Het vuurwerk veroorzaakt ook steeds meer lawaai, want naast zeven klappers zijn er tegenwoordig ook zeven- tigklappers te koop. De benamingen zijn eveneens indrukwekkend: bengaalse fak kels, twiter glitter super, wolkenkrabbers, dancing flowers, huilsirene parachute, atoombommen, staronauten, spoetniks en satalliet-hemelstormers. Weer in binnen- buitenland NE rellei in h< stad lever won< Indi; Vo len ghaa met twee spitsen te laten spelen. Persoon- ring lijkheid van het jaar (internationaal): gaan Lech Walesa. Persoonlijkheid van het jaar (nationaal): drs. Jan Boom. Vegetariërs van het jaar: het Poolse volk. Pen van het jaar: die waarmee Lech Walesa de fers Bad Russ sc hr huui ware taire De Algemene Nederlandse vereniging ter voorkoming van blindheid raadt aan de volgende vuistregel bij het verknallen van vuurwerk in acht te nemen: geen vuurwerk in handen van kinderen, geen vuurwerk brandend weggooien en nooit meerdere rotjes tegelijk aansteken. De Dierenbescherming wijst op de gevolgen voor dieren, die van vuurwerk schrikken: ze slaan op de vlucht, gaan zwerven of komen om in het verkeer. regeling. De secretaris van de Federatie Vuurwerkhandel Nederland (FNV), K. Hoekstein, meent dat het veel beter zou zijn om de verkoopperiode over vijf dagen uit te smeren. deelnemers aan het verzet en aan militai ren die in bezet gebied hebben behoord tot de Nederlandse binnenlandse strijd krachten. Voor het kruis komen ook men sen in aanmerking die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Oost-Azië in door Japan bezet gebied of op Japans gebied verzets- In Utrecht is overigens gistermiddag een elektriciteitszaak volledig door brand verwoest doordat kinderen met vuurwerk hadden gegooid. Een boven de winkel gelegen woonhuis brandde gedeeltelijk uit. De totale schade bedraagt 300.000 gulden. De brandweer had het vuur bin nen een kwartier onder controle maar kon niet verhinderen dat een winkel en maga zijn geheel uitbrandden. Het ontploffende vuurwerk veroorzaakte via een rooster aan de straatzijde brand in de winkel. hinder, Vereniging van Blinden en Slecht zienden, de vereniging van Slechthoren den, het Veiligheidsinstituut en de Vereni ging tot bescherming van dieren) hebben wederom gewaarschuwd tegen de overlast van vuurwerk. Met name wordt gewezen op het gevaar van vroegtijdig afsteken van vuurwerk. De Federatie Vuurwerkhandel Nederland waarschuwt vooral geen illegaal vuurwerk te kopen. Het legale vuurwerk is duidelijk herken baar en er is een handleiding bij voor veilig gebruik. de bestaande BV’s vier jaar na inwerking treding van de wet de 35.000 gulden be reikt moeten hebben. De minimumstorting in geld van wat uiteindelijk voor aandelen moet worden betaald, wordt verhoogd van 10 tot 25 procent. Deze regeling wijkt nauwelijks af van wat voor naamloze vennootschappen is voorgesteld. De beide vormen van vennootschappen zijn rechtsvormen waarin zaken kunnen worden gedaan zonder dat de bestuurders of aandeelhouders persoonlijk aanspra kelijk kunnen worden gesteld. Schuldei sers hebben alleen verhaal op het vermo gen dat de aandeelhouders bijeenge bracht hebben, zoals dat verminderd of vermeerderd is door winst of verlies. De BV is echter aan veel minder regels ge bonden dan de naamloze vennoot schap. De toekenning van het herinnerings- kruis geschiedt door een voor het voorma lig verzet representatief geacht comité, waarvan samenstelling en werkzijze bij ministerieel besluit zullen worden gere geld, aldus Binnenlandse Zaken. maart krijgt de vreemdelingendienst een andere en betere behuizing. De Amsterdamse vreemdelingenpo litie is bekend door haar slechte ac commodatie voor personeel en cliënt. Berucht zijn de lange rijen buitenlan ders die zich iedere dag voor het huidi ge gebouw aan de Mamixstraat vor men, uren voordat de kantoren open gaan. Buurtbewoners hebben onlangs de vreemdelingen in de rij van koffie voorzien. B. en W. van de hoofdstad verwachten dat door het afsprakensys teem en de nieuwe behuizing een aan zienlijke verbetering in de situatie zal komen. ÏU 2'S 9 8 8 9 8 8 9 8 8 6 13 9 15 8 3 2 0 3 -9 7 14 6 10 13 19 13 -2 14 6 6 12 12 5 5 -3 16 19 «iti ->T J mero in El Salvador, 39 doden. Begrafenis van het jaar (met meeste medeleven): Je an Paul Sartre. Begrafenis van het jaar (met meeste opluchting): Sjah van Perzië. Begrafenis van het jaar (met meeste vraagtekens): Kosygin, ondanks alle be richten toch „in de muur” bijgezet, en niet „aan de voet van de muur”. Oorlog van het jaar: Irak-Iran. Blijvertjes van het jaar: de Russische troepen in Afghanis tan. Mislukking van het jaar (intematio- naai): poging Amerikaanse gijzelaars in Verkoop vuurwerk wordt geschat op 30 miljoen Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI: Wisselvallig en weinig verandering in temperatuur Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: aantal uren zon: 0 tot 3. Minimumtemperatuur: omstreeks 3 graden. Maximumtemperatuur: om streeks 8 graden. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. WEERRAPPORTEN 18 15 DONDERDAG 1 JANUARI Zon- en maanstanden Zon op 08 48 uur, zon onder 16.38 uur. Maan op 03.34 uur, maan onder 13.55 uur. die waarmee Lech Walesa de overeenkomst tekende met de Poolse re gering. Verliezers van het jaar (internatio naal): 1. Jimmy Carter, 2. Muhammed Ah, 3. Franz Joseph Strauss. Verliezers van het jaar (nationaal): 1. Ajax, 2. WD, 3. werkgelegenheid. Winnaars van het jaar (internationaal): 1. Ronald Reagan, 2. Lech Walesa, 3. Georg Kessler. Winnaars van het jaar (nationaal): 1. AZ’67, 2. Tjerk Vermaning, 3. D’66. Wielrenner van het jaar (internationaal): Bernard Hinault. Tour de France-winnaar van het jaar (na tionaal): de eeuwige tweede. Fietsfanati- cus van het jaar (interplanetair): Dries van Agt. Gelijkspel van het jaar: FC Twente-AZ’67: 1-1. Projectiel van het jaar: de ijsbal. Ajacied van het jaar: Wim Jan- j sen. Praatpaal van het jaar: Johan Cruijff. Reserves van het jaar: 1. Kees Kist, 2. Kurt Welzl. Scheiding van het jaar (internationaal): Benpy en Agnetha. Scheiding van het jaar (nationaal): Carlos Hugo en Irene. Asthma van het jaar; het zoontje van Irene, reden om met de kinde ren zonder Carlos Hugo ter genezing van Spanje naar Nederland af te reizen. Film van het jaar (internationaal): Die Blech- trommel. Film van het jaar (nationaal): Het Teken van het Beest. Dorp van het jaar: Lekkerkerk. Vuilnisbelt van het jaar: Volgermeerpolder bij Broek in Wa terland. Vergiften van het jaar: 1. Dioxine, 2. Nitriet. Straat van het jaar: Vondel- straat. Kade van het jaar: Prins Hendrik kade. Meest gevreesde vrouw van het jaar: Hanneke Groenteman van de VARA. Ontruiming van het jaar: de Grote Wete ring. Onontruiming van het jaar: de Groote Keyser. Bom van het jaar (interna tionaal): station Bologna, 76 doden. Bom van het jaar (nationaal): Frits. Afscheid van het jaar (internationaal): Pelle Mug. Afscheid van het jaar (nationaal): Simon Carmiggelt als dagelijkse columnist in Het Parool. Verdwijningen van het jaar: 1. de cent, 2. Nieuwsnet. Wederopstanding van het jaar: Aaltje van der Tuin. TV- transfer van het jaar: Wim Bosboom van VARA naar TROS. TV-programma van het jaar: De Achterkant van het Gelijk van Marcel van Dam. Beste naar het Wes ten vertrokken Russische schrijver van het jaar: Vladimir Vojnovitsj. Pittigste weduwe van het jaar: Jiang Qing. Abortus DEN HAAG. Ter gelegenheid van de 35-jarige herdenking van de bevrijding is voor de deelnemers aan het verzet in de Tweede Wereldoorlog tegen de bezetters van het grondgebied van het koninkrijk een herinneringsteken ingesteld, dat de naam verzetsherdenkingskruis zal dra gen. Dit heeft minister van Binnenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Gebeurtenis van het jaar (internatio naal): erkenning vrije vakbond Solidari teit in Polen. Gebeurtenis van het jaar (nationaal): troonsbestijging Beatrix in clusief de rellen. Ramp van het jaar (inter nationaal): de aardbevig in Italië. Ramp I van het jaar (nationaal): de ingestorte huizenmarkt. Spraakmakende gebeurte nis van het jaar (internationaal): de onein dige gijzeling van Amerikanen in Tehe ran. Spraakmakende gebeurtenis van het jaar (nationaal): nitriet in Iglo-diepvries nasi goreng. Verongelukte van het jaar (internationaal): Andrej Amalrik. Veron gelukte van het jaar (nationaal): Pien Wie gel. Vermoorde van het jaar: John Len non. Begrafenis van het jaar (pompeus): Maarschalk Tito. Begrafenis van het jaar (bloedig): de vermoorde aartsbisschip Ro- D AF1 een schi een nis; V I wer bui' ma; van E sch de pol dag aan ES l t. Q. u Eo Es EE o n c 4 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o 0.1 o o o o o o 0.3 o o o o o o o 1 o o o o 6 o o o o Waterstanden Umuiden

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 2