ARBEIDERS SLACHTOFFER VAN WANBELEID VAN GELDER WORM ER Bond Zonder Naam faillissementen hoeft bezittingen niet te verkopen verontreiniging Nieuwe discussie over afvalstoffen Umond klaagt het meest over ■Il tie 1980 9 WOENSDAG 31 DECEMBER PROVINCIE door Hein Dik Peststemming een I f papierfabriek Zo hoorden werknemers dat Van Gelder in Wormer definitief dicht zou gaan. Jaarverslag Van Gelder 1975 Jaarverslag Van Gelder 1978. (Van een onzer verslaggevers) overeenkomst tussen de Bond Zonder Naam en Hoba Exploitatie gesloten over de verkoop van deze onroerende goederen voor een bedrag van twee miljoen gulden. Volgens de Bond Zonder Naam was er slechts sprake geweest van oriënterende besprekingen en is het nooit tot een overeenkomst gekomen. HAARLEM. In de Umond werd van alle Noordhollandse streken vorige win ter het meest geklaagd over milieuver ontreiniging. Dit staat het halfjaarijkse rapport over de luchtverontreiniging in Noord-Holland (van de dienst Milieuhy giëne van Provinciale Waterstaat). Bij de klachtentelefoon kwamen 429 klachten binnen. 292 daarvan hadden betrekking op luchtverontreiniging, 33 op geluids hinder. 4 op waterverontreiniging en 100 op overige zaken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Stichting Bond Zonder Naam hoeft een aantal onroe rende goederen in haar bezit niet te verkopen aan de Hoba Exploitatie BV. Dat heeft de vice-president van de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. Mathijsse, bepaald in zijn vonnis in het kort geding dat Hoba onlangs aanspande tegen de Bond Zonder Naam. Hoba Exploitatie BV eiste dat de Bond Zonder Naam zou meewerken aan een koopovereenkomst voor een terrein aan de Troelstrastraat in Zandvoort, een ter rein aan de Spruitenbosstraat in Haarlem en een aandelenpakket in het hotelcom plex Liga Sin Nombre in Spanje. Volgens Hoba was er op 2 november een Op 30 december is bij vonnis van de Haarlemse rechtbank het faillissement uitgesproken van: Trend Fashion C.V., statutair gevestigd te Heemstede, zaakadres te Amsterdam-C. Nieuwendjjk 102. Curator Mr. J. R. Coppel, Haarlem. In dit faillissement is Mr. J. de Goederen tot rechter-commissaris benoemd. Nog een paar maanden, dan is het gedaan met Van Gelder Papier in Wormer Ooit verdienden er 800 mensen hun brood Nu 'zijn er nog zo n 80 oudere werknemers over die per 1 maart ontslag is aangezegd Stakin- j gen een bezetting en andere acties hebben niet geholpen Een. bedrijf dat eeuwenlang het gezicht bepaalde van Wormer. gaat definitief dicht De nonnen, die de Gezondheidsraad heeft opgesteld voor de zuiverheid van de lucht werden nergens overschreden gedu rende het winterhalfjaar 1979-1980. Dat bleek uit metingen via het nationale meet net. Het ging daarbij om metingen van het gehalte zwaveldioxyde, stikstofdioxyde, ozon en koolmonoxyde in de buitenlucht. Stofhinder is in de Umond nog steeds het grootste probleem. Maar de cijfers wijzen uit, dat de jaargemiddelden voor het stof in vergelijking met voorgaande jaren op een lager niveau lagen. Regenwateronder- zoek wees uit, dat op het meetpunt in Beverwijk de concentratie nitraat twee keer zo groot als het landelijk gemiddelde was. In zijn vonnis overweegt de president van de Haarlemse rechtbank, dat de Hoba Exploitatie BV de ontkenning van de Bond Zonder Naam dat er een koopove reenkomst zou bestaan, deels niet heeft weersproken. De Bond Zonder Naam be riep zich op zijn statuten in het kort ge ding. Die bepalen onder meer dat het bestuur van deze stichting minimaal uit drie personen moet bestaan, terwijl er ten tijde van de onderhandelingen maar twee bestuursleden waren. het erg naar z’n zin als kantinebaas. Werken bij Van Gelder betekende zekerheid. Had z’n vader er immers geen 49 jaar gewerkt? In augustus werd hij ontslagen. „Ik had gedacht dat ik makkelijk ander werk zou krijgen”, vertelt Buysman. „Maar dat viel tegen. Ik heb inmiddels al tussen de 20 en 30 sollicitatiebrieven geschreven. Het is allemaal niks geworden. Verder heb ik tientallen keren getelefoneerd met bedrijven. Ik vind het heel beroerd om in de WW te lopen.” Hij wordt witheet van woede om de reacties die hij soms krijgt na een sollicitatie. Een onpersoonlijk stencil met de aanhef: „Meneer, mevrouw”. Of een briefje waaruit blijkt dat er nauwelijks aandacht is geschonken aan zijn informatie. Buysman: „Ik heb beroerde dagen. Dan kan ik er nauwelijks meer tegenop. Je wordt bomhard in solliciteren. Het wordt een routineklusje.” Eén keer is hij echt ingestort. Een huilbui die dagen aanhield. Dat hoopt hij niet meer mee te maken. Maar hij gaat gebukt onder zorgen. Weet niet hoe hij de hypotheek voor z’n huis moet betalen, nu hjj veel minder vangt. „Je zult wat minder moeten, zeggen ze dan. Maar het kon moeilijk minder. Ik heb geen auto en ging niet op vakantie.” „Hoewel er redenen zijn om aan te nemen dat het dieptepunt van de recessie voorbij is, lijkt het erop dat het herstel langzaam zal gaan”. Op 23 januari vindt overleg plaats tus sen provincie en de gemeenten Benne- Jaarverslag Van Gelder 1977 Het ziektepercentage bij Van Gelder in Wormer heeft jarenlang boven het landelijk gemiddelde gelegen. De laatste jaren belandden er jaarlijks 20 tot 25 mensen in de WAO. „Het klimaat is zeker zo geweest dat sommige mensen het geestelijk niet aankonden”, zegt maatschappelijk werkster mevr. Mulder. Ze heeft harde kritiek op de manier waarop de concemleiding mensen heeft geïnformeerd over de op handen zijnde sluiting. „De mensen werden nergens in betrokken. Men zei nooit rechtstreeks de waarheid. Mensen die jaren en jaren achtereen hun beste krachten voor een bedrijf hebben gegeven, verdienen meer openheid en informatie. Psychologisch is het spel misschien wel slim gespeeld. Eerst kwamen er geruchten over heel erge maatregelen. Als er dan iets gebeurde, viel het nog mee. Het is een soort salamitaktiek geweest waarbij stapje voor stapje naar de sluiting is toegewerkt.” Mevr. Mulder heeft het meest geleden onder de machteloosheid die ze ervoer als maatschappelijk werkster. „Het is mijn taak de mensen zo goed mogelijk te begeleiden. Daar heb ik me ook voor ingezet. Maar hier had ik het gevoel aan het ziekbed te staan van een opgegeven patiënt. Je stond met lege handen. In die toestand worden woorden al vlug holle kreten waar je weinig aan hebt.” Tijdens het gesprek met mevr. Mulder komt een Turkse werknemer het kantoortje binnen. Hij wil hulp van Van Gelder bij aankoop van een huis. De maatschappelijk werkster moet er hartelijk om lachen. Kennelijk is het nieuws over de sluiting nog niet tot iedereen doorgedrongen. Ook mevr. Mulder voelt zich veranderd door de gebeurtenissen. „Ik heb altfjd aan de kant van de arbeiders gestaan. Maar dat is nu nog toegenomen. Ik ben er linkser door geworden. Het is vreselijk hoe machteloze mensen worden gemanipuleerd. Het heeft me veel meer gedaan dan ikzelf had gedacht. Van Gelder wilde eigenlijk dat ik in Velsen en Amsterdam ging werken. Maar ik kón het niet. Ik voelde me zo verbonden met het lot van deze mensen. Dat kon ik niet loslaten. Hier ligt nog een taak voor mij; zo heb ik dat gevoeld.”' „Tenslotte en dat is een belangrijke reden waarom bij Van Gelder herstructureringsmaatregelen nooit op stel en sprong worden genomen speelt de maatschappelijke verantwoordelijkheid een grote rol.” „Nee, ik ben niet verbitterd. Twee jaar geleden zag ik de bui al hangen, ik heb er naar toe geleefd. Je moet je geen illusies maken bij zo’n sluiting”. Wijnand Kerstens (53) uit Wormer is één van de Van Gelder-mensen die volgend jaar in de WW terecht komen. Vroeger was hij baas grondstoffen, maar nu er nog (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In januari en februari houdt het provinciaal bestuur besprekin gen over een nieuw afvalstoffenplan. Zo als gemeld is het eerste afvalstoffenplan op 6 oktober, nadat het door amendemen ten was gewijzigd, door een geringe meer derheid in de Noordhollandse Staten ver worpen. De provincie moet nu opnieuw met de gemeenten in overleg treden. De besprekingen worden gevoerd aan de hand van het eerste afvalstoffenplan plus de aangenomen moties en amende menten. P. S. van Walbeek en A. Meijboom zijn huisartsen in Wormer. Ze maakten deel uit van het comité Van Gelder Zal Blijven, maar merkten ook in hun werk de gevolgen van de bedrijfssluiting. „Natuurlijk merkje als huisarts het effect. Al is het moeilijk om het verband aan te tonen tussen zo’n sluiting en klachten die mensen krijgen. Nee, er zijn geen specifieke kwalen merkbaar. Het verschilt per individu. Bij zo’n ingrijpend gebeuren uit zich dat op een zwak punt. Bij de één is dat z’n hoofd, bij een ander z’n maag, bij een derde z’n rug. Met leed om leen verloren broek, Bloemendaal, Haarlem, Haar lemmerliede en Spaarnwoude, Heemste de en Zandvoort, het gewest Kennemer- land, Aalsmeer, Amstelveen, Haar lemmermeer, Ouder-Amster en Uithoorn. De bespreking wordt gehouden in het provinciehuis, is openbaar en begint om 9.30 uur. De betekenis van het afvalstof fenplan plus de aangenomen moties en amendementen is voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied onder meer de aanleg van twee scheidingsinstallaties voor afval, waarvan er in elk geval één in het Westelijk Havengebied moet komen. De vuilafvoer van Zuid-Kennemerland per VAM-wagons naar Drenthe zal dan worden beëindigd. Wat de mensen meemaken, kun je vergelijken met een rouwproces. Verdriet om het verlies, maar ook woede en ontkenning spelen een rol. Als je te lang onder spanning leeft, gaat ergens in je lichaam iets protesteren. Concreet merken wij de problemen vooral bij mensen tussen de 50 en 60. Als je dan iets mankeert, gebruik je je makkes om in de WAO terecht te komen. Heel begrijpelijk. Als huisarts word je daarin betrokken, want je moet zoiets spelen via de dokter in onze maatschappij. We zijn altijd blij als de mensen het concreet op tafel kunnen leggen. Als je geen stommetje tegen elkaar hoeft te spelen.” Meijboom en Van Walbeek zijn ook persoonlijk veranderd door de sluiting van Van Gelder. „Je wordt er niet rechtser of liberaler van”, zegt Meijboom. Van Walbeek: „Wat mij tegenstond was dat het ging om een international. De beslissingen werden in Amerika genomen. Maar gezinnen in Wormer zaten met de sores. Heel vervreemdend heb ik dat gevonden.” „Voor de verdere toekomst zijn wij optimistisch gestemd. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de gemiddelde groei van het paplerverbrulk in 1976 en de volgende jaren naar verwachting circa vijf percent bedragen." Jaarverslag Van Gelder 1974 Hennie Buysman (35) uit Wormer heeft acht jaar bij Van Gelder gewerkt. Hij had draaiend houden, werd gezegd. Daar bleek niets van waar. Je kreeg het gevoel dat er èen spel werd gespeeld.” Hij heeft bedankt als vakbondslid na het Van Gelder-deb&cle. „Ik kon het niet meer opbrengen om lid te blijven.” Blom heeft zich vaak vernederd gevoeld door de hele aanpak. „Veertig arbeiders werden in hun overall in kantoor geroepen. Ze kregen te horen wie er als eersten uit zouden gaan. Dan dacht ik: Kerel, waar haal je de gore moed vandaan om dit op deze manier te doen?” „Ik heb de mazzel gehad dat ik in een leuke ploeg werkte. We konden een hoop bij elkaar kwijt. Dat was een goede manier om met die spanning om te gaan. We hebben elkaar goed kunnen steunen.” „Inmiddels Is besloten om de fabriek te Wormer een kans te geven de bestaande verllesposltle om te buigen en op korte termijn een „break even”-sltuatie te bereiken.” maar weinig mensen over zijn in het bedrijf, is hij paneelbediende. Kerstens: „Het enige watje kunt doen, is vooruit kijken. Je raakt acht uur werk kwijt, daar moetje iets anders voor vinden.” Hij is één van de steunpilaren achter de projectgroep Niet Beroepsmatig Actieven die bijeenkomt in het Ons Huis te Wormer. „We hopen een soort arbeidscollectief van de grond te krijgen”, vertelt Kerstens. „We willen alles aanpakken wat er aan werk is. Daar hebben we wel de steun voor nodig van Van Gelder, het gemeentebestuur en de vakbonden.” Inmiddels is cultureel werker Jaap de Lange uit Zaandam aangetrokken om in één jaar vorm te geven aan deze projectgroep. „In ons tot nu toe gevoerde sociale beleid stonden In geval van personeelsvermindering geleidelijkheid en daarbij het zo mogelijk vermijden van collectieve ontslagen voorop, naast ons streven tot het creëren van vervangende werkgelegenheid." Jaarverslag Van Gelder 1976 De 34-jarige Fred Blom uit Wormer kijkt met plezier terug op zijn jaren bij Van Gelder Papier. „In de lasserij heerste een prima sfeer. We hadden een goede verstandhouding; praatten over alles wat er gebeurde; gaven elkaar advies.” Toen duidelijk werd dat het mis zou gaan, heeft hij zelf ander werk gezocht. Hij wilde geen lasser blijven. Hij is nu groepsleider bij de thuislozenzorg in Amsterdam. Zoals veel Van Gelder-werknemers is Blom bitter over de rol van de vakbonden. „Daar ben ik volledig op afgeknapt. Ik weet natuurlijk ook wel dat de bond een bedrijf niet kan openhouden. Maar ze hebben de illusie gewekt alsof er mogelijkheden waren. Met 16 miljoen kunnen we een groot deel van het bedrijf „M’n hele gezin heeft meegeleden. Je hebt geen aandacht meer voor je kinderen. Je komt thuis in een peststemming en hebt geen zin om met ze te spelen of te stoeien. Er kwamen mensen in het bedrijf die volstrekt niet in staat waren leiding te - geven. Fouten en mislukkingen stapelden zich op. Elke dag werd er gescholden en gekankerd. We hebben tonnen papier verprutst door stomme fouten. Een paar jaar geleden begreep ik dat ik zo niet door kon geen. Je gaat kapot aan zo’n negatieve sfeer. Je komt thuis zonder één positieve gedachte. Ik heb toen besloten op de avond-m a v o te gaan. Het was een verademing. Je was weer ergens mee bezig, ik heb al m’n aandacht op de studie gericht. Volgend jaar doe ik examen. Straks als ik beter ben moet ik proberen een baan te vinden. Moeilijk hoor. Ik maak me zorgen. Maar ik ben ook blij dat ik een ander leven kan beginnen.” „Mede door de nauwere samenwerking met Crown Zellerbach International kon het vertrouwen In de onderneming zowel extern als Intem worden hersteld.” Jaarverslag Van Gelder 1972 Wie buiten zijn schuld werkloos wordt, krijgt een WW-uitkering die 80 percent bedraagt van het laatste loon. Na een half jaar gaat de werkloze over naar de WWV. 75 percent van het laatste salaris. Weer twes jaar later krijgt hij een RWW- uitkering die gelijk is aan bijstand. Mensen in de RWW moeten een groot deel van hun eigen bezit inleveren. Spaargeld, maar ook een eigen huis, worden „opgegeten”. a. n „Bij Van Gelder in Wormer waren nogal wat mensen met een eigen woning”, vertelt mevr. C. J. M. Mulder, maatschappelijk werkster bij het bedrijf in Wormer. „Voor dat bezit hebben ze hun hele leven geploeterd. Het is een verschrikkelijk drama dat ze straks moeten inleveren, omdat ze onder de bijstandsnorm vallen.” „De verbetering In het afgelopen boekjaar van het algemene conjunctuurbeeld heeft de resultaten van onze vennootschap gunstig beïnvloed.” Jaarverslag Van Gelder 1973 „Binnen de onderneming werden adequate r.” maatregelen getroffen om de ^."weerstandskracht van de onderneming te "".versterken.” Jaarverslag Van Gelder 1971 „Ik ervaar de sluiting als een opluchting. De laatste jaren waren verschrikkelijk. De sfeer was zo erg dat er niet meer viel te werken. Ik hoop nooit meer mee te maken wat ik de afgelopen twee jaar bij Van Gelder heb meegemaakt. Nooit, maar dan ook nooit in m’n leven ga ik nog eens bij een bedrijf van Van Gelder werken.” Cor Hoek uit Wormer is 44 jaar, getrouwd, vader van twee zoons. Hij werkte bijna 27 jaar bij Van Gelder; eerst aan de papiermachine, daarna als ploegbaas en toen weer terug naar de papiermachine. In de goede jaren voetbalde hij in een Van Gelderelftal. Op vrije dagen ging hij soms trimmen in Bakkum met Van Gelder- i'CZ collega’s. De laatste acht maanden is hij ziek thuis. 'TCCor Hoek: „In 1976 werd al duidelijk dat •*4iet mis ging. Ik was toen secretaris van de NKV-bedrijfsledengroep. We zagen hoe er roofbouw werd gepleegd op de machines. We zijn in actie gekomen; hebben geprobeerd de ogen van de mensen te openen.” Hoek vertelt dat hij zich verwoed heeft ingezet om mensen bewust te maken van de situatie. Een houding die hem niet in dank werd afgenomen. Dat hij werd afgezet als ploegbaas en terug moest naar de papiermachine, heeft hij ervaren als een repressaillemaatregel. Hij raakte verscheidene malen overspannen door alle narigheid in het bedrijf. jW» <t Het bedrijf m Wormer

Haarlem's Dagblad | 1980 | | pagina 9