EEN VOETBRL- PRRRTJE, Als bewijs, hoe de H. F. C. in het begin van deze eeuw propaganda voor de voet balsport maakte, diene het volgende voetbalpraatje, dat destijds in brochuie-vorm aan leeraren en ouders gezonden werd. Wees niet bang, lezer, 't zal heusch een heel begrijpelijk praatje zijn, ook voor hen, die nooit van „voetbal" hebben gehoord of hebben willen hooren. Of liever juist voor die oningewijden is 't neen, leg 't nu niet weg. Ik denk er niet aan u 't spel te gaan uitleggen, dat zou niet gaan in zoo'n kleine ruimte en 'k weet best, dat 'k u daar mee zou vervelen. Als ge 't spel wilt leeren begrijpen, dan moet ge op het speelterrein zélf komen 't ligt héél mooi en beschut achter de Span jaardslaan en er is een plank-om-op-te-staan tegen de natte voeten. Maar wat dit voetbalpraatje bedoelt, is ook eens wat goeds te vertellen van een spel, waarop zoo dikwijls wordt afgegeven. En ik hoop u dat goeds zóó duidelijk te maken, dat ook gij iets van uw vooroord pardon ik bedoel „gevestigde opinie voelt wegzinken en een klein beetje belangstelling begint te ontdekken. Ge behoeft 't aan niemand te be kennen. Ik weet héél goed, hoe zwaar het valt een gevestigde opinie los te laten en te moeten erkennen, dat die gegrond was op onbekendheid met het voorwerp. Maar ge zult ons toch wel niet kwalijk nemen, dat wij, die een spel spelen dat ge „zelfs niet nader wilt leeren kennen zóó onsympathiek is het u," maar waarvan wij den heerlijken invloed ondervinden, - ons best willen doen u van gedachten te doen veranderen, daar we telkens en telkens ondervinden hoe uw antipathie ons, ons spel en de verbreiding daarvan in den weg staat? Is 't niet ons recht onze zaak te verdedigen, en gij behoort toch niet tot die eigengerechtigden, die meenen niet te hoeven luisteren naar een tegenstander, omdat ze hun „gevestigde opinie" onaantastbaar de ware achten Ik wil u „iets goeds" van voetbal vertellen, maar vooraf „iets slechts" aanwijzen in de wereld waarin we leven. Ik bedoel de toenemende behoefte aan krankzinnigengestichten,

Jubileumboeken HFC | 1919 | | pagina 134