Verdachten in Burgemeester Jan Reehorst over 1980 en de toekomst: moordzaak nog in voorarrest 1 Heren, zou u Ode lijfblad Ijaarlemmer lelletjes aan m’n Greenpeace Haarlem start in 1981 grote informatie-actie hier is van plan het ko mend jaar regelmatig de boer op te gaan met een diaserie, videobanden en films. dL Politie pakt winkeldieven Voetganger ernstig gewond bij aanrijding d i Cursus (I ^iioinit l i i i 4 WOENSDAG 31 DECEMBER 19 80 5 STAD 5 5 J J Jobsgeduld Spreektijd Naar aanleiding van het afscheid van onze hoofdredacteur Jos Lodewljks stuurde Bas Vanderhoeven uit Haarlem me het volgende gedicht. Hl] noemde het Ode aan m’n Lijfblad. Een eresaluut aan de „Haarlemse krant”, aan de oudste van minstens de stad en het land zelfs van Europa, haast niet te geloven, zij weten In leder geval, waarvoor ze sloven Goed voelt men aan, wat de lezer wil weten, muze en cultuur worden ook niet vergeten Informatief als men is, voor heden en morgen geeft ze ook stoten tot helpen en zorgen Ook breekt men een lans voor de misdeelde mens dat 't iedereen goed gaat Is kenbaar de wens van de man die ook de wanverhoudingen laakt en daarmee gevoelige snaren soms raakt ’t Is „de hoofdredacteur” die decennia vocht voor de rechten van 1 kranteninstituut en ’t gewrocht die nimmer „de weg der minste weerstand” opzocht en toch stond hij weinig of niet op de tocht Na tientallen jaren van stormachtig varen wensen wij Jos Lodewljks slechts kabbelende baren drijvend op verworven facetten van een gejaagd leven waarin hl] de gemeenschap veel goeds heeft gegeven. Hopelijk ben Je, Bas, niet de enige lezer, die er zo over denkt In leder geval hartelijk bedankt voor je sympathieke bijdrage. (Van onze verslaggever) ZEELAND/HAARLEM. „Er is in Haarlem te weinig dialoog tussen mensen die bezig zijn met de maatschappij. De com municatie tussen politici, werkers in het veld en be drijfsleven moet beter worden. Maar, wantrou wen houdt dat tegen. Iedereen wil op z’n eigen manier de maatschappij verbeteren, maar we ge dragen ons alsof er een machtsstrijd gaande is. Praten met elkaar. Daar gaat het om. Dat gebeurt in Haarlem te weinig”. ALS BIJDRAGE TOT „ECOLOGISCHE BEWUSTWORDING” I I I >en of 00 .25 00 iur mr 00 00 80 10 70 1 van lef in lan is iuras. in de kend- Een organisatie, die me na aan het hart ligt, is Greenpeace. Met niet af- latende ijver bestrijden de vrijwilligers, die de or ganisatie vormen, mis standen: de vangst van walvissen, het jagen op zeehondjes en het dum pen van kernafval en chemische rommel in de oceanen. Alom bekend zijn de acties met het Greenpeace-schip Rain bow Warrior. Ook in Haarlem is een kern groep van Greenpeace actief, reeds twee jaar. De groep probeert door het verstrekken van in formatie, het werven van donateurs en het verko pen van bepaalde artike len het werk van de orga nisatie te steunen. Het is er, schrijft Pim Huizen ga, de woordvoerder van de Haarlemse groep me. Greenpeace niet slechts om te doen misstanden aan de kaak te stellen en diersoorten te redden. Greenpeace wil „met het oog op de toekomst een principiële verandering in het menselijk denken teweeg brengen en bij dragen tot een grotere ecologische bewustwor ding”. noeg discipline om zich aan de spreektijdverdeling te houden. hoofdkwartier heeft, een cursus gehouden voor lemmer is tot voorlichter opgeleid. De kerngroep (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De twee Amsterdam mers die zyn gepakt in verband met de moord op een 21-jarige man in een café aan de Kleine Houtstraat in Haarlem tij dens de kerstnacht blijven in voorarrest. Op bevel van de rechter-commissaris zijn de 25-jarige vrouw en de 36-jarige man die in de kerstnacht de laatste bezoekers van het café waren, in voorlopige hechtenis genomen. Volgens een woordvoerder van de Haar lemse politie heeft een getuige een verkla ring afgelegd die voor de twee Amster dammers belastend is. De getuige is een inwoonster van Haarlem die het café die nacht passeerde. Over de inhoud van de verklaring wilde de woordvoerder geen mededelingen doen. De man die het slachtoffer Eerste kerst dag ’s middags vond is inmiddels vrijgela ten. Hij had zich na de ontdekking een paar dagen schuil gehouden voor de poli tie omdat hij illegaal in Nederland ver blijft. Hij heeft volgens de politie niets met de moord te maken. De leden van Greenpeace zijn ervan overtuigd, dat hun werk gediend is met goede voorlichting, vandaar. Wie interesse heeft Greenpeace denkt aan scholen, buurtverenigin gen, sportclubs en derge lijke kan Pim Huizenga benaderen en een af spraak maken voor een bezoek van de voorlich ter. Toch wat teleurgesteld blikt de burgemeester terug over 1980. Wethouders, raad en ambtenaren hebben erg hard gewerkt, vindt hij, maar door allerlei belemme rende factoren is er niettemin weinig tot stand gekomen in Haarlem. „De gang lijkt er een beetje uit te zijn”, zegt Jan Reeh orst, „maar ik ontken dat er hele maal niets is gebeurd. De finan ciële omstandigheden zijn er niet naar dat we aan de lopende band leuke dingen voor de mensen kunnen realiseren. Dat is jam mer, want ook politici willen, net als ieder ander, graag resultaat zien van hun werk. Dat resultaat blijft dikwijls lang uit. Daarom haken veel mensen af in de poli tiek. Gejuich is er niet meer bij voor bestuurders. Maar ook die hebben zo nu en dan een compli ment hard nodig”. giste- aarop r het FDR locra- ieven loven ver streek ge- haar- maar guer- vech- ilgens rrilla- et le- sbon- r het M-be- Rot- Onlangs is in Amsterdam, waar Greenpeace zijn rsbu- at uit n dat >estu- t vol- voor heli- Kolo- ti de lango Lekke ikop- had taken iuras verschil bij de begrotingsbehan deling was uitgevochten”. Haarlems eerste burger is alles behalve gelukkig met het ver dwijnen van politici op posten in het stadsbestuur. Twee wet houders raakte hij kwijt uit het college, ook de raadsleden Jac ques Brons (WD) en Wil van Straaten (CDA) legden hun func tie neer. Beiden hébben ’t te druk met hun werk om daarnaast ook nog de stad te besturen. Jan Reehorst heeft begrip voor die overwegingen.Hij vindt ook dat het raadswerk, zeker voor raads leden die daarnaast een baan hebben, zwaar is geworden. „Voor dit werk heb je Jobsge duld nodig, een grote inventiviteit en een enorm incasseringsvermo gen. Je moet niet te driftig op snelle resultaten willen afsteve nen. We bedenken dinsdags in het college talloze oplossingen voor problemen in de stad, maar voor die door commissies uit de raad zijn goedgekeurd en daarna nog de inspraak hebben overleefd dat duurt lang. Veel mensen hou den het daarom niet uit in de politiek. Ook die afschuwelijke bureaucratie geeft veel vertra ging”. Burgemeester Jan Reehorst en z’n echtgenote hebben zich een paar dagen teruggetrokken in een vakantiehuisje in Zeeland „Weg-wezen" heet dat huisje. Hoewel hij in zijn buitenhuis wat meer ontspannen kan terug kijken op de loop der gebeurte nissen, denkt hij toch met enig afgrijzen terug aan de verdeling van de beschikbare spreektijd bij de begrotingsbehandeling. Even als het vorige jaar hadden de dames en heren plaatselijke volksvertegenwoordigers niet ge- Dit is het vlaggeschip van Grëenpeace, de Rainbow Warrior. De foto werd in november gemaakt, toen de boot de sluizen van Umuiden binnenvoer na een spectaculaire ontsnapping uit een Spaanse havenstad. Pim Huizenga: „Om ons schip een uur in de vaart te houden moeten we heel wat buttons en stickers aan de man brengen". De een na de ander, wethouders inbegrepen, overschreed de hem Van de zijde van Greenpeace wordt een kleine financiële tege moetkoming verlangd om de kosten te kunnen dek ken. Belangstellenden kunnen Pim bellen. Zijn telefoonnummer is 023- 283051. Hij woont aan de Frederik Hendriklaan 20 in Haarlem. U kunt zich bij Pim ook opgeven als donateur. Bent u toch be zig een lijstje met goede voornemens op te stellen, noteer dan meteen even zijn adres en telefoon nummer! Rest mij nog u een bijzonder prettige jaarwisseling toe te wensen. zoers- >n fti- Nedl- llloyd •n die jeien, s her- mties nheid ven. >r als >sitief ussen i niet rordt. Uoyd ndien vaart ver- chten s tijd Izake- i blij- door Hans Invernizzi Bewogen woorden, opgetekend uit de mond van Haarlems bur gervader. Met z’n vrouw heeft Jan Reehorst de gezonde Zeeuw se lucht opgezocht om aan ’t slot van een bewogen politiek jaar, althans gemeten naar Haarlemse maatstaven, wat op verhaal te komen. Voor het raam van de kleine vakantiebungalow voeren koolmezen, pimpelmezen en een enkele vink acrobatische toeren uit met een pindahangertje. Om ringd door de natuur laat de bur gemeester het voorbije jaar de revue passeren. Hij heeft wat af stand kunnen nemen van de poli tieke verwikkelingen. ,,’t Was zo slecht nog niet voor Haarlem in 1980. Het is een rustig jaartje geweest, al heeft het aftre den van twee wethouders van het CDA wel voor enige beroering gezorgd. Maar dat aftreden is zo wel door Sikma en Vos met hun christen-democratische fractie, als door de nieuwkomers in het college, Van Schooten en Van Noord, groots opgevangen. Het nieuwe duo heeft zich zeer snel weten in te werken. Toch moet het wisselen van wethouders en raadsleden niet te vaak voorko men. Dat schaadt de continuïteit in het bestuur van de stad. Ik wil verder aan dat politieke conflict over de bezuinigingen geen woor den meer vuil maken, maar en dat wil ik wèl kwijt het was me liever geweest als dat menings- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 30-jarige Haar lemmer is gistermiddag ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeluk op de kruising van de Boerhaavelaan en de Amerikaweg. De man die met zijn fiets aan de hand de straat wilde oversteken werd aangereden door een auto die volgens de politie door rood licht was gereden. Bovendien zou de auto te hard hebben gereden. De voetgan ger liep een zware hersenschudding en twee gebroken benen op. Getuigen van dit ongeval wordt verzocht contact op te ne men met de politie, telefoon 129111. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse politie heeft gistermiddag zes personen gepakt die kort tevoren spullen hadden gestolen uit een warenhuis aan de Grote Hout straat. De verdachten zijn drie mannen en vrouwen uit Hoofddorp en Zwolle. Ze werden buiten het warenhuis aange houden. De lamp is een paar meter naar links verhuisd. Het monu mentale pand van groenteman Dudinkis weert vrij •ir „Heren, zou u dat wel doen, zo n lamp tegen dit mooie monument zei groenteman Dudink aan de Burgwal tegen de mannen van het Energiebedrijf die kwamen voorrijden om een straatlamp aan de muur van zijn huis te maken. „Dat weten wij niet, wij hebben opdracht om aan dit perceel deze lamp te bevestigen. Meer kunnen we niet doen kreeg de verbaasde groenteman als antwoord. De lampenbevestigers deden precies wat hun was opgedragen: aan pand Burgwal 3 moest volgens plan een lamp worden bevestigd Zo gezegd, zo gedaan, aan het fraaie monument verscheen de ultramoderne straatver lichting. Geen voorbeeld van een schoon aangezicht. De gemeentelijke schoonheids commissie schrok zich dan ook een hoedje bij het aanschouwen van de bewerkte gevel. Het gevolg was dat de mannen van het Energiebedrijf weer bij groenteman Dudink op de stoep stonden. „Wij hebben opdracht om de lamp te verwijderen" De lamp werd losgeschroefd en keurig netjes bij de buurman, de gesloten wijkwinkel, aan de gevel vastgemaakt. De verhuizing komt nog ter sprake in de gemeentelijke straatverlichtings- commissie, waarin ambtenaren verlichtingsplannen bespreken. In de commissie zitten onder meer het Energiebedrijf en de Schoonheidscommissie I verstrekken ter hand wil- I len nemen. Ook een Haar- of haar toegewezen minuten. Ge volg: vergaderingen liepen lang uit èn een getergde voorzitter Reehorst, die met lede ogen moest aanzien, dat het voorgeno men sluitingsuur weer niet werd gehaald. Maar door het gekozen systeem van werken moest hij de voorzittershamer werkeloos op tafel laten liggen. „Het systeem van spreektijd verdeling is grandioos mislukt. Het deugt niet en daardoor ont staan conflicten. Als voorzitter pas ik ervoor om de kastanjes uit ’t vuur te halen voor een systeem dat toch niet werkt”. Het moet duidelijk zijn: voor de burge meester hoeft het op deze manier niet meer. Vooruitlopend op de discussie over de vraag, hoe de politici een beetje orde kunnen scheppen in de begrotingsbehan deling, wil Reehorst enkele ideeën aan de openbaarheid prijsgeven. De meest ideale oplossing is in zijn ogen de hele zaak in de com missies afhandelen en het eigen lijke begrotingsdebat beperken tot de algemene en financiële be schouwingen. „Onhaalbaar”, stelt hij nuchter vast, „want er is geen meerderheid voor in de raad”. Dus volgt zijn tweede voorstel: gewoon beginnen, hoofdstuk na hoofdstuk behan delen, ’s avonds om 11 uur stop- pfen en maar zien, wanneer het einde is bereikt. Als derde mogelijkheid ziet de burgemeester het verdelen van spreektijd per hoofdstuk van de begroting. Over al deze mogelijk heden wil hij uitvoerig met de voorzitters van de raadsfracties praten, want „als voorzitter wil ik zo langzamerhand wel eens we ten waar ik aan toe ben”. Burgemeester Jan Reehorst zal niet ontevreden zijn als 1981 voor Haarlem eenzelfde beeld te zien geeft als het voorbije jaar. Wel zijn er nog grote problemen op te lossen. Reehorst ziet vooral de huisvesting van buitenlanders en hun gezinnen als een moeilijke opgave. „Als we maar ophouden met steeds één man de schuld te geven als dingen mislukken of lang uitblijven. Het wordt tijd dat we leren dat de vraagstukken daarvoor te complex zijn”. „Praten met elkaar, dat gebeurt te weinig” I diegenen, die in hun eigen omgeving het informatie- 56 -

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 5